All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Da Ligs. Show all posts
Showing posts with label Da Ligs. Show all posts

Tuesday, 26 January 2010

Flash News 26 Janar 2010

Alba Vip Flash News
Alba Vip Flash News

Nora Istrefi ende e re per martese
Kengetarja Nora Istrefi, e dhene pas kenges, ajo tani per tani eshte mjaft e angazhuar me koncerte dhe mbremje muzikore brenda dhe jashte vendit. Mirepo, pervec saj, ajo eshte e angazhuar edhe me projekte te reja, te cilat do t’i pergatite gjate ketij viti. Nora, edhe pse eshte e fejuar, ajo per kete vit thote se nuk planifikon martese, pasi, sic thote ajo, ende nuk i ka mbushur te 25-at dhe e ndien veten ende te re per t’u martuar. “Edhe pse jam e fejuar, nuk planifikoj martese per vitin 2010, ngase mendoj se ende jam e re per t’u martuar. Une besoj se mosha ideale per martese eshte 25 vjet e me lart, keshtu qe une ende nuk i kam mbushur te 24-at dhe nuk e kam arritur ende moshen e marteses. E kam biseduar edhe me familjen time, gjegjesisht mamin se pa i bere 25 vjet nuk do te martohem”, shprehet ajo per “Kosova Sot”. Martesen Nora e parasheh me nje ceremoni te madhe dasmore, me nje atmosfere te kendshme, ne prani te shume mysafireve te artdashesve te saj. “Natyrisht se martesen time e mendoj me nje ceremoni te madhe dasmore, ishalla me shkojne punet mire ashtu sic e paramendoj”, perfundon ajo. /kosova sot/

Da Ligs me projekte te reja
Rep-grupi i njohur “Da ligs” nuk ka te ndalur me projektet e tyre muzikore. Atdhe Muriqi dhe Bardhyl Gashi kane nisur punen per kengen me te re, qe do ta nxjerrin ne treg brenda nje kohe te shkurter. “Da ligs” pak muaj me pare nxori ne treg tri kenge te reja, me te cilat u prezantuan per festat e fundit. Kenget “Lets crunk” ne bashkepunim me “N-jeay”, pastaj kenga “Boom-at” ne bashkepunim me “Skils” dhe kenga “Rap tecno” po pelqehen mjaft shume ne publik. “Pervec ketyre kengeve, se shpejti do te nxjerrim ne treg edhe kengen me te re, ne bashkepunim me dy repartiste kosovare, mirepo nuk preferojme te zbulojme me shume rreth saj, ngase duam qe kjo te jete nje surprize per adhuruesit tane”, shprehet Atdheu per “Kosova Sot”. Bashke me kengen, “Da ligs” do te realizoje edhe videoklipin e ri, qe do ta punojne ne produksionin e Atdheut “A-m Produksion”. “Besojme se do te sjellim nje videoklip te mrekullueshem ne tregun tone muzikor”, shton Bardhyli. “Da ligs” per kete vit planifikon te nxjerre ne treg edhe nje album te ri, kurse punen ne te e kane nisur dhe shpresojne se do te sjellin nje album kualitativ per adhuruesit e tyre. /kosova sot/

Kastro Zizo shkurorezohet nga gruaja
Kengetari Kastro Zizo eshte ne proces te ndarjes nga gruaja e tij Jola, pasi kjo e fundit ka vendosur per nje hap te tille. “Panorama Plus” shkruan se cifti ka dy muaj qe eshte ndare, ndersa Jola ka bere kerkese per divorc edhe ne gjykate. Miqte e saj kane thene se Jola nuk e ka falur asnjehere Kastron, pas aventures se tij me nje vajze brune, por ky nuk ishte shkaku i vetem qe coi te ndarja. Tepria e Kastros me alkool ishte nje arsye me teper qe lidhja 7- vjecare mes Joles dhe Kastros te marre fund. Nuk dihet se kujt do t’i takoje kujdestaria e djalit te tyre 3-vjec. /infopress/

