All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Enca Haxhia. Show all posts
Showing posts with label Enca Haxhia. Show all posts

Monday, 22 July 2013

Enca: Beje mire, ose mos e bej fare...

Nuk kam rene kurre ne dashuri…

Enca Haxhia eshte nje kengetare e re ne moshe, por qe fale talentit te saj ka hyre fuqishem ne tregun muzikor shqiptar. Kenga e fundit e saj, e titulluar “Jepe tash” ka rezultuar mjaft e suksesshme dhe pikerisht ky fakt duket se e motivon edhe me shume bukuroshen per te arritur suksese profesionale. Aktualisht eshte e angazhuar me disa projekte, te cilat per momentin ndjen te mos i beje publike dhe koncertet ne qytetet bregdetare te vendit i marrin shume kohe, por qe njekohesisht i japin edhe kenaqesi te madhe. Ne intervisten e meposhtme, Haxhia nuk na flet per muziken dhe lidhjen e forte qe ka me te, sepse kjo tashme dihet, por me nje ciltersi per t’u admiruar preferon te ndaje me lexuesin tone detaje te jetes se saj private. Ndryshe nga sa e keni njohur deri me tani, ne kete rrefim Enca vjen keshtu…

Sunday, 7 July 2013

Revista PALOMA - 6 Korrik 2013

Revista PALOMA, 6 Korrik 2013
 • Aferdita Dreshaj: Zemra me eshte thyer disa here! Djali ne klip nuk eshte i dashuri im!
 • Enca Haxhia: Ku ka me mire se t'i kesh te gjitha!
 • Linda Halimi, pjese e "Playboy"
 • Adelina Tahiri i ve kusht Arian Canit: Mua ose Aferditen ne emision! Cani zgjedh Aferditen!
 • Dren Abazi: Jam nje shpirt i lire!
 • Gili: Pse nuk bej nderhyrje estetike. Nuk dua qe ne jeten e perditshme te dukem si ne ekran
 • Big Brother; Ditet e Elones ne France...
 • Alban Skenderaj i propozon per martese Miriam nen uje
 • Dajana Shabani, seksi ne plazh
 • Dafina nuk rruan sqetullat!
 • Dhurata Dora: Nuk jam kopje e Tunes dhe Dafines! Me pelqen shume vetja!
 • Nga Niko Komani: Vera ne Plazh 2013

Saturday, 15 June 2013

Revista BLUETOOTH - 15 Qershor 2013

Revista BLUETOOTH
Revista BLUETOOTH, 15 Qershor 2013
 • Samanta Karavella: 10 vjet karriere, asnje cmim. "Top Fest", enderr me sy hapur. Suksesi ne dashuri do vije si erdhi ai ne kenge
 • Luana super seksi, i futet kenges
 • Adi Krasta, 150 mije leke detyrim ndaj "Top"-it. La punen perpara afatit.
 • Anaidi "mes dy zjarreve". Fotot e ish-banorit te "BB6" me Riken dhe Francesken
 • Mirsa Kerceli shtatzene, pret femijen e pare
 • Albana Osmani cel sezonin e plazhit
 • Blendi dhe Vilma, thashetheme ne stadium
 • Ciljeta sfilon me djalin ne pasarele
 • Basti i AK-se
 • Cmenduria e radhes nga "Deliart", fotot e "Miss"-ve mes kuajve
 • "Lynx", fytyra e re e rrokut shqiptar
 • Marina dhe Luana, dritherimat e "Top Fest 10". Fituesit ne cdo kategori

Wednesday, 17 April 2013

Me te miret ne gjysmefinale te “Top Fest 10”

Sot do të startojë në Top Channel gjysmëfinalja e festivalit të muzikës moderne shqiptare “Top Fest 10”.

Këngëtarët më të mirë, me krijimet e tyre më të pëlqyera, do të përballen me një orkestër “live” dhe do të këndojnë edhe njëherë për t’u dëgjuar edhe vokali i tyre.

