All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Eranda Libohova. Show all posts
Showing posts with label Eranda Libohova. Show all posts

Saturday, 15 June 2013

Revista PANORAMA PLUS - 15 Qershor 2013

Revista PANORAMA PLUS, 15 Qershor 2013
 • Anaidi & Joana, sfide njeri-tjetrit me partnere te rinj
 • Futbollistet e Kombetares, namin me femra pas ndeshjes me Norvegjine. Loriku kalon naten me Genta Ismajlin! Ujkani preferon Riken e "BB", shkeputet nga miqte; Edgar Cani puthet me nje kacurrelse
 • Sali Berisha, mysafir ne "2XL", regjisori: Cfare pritet ne 25 minuta improvizim
 • Eldora: Ditet jashte "Big Brother" po i kaloj me Shpendin. Mendoj se partneri im duhet te kete karakteristika te tjera nga ai. Eldora: Te lumtur te ben personi i duhur dhe paraja
 • Qetsori: Jam i angazhuar ne fushate, kam ambicie ne politike
 • Anaidi merr oferte per post drejtues ne administrate dhe oferta te tjera joshese
 • Iliri i "BB6" po shijon jeten e Tiranes me Anisen
 • Bjordi ne shoqerine e vajzes se Alberto Castagna
 • Vigani i "BB6" shfaqet ne publik me nje vajze seksi

Wednesday, 16 May 2012

Eranda Libohova, ne jurine e Shqiperise per “Eurosong”

Këtë vit, se kush do të jenë anëtarët e jurisë së përfaqësueses së Shqipërisë për t’i vlerësuar këngët konkurruese në “Eurosong” do të dihen.

Radio Televizioni Shqiptar ka ngritur jurinë ku përbëhet nga: Sokol Marsi, Edison Miso, Eranda Libohova, Endri Sina. Sistemi i votimit do të jetë si çdo vit, pra, juria do të votojë me pikë për të gjitha shtetet pjesëmarrëse (përveç Shqipërisë), në grupin ku merr pjesë dhe Shqipëria, në momentin që EBU hap votimin.

Pra, shikohet se televotimi do të bëhet më ndryshe se herëve tjera. Shihet një këngëtare, e cila ka vite që gjithmonë kur këndonte në këtë festival të madh, prezantohej mirë, Eranda Libohova, të paktën nëse nuk shkoi kurrë në “Eurosong” do të gjykojë drejt këtë festival të madh evropian./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Eranda Libohova, the jury of Albania for "Eurovision"

Monday, 26 March 2012

Eranda Libohova, konkurrente e re ne "Dancing with the Stars"...

Eranda Libohova, konkurrentja e re ne listen e femrave VIP te “Dancing”

Lista e konkurrenteve femra VIP qe do te kercejne ne edicionin e ri te “Dancing with the Stars” do te zgjerohet me personazhe te tjere te njohur, nderkohe qe po afrohet fillimi i spektaklit ne “Vizion Plus”. Emri me i ri i perfolur eshte ai i kengetares se njohur Eranda Libohova, e cila me sa duket ka pranuar oferten e producentes se spektaklit, Holta Dulaku, per t’u bere pjese e ketij “reality show”. Me sa duket, Eranda Libohoves kjo oferte i eshte dukur e kendshme, perderisa ajo vitet e fundit e mban trupin ne forme me kurse kercimi, dhe ndoshta nuk do ta kete aq te veshtire ta perballoje garen. Per kengetaren kjo do te jete dalja e pare ne publik, pas konkurrimit ne “Kenga Magjike” me duetin “Pa problem”, kenduar me Aldon Lipen.

Sunday, 25 March 2012

VIP Ballina: Revista PANORAMA PLUS - 24 Mars 2012

Revista PANORAMA PLUS, 24 Mars 2012
 • Elton Deda, kengetari nis procedurat e divorcit nga Jola, pas 7 vitesh martese
 • Krize ne lidhjen e Getit, reperi ndahet nga e fejuara Florenta
 • Hana Cakuli, nga muzika ne prezantim
 • Eranda Libohova, konkurrentja e re ne listen e femrave VIP te "Dancing"
 • Emina Cunmulaj, pas vendeve perendimore, tani karriere edhe ne Indi
 • Eni Vasili, studime ne Milano
 • Flet biznesmeni Besim Mehmeti: Per 10 vite kam ndihmuar financiarisht Dafina Zeqirin, ajo eshte mosmirenjohese
 • Adelina Ismaili hyn ne Festivalin Internacional te Klipit ne France
 • Agron Llakaj: Ju rrefej projektin tim te ri satiriko - humoristik
 • Tronditen ciftet e BB, seks pa dashuri dhe shume te dashur jashte shtepise. Zbulohen nga vete rrefimet e tyre se cilet jane partneret e vertete dhe per ke u rreh zemra

