All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Besnik Canolli. Show all posts
Showing posts with label Besnik Canolli. Show all posts

Monday, 4 March 2013

2PO2 lavderon Flori Mumajesin...

Besnik Canolli & Flori Mumajesi
2po2, Flori Mumajesi, kantautori me i madh qe ka Shqiptaria

Per publikun ai eshte i njohur si 2PO2, ndersa per miqte e afert eshte thjesht Besnik Canolli. Reperi i suksesshem ka publikuar kete jave ne ‘Facebook’ kengen e re te kantautorit Flori Mumajesi, “Pa jete”, me mbishkrimin: “Heren e pare e publikova thjesht per rutine, sepse bashkepunimi yne eshte i ngushte. Kete here po e publikoj per te shprehur respektin qe duhet te kemi per talentin, kompozitorin, kantautorin, producentin dhe punetorin me t’madh qe ka Shqiptaria per momentin, Flori Mumajesi. Respekt!” Ka qene ky publikimi i 2PO2, i cili tashme eshte i njohur gjeresisht per bashkepunimet e tij te suksesshme me Flori Mumajesin, si “Crazy girl” apo “Gjithe jeten”.

Tuesday, 8 May 2012

Projektet e 2PO2

Projektet e 2PO2

Reperi i njohur 2PO2, eshte duke u pergatitur qe kete vere te sjelle projekte te reja. Sipas informacioneve qe kemi marre, reperi, emri i vertete i te cilit eshte Besnik Canolli, eshte duke u pergatitur per disa kenge te reja qe priten shume shpejt te realizohen edhe me videoklipe.

Pervec kesaj ai eshte i angazhuar edhe rreth labelit te tij ‘Authentic Entertainment’, duke filluar nga lancimi i albumit te Capital T, i cili pritet te publikohet me 25 maj. Labeli ‘Authantic Entertainment’ eshte labeli i pare qe ka realizuar kontrata me kompani te huaja perfshire ketu edhe YouTube. /bluetooth/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Saturday, 4 February 2012

Besnik Canolli baba per te treten here...

Besniku i “2po2” behet baba per here te trete, vjen ne jete vajza Andra

Kengetari i repit kosovar, Besnik Canolli, i njohur si anetar i grupit “2Po2”, eshte bere baba per here te trete. Femija eshte i gjinise femer, peshon 3.2 kilograme dhe quhet Andra. Kengetari, i cili kishte bere pauze nje kohe te gjate ne muzike, eshte rikthyer viteve te fundit duke thyer rekorde ne shikueshmeri dhe klikime, se bashku me nipin e tij Capital-T, duke bere se bashku edhe nje studio muzikore ku pergatiten hite te shumta. Besniku eshte i martuar me Arbena Grajcevcin dhe se bashku kane dy djem te tjere, Erinonin dhe Leonitin. Vajza Andra ka ardhur ne jete me date 26 janar. Kete gezim rep- kengetari e ka shprehur permes nje statusi ne facebook, duke njoftuar te gjithe miqte e tij se eshte bere baba per here te trete dhe gezimi me i madh per te ka qene se pas dy djemve, cifti eshte bere me nje vajze. /panorama plus/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
The Besnik "2po2" becomes dad for third time, Andra girl comes to life

Kosovo rap singer, Besnik Canolli, known as a member of "2PO2", has become a father for the third time. Child sex is female, weighing 3.2 kilograms and is called Andra. The singer, who had made a long pause in music, is returning to last years record breaking viewership and clicks, along with his nephew Capital-T, making together a music studio where they prepare multiple hits . Faithful is married with Arbena Grajçevci and together have two other sons, Erinonin and Leonitin. Andra girl came into being on 26 January. This rap-singer's joy expressed through a status on facebook, announcing to all his friends that has become a father for the third time and the greatest joy to have been that after two boys, the couple is doing with a girl. / Panorama plus / ]]