Gazeta jonë mëson se disa nga emrat e rinj dhe me karrierë muzikore janë përzgjedhur në këtë gjysmëfinale, mes tyre edhe Albërie Hadërgjonaj, Korab Shaqiri & Arbër Zeka, Orgesa Zaimi, Anjeza Branka & Muharrem Ahmeti, Bruno, Erik Lloshi, Vali Kuqi, Rezarta Smaja, Enca, Betarix, Samanta, B2N e disa të tjerë. M. GJ

Burim Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Best in the semis "Top Fest 10"

Today will start on Top Channel's semi modern Albanian music festival "Top Fest 10". Best singers, with their creations most popular, will face an orchestra "live" and will sing once again for their vocals heard.

Monday, 25 March 2013

Kenga me e mire ne “Top Fest 10”


Një nga festivalet me prurjen më të madhe muzikore shqiptare është “Top Fest” dhe konkurrimi në edicionin e dhjetë është drejt fundit.

Disa këngë janë kthyer në hite të momentit, ndërsa ne donim të dinim nga disa të rinj dhe me emër, që janë në këtë garë, për çmimin e madh, se cila nga këngët është më favorite për ta, përveçse do të donin që kënga e tyre të ishte më e mira.

Ja se çfarë thanë disa artistë pjesëmarrës

Enca Haxhia: Kënga që e kam më për zemër, pas këngës sime, është ajo e Samanta Karavellos, ‘Loti i fundit’.

Ardit Çuni: Për mua është e Eltina Minarollit, ‘Ringtone’.

Festina Mejzini: Nga këngët që kam dëgjuar, më e bukura më është dukur e Anxhelo Mihos, ‘Krijesë e natës’. Më pëlqen për shkak se më duket që është këngë origjinale dhe me një stil që rrallë dëgjohet te ne. Dhe, grupi NA- Si meteor është një rrymë muzikore që e pëlqej.

Aragona Band: Balada dhe kënga që na ka pëlqyer është kënga e Vali Kuçit, ‘Rruga ime’.

Friday, 8 March 2013

Enca i kendon dashurise ne ‘Top Fest’

Këngëtarja simpatike, Enca Haxhia, ka provuar që në festivalin ‘Top Fest 10’ të sjellë një baladë me titull ‘Dua të jesh ti’.

E në fakt për “Kosova Sot” ajo tregon se kjo është kënga e saj e parë e tillë, një këngë dashurie më seriozet që ajo ka pasur deri më tani. Këtë herë Enca ka bashkëpunuar me produksionin ‘Threedots’ nga Kledi Bahiti dhe me tekst të Endrit Mumajesit.

Jo vetëm që është kënga më e pëlqyer deri tani nga vetë këngëtarja, por edhe shumë e pëlqyer nga auidenca e madhe e këtij festivali./Maksim Gjokaj/.

Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Sistance sings for love in 'Top Fest'

Charming singer, Haxhia ENCA, has proven to festival 'Top Fest 10' bring a ballad titled 'I want to be you'. And in fact for "Kosova Sot" it shows that this is its first such song, a love song most serious that it has had so far.

Monday, 4 February 2013

Kengetaret e reja qe sfidojne kengetaret e playback-ut

Flasin kengetaret e reja Persa Beqiri, Festina Mejzini, Sabina Dana, Enca Haxhia, Kieda Budini, Evi Reci: “Te vjetrit te mos i kerkojne cmimet me zor”

Ka ardhur koha qe kengetaret e playback-ut te na lirojne vendin

Ka pak kohe qe jane ne skenen muzikore, por cilat jane baticat dhe zbaticat qe kane perjetuar ato deri me tani, cfare u ka pelqyer dhe cili ka qene motivi kryesor qe i jane futur rruges se muzikes?

Cfare mendojne per konkurrencen dhe cfare porosie kane per kengetaret me karriere, a ka ardhur koha qe t’iu japin hapesire talenteve te rinj? A eshte aparenca nje plus per terheqjen e publikut?

Ne kemi kontaktuar me disa nga emrat e rinj te skenes shqiptare qe po bejne karriere keto dy vitet e fundit, dhe ja cfare mesuam prej tyre.

