All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Capital T. Show all posts
Showing posts with label Capital T. Show all posts

Sunday, 5 May 2013

Garë duetesh edhe këtë sezon

Si duket, moda e dueteve nuk do të ndalet, madje kanë nisur që edhe këtë fillim-sezoni të jenë në tregun shqiptar.

Po flasim për bashkëpunimet mes dy artistëve, të cilët ishin shumë në trend dhe rezultuan tepër të suksesshëm edhe gjatë verës së 2012-s.

Nuk ka nisur ende vera, megjithëse temperaturat e nxehta kanë trokitur,  por duetet kanë lindur dhe pritet të vijnë të tjera.

Nga momenti që doli kënga “Beso” kënduar nga Elvana Gjata në bashkëpunim me reperin ‘2PO2’ u  kthye në një hit. Jo vetëm kënga si audio, por edhe video tashmë ka fituar sigurinë që besoj se do të jetë edhe e dëgjuara e verës që po vjen, ndërsa këngët e shumta që Elvana nxori javë më parë, kjo i vulosi apo i la në hije.

Tuesday, 23 April 2013

Capital T, “Nje enderr” me Alban Skenderaj

Kënga “Mos harro”, e sjellë këto ditë nga reperi i njohur kosovar, Capital T, është duke u pritur shumë mirë, ndërsa në Top Kosova Radio është një nga këngët më të dëgjuara.

Trimi, siç quhet emri i vërtetë i këngëtarit, ka konfirmuar për ‘Kosova Sot’ këngën më të re që vjen këto ditë me një video, në bashkëpunim me këngëtarin e njohur, Alban Skënderaj.

Kënga mban titullin “Një ëndërr” dhe është një tekst i bukur dhe me ide të të dy artistëve, ndërsa flitet se kënga është mjaft cilësore, dhe nuk ka të bëjë me komercializmin./Maksim Gjokaj/

Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Capital T, "A dream" by Alban Skenderaj

Saturday, 7 July 2012

Revista PANORAMA PLUS - 7 Korrik 2012

Revista PANORAMA PLUS, 7 Korrik 2012
 • Noizy: Zbulohen fotot intime me nje adoleshente
 • Pas fitores se "Big Brother 5", Arbri ze te dashur te re
 • Anbeta Toromani: Oni Pustina me shkaterroi jeten dhe me vodhi milionat ne banke
 • Rrefehet Erleta: Jeta e re si prinder, Kastro eshte burri ideal
 • Jehona Sopi shtatzene, xhiron klipin e ri
 • Dafina operon perseri hunden dhe buzet, Samanta ndryshon look
 • Mirjeta e BB4 martohet me 9 gusht, prezanton unazen e marteses
 • Burim Jusufi, nje shqiptar ne turin e Rihanes ne Australi
 • Rilindi, ish-bashkeshorti i Tunes, marohet me modelen Besa Haxhaj
 • Endri Xhafo: Largohem nga "TCH", me pret nje page me e mire tek "AS"
 • Ne Amerike, Zana behet imazh i nje firme optike
 • Ana tjeter e Berishes

Monday, 2 July 2012

Eliza Dushku pozon me Capital T ne Boston...

Eliza Dushku dhe Capital T ne restorantin Alba ne Boston

Javen qe shkoi restoranti Alba ne Quincy te Bostonit,MA ne Amerike organizoi nje darke per te mbledhur ndihma per dokumentarin e Eliza Dushkut mbi Shqiperine. Mbremja rezultoi e suksesshme dhe Elizes i kane mbetur vetem disa mijra dollare dhe pak dite nga permbushja e buxhetit te kerkuar. Meqe ra fjala, shume prej jush mund te ndihmoni sikur dhe me $40 qe mund te ju ofroje nje bilete ne premieren e dokumentarit ne Nju Jork ose Los Anxhelos! Besoj se eshte e arsyeshme dhe ja vlen. Po te kishte bere nje promovim me te mire Eliza tashme do e kish permbushur kuoten, pasi dihet qe premierat e filmave tane ne Nju Jork te pakten,e mbushin sallen plot e perplote. Me poshte po ju sjellim dhe dy foto nga kjo feste ku Eliza ka pozuar me pronarin e lokalit dhe rreperin Capital T, te cilin e ka uruar per albumin e ri dhe i ka treguar se i pelqen shume./albaniac/

Saturday, 30 June 2012

Flori dhe Capital T publikojne hitin veror "Sonte" [AUDIO]


Flori Mumajesi publikon hitin me “Capital T”

Flori Mumajesi dhe reperi i talentuar “Capital T” mbremjen e se premtes kane lancuar publikimin e kenges se tyre. Eshte nje kenge per te cilen ka pasur mjaft interes nga publiku. Single mes dy kengetareve te suksesshem titullohet “Sonte” dhe pritet qe te jete nje hit i padiskutueshem i kesaj vere. Muzika eshte vertet shume verore dhe e sjell kompozitorin e njohur Mumajesi ne nje bashkepunim tejet interesant. Nga interesimi i fansave mund te themi se suksesi i Florit, ashtu si ne shume krijime te tij eshte i garantuar. /mapo/

Capital T ft.Flori - "Sonte"

+tag: florian kushtrim trim ademi kapo

Erdhi “As Gucci, As Louis” nga Capital dhe 2PO2

Reperi nga Prishtina, Capital T, ka lansuar videoklipin e këngës së re “As Gucci, As Louis”.

