All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Elsa Lila. Show all posts
Showing posts with label Elsa Lila. Show all posts

Sunday, 30 June 2013

Elsa Lila shijon fitoren e PS-se...

Elsa Lila & Arjan Konomi
Elsa Lila shijon live atmosferen e fitores

Kengetarja Elsa Lila, e cila prej vitesh jeton ne Itali ku ka krijuar tashme dhe familjen e saj dhe eshte bere nene e vajzes dyvjecare Evita, po kalon disa dite ne Tiranen paszgjedhore. Elsa erdhi ne Shqiperi posacerisht per te votuar Rilindjen, nje fakt qe e deklaroi dhe kryetari i Partise Socialiste, Edi Rama ne “Facebook”, duke postuar madje edhe foto me kengetaren e njohur shqiptare. Pasi ka votuar dhe ka pritur rezultatin e fitores se PS-se, Elsa ka vijuar qendrimin e saj ne Tirane gjate kesaj jave, ndersa eshte fotografuar po ashtu ne shoqerine e mikut te saj te hershem, gazetarit Arjan Konomi. Kengetarja ka udhetuar e vetme kesaj here nga Italia, per here te pare larg vajzes se saj te vogel, te cilen e ka lene per disa dite nen kujdesin e familjes se bashkeshortit. Ajo eshte shfaqur ne Tirane e lumtur dhe ne forme shume te mire fizike, me linja super elegante, edhe pse eshte bere nene. E, pas postimit te fotos se saj shume miqesore me kreun e PS-se, Edi Rama ne rrjetet sociale, filluan aludimet se arsyeja e ardhjes se saj ne Tirane eshte dhe pergatitja per nje rikthim ndryshe jo me si artiste, dhe nje post te mire ne politike. Por, sipas informacioneve tona, ajo nuk ka ndonje qellim konkret per t’u angazhuar ne politike. Elsa Lila njihet per mbeshtetjen qe i ka dhene kreut te opozites, Rama. Ajo mori pjese dhe ne greven e urise me cadra qe opozita beri per jave te tera para Kryeministrise, ne shenje proteste per rezultatin e zgjedhjeve vendore te vitit 2011.

Sunday, 23 June 2013

Elsa Lila nga Italia ne Tirane per te votuar Ramen...

Elsa Lila nga Italia ne Tirane per te votuar Rilindjen

Elsa Lila votoi Rilindjen. Te pakten keshtu shprehet kryetari i Partise Socialiste Edi Rama sot ne Facebook, duke postuar nje foto me kengetaren e njohur shqiptare qe prej vitesh jeton ne Itali.

“Me Elsen, yllin e pashuajtshem qe sot erdhi per te votuar Rilindjen”, citon Rama ne foton ku ka pozuar se bashku me artisten.

Ne fakt, Elsa Lila njihet per mbeshtetjen qe i ka dhene kreut te opozites Rama. Ajo mori pjese dhe ne greven e urise me cadra qe opozita beri per jave te tera para kryeministrise ne shenje proteste per rezultatin e zgjedhjeve vendore te vitit 2011.

Sunday, 9 June 2013

Vrasesi i nenes se Elsa Liles, denohet me 20 vjet burg

Vrau ne 1997-en nenen e Elsa Liles, denohet me 20 vjet burg, motivet mbeten mister

Albenc Ago ‘kycet’ 20 vite ne qeli per vrasjen e Eva Vishajt, nenes se kengetares se madhe shqiptare Elsa Lila.

Gjykata e Apelit shpalli dje verdiktin final per Agon, duke e denuar me dy dekada burg, pasi e gjeti fajtor per krimin e rende. Ago u denua ne mungese ne vitin 2005 nga Gjykata e Tiranes dhe nje vit me vone u ekstradua nga Italia, duke nisur dhe betejen ligjore me drejtesine shqiptare.

Monday, 3 June 2013

Elsa Lila, ne jurine e X-Factor?

