All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Eliza Hoxha. Show all posts
Showing posts with label Eliza Hoxha. Show all posts

Monday, 17 June 2013

Eliza Hoxha e dashuruar fort pas fotografise

Nuk na ka sjellë ndonjë këngë, e kjo nuk do të thotë se ajo nuk po përgadit dicka, por ajo na sjellë fotografi.

Ja ku është këngëtarja dhe arkitektja Eliza Hoxha e cila vjen me këtë foto, të cilën si duket është e dashuruar dhe i duket bukur, e në fakt kështu është.

Eliza falenderon për këtë fotografi që sapo ka realizuar fotografin Faton Ademi si dhe të gjithë ata që kanë bashkëpunuar me të.

Urojmë që Eliza nuk do të na lërë në këtë verë që ka nisur vetëm me këtë set fotografik, por edhe me ndonjë këngë të bukur, të cilët mezi po e presin fansat e saj./Maksim Gjokaj/

Burimi:http://www.teksteshqip.com/eliza-hoxha/lajme_4954.php
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Eliza Hoxha fast to photography lovers

We did not bring any song, and it does not mean that it is not prepare something, but it brought us pictures. Here is the singer and architect Eliza Hoxha which comes with this picture, which appears to be in love and look pretty, in fact it is so.

Saturday, 25 May 2013

Eliza Hoxha: Aksesoret pa te cilet nuk mund te jetoj dot...

Eliza Hoxha
photo: avni selmani
Eliza Hoxha: Nuk mund te jetoj pa...

Nese do te citonim nje nga sendet e domosdoshme femerore pa dyshim qe ne mendje na vjen canta, pa te cilen cdo femer do ta kishte te veshtire te dilte nga shtepia. Ne rastin e Elizes, aksesori "cante" merr nje rendesi te vecante! Sipas vendit dhe kuvendi! Keshtu, ne varesi te angazhimeve, pasioni per te eshte i papershkrueshem. Kengetarja njihet per nje paraqitje skenike dhe stil te vecante e te kuruar deri ne detajet me te vogla, te cilat pa dyshim jane jo vetem rezultat i suksesit artistik, por edhe i formimit profesional ne fushen e arkitektures, per te cilen investon pasionin dhe dashurine per punen.

Canta
Ka rendesi forma, ngjyra, madhesia, sipas sezoneve apo trendeve. Nese do te jete nje dite e ngarkuar me pune ne terren apo ne fakultet, canta eshte sportive dhe me nje madhesi te konsiderueshme per te bere te mundur qe gjithcka kam me vete, libra, dokumente dhe sende te tjera te jene lirshem aty brenda. Daljeve ne mbremje i kushtoj rendesi te vecante permes cantave elegante dhe te vogla. Aksesori "cante" eshte nje pasion, pa lejuar renien pre e markave. Mjafton te jene te bukura dhe ne varesi te funksionit qe do te perdoren.

Sunday, 24 March 2013

Eliza Hoxha, promovon librin e saj te pare [VIDEO]

“Qyteti dhe dashuria”, homazh i Eliza Hoxhes per Prishtinen

Arkitektja Eliza Hoxha e ka nje kenge te titulluar “Homazh per Prishtinen”. Vargjet e kesaj kenge flasin per nje Prishtine qe eshte shkaterruar teksa mbi ato germadha eshte ndertuar identiteti i ri i qytetit. Ky identitet eshte kaosi.

E kjo Prishtine, per Eliza Hoxhen eshte “prodhim i kultures te pergjithshme” dhe si pasoje “e mungeses se dashurise ndaj qytetit”. Me gjithe famen e kenges, nga e premtja, autorja e saj, ka vendosur t’i jape nje tjeter konotacion, duke e futur si pjese te nje projekti qe ka te njejtin mesazh si kenga.

“Qyteti dhe dashuria” titullohet libri i Eliza Hoxhes, i cili eshte promovuar te premten mbrema ne Moledariumin e Fakultetit te Arkitektures, aty ku Hoxha ka nisur studimet e para per arkitekture e tash eshte ligjeruese.

