All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label B2N. Show all posts
Showing posts with label B2N. Show all posts

Wednesday, 17 April 2013

Me te miret ne gjysmefinale te “Top Fest 10”

Sot do të startojë në Top Channel gjysmëfinalja e festivalit të muzikës moderne shqiptare “Top Fest 10”.

Këngëtarët më të mirë, me krijimet e tyre më të pëlqyera, do të përballen me një orkestër “live” dhe do të këndojnë edhe njëherë për t’u dëgjuar edhe vokali i tyre.

Gazeta jonë mëson se disa nga emrat e rinj dhe me karrierë muzikore janë përzgjedhur në këtë gjysmëfinale, mes tyre edhe Albërie Hadërgjonaj, Korab Shaqiri & Arbër Zeka, Orgesa Zaimi, Anjeza Branka & Muharrem Ahmeti, Bruno, Erik Lloshi, Vali Kuqi, Rezarta Smaja, Enca, Betarix, Samanta, B2N e disa të tjerë. M. GJ

Burim Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Best in the semis "Top Fest 10"

Today will start on Top Channel's semi modern Albanian music festival "Top Fest 10". Best singers, with their creations most popular, will face an orchestra "live" and will sing once again for their vocals heard.

Wednesday, 20 February 2013

"Melodi" me e degjuara ne “Top Fest 10”


“Do na bashkoje nje melodi, qe degjonim ne te dy, i mbyll syte, s’dua te qaj, me shfaqet imazhi i saj”.

Ky eshte refreni i kenges me te degjuar deri tani ne edicionin e dhjete te “Top Fest”-it, kenge kjo e kenduar nga kengetari nga Shengjini i Lezhes, i njohur ne muzike si B2N.

Kenga ne baze te muzikes shihet qe eshte krijuar nga Stine, ku dhe kengetari ka disa vjet qe bashkepunon me te. Deri tani kesaj kenge duket se po i troket cmimi “Melodia me e mire”./Maksim Gjokaj/.

- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
"Melody" heard in "Top Fest 10"

"It will unite us a melody, hear us both, close my eyes, I do not want to cry, her image appears." This is the refrain of the song heard so far in the tenth edition of "Top Fest"-it, this song sung by singer Shëngjini Lezha, known in music as B2N.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online