Elsa Lila
Keto jane thashethemet qe qarkullojne per kengetaren e njohur Elsa Lila.

Sipas burimeve jo zyrtare kemi mesuar se Elsa Lila eshte ne bisedime e siper per te qene pjese e jurise kryesore ne sezonin e ri te X-Factor.

Marreveshja ende nuk eshte finalizuar, por ne kemi mesuar se kengetarja ka qene ne Tirane ku ka biseduar me producenten Grabocka dhe nese Elsa do te pranoje, atehere ajo do te jete me afer publikut shqiptar, madje duke punuar dhe duke dhene eksperiencen e saj kengetareve te rinj.

Elsa Lila prej disa vitesh i mungon skenave te muzikes, sidomos pasi u be nena e nje vajze. Jeta e saj se fundmi duket komplet e shkeputur nga muzika dhe arti.

Urojme qe ky lajm per kengetaren e njohur te jete i vertete dhe Elsa te kthehet tek publiku i saj.

Tuesday, 7 May 2013

Kengetaret e bukura qe joshen nga politika...

Kur mikrofoni te cel rrugen e politikes

Shfrytezojne zerin, pamjen e jashtme dhe popullaritetin si trampoline per tu hedhur ne politike apo e shohin ate si nje element ekstra per te rritur famen. Gjithnje e me shume kengetaret kane nisur te angazhohen dhe te marrin pjese ne aktivitete te ndryshme politike, duke e nisur fillimisht si kengetare ne mitingje partiake.

Eshte ky trendi i ri i kengetareve ne mbare boten qe po preferohet edhe nga artistet ne vendin tone, kryesisht kengetaret femra.

Rosela Gjylbegu, kengetarja me disa vite eksperience mbi supe, prej disa vitesh eshte punonjese e administrates ne kryesine e Kuvendit te Shqiperise. Paralelisht me kenget dhe nxjerrjen e albumeve ne tregun muzikor, Rosela shihet shpesh edhe ne aktivitetet e Partise Demokratike.

Tuesday, 14 August 2012

Evita, ne gjurmet e Elsa Liles...


Evita, ne gjurmet e Elsa Liles

Evita e vogel duket se po ecen qe tani ne hapat e nenes se saj. Kengetarja e njohur Elsa Lila ka postuar ne faqen e saj ne Facebook disa foto me te bijen, Eviten, ku kjo e fundit shfaqet e ulur mbi nje piano, me partitura ne duar. Fotot nene e bije, te realizuara nga fotografi Artan Korenica, jane mjaft terheqese, ndersa Elsa duket se ka dashur t’ua beje dhurate miqve dhe fansave te saj ne Facebook. Kengetarja e dashur per shume shqiptare per zerin e saj te ngrohte jeton prej kohesh mes Italise dhe Madagaskarit. Me 8 mars te vitit 2011 ajo solli ne jete vajzen e saj, Eviten, fryt i nje marredhenieje dashurie me Alessandron, zhytesin profesionist qe Elsa e njohu ne nje udhetim te sajin ne Madagaskar. Qe prej lindjes se vajzes, Elsa Lila i ka munguar skenes shqiptare, por jo miqve dhe fansave te saj, me te cilet mban kontakte dhe i update-on me te rejat nga jeta e saj dhe e vajzes ne Facebook. /mapo/

