All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Elina Duni. Show all posts
Showing posts with label Elina Duni. Show all posts

Tuesday, 11 September 2012

Elina Duni, se shpejti albumi i trete "Matane Malit"...

Elina Duni do te kendoje “Matane malit”

Diva e muzikes jazz, Elina Duni, gjate ketij muaji do te publikoje albumin e trete me radhe… i titulluar “Matane malit”, ky album eshte realizuar me labelin legjendar te muzikes jazz, “ECM”, ndersa do te hidhet ne treg me 21 shtator ne Zvicer dhe Gjermani, e me 8 tetor ne France e Shtete te Bashkuara te Amerikes.

Kete vjeshte, Elina, shqiptarja qe po mahnit artdashesit, do te zhvilloje turne ne Europe dhe SHBA, me muziken qe paraqet rikthim tek burimet e saj muzikore, nje kombinim mes kengeve popullore ballkanike dhe muzikes jazz. /koha jone/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Elina Duni will sing "Beyond the Mountain"

Diva of jazz music, Elina Duni, this month will publish the third album ... titled "Beyond the Mountain", this album is performed with legendary labeli jazz music, "ECM", and will be placed on the market on 21 September in Switzerland and Germany, on 8 October in France and the United States of America.

This fall, Elina, Albanians are amazing fans, will conduct tours in Europe and the U.S., with music that represents the return to the sources of her music, a combination of Balkan folk songs and jazz music. / our time / ]]

Wednesday, 22 August 2012

Elina Duni, ne Anibar


Elina Duni, ne Anibar

Qyteti i Pejes do te jete stacion i filmit te animuar nga e gjithe bota. Edicioni i trete i Festivalit Nderkombetar te Animacionit, Anibar, do te filloj te merkuren per te vazhduar deri me 28 gusht.

Gjashte netet e animacionit kane te ftuar muzikante te zhanreve te ndryshme, ne kuader te “Anio Muzika”.

Nje prej tyre eshte diva e muzikes jazz, Elina Duni, e cila do te performoje ne naten e pare te Anibar.

Monday, 17 November 2008

Elina Duni Kendon Ne Paris

Elina Duni
/photo anja tanner/

Elina Duni kendon ne Paris

Me 27 nentor kengetarja shqiptare Elina Duni kendon ne qendren kulturore te zvicres ne Paris. E lindur ne Tirane me 1981, ne nje familje artistesh, Elina u ngjit ne skene per here te pare ne moshen 5-vjecare dhe paralelisht studioi violine. Ndermjet viteve 1986-1991, ajo merr pjese ne festivalet e femijeve dhe kendon per Radion dhe Televizionin Shqiptar.

Me 1992, mberrin ne Gjeneve se bashku me nenen e saj. Fillon atehere aventura zvicerane me muziken: studion piano klasike ne Konservatorin e Muzikes po ne Gjeneve dhe nderkohe ajo zbulon pasionin per jazz-in.

Me 2000, pasi mori diplomen e Pjekurise Artistike, Elina nis studimet ne L’Ecole de la Vie. Gjate kesaj kohe interpreton ne filmin shqiptaro-zviceran “Yllka” nje autobiografi e shkruar nga e ema Besa Myftiu. Jep disa koncerte jazz-i ne Shqiperi e shoqeruar ne piano nga Gentian Rushi (Cd “Live in Tirana”) dhe interpreton ne teater ne Trilogjine nga Cehovi, vene ne skene nga i ati, regjisori Spiro Duni.

Se bashku me José Luis Asaresi, ajo themelon grupin “Extrangers in the Noise”, (Cd “Harpatic”, Empiriko) – tingujt elektrike perzihen me absurditetin e jetes – me pas niset drejt Nju Jorkut.

Me t’u rikthyer ne Zvicer, interpeton serisht ne teater “Prova e te kundertes” e vene ne skene ne Gjeneve nga Freddy Porras.

Me 2005 vleresohet me cmimim Special te Jurise ne festivalin “Netet e klipit” ne Tirane, per Cd “Lakuriq” me grupin nga Prishtina “Retrovizorja”.

Kishte nisur nderkohe studimet per kompozim ne Haute Ecole des Arts te Bernes, ne degen jazz.

Ketu krijon Elina Duni Quartet se bashku Colin Vallon ne piano, Bänz Oester bas dhe Norbert Pfammatter ne bateri – nje kthim tek burimet muzikore ku perzihen kenget foklorike ballkanike me jazz-in.

Me 2007, eshte laureate me bursen “Friedl Wald”. Gjate vitit qe po leme pas ajo ka interpretuar ne “Langnau Jazz Nights” dhe ne “Festival Onze Plus” ku eshte prezantuar si “e paprituara me e bukur muzikore e shekullit te 21 ne Zvicer”. /shekulli/16.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online