Aferdita Dreshaj: "...nuk do te guxoja te pozoja nudo"
Modelja Aferdita Dreshaj, ne nje interviste per “Bluetooth”, ka treguar se cfare nuk do te guxonte te bente kurre ne jeten e saj. “Nuk do te guxoja te tradhtoja, te genjeja e as te pozoja nudo”. E fejuar me kengetarin Shpat Kasapi, Aferdita ka pohuar se nje nga gjerat qe nuk do ta toleronte dot eshte tradhtia. Ajo ka bere me dije se nuk kane plane martese per kete vit, porse fokusimi i saj do te jete ne muzike. Cifti kane vendosur ta realizojne bashke nje duet. /infopress/

Adelina Ismajli: Do te themeloj parti politike
“Kam ndermend te merrem me politike”, keshtu ka thene per gazeten “Panorama Plus”, kengetarja Adelina Ismaili. E pyetur nese po e ndjek shembullin e Ciljetes, ajo eshte pergjigjur “Une nuk e kopjoj askend. Nuk angazhohem ne asnje krah te politikes, qofte djathtas, qofte majtas. Nuk ndjek as shembullin e Ciljetes qe u perfshi ne Partine Demokratike Shqiptare dhe as Cicolines dikur qe e afroi ne politike Berluskoni. Thashe qe une jam Adelina Ismajli dhe do ta bej partine time”. /infopress/

Grupi “Skillz” hap lokal ne Prishtine
Anetaret e grupit “Skillz”, pas lokalit te tyre ne Gjakove, tashme kane zgjeruar biznesin e tyre edhe ne Prishtine. Anetari i ketij grupi Visar Shala thote se duke marre parasysh qe ne Prishtine frekuentohen lokalet shume pse jo, kohen dhe takimet tona ti bejme ne lokalin tone te cilin e kemi emeruar “Flip Caffe”. /bota sot/

Arita Fejzullahu merr rolin kryesor ne filmin "Jewish Girl"
Xhirimet e filmit “The best kisser” jane duke perfunduar ketu ne Paris”, tregon aktorja e re Arita Fejzullahu. “Une me ekipin e filmit kalojme shume mire dhe me lavderojne shume”. Filmi “The best kisser” perbehet nga dy pjese. Njera pjese eshte xhiruar ne New York dhe nje pjese tjeter qe po perfundon xhirimin ne Paris. “Une jam 16 ore ne xhirim, nderkohe nga 4 ore bej fitness cdo dite dhe mendoj qe filmi do te jete nje “love comedy” i suksesshem ne gjithe boten. Pasi te mbaroj keto xhirime do te futem ne nje film tjeter me titull “Jewish girl”, ku kam rolin kryesor”, thekson aktorja Fejzullahu. /bota sot/

