All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Enver Petrovci. Show all posts
Showing posts with label Enver Petrovci. Show all posts

Monday, 24 June 2013

Aktori Enver Petrovci kengetar, se shpejti klipi...

Enver Petrovci
Aktori i famshem Petrovci tani edhe kengetar

Aktorin e famshem Enver Petrovcin do te kemi mundesine ta shohim edhe si kengetar, pasi ai eshte duke pergaditur nje kenge.

Duket se prirjet e aktorit te famshem Petrovci jane te gjithanshem, edhe si kantautor, pasi ai ka bere kompozimin dhe tekstin e kenges se ciles eshte duke ju realizuar edhe klipi.

Gjithashtu ai ka treguar shkathtesi edhe ne vallezim, dhe eshte shpallur fitues i edicionit te dyte te “Dancing With the Stars” ne Shqiperi.

Monday, 29 October 2012

ALBA FLASH NEWS: 29 Tetor 2012

Per cka po shkruhet dhe per cka po flitet kete jave
 • Rovena Stefa i kunderpergjigjet Florit per reagimin e tij kunder kengeve patriotike: Ti nuk je shqiptar!
 • Flori Mumajesi serish ne nje duet me bullgaren Alisia
 • Hyrje daljet nga "VIP Shpija 3" dhe intervista dhene per Telegrafin e Beogradit, kane bere qe emri i aktorit te mirenjohur Enver Petrovci te lakohet me se shumti kete jave neper media.
 • Alban Skenderaj per here te pare ne Kenga Magjike
 • Vali Corleone lanson kengen "Absolut"
 • Orgesa Zaimi behet nene ne diten e shenjte te Kurban Bajramit. Vjen ne jete Bora
 • Rita Ora publikon videon "Shine Ya Light"

Wednesday, 24 October 2012

Enver Petrovci hyn serish në ‘VIP SHPIJA 3’

Aktori i njohur shqiptar, Enver Petrovci, ndoshta personazhi më interesant  që hyri në spektaklin “Vip Shpija 3”, është larguar duke e lënë lojën e sapofilluar.

Ne donim të dinim arsyet, por producenti i këtij realiti-shou ka thënë se janë arsye personale dhe nuk kanë të bëjnë me atë intervistën, që kohë më parë aktori kishte dhënë për mediet e huaja.

Por, mësuam se Enveri do të hyjë sërish në ‘Vip Shpija’, por vetëm për të realizuar një monodramë me personazhet aty brenda, ndërsa është menduar menjëherë zëvendësimi  i tij, pa u cekur me emër së kush, dhe priten edhe dy personazhe të tjera të famshme për t’iu bashkuar lojtarëve VIP në këtë spektakël. M.GJ.
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Enver Petrovci goes back to 'Vip Shpija 3'

Enver Petrovci, del nga "VIP Shpija"

Megjithate ne fund, aktori i mirenjohur shqiptar Enver Petrovci, ka vendosur te braktise shtepine e VIP-ave, transmeton Telegrafi.

Eshte mesuar se kjo ka ndodhe per arsye personale, ndersa drejtuesit e spektaklit nuk kane dhene me shume detaje lidhur me kete.

Ndoshta tani jashte shtepise, aktori mund t'ju pergjigjet akuzave te marra ne lidhje me intervisten e dhene per Telegrafin e Beogradit.

Nuk dime nese ai ka marre ndonje informate nga jashte per kete dhe kjo ka ndikuar ne vendimin e tij te braktise spektaklin per t'i sqaruar gjerat jashte shtepise./Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Enver Petrovci, comes out of "VIP Shpija"Si po keqkuptohet Enver Petrovci...

Edhe pse u fol ne media se do heq dore nga "VIP Shpija", kjo nuk ndodhi. Te henen aktori Enver Petrovci, ka hyre ne shtepine e VIP-ave, i izoluar nga jashte, nga mediat e shkruara dhe televizive se bashku me 7 personazhe tjere.

Dhe, derisa ai ka filluar "udhetimin" e tij ne kete shtepi, jashte po shkruhet per te, per intervisten e tij dhene portalit "Telegraf" te Beogradit, e botuar para pak ditesh. Ajo cka eshte me ironike, gjuha e ketij aktori te madh, me me se 60 tituj renditur ne filmografine e tij, ende nuk po kuptohet mire nga disa dhe fjalet e tij po keqinterpretohen nga nje shtrese e lexuesve sharlatane.