Saturday, 23 March 2013

Revista PANORAMA PLUS - 23 Mars 2013

Revista PANORAMA PLUS, 23 Mars 2013
 • Silva Gunbardhi, behet milionere me klikimet ne Youtube. Per dy muaj, kenga "Te ka lali shpirt" mbledh mbi 11 milione klikime.
 • Eda Zari vjen ne Tirane pas denoncimit te nenes se saj per vjedhje pronash
 • Luran Ahmeti, aktori shqiptar pjese e serialit "Sulejmani i Madherishem"
 • Big Brother; Eldora, vajza talasemike ne "BB" per cmimin e madh, aq sa kushton operacioni
 • Flet Valon Shehu: Vigani i ka provuar te gjitha, prisni supriza. 
 • Pas "Big Brother", Arsimi ne festivalet e filmave ne Verakruz, Berlin e Kanes
 • Fansat kunder gruas se Marselinit: A do ta falte ty yt shoq prostitucionin?
 • Xhimi nxit moshataret e tij: "Jeta fillon 40 vjec, ndaj me votoni mua"
 • Ermela, vrer kunder Anaidit: Llafazan dhe jep shembull te keq

Tuesday, 11 September 2012

Eliza Hoxha premton te reja ne muzike dhe me tej...

Eliza Hoxha: Se shpejti do te vi me te reja, ne muzike dhe me tej...

Eliza Hoxha eshte nje emer i mirenjohur ne skenen e muzikes shqiptare. Sa here qe ajo ngjitet ne skene dhuron emocione te veçanta, si me zerin ashtu edhe me imazhin e saj. Eshte nder ato kengetare qe megjithese ka nje profesion te saj, pasioni per muziken i gjithe edhe ne skene. Ne nje interviste per gazeten “Koha jone”, Eliza rrefen se si ka qene ky sezon veror per te dhe çfare do te sjelle per fansat e saj te shumte. Ndersa, sa i perket mashkullit te saj ideal, ajo me nenqeshje thote se nuk ka mashkull ideal, por ajo do te ndihej mire me njeri qe do te ndihej mire me veten e tij, ne menyre qe mos e pengonte ambicia dhe personaliteti i forte i kengetares. Per te mesuar me shume rreth kengetares Eliza Hoxha lexoni intervisten e dhene.

Tashme sezoni veror po mbyllet, si ishte ky sezon per ju?
-Stina e veres eshte nje nder sezonet me aktive per te gjithe kengetaret. Edhe per mua ka qene e tille, pra nje sezon aktiv dhe me shume te reja…


Wednesday, 20 June 2012

Eliza Hoxha, apel te rinjeve: Mos leshoni vendin!

Apelon te rinjte te mos e braktisin vendin

Sapo ka dale ne treg kenga “E ardhmja jemi ne” dhe menjehere kane nisur komentet nga me te ndryshmet, duke vene ne pah punen e madhe te kengetares Eliza Hoxha e cila ne cdo kenge te saj percon nga nje mesazh te publiku.

Ndonese kenga “E ardhmja jemi ne” nderthur ne vete nje teme sociale permes se ciles Eliza i drejtohet kryesisht te rinjve. Eliza ka menduar qe gjate muajve te ardhshem te sjelle edhe disa kenge e klipe te reja per adhuruesit e saj.

Ne intervisten dhene “Zerit” ajo tregon me gjeresisht per punen e kenges “E ardhmja jemi ne”.

Cfare ju shtyri te realizoni nje kenge pak me ndryshe, mendoni se me kete projekt do t’ia arrini qellimit?

Thursday, 17 May 2012

Çfare pelqen, e çfare jo Eliza Hoxha?

Këngëtarja Eliza Hoxha vjen sot me gjërat që ajo i pëlqen dhe ato që i urren. Ajo është e prirë që në jetë çdo gjë ta marrë pozitivisht, pavarësisht se si është situata.