Inva Mula, koncert ne Oviedo te Spanjes
Sopranoja shqiptare me fame boterore do te shfaqet me 27 janar para publikut te Asturias me nje koncert recital, e shoqeruar vetem nga Genc Tukici me piano. Vetem disa muaj pasi Ismail Kadare mori cmimin “Princi i Asturias” pikerisht ne teatrin “Campoamor” te Oviedos, nje tjeter emer i madh i kultures shqiptare do te ngjitet ne skene per te rrembyer duartrokitjet e publikut te Asturias. Ne fakt, ishte parashikuar qe Mula te interpretonte rolin e Mimit ne operen “La Boheme” te Pucinit qe ne muajin tetor te vitit 2008. Por perplasja e datave te programit, beri qe sopranoja e njohur te shtynte koncertin ne Spanje. Rikthimi i saj ne skenen e teatrit “Campoamor” eshte pritur me entuziazem nga publiku dhe mediat spanjolle. Mula ka zgjedhur qe ne kete recital te shumepritur per dashamiresit e saj ne Spanje te shoqerohet nga nje tjeter shqiptar, pianisti Genc Tukici. Repertori me te cilin ajo do te beje per vete publikun e Asturias, pritet te perfshije edhe disa arie nga Mimi. /gazeta express/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Nora Istrefi still young for marriage
Singers Nora Istrefi, given after song, she is currently very busy and evening musical concerts within and outside the country. However, in addition, she is involved with new projects, which will be prepared this year. Nora, although it is engaged, this year she says that no marriage plans, because, as she says, has not yet reached the 25-at and the new yet feels himself to be married. "Even though I am engaged, no wedding plan for 2010, because I think I'm still young to be married. I believe that the ideal age for marriage is 25 years and above, so I still have not reached the 24-at and have not yet reached the age of marriage. I talked with my family, ie without making Mom that 25 years will not marry ", she said" Kosova Sot ". Nora's marriage ceremony provides a great dasmore, with a pleasant atmosphere, in the presence of many artdashesve its guests. "Of course I think that my marriage with a great ceremony dasmore, ishalla with good going as the premeditate" she concludes. / Kosova Sot /

Da Ligs with new projects
Rep-known group "Da Ligs" has not stopped with their musical projects. Bardhyl Gashi home Muriqi and have started work on the new song that will bring the market within a short time. "Da Ligs" a few months ago brought on the market three new songs, which were presented for the last holidays. Song "Lets crunk" in collaboration with the "N-jeay", then song "Boom-at" in collaboration with "Skils" and songs "Tecno Rap" is very much in public pelqehen. "In addition to these songs, will soon produce and market the new song, in collaboration with two repartiste Kosovo, but prefer not to find out more about it, because we want this to be a surprise for our fans," said Homeland for the "Kosova Sot". Along with the song, "Da Ligs" will also perform new video clip that will work in the production of the Fatherland "Production Am. "We believe that will bring a wonderful video of our music market", adds Bardyllis. "Da Ligs" for this year plans to issue in the market and a new album, and work in have started and hope that will bring a quality album for their fans. / Kosova Sot /

Castro divorcing his wife
Singer Zizo Castro is in the process of separation from his wife Jola, after the latter has decided such a step. Panorama Plus "writes that the couple has two months that is separated, while Jola has also applied for divorce in court. Friends have said its not Jola has never forgiven Castro, after his adventure with a girl Bruna, but this was not the only cause that led to the division. Castro Tepria alcohol was a reason more to link 7 - year between Joles and Castro to end. Not known to whom they will meet their guardianship of son 3 years old.

Aferdita Dreshaj: "... will not dare to pose Nudo"
Model Aferdita Dreshaj, in an interview for "Bluetooth", has shown that what will not ever dare to make her life. "I will dare to betray, nor the lies of Nudo poses. And engaged to singer Shpat Kasapi, Aferdita has confirmed that one of the things you would not tolerate dot is Betrayal. It has done that no marriage plans are for this year, but its focus will be musical. Couple have decided to realize a duet together.

Adelina Ismajli: will establish political party
"I intend to deal with political", so said the newspaper "Panorama Plus, singer Adelina Ismaili. Asked if the following is the example of Ciljetes, she replied "I do not imitate anyone. Not engage in any policy side, if right, if left. It follows as example Ciljetes that was included in the Albanian Democratic Party and even once that Cicolines politics afroi Berlusconi. I am told that Adelina Ismajli and my party will do ".

Group "Skillz" local step in Pristina
Members of the group "Skillz", after their premises in Gjakova, have already expanded their business even in Pristina. Member of this group Visar Shala says that taking into account that many shops in Pristina frequented why not, time and our meetings to make in our shop which we have named "Flip Caffe".