Monday, 22 October 2012

ALBA FLASH NEWS: 22 Tetor 2012

Per cka po shkruhet dhe per cka po flitet kete jave:
 • "VIP Shpija 3" nis te henen, me 22 Tetor 2012 me prezantuesit Albana Osmani dhe Shuki
 • Tuna rremben Cmimin e Madh ne "Zhurma Show 2012" dhe dy cmime tjera
 • Aksidentohet Adelina Tahiri
 • Gezim Gashi publikon me sukses videon debutuese "Trigger"
 • Aktori Enver Petrovci terhiqet nga "VIP Shpija 3"?
 • Noizy hap bar kafe ne Durres me emrin "Rigelsi"
 • Dafina Zeqiri dhe Emina Cunmulaj te perfshire ne nje "loje lesbike" para aparatit te Fadil Berishes
 • Aurela Gace deklaron se ka blere klikime ne Youtube per te testuar sistemin. Ne anen tjeter, zbulohet fotoja e pare e saj me bebin Grace.
 • Ciljeta publikon ekon e bebit "demokrat"
 • Angela Martini femra e muajit e revistes "GQ"

Saturday, 20 October 2012

Enver Petrovci terhiqet nga "VIP Shpija"?

Pak para nisjes se spektaklit te shumepritur "VIP Shpija", aktori Enver Petrovci duket se ka nderruar mendje, transmeton "Panorama Plus". Ka kohe qe emri i tij ka dale ne media si njeri nder banoret e edicionit te trete te "VIP Shpija" qe do nise me 22 tetor.

"S'kam kohe te hyj te VIP Shpija", eshte cituar te kete thene aktori Enver Petrovci.

Petrovci eshte mjaft i angazhuar me projekte teatrore dhe eshte bere e ditur se ka hyre ne diskutime me producentin e ketij shou per t'u terhequr nga gara. Nuk e dime nese aktorit nuk i ka pelqyer formacioni i banoreve qe do hyjne ne shtepi kete vit, ku jane permendur emra si Shkendije Mujaj, Zhaku, Ronela Hajati, Adelina Tahiri, Dr Flori, Morena Taraku, pastaj Stupcat ne nje rol te vecante dhe madje eshte lakuar edhe emri i Vali Corleones, apo thjeshte Petrovci e ka menduar qe nuk do mund te perballoj te qendroj i izoluar per nje kohe te gjate nen vezhgim te kamerave 24 ore ne dite. /Albavipnews/

Revista PANORAMA PLUS - 20 Tetor 2012

Revista PANORAMA PLUS, 20 Tetor 2012
 • Rezarta Shkurta: Si e perjetoj ndarjen
 • Zbulohet i dashuri i Greta Kocit, historia e dashurise se kengetares me dentistin 25-vjecar
 • Cilet ishin VIP-at pjesemarres ne mbremjen gala te Liri Berishes, fotot
 • Hygerta Sako: Pse kam zgjedhur te terhiqem nga jeta publike
 • Enver Petrovci nderron mendje: Nuk kam kohe te hyj te "VIP Shpija"
 • Albana Osmani shperngulet ne Kosove, do te moderoje spektaklin "VIP Shpija"
 • Adrian Gaxha: Luana eshte inspirimi im
 • Flori akuzon Adrianin per kopjim te kenges "Tallava"
 • Elton Deda pas perplasjes me Pandi Lacon, hap club-in e rockut ne Tirane
 • Tuna pa konkurrence, fiton tri cmime te "Zhurma Show"
 • Dashurohet djali i Presidentit Nishani, lidhja e Ersit me Isabelen
 • Zanfina censuron vetem gjysmen e gjoksit, gjysma tjeter jashte

Friday, 28 September 2012

Jonida Vokshi, prezantuese e "VIP Shpija 3"