Sunday, 5 August 2012

Revista PALOMA - 4 Gusht 2012

Revista PALOMA, 4 Gusht 2012
 • Zanfina Ismajli, rrefimi kengetares se suksesshme: Armiqte e Adelines me urrejne edhe mua! Dashuria ime, e qendrueshme dhe e forte!
 • Rosela Gjylbegu: Jam e re per politike!
 • Linda Halimi flet per here te pare ekskluzivisht per lidhjen e saj me Big D. S'caj koken per paragjykime, jam e zene duke ndertuar keshtjellen time te lumturise.
 • Elsa Lila prezanton vajzen e saj. Nena ime - engjelli i vajzes time. Ma shpetoi nga vdekja.
 • Sherri. Rrefimi i Emilianos: Genta u fiksua pas meje, me thoshte: "Do t'u shkruaj gazetave se me ke lene shtatzene"... "Me ka kercenuar se kishte pistoleten e Rubensit ne shtepi". Xhani Demika: "Genta i ka telefonuar Rubensit ne syte e mi. Thoshte se vetem ai e donte dhe e kuptonte".
 • Dy velina shqiptare ne "Striscia la notizia" kercejne valle popullore
 • Mentor Haziri: Kam pasur endrra erotike me koleget e mia

Tuesday, 31 July 2012

Mami Elsa e lumtur dhe “in” me Evitën

Siç shihet edhe në këtë foto që ajo ka pozuar për një revistë të njohur në Tiranë, këngëtarja me zërin melodioz që e ka prekur edhe Sanremon, Elsa Lila duket tepër e lumtur.

Kjo falë edhe jetës që ka bërë dhe ia ka përkushtuar vajzës së saj Evitës, dhe si duket për të është një mrekulli. Këngëtarja e ka ndjerë vetë mungesën e nënës, ndërsa kjo gjë nuk do t’i ndodhë kurrë Evitës së saj.

Por, Elsa sigurisht se nuk e ka lënë muzikën, ajo do t’i rikthehet sërish asaj, por deri në këtë kohë ajo ka qenë dhe e ka kryer më së miri rolin e nënës pranë engjëllit të saj./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Elsa Mom happy and "in" with Evitën

As seen in this photo that she has posed for a famous magazine in Tirana, the singer with melodious voice that has touched Sanremo, Elsa Lila seems too happy. This thanks to the life that has made and has dedicated her daughter Evitës, and it seems to be a miracle. Singer has felt the absence of the mother, while this will not ever happen to her Evitës.

Tuesday, 3 July 2012

Elsa Lila me e shtrenjte se Soni, kerkon 5000 euro per nje kopertine...

Elsa Lila
Sa kushton nje kopertine, te lutem?

Elsa Lila kishte ardhur nga ai vendi i ri, ku jeton se fundmi. Madagaskari! Atje ku gjeti te shoqin ne nje aventure perrallash nenujore, ngjizi ndoshta te bijen, e ku aktualisht po jeton. U mor vesh sakaq neper njerez revistash e gazetash e i hyne punes per te siguruar faqen e pare, kopertinen (ne fakt me shume revistat se aty fotografia te nderon, jo bardhe e zi kot me kot). Sic ndodh perhere! E ne fakt, meqe Elsen nuk e kemi pare e s'dime se c'behet me te pas lindjes se te bijes, Evites, domosdo qe do beheshim kureshtare. Ishte e gatshme! Vetem kishte disa probleme fare te vogla teknike! Jo pune fotosh, grimi, fustanesh e keshtu gjerash. Jo, ato ishin te zgjidhura, duheshin vetem leket. 5 mije kokrra eurosh! Aq te kete harxhuar Elsa per gjithe sherbimet qe permendem?! Nuk dime, ajo aq kerkon. Jo po te pakten Soni Malaj e kishte me pak! Ja kiameti 2 mije... Qe te sqarohemi, ky eshte cmimi qe nje reviste duhet te paguaje per te pasur Elsa Lilen ne kopertine ose, ne rastin e dyte, Soni Malajn.

Tuesday, 13 March 2012

Elsa Lila: 1 vit me Eviten, si ndryshoi jeta ime...

Elsa Lila: 1 vit me Eviten, si ndryshoi jeta ime

Prej muajsh, madje prej nje viti perpiqesha te ndertoja nje ure ko munikimi me te, por deri para nje jave cdo perpjekje me kish rezultuar e deshtuar. E si per cudine time, atehere kur s’ma priste mendja, telefoni ngrihet dhe Elsa Lila pergjigjet.