Kënga e cila i takon albumit të ri “Kapo” që lansohet i tëri të dielen me dt 1 korrik sic ishte parashikuar, tashmë është pritur mirë nga publiku.

Videoklipi është realizuar jashtë vendit dhe shfaqë reperin në një imazh mjaft ekzotik veror, ku bashkpunëtor është edhe 2Po2, i cili eshte edhe daja i Trimit. A do te jete kjo kenge hit i kesaj vere, nga komentet dhe pelqimet sigurt qe po./Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Came "Neither Gucci, Louis As" from the Capital and 2PO2

Wednesday, 15 February 2012

Capital T udheton per ne Amerike

Reperi kosovar i shumë hiteve ka udhëtuar për në Amerikë, ne mësuam nga një familjar i tij, se Capital T, apo siç quhet ai me emrin e tij të vërtetë, Trim Ademi, është nisur në këto ditë të ftohta të dimrit, për t’i kryer disa punë, dhe një bashkëpunim me një reper me emër atje.

Por, njëkohësisht Capitali do të realizojë edhe një set fotografik me emrin e madh Fadil Berisha. Reperi prishtinas është duke përfunduar këto kohë edhe albumin e tij më të ri./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
 Capital T travels to America

Kosovar rapper has traveled to many hits in America, we learned from his family, the Capital T, or as he called his real name, Adam Gallant, is launched in these cold days of winter, for t 'performed some work, and a collaboration with a milestone by name there.

But, simultaneously Capitali will realize a set of big name camera with Fadil Berisha. Rapper in Prishtina is finishing the album this time his younger./Maxim Gjokaj/Kosova Sot/

Wednesday, 8 February 2012

Capital T bashkepunim me Yll Limanin e "The Voice"

Reperi nga Prishtina, Capital T, besohet se do të rikthehet në skenë me një bashkëpunim dhe atë me yllin nga emisioni i talentëve të këndimit “The Voice of Albania”, Yll Limanin.

Kështu së paku mësojnë burimet e Telegrafit, me Ylli Limani që po kërkon shpërthimin në skenën e muzikës argëtuese shqiptare me bashkëpunimin e planifikuar me Capital T.

Megjithëse ende nuk është konfirmuar zyrtarisht nga ndonjë prej artistëve, bashkëpunimi sigurisht nëse realizohet pritet të jetë një prej atyre që kanë potencial për t’u bërë hit, ashtu sikurse janë projektet e kaluara të Capos, “U bo von”, “Ma e mira” dhe “Make a Wish”.
/Telegrafi/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Capital T cooperation with Yll Limanin of "The Voice"

Rapper from Pristina, Capital T, believed to be back on stage with cooperation and that the star of the talent show singing "The Voice of Albania", Star Limani.So at least learn the sources of the telegraph, the star explosion Limani seeking entertainment in the Albanian music scene with co-planned with Capital T.

Though still not officially confirmed any of the artists, if realized, of course cooperation is expected to be one of those that have the potential to become a hit, as are past projects Capos, "U bo von", "My good "and" Make a Wish ". /Telegraph /


Monday, 2 January 2012

Ledri Vula Mashkulli me Seksi i Vitit 2011...

Ledri, mashkulli më seksi i 2011-ës

Sipas vlerësimit të emisionit të showbizit, Prive në Klan Kosova, Ledri Vula i grupit Skillz është mashkulli më seksi për vitin 2011. Ai ka mposhtur Lorik Canen dhe Alban Skenderaj te cilet zakonisht jane shume larte ne sondazhe te ketij lloji sepse shpesh kane kryesuar keto lista si meshkujt me seksi.

Ledri kryeson listen te perbere nga 10 meshkuj vip:

1.Ledri Vula
2.Meda
3.Shpat Kasapi
4.Lorik Cana
5.Labi
6.Noizy
7.Mc Kresha
8.Getoar Selimi
9.Alban Skenderaj
10.Capital T
- - - - - - - - - - - - - - - -

Thursday, 24 February 2011

Capital T, Intervista Telegrafi Shkurt 2011


/photo public domain/

Capital T: "Ti je ma e mira"

‘Ti je ma e mira, Ti je ma e mira” eshte refreni qe degjohej se fundmi rrugeve te Kosoves, gjithe aty ku qendron dhe jeton rinia. Vajzat e kane enderr, jo vetem kengen dhe tematiken e hitit, por edhe vet protagonistin. Capital T eshte shnderruar vertet ne nje yll, nje yll i ri i cili vazhdimisht po shkelqen ne qiellin e skenes muzikore kosovare…
Intervistoi: Arnolld Korenica

Trim Ademi, i njohur si Capital T eshte nje prej repereve te gjenerates se re ne skenen muzikore kosovare. Kenga e pare e tij besohet te jete “Shopping”, ndersa rrugetimi i tij drejt majes ka vazhduar edhe tutje me shume videoklipe dhe hite. Nuk ka edituar asnje album te plote, por ka lansuar kenge ‘single’ te cilat jane shnderruar ne hite te kohes.