Saturday, 5 January 2013

Floriani i vogel, "tradhton" Encen per Leonoren [VIDEO]

Kengetari simpatik 12 vjecar, qe i thone "Floriani i vogel", pak kohe me pare u deklarua se kengen "Ngjyra e kuqe" ia kishte kushtuar kengetares se re Enca Haxhia.

Nuk e dime nese e kishte njemend, apo "ngjyra e kuqe" eshte shnderruar ne nje strategji e tij te persosur per te fituar zemrat e vajzave njepasnje, pasi tani duket sikur ka nderruar mendje dhe i eshte qepur pas bukuroshes Leonora Jakupi.

Ai se bashku me Leonoren, kane realizuar nje reklame televizive per kompanine e kafese "Devolli Princ" ku Floriani shfaqet si nje "princ i vogel" duke i kenduar Leonores. Duket sikur "ngjyra e kuqe" ketu i ngjan edhe Leonora Jakupit, e cila ne video nuk fsheh kenaqesine per kete fakt. /Albavipnews/Sunday, 23 December 2012

Edhe Floriani i vogel e ka nje vajze me te kuqe [VIDEO]

Floriani te cilit i thone "i vogel" ndoshta edhe eshte dhe do jete i tille per nje kohe, por qysh tani, si nje "Bieber" shqiptar, po cmend vajzat kudo qe shfaqet. Por, vete ai, ka zbuluar se ka ne mendje nje vajze te vecante te ciles ai i kendon.

Derisa te gjithe flisnin per kengen "Ngjyra e Kuqe" qe Adriani ia kishte dedikuar Luana Vjollces, atekohe nuk na shkonte mendja se edhe Floriani i vogel, ka nje vajze te ciles ai ia kishte dedikuar kete kenge.

Dhe vajza qe ka rrembyer zemren e Florianit te vogel, eshte kengetarja e re dhe e embel Enca Haxhia, e cila poashtu eshte nje vajze qe pelqen ngjyren e kuqe, madje shpesh duke i lyer edhe floket me kete ngjyre.

Revista PALOMA - 22 Dhjetor 2012

Revista PALOMA, 22 Dhjetor 2012
 • E bukura e ka emrin Marina Vjollca
 • Iva Tico dhe Alketa Vjesiu, debat te ashper ne publik. Iva: Alketa ka shume fjale dhe aspak brendi! Alketa: Iva eshte nje gazetare mediokre
 • Floriani i vogel i dashuruar ne Encen: "Ia kam kushtuar asaj kengen 'Ngjyra e Kuqe'"
 • Personazhet e (zh)veshur me keq per 2012-n!
 • Ardian Bujupi: Thashethemet per fitoren e festivalit po me penalizojne!
 • Mariza Ikonomi: Kam jetuar dashuri te dhimbshme!
 • Kenan Imirzalioglu: Virgjeria te nje femer eshte shume e rendesishme!
 • Ermal Mamaqi: 2013-a me muzike dhe pa aktrim!
 • Nora Istrefi ofendon Rita Oren: Rita, je qesharake!
 • Granit Xhaka: "Te gjitha parate qe fitoj ua dorezoj prinderve! Mund te blija nje Ferrari dhe te beja shpenzime ekstravagante, por s'bej asnjeren nga keto!"
 • Meshkujt dhe femrat me seksi shqiptare te 2012-s

Friday, 21 December 2012

Enca, me nje kenge festive [AUDIO]

Ne nje atmosfere festive te fundvitit, kengetarja e embel Enca Haxhia ka zgjedhur te riperpunoj nje hit te vjeter te kengetares Mariah Carey me titull "All I want for Christmas is You" qe daton nga viti 1994.

Enca, para se te fillonte karrieren e saj te mirefillte si kengetare, ka qene shume e njohur me kenget "cover" qe i kendonte ne Youtube, por kesaj radhe ajo vjen me profesionalisht, me nje "remake" te aranzhuar ne studion e Florent Boshnjakut.

Kengetarja se fundmi eshte paraqitur me nje look te vecante, duke ngjyer gjysmen e flokeve me te kuqe, nje pershtatje interesante e ngjyrave festive.