Bukuroshja Jonida Vokshi, njeherit imazh i Digitalb-it, eshte emri qe po lakohet nga mediat si prezantuesja e re e shout "VIP Shpija" ne edicionin e trete, e qe kete vit do te zhvendoset ne Shqiperi nen kujdesin e platformes Digitalb, i cili thuhet te kete blere te drejtat autoriale. Ende nuk eshte bere e ditur lista e plote e 8 pjesemarresve VIP, por "Bluetooth" ka zbuluar disa nga personazhet qe do jene pjese e ketij shou si Enver Petrovci, Adelina Tahiri, Ronela Hajati dhe Shkendije Mujaj. Patjeter, qe edhe ne kete edicion presim spektakel te vertete, ku VIP-at do vihen ne prove per durimin e tyre nen vezhgimin e kamerave 24 ore ne dite dhe transmetuar live nga Digitalb. "VIP Shpija" ne edicionet e kaluara mbahet mend mire per sherrin mes Rozana Radit dhe Rezarta Shkurtes, si dhe per humorin e pashterrshem te Stupcave. /Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Beauty Jonida Vokshi, at the same time of Digitalb's image, is the name that is roll out by the media as the new presenter of the show "VIP Shpija" in the third edition, which this year will be moved to Albania under the auspices of platform Digitalb, which is said to have bought the copyright. Has not yet been made ​​known to the full list of participants 8 VIP, but "Bluetooth" has revealed some of the characters that will be part of this show as Enver Petrovci, Adelina Tahiri, Ronel Hayati and Shkendije Mujaj. Of course, that even in this edition we expect real spectacle, where VIPs will be tested for their endurance under the supervision of the cameras 24 hours a day and broadcast live by Digitalb. "VIP Shpija" in past editions best remembered quarrel between Rozana Radi and Rezarta Shkurta, as well as never ending humor by stupcat. / Albavipnews / ]]

Monday, 20 June 2011

Enver Petrovci Feston Fitoren ne Pub...

Enver Petrovci feston fitoren e DWS ne pub

Aktori i njohur kosovar, Enver Petrovci, e ka festuar ne pub “Matis” feel good ne tarracen e Living Room, fitoren e kupes se edicionit te dyte te “Dancing with the Stars Albania”, nje gare 12- javeshe e transmetuar te enjteve mbrema ne “Vizion Plus”. Pas triumfit ndaj Ciljeta Xhilages, ai ka shijuar pronesine e makines Jaguar deri ne oret e para te mengjesit, duke vazhduar ne pub kercimet me balerinen e tij Lori. Ne 12 jave, emra te njohur VIP provuan emocione te forta ne spektaklin e producentes Olta Dulaku, me regji te Vera Grabockes. /panorama plus/qershor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Enver Petrovci celebrates DWS victory in the pub

Friday, 17 June 2011

Enver Petrovci Fitues i Dancing With The Stars Albania 2

Enver Petrovci - Fituesi i Edicionit te 2-te te Dancing with the Stars

Enver Petrovci, eshte emri i fituesit te edicionit te 2-te te Dancing with the Stars Albania.Teatri i yjeve dhuroi nje mbremje magjike, plot surpriza dhe emocion, gare dhe spektakel, ku pas kater kercimeve aktori i madh nga Kosova arriti te grumbulloje piket maksimale si nga juria ashtu edhe nga publiku duke u kurorezuar si fituesi i rradhes ne teatrin e yjeve dhe njekohesisht i çmimit te madh Jaguar X-Type, te mundesuar nga Ford, Albanian Motor Company. Mbyllet keshtu permes nje suksesi te jashtezakonshem, edicioni i 2-te i Dancing With the Stars Albania, nje prodhim i Tring Digital dhe Vizion Plus. /vizion plus/qershor 2011/

Sunday, 22 May 2011

Enver Petrovci Kercen Mbi Banak...

panorama plus
Enver Petrovci kercen siper banakut

Aktori i njohur nga Kosova, Enver Petrovci, gjithmone bie ne sy per tipin e tij te vecante. Ai nuk ka ngurruar qe ne ditelindjen e Olsi Mingomataj, ish-rivalit te tij ne “Dancing with the stars”, te festoje ne maksimumin e tij, madje duke hipur siper banakut dhe duke performuar me kercime te ndryshme. Petrovci eshte garuesi me moshen me te madhe ne kete show, ndersa beri pershtypje pranimi nga ana e tij e kesaj oferte te Vera Gabockes, per te qene pjese e nje show te tille, ku dominojne te rinjte. Ne naten e spektaklit, ai triumfoi ndaj konkurrenteve te tjere, ndersa arriti te grumbullonte numrin me te madh te pikeve dhe te kryesonte listen e cifteve debutuese.

Saturday, 20 February 2010

Enver Petrovci: Jam Shume i Vetmuar!

Enver Petrovci by Korab Basha
/photo by korab basha/

Enver Petrovci: Une, njeri i vetmuar!