Capital T…nga ky emer artistik?
Capital T: Fjala ‘Capital’ ka disa kuptime si pasuri, kryesor etj, ndersa ‘T’ eshte iniciali nga emri im i vertete .

Sigurisht se ke shume fansa dhe natyrisht se shume mund edhe te cuditen me menyren se si depertove ne skene… na flisni pak per fillimin e karrieres tuaj?
Capital T: Po une muziken e kam dashur gjithmone dhe kam filluar te merrem me te ne nje moshe shume te re … normal cdo fillim i ka veshtiresite e veta mirepo nese punon gjithcka arrihet, besoj se kam punuar shume dhe e meritoj suksesin …

Cfare lidhjesh keni me Besnikun e grupit 2Po2? Nese jane te verteta zerat se ju jeni nipi i tij, a mund te thuhet se ai ishte inspirim dhe ‘udherrefyesi’ juaj drejt kesaj, si i thoni ju reperet ‘loje’?
Capital T: Po Besniku i 2po2 eshte daja im dhe njeriu qe me ka shtyre te eci me muziken - ‘udherrefyes’, ‘inspirim’ te gjitha nga pak.

Shoping’…sigurisht se kur permendet shopingu, te gjitheve u kujtohet kenga hit e cila ta hapi rrugen drejt fames. Nga te erdhi inspirimi per kete hit dhe nga burimi per nje tekst aq te fuqishem, i cili se bashku me ritmin ishte hit i diskotekave?
Capital T: Po ajo eshte kenga e pare me videoklip...eshte ne bashkepunim me Besnikun. Ka qene ideja e Besnikut per ate kenge. Tekstin e kemi shkruar secili pjeset e tona. Ka qene nje kenge shume e suksesshme dhe nje lansim shume i mire i imi ne muzike.

Me pas vjen nje pushim i juaji dhe sigurisht kjo per shkak te angazhimeve ne shkolle. Me qe po flasim per shkollen, ndalemi pak ketu. Na flisni pak per jeten tuaj prej adoleshenti, e cila sigurisht e influencuar nga karriera juaj, ndryshoi prej moshatareve tuaj, apo jo?
Capital T: Koha kur une isha ne shkolle te mesme ka qene koha e arte, apo ta quaj ndryshe si periudha nder me te mirat e jetes, me shume kujtime te pa harrushme. Natyrisht une kam qene i ri dhe suksesi e gjithqka tjeter ka ndikuar qe ajo kohe te jete magjike per mua. Edhe pse jam marre me muzike, shkollen nuk e kam lene anash asnjehere.

Kur veshin dhe syrin e te rinjve e kaplon nje heshtje, per ta vjen embelsira. Si erdhi deri tek kenga “Supersweet” dhe nga ideja per ate klip unik?
Capital T: Po nje fjale e urte thote: “Te gjitha dyert hapen kur e gjen celesin”, d.m.th kur sjell ate qe ka munguar. Edhe Supersweet ka qene diqka shume e vecante ne ate kohe. Si stili i kenges, ashtu edhe videoklipi, ideja ka qene e perbashket me produksionin Entermedia.

Ne nderkohe, Capital T shnderrohet ne yll absolut te te rinjve kosovare…megjithate, perkunder sukseseve ti nuk pate te ndalur. U verejt nje ndryshim ne stil – kenge per dashuri, pse?
Capital T: Po thashe edhe me heret se une gjithnje mundohem te sjelli dicka qe mungon. Perderisa shumica e artisteve kane dashur te tregojne ne nje menyre tjeter dashurine, une e kam spjeguar ne menyren time. Pra, ndryshimet gjithmone jane te mira...te pakten per mua keshtu ka qene…

“Rrenci”, “Ti je Ma e Mira” dhe “U Bo Von” behen hitet e juaja te ardhshme. Ku e keni gjetur inspirimin per keto kenge te cilat, te jem i sinqerte jane mjaft reale per realitetin ne te cilin jeton rinia kosovare, e para se gjithash plot emocion?
Capital T: Inspirim nga jeta e perditshme, nga shoqeria nga ngjarje te ndryshme qe kane ndodhur perreth meje…jane reale, per ate arsye kane qene edhe lehte te pranushme nga njerezit. Besoj se per ate arsye edhe kane qene te suksesshme …

Kenget tuaja jane te shoqeruara me klipe te jashtezakonshme dhe ide te ndryshme e para se gjithash unike. Kush jane ‘fajtoret’ per keto videoprojekte, cilat produksione?
Capital T: Po une kam punuar me shume produksione, me shume me ato vendore, por klipet e fundit i kam punuar me produksionin IMAGINE te cilet i kam miq shume te mire.

A kane te bejne keto kenge me tematike ‘dashurie’ dicka me jeten tuaj private?
Capital T: Po sic thashe edhe me heret une inspirimin e marr nga jeta private, nga njerezit qe me rrethojne dhe mundohem qe te sjelli dicka sa me reale!

Tekstet me siguri se i shkruani vet, por na flisni pak per ‘beatat’ e ketyre kengeve, kush merret me melodite dhe ritmet e hiteve tuaja?
Capital T: Po une punoj me producente te ndryshem, por shumicen e kengeve te mia i kam punuar me mikun tim te mire Don.Arbas! Megjithate, une bashkepunoj edhe me KiccoBeatz e shume, e shume te tjere.

