All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Entermedia. Show all posts
Showing posts with label Entermedia. Show all posts

Wednesday, 24 February 2010

Djemte e Entermedia, Intervista "Albaniac"

Granit Limani dhe Leutrim Blakaj Entermedia
/photo albaniac,entermedia/

Djemte e "Entermedia" (Granit Limani & Leutrim Blakaj) flasin per Albaniac

Muzika shqiptare gjithmone ka pasur kenge dhe kengetare te mrekullueshem, ajo cka i ka munguar ka qene nje prezantim i sakte perballe publikut. E kam thene dhe me pare qe videoklipet jane investimi me i mire qe nje kengetar mund te bej ne karrieren e tij dhe nese deri disa vite me pare videoklipet ne vend i ngjasonin karaokeve japoneze, tani fale disa kompanive vendase cdo kengetar me pak shpenzime mund te kete nje videoklip po aq cilesor sa dhe shume artiste te tjere ne Evrope. Entermedia eshte nje nga keto kompani te cilat me punen shume cilesore dhe koston e ulet te prodhimit ka bere qe shqiptaret te mos largohen pertej kufijve per te mbaruar punet e tyre, duke kursyer keshtu shpenzime te panevojshme dhe kohe. Ne biseduam per pak caste me Granitin dhe Leutrimin rreth aktivitetit te tyre dhe mendojme se te gjithe ata qe bejne pjese apo deshirojne ti futen biznesit muzikor do ta kene mese te dobishme leximin e kesaj interviste.

Albaniac: Entermedia momentalisht eshte kthyer ne kompanine kryesore te prodhimit te videoklipeve muzikore ne Shqipe, na tregoni shkurtimisht se kur u krijua dhe cilat kane qene disa prej prodhimeve me te rendesishme tuajat..

Entermedia: Entermedian e kemi krijuar zyrtarisht me 9 korrik te vitit 2004, edhe pse parapregaditjet i kemi filluar disa muaj me heret. Mirepo ajo eshte data kur zyrtarisht dhe ligjerisht J eshte krijuar. Duke marre parasysh qe ishim 18 vjecare, nuk ishim shume te njohur dhe ne fillim beme 3 videoklipe te kengetareve femije, dhe pastaj beme videoklipin Dj Blunt feat. K-os & Bardool – HEY. Videoklipi dhe kenga ishin shume te suksesshme ne Kosove dhe Shqiperi, dhe ne vitin 2006 u shperblyem me 4 cmime ne Videofestin Muzikor. Ky videoklip ndikoi qe ne, si Entermedia te njiheshim me shume ne estrade dhe audience. Projekte tjera te rendesishme tonat mund ti llogarisim videoklipet: Fuga – S'ka mu nal, Mariza Ikonomi- Afer, Alban Skenderaj – Eklips, Elvana Gjata – Nuk jane me dhe Hitech, DaGhost – Kceni Kr8, Skills – VIP, Dafina Zeqiri – Amazing Girl. Gjithashtu ne shtator te vitit 2009 ne bashkepunim me Kadishzon Productions dhe Saatchi Israel ne punuam ne TV Reklamen : Kosovo The Young Europeans, e cila pati shume sukses dhe u transmetua ne media te rendesishme boterore.

Albaniac: Vetem talenti nuk eshte i mjaftueshem per te arritur emrin e mire dhe suksesin qe gezon Entermedia. Si ja arritet (duke pasur parasysh tregun shqiptar) qe te mbijetoni dhe ti ktheni kengetaret shqiptare per te realizuar klipet e tyre ne atdhe?

Entermedia: Dihet qe ne Kosove dhe rajon ka shume video-produksione qe punojne ne kete industri. Ne normalisht, si te ri qe ishim, kishim kufizime teknike dhe financiare. Fillimisht fuqite tone ishin Idete dhe Post-produksioni/efektet speciale. Edhe perkunder sfidave teknike,, mendojme qe motivi yne, dhe mundi jone dhe i ekipit tone pastaj, ndikoi qe te zhvillohemi edhe teknikisht edhe financiarisht dhe te mund te perballojme projekte me te medha.

Albaniac: Si jeni njohur ju te dy?