Ne rolin e regjisorit, aktori i njohur kosovar vjen ne Teatrin e Metropolit me pjesen “Sonte jam vetem”. Me dy aktore, Niada Saliasi dhe Ilir Tafa, do te shfaqet sot, neser dhe ne datat 27-28 shkurt. Nderkohe Petrovci vazhdon t’i qendroje idese per nje shperngulje te mundshme ne Tirane

Aktori kosovar Enver Petrovci shprehet se e gjen veten ne skenat e vogla, ne teatro jo institucionale. Eshte kjo nje deklarate qe i ka paraprire ngjitjes se sotme ne skenen e Teatrit te Metropolit te pjeses “Sonte jam vetem”, me regji te tij. Ende i shqetesuar per poziten e tij si aktor, regjisor, por edhe per situaten teatrore ne Kosove, Petrovci shprehet se i qendron ende idese per t’u shperngulur ne Tirane. Ndersa pjesa e dramaturgut francez Andre-Pol Antoan eshte nje katarsis edhe per vete Petrovcin qe deklaron: Une jam nje njeri i vetmuar.

“Sonte jam vetem” eshte prezantimi i pare i juaji per publikun shqiptar si regjisor. Kur ndodh qe ju vendosni te merreni me regjine?

Une kam punuar qe heret me regjine, por nuk e bej shpesh. Ndodh vetem kur nje tekst me pelqen aq shume sa e shoh se si aktor nuk mund ta shpreh gjithe ate emocion qe kam. Atehere vendos te bej regjine dhe dashurine qe kam per tekstin ia fal aktoreve. Sigurisht pas premieres mund te lakmoj per te qene pjese e shfaqjes, por eshte vone.

Kur e keni bere fillimisht rolin e regjisorit?

Ka qene fillimisht me studentet me pjesen “Deshmitari” te Peter Bates. Por une gjithmone kam bere regji ne rolet qe kam interpretuar. Rreth 80-90% e roleve te mia kane qene kryesore e dashur pa dashur, idete e mia kane qene me te lexueshme per publikun se sa te vete regjisorit. Njekohesisht kam pare se aktoret i duan verejtjet e mia dhe me pyesin shpesh. Te them te verteten, nuk kam dashur te merrem me regji. Me duket se eshte pune e lodhshme dhe kam nevoje te jem pak me rehat, te mos merrem me skenografi, muzike, ndricimet. Keto me bejne nervoz. Mirepo kur dicka me pelqen shume, atehere dua qe gjithcka te kete nga mendimet e mia.

Vepra e regjisorit dhe dramaturgut francez Andre-Pol Antoan ishte nje zgjedhje e menduar me pare apo e rastesishme?

Drejtoresha e Teatrit ne Novi Pazar (Serbi), ku une jam pedagog, me dha te lexoja kete tekst, te cilin ajo e ka perkthyer vete. Me pelqeu aq shume teksti, sa nuk kam shkuar ne provimin e studenteve derisa e mbarova. Atehere vendosa qe kete pjese duhet ta vija ne skene. Me vone kam degjuar per nje tekst tjeter te te njejtit autor, “Aktoren mos e vrit, mbyte” dhe brenda nje teksti te vetem kam kombinuar nje komedi te lehte dhe nje material me serioz. E bera kete, sepse per mua teatri nuk eshte as komedi, as tragjedi. Eshte te dyja bashke, sepse tragjikomedia eshte jeta jone dhe une e dua ate zhaner.

Sonte Jam Vetem

Behet fjale per nje pjese qe shtron pyetje ekzistenciale si vetmia, koha, udhekryqi i njeriut mes te dyjave. Jane keto pjese e jetes suaj?

Une jam shume i vetmuar dhe mendoj se te tille ndihen shumica e njerezve. Nuk kam hyre ne analiza se pse, por e di se jam shume i vetmuar. Nuk kerkoj as pergjigje, perndryshe ndoshta do te kryeja vetevrasje. Tentoj si cdo njeri te dal nga vetmia dhe kur si motiv me sherben dikush, prape shoh vetmi edhe atje. Ndoshta eshte tipar i profesionit, por besoj se te gjithe jemi keshtu.

Ju ka ndihmuar teatri?

Patjeter. Nuk kam qejf te filozofoj mbi kete ceshtje, sepse kjo shfaqje tashme eshte realizuar dhe ajo qe do flas eshte me e vogel nga ajo qe shihet. Nese do te me kishe pyetur me pare, do te filloja te flisja se si e kisha menduar une shfaqjen.

Ne mbyllje te 2009-s ju u shprehet se deshironit te shpernguleshit ne Tirane. I qendroni ende kesaj ideje?

Po, vecse m’u prish Kalimashi. Kisha gjetur banese ne Tirane, bera disa biseda me Akademine e Arteve dhe Teatrin Kombetar, por te gjitha ngelen pezull, per shkak te mbylljes se tunelit. Megjithate kam obligime ndaj Prishtines, sepse atje jam pedagog e nuk mund t’i tradhtoj studentet e mi. Akademine e Arteve ma ka mbyllur Ministria e Arsimit e po drejt mbylljes eshte edhe Teatri i Babes, sepse nuk jane te interesuar per teater. Ndoshta kam dashur qe kete shfaqje ta shpetoj duke ardhur ne Teatrin e Metropolit.