Cfare mendon per repin kosovar ne pergjithesi, a ndjen konkurrence nga shume repere tjere te ‘labelave’ tjere?
Capital T: Repi shqiptar ka ecur shume perpara si nga cilesia ashtu edhe nga artistet qe jane per t’u pasur lakmi. Une nuk ndjej konkurrence, ndoshta pse jam ndryshe prej te tjereve, por mendoj se te gjithe e kane stilin e tyre, dhe jane te mire secili ne stilin e tyre.

Gjithmone dukesh i perkryer ne skene, me nje stil te vecante veshjeje. Per stilin tend te veshjes kush eshte pergjegjes dhe cfare u rekomandoni fansave tuaj?
Capital T: Une nuk i kushtoj edhe shume rendesi veshjes. Kam deshire te dukem paster dhe thjeshte, ajo eshte me rendesi. Per veshjen perkujdesem personalisht. Fansave u them te vishen ashtu si ndihen me se miri.

Ndersa per grimin dhe floket neper videoklipe?
Capital T: Grim nuk perdori, ndersa floket i kam normale, s’kam nevoje per kurrfare intervenimi.

Nese do t’iu ofrohej mundesia per te bashkepunuar me ndonje prej repereve te famshem amerikane, ke do ta zgjedhnit, pasi ju shoh shume te ngjashem me reperin Jay-Z?
Capital T: Hmmmmm ka shume qe me pelqejne. Ne fakt, nuk e di ke do ta kisha zgjedhur, por...se shpejti do te kete befasi ne kete aspekt.

Cila eshte femra juaj ideale dhe a jeni i dashuruar? Kerkoj sinqeritet per t’ua shuar kurreshtjen shume vajzave…
Capital T: Duhet shume fjale per ta pershkruar femren ideale. Sa i perket pyetjes a jam i dashuruar... jo, nuk jam i dashuruar.

Cfare mund te presim ne te ardhmen nga karriera e Capital T? Ndonje projekt muzikor, ke ne plan ndonje album?
Capital T: Kam ne plan albumin. Se shpejti do te zbulohet data e lansimit dhe informacionet tjera, ndersa ne fund te muajit do te lansoj videoklipin e ri. Kenga quhet ‘’Make A Wish’’.

Pse u keni qendruar larg albumeve?
Capital T: Sepse nuk ka ardhur ende koha e duhur per ta lansuar nje album. Une kam deshire qe kur te lansohet albumi, te jete te pakten 80 % si dua une.

A e ke menduar ndonjehere ndonje koncert madheshtor ne Stadiumin e Qytetit te Prishtines?
Capital T: Paj... ne stadium jo, mirepo kam menduar dhe besoj se do te realizohet ne nje te ardhme te afert - koncerti i pare i imi ne Prishtine.

Nje fjale per fansat tuaj…
Capital T: Nje falenderim teper te madh per perkrahjen…nje dashuri shume te madhe per te gjithe fansat e vertete t’Capo`s. /arnolld korenica/telegrafi/shkurt 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google: Capital T: "You are my best"

'You are my best, You're my best "is the refrain heard recently that the roads of Kosovo, where all the lies and lives youth. Girls have the dream, not only the theme song and hit it, and the protagonist. Capital T really has become a star, a new star who is constantly shining in the skies of Kosovo's musical scene ...
Interview: Arnolld Korenica

Trim Ademi, known as T Capital is one of the new generation milestone in the music scene in Kosovo. His first song is believed to be "Shopping", and his journey of summit has continued to further more video clips and hits. There is no full album edited, but the song has launched 'single' which have become hits of the time.

Capital T ... by the name of art?
Capital T: The word 'Capital' has several meanings such as wealth, leading, etc., while 'T' is iniciali by my real name.

Of course you have many fans and of course that many may even wonder to how depertove on stage ... we talk a bit about starting your career?
Capital T: Yes I have always loved music and I started to deal with in a very young age ... normal every start has its difficulties but if everything works achieved, I believe that I have worked hard and deserve success ...

What is your relationship with the group Faithful 2PO2? If the rumors are true that you're his nephew, can be said that he was an inspiration and 'guide' Your toward this, as you say milestone 'game'?
Capital T: But the 2po2 Faithful is my uncle and the man that has pushed to proceed with the music - 'guidelines', 'inspiration' all by little.

'Shopping' ... certainly when mentioned shopping, everyone remember the hit song which opened the path to fame. Inspiration came from for this hit and the source for a text so powerful, that it was hit along with the rhythm of disco?
Capital T: Yes it is the first song with the video ... is in collaboration with the Faithful. Faithful idea was for that song. Text we write each of our parts. There was a very successful song and a very good launching of mine in music.

Then comes a break of yours and of course it due to commitments at school. With Speaking of school, pause here. We talk a bit about your life of teenager, who certainly influenced by your career, changed by your peers, right?
Capital T: Time when I was in high school was the golden time, or otherwise as to call one the best periods of life, more memories without harrushme. Naturally I was young and the success of everything else has been that it be the magic time for me. Even though I am taking the conservatory, the school did not ever left out.