Gold Fejzullahu take the lead role in the movie "Jewish Girl"
Filming of the movie "The best kisser" are completed here in Paris, "the actress tells the new gold Fejzullahu. "I spend the film's team very well and with more praise. The film "The best kisser" consists of two parts. One part is filmed in New York and another part that is shooting ends in Paris. "I'm shooting 16 hours, while by 4 hours do fitness every day and think that the film would be a" love comedy "successful worldwide. After shooting will finish following a plunge in another film entitled "Jewish girl", which have the main role, "says actress Fejzullai.

Inva Mula, concert in Oviedo of Spain
World-famous Albanian soprano will appear before the public on January 27 of Asturias with a concert recital, accompanied only by Genc Tukiçi with piano. Only several months after Ismail Kadare was awarded "The Prince of Asturias" precisely in the theater "Campoamor" to Oviedos, another big name of Albanian culture scene will be passed on to abduct the public applause of Asturias. In fact, it was estimated that Mula to interpret the role of Mimi in Opera "La Bohemia" of Puccini was in October of 2008. But the collision of the dates of the program, made known to push soprano concert in Spain. Her return scene of theater "Campoamor" is greeted with enthusiasm by the public and the Spanish media. Mula has elected that this long-awaited recital for her lovers in Spain to be accompanied by another Albanian, Genc Tukiçi pianist. Directory with which it will make them public for the Asturias, is expected to include some Arie by Mimi.
]]

Wednesday, 14 January 2009

Da Ligs Rikthehet Pas 4 Viteve!

Da Ligs
/photo public domain/

“Da-Ligs”, rikthehen pas kater vjetesh
‘Coj nalt’, kenga dhe videoklipi i ri

Rep grupi “Da-Ligs”, tani eshte rikthyer ne skene pas kater vjetesh mungese. Ky grup sapo ka lansuar kengen “Coj nalt”, nje bashkepunim i ri me “Arbasound”. Kete kenge Atdhe Muriqi (Thug P), anetar i grupit “Da-Ligs”, thote se e ka bere Bardhyl Gashi (White OG), anetari tjeter i grupit, ndersa tekstin e kane punuar te dyte se bashku. “Eshte nje rikthim yni pas kater vjeteve. Nje rilindje, te cilen e konsiderojme si te suksesshme. T’ju them te drejten, kerkesa e publikut na ktheu ne skene. Kemi adhurues te shumte, andaj per hir te tyre u kthyem pas kaq shume vjetesh mungese. Kemi bere nje pauze, por edhe nje pervoje te mire ne realizimin e kengeve si tekste, komponime dhe orkestrime, meqe kam studion time dhe kemi pasur mundesine te fitojme nje pervoje te mire”, shprehet Atdheu per “Kosoven Sot”. Kjo kenge, sipas Atdheut, eshte paralajmerim i albumit te trete, te cilin do ta realizojne brenda nje kohe te shkurter. “Eshte kjo kenge e albumit, qe shpresoj se do ta realizojme mire, me bashkepunetoret me te mire”, thote ai. Kenges “Coj nalt”, Atdheu dhe Bardhyli do t’ia pergatisin videoklipin, pune te cilet e kane filluar qe tani. “Klipin do ta xhirojme ne Kosove, ne bashkepunim me disa produksione vendase. Besoj se do te realizojme nje videoklip te mire, i cili do te mirepritet ne publik”, shton ai.

Gjate ketij viti qe sapo e filluam, anetaret e ketij grupi muzikor pretendojne te realizojne shume kenge te reja dhe disa videoklipe. Nuk do te mungojne as pjesemarrjet e tyre neper festivale. “Do te marrim pjese ne festivalin ‘Top Fest’ me kengen qe sapo e lansuam ‘Coj nalt’, dhe besoj se do te jemi edhe ne ndonje festival tjeter. Do te punojme shume ne menyre qe te kompensojme mungesen ne skene per adhuruesit tane”, perfundon Atdheu. /k.bajrami/kosova sot/14.01.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: da-ligs l.i.g.s qoj daligs
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online