Entermedia: Ne kemi qene se bashku ne shkolle te mesme, ne te njejten klase, dhe ne vitin e 2-te pame qe kishim idete dhe motivet e perbashketa, dhe gradualisht permes projekteve te vogla...filluam te mendojme seriozisht per nje ENTERMEDIA :)

Albaniac: Ne kemi publikuar listen e 20 video-kengeve te vitit dhe "SuperSweet" nga Capital T prodhim i Entermedia eshte ne vendin e pare nderkohe qe dhe shume video te tjera ne liste jane prodhimet tuaja. A po ju duket se keni monopolizuar pak tregun hahahhaa!

Entermedia: Hahaha:), Shume njerëz ne nje menyre mendojne qe kemi monopolizuar tregun. Na thone qe shohin videoklipe tona shume shpesh, ndoshta pak si teper shpesh J. Mendojne qe ne kemi lidhje speciale me kanalet televizive, qe ndikojne te transmetohen kripet tona me shume. Mirepo e vërteta eshte se kemi punuar me motiv te madh, dhe gjithashtu kemi pasur fatin te punojme me shume artiste te suksesshem, dhe me kenge qe jane pëlqyer shume nga publiku. Normalisht edhe ajo ka ndikuar qe ndonje kenge te transmetohet me shume, sepse ka qene HIT.

Albaniac: Sic e dini, shume prej artisteve shqiptare i bejne te gjitha vete, perfshire dhe kujdesjen per realizimin e nje videoje. Duam qe ti pergjigjeni disa pyetjeve ne lidhje me procesin e realizimit te nje videoje qe te kemi mundesine ti ndihmojme sadopak ata, per ti pergatitur atehere:

a) A jane cmimet per te realizuar nje video tek Entermedia me te favorshme ne krahasim me cmimet e kompanive ne Maqedoni, Bosnje, Turqi etj...

Entermedia: Edhepse cmimet dhe niveli i videoklipeve eshte veshtire te përcaktohet kudo, sipas informatave tona ne raport me shtetet tjera, ne kemi cmimet mjaft te favorshme per kualitetin qe e ofrojme.

b) Cfare duhet te paraqesi kengetari/ja ne takimin e pare me juve per te biseduar ne lidhje me videon?

Entermedia: Kengetari ne takimin e pare duhet te vije me kengen qe planifikon te beje videoklip, ose nese ka 2-3 kenge per te cilat nuk mund te vendoset, ne mund ta keshillojme se cila mund te jete me e pershtashme per videoklip.

c) Sa kohe zgjat procesi i realizimit te nje videoje?

Entermedia: Kemi videoklipe qe i kemi bere per 4 dite dhe kemi videoklipe qe kemi bere per 2 muaj. J .Varesisht prej idese dhe nevojave teknike mund te them se mesatarisht nje videoklip totalisht realizohet per 2 jave.

d) A e beni ju distributimin ne kanalet me te njohura shqiptare?

Entermedia: Shpeshhere ne i dergojme videoklipet neper televizione, nese artistet nuk arrijne ti dergojne.

e) A ka ulje cmimi nese kengetari rikthehet per te bere dhe videot e ardheshme me juve? 

Entermedia: hahahahah... si ne treg... merr 3 klipe... ndoshta i ke me lire... hahahhahahha tu bo shaka hahaha S'kam faj qe pyes ka rene kriza keq ahahhaha.

Albaniac: Ndodh qe ndonjehere disa video shqiptare ngjasojne me video te kengetareve te huaja DHE pavarsisht se cfare thone kengetaret e kujt ja vene fajin, mua me kane thene se ka pasur kengetare te cilat kane shkuar tek produksioni dhe i kane thene se e dua videon pak a shume si X apo Y kengetare e njohur. A eshte e vertete dhe a ka ndodhur kjo me juve?

Entermedia: Ka ndodhur nganjehere qe kane pase deshire te duken si ne ndonje video e huaj. Nganjehere, ia kemi plotësuar dëshirat... kemi pranuar te inspirohemi paksa nga ato video... vetem gjithsesi ne fund rezultati ka dale ndryshe... sepse edhe po te donim ta benim njejte... eshte veshtire te imitohet, dhe pastaj del tjeter gje.

Albaniac: Cila ka qene videoja me te cilen krenoheni me shume si punimi juaj me i mire?