Zeri i adhuruar nga shumekush, natyrisht edhe prej meje, me c’orientoi pak dhe sekondat e para e pata te veshtire te gjeja fjalet e duhura. Por gjithcka u ndreq me tej, komunikimi u be me i afert, gati gati miqesor dhe biseda ne ato pak minuta shkoi per mrekulli. Sigurisht ju e kuptoni qe deshira ime ishte per te realizuar nje interviste me te, por Elsa me tha se intervista do te ishte me e pershtatshme ne nje kohe te dyte. Gjithsesi pas insistimit tim, arrita qe t’i vjedh disa pergjigje lidhur me ndjesite qe e kane shoqeruar per here te pare keto 12 muaj.

Monday, 12 March 2012

VIP Ballina: Revista BLUETOOTH - 10 Mars 2012

Revista BLUETOOTH, 10 Mars 2012
 • Elsa Lila, 1 vit me Eviten, si ndryshoi jeta ime... Se shpejti nje surprize me vajzen. E ushqej ende me qumesht gjiri, ditelindjen e festuam ne kopshtin zoologjik. Rrefimi ekskluziv i kengetares se suksesshme shqiptare.
 • Blerim Destani: Nuk e kam harruar te dashuren e pare
 • Vlash Martika, personazhi fantazme, qe u veteshpall model i "D&G"
 • Franceska e perjashtuar nga shkolla
 • Genta e BB5 mbetet ne stazh. Arsyeja? Mungesat...
 • "Shthuret" Anila, banoret e perflasin
 • Florian Harizaj: Djemte ne "Big Brother" kishin marre nga 20 kuti kremi me vete
 • Nje tjeter vajze ne listen e Ermalit
 • 7 Marsi, VIP-at kujtojne zyshat e rrepta: Ciljeta, Stine, Ermal Mamaqi, Big Basta, Ronela Hajati...
 • Albulena: Mendoja se ne BB do te kisha nje lidhje me...

Sunday, 1 January 2012

Këngëtaret që u bënë nëna në vitin 2011

Vitin që po e lëmë pas, përveç martesave, në mesin e yjeve trend ishte edhe të bërit prind.

Ndër të parat që lindën këtë vit ishte Edona Llalloshi. Këngëtarja kosovare, e cila është e martuar me biznesmenin nga Peja, Gazi Haxhifejzullahin, këtë vit është bërë nënë për herë të parë, pasi solli në jetë djalin Doan.

Për të parën herë prind u bë edhe këngëtarja nga Shqipëria,Inis Gjoni. Ajo solli në jetë një vajzë që e pagëzoi me emrin Coco Antonel. Megjithatë, viti që po lëmë prapa nuk ishte edhe aq i këndshëm për Inisin, pasi dy muaj para se të linde, iu vra burri në Tiranë.

Edhe Aurela Gaçe u bë nënë për të parën herë, pasi në nëntor të vitit 2011 solli në jetë vajzën e saj të cilën e pagëzoi me emrin Grace. Fatin e njëjtë e pati edhe Vikena Kamenica, e cila lindi vajzën Krista.

Pas gjithë këtyre vajzave, këngëtarja nga Shqipëria, Jonida Maliqi, javën e kaluar solli në jetë një djalë. Ajo së bashku me burrin e saj e pagëzuan vogëlushin me emrin Dan.