Per ju, situata artistike eshte me e mire ketu se ne Kosove?

Nese teatri i Kosoves ka qene shume me perpara se teatri i Shqiperise para 15 vjetesh (kjo ka ndodhur edhe per fusha te tjera te artit), tashme ai ka mbetur aty ku ka qene dhe kjo per shume arsye. Sot nuk ka dallim qe prej kohes se regjimit te Milloshevicit. Pervecse nuk na vrasin, ne fushen e kultures ka mbetur e njejta gje, serish te mbyllur.

Ju kane mirepritur institucionet e artit apo edhe koleget nga bisedat paraprake?

Po. Ketu mund te gjesh njerez qe dine te cmojne ate qe eshte art, ne Kosove nuk eshte ashtu. Do te thosha vetem nje shembull te thjeshte per marredheniet ndaj artit ne Kosove. Se bashku me Nexhmije Pagarushen ishim ftuar per te percjelle ne aeroport femije qe shkojne ne Perendim te operohen nga zemra ne saje te fondeve te mbledhura permes fondacionit “Nene Tereza”. Ne te njejten kohe ne aeroport u shfaq nje politikan jo i rendesishem. Gjithe vemendja shkoi ndaj tij. Kjo eshte situata sot.

Shfaqja juaj do te ngjitet ne nje skene te vogel krahasuar me ato te Teatrit Kombetar. Eshte me intim komunikimi ne hapesira te tilla?

Ne te gjitha vendet ku kam shkuar te interpretoj, teatrot kombetare kane nje tjeter organizim. I ngjajne me teper nje fabrike ku ka prodhim, ka rroga, ka politike dhe pak entuziazem. Ndersa ne teatro me te vegjel ka tjeter entuziazem, ka me pak politike, ka edhe urrejtje, por nga ato te bukurat. Une e gjej veten ne teatro te tille, sepse nuk i perkas teatrit institucional.

Cilat jane projektet e ardhshme?

Kam nje tekst timin qe kam menduar ta realizoj ne Tirane. Do te bej regjine dhe do te interpretoj. Behet fjale per nje profesor dhe studente para luftes e pas luftes ne Prishtine. Titullohet “Valsi i fundit ne Prishtine”. /gazeta shqip/20.02.2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Enver Petrovci: I, a lonely man

The role of the director, actor known Kosovar Metropolitan Theater comes with part "Tonight I am alone". With two actors, and Ilir Tafa Niada Saliasi, will be shown today, tomorrow and in the dates 27-28 February. Meanwhile Petrovci continues to remain an idea for possible evacuation in Tirana

Kosovo Enver Petrovci actor says he finds himself in small scenes, in theaters, not institutional. It is a statement that has preceded today's climbing stage of the Metropolitan Theater to rest "Tonight I am alone," directed his. Still worried about his position as an actor, filmmaker, but also for theatrical situation in Kosovo, says Petrovci the idea still stands to be moved in Tirana. As part of the playwright Antoan France Andre-Paul is a well Catharsis for Petrovci that declares itself: I am a lonely man.

"Tonight I am just" the first presentation is yours for the Albanian public as director. When that happens you decide to Dealing with regjine?

I have worked with regjine that early, but do not do often. It happens only when a text like so much as see that as an actor can not express all that emotion that I have. Then decide to do regjine and love that I forgive him for text actors. Certainly after Premieres may be keen to be part of the show, but is later.

When you initially made the role of director?

It was originally part of the students with "Witness" to Peter Bates. But I've always done roles that have directed us perform. About 80-90% of roles have been my main love without love, my ideas have been more readable for the public than the director himself. Also I have seen that actors love my remarks and ask often. To tell the truth, I do not want to deal with directed. With looks that is the hard work and I need to be slightly more comfortable, not to engage in Scenography, music, lighting. These make me nervous. However, when I like something more, then that everything I have from my thoughts.

Works of the director and playwright Andre-Paul France Antoan was thinking a first choice or random?

Director of Theater in Novi Pazar (Serbia), where I am professor, gave to read this text, which she has translated itself. With so much liked the text, as I have not gone to test students until finished. Then I decided that this part should put the scene. Later I heard a another article the same author, "not murder actress, drowning" and within a single text I have combined a lightweight comedy and a serious material. Made this, because for me the theater is neither comedy nor tragedy. It is both together, because tragjikomedia is our life and I love that genre.