VIP Ballina: Revista PANORAMA PLUS - 4 Shkurt 2012

Revista PANORAMA PLUS, 4 Shkurt 2012

  • Qetsor Ferunaj: Te ardhurat e uleta me shtyjne te kerkoj menyra per mbijetese. Po mendoj te iki fare nga Shqiperia.
  • Gold AG: Seks per here te pare kur isha shume i vogel
  • "The Voice", surprizat e finales dhe cmime per te 4 finalistet. Flet autori Rezart Aga: "The Voice" ka kontribuar per te sofistikuar shijet muzikore te publikut shqiptar.
  • Modelja Misse Beqiri pozon nudo ne Skandinavi dhe lidhet me portierin britanik Lindegard. Mediat britanike kane komentuar lidhjen e tyre
  • Blerim Destanit i plotesohet nje tjeter enderr, takohet me Morgan Freeman
  • Intervista. Genta Ismajli: "Per intriga nuk duhen akuzuar vetem kengetaret (femra) por edhe kengetaret (meshkuj)". Me Adelinen kemi marredhenie shume te mira!
  • 30 vjetori i Stines, festa bashkon kengetaret
  • Pas lindjes, Soni Malaj rikthehet nen menaxhimin e nje produksioni spanjoll

Friday, 3 June 2011

Besnik Canolli (2po2), Intervista Telegrafi Qershor 2011

cover design by Granit Limani (Entermedia)

2PO2 FITON SINQERTE

Mbizoteroi heshtje. Nje kohe te gjate nuk u shfaqen ne skene dhe papritmas... vijne me autentike se kurre. Eshte truri i repit shqiptar, Besnik Canolli, i njohur si 2po2, ai qe ka lene te shtangur te gjithe koleget e tij – jo me sulme, por me rekorde…Pa dyshim, rikthim i jashtezakonshem ne skene per reperin e “2 High Records”.

Kjo interviste eshte e para pas lansimit te albumit “Authentic” dhe eshte ekskluzive per portalin Telegrafi. Intervista eshte realizuar nga distanca, pasi Besniku jeton ne France. Falenderojme Besnikun per sinqeritetin ne pergjigjet e dhena.

Besnik, pse Authentic?

Thursday, 11 February 2010

Besnik Canolli (2po2), Intervista "Infopress"

Besnik Canolli 2po2
/photo public domain/

Interviste me liderin e grupit “2po2”, Besnik Canollin
Albumi ne nje moment te mire pjekurie

“Po punoj dicka solo, dicka qe me perket vetem mua, pikerisht 15 vjet pas fillimit te karrieres, ne nje moment te mire pjekurie per te realizuar dicka te dobishme per rinine, qe sot, me shume se kurre, e pelqen muziken hip hop”, keshtu shprehet, gjate nje interviste per “Infopress”, lideri i grupit “2po2”, Besnik Canolli, duke zbuluar njeheresh edhe detaje te tjera te jetes se tij prej reperi

Infopress: Po e nisim kete interviste me nje pyetje per projektin tend te radhes, albumin. Sa kenge do t’i permbaje ky album, dhe kush jane emrat qe i keni zgjedhur per bashkepunetore?

Besnik Canolli: Albumi qe po e pergatis eshte i pari solo, por jo edhe i pari i karrieres time. Kemi realizuar 3 albume, si grup “2po2”, me Arbenin. Gjate vitit 2009 kam realizuar nje CD me permbledhjen e kengeve singel i titulluar “Crazy Girl”, qe ishte mjaft i suksesshem, kurse tani po punoj dicka solo, dicka qe me perket vetem mua, pikerisht 15 vjet pas fillimit te karrieres, ne nje moment te mire pjekurie per te realizuar dicka te dobishme per rinine, qe sot, me shume se kurre, e pelqejne muziken hip hop. Nuk e di sa kenge do t’i permbaje, kurse sa u perket bashkepunetoreve, kam vendosur qe sa i perket anes muzikale ne kete album te kete shije te ndryshme, edhe pse realizoj vete nje pjese te kengeve te mia, kesaj here kompozitore si: Flori Mumajesi, Don Arbas dhe Cekiq jane angazhuar te punojne ne disa prej kengeve te mia. Nje reper i mire ka nuhatje te mire muzikale

Infopress: Albumin do ta beni solo, por a keni menduar ta perfshini brenda tij ndonje duet, pasi ata te cilet i keni realizuar deri tash rezultuan mjaft te suksesshem, si p.sh., ai me Dafina Zeqirin, pastaj me Flori Mumajesin?!