Thursday, 12 May 2011

Elsa Lila Behet Nene

Elsa Lila, mama per here te pare, lind ne diten e gruas EVITA

Elsa Lila, kengetarja shume e njohur e muzikes shqiptare eshte bere mama per here te pare ne diten nderkombetare te guas. Ne oret e vona te 8 marsit Evita i ka dhene pershendetjen e pare kesaj bote me te qaren e saj foshnjore. Aktualisht Elsa ndodhet ne Milano, ne te njejten shtepi ku jetojne edhe familjaret e Alessandros, te cilet jane lumturuar pa mase per kete femije qe erdhi ne jeten e tyre. Nje tjeter person qe eshte gezuar shume per kete vajze eshte edhe babai i kengetares impresionuese, i cili e ka telefonuar te bijen nga Lecce (qyteti ku jeton dhe punon), i mallengjyer. /bluetooth/maj 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Elsa Lila, mum for the first time, Evita born on the women day

Sunday, 9 May 2010

Elsa Lila Ne Greve Urie...

Elsa Lila bashkohet me grevën e urisë

Këngëtarja Elsa Lila e cila prej disa vitesh jeton në Itali, ka surprizuar gjithë të pranishmit protestues në fjalën e saj, të cilën e mbylli duke hyrë në grevën e urisë.

“Jam një qytetare ashtu si qindra mijëra bashkëqytetarë të mi. Jam larguar këtej, por kam lënë shpirtin në Shqipëri. Mbrëmë në darkë isha në çadrat e grevës së urisë. Grevistët më dhanë bindjen se ky vend është i destinuar të rilindë, ashtu si do rilindë. Unë e di mirë Shqipëria do bëhet zonjë, ashtu si zonjat e jashtëzakonshme që kanë 9 ditë të ngujuara në liri. Ky bulervard ku ndodhem tani është sot shtëpia e shqiptarëve të ndershëm”, u shpreh Elsa Lila.

Më tëj, nëpërmjet fjalimit të saj, ajo shtoi se Shqipëria është shumë e madhe për të rënë në gjunjë sepse është shumë e madhe për të ndarë majtas e djathas. “Si motër sot dhe si nënë nesër, sot dua t’u drejtohem burrave të fortë të këtij vendi, bëni cfarë të doni por mendoni se cfarë bëni sepse nje popull ka të drejtë të jetojë në liri. Evropa e lirisë dhe e demokracisë ngrihet mbi sakrificat e europianëve mendjendrtitur”, theksoi Lila.

Në fund të fjalës ajo bëri të ditur vendimin për t’u bashkuar me grevistët. “Sot më lejoni të jem një shpirt më shumë në barrikadën njerëzore kundër shurdhërisë. Sot dua të jem një zë më shumë në korin e lirisë. Unë tani po iki do shkoj të bashkohem me grevistët dhe me të gjithë shqiptarët e ndershëem. Që në këtë moment po hyj në grevë urie me dëshirën time të lirë”, tha këngëtarja që ka marrë pjesë edhe në Festivalin e Sanremos./t.ch./maj 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Elsa Lila join hunger strike

Singer Elsa Lila, which for years living in Italy, has surprised all the participants in her protests, which closed in entering the hunger strike.

"I am a citizen just like hundreds of thousands of my fellow. I left here, but I left the soul in. I was at dinner last night in the tents of the hunger strike. The strikers gave me the conviction that this country is destined to rise, as will regenerate. I know the lady well, Albania will be as extraordinary ladies who isolated nine days in freedom. This bulervard where I am today is now home to Albanians honest, "said Elsa Lila.

Further, through her speech, she added that Albania is too large to agree on the knees because it is too large to share the djathas left. "As a mother and sister today tomorrow, today I want to turn strong men of this country, do what you want but what do you think that because a nation has the right to live in freedom. Europe of freedom and democracy builds on the sacrifices mendjendrtitur Europeans, "said Lila.

At the end of the speech she announced the decision to join the strikers. "Today, let me be a more soul in human barrikadën against shurdhërisë. Today I want to be a voice to the chorus more freedom. I am leaving now I will leave to join the strikers and all Albanians ndershëem. Since this moment is to go on hunger strike off my desire, "said the singer who has participated in the Festival Sanremos.
]]

Sunday, 7 March 2010

Elsa Lila, Fryn Buzet Me Silikon?