Entermedia: Hmmm... veshtire ta vecojme, ndoshta pak e vecojme: Dj Blunt feat. Kaos & Bardool – Hey, sepse ka qene videoklipi i jone i pare i suksesshem... dhe eshte vlersuar me 4 cmime, qe eshte rekord ne nje menyre.

Albaniac: Po videoja qe nuk do donit ta kishit publikuar?

Entermedia: Hmmm... nuk ka ndonje videoklip per te cilin i kemi rene pishman, edhe pse ka nje ose dy videoklipe, kenget e te cilave nuk ishin ne nivelin me te larte... mirepo prap krenohemi disi qe kemi ndikuar ta zbukurojme kengen. (ketu mungon modestia paksa J hehe )

Albaniac: Eshte veshtire te punosh me kengetaret? Pyes, sepse une interviste ju marr disave dhe ma heqin trurin e imagjino juve qe ju duhet te shpenzoni dite me to hahahhaa hahahah...

Entermedia: Veshtire eshte... mirepo vetem se ka shume pune ne videoklip dhe shume detale... te cilat duhet te kemi kujdes te dy palet. Eshte veshtire... po nuk mund te them qe kemi qene te irrituar nga ndonje artist i caktuar...

Albaniac: E perpara se t'ju le te shkoni... videon e kujt kengetari/kengetareje do te publikoni se shpejti :) ( kur pyesim ne dmth qe dicka e kemi nuhatur a po din hahahha :)

Entermedia: Ne javet dhe muajt ne vijim jemi ne montazhe dhe parapregaditje te disa klipeve. Disa prej tyre jane Dj Blunt, DaGhost, Kengetarja X, Kengetarja Y...etj etj hahaha. Nuk mund ti cekim te gjithe se ende nuk e dijne kur dojne ti lansojne.

Albaniac: Atehere djema shume faleminderit per kohen qe na dedikuat dhe vertete e meritoni te jeni ne listen e 20 personazheve te vitit ne Albaniac. Suksese! 

Entermedia: Njekohesisht, ju falenderojme juve qe na keni nderuar duke na rreshtuar mes 20 personazheve me te suksesshem te Albaniac. Duke pasur parasysh se ka shume artiste vizual te suksesshem ne trojet shqiptare, me te vertete eshte nder te cilësohesh nder 20 me te dalluarit. Faleminderit! /albaniac/21.02.2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Boys of "Entermedia" speak for Albaniac

Albanian Music has always had marvelous songs and singers, what has been lacking has been a public face of the current presentation. I first told and videos are the best investment that a singer can do in his career and if so several years ago ngjasonin videos instead of Japanese karaoke, now thanks to some local companies with little cost every singer can this a video quality as much as the other artists in Europe. Entermedia is one of these companies that the job quality and low cost of production has not done that Albanians flee across borders to finish their jobs, so saving unnecessary expense and time. We talked for a few moments and Graniti Leutrimin about their activities and think that all those who belong or wish to enter music business will have more than useful reading this interview.

Albaniac: Entermedia currently turned into the main company production music clips in Albanian, briefly tell us when it was created and what have been some of the most important products yours ..

Entermedia: Entermedian have officially established on 9 July 2004, although parapregaditjet have started several months earlier. However, it is the date when J is formally and legally established. Considering that we were 18 years old, were not very well known and early clips of singers made 3 children, and then made video clip DJ Blunt feat. K-os & request is sent successfully - HEY. Music Video and song were very successful in Kosovo and Albania, and in 2006 was shperblyem with 4 awards at Videofestin Music. This video influenced that we, as Entermedia to njiheshim more in the entertainment and audience. Other important projects can calculate our own videos: Fuga - Ska mu nal, Black Eyed Peas-Afer, Timbaland - Eclipse, Elvana Gjata - and are not Hitech, DaGhost - kceni Kr8, Skills - VIP, Ratu Sg - Amazing Girl. Also in September 2009 in collaboration with Israel Kadishzon Productions and Saatchi, we worked in TV advertising: Kosovo The Young Europeans, which had great success and was broadcast in important media world.

Albaniac: only talent is not enough to achieve good name and success that enjoys Entermedia. How has achieved (given the Albanian market) to survive and return to Albanian singers to achieve their clips at home?

Entermedia: It is known that in Kosovo and the region has many video productions that work in this industry. We normally, as new that we were, we had technical and financial limitations. Initially, our strengths were Post-produksioni/efektet ideas and special. Despite technical challenges, we believe that our motive and our beat and then our team, also led to develop technically and financially and could face major projects.