It is about a part that poses existential questions such as loneliness, time, man crossroad between the two. Are these part of your life?

I am very lonely and such I think most people feel. I entered the analysis as to why, but I know that I am very lonely. Do not ask or answer, will probably otherwise commits suicide. Try as any man to get out of loneliness and when someone serves as a motive, and there again I see one. Perhaps the feature of the profession is, but I believe that all are so.

You helped the theater?

Surely. I'd love to filozofoj on this issue, because this show is now carried out and what will the small talk is what you see. If the church will ask the first, will start to talk about how I had thought the performance.

At the end of 2009-s you said you want to shpernguleshit in Tirana. I stay still this idea?

Yes, but I was broke Kalimash. Church found housing in Tirana, made several conversations with the Academy of Arts and National Theater, but all remain pending, due to the tunnel closure. However I have obligations to Pristina, because there I am lecturing the students can not fool my. Academy of Arts I closed Ministry of Education is to end is the Theater of Babes, because they are not interested in theater. Maybe I wanted to save this show coming to the Metropolitan Theater.

For you, artistic situation is good here than in Kosovo?

If the Kosovo theater was long before the theater of Albania before 15 years (this has happened to other areas of art), now he has remained where it was and for many reasons. Today there is no difference since the time of the Milosevic regime. In addition to not kill us, in the field of culture has remained the same, again closed.

You have welcomed the institutions of art or even colleagues from previous conversations?

Yes. Here you can find people who can appreciate what is art, not just Kosovo. I would say just a simple example for the relation to art in Kosovo. Together with Nexhmije Pagarushen were invited to convey to children that go to the airport west of operated heart, thanks to funds collected through the foundation "Mother Teresa". At the same time at the airport appeared a politician not important. All attention went to him. This is the situation today.

Your performance will ascend to a small stage compared with those of the National Theater. It is intimate spaces such communication?

In all countries where I was going to play, theaters have another national organization. More resemble a factory where production has salary, has political and less enthusiasm. While in small theaters with other enthusiasm is there less political, there is hatred, but by those of the beautiful. I find myself in such theaters, because they do not belong to institutional theater.

What are future projects?

I have a text of mine that I thought to realize in Tirana. Regjine will do and will play. It is about a professor and a student before the war and after war in Pristina. Titled "Last Valsi in Pristina".
]]

Thursday, 4 February 2010

Aktori Enver Petrovci Behet Kengetar!

Aktori i madh braktis aktrimin dhe behet kengetar

“Une mendoj se me kenge nuk do te kem fitim sikur kengetaret e tjere, perkundrazi vetem humbje do te em, sepse eshte investimi im personal. Une nuk e kam ndermend te kendoj ne dasma e koncerte, nuk ka para qe me shtyjne te kendoj ne keto, vetem eventualisht ne ndonje festival te Shqiperise, por, megjithate, nuk e kam si ambicie”, ka thene Enveri

Enver Petrovci eshte aktori i njohur dhe me nje bagazh te madh te krijimtarise se tij. Ate tani do ta shohim edhe si kengetar, meqe po e permbyll karrieren e tij ne aktrim. Enveri tani ka vendosur te merret me kenge, pasi shume vjet ne pare, gjegjesisht ne moshen 18 dhe 19-vjecare eshte marre me kete profesion, mirepo me shkuarjen e tij ne Beograd per studime ka nderprere kengen. Tani, me nderprerjen e aktiviteteve te tij ne aktrim, deshiron t’i rikthehet kenges. E pabesueshme qe ne kete moshe te shtyre ai ka vendosur te nise kete profesion, per te cilin thote se ka talent dhe energji te jashtezakonshme. Ne fakt, kengetaret cilesohen si kategori qe fitojne me se shumti mjete financiare, e qe shumekush mund te mendoje qe kjo e ka shtyre edhe aktorin tone te njohur te nise kengen, mirepo kete fakt ai e mohon duke thene se kenga nuk i sjell fitim, meqe nuk do te kendoje ne koncerte dhe ahengje te ndryshme gazmore, por kengen e ka nisur per ta permbushur deshiren e dikurshme te kohes se adoleshences se tij.