Elsa Lila
/photo bluetooth/Elsa Lila kthehet nga Afrika me buzet me silikon

Pak dite me pare Elsa Lila ka mberritur ne kryeqytet per nje qendrim treditor per te takuar gjysherit e saj, te cilet jetojne ne Tirane. Ne kete hapesire kohore, nje takim me miqte nuk do te ishte keq. E veshur me se thjeshte, shume larg te qenit nje personazh publik, me nje pale pantallona, nje bluze dhe nje kapele, mbase edhe per te evituar shikimet e kureshtareve, kengetarja e mirenjohur ka hyre ne ambientet e “Hotel Tirana”, ku edhe miqte e saj fillimisht nuk e kane njohur. Por ajo qe na ka bere pershtypje tek Elsa kane qene buzet. Ato nuk jane me si me pare. Pak silikon dhe ja, Elsa ka tentuar pse jo, te behet pak seksi. Ne fund te fundit, cfare kane te tjerat me shume qe i bejne?! Nuk dihet nese kjo nderhyrje eshte bere para se ajo te shkonte ne Madagaskar te Afrikes apo aktualisht, por ajo qe duket, mbetet fakti se Elsa nuk ka me buzet qe kishte. /bluetooth/mars 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Elsa Lila returned from Africa with lips with silicon

Few days ago Elsa Lila has arrived in the capital for a three-day stay to meet her grandparents, who live in Tirana. In this space of time, a meeting with friends would not be bad. The simple wearing that, far from being a public character, with a pair of pants, a shirt and a hat, perhaps also to avoid the eyes of curious, well-known singer has entered the premises of Hotel Tirana ", where friends its initially not have known. But what impressed us have been to Elsa lips. They are not as before. A little silicon and behold, Elsa was trying why not, to become less sex. After all, what have others which makes more? It is unknown if this intervention is done before she went to Madagascar to Africa or currently, but what seems, remains the fact that Elsa is not the lips that had.
]]

Tuesday, 23 December 2008

Festivali 47 RTSH: Dhe Elsa Di Te Kerceje!

Elsa Lila e kerkon nje dans me Tonin

Mesuam se ajo di te kendoje, te prezantoje, te aktroje, te flase dhe perktheje ne disa gjuhe boterore por ja tash mesuam se ajo di edhe te vallezoje "Tango". Paksa i rreshqiti kemba ne nje moment, por jo, nuk pati ndonje telashe te madhe pasi ishte ne duart e sigurta te profesionistit Tony Dovolani. Shiko videon!


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Sunday, 21 December 2008

Festivali 47 RTSH: Paskuintat e Pergaditjes!

/all photo bluetooth/
Paskuintat e pergatitjeve te nates se pare te festivalit ne RTSH

Ka perfunduar me sukses nata e pare e festivalit te fundvitit ne RTSH. Ashtu sic ishte parashikuar, organizatoret kane sjelle vertet risi, qofte nga ana skenike, ashtu edhe per nga ana e pergatitjeve dhe organizimit. Paparaci yne ka shkeputur disa prej momenteve te provave per ne naten e pare te festivalit.

Elsa Lila ne siklet per mbremjen
Elsa Lila Festivali RTSH

Kjo eshte eksperienca e dyte per te, nderkohe qe ne te paren u prit me mjaft sukses dhe duartrokitje nga publiku. Elsa Lila, prezantuese edhe per kete vit ne festivalin ne RTSH, gjate gjithe kesaj kohe ka qene shume e rregullt ne prova. Ka qene gjithmone e pranishme ne to, madje duke u munduar te jape me te miren e saj. Por sigurisht edhe emocionet nuk jane te pakta kur mendon per mbremjen, e sidomos te paren, ku perballja e pare me publikun eshte disi me ndryshe ne syte e saj. Ja tek e shohim ne kete moment pushimi teksa po tymos nje cigare, per te filluar me pas perseri, kete here me provat gjenerale.

