All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Ermanda Durmishi. Show all posts
Showing posts with label Ermanda Durmishi. Show all posts

Friday, 10 February 2012

Kengetarja Ermanda Durmishi: E Perkushtuar ndaj femijeve, por shpejt do rikthehem...

Interviste me kengetaren Ermanda (Era) Durmishi

Ermanda Durmishi eshte nje vajze qe vjen nga Korca, lindur ne qytetin e Korces dhe ka vazhduar studimet per Kanto ne qytetin e Tiranes, kryeqytetin tone te bukur. I ka kurorezuar ato me aktivitete te ndryshem ne diaspore, neper Europe dhe qe me pas e ka mbyllur ne Amerike jeten e saj.

Pershendetje te nderuar miq te televizionit Ilira, mire se keni ardhur ne emisionin Klip Show. Sot ju prezantojme nje kengetare. Ajo vjen nga nje qytet qe nuk eshte quajtur rastesisht djep i kultures. Ketu ne kete qytet eshte hapur shkolla e pare shqipe qe daton qe ne vitin 1887.

Ne vitin 1917 eshte hapur Liceu Fancez, ka patur nje fabrike birre me shume emer e ndertuar ne vitin 1934, dhe qe tani ne fund eshte nderuar me cmime te medhaja per cilesine e saj. Nje qytet i ndertuar me arkitekture bashkekohore, muret e rrethuara me kangjella, eshte kenduar me kitare ku dhe ka marre emrin qytet i serenatave.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online