When the ear and the eye of youth kaplon a pause, for it comes the dessert. Both came to the song "Supersweet" and unique idea for that video?
Capital T: But a proverb says: "All doors open when it finds key", ie when bringing what has been lacking. Even Supersweet was something very special at that time. As the style of the song, just the video clip, the idea has been shared with production Entermedia.

Meanwhile, Capital T converted to absolute star of Kosovar youth ... however, despite the successes you have not got to stop. Noted a change in style - songs about love, why?
Capital T: Yes I said earlier that I always try to bring something that is missing. While most artists have had to show love in a different way, I have explained in my way. So, changes are always good ... at least for me so was ...

"Rrenci", "You're the Best Ma" and "U Bo Von" become your future hits. Where do you find inspiration for these songs that, to be honest are quite realistic about the reality in which youth live in Kosovo, first of all, full of emotion?
Capital T: Inspiration from everyday life, from society by various events that have happened around me ... are real, for that reason were also easier to acceptable by people. I believe that for that reason also have been successful ...

Your songs are accompanied by extraordinary clips and different ideas and above all unique. Who are the 'culprits' for these videoprojekte, which productions?
Capital T: Yes I have worked with many productions, with more local ones, but the last clips I've worked with production Imagine I have friends who are very good.

Do you have to do these songs with the theme 'love' something with your private life?
Capital T: Yes, as I said earlier the inspiration I received from private life, from people with the surrounding and try to bring something as real as possible!

Textbooks probably write his own, but we talk a bit about 'beat' of these songs, who deals with melodies and rhythms of your hits?
Capital T: Yes I work with different producers, but most of my songs I worked with my good friend Don.Arbas! However, I KiccoBeatz cooperate with the many, many others.

What do you think about Kosovo Repin in general, a milestone feels competition from many other 'label' other?
Capital T: Albanian Repin has moved forward as well as by the quality of the artists who are to be considered gluttony. I do not feel competition, probably why I am different from others, but I think all have their own style, and are well each in their own style.

Always look perfect on stage, with a particular style of dress. For your style of dress who is responsible and what were your fans recommend?
Capital T: I do not pay even more important dress. I would like to look clean and simple, it is important. To look after personal attire. Tell fans to dress as they feel the best.

As for make up and hair clips through?
Capital T: Grim did not use, and I have normal hair, I have no need for any intervention.

If you will be offered the opportunity to collaborate with any of the famous American milestone, you will choose, because you look so similar to rapper Jay-Z?
Capital T: Hmmmmm there are many who like me. In fact, do not know you would have chosen, but ... soon there will be no surprise in this regard.

What is your ideal woman and are you in love? Ask them honestly to extinguish curiosity more girls ...
Capital T: You have many words to describe the ideal woman. Regarding the question whether I am in love ... No, I am in love.

What you can expect in the future of the careers of Capital T? Any musical project, we have planned an album?
Capital T: I plan album. Coming soon will be revealed the launch date and other information, while at the end of the month will launch new video clip. The song is called''Make a Wish''.

Why did you stay away from albums?
Capital T: Because there is no right time yet come for them launch an album. I wish that when they launched the album, be at least 80% as I want.

Have you ever considered any stadium concert in the city of Pristina?
Capital T: Well ... in the stadium not, but I think and believe it will be realized in a near future - my first concert in Pristina.

A word for your fans ...
Capital T: A very big thanks for support ... a very great love for all true fans t'Capo `s.
]]

Saturday, 19 June 2010

10 Emrat e Ri te Muzikes qe Premtojne!

Marseli dhe 10 emrat e brezit te ri te tregut muzikor shqiptar

Ne e dime qe eshte e veshtire te depertosh ne tregun muzikor sot, ndaj sa here qe shikojme ndonje talent te ri menjehere mundohemi t'i ndihmojme sadopak duke shkruar per ta ne faqet e "SH2".

Kete here vendosem te benim dicka me ndryshe dhe po i dedikojme shkrimin kryesor te suplementit tone; duke ju sjelle 10 prej emrave me te rinj te tregut muzikor shqiptar, te cilet, sipas stafit tone, do te jene perfaqesuesit e brezit te ri.

Te gjithe kane provuar qe dine te kendojne shume mire, bashkepunimet e para i kane kryer me disa prej emrave me te njohur te muzikes shqiptare e ne muajt e ardhshem secili prej tyre pritet te publikoje kenge dhe video te reja. Jeni gati? Nisja!

1 - MARSELI (Marsel Selita). Jane dashur vetem 30 sekonda (koha qe Marseli kendon ne "Origjinale" kengen e re te Aurela Gaces) qe njerezit te terhiqen dhe te bien ne dashuri me zerin e tij. Fale suksesit te "Origjinale", Marseli eshte padyshim zbulimi i kesaj vere dhe me nje hit te tille, zor se do t'i shpetoje vemendjes. Ne te ardhmen mesojme se ai do te vazhdoje bashkepunimin me Flori Mumajesin, cka besoj e dini mire se cfare do te thote... nje tjeter hit!