Besnik Canolli: Jam njeri prej atyre qe i pelqej bashkepunimet me artiste te talentuar, e te njejten kohe kane respekt per mua si artist. Natyrisht, edhe kesaj radhe do te kete mysafire ne albumin tim. Shpresoj te jete dicka “big time” dhe perzgjedhjen e mysafireve po e leme surprize.

Infopress: “2po2”, a do ta ruaje kete emer, apo do te dilni me emrin tuaj?

Besnik Canolli: “2po2” eshte emri im artistik, edhe pasi Beni e la muziken nuk e kam nderruar emrin, bile njerezit tashme jane mesuar dhe thone Besniku 2po2-shi, nderkohe po ia ruaj vendin Benit, ndoshta nje dite do t’i rikthehet muzikes dhe emri vec eshte i gatshem.

Infopress: Para ca javesh, Armend Rexhepagiqi, ne nje interviste per gazeten tone, ka vecuar repin si muziken me te mire he per he ne vend. A ndani te njejtin mendim?

Besnik Canolli: Nuk e kam pare intervisten, por duke e njohur Armend Rexhapagiqin si njeri qe ec me kohen, e vleresoj shume sinqeritetin e tij, se me te vertete muzika rep ne Kosove tashme eshte ne TOP, por kujtoj edhe fillimin e ketij zhanri ne Kosove, kur te gjithe na injoruan dhe nuk na konsideronin muzikant fare.

Infopress: Po kush nuk e meriton te jete ne skenen e repit ne Kosove, sipas mendimit tuaj?

Besnik Canolli: Varet cfare skene. Sepse me mjetet e reja te komunikimit sic eshte interneti p.sh., shume te rinj e konsiderojne veten se jane ne skene, nuk kisha vleresuar kush nuk e meriton te jete ne skene, por megjithate mendoj se eshte i vogel numri i atyre qe e meritojne te jene ne rep skene.

Infopress: Po cka duhet pasur nje reper i mire?

Besnik Canolli: Nje reper i mire duhet te kete se paku nje nuhatje te mire muzikale, dhe sidomos nje talent te madh per te shkruar ngjarje ne menyre origjinale.

Infopress: Reperat zakonisht jane te rinj, te pamartuar, nderkohe qe ju jeni familjar. Si ndjeheni per kete fakt?

Besnik Canolli: Ndjehem shume mire, si djale i ri, ha-ha-ha. Une kam qene reper edhe kur isha i pamartuar.

Infopress: Kush e perben familjen tuaj?

Besnik Canolli: Jam duke jetuar ne mes Frances, Kosoves dhe krejt vendeve ku jetojne shqiptaret, duke i pasur parasysh aktivitetet, por megjithate jeten familjare e bej ne France, me gruan edhe dy djemte e mi, d.m.th., 4 anetare, nese nuk e llogarisim qenin, ha-ha-ha.

Infopress: Si eshte jeta atje, ne pergjithesi, dhe ajo e juaja ne vecanti?

Besnik Canolli: Jeta ne France eshte stabile ne pergjithesi, edhe per mua, vete fakti se kam 10 vjet qe jetoj ketu deshmon se kam nje jete te mire, pa e llogaritur fillimin qe ishte mjaft i veshtire. Kush o bektesh e merr vesh...

Infopress: A kendoni ne mbremje te ndryshme, sic eshte bere tradite?