E pamundur t’i ndalë muzikën dhe arkitekturën, si dy profesione që i adhuron dhe i bën me shumë qejf. Eliza nuk pëlqen që ta shohë muzikën si përfitim, por si mbushje shpirtërore, dhe aq më tepër të flasë, sepse ende nuk e ka një dashuri në krahët e saj dhe nëse një ditë do të dashuronte, këtë thotë se do ta bënte me gjithë shpirt, e jo vetëm me mendje./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
What I like, and what is not Eliza?

Eliza Singer comes today with the things she likes and what he hates. She is inclined to be anything to get a positive, regardless of the situation. Unable to stop the music and architecture, as the two professions that worships and makes more fun. Eliza does not like to see music as a benefit, but as a spiritual filling, and more so to speak, because there is not yet a love in her arms, and if one day be loved, it says it will do with all your soul , not only wit. / Maxim Gjokaj / Kosova Sot /

Friday, 4 May 2012

Eliza me të kuqe ne klipin e ri

Këngëtarja e cila ushtron edhe profesionin e arkitektes, Eliza Hoxha po mendon edhe për një këngë të re. Sic shihet edhe në këtë foto, Eliza është duke realizuar klipin e ri, ku shihet në mes të Prishtinës dhe e veshur me të kuqe.

Nëse i referohemi garderobës me të kuqe, natyrisht se do të ketë fjalë dashurie kjo këngë e re e saj./Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Eliza in red in the new clip

Singer who performs the profession of architect, thinks Eliza is also a new song. As seen in this picture Eliza is implementing a new clip, which is seen between Pristina and dressed in red. If we refer garderobes with red, of course there will be words of love that her new song./Albavipnews/Tuesday, 20 March 2012

Eliza Hoxha: Se shpejti del libri im "Qyteti dhe Dashuria" ...

Eliza Hoxha: C’me pengon te shfaqem me shpesh!

Kengetarja kosovare Eliza Hoxha ne nje interviste ekskluzive per agjencine e lajmeve NOA.al, rrefen projektet me te reja, shfaqjet e saj te rralla dhe raportin e saj mes Shqiperise dhe Kosoves. Ajo tregon se nuk i programon daljet ne media dhe ne skene, por se shfaqet kur ka cfare te thote. Me tej kengetarja e vleresuar per zerin e saj melodioz thote se eshte e dyjezuar mes skenes dhe punes si pedagoge ne Universitet dhe se kjo eshte nje nder arsyet qe e mban larg nga skena

NOA: Jeni nje nga kengetaret me te dashura te publikut shqiptar, kur do t'ju shohim serish ne skene?

Une punoj me nje vazhdimesi por duke qene se behem e dukshme per te tjeret vetem kur ka pune per te prezantuar dhe jo per gjera te tjera, kjo ndoshta edhe mund te ndikoje ne perceptime te caktuara te mungeses sime ne skene.

Eliza Hoxha, kengetarja te ciles i ecen mire arkitektura...

Elizes i ecen mire arkitektura

Nje pune te madhe jashte profesionit te kenges e ben edhe kengetarja e njohur Eliza Hoxha, e cila studimet post-diplomatike i ka te kryera ne Belgjike. Ajo aktualisht punon si profesoreshe e arkitektures dhe ka edhe projekte te tjera te herepashershme lidhur me dizajnin urban dhe hulumtimet lidhur me fushen e saj te interesit.

“Nuk kam dashur te mbetem vetem me kengen, por edhe te bej pune te tjera. Profesioni im ne te cilin kam studiuar eshte arkitektura, ku vazhdoj te punoj ne disa projekte te mia. Mirepo here pas here edhe shkruaj kolumne per kulturen urbane”, thote ajo. /kastriote bajrami/zeri/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
The architecture works well for Eliza

A great work out song makes profession also known singer Eliza, who post-diplomatic studies has performed in Belgium. She currently works as a professor of architecture and other projects associated with occasional urban design and research related to her field of interest.