2 - ELITA ZIBERI. Mund te jete e bija e nje prej kengetareve me te njohur ne historine e muzikes moderne shqiptare (Arif Ziberi - Elita 5), por meriten per suksesin e arritur ne "Top Fest" se bashku me banden e saj "XXL" e ka teresisht te veten. Nje ze te mrekullueshem, perfekt per pop-rrok dhe nje shije muzikore mbreselenese, Elita padyshim do te jete nje prej artisteve me te suksesshme te viteve te ardhshme.

3 - VALON SHEHU. E keni pare tek "Star Akademi", "Kenga Magjike", "Top Fest" dhe pavaresisht se ka marre pjese ne keto evenimente kaq popullore ne Shqipe, cuditerisht ende nuk eshte bere emer shume i njohur per publikun. Per kete po ia veme fajin mungeses se nje kenge-hit, por jemi te sigurt qe kete vit gjithcka do te ndryshoje. Mendojme se Valoni eshte ende ne kerkim te nje muzike, ne te cilen te ndihet rehat dhe do rekomandonim qe t'i kushtonte disi vemendje repertorit te Nickelback (How You Remind Me, RockStar) apo te Daughtry (What About Now). Themi se do ishin perfekt per te!

4 - IRVA STEFA. Fale eksperiences se Rovena Stefes (motra e Irves) dhe nje menaxhimi te mire prej motres tjeter - Elises, Irva e ka rrugen e hapur drejt suksesit. Me debutimin e saj ne "TopFest", ajo tregoi se tashme ka vendosur t'i perkushtohet muzikes e shpesh here eshte pare ne turne me Rovenen. Kete vit ka ne plan te realizoje kenge te reja dhe nje videoklip qe pritet ta beje ate nje emer aq te njohur ne qarqet muzikore, po ashtu si dhe motren e saj.

5 - ENI KOCI. Nje tjeter moter, nje tjeter talent. Po ashtu si Irva dhe Enit nuk do t'i duhet shume te luftoje per te gjetur rrugen drejt skenes, pasi Greta Koci ka vite qe ka bere emer ne muziken shqiptare. Ajo tashme i ka dyert e hapura dhe e vetmja gje qe i mbetet te provoje eshte se ka aq talent sa ne nje te ardhme te distancoje veten nga hija e se motres. Levizja e ardhshme? Pas videokenges "Vij tek ti" e sigurt qe nje duet midis motrave do te ishte nje hit i vertete, nese jo ne muzike... patjeter ne promovim.

6 - SARENTINA CAKO (SARA). Ajo u eliminua nga "Star Akademi", por publikut iu ngulit ne mendje qe prej fillimit, jo vetem me zerin e saj, por dhe me sjelljen si "diva" prej te ciles dhe neve na beri per vete. Duke qene se prej vitesh na mbyten talentet e verteta dhe vajzat e mira, skenes shqiptare i nevojitet dicka ndryshe, dikush qe t'i thote gjerat sic jane, qofte dhe pa e kuptuar se po e ben kete. Sara eshte perfekte dhe ne mezi presim te dime se cila do jete levizja e saj e ardhshme!

7 - ADELINA BERISHA. Nese do miksonim Genta Ismajlin me Nora Istrefin dhe Dafina Zeqirin rezultati do ish... Adelina Berisha! Kengetarja eshte e vendosur qe te behet nje emer i njohur ne Estraden Shqiptare. Per kete ka publikuar disa videoklipe kete vit, si dhe ka publikuar nje duet me Stine. Videokenga e fundit "Party People" eshte hit ne Kosove dhe ne jemi te sigurt qe Adelina do qendroje ne skene per nje kohe te gjate.

8 - CAPITAL T. Ai mund te jete i ri ne moshe, por ka nje repertor te pasur me hite dhe ka bashkepunuar me shume emra te njohur te hip-hopit shqiptar. Ka treguar se jo vetem ka talent, por se eshte konkurrence serioze per te gjithe rreperat e tjere. Videokenga e tij "Supersweet" eshte klikuar mbi 700.000 here dhe per ne eshte padyshim rreperi me i mire ne Shqipe per momentin. Kete vit shpresojme qe te kaloje kufirin dhe te vizitoje Shqiperine, ku padyshim do te behet nje emer po aq i njohur sa dhe ne Kosove.

9 - DA GHOST. Nese ju nuk e keni degjuar ende kengen "Majt Djatht" ... gabim keni bere. Super! Pervecse i talentuar, Da Ghost ka dhe nje sens humori qe duket qarte jo vetem ne tekstin e kesaj kenge, por dhe ne ate te "Kceni Kr8". Ka bashkepunuar me Blero ne "Krejt Anash" dhe me Adelina Ismaili ne "Urdher i ri" (versioni origjinal)... a duhet me per te konfirmuar talentin e tij?

10 - Per te plotesuar dhjeteshen tone ne vendosem te benim dicka speciale. Kerkuam prej oresh ne YouTube, ne llogarite personaleve te shqiptareve ne mbare boten, te cilet deshirojne te behen kengetare. Pas shume kerkimesh, vendosem qe ne listen tone te vendosnim DONIKA ZEJNELIN, e cila banon ne Long Island te Nju Jorkut dhe nuk e ka idene fare se ne e kemi vendosur ne kete liste :). Ne te njejten kohe ne nuk dime shume per Doniken pervec faktit qe ajo ka nje ze shume te mire per r'n'b dhe shpresojme qe dikush ta ndihmoje per t'i realizuar endrren e saj ne te ardhmen. Ne na fitoi me interpretimin qe i ben "At Last" te Etta James dhe nese deshironi ta degjoni mjafton te kerkoni emrin e saj ne YouTube ose vizitoni www.RevistaAlbaniac.com /elbino/sh2/qershor 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Marseli and 10 names new generation of Albanian music market

We know that it is difficult to depertosh music market today, so whenever you look at any new talent immediately try to help somehow writing about them in the pages of "SH2".

