All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Blerta Zeqiri. Show all posts
Showing posts with label Blerta Zeqiri. Show all posts

Sunday, 15 July 2012

Blerta Zeqiri triumfon ne "zemer" te Sarajeves...

“Kthimi” i Blerta Zeqirit rremben “Zemren e Sarajeves”

Filmi “Kthimi” i regjisores kosovare Blerta Zeqiri ka triumfuar edhe ne nje tjeter festival te njohur filmi. Te shtunen mbrema ajo ka marre cmimin kryesor ne garen e filmave te shkurter ne Festivalin e Filmit ne Sarajeve. Ne nje ceremoni solemne - ku ka marre pjese edhe aktori i njohur britanik Jeremy Irons - asaj i eshte dorezuar “Zemra e Sarajeves”. “Zemren time ia dhuroj Sarajeves”, citojne mediat boshnjake te kete thene regjisorja kosovare, teksa ka dale ne skenen e Teatrit Kombetar te kryeqytetit boshnjak per te pranuar cmimin.

Vetem 24 ore me pare i njejti festival e ka nominuar “Kthimin” per “European Film Academy” - gare per filmin me te mire te shkurter ne Evrope, qe njihet si “Oscari” evropian. Aktori boshnjak Ermin Bravo, regjisori serb Nikola Ljuca dhe producenti francez Laurence Reymond kane qene treshja e jurise qe kane vendosur per kete cmim.

Sunday, 29 January 2012

"Kthimi" i Blerta Zeqirit triumfon ne "Sundance Film Festival"

Regjisorja Blerta Zeqiri dhe producenti Blerim Gjoci
“Kthimi” Fiton ne Sundance

Filmi “Kthimi” nga Kosova ka fituar cmimin si Filmi me i Mire Nderkombetar dhe vazhdon rrugen per cmimin Oscar. “Filmi eshte pasioni im dhe do te bej cmos qe ky shperblim te jete fillimi i karrieres sime ne filmberje”, i tha regjisorja Blerta Zeqiri, Gazetes JnK. Kurse producenti Blerim Gjoci thote se “te fitosh ne Sundance eshte si nje enderr, qe shpesh nuk guxon ta enderrosh”.

Festivali Sundance ne New York ka shperblyer filmin “Kthimi” te Blerta Zeqirit, si Filmi me i Mire Nderkombetar. Kesisoj, filmit shqip i hapet mundesia per te konkurruar per cmimin prestigjioz te “Oscar”-it.

Ndersa te gjithe artistet e kinematografise ne Kosove, enderrojne Holliwood-in, per Blerta Zeqirin dhe Blerim Gjocin kjo eshte bere realitet.

Saturday, 28 January 2012

VIP Ballina, Revista BLUETOOTH - 28 Janar 2012

Revista BLUETOOTH, 28 Janar 2012
 • Valbona Mema dhe Rezi, sherr ne klipin e Ingritit dhe Ciljetes. Shahen me fjale fyese ne publik. Shkaku? Rozi! Fotot ekskluzive te VIP-ve ne prapaskenat e videoklipit
 • Blero ka frike nga gruaja
 • Linda Halimi: "I urrej femrat qe bejne plastike e behen si Pornostar"
 • Alida Duka: Se shpejti me shihni ne MTV
 • Roberti i Nora Istrefit, "gjuetar" i kolegeve te se dashures
 • Bledi Strakosha ne mbrojtje te Gay-ve
 • Suprizat e "Dancing with the Stars"! Mes konkurrenteve perfliten Dreshaj, Kapexhiu, Gaxha dhe Libohova. Alfred Kacinari ne vend te Canit ne juri!
 • Diellza Kolgeci kombinon recipetat me vathet
 • Seldi ben tatuash emrin e te fejuares
 • Ogreni, menaxheri i Nedes
 • Rikthehet "Apartamenti 2XL". Turjan Hyska: Lisa eshte seksi, Arvizu vdes per te
 • Adi Krasta sulm qeverise dhe Gjebreas?!

Sunday, 18 December 2011

Kur Bota e Shperblen Artin Shqiptar...

Kur bota e shperblen artin shqiptar

Arta Dobroshi, “Perla e re e vellezerve Dardane”, ky eshte titulli qe mban artikulli, dedikuar aktores shqiptare, ne gazeten prestigjioze "Le monde". Ky artikull per aktoren erdhi pas prezantimit dinjitoz te saj ne Festivalin e Kanes, ku 28-vjecarja Dobroshi pati fatin te jete mes yjeve te kinemase dhe te nominohej si “Aktorja me e mire protagoniste” perkrah Anzhelina Zholise. Nje cmim qe Arta nuk mundi te fitonte perpara Anzhelina Zholise, pavaresisht se filmi fitoi cmimin per “Skenarin me te mire”. Nje film ku Arta luan rolin e nje emigranteje shqiptare ne Belgjike dhe luften e saj per mbijetese.


Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online