Tuesday, 6 March 2012

Eranda Libohova: Jeta private, pjese e marketingut...

Eranda Libohova: Jeta private, pjese e marketingut te VIP-ave

Eranda Libohova eshte nje nga kengetaret me moderne te muzikes shqiptare. E komplimentuar gjithmone per kenget e arrira, interpretimet e vecanta, kenget “hit”-e, stilin qe e karakterizon dhe rinine qe ia kane zili edhe 25-vjecaret, ajo eshte ne pergatitje te nje kenge te re.

Eshte pikerisht kjo koha, periudhe kur pas sipermarrjeve televizive dhe festivaleve (“Kenget e Shekullit” dhe “Kenga Magjike”), e shfrytezon per te realizuar nje projekt per te qene sa me prane dashamiresve te saj dhe muzikes qe ajo ben. Ne kete bisede te shkurter me Eranden, ajo flet per reagimet e shumta qe ka sjelle perfolja e jetes private te personazheve VIP (kjo sidomos pas deklarates se kryeministrit Sali Berisha ne nje mbledhje qeveria). Sipas saj, mjaft personazhe, sot jo vetem ne vend, por edhe ne bote, e perdorin jeten e tyre private si pjese e marketingut.

Sunday, 30 October 2011

Homoseksualet te ofenduar nga "Kenga Magjike"...

Homoseksualet ndihen te fyer nga kenga e Erandes dhe Aldos

Leter Ardit Gjebrese: “Na keni diskriminuar”

Kenga titullohet vertet “Pa problem”, por e paska nje problem. Dhe problemi eshte tek perceptimi qe homoseksualet dhe prirja e tyre seksuale konsiderohet si “problem ne gjen” nga autoret e kenges se prezantuar nga Eranda Libohova dhe Aldon Lipe ne “Kenga Magjike”. Eshte pikerisht ky varg, qe u ka vrare veshin nje grupimi qe mbron te drejtat e homoseksualeve te Shqiperise, te cilet jane ndier te ofenduar dhe njekohesisht te diskriminuar, qe nje varg i tille te jete toleruar ne nje gare televizive dhe ne nje festival kombetar te licencuar, ne nje televizion kombetar si “TV Klan”. Keshtu, ne zyren e themeluesit dhe producentit te “Kenga Magjike”, Ardit Gjebrea, te premten ne mbremje ka mberritur nje leter-ankese, te cilen kemi arritur ta sigurojme dhe ta botojme bashkengjitur me kete shkrim. Letra eshte shkruar ne emer te kauzes pro LGBT, nje bashkim vajzash e djemsh qe promovojne te drejtat e LBGT (lezbike, gej, biseksuale, transgjinore) ne Shqiperi dhe mban firmen e Kristi Pinderit, aktivist per te drejtat e njeriut. Pyetjes se gazetes “Panorama” se cfare ka tingelluar kaq shume diskriminuese ne vargjet e kesaj kenge, qe shume e kane komentuar si nje parodi, ku satirizohet jeta nje femre dhe nje mashkulli ne Shqiperi, Kristi Pinderi pergjigjet se: “Kjo kenge ka ndjeshem nje konotacion fyes ndaj homoseksualeve, sidomos ne vargun qe kendohet se ky na qenka nje problem, e se vecse problem, na qenka dhe ne gjen! Ata kujtojne se bejne shaka me ate kenge, por ne fakt eshte nje shaka qe mund te fyeje shume njerez”, pohon me tej Pinderi, per vargjet e Pandi Lacos, qe ne fakt jane perceptuar si nje pjese e nje kenge me nota humori, dhe pa ndonje pretendim te posacem per cmim.

Sunday, 7 February 2010

Eranda Libohova, 20 Vjet Karriere Artistike!