This time we decided to do something different and are dedicate to supplement our main script, allowing you to bring 10 of the names of young Albanian music market, which, as our staff will be representative of a new generation.

All have proven that to sing very well know, the first collaboration have performed with some of the most recognized names in the Albanian music in the coming months each of them is expected to publish new song and video. Are you ready? Start!

1 - MARSELI. It took only 30 seconds (time to Marseli sings in "Original" new song Aurela Gaces) that people withdraw and fall in love with his voice. Thanks to the success of the "Original" is obviously Marseli discovery this summer and such a hit, it would hardly escape attention. In the future learn that he will continue the collaboration with gold Mumajesin, believe what you know best what to say ... another hit!

2 - Elite Ziberi. It could be the daughter of one of the most famous singers in the history of modern Albanian music (Arif Ziberi - Elita 5), but credit for the success achieved in "Top Fest" with her band "XXL" has completely themselves. A wonderful voice, perfect for pop-rock and an impressive musical taste, Elite will undoubtedly be one of the most successful artists in years to come.

3 - Valon Shehu. Have you seen the "Star Academy", "Magic Song", "Top Fest" and despite that has participated in these events so popular in Albanian, yet surprisingly there is no name more familiar to the public. For this is he put the blame lack of a song-hit, but we are confident that this year everything will change. Think about Shout to the Lord is still looking for a musical, in which to feel comfortable and somewhat rekomandonim to pay attention to repertoire of Nickelback (How You Remind Me, Rockstar) or Daughtry (What About Now). Say that would be perfect for!

4 - IRVA Stef. Thanks to experience Rovena Stefes (Irves sister) and a better management of the other sister - Elises, Irva has opened the way to success. With her debut in "TopFest, has already indicated that it decided to dedicated music here is often seen in tournament with Rovenen. This year we plan to realize there are new songs and a video that is expected to make it a name so well known in musical circles, as well as her sister.

5 - Eni Koci. Another sister, another talent. Also as Irva and entity will not have much to fight to find the path to the scenes as Greta Koci has years he has named the Albanian music. It already has opened doors and the only thing that remains to prove is that there is so much talent in the near future to distance themselves from the shadow of my. Next movement? After videokenges "I come to you" certainly did a duet between sisters would be a real hit, if not the music ... definitely in the promotion.

6 - SARENTINA Cako (SARA). She was eliminated from "Star Academy", but the public was to imbibe the beginning, not only with her voice, but the behavior as "Diva" by which and us paid for itself. Since many years we drown the real talent and good girls, Albanian scene needs something different, someone to say things such as, even without realizing he was doing this. Sara is hardly perfect, and we expect to know what will be its next movement!

7 - Adelina Berisha. If you miksonim with Nora Istrefi Genta and Dafina would result in ex ... Adelina Berisha! The singer is set to become a name known in Albanian celebrities. For this has produced several video clips this year, and has published a duet with the seasons. Videokenga last "Party People" is a hit in Kosovo and we are sure that Adelina will remain on stage for a long time.

8 - Capital T. He may be young in age, but has a rich repertoire of hits and has cooperated with many famous names in hip-Albanian Hopi. Has shown that not only has talent, but it is serious competition for all other rreperat. Videokenga his "Supersweet" is clicked over 700,000 times and for us is undoubtedly the best rreperi in Albanian for the moment. This year we hope to pass the border and visit Albania, which undoubtedly will be a familiar name as well as in Kosovo.

9 - DA GHOST. If you have not yet heard the song "Left Cheese" ... have done wrong. Super! Except the gifted, and Da Ghost has a sense of humor that seems clear not only in the text of this song, but we ate at "Kceni Kr8. Has collaborated with the Infinite "All side," and Adelina Ismaili in "New Order" (original version) ... a need to confirm his talent?

10 - To meet our ten decided to do something special. Looked at hours of YouTube, the personal accounts worldwide Albanians, who want to become singers. After much research, we decided that we establish our list Donika ZEJNELIN, which resides in Long Island, New York and has no idea at all that we have put in this list:). At the same time we do not know much about Doniken besides the fact that she has a very good voice for r'n'b and hope someone can help to realize her dream in the future. We won the interpretation that makes "At Last" to Etta James and if you want to listen enough to search her name on YouTube or visit www.RevistaAlbaniac.com
]]

Capital T: Viti 2010 Komplet i Imi!


/photo public domain/

Pasuri & Trim

Hej pershendetje! Ku jeni ne keto momente dhe me cfare jeni duke u marre?

Ne keto momente jam ne Prishtine tu u marr me projektet e reja qe do t'vijne s`shpejti.

Cfare fjale fshihet pas "T se madhe te shtypit" qe shoqeron Capital dhe si e moret kete emer?