Ndersa, ka bere te ditur ne rrjetin e saj social, se eshte duke bere incizimet per kengen e radhes ne studion e djemve te popullarizuar, Zzap & Chriss. /Albavipnews/Sunday, 16 December 2012

Enca dashurohet me Prishtinen

 Ashti siç ne e kishim përshkruar në intervistën kohë më parë, dhënë gazetës sonë, ashtu ishte këngëtarja e re nga Tirana, Enca Haxhia, e cila ka rrëfyer për disa minuta me shumë ëmbëlsi në studion e Top Kosova Radio në programin “Pro Shqip”.

Enca,  mes tjerash, ka treguar se zërin e ka në gjak edhe nga gjyshi i saj, i cili është kritiku më i madh për të, ndërsa adhuron shumë dhe dëgjon çdo këngë të Lady Gagës, madje shumë e lumtur që kohë më parë ka qenë në një koncert të sajin në Milano.

Por, Enca ishte hera e tretë që vizitonte Prishtinën dhe kaq shumë i pëlqen, saqë mundohej që t’ia mbushte mendjen mamasë së saj që të jetonin këtu. Bukuroshja tregoi se ka gati një këngë të bukur në anglisht, të cilët do ta sjellë për Krishtlindje, ndërsa 17-vjeçarja na tregoi se edhe pas 10 vjetësh nuk e shikon veten të martuar. M. GJ.
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Enca in love with Pristina

Same as we have described in an interview a long time ago, given our newspaper, as was the new singer from Tirana, ENCA Haxhiu, who has confessed to a few minutes with a lot of sweetness in the studio of Top Kosova Radio program "Pro English".

Wednesday, 12 December 2012

Enca Haxhia, me look te vecante

Kengetarja e re dhe e bukur, Enca Haxhia, shpesh terheq vemendjen me lookun e saj. Eshte nje vajze qe pelqen ngjyrat dhe veshjet qe terheqin syrin, mbase edhe pak te guximshme.

Keshtu, ajo ka bere dhe nje ndryshim te guximshem keto dite, duke ngjyer floket ne nje menyre te vecante, qe nuk e kishim pare me heret. Gjysmen e flokeve i ka bere te kuqe ndersa gjysmen tjeter i ka rregulluar ne formen e saj natyrale. Nuk e dime se nga i erdhi kjo ide, por duket mjaft bukur dhe interesante.

Jemi te bindur se me kete look do te terheq edhe syrin e ndonje mashkulli te vecante. Por, kur jemi tek kjo teme, duhet te permendim se mashkulli i saj ideal duhet t'i permbahet disa rregullave:

"Qe te me bej 100% per vete, nje mashkull duhet te veshet me klas, rregull dhe pasterti", ka rrefyer Enca per gazeten "Paloma".

Prandaj, nese je mashkull dhe i ploteson keto kushte, atehere suksesin e ke te garantuar me bukuroshen Enca. /Albavipnews/

Sunday, 9 December 2012

Revista PALOMA - 8 Dhjetor 2012

Revista PALOMA, 8 Dhjetor 2012
 • Gjyste Vulaj zgjedh Ameriken per lindjen e djalit. "Ju rrefej per shtatzenine time te veshtire... Kam stilin alla Gjyste!"
 • Xheni Hallulli: Shpirti im binjak gjendet ne trupen e "Portokalli"-se
 • Luana dhe Adriani, me te dashuruar se kurre
 • Seldi behet producent, hapen studion e tij
 • Rob Kardashian: Nuk e quajtur Rita Oren kurve! Kam respekt per te!
 • Dy fytyrat e Stresit. Arkimedi eshte nje filozof i zgjuar. Stresi, nje djale i levizur qe mban arme sepse s'le njeri ta poshteroje
 • Frederik Ndoci, menaxheri i Lek Plepit
 • Gerta Heta, nje femer ne karriere, me nje familje te mrekullueshme: Jam shefe me vizion perendimor!
 • Ku do te kendojne artistet per Vitin e Ri?
 • Imelda, ish-banorja e "Big Brother", rrefen perse vendosi te rrise gjoksin
 • Bleonen e kopjojne te gjitha!
 • In Love: Dashnor Diko & Etleva, te dashuruar ne qytetin e serenatave. Dashnor Diko: Nuk kam enderruar  ndonjehere qe gruaja ime te jete nje princeshe.

