All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Aurel Gjini. Show all posts
Showing posts with label Aurel Gjini. Show all posts

Monday, 17 June 2013

"Lynx", nje kombinim i rralle rrokeresh...

“LYNX”, fytyra e re e rrokut shqiptar

E dija qe kohen e kane te limituar, sezoni i veres eshte i ngjeshur dhe kete jave kane festuar dy ditelindje…Mirepo e mora me qetesi. Hapa te ngadalte me drejtonin ne vendin e tyre te provave, atje ku shpenzojne nje pjese te konsiderueshme te dites.

Madje kisha ne mendje edhe dhuraten time: Nje mini proze, te realizuar me titujt e kengeve te “Lynx”. Per te mos u zgjatur, e vesha buzeqeshjen shpejt e shpejt dhe nisa: “Lum ‘Shqiptaria’ qe te ka! Si ty askush nuk do ishte ‘Gjysma ime me e mire’… ‘Eshte per ty ky refren’, ndaj mos e harro: ‘Peng i kohes ti s’do jesh’! Sepse ‘Nuk ma ndjen’, ‘Bej cfare ti do’, prandaj ‘Eshte per ty kjo melodi’…Degjoje, titullohet: ‘Rock N’ Roll!’”. Ende pa e perfunduar, ne sfond ndjej tingujt e kenges dhe une ne rolin e fansave, e permbusha misionin tim. Tani ne rolin e vertete, ate te gazetares i “obligoj” t’ju rrefejne…

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online