Eranda Libohova
/photo public domain/

Eranda Libohova: "Modeli me i mire"

Intervista - Suksesi i fundit i Erandes, 20 vjet karriere muzikore, defektet, pasionet dhe preferencat

Qe te kuptosh se perse njerezve i "ngjisin" kaq shume kenget e Eranda Libohoves duhet ta takosh ate. Eshte sportive, e thjeshte. Gjithmone ka reflektuar butesi ne ze po ashtu edhe ne pamje. Duket se muziken e ka ne gen gje qe do ta bente te pa mundur qe Eranda te merrte nje drejtim tjeter ne jete. Kujton me nostalgji fillimet e saj te para dhe kujton me te qeshur se si nuk eshte pranuar te studionte ne Liceun Artistik ne moshen 14 vjec. Po kjo nuk e pengoi aspak vajzen e familjes Libohova qe vite me vone te shkelqente dhe sot te ishte nje nga zerat me te mire te muzikes shqiptare. Jeta e saj ka rrjedhur e qete dhe nje ndihmese per te ka qene edhe e motra, Irma. Ne fakt, thote ajo, te gjithe ne familje e duam muziken e jemi te dhene pas saj, por vetem une dhe Irma kemi spikatur dhe e kemi vazhduar me tej kete rruge. Dhe kur e pyet, se nese nuk do te ishte kengetare, cili do ishte profesioni i saj, me bindje pergjigjet se pa dyshim do te ishte nje veterinere e mire. Kjo per faktin se ajo i do shume kafshet dhe nje nga miqte e saj me te mire eshte edhe qeni me emrin Tekila.

Nje kenge interesante dhe nje klip po i tille i eshte servirur publikut ditet e fundit nga kjo kengetare. Eranda nuk del shpesh ne media edhe pse eshte vazhdimisht e pelqyer nga publiku. I kam thene te gjitha, pohon ajo, dhe nuk dua te perseris veten. Por, kete here e ka nje motiv per te folur dhe per me teper te na tregoje dicka nga vetja e saj... Ne nje interviste per Sh2-in ajo rrefen veten, momentet e bukura ne jete, muzika, pasioni per gatimin dhe mesazhin qe percjell ne kengen e fundit.

Eranda, kete here keni ardhur me nje klip krejtesisht te vecante, e kujt ishte ideja per nje ekranizim te tille te kenges suaj?

Klipi eshte realizuar nga Aleksandri ne bashkepunim me "Supersonic TV", jemi munduar te gjejme dicka te vecante. Eshte hera e dyte qe ju bashkepunoni me Big Basten ose Geri me emrin e tij real, pse e keni bere kete zgjedhje? Sepse eshte nje i ri qe i pelqen te mesoje, ka talent dhe nje ze te vecante e per me shume eshte dhe nje komshi i mire.

Titulli i kenges eshte: "Modeli me i mire", kujt i referoheni me kete?

I referohem te gjithe atyre kengetareve te huaj dhe shqiptare po kryesisht shqiptare, sepse ketu kemi nevoje te percaktojme modele, te cilet vazhdojne te mbeten me te miret packa se permenden apo nuk permenden shpesh. Dhe sado koha kalon e sjell lloj-lloj formash dhe modelesh, ata vazhdojne te mbeten modelet me te mira.

I keni marre reagimit e para per klipin, si kane qene ato?

Po, patjeter. Kane qene pozitive, dhe skenat e xhiruara ne qytet duket se jane pelqyer me shume se ato brenda nje studioje.

Keni ju vete nje model kujt do te donit t'i ngjanit?

Per cdo personalitet muzikor qe formohet, ekzistojne dhjetera modele artistesh, te cileve mund t'u referohesh, por, kur ky personalitet ka nje talent dhe nje origjinalitet, ai thjesht i referohet dhe nuk ka nevoje ta kopjoje ate, dhe keshtu ai krijon modelin e tij.

U bene dy vite qe keni nxjerr albumin. Eshte ne planet tuaja te aferta nje album tjeter, apo ...?

Jo, ky eshte nje vend ku albumet jane pa interes. Do perqendrohem te punoj me kenge dhe me videoklipe, por jo me albume.

Sa kohe te dites suaj ia kushtoni muzikes?

