All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Egzona Gurguri. Show all posts
Showing posts with label Egzona Gurguri. Show all posts

Saturday, 26 October 2013

Egzona Gurguri, plot angazhime ne Diaspore

E bukur, capkëne dhe shumë punëtore. Kjo është këngëtarja nga Mitrovica Egzona Gurguri, e cila vazhdon udhëtimet e saj për të kënduar në shumë vende të ndryshme në Diasporë.

E nëse doni të dini se ku do të jetë këtë mbrëmje të së shtunës ku ne jemi duke shkruar, ajo do të jetë me reperin Noizy dhe kolegen e saj Nora Muqaj në Zvicër e konkretisht në diskon ‘Star Club’.

Egzona vazhdon të jetë një nga këngëtaret më të kërkuara për të kënduar në Diasporë dhe ka javë që është shpërngulur në disa vende të evropës duke qenë pranë shqiptarëve me repertorin e saj.

Pak javë më parë Egzona ishte e ftuar speciale ne spektaklin ‘Zhurma Show Awards 2013’ duke kënduar një baladë të bukur, ndërsa shumë shpejt pritet klipi i saj më i ri./Maksim Gjokaj/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Gurguri exon, full engagement in the Diaspora

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online