Albaniac: How did you two met?

Entermedia: We have been together in high school, in the same class, and 2-year vision that we had common ideas and motives, and gradually through small projects ... began to think seriously for a Entermedia: )

Albaniac: We have published a list of 20 video-songs of the year and "SuperSweet" by Capital T Entermedia product is in the first place and while many other video on the list are your products. Do you seem to have monopolized the market less hahahhaa!

Entermedia: Hahaha:) Many people think in a way we have monopolized the market. We say that view our clips more often, maybe a little more often as J. Think that we have special links with television channels, transmitted affecting our more salt. However, the truth is that we have worked with great reasons, and also have been fortunate enough to work with many successful artists, and with many songs that are liked by the public. Normally also it has influenced songs to broadcast any more, because it has been hit.

Albaniac: As you know, many Albanian artists do all himself, including care for the realization of a videoje. We want you to answer a few questions regarding the process of realization of a videoje to have the opportunity to help sadopak they prepared for you then:

a) Are the prices to achieve a video to Entermedia with favorable prices compared with companies in Macedonia, Bosnia, Turkey, etc ...

Entermedia: Although the level of prices and clips everywhere is difficult to determine, according to our information in relation to other states, we have very favorable prices for the quality that we offer.

b) What should submit singer / here in the first meeting with you to talk about the video?

Entermedia: Kengetari in the first meeting should come with the song that plans to do video, or if there are 2-3 songs for which can not be determined, we can recommend which may be more appropriate for video.

c) How long lasting process of realization of a videoje?

Entermedia: We have video clips that we have done for 4 days and have clips that we have done for 2 months. J. Depending on the idea and technical needs can say that on average a totally video realized for 2 weeks.

d) Do you make distributimin in channels with known Albanian?

Entermedia: often we send videos through television, if they fail to send artists.

e) Is there a reduced price if the singer returns to make and videos forthcoming with you?

Entermedia: Hahahahaha ... as market ... takes 3 clips ... maybe i have to free ... hahaha jokes to bo hahahhahahha fault that I will ask the crisis has fallen ill ahahhaha.

Albaniac: It happens that sometimes some Albanian resemble video with video of foreign singers and regardless of what singers say whose guilt has set me to have said that the singer had that have gone to production and I have said that the video less a lot like X or Y-known singer. A is true and there happened to you?

Entermedia: It happened sometimes that have been like to look like in any foreign video. Sometimes, we have fulfilled the wishes ... have agreed to inspirohemi slightly from those video ... however only the end result has come out differently ... because even if we wanted to do the same ... is difficult to imitohet, and then comes another thing.

Albaniac: What was the video with which rejoice more like your work better?

Entermedia: Hmmm ... difficult to vecojme, perhaps less vecojme: DjBlunt feat. Kaos & request is sent successfully - Hey, as has been our first video clip of successful ... and is Rating 4 prices, which is a record in a way.

Albaniac: And video you wish you had not published?

Entermedia: Hmmm ... there is no video for which we have fallen compunction, although there are one or two clips, songs which were not at the highest level ... However again proud to have contributed somewhat to zbukurojme song. (here somewhat lacking modesty J hehe)

Albaniac: Is it difficult to work with singers? I ask, because I interview some and they do my head in and imagine that you have to spend days with them hahahhaa hahahah ...

Entermedia: hard it is ... but only that there is more work in video and more details ... which should have carefully to both sides. It is difficult ... I can not say that we have been frustrated by any particular artist ...

Albaniac: And before we let you go ... singer whose video / kengetareje will publish soon:) (ie when we ask something that we perceive or are know hahahha:)

Entermedia: In the following weeks and months we are and parapregaditje montage of some clips. Some of them are DJ Blunt, DaGhost, singer X, singer hahaha Y. .. etc etc.. It can indicate all that still do not know precisely when you want lansojne.

Albaniac: Then thank you guys for more time dedicated to us and you really deserve to list the 20 characters of the year in unic. Success!

Entermedia: Also, thank you that you have honored us by us listed among 20 most successful characters unic. Given that there are many successful visual artist in the Albanian lands, really is an honor to qualify among the 20 with the righteous. Thank you!
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online