Varet nga ditet.

Sipas jush, per te qene nje kengetare e mire, cilat jane tre cilesite kryesore qe duhet te kete personi qe ka marre persiper te beje kete pune?

Shije te mire, vokal te mire dhe nje paraqitje interesante.

Eshte muzika nje mjet fitimi?

Ndonjehere po, por jemi shume larg nga ajo cka fitojne koleget tane ne bote.

Ju e kishit kuptuar qe si femije qe e ardhmja juaj do te ishte ne muzike, apo cdo gje erdhi natyrshem?

Dikush lind per te shkruar, dikush tjeter per te pikturuar, une kam lindur per te kenduar. Sot e kesaj dite qe kane kaluar me shume se 20-vjet karriere artistike me vjen per te qeshur kur mendoj pse nuk i pelqeu zeri im komisionit kur isha vetem 14 vjec dhe doja te ndiqja studimet ne Lice per t'u bere kengetare. E them kete, per te inkurajuar ata te rinj qe dhe pse kane talent dhe nuk fitojne konkurse, nese besojne ne te vertete nuk duhet te dorezohen kurre.

Ne qofte se nuk do te ishit bere kengetare, cfare tjeter keni dashur te beheshit ne jete, apo ka qene absolute kjo
deshire?

Sic e dini, i dua shume kafshet. Ndoshta do kisha qene nje veterinere shume e mire.

Eranda, shume prej kengetareve, kane zgjedhur te kendojne "live" ne lokale te ndryshme nate, ju e beni nje gje te tille?

Ndonjehere, jo shpesh. Jam shume selektive. Duke qene se kam nje pervoje te gjate me kengen, tashme projektet e mia shikojne me gjere.

Repertori i kengeve tuaja eshte nje nder me te kenduarat ne konkurset "talent show" qe zhvillohen ne vendin tone, ju vjen mire per kete?

Sigurisht, ky eshte nje kompliment.

Sipas jush, cili eshte sekreti i te mbijetuarit dhe te pelqimit gjate ne publik per nje artist?

Te kesh vlera, vetem ato jane te pamohueshme dhe te dukshme.

Jeni nje kengetare e kuruar mire ne skene, kush kujdeset per pamjen dhe veshjen tuaj?

Prej vitesh kuron pamjen time me shije dhe pasion mikja ime Rezarta Skifteri, por ne menyre modeste mund te them qe dhe une nuk jam keq me shijet.

Pervec muzikes se lehte, kendon shume mire dhe ate popullore, keni menduar te realizoni ndonjehere ndonje album vetem me kete zhaner muzikor?

Album jo, kenge po.

Keni ndonje preference, kenget e ciles treve ju pelqejne me shume?

Folklori shqiptar eshte kaq i larmishem dhe i bukur sa nuk do te doja ta ndaja.

Eshte Eranda nje amvise e mire, cila eshte ajo gje qe e gatuani me me shume deshire?

Une di te gatuaj, por nese do te me duhet nje dite ta bej, do te di ta bej mire.

Po pjata juaj e preferuar?

Pasta me pesto genovese.

Pyetesori i Prustit.

Ne mengjes me zgjon Tekila...

Cfare eshte lumturia absolute per ju?
Une kam pasur fatin te kem shpesh realizime ne jete dhe ne karriere, kjo do te thote kam qene shpesh e lumtur, por s'di te ndaj lumturine absolute nga ajo relative. Per mua mjafton qe ka qene lumturi.

Cfare ju ben te zgjoheni ne mengjes?
Tekila, qenushi im.

Hera e fundit qe keni qeshur me shpirt?
Para 2 ditesh kam qeshur me lot, bleva nje celular me dy karta. Kujtova qe cdo gje ishte ne rregull, por nuk ishte keshtu. Per bashkebiseduesin zeri im ishte kthyer ai i nje personazhi qesharak te animuar i holle dhe elektronik, duhet te kisha shtypur ndonje opsion gabim, kam qeshur shume se me kishin regjistruar dhe ma vendosen ta degjoja.

Tipari kryesor i karakterit tuaj?
Altruizmi.

Defekti juaj kryesor?
Jam rremujaxhie.

Ndaj cilave gabime jeni me tolerante?
Ndaj atyre te vogla, te cilat falen lehte dhe harrohen lehte.

