All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Besim Sahatciu. Show all posts
Showing posts with label Besim Sahatciu. Show all posts

Wednesday, 23 October 2013

Rita Ora, permbush amanetin e gjyshit...

Rita: Gjyshi, Besim Sahatciu, me beri te famshme!

“Me mungon gjysh…Te dua shume...Ti me bere te besoj se kjo eshte e mundshme. Ti besove te une, para se une vet[ te besoja ne veten time. Te do Rita Pita! Rita (Sahatciu Ora)” . Ky eshte dedikimi i vetem qe ka bere Rita Ora ne librin monografik kushtuar gjyshit te saj Besim Sahatciu, por pak vet e dine se ajo u ngjit aq lart duke plotesuar nje amanet te gjyshit, endrren e hershme te femijerise se tij.

Monografia “Besim Sahatciu. Nje jete per ekranin dhe skenen” eshte shkruar nga autori Kopi Kycyku ne bashkepunim me familjen Sahatciu dhe prinderit e Rita Ores, shkruan Shqiptarja. Monografia per regjisorin e mirenjohur te Kosoves eshte promovuar me rastin e 8-vjetorit te largimit nga jeta te Besim Sahatciut (2 tetor 2005). Te pranishem ishin dhjetera intelektuale kosovare dhe prinderit e Rita Ores, kengetares me fame boterore. Autori i librit Kopi Kycyku shprehet se “regjisori Sahatciu ka lene gjurme te medha ne kinematografine shqiptare, ne perpjekje titanike per ta afirmuar kombin permes artit”.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online