Prezantuesit ‘The SHBLSH’
The SHBLSH Festivali RTSH

E kane treguar veten qe pervec se aktore te humorit, jane edhe prezan tues shume te mire, dhe kete e kane arritur ne menyre hsume te suk sesshme. Ka qene hera e pare per grupin ‘THE SHBLSH’ dhe publiku i ka pritur mjaft mire. Ata kane bere ne mbremjen e pare te festivalit nje nderthurje mes batutave te humorit dhe drejtimit te spektaklit, ne krah te Elsa Liles. Paparaci yne i ka kapur ne kete foto gjate provave gjenerale

Soni i kthehet festivalit te fundvitit
Soni Malaj Festivali RTSH

Ashtu sic kishte premtuar, Soni Malaj gjendet mes kengetareve konkurente ne kete edicion te festivalit ne RTSH. Ja tek e shohim teksa bisedon ne ambientet e Pallatit te Kongreseve me kompozitorin e kenges se saj ne ‘Kenga Magjike’ Pirro Cako, kenge e cila zuri vendin e trete njekohesisht mori dhe cmimin e internetit, si kenga me e klikuar ne site. Kete here Soni vjen me nje kenge te kompozuar nga Florian Mumajesi. Vete Soni eshte shprehur se festivali e ka mbushur me plot emocion dhe satisfaksion ne te njejten kohe, duke e cilesuar si dicka qe duhet provuar.

Edmond Zhulali i zhytur ne mendime
Edmond Zhulali Festivali RTSH

Eshte padyshim nje nder kompozitoret me te suksesshem, nje besnik i vertete i festivalit ne RTSH. Edmond Zhulali i ka ndjekur me kujdes provat gjenerale ne Pallatin e Kongreseve dhe teksa i sheh me syrin e tij kritik, qendron ashtu pa folur dhe i menduar. Kete vit, ndersa nje kompozitori i lejohet te konkuroje vetem me nje kenge, Zhulali ia ka besuar materialin e tij muzikor Kejsi Toles, kengetares se re te dale nga spektakli ‘Ethet’, dhe duket se per kete te fundit eshte mjaft optimist. /gazeta shqiptare/20.12.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Sunday, 30 November 2008

Kush Do Prezantoje Festivalin e 47-te ne RTSH?

Elsa Lila
/elsa lila, photo public domain/

Edicioni i 47-te ne pergatitjet e fundit per tre netet e medha
ELSA LILA & The SHBLSH prezantuesit e festivalit ne RTSH

Festivali i fundvitit ne RTSH eshte ne pergatitjet e tij te fundit ndersa regjisori Pali Kuke me gjithe punen e mire qe po realizon, kerkon qe gjithcka rreth surprizave qe do te ofroje ky festival t’i mbaje te fshehta deri ne momentin e fundit per t’i ofruar me pas si te tilla. E ndersa gjithcka do te behet e ditur ne nje konference per shtyp qe do te mbahet ditet e para te dhjetorit, net e ‘Bluetooth’ kemi arritur te mesojme se cilet do te jene prezantuesit e edicionit te 47-te te festivalit ne RTSH.

Emri i Elsa Liles ka kohe ne fakt qe lakohet, si zgjedhja e mundshme qe ben perseri regjisori Kuke per te prezantuar produktin e tij me te bukur te fundvitit. Dhe ja ku konfirmohet nga burime prane stafit drejtues te festivalit se kengetarja simpatike do te jete prezantuesja edhe per kete vit. Por cili do te jete partneri qe do te kete perkrah? Per te shuar kuriozitetin ju rrefejme se Elsa Lila do ta ndaje skenen e Pallatit te Kongreseve jo vetem me nje, por me dy partnere prezantues dhe ata do te jene, djemte e grupit ‘The SHBLSH’.