Hera e fundit qe u perlotet?
Per here te fundit jam perlotur nga emocionet qe me solli zeri i nje femije qe kendonte ne spektaklin "IO CANTOl" te "Canale 5".

Me cilat personalitete historike identifikoheni me shume?
Personazhet me te cilat identifikohem nuk jane bere akoma historike.

Udhetimi juaj i preferuar?
Nese KUBA do te ishte me afer do te doja te vizitoja plantacionet e tabakos me te mire ne bote, Havana.

Shkrimtaret tuaj me te dashur?
Kadare, Agolli

Cilin virtyt vleresoni me shume tek nje burre?
Te jete BURRE

Tek nje grua?
Te qenit femer

Kompozitori juaj i preferuar?
Gazmend Mullahi

Kenga qe fershelleni kur beni dush?
S'eshte gjithmone e njejte, ndryshon sipas diteve.

Libri qe ju la mbrese te pashlyeshme?
Tesi i D'Erbervileve i Tomas Hard.

Filmi qe ju la mbrese te thelle?
The Bridges of Madison Country.

Piktori juaj i dashur?
Pablo Picasso, Alush Shima.

Ngjyra juaj e preferuar?
E Gjelbra

Ke konsideroni si suksesin tuaj me te madh?
Emrin tim.

Pija juaj e preferuar?
Vera.

Cfare eshte ajo per te cilen pendoheni me shume?
Kur per vogelsira e merzis mamin tim.

Cfare urreni me shume ne kete bote?
Nuk di te urrej.

Frika juaj me e madhe?
Te fluturoj.

Ne cfare rastesh zgjidhni te thoni genjeshtra?
Kur genjeshtra te ben mire.

Keni dhene ndonjehere ryshfet?
Pse ka ndonje shqiptar qe s'ka dhene ryshfet ose s'ka marre. Nje nga te dyja, mua me ka qelluar vetem te jap (qesh).

Cila eshte motoja juaj?
Carpe diem, kape momentin.

Si do te deshironit te vdisnit?
Me pyet pas 100 vjetesh.

Po te ndodhte te takonit Zotin, cfare do t'i thoshit?
Te me rilindte.

Ne cfare gjendje shpirterore gjendeni kohet e fundit?
Shume te mire, fale Zotit.
/shekulli/07.02.2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Eranda Libohova "best model"

Interviews - the latest success Erandes, 20-year musical career, faults, passions and preferences

To understand why people of the "spread" so many songs Libohovë Ganda must meet it. It is sports, and simple. Forever softness in voice reflected also in view. It seems that music has in gen which would make it impossible to Ganda to take a different direction in life. Recalls with nostalgia her first start and recalls with laughter how is not accepted to study at Lyceum Artistic at age 14 years. If this does not ward prevented Libohova family that years later the excellent and today was one of the best voices of the Albanian music. Her life was leaked a quiet and was ancillary to the sister, Irma. In fact, she says, all in the family love of music behind it are given, but only I and Irma have prominent and we continue on this road. And when asked, that if there would be singer, what would be her profession, responds with certainty that no doubt would be a good veterinary. This for the fact that she wants more animal and one of her friends is also good dog name Tekila.

An interesting song and a clip is of such public has been served last days of this singer. Ganda not out often in the media although it is always accepted by the public. I've said it all, she asserts, and do not want to extend themselves. But, this time has a reason to talk more and show us something by itself ... In an interview for Sh2-in that relates itself, the beautiful moments in life, music, passion for cooking and the message was forwarded to the last song.

Ganda, this time you came with a completely special clips, Whose was the idea for such a ekranizim your songs?

Klipi is carried out by Alexander in collaboration with "SUPERSONIC TV", we tried to find something special. Is the second time you collaborated with Big Basten or Gary with his real name, why did you make this choice? Because it is a young who likes to learn, has talent and a voice for special and more is a good komshi.

Title song is "better model", who refer to this?

I mention all those foreign singers are mainly Albanian and Albanian, because here we need to define models, which continue to remain the best pack that are mentioned or not mentioned often. And no matter how time passes brings type-type forms and models, they remain the best models.

I have received the first response to klipin, as they have been?

Yes, definitely. Were positive, and scenes shot in town seems to have liked more than those within a studio.