Besnik Canolli: Kendoj, por jo bash qysh eshte bere tradite! Kam filluar keto 2 vjetet e fundit edhe une te shkoj ne mbremje, por gjithmone duke u munduar qe mbremjet e mia t’u ngjajne koncerteve, perndryshe po te kisha vazhduar t’i bojkotoje keto tradita fansat e mi kishin mbetur te deshperuar, pa me pare kurre duke performuar. Keshtu qe fansat jane arsyeja e vetme qe kam filluar te kendoj ne vende te ndryshme ku ka shqiptare.

Infopress: Po per koncerte gjate veres, a mund te behet fjale?

Besnik Canolli: Mund te behet fjale, por ne Kosove nuk kam performuar asnje here pas luftes, me gjithe ofertat qe i kam pasur, i kam refuzuar te gjitha duke shpresuar qe nje dite do ta realizojme nje koncert te mirefillte. Ndoshta kete vere labeli jone 2 highrecords do te promovoje 2 albume, pra timin dhe ate te Capital-T dhe shpresojme te mbajme nje koncert pikerisht ne Prishtine.

Besnik Canolli 2po2

Infopress: Ju sapo keni realizuar nje klip te titulluar “Don m’u ba si une”, kush eshte “cak i sulmit” ne kete rast?

Besnik Canolli: “Don m’u ba si une” nuk ka ndonje cak konkret, por kisha thene se shenjestra kesaj radhe rroke gjon, kush o bektesh e merr vesh, thote nje fjale popullore.

Infopress: Po kush nuk e meriton te jete ne skenen e repit ne Kosove, sipas mendimit tuaj?

Besnik Canolli: Varet cfare skene. Sepse me mjetet e reja te komunikimit, sic eshte interneti p.sh., shume te rinj e konsiderojne veten se jane ne skene, nuk kisha vleresuar kush nuk e meriton te jete ne skene, por megjithate mendoj se eshte i vogel numri i atyre qe e meritojne te jene ne rep skene.

Infopress: Garderoba e repereve rendom dallon nga ajo e njerezve te tjere. A eshte ajo pjese e te qenit reper?

Besnik Canolli: Po e komplikoj pak pergjigjen, une rep skenen qysh e quani ju e kisha karakterizuar ne hip hop, kurse hip hopin ne nje pjese teatrale, ku garderoba eshte vetem nje detaj i vogel qe mund ta identifikoje dike si rep artist.

Infopress: A do te doje qe femijet tu ta ndjekin kete rruge qe e ke zgjedhur?

Besnik Canolli: Cdo rruge qe nuk do te ishte e demshme per jeten e tyre do ta kisha perkrahur, e pse mos t’i perkrah femijet e mi, nese kane talent artisti, sic jane, p.sh., reperet.

Infopress: Cka do te shtoje per projektet e ardhshme, e qe ne nuk ju pyetem?

Besnik Canolli: Nuk kisha shtuar asgje. Faleminderit per pyetjet, suksese gazetes dhe lexuesve! /antigona uka/infopress/10.02.2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Interview with leader of the group "2po2", Besnik Canolli
Album in a good moment maturity

"If something solo work, something that belongs only to me, exactly 15 years after beginning their careers in a good moment maturity to achieve something useful for the youth, who today, more than ever, the likes hip hop music" so expressed, during an interview for "Infopress" group leader "2po2", Besnik Canolli, discovering once the other details of his life from the benchmark

Infopress: I start this interview with a question for your next project, album. How many songs will contain the album, and who are the names you have chosen collaborators?

Besnik Canolli: Albums that are preparing is the first solo, but not the first of my career. We have conducted 3 albums, as a group "2po2", with Arben. During 2009 I conducted a CD of songs summary singel titled "Crazy Girl", which was very successful, and now am working solo something, something that belongs only to me, exactly 15 years after beginning their careers in a moment good maturity to achieve something useful for the youth, who today, more than ever, and like hip hop music. I do not know how many songs will contain, and what belongs collaborators, have decided that musical Anes regarding this album have different taste, although realize themselves a part of my songs, this time as a composer: Flori Mumajesi Don Cekic Arbas and are committed to work in some of my songs. A good reper has good wind musical

Infopress: solo album will do, but have you thought to perfshini inside any duet, after which they have conducted so far resulted in very successful, as such, he Ratu Sg, then Flori Mumajesi?