Vrasja e teatrit
“Ne vitet e rinise, ne moshen 18 dhe 19- vjecare kam kenduar si amator gati dy vjet. Se bashku me kater shoket e mi kemi formuar grupin e ashtuquajtur “New qorni bend”. Ka qene nje “qorni” aty qe na i ka blere instrumentet per te kenduar, andaj edhe grupin e kemi emeruar me kete emer. Une isha vokalist i grupit, kemi kenduar rreth dy vjet me radhe dhe pastaj e nderpreme per shkak se une shkova ne Beograd per te studiuar ne Akademine e Arteve. Ne Beograd qendrova shume dhe pas 19 vjeteve u ktheva ne Kosove. Ketu nuk e vazhdova kengen, sepse nuk e duroj mesataren ne art, ose dua qe te jem me i miri ose me i keqi, keshtu qe nuk mundja te jem i mire ne te dy profesionet. Tash, meqe nuk jam i angazhuar si aktor dhe regjisor, arti im dikur duhet te dale, e ne kete rast po shperthen me kompozime dhe me kendim. Kenga me ka rrjedhur vetvetiu nga deshperimi im qe jam i detyruar ta mbyll investimin tim jetesor qe kam bere ne ndertesen e Teatrit te Babes”, shprehet ai per “Kosova Sot”.
Per here te pare, Enveri do ta prezantoje kengen ne permbylljen zyrtare te teatrit gjate ketij muaji. “Ideja per ta prezantuar kengen ne publik ishte pikerisht ne diten e mbylljes zyrtare te teatrit dhe kenga i kushtohet teresisht teatrit tim. Tekstin dhe kompozimin e kenges e kam realizuar vete, ndersa orkestrimin e ka bere Riza Dolaku. E kam emeruar me qellim “Te vrane bukuri”, ngase klika e vrau bukurine, me bukuri nenkuptoj teatrin, dhe dihet se kush eshte klika qe e vrau teatrin tim, pra njerezit institucionale, te cilet kane pasur mundesi ta ndihmojne kete teater”, thote ai. Sipas Petrovcit, Teatri i Babes tani do te kaloje ne Teatrin Metropol te Tiranes dhe do ta kete premieren e pare me 20 shkurt.

Ne pergatitje te albumit
Enveri, sapo te nxjerre kengen qe treg, te cilen do ta shperndaje falas neper produksionet muzikore, do te realizoje edhe albumin, me 7 kenge te reja, ku secila kenge do te kete dicka nga jeta e tij. “Posa ta nxjerr kengen, do t’i perkushtohem albumit, ku pjesen derrmuese te kengeve i kam perfunduar. Albumi do t’i kete shtate kenge, edhe pse nuk jam profesionist i kenges, te gjitha kenget dalin nga zemra ime dhe te gjitha kane te bejne me jeten time private”, thote ai. Enveri ne kete album do te bashkepunoje me Valton Beqirin dhe Alfred Kacinarin. Nje kenge do t’ia kushtoj Kosoves, por duke mos perfshire politiken, njera do t’i kushtohet dashurise, njera dashurise se deshtuar, njera nenes, njera familjes. “Te gjitha kenget kane te bejne me jeten time private, kenget jane me zhanre te ndryshme si balada, zbavitese, nje kenge me melodi arbereshe. Kur del kenga nga zemra ime une nuk mendoj cfare zhanri eshte, sepse ajo del nga vetja ime, e me pas profesionistet e percaktojne ne zhanre. Une mendoj se ne kenge nuk do te kem fitim sikur kengetaret e tjere, perkundrazi vetem humbje do te kem sepse eshte investimi im personal. Dhe une nuk e kam ndermend te kendoj ne dasma e koncerte, nuk ka para qe me shtyjne te kendoj ne keto, vetem eventualisht ne ndonje festival te Shqiperise, por, megjithate, nuk e kam si ambicie”, shprehet ai. Enveri ka ne plan te realizoje edhe nje videoklip, te cilin do ta punoje ne Kosove me ndonje produksion vendor. Ne klip nuk do te shfaqet fytyra e Enverit, por vetem skena nga teatri. “Nuk dua te ekspozohem ne klip, dua qe te paraqiten skena nga teatri”, thote ai. /k.bajrami/kosova sot/04.02.2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Great Actor abandoned acting and becomea a singer

"I think the song would not have profit as other singers, contrary only loss will em, because it is my personal investment. I did not intend to sing at weddings and concerts, there is no money that the push to sing in the following, only eventually in any festival of Albania, but, nevertheless, I did not like ambition, "said Enver

Enver Petrovci is known actor and a big luggage of his creativity. Will see it now as singer, since if the enclosing his career in acting. Enveri now decided to deal with the song, after many years in the first, ie at the age of 18 and 19 years has been dealing with this profession, but with his going to Belgrade to study has interrupted the song. Now, with the termination of its activities in acting, wants to return to lyrics. The incredible that we extend this age he decided to start this profession, for whom say they have extraordinary talent and energy. In fact, qualify as singers to win the category that most financial assets, of which Many may think that this has prompted the actor to launch our known song, but he denies this fact saying that song does not bring profit, since not sing in different concerts and parties, jovial, but song has begun to fulfill the desire for the former time that his adolescence.