Have you own a model who would like to were like?

For each musical personality was formed, there are dozens of models artists, whose can refer to, but when the personality has a talent and an original, it simply refers to and does not need to copy it, and so he creates a model of his.

I did two years that have out album. It is in your plans close to a another album, or ...?

No, this is a place where albums are without interest. It will focus to work with songs and video clips, but no albums.

How long does it devote the day your music?

Depends days.

According to you, to be a good singer, which are three key qualities that should this person has undertaken to make this work?

Good taste, good vocals and an interesting presentation.

Music is a tool for profit?

Sometimes yes, but we are very far from what our colleagues in the world win.

You had realized that as your future child would be musical, and everything came naturally?

Someone born to write, someone else to paint, I was born to sing. Today this day that have gone more than 20-year artistic career comes to laugh when I think why not commission liked my voice when I was only 14 years old and I followed in Lice studies to become a singer. I say this, to encourage them and why young people have talent and not win competitions, if you really believe we should never submitted.

If that had not been made singer, what else you want to place in life, or it has been absolute
desire?

As you know, many animals love. I was probably was a very good veterinary.

Ganda, many singers have chosen to sing "live" in different local night, you do such a thing?

Sometimes, not often. I am very selective. Since I have long experience with the song, my current projects with wide viewing.

Repertoire is one of your songs playing in competitions with "talent show" was held in our country, you better come to this?

Of course, this is a compliment.

In your opinion, what is the secret of the survivors and during the public consent for an artist?

To have value, only they are undeniable and visible.

Are you a good singer treated the scene, who cares about appearance and clothing?

Cures many years my view the taste and passion my friend Rezarta Hawk, but we can modestly say that and I'm not bad tastes.

Besides the music that easily, and it very well kendon popular, you ever think to make this album only musical genre?

Album not, the song is.

Have you any preference, which three songs you like more?

Albanian folk is so diverse and beautiful as I would like not to share.

Ganda is a good housewife, what is it which the gatuani with more desire?

I know to cook, but if will have a day to do, will know to do good.

If your favorite dishes?

Pasta with Pesto genovese.

Prustit questionnaire.

Tekila wakes in the morning with ...

What is absolute happiness for you?
I have been fortunate enough to have often implemented in life and career, this means I was often happy, but to fly to absolute happiness from that relative. For me that was happiness enough.

What makes you wake up in the morning?
Tequila, my qenushi.

The last time you laugh with soul?
Before 2 days I laugh with tears, I bought a mobile with two cards. Reminded that everything was in order, but was not so. For my voice had returned to his interlocutor he a comical animated character of thin and electronic, should I print any option wrong, I laugh more than the register and I had decided to hear.

The main feature of your character?
Altruism.

Your primary defect?
I roisterer.

Therefore, errors which are more tolerant?
Therefore, those small, easily forgiven and forgotten that easily.

The last that was perlotet?
For the last time that I am moist with excitement brought by the voice of a child sang in the spectacle "IO CANTOl" of "Canale 5".

With which historical personalities log more?
Site with that login are not done yet historical.

Your preferred tour?
If Cuba would be closer I would like to visit the plantations of tabakos the best in the world, Havana.

Your most beloved writers?
Kadare, Agolli

What virtue estimate more to a man?
To be MEN

To a woman?
Being female

Your favorite composer?
Jusuf Mullahi

Re fershelleni when you shower?
S'eshte always the same, varies according to days.

The book that you left indelible impressions?
Tesi of the Thomas D'Erbervileve Hard.

The film that you left a deep impression?
The Bridges of Madison Country.

Your beloved painter?
Pablo Picasso, Alush Shima.

Your favorite color?
The Green

You consider as your greater success?
My name.

Your favorite drink?
Summer.

What is What I regret more?
If for nothing and my mom merzis.

What more hate in this world?
I do not know to hate.

Fear your major?
To fly.

We choose to say what cases lying?
When lying makes good.

Have you ever given a bribe?
Why are there any Albanian that there is no given or received bribes. One of both, has shot me just give you (laughs).

What is your motto?
Carpe diem, Seize the moment.

How would you like to die?
Ask after 100 years.

But the Lord was going to meet, what would say?
Te with rilindte.

In what mood you are recently?
Very good, thank God.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online