All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Etno Engjujt. Show all posts
Showing posts with label Etno Engjujt. Show all posts

Monday, 25 February 2013

Etnon, kete vere lancojne albumin e tete...

Etnon
Etnon te lansoje albumin e tete

Hip-hop grupi shqiptar, Etnon, ka konfirmuar se gjate veres do te lansoje nje album te ri, te tetin ne karrieren e tyre.

Lajmin e ka konfirmuar Genc Prelvukaj me ane te Twitterit, ku ai ka paralajmeruar se grupi i njohur ndryshe edhe si “Etno Engjujt” po punon ne albumin e tete qe do te lansohet veres.

Etnon kohe me pare lansuan albumin e shtate, “7 Chapters” qe ishte pelqyer shume nga publiku per hitet “Disponim N’Shihe” dhe “On Fire”.

Source: Telegrafi
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Ethno launch the eighth album

Hip-hop Albanian groups, ethno, has confirmed that this summer will launch a new album, the eighth in their career. News has confirmed Genc Prelvukaj via Twitter, where he warned that the group known as "Ethno Angels" is working on the eighth album to be launched summer. Ethno long ago launched the seventh album, "Chapters 7" that was liked by the public hits the "mood N'Shihe" and "On Fire". ]]

Thursday, 28 June 2012

Etnon, se shpejti me albumin e shtate...

“Etnon”, se shpejti me albumin e tyre te shtate

Hip-hop grupi kosovar Etnon, te njohur me heret si Etno Engjujt, jane duke u pergatitur per albumin e tyre te radhes, te shtatin ne karriere. Pas lancimit te videoklipit te tyre “On Fire”, kjo kenge i paraprine albumit te tyre, i cili pritet te dale ne treg se shpejti. “Ne album ka shume bashkepunetore, qe i falenderojme. Shumica e kengeve do te shoqerohen edhe me videoklipe.

Ndersa sa i perket gjinise femerore per bashkepunim e kemi vetem nje ‘hasret’ Dafina Rexhepin”, – kane pohuar Etnon per mediat kosovare. Pervec kesaj, Etnon kane folur edhe per labelin e tyre PRC, per te cilin thone se eshte duke u zhvilluar vazhdimisht.

Thursday, 1 March 2012

Etnon kenge per Noizyn, Kaos etj...

Rep grupi Etnon është në përgatitje të një super albumi ku janë të përfshira disa super bashkëpunime me yjet elitare të estradës.Në album pritet të marrin pjesë Lyrical Son, Mc Kresha, Dafina Rexhepi dhe shumë të tjerë, teksa nuk është bërë e ditur data e lansimit të albumit.

Burimet e Telegrafit kanë mësuar se tashmë Etnon ka gati këngët me Noizyn, Kaos dhe bashkëpunimin e madh me DJ Blunt dhe Presionin, duke bërë bashke kështu reperë të studiove të ndryshme./Telegrafi/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Ethno song for Noizy, Chaos, etc. ...

Rep. Ethno group is preparing a super album which included collaborations with some super stars of the entertainment elite.In album expected to attend Lyrical Son, Mc Kresha, Dafina Rexhepi and many others, as no date has been announced the launch of the album.

Telegraph sources have learned that already has nearly Ethno songs with Noizy, Chaos and greater collaboration with DJ Blunt and pressure, making the studio together so different milestone./Telegraph/

Sunday, 27 November 2011

Eliza Hoxha & Etno Engjujt, Video e Re ne Perkrahje te Femijeve me Down Syndrome...

Eliza Hoxha ne bashkepunim me “Etno engjujt” sjellin kengen “Une jam si ti”

Eliza Hoxha ne bashkepunim me “Etno engjujt” kane lancuar kengen me titull “Une jam si ti” te komponuar nga Florent Boshnjaku, te cilen ia kane kushtuar femijeve me sindromen down.

Kenga eshte me nje tekst shume te ndjere, me ane te te cilit ju leshohet nje apel te gjitheve qe t’i bejne pjese te shoqerise civile edhe keta njerez me te cilet natyra nuk eshte treguar edhe aq bujare . Kengetarja Eliza eshte e njohur per shpirtin e saj te ndjere pasi edhe me heret ajo ka kenduar kenge me tema sociale si p.sh, kenga qe i eshte kushtuar te reneve ne luften e Kosoves. Edhe kesaj radhe ajo bashke me grupin “Etno engjujt” ka prekur nje teme shume te ndjeshme dhe humanitare. Nuk na mbetet gje tjeter vetem t’i urojme Elizes suksese gje te cilen ne fakt ajo e ka te garantuar sa here qe publikon dicka te re. /koha jone/nentor 2011/

p.s. klipi u promovua te enjten me 24 Nentor 2011 gjate nje Mbremje Bamiresie ne Sheshin 21 ne perkrahje te shoqates Down Syndrome Kosova.
- - - - - - - - - - - - - - - -

Tuesday, 28 June 2011

Milot Hasangjekaj Martohet Kete Fundjave...