"I did not want to remain with song only, but also do other work. My profession in which I studied is architecture, where I continue to work on some of my projects. But also occasionally write columns for urban culture, "she says. / Kastriotis song / voice / ]]

Sunday, 26 February 2012

VIP Ballina: Revista BLUETOOTH - 25 Shkurt 2012

Revista BLUETOOTH - 25 Shkurt 2012
 • Thashetheme per "Big Brother 5" - Zbulohet e dashura e Elvisit: Zbardhet divorci i Edgarit; Arjola dhe Genta armike para se te hynin ne shtepi: Anila videoklipi ne shtepine e Tezes; Misteri Ermal Merdani menaxher ne lokalin e Arjan Konomit; Graciano jete prej vip-i qe i vogel; Klodi i BB3 dhe Petriti i BB4 shajne djemte;
 • Dren Abazi: Nuk jam tip i nivelit t'nalt. Ne nje interviste per "Bluetooth", Dren Abazi tregon modestisht qe nuk eshte ai tipi i skecit.
 • Ledina Celo. Nje familje perfekte per karnevale
 • Saimir Pirgu dhe Eda Zari; Nje foto me familjen e Kryeministrit Berisha...
 • Gjergj Leka e Pirro Cako; Dy dashnoret qe i kendojne dashurise
 • Jonela e BB4 fut krahun ne allci
 • Kriza kap kengetaret; Ciljeta Xhilaga, Rozana Radi, Nora Istrefi, Greta e Eni Koci...
 • Eni Koci: Do e le muziken, do t'i hyj politikes

Friday, 20 January 2012

Eliza Hoxha: Mbylleni ju qe nuk kuptoni "Suus"...

Shshshshshshtt...!

Me dritheroj, me mori me vete dhe me beri te reflektoj. Ky ishte emocioni kur degjova per te paren here kengen “SUUS”. Emocioni u be edhe me i fuqishem kur ky reflektim i nje kenge kaq personale beri qe ne 50-vjetorin e festivalit ne RTVSH te thyhet edhe tabuja kolektive, qe nje shqiptar i Kosoves nuk mund ta fitoje ate dhe ta perfaqesoje Shqiperine ne Eurosong.

Lumturia rritet kur e mendon se nje kenge kaq intime dhe pa tendence imponimi audio-vizuel mori miratimin e jurise profesionale, por edhe te publikut njekohesisht. Nje moment ky i rendesishem per te gjithe ne, qe shenon nje drite per nje kthese dhe nje etje per vleren e vertete dhe per krijimin e sinqerte ne dimensionet e ndryshme te krijimtarise shqiptare.

Friday, 6 January 2012

Eliza Hoxha së shpejti me bashkëpunime tjera

Eliza Hoxha, e cila së fundmi realizoi këngën “Nuk mundesh” në bashkëpunim me Dj Dalool, ka pohuar se së shpejti do të vijë bashkëpunime të reja.

“Pas një pune të mirë dhe me shije të mirë, gjithmonë ka hapësirë për bashkëpunime të reja”, ka thënë Eliza për “Express”.

Ndryshe Eliza po përgatitet të kompletoi edhe një album, të tretin në karrierën e saj muzikore, të cilin pritet ta lansojë gjatë këtij viti.

“Ka tash sa vite që ngadalë jam duke plotësuar numrin e këngëve për albumin, i cili pritet të dalë së shpejti. A ia vlen apo jo,është një çështje që e kanë folur të gjithë. Ekonomikisht nuk ia vlen për faktin që nuk rikthehet si investim, por si punë dhe projekt personal nuk ka se si të jetë më mirë”.

“Unë nuk kam preferuar që këngët e mia të jenë gjithandej nëpër përmbledhje mikse dhe shpesh edhe të pashije të albumeve pa ndonjë koncept të caktuar. Prandaj albumi i tretë do të jetë reprezentim i punës sime tash sa vite me këngët dhe klipet që janë parë e dëgjuar dhe më plus po aq këngë të tjera të padëgjuara ende”, ka shtuar Eliza./“Express”/

Thursday, 5 January 2012

Eliza nuk don një herë të ketë fëmijë

Këngëtarja dhe arkitektja Eliza Hoxha nuk flet shumë për jetën e saj private. Megjithëse andej-këndej thuhen shumë gjëra për dashuritë e saja, ajo ka treguar në një intervistë për revistën “Shqip’ se ka kohë për një fëmijë.