RISIA ‘THE SHBLSH’

The SHBLSH Julian Deda Gentian ZenelajKa qene idea e regjisorit Kuke dhe drejtorit te pergjithshem te Radio Televizionit Shqiptar, Petrit Beci, per te sjelle bashke ne nje prezantim te pazakonte aktoret Julian Deda, Gentian Zenelaj dhe kengetaren Elsa Lila. Aktoret e ‘The SHBLSH’ mund te kishin qene prezantuesit e festivalit edhe nje vit me pare por fakti qe ishin protagoniste dhe pjese e stafit te ‘Portokalli’ nuk u lejohej per te realizuar nje gje te tille. Dhe tani qe jane te lire ne kete drejtim, do i shtojne CV-se se tyre nje tjeter eksperience. Provat tashme kane nisur prej disa ditesh ku Juli dhe Genti do te jene edhe ne rolet e prezantuesve standard, por per publikun do te sjellin edhe pjeset e krijuara prej tyre me plot humor. Pa dyshim qe per ta do te jete nje eksperience e bukur duke marre parasysh faktin qe me mjeshteri ata do te dijne te ndajne te qeshuren me seriozen ne skene duke e nderthurur gjithcka edhe me prezencen e koleges se tyre ne kete rast, Elsa Lila.

EKSPERIENCA E DYTE E ELSES

Elsa Lila si prezantuese

Eshte shume e kenaqur qe edhe kete vit iu besua drejtimi i festivalit. Nje vit me pare kete eksperience ajo e ndau me kengetarin Pirro Cako, nje duet ne prezantim qe solli mjaft sukses. Ashtu sikurse nje vit me pare, sic ka permendur dhe vete Elsa, eshte e kenaqur per dy arsye, se pari sepse eshte krijese e ketij festivali pasi per here te pare ne jeten e saj ka kenduar ne festivalin ne RTSH, dhe e dyta sepse shpresoj qe ky eshte nje tjeter kujtim shume i bukur qe merr ne karrieren e saj skenike. Mjaft spontane dhe e lirshme ne skene, Elsa Lila pritet te sjelle perseri ekuilibrin e situatave ne tre nete. Me stafin e festivalit ajo ndihet shume mire, ndihet si midis miqve. Trajtohet embel dhe me kujdes si me e vogla ne moshe qe eshte duke i falur te gjithe dashamiresi dhe buzeqeshje. Ndersa ajo vete do te jete prezantuesja e kengetareve, autoreve dhe organizatoreve me gjithe eksperiencen e saj ne skene. /gazeta shqiptare/29.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Friday, 24 October 2008

Albania Eurovision: Final Dates Set - Olta and Anjeza Back?

Olta Anjeza Elsa

It seems that the Albanian song will be the once more the first one to be made known as the country's final has been set as early as the 21st December. Popular Albanian names and Eurostars are tipped to return to the Festivali i Kenges this year, among them Anjeza Shahini, Olta Boka and Elsa Lila.

As it was confirmed to the Albanian media by Pirro Cako, the artistic director of Festivali I Kenges, the festival whose winner traditionally represents the country in the Eurovision Song Contest, will take place on 19 (first semi), 20 (second semi) and 21 December (final). The deadline for the submission of the songs was 18 October 2008.

The festival organisers together with the Albanian broadcaster are exploring new possibilities regarding this year's format but nothing has been finalised yet. It is quite possible that we may be seeing many familiar names competing such as the country's first entrant ever, Anjeza Shahini, who claimed she was contacted by many composers and said she would enter the competition if offered a good song. Olta Boka, who represented Albania this year in Belgrade, confirmed to Panorama earlier that she is competing once more with a song by the same creators of Zemren e lame peng, which placed 16th. Olta is currently working on her first album. Finally, Elsa Lila, who has already won the festival twice and hosted it last year together with Pirro Cako is also tipped to be making a comeback after 11 years.

With very special thanks to Totti Alba for the report.

/stella floras/esctoday/19.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online