Aurela kendon ne dasmen e kolegut te saj, Milotit

Kete fundjave, Milot Hasangjekaj i grupit kosovar “Etno Engjujt”, martohet ne Prishtine me te fejuaren e tij Marigona Kurshumliu. Reperi do te vere kurore me te fejuaren e tij, Marigonen, ndersa per te ftuarit mesohet se do te performoje hic me pak se Aurela Gace, e cila edhe pse eshte shtatzene dhe hyn ne muajin e peste, nuk i ka lene menjane angazhimet profesionale. Ndoshta kesaj radhe behet fjale vetem per nje nder mes kolegesh, s’i dihet... Ajo qe dihet eshte se dasma e 3 korrikut do te jete me te vertete madheshtore dhe se ne te do te marrin pjese te pakten 500 pjesemarres, mes se cileve shume personazhe publike! Urime ciftit dhe Aureles, e cila nuk ndalet dhe i themi se mezi presin te shohin

Thursday, 12 February 2009

Genc Prelvukaj, Me Shume Punon Per Te Tjeret!

Genc Prelvukaj

Genc Prelvukaj nuk di per lodhje
Kengetar dhe kantautor

Ne realitet, Genci thote se me shume punon per te tjeret se sa per veten, sepse, pervec qe komponon dhe orkestron, ai ben edhe tekste te kengeve

Genc Prelvukaj, njeri nder kengetaret tejet te suksesshem, pervec kenges, merret dhe me projektet e shumta ne produksionin e tij “Gramafon Entertainment”. Ka disa vjet qe Genci e udheheq kete produksion dhe deri me tani ka arritur te bashkepunoje me shume kengetare, si nga Kosova, Shqiperia e Maqedonia. Edhe fitimet te jane te mira. Ne realitet, Genci me shume thote se punon per te tjeret se sa per veten, sepse, pervec qe komponon dhe orkestron, ai ben edhe tekste te kengeve. Pra, merret me te gjitha realizimet e kengeve, te cilat punohen ne produksionin e tij.“Nuk ndiej shume lodhje ne pune, sepse eshte nje profesion qe e dua dhe me pelqen. Te ju them te drejten me shume punoj ne mbremje se sa diten, dhe keshtu me duket se e kam me te lehte”, shprehet ai per “Kosova Sot”. Padyshim se edhe fitimet ne punen e tij, ne produksion dhe ne koncerte, jane te mira, mirepo Genci thote shpenzimet jane te medha. Kjo do te thote se ai nuk ndihet shume i kenaqur me keto fitime. “Sa i perket fitimeve, mendoj qe shuma e fituar e nje kengetari nuk eshte aq e mire sa mendojne dhe vleresojne te tjeret nga kendi, ne perjashtim te disa rasteve. Une kam nje pune qe zhvillohet ne rrotacion, per shkak qe investohet, nxirret dhe prape investohet. Ketu mund edhe te humbet, por nuk mund te fitohet shume, varesisht prej kushteve te ndryshueshme. Dihet qe ne kemi probleme me piraterine, probleme me te drejten autoriale e shume e shume gjera te tjera”, perfundon ai. /k.b./kosova sot/12.02.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: etno engjujt gentz
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Friday, 28 November 2008

Genc Prelvukaj: Flej Diten, Punoj Naten!

Genc Prelvukaj Etno Engjujt
/photo public domain/

BISEDE: GENC PRELVUKAJ
REPERI QE FLE DITEN E PUNON NATEN

"Arsyeja perse punoj naten eshte per shkak se nuk kam takime, telefonata, nuk kam dekoncentrime, jam me kreativ naten", ka thene Genci

Reperi i njohur, Genc Prelvukaj, pas shume angazhimeve me projektet e kolegeve te tij, me ne fund ka filluar te punoje per vete. Behet fjale per nje album te ri, i cili do t'i kete rreth 15 kenge. "Deri me tani i kam pergatitur pese kenge te reja, ndersa albumi do t'i kete 15 kenge. Kryesisht punoj vete, orkestrimin, komponimin dhe tekstet e kengeve", shprehet ai per "Kosova Sot". Genci ne oferta te tjera eshte duke punuar me Astrit Stafajn, pjesen dermuese te punes thote se e ben gjate mbremjes, ndersa diten me shume eshte ne gjume. "Arsyeja perse punoj naten eshte per shkak se nuk kam takime, telefonata, nuk kam dekoncentrime, jam me kreativ naten", thote ai. Ka 5 vjet qe Genci punon si kantautor, duke realizuar kenge per shume kengetare dhe grupe. Padyshim se kjo pune thote se nuk eshte e lehte, por, megjithate, shton se njeriu mesohet.