Por ne pyesim se me kë do ta bëjë këtë fëmijë? Apo kush është, apo do të jëtë babai i fëmijës. Ndërsa për momentin kënga e saj në bashkëpunim me Dj Dalool po pritet shumë mirë nga audienca shqiptare, ndërsa në programet festive nuk ka qënë aq shumë e angazhuar./ Maksim Gjokaj/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Eliza did not want a time to have children

Singer and architect Eliza Hoxha did not speak much about her private life. Although here and there to speak of many things her girlfriends, she has shown in a magazine interview for "Shqip" that there is time for a child. But we wonder who they will make this child? Or who is, or will be the father.

While her song currently in collaboration with DJ Dalool is very well expected by the Albanian audience, while the festive programs has not been so much engaged. / Maxim Gjokaj /

Tuesday, 27 December 2011

Eliza Hoxha: Te Une Gjithcka eshte Natyrale..

Eliza Hoxha: S’kam menduar ende per operacionet plastike

Pyetjes se a i meriton te gjitha gjerat qe ka arritur ne jete, Eliza Hoxha jo vetem qe i eshte pergjigjur spontanisht me nje “po”, por ka shtuar se meriton edhe me teper se kaq, fale punes se saj te pandaluar neper vite. E emeruar se fundmi si kryetare e Keshillit te Galerise se Arteve ne Kosove, kengetares se hitit “Rruga e zemres” i eshte dhene mundesia te plotesoje me tej figuren e saj si profesioniste ne fushen e Arkitektures dhe Planifikimit Urban, per te cilen eshte perkushtuar me vite. Me gjithe keto angazhime, pune, muzike, master etj., me siguri Eliza e ka ndjere presionin e moshes dhe gjurmet e viteve. E pyetur se nese edhe ajo ka menduar (sikurse shume personazhe te tjera te showbizit) per operacionet plastike, Eliza ka thene thjesht: “Ende jo”. Nese e keni pare Elizen te shkelqeje ne skene edhe pse eshte 37-vjecare, gjithcka eshte natyrale, te pakten deri me tani. posted at albavipnews.blogspot.com. Ajo nuk ka sqaruar nese ka ndermend t’i nenshtrohet ndonje procedure kozmetike ose kirurgjikale, por te pakten ka bere me dije terthorazi se ende bisturia nuk ka konturuar tiparet e saj. Sikurse kemi vene te gjithe re keto kohe, pjesa me e madhe e artisteve femra nuk i rezistojne dot tundimit per te injektuar botoks ne rrudha, per te fryre buzet apo per te zmadhuar gjoksin. /fjoralba shahaj/standard/dhjetor 2011/

Friday, 2 December 2011

VIP Ballina: Revista INTERVISTA, 3 Dhjetor 2011

Revista INTERVISTA, 3 Dhjetor 2011
 • Turjan Huska: Jam vet zot, vet shkop!
 • Julka: Nje film me fund te lumtur!
 • Eliza Hoxha: Kjo eshte sfida ime!
 • Laura Nezha: Duhet te isha ne finale!
 • Elita 5: Nuk jemi diktatore!
 • Agim Poshka: Bashkeshortja ime eshte ndryshe!
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Cover Page: Magazine INTERVISTA, 3rd December 2011 ]]

Sunday, 27 November 2011

Eliza Hoxha & Etno Engjujt, Video e Re ne Perkrahje te Femijeve me Down Syndrome...

Eliza Hoxha ne bashkepunim me “Etno engjujt” sjellin kengen “Une jam si ti”

Eliza Hoxha ne bashkepunim me “Etno engjujt” kane lancuar kengen me titull “Une jam si ti” te komponuar nga Florent Boshnjaku, te cilen ia kane kushtuar femijeve me sindromen down.