Besnik Canolli: I am one of those who enjoy collaboration with talented artists, and at the same time have respect for me as an artist. Of course, even this time will be a guest in my album. I hope to be something "big time" and selection of guest leave is surprise.

Infopress: "2po2", would you keep this name, or will get your name?

Besnik Canolli: "2po2" is my artistic name, even after left Beni music have not changed the name, even now people are learning and say besniku 2po2-rain, while I shall save the country Benin, perhaps one day will return music and the name is already ready.

Infopress: Before some weeks, Armend Rexhepagiqi, in an interview to our newspaper, has singled out as repin the best music he he for the country. Do you share the same opinion?

Besnik Canolli: I have not seen the interview, but knowing how Armend Rexhapagiqin man who walks with time, much appreciate his sincerity, that music really rep in Kosovo is now in top, but remember the beginning of this Genre in Kosovo, where all ignored us and consider us not a musician at all.

Infopress: But who does not deserve to be the repit scene in Kosovo, in your opinion?

Besnik Canolli: It depends what stage. Because of new communication tools such as eg Internet, many young people consider themselves that are the scene, had not evaluated who does not deserve to be on stage, but nevertheless I think it is the small number of those who deserve to be in the rep scene.

Infopress: But what should have been a good reper?

Besnik Canolli: A good reper should have at least a better smelling musical, and especially a huge talent for writing original event in order.

Infopress: Reperat are usually young, unmarried, while you are family. How do you feel about this fact?

Besnik Canolli: I feel very well, as a young boy, ha-ha-ha. Reper I was when I was unmarried.

Infopress: Who constitutes your family?

Besnik Canolli: I am living between France, Kosovo and all countries where Albanians live, having considered the activities, but nevertheless do family life in France, with wife and my two boys, ie., 4 members, if not The dog count, ha-ha-ha.

Infopress: How is life there, in general, and it's yours in particular?

Besnik Canolli: Life in France is generally stable, even for me, the fact that I live here 10 years which proves that I have a good life, without counting the beginning that was very difficult. O Bektash Who takes out ...

Infopress: A chanting in different evening, as has become tradition?

Besnik Canolli: sing, but not bash since has become a tradition! I started these last 2 years I also go in the evening, but always trying to look like my evening concerts, otherwise if I continue to boycott these traditions have remained my fans desperate, without the never seen performing. So fans are the only reason that I started to sing in different countries where Albanian.

Infopress: Yes for summer concerts, a word can be done?

Besnik Canolli: this may be, but in Kosovo have not performed any time after the war, with all the offers that I had, I refused all hoping that one day will realize a genuine concert. Maybe this summer labeli Our 2nd highrecords will promote 2 albums, then mine and that of Capital-T and hope to keep exactly a concert in Pristina.

Infopress: You have just conducted a clip entitled "Don ba me as I" who is "the target of attack" in this case?

Besnik Canolli: "Don ba me as I" there is no specific target, but I said that this time the target catch John, who takes out o Bektash, says a popular word.

Infopress: But who does not deserve to be the repit scene in Kosovo, in your opinion?

Besnik Canolli: It depends what stage. For new means of communication, such as eg the Internet, many young people consider themselves that are the scene, had not evaluated who does not deserve to be on stage, but nevertheless I think it is the small number of those who deserve to be in the rep scene.

Infopress: repereve ordinary coat rack and differs from that of other people. Is it part of being reper?

Besnik Canolli: I complicate little answer, I rep call you scene since I had characterized in hip hop, and hip hop in a theater play, where the coat rack is just a small detail that can identify someone as an artist rep.

Infopress: Would you want your children to follow this path that you choose?

Besnik Canolli: Any way that would not be detrimental to their lives would have supported, and why not to support my children, if you have talented artists, such as, eg, reperet.

Infopress: What will add to future projects, of which we asked you?

Besnik Canolli: I had added nothing. Thanks for questions, successes and newspaper readers!
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online