The killing of theater
"In the years of youth, at age 18 and 19 - year I like amateur singing nearly two years. Together with four of my friends have formed group called "New qorni band. There was a "qorni" there that has bought us instruments to sing, so we named the group with this name. I was the vocals of the group, we singing about two years and then nderpreme because I went to Belgrade to study at the Academy of Arts. We stood more and Belgrade after 19 years I returned to Kosovo. Here not the song continued, because the average bear art, or want to be the best or the worst, so can not be good in both professions. Now, since I am not engaged as an actor and director, my art must come up once, and in this case are breaks with compositions and singing. Was leaked song with itself by my despair that I am forced to close my vital investment I've made in building the Theater of Babes ", he says to" Kosova Sot ".
For the first time, Enveri song we will present the official closure of the theater this month. "The idea for the song to present in public was exactly the official closing day of theater and song is dedicated entirely to my theater. Text and composing own songs I realized, while orchestrating Dolaku Riza has done. I have appointed for the purpose of "The beauty killed" because click beauty killed, mean beautiful theater, and know who is the ring that killed my theater, so institutional people who have had opportunities to help this theater, "says it. According Petrovci, Babes Theater will now pass the Metropol Theater in Tirana and will have first premiere on 20 February.

In preparation Album
Enver, once produced song that market, which will distribute free through musical productions, will perform the album, with 7 new songs, each song will have something of his life. "Once it issues the song, will dedicate galleries, where the bulk of songs I've completed. The album will have seven songs, although I am not professional songs, all songs come from my heart and all regarding my private life, "he said. Enver in this album will collaborate with Valton Beqiri and Alfred Kacinarin. One song will cost to Kosovo, but not including politics, one will be devoted to love, love that one failed, one mother, one family. "All songs have to do with my private life, songs are different genres as balada, entertaining, a song with melody arbereshe. When the song comes from my heart I do not think what Genre it is, because it comes from myself, and then determine the genres professionals. I think the song would not have profit as other singers, contrary only loss will have because it is my personal investment. And I did not intend to sing at weddings and concerts, there is no money that the push to sing in the following, only eventually in any festival of Albania, but, nevertheless, I did not like ambition, "he says. Enveri plans to perform even a video, which will work in Kosovo with any local production. The clips will not appear Dia face, but only scenes from the theater. "I do not want to exposed the clips, I want to present scenes of theater," he said.
]]

Monday, 19 January 2009

Enver Petrovci Le Kosoven!

Enver Petrovci
/photo public domain/

Aktori Enver Petrovci se shpejti do te largohet nga Kosova, me te miren e kerkon ne Shqiperi

Aktori i njohur kosovar, Enver Petrovci, ne fund te ketij muaji do te shperngulet nga Kosova per ne Shqiperi, ku shpreson se do vijne ne pah ambiciet e tij artistike. Nepermjet telefonit per emisionin “Express Live”, aktori ka thene se ka disa arsye qe e kane detyruar ate ta ndermarre kete hap. “Gjendja ne skenen tone kulturore eshte arsyeja me e madhe. Tani kur jam ne moshen me te mire artistike, une ketu jam pa pune. Nuk jam duke pare ndonje perspektive ne Kosove, shpresoj se ne Shqiperi do te vijne ne pah ambiciet e mia artistike”, ka deklaruar Petrovci. Artisti ka pohuar se nga Teatri Kombetar i Tiranes fillimisht i eshte mundesuar realizimi i nje shfaqjeje. Ndryshe, ai ka bere te ditur, se ka kerkuara nga Rektorati i Akademise se Arteve ne Tirane qe t’i mundesohet punesimi si pedagog, perderisa, sipas tij, zevendesministri i Kultures ne Shqiperi i ka ofruar hapjen e nje shkolle private ne Shqiperi. Petrovci ka bere te ditur se fillimisht do te shkoje vetem dhe me pas nese do te realizohen te gjitha, do te zhvendoset edhe familja e tij. /express live/ktv/19.01.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
p.s. Nuk me vie mire qe nje aktor i mire si Enveri te braktise Kosoven, dhe fillmisht u frikova mos po kthehet ne Beograd prap. Por jo, ne Tirane! Kjo pak me gezoi se ai i mbetet besnik skenes shqiptare! /teni/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online