T-ja e madhe e shtypit edhe inicialja e pare nga emri im i vertete perkthim i Kapital-Ti. Vlerat e mia per muzike dhe anasjelltas i kam perkufizuar si Capital ose pasuri e T ose Trimit.

Na tregoni pak si u futet ne rrugen e hip-hopit ...?

Me hip-hop jom rrit tu ngju e hip-hop jom msu me fol, besoj se mjafton...

Jeni shume i ri dhe keni bere emer ne qarqet e hip-hopit ne Kosove. Si mendoni mosha e re ka pasur me perparesi apo me veshtiresi per te arritur sukses?

Mosha e re per hip-hop shfaq veshtiresi, mirepo me pune i kam arritur te gjitha.

Po shikoja videon "Ku Jon Paret" ....nje tjeter video shume cool prej jush. Me pelqen sensi i humorit, por kot per kuriozitet desha me te pyt. Do tentoje ndonjehere te vidhje nje banke (fabula e videos ka te bej me nje tentatim vjedhjeje ne banke)? hahahha

Po, nese eshte nevoja.

Ne hip-hopin shqiptar ka pasur gjithmone shume prurje dhe talente te reja, te cilat fatkeqesisht ngjiten ne skene per disa vjet dhe pastaj humbin. Do ndodh e njejta gje dhe me juve apo Capital T eshte ketu per te qendruar pergjithmone?

Do mundohem te punoj sa me shume dhe ne t'vertete s'kam ndermend te ndalem. Shpresoj se do te qendroj pergjithmone...

Me duhet te them qe jeni nje interpretues shume i mire cka i ben dhe me te vecanta videot tuaja. Ju ka shkuar ne mendje te provoni dhe aktorin?

Mundohem qe ne klipet e mia te jepi maksimumin tim qe ato te duken sa me te vecanta. Sa i perket aktrimit, me pelqen por nuk e kam menduar ndonjehere, por nese dikush me ofron ndonje oferte interesante per ndonje film do pranoja me kenaqesi. :)

Don Arbas eshte nje nder producentet me te mire ne Kosove, si lindi bashkepunimi juaj me te (Don Arbas kane realizuar kengen "Supersweet" e cila eshte dhe hiti me i madh i Capital T)?

Bashkepunimi me Don Arbas lindi ne baze te respektit qe ne kishim per njeri-tjetrin si artist. Une e vleresoj lart punen qe ben ai ne studio dhe ai po ashtu e vlereson punen dhe kontributin qe une e jap ne muzike.

2009-ta ka qene nje vit shume i suksesshem per juve, po 2010 si po ju duket?

2009 ka qen vit i sukseseve per mu, por viti 2010 ka me kon komplet viti im.

Ashtu qofte! Faleminderit per intervisten, suksese te metejshme!

Nje falenderim teper i madh ju perket fansave t'muzikes sime, sepse jane ata qe m'bojn mu ni t'madh, jane ata qe m'shtyjne me punu sa ma shume... Faleminderit edhe juve kaloni mire! /elbino/sh2/qershor 2010/
- - - - - - - - - -
+tag: trim ademi
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Real Estate & Trim

Hey Hello! Where are we and what these moments are being taken?

In these moments I was in Pristina to take new projects that will t'vijne `s soon.

What words hide behind "the big T of the press" that accompanies the Capital and received this name?

T-biggest media has also the first initials of my real name translation Kapital-Ti. My values for music and vice versa I have defined as the T Capital assets or brave.

Tell us a bit like being introduced to the hip-Hopi way ...?

With hip-hop jom up to the hip-hop ngju jom MSU to talk, I believe that is enough ...

You are very young and have made name in hip-Hopi circles in Kosovo. How do the new age has been the priority or the difficulties to achieve success

New age for hip-hop shows difficulties, but I managed to work all.

But watching the video "Where Jon first" another video .... very cool of you. I like the sense of humor, but nothing like the sight of the pyt. Vidhje will ever attempt a bank (fable of videos has to do with a stolen tentatim the bank)? hahahha

Yes, if necessary.

In hip-Albanian Hopi always had more flow and new talents, which, unfortunately, climb on stage for several years and then lose. Do the same thing happens with you or T Capital is here to stay forever?

I'll try to work as much and we have no intend to dwell t'vertete. I hope you will stay forever ...

I have to say that the performers are a very good and what makes your videos special. You are going to try and tune the actor?

Try that in my clips to give my best that they seem as special. Regarding acting, I am but I did not ever, but if someone offers any interesting offer for any film will accept with pleasure. :)

Arbas Don is one of the best producers in Kosovo, as the father of your cooperation (Don Arbas have performed the song "Supersweet" which is the big smash hit with Capital T)?

Arbas collaboration with Don was born on the basis of respect we had for each other as artists. I appreciate the work that makes it up in the studio and he also appreciates the work and contribution that I give in music.

2009, it has been a very successful year for you, but if you look like in 2010?

2009 was a year of success for MU, but 2010 is my year with the complete cone.

As if! Thanks for the interview, further success!

A very big thank you regarding my t'muzikes fans, as are those who m'bojn mu ni t'madh, are those with punu m'shtyjne as ma More ... Thanks to you doing well!
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online