Kenga eshte me nje tekst shume te ndjere, me ane te te cilit ju leshohet nje apel te gjitheve qe t’i bejne pjese te shoqerise civile edhe keta njerez me te cilet natyra nuk eshte treguar edhe aq bujare . Kengetarja Eliza eshte e njohur per shpirtin e saj te ndjere pasi edhe me heret ajo ka kenduar kenge me tema sociale si p.sh, kenga qe i eshte kushtuar te reneve ne luften e Kosoves. Edhe kesaj radhe ajo bashke me grupin “Etno engjujt” ka prekur nje teme shume te ndjeshme dhe humanitare. Nuk na mbetet gje tjeter vetem t’i urojme Elizes suksese gje te cilen ne fakt ajo e ka te garantuar sa here qe publikon dicka te re. /koha jone/nentor 2011/

p.s. klipi u promovua te enjten me 24 Nentor 2011 gjate nje Mbremje Bamiresie ne Sheshin 21 ne perkrahje te shoqates Down Syndrome Kosova.
- - - - - - - - - - - - - - - -

Wednesday, 16 November 2011

Eliza Hoxha Sjell Nje Befasi per Publikun...

Eliza sjell befasi per publikun

Edhe ky vit eshte mjaft i suksesshem per kengetaren e njohur Eliza Hoxha, e cila eshte e dhene pas punes. Ajo mundohet qe ne cdo paraqitje te saj te duket bukur dhe te terheqe vemendjen e publikut.

Kete here ajo vjen me nje bashkepunim te ri me artistin Dj Dalool me kengen “Nuk mundesh”. Eliza e vlereson lart kete bashkepunim nga i cili pret suksese. Sipas Elizes kenga eshte produksion i Dalool, ndersa tekstin e ka pergatitur vet ajo.

“Kemi realizuar nje kenge mjaft te bukur, uroj qe ta pelqejne te gjithe”, ka thene ajo per “Zeri”. Kengen tash sa kohe kemi mundesi ta degjojme neper radiot tona, ndersa Eliza thote se ne proces eshte edhe vizuelizimi i saj, i cili po behet nga produksioni "Emf Creative” dhe pritet qe se shpejti te shfaqet edhe ne ekranet televizive. /k.b./zeri/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Tuesday, 15 November 2011

Eliza Hoxha dhe Dj Dalool Mohojne te kene mosmarreveshje...

S’kemi mosmarreveshje

Dj Dallol dhe Eliza Hoxha kane pergenjeshtruar informacionin se kinse jane prishur per pare ne prag te realizimit te video-klipit ”Nuk mundesh”.

“Thashethemet qe jane bere neper kafiteri jane te pabaza. Me plot pergjegjesi pohoj se mes meje dhe Eliza Hoxhes nuk ka asnje mosmarreveshje.

E verteta eshte se klipi realizohet dhe kjo deshmon se nuk ka asnje zenke me Elizen. Ia leme kohes qe te deshmoje per kete”, ka thene per portalin “Zhurnal”, DJ Dalool ku kete opinion te tij e ndan edhe Eliza.

Pra, dy kengetaret tanime realizojne nje duet qe mban titullin “Nuk mundesh” dhe kjo synohet te pritet mire nga artdashesit. /zhurnal/nentor 2011/

Sunday, 13 November 2011

Eliza Hoxha dhe Dj Dalool Zihen Per Para...

Eliza Hoxha zihet per para me Dj Dalool

Ne fakt u duk si lajm interesant idea qe kengetarja Eliza Hoxha te kishte nje duet me Dj Dalool. E ne fakt kenga mban titullin “Nuk mundesh” dhe si duket nuk di nese ata te dy do te mundin deri ne fund ne daljen e videos qe eshte xhiruar tashme te rrine si miq.

Pasi “Zhurnal Plus” meson se gjate dites se enjte te 10 nentorit afer ambasades se Zvicres ne Prishtine Eliza ka qene duke u fjalosur me Dalool per pune te kenges. Nuk dihet arsyeja vetem se ne degjuam fjalet se Eliza me nerva i thoshte “ ... e cka ka atehere une e paguaj klipin”.

Ndoshta Dj ka dashur ti marre para per kete bashkepunim, duke harruar se Eliza eshte nje kengetare e nje kalibri tjeter...

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online