Sunday, 25 November 2012

Enca Haxhia, e thjeshte dhe e dashur


E bukur dhe me një stil të veçantë, por që nuk i mungon talenti për të kënduar. Kjo është këngëtarja Enca Haxhia, e njohur kështu, megjithëse në pasaportën e saj ka një emër më të gjatë, quhet Ruenca.

Ajo rrëfen për gazetën tonë pasionin e saj të madh për këngën, dhe se si nisi ajo duke regjistruar “covera” në kanalin ‘Youtube’, ndërsa deri tani në tregun muzikor ka dy videoklipe dhe dy duete, ky në njëri prej tyre ishte pjesëmarrëse me Big Bastën në festivalin e fundit “Kënga Magjike”.

Edhe Enca ka një idhull që pse jo do të ishte ëndrra e saj e madhe të kishte një duet, me Lady Gagën. Por duke qenë një vajzë shumë simpatike, sa i ndihmon bukuria asaj në karrierën muzikore, dhe pse ajo thotë se është e pamjaftueshme të jesh vetëm e bukur, për më tej ndiqni rrëfimin e saj.

“Kosova Sot”: Enca e bukur, apo e lumtur me muzikën?

Enca Haxhia: Është pasioni im më i madh, një pjesë e imja, pa të nuk ndihem e plotë.

“Kosova Sot”: Jeta , shkolla, muzika si po shkojnë?

Enca Haxhia: Shkolla zë një kohë shumë të madhe të ditës sime, sigurisht dhe të rëndësishme, atje ndihem mirë sepse jam përkrah miqve dhe njerëzve që më mbështesin. Ndërsa muzika është bota ime tjetër, deri më tani ndihem e lumtur dhe e përmbushur, jam duke u marrë me projekte dhe materiale të reja që besoj do të priten shumë mirë nga publiku.

Saturday, 17 November 2012

Revista BLUETOOTH - 17 Nentor 2012

Revista BLUETOOTH, 17 Nentor 2012
 • Adelina Ismajli, diva shkelqen ne recitalin e Tiranes. Sjell me klip kryevepren e karrieres se saj, "Skenderbe", kenge e censuruar prej vitesh
 • Zajmina Vasjari: Nuk merrem me pazare, ja pse mbeta jashte finales se "KM"
 • Rikthehen Adriani dhe Luana
 • Rudina Xhunga, 8-muajshe shtatzene, firmos librat ne panair
 • Blerina Braka: Une e ofendova Rozin
 • Avni Mula, ne rradhe per nje autograf te dhendrit
 • Alban Skenderaj: Kenga ime e vjedhur? Nuk e degjoj fare muziken greke!
 • Ermal Mamaqi e rregulloi politiken
 • Guvernatori Fullani, i ftuari special
 • Miriami dhe Albani, DJ ne cift
 • Olta cmend Harisin
 • Sandri zhvesh rrobat e Jonit
 • Renis Gjoka: I njoh armiqte e mi, por nuk do t'i luftoj

Sunday, 14 October 2012

Revista PALOMA - 13 Tetor 2012

Revista PALOMA, 13 Tetor 2012
 • Xhemi Shehu, e lumtur ne kete marredhenie te re!
 • Soni Malaj: Forma ime me e mire fizike? Merite e bashkeshortit
 • Albana Osmani, prezantuesja e "VIP Shpija"?
 • Nje histori dashurie si ne perralla. Floriana: Miresia e tij te carmatos! Tedi: Tek ajo shoh princeshen cdo dite!
 • Genta Ismajli: Nuk i kam false klikimet dhe like-t. Kam shume fansa!
 • Noizy: "Hapa nje pasticeri qe te tregoj anen time te embel!"
 • Revoltohet Agron Llakaj: Njerez, behuni zoter te fateve tuaja!
 • Adelina Tahiri flirton me Blerimin. Blerimi zgjedh Albanen.
 • Enca Haxhia ben endrren realitet, takon Lady Gaga-n
 • Xherdan Shaqiri feston ditelindjen e 21-te
 • Drita D'Avanzo, shqiptarja - mike e ngushte e Chris Brown
 • Vali Korleone i futet politikes, do e beje Gjilanin si Milano
 • Te veshurit me mire dhe me keq te eventeve... nga Niko Komani
 • I dashuri ideal: Adrian Gaxha

