All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Blerina Osaj. Show all posts
Showing posts with label Blerina Osaj. Show all posts

Monday, 19 April 2010

Blerina Osaj i Rikthehet Skenes Muzikore!


/photo public domain/

E rikthyera Blerina Osaj

Blerina Osaj, lirisht mund te quhet e rikthyera e skenes muzikore. Osaj, qe nga perfundimi i versionit femeror te kenges se Bleros me titull “E di”, me nuk eshte pare.

E interesuar per vlera

Ndonese ka realizuar edhe disa kenge dhe ka paralajmeruar disa bashkepunime, nder tjerash edhe me Dj Blunt, Blerina e cila qe nga femijeria jeton ne Suedi, nuk ka bere shume perpjekje per ekspozim, e nje arsye e forte sic pranon edhe vete ka qene kaosi i cili mbizoteron ne muziken shqiptare. “Kerkohet komercializem. Une nuk jam prej atyre qe di te beje kenge te cilat i duan te gjithe. Nese nuk me pelqen mua dicka, nuk e kendoj. Pra, me teper jam e interesuar te kendoj dicka qe vertete e vlen”.

E kenaqur me kengen

Muaj me pare u perfol se kengetarja pikerisht per keto arsye e ka lene perfundimisht muziken. Megjithate, Osaj thote se muzika eshte pasioni i saj, andaj edhe pse mund te pauzoje per nje kohe per ceshtje private, apo zhgenjimi, gjithmone do te gjeje rast per t’u rikthyer, sic ka bere kete radhe. Blerina, vec sa ka perfunduar nje kenge te re se ciles i ka realizuar edhe klipin "24-7" (kliko per video). “Kenga eshte nje stil me ndryshe, per mua tingellon interesante. Kam punuar me Bardh Latifin, nderkaq videoklipin e kam realizuar me nje produksion te Suedise. Per pamjen time eshte perkujdesur motra ime, Bujana, e cila eshte e specializuar ne kete lemi dhe ma njeh mire shijen time. Nuk kam investuar shume, mirepo jam e kenaqur me rezultatin”, perfundon kengetarja, kenga e se ciles tashme ka nisur te ze vend ne ekranet tona, edhe pse vete nuk e ka pare te udhes te vije nga Suedia per ne Kosove qe t’i beje promovimin ketij klipi.

Kenget me te njohura te saj jane: “E di”, “Nese shkon”, “Si nje shi” e te tjera. /arben gjinaj/zeri/prill 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Returning Blerina Osaj

Blerina Osaj, freely can be called the return of the musical scene. Osaj, since realisation of female version of the song that Bleros entitled "I Know" has not been seen.

Interested in values

Although some songs are performed well and has warned some collaboration, inter alia by Dj Blunt, Blerina which since childhood living in Sweden, has made many attempts to exposure, a strong reason as itself admits there was chaos which prevails in the Albanian music. "Komercializem requested. I am not of those who do know what love songs all. If you do not like me something, do not sing. So I'm more interested to sing something that really applies. "

The happy song

Perfol months ago was that exactly for these reasons the singer has finally left the music. However, Blerina Osaj says music is her passion, so even though it may be time for pauzoje for a private issue, or disappointment, always will find occasion to return, as it has done this time. Blerina, as has already finished a new song which has made it even klipin. "The song is a different style with, to me sounds interesting. I worked with Bardh Latifi, while video I made with a production of Sweden. My view is care for my sister, Bujana, which is specialized in this field and I know my taste better. I have not invested much, but I am satisfied with the result, "concludes singer, whose song has already started and foremost in our screens, though has not seen them behind the line from Sweden to Kosovo to make this promotion clips.

The songs are familiar to her: "I know", "If you go", "As a rain" and much more.
]]

Thursday, 30 October 2008

Blerina Osaj: La Sociologjine Per Muziken

Blerina Osaj ne klipin E DI
/photo "e di"/

Bisede me Blerina Osaj

La Sociologjine Per Muziken

"Deshire e imja eshte qe, tani, kenget e mia te kene sukses ne Kosove. Mirepo, pasi e dua kengen shqipe, por edhe ate angleze, do te vazhdoj te kendoj ne te dy gjuhet”, thote Blerina.

Eshte kjo decanasja qe karrieren e saj muzikore e ka nisur duke kenduar ne gjuhen angleze. Ajo eshte e lindur dhe e rritur ne diaspore, respektivisht ne Suedi, andaj me shume ka qene e lidhur me kenge ne gjuhe te huaja. Ajo tani e dy vjet ka nisur te kendoje ne gjuhen shqipe, duke pasur bashkepunime me krijuesit shqiptare.

“Une, qe e vogel, kam nisur te kendoj ne gjuhen angleze, andaj me pelqen te kendoj ne kete gjuhe”, thote Blerina. Ajo tregon se kenga e pare qe ia hapi dyert e suksesit ka qe e nje ke ge angleze nga Toni Brekston ‘’U break my heart”. Mirepo, vete fakti qe u e jam shqiptare me ka ngjallur ndjenjen qe te kendoj edhe ne gjuhen shqipe. Keshtu, tani e dy vjet kam nisur te kendoj edhe ne shqip, respektivisht, duke pasur perkrahjen e bashkepunetoreve te mi, te cilet me kane ndihmuar shume”, shprehet Blerina per “Kosova Sot”.

Blerina bashkepunon me Chipsin, Bleron, Florent Boshnjakun, Ilir Tolajn, Faton Dolakun etj. Zhanri i kenges, te cilin e kultivon ajo, quhet ‘soul’ qe ngjason me baladat dhe R&B. “Stilin e anglishtes e dua shume, mirepo kenga ne gjuhen shqipe nuk mund te krahasohet me asnje tjeter, sepse eshte gjuha e nenes”, thote ajo.

Se shpejti albumi i pare ne shqip

Kenga e pare ne gjuhen shqipe quhet “Nese shkon”, se ciles ia ka realizuar edhe klipin , ndersa tani se shpejti Blerina do te perfundoje edhe punen per albumin e saj te pare, i cili album do t’i permbaje nente kenge. Se fundi, Blerina ka realizuar edhe videoklipin e kenges “E di”, te cilin e ka punuar ne Suedi.

“Deshire e imja eshte qe tani ke get e mia te kene sukses ne Kosove. Mirepo, pasi e dua kengen shqipe, por edhe ate angleze, do te vazhdoj te kendoj ne te dy gjuhet”, shton ajo.

E lidhur per kengen

Blerina studion muziken. Me pare, ajo ka studiuar sociologjine, mirepo, duke pare qe eshte e lidhur me shume per kengen, ka vendosur qe te merret vetem me te. “Une studioj muziken ketu ne Suedi, nuk dua te merrem me asnje profesion tjeter, sepse jam e lidhur shpirterisht vetem me kengen”, shprehet ajo.

Planet

Blerina ka shume plane per te ardhmen. Thote se do te mundohet te punoje sa me shume, ne menyre qe fansat e saj te mos i zhgenjeje asnjehere./k.bajrami/kosova sot/30.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online