ALBUMI I RI DHE VIDEOKLIPET

Ne albumin e radhes, Genci do te realizoje edhe disa videoklipe, ndonese nuk e ka shprehi qe para albumit te nxjerre ne treg klipe. "Do te kete nje videoklip te ri, paralelisht me albumin. Ne albumin e kaluar i kam bere tri videoklipe, keshtu qe edhe ky album do te kete disa, ndoshta edhe me shume", shton ai. Gencit nuk i pelqen qe videoklipet t'i punoje me te njejtin produksion . Heren e fundit ka punuar me tri produksione te ndryshme, si "Award" ne Shkup, "Pulla" ne Prishtine dhe "Bubrreci" ne Shkup. "Arsyeja perse me pelqen te punoj me produksion e te ndryshme eshte sepse secili produksion dallon nga njeri- tjetri", shprehet ai. Sa u perket cmimeve per realizimin e videoklipeve, Genci mendon se eshte pak shtrenjte per shkak se, sic thote ai, industria e muzikes ka pesuar renie, keshtu qe eshte shtrenjte per te realizuar nje klip. Mirepo, mendon se disa produksione jane reale per punen dhe mundin qe e bejne.

KONKURRENCA

Natyrisht se ne tregun muzikor dominojne grupe te shumta muzikore, keshtu qe secili po i ben konkurrence njeri-tjetrit. Genci per kete mendon se grupet me shume i bejne konkurrence njeri- tjetrit se sa "Etno Engjujve", sepse ka 12 vjet qe Genci dhe Miloti funksionojne si grup. "Ka shume vjet qe jemi me kete rryme muzikore, publiku eshte mesuar me neve, keshtu qe duhet nje kohe qe grupi te kete nje pasivitet ne menyre qe te pesoje renie ne treg dhe skene. Grupet qe formohen heret dhe mbahen mire nje kohe te gjate nuk rrezohen brenda nates", thote ai. Sa u perket kengetareve te rinj, Genci mendon se ka supertalente ne muzike, mirepo kane edhe mangesi jashtezakonisht te medha ne menaxhim koncept dhe organizim te tyre. "Mirepo, nuk e perjashtoj rastin qe ka edhe te tille qe bejne pune te mire ne te gjitha aspektet qe une mendoj se keta te fundit jane shume pak. Sa u perket fitimeve dhe rep grupeve nuk mendoj se fitojne shume, sepse ka shume prej tyre qe mezi se mbijetojne ekonomikisht, por ne tjetren ane e vazhdojne punen e muzikes, ne disa raste edhe ate jokomerciale", thekson ai. Ndersa, sa i perket punes se Gencit si kantautor dhe kengetar, mendon se nuk eshte edhe shume fitimprurese, sepse, sic thote ai, sa punohet dhe sa investohet nuk eshte ne proporcion te mire. "Varesisht prej sezonit jane edhe cmimet e komponimit , orkestrimit dhe tekstit . Nuk mendoj se eshte shtrenjte per te realizuar nje kenge, ngase eshte pune shume e mundimshme psikike", shprehet ai.

NDARJA ME DAFINEN

Kohet e fundit kane qarkulluar shume fjale ne treg per lidhjen e Gencit me Dafina Zeqirin, kengetarja qe realizoi albumin e pare me Gencin. Sipas Gencit, ne mes tyre nuk ka pasur asnje lidhje dashurie, ata kane qene vetem kolege, keshtu qe per nje kohe ata kane punuar bashke ne projektet e Dafines. "Eshte shkeputur kontrata e bashkepunimit me Dafinen. Sic dihet, ne industri te muzikes nuk ka marreveshje te perjetshme. Secili ka te drejte te vendose per rrugen qe do ta ndjeke ne te ardhmen, menyren e punes, rrethin punues, por ka edhe te drejte t'i nderroje kompanite. Dafina eshte nje kengetare e madhe, kapaciteti i saj eshte per cdo lemi. Bashke kemi realizuar nje album shume te mire edhe i uroj suksese ne te ardhmen", shprehet Genci. Sipas tij, kompanite punojne me metoden : vijne, punohet, shkojne. Nuk eshte dicka emocionale dhe kjo mendon se eshte njera nder parimet e biznesit. Genci ka besim se Dafina do te jete edhe me lart. /k.bajrami/kosova sot/27.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online