Saturday, 6 October 2012

Enca Haxhia "shkrihet" nen rrezet e diellit

Kengetarja simpatike Enca Haxhia ka realizuar foto te reja me fotografin Renuar Locaj ku ajo duket me e bukur se kurre. Ne foton qe po publikojme ketu, Enca le pershtypje se ka "shkrire" nen rrezet e diellit, ca kile te teperta qe kishte, duke marre nje forme perfekte te trupit.

Karriera e saj eshte ne ngritje dhe deri me tani ka publikuar dy videoklipe te nxehta. Merre pjese ne "Kenga Magjike" me nje kenge te komponuar nga Big Basta dhe te incizuar ne studion e Florent Boshnjakut. /Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
ENCA Haxhia "melt" under sunlight

Charming singer Haxhia ENCA has made new photos with the photographer Renuar Locaj where she looks more beautiful than ever. We publish picture here, let ENCA impression that there are "melt" under sunlight, some excess pounds she had, taking a perfect body form.

Her career is on the rise and has so far published two hot clips. Take part in the "Magic" with a song composed by Big Basta and recorded in the studio of Florent Boshnjaku. / Albavipnews / ]]

Saturday, 29 September 2012

Revista BLUETOOTH - 29 Shtator 2012

Revista BLUETOOTH, 29 Shtator 2012
 • Krenar Ahmetaj: Di gjithe gjuhet e botes, pervec asaj te femrave. Si e mori lejen per te prezentuar "Miss Globe" ne Polici dhe reagimi i gruas
 • Aferdita Dreshaj: Ju rrefej jeten seksuale me Shpatin. Jam vajze per shtepi
 • Julian Deda: Sekreti qe na mban te lidhur ne te tre. E shijoj famen nga mengjesi deri ne darke.
 • Bleona Qereti, prapaskenat e koncertit ne Tirane. Koncerti dhe perplasja perpara tij me rektorin Kacani, ardhja e Ganiut dhe multimiliarderit Preston Haskell
 • Eliza Dushku prezanton dokumentarin ne "Tirana Art Day's"
 • Zhaku: Christian eshte pergjithmone ne jeten time
 • Alberie Hadergjonaj troket te Flori
 • Getoar Selimi i fiksuar pas Versace
 • Enca Haxhiaj provon me Big Basten "Kengen Magjike"
 • Agnesa, Orgesa, Kejsi Tola nen gjurmet e Lana Del Rey

Sunday, 16 September 2012

"Kenga Magjike 2012"; Zbulohen disa nga emrat...

“Kenga Magjike 2012”, Zbulohen disa nga emrat e kengetareve qe marrin pjese

Kenga Magjike” do te nise ne fund te kesaj jave, si fillim duke prezantuar kenget tek “E diela shqiptare”, ashtu sic eshte bere tradite vitet e fundit. Ky eshte nje festival qe terheq gjithnje vemendjen e medias, e jo ne pak raste shkakton edhe polemika mes kengetareve per cmimin e madh, duke qene se jane artistet ata qe votojne njeri-tjetrin dhe zgjedhin fituesin.

Edhe kete vit thashethemet nen ze kane nisur, por ende kane mbetur zera qe qarkullojne neper tavolina, pa mundur te dalin dot nga guaska e zilise apo thjesht frikes se nje produksioni me te mire. Kengetaret e rinj duket se jane ata qe me shume u druhen emrave te medhenj te skenes, pasi i frikesohen jo vetem emrit, por shpesh edhe prapaskenave qe mund te krijohen, megjithese ne fund te gjithe duken te kenaqur me ate qe arrijne.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online