All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Events. Show all posts
Showing posts with label Events. Show all posts

Monday, 18 March 2013

"8 Marsi" erotik i femrave ne Tirane...

8 Marsi i femrave ne Tirane, fotot lakuriq

Ka qene nje nate shume erotike ajo e 8 Marsit per femrat e Tiranes, megjithese kjo date eshte pagezuar si Dita Nderkombetare e Grave, ku behet sensibilizimi per me shume te drejta per to. Show me pulle te kuqe ne klub “Mumja” ka filluar ne oren 22:00, ndersa meshkujt jane lejuar te hyjne vetem pas ores 24:00. Eshte kthyer tashme ne tradite festimi i Dites se Gruas ne nje menyre krejtesisht pa komplekse dhe te shfrenuar, duke i cliruar vajzat nga cdo lloj paragjykimi apo rregulli. Nje balerin i bardhe dhe nje tjeter me ngjyre kane qene dhurata e ketij viti per femrat kurioze, qe ishin aty per te ndjekur striptizen e tyre spektakolare.


Wednesday, 29 February 2012

Shakira ne Tirane kushton 5 milion euro...

Qeveria shqiptare 5 mln Euro per Shakiren ne Tirane

Shqiptarja.com hap sot gazeten me lajmin se “Qeveria shqiptare planifikon te sjelle ne Shqiperi njeren prej yjeve te muzikes boterore te momentit, Shakira. Burime te gazetes flasin per shifren marramendese prej 5 milione eurosh qe do te paguhet nga arka e shtetit per te sjelle ne Tirane kengetaren me fame boterore.

Idea eshte hedhur ne komitetin nderministror qe merret me organizimin aktiviteteve per Festimet e 100 vjetorit te shpalljes se pavaresise se Shqiperise.

“Fituesi” ne leter ka mbetur kengetarja kolumbiane, Shakira, per te cilen kane nisur tratativat qe te vije te jape nje koncert ne Shqiperi. /shqiptarja/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
The Albanian government 5 million euros for Shakira in Tirana

Shqiptarja.com opens today with the news that the newspaper "The Albanian government plans to bring a one of world music stars of the moment, Shakira. Newspaper sources talk about staggering figure of 5 million euros to be paid from the state to bring in Tirana world famous singer.

Idea is cast in an inter-ministerial committee that deals with organizing activities for the celebrations of 100th anniversary of the declaration of Independence.

"Winner" in the paper has remained Columbian singer, Shakira, for which treaties have begun to come give a concert in Albania. / Albanian / ]]

Monday, 23 January 2012

Kur Viti i Ri i Artisteve kthehet ne biznes!

35 euro nje artist duhet te pagonte ne kete mbremje?!

Ka ardhur viti i ri 2012, normalisht siç vjen në tërë botën, por dhe viti i ri kinez sapo ka kaluar, ndërsa Viti i Ri për artistët nga Kosova ka qenë në mbrëmjen e 22 janarit. Një traditë kjo e përvitshme, kur organizatori i fton artistët që të argëtohen në një mbrëmje muzikore. Por, këtë herë munguan shumë artistë.

A e dini pse? Sepse këtë vit një pjesë e artistëve që dëshironin të merrnin pjesë është dashur që ta paguanin shumën prej 35 eurove, gjë që s’e kanë parë të arsyeshme. Disa artistëve që nuk donin t’i përmendnim me emrat, u është dukur e padrejtë dhe jonormale një gjë e tillë, aq më tepër kur disa kishin ftesa dhe nuk paguanin, e një artiste apo artist me emër duhet t’i shkojë pas një bilete me këtë çmim.

Tuesday, 17 January 2012

Po vjen edicioni i 6-te i festivalit “Celesi Muzikor”

Nga dita e sotme 17 janar është hapur konkursi për të marrë pjesë në Festivalin “Celësi Muzikor”, ky këtë vit do të jetë edicioni i gjashtë me rradhë. Ky festival fton të gjithë këngëtarët qoftë të muzikës moderne, ashtu dhe të asaj popullore që të dërgojnë këngët e tyre të papublikuar më parë.

Kujtojmë që vitin e kaluar këtë festival në natën moderne e ka fituar këngëtari Berkan Ahmeti, ndërsa artistja Gjyste Vulaj mori cmimin e parë në natën e muzikës popullore. Zakonisht në këtë festival marrin pjesë artistë të rinj dhe me emër të cilët mbështeten fuqishëm dhe nga producenti i këtij festivali, Zico, por dhe nga televizioni Zico TV, ndërsa prezantuesit vitin e kaluar ishin Edona dhe Maxi./Maksim Gjokaj/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Coming to the 6-th edition of the festival "Celesi Muzikor"

Starting from today January 17 contest is open to participate in the Festival "Celesi Muzikor", this year it will be the sixth consecutive edition. This festival invites all singers to modern music either, so popular and what to send their songs previously unpublished.

Wednesday, 14 December 2011

Ja Cka Kerkon Jay-Z (Zuza lol) per nje Koncert ne Prishtine...

Teket e Jay-Z-s

Edhe pse numri i repereve te njohur boterore te cilet kane mbajtur koncert ne Prishtine, vitet e fundit nuk ishte i vogel, kerkesat e tyre per te performuar nuk ishin te medha. Pra, konsideroheshin te perballueshme per nje shtet sic eshte Kosova, kur dihet se shume nga ta kane teke nga me te ndryshmet. Ndonese mund te kete adhurues te shumte ne Kosove, ai i cili konsiderohet si reperi me i pasur ne bote, Jay-Z duket i paarritshem per te performuar para publikut kosovar.

Kerkesat deri ne detaje te parendesishme te reperit Jay-Z sic shkruan ne nje kontrate te pergjithshme te tij, jane marramendese. Kontraktuesi per koncertin e Jay-Z duhet t'i siguroje artistit kete lloj transporti tokesor me arritjen e tij e deri ne largimin nga qyteti, ku mbahet koncerti: nje veture te zeze, modeli Maybach 57 ose 62 me dritare te zeza, nje veture tjeter te zeze, modeli SUV me dritare te zeza, nje furgon per 15 pasagjere dhe nje furgon pa ulese per valixhet.

Ciara Vjen ne Prishtine, 28 Dhjetor...

CIARA, KONCERT NE PRISHTINE

Nje potpuri femrash do te paraqiten ne nje koncert ne Prishtine, e te cilave do t’ju prine kengetarja amerikane Ciara, me daten 28 dhjetor.

Promoteri Drin Zatriqi e ka konfirmuar lajmin, duke thene se kjo eshte hera e pare qe ne Prishtine do te kendoj nje kengetare, pas shume koncerteve te repereve qe kane kenduar ne Prishtine, sidomos gjate vitit 2011.

“Koncerti do te mbahet me daten 28 dhjetor dhe eshte koncerti i pare qe nje kengetare e njohur e huaja kendon ne Prishtine”, tha Zatriqi per Express.

Elvana dhe Flori per Krishtlindje ne New York City...

Elvana dhe Flori, Krishtlindje ne New York

Pas suksesit dhe komenteve te shumta gjate koncertit ne Kanada, Flori Mumajesi dhe Elvana Gjata do te udhetojne drejt New Yorku-ut per koncertin e tyre te rradhes me rastin e Krishtlindjes. Bashke me ta do te jete edhe Andy Dj, nje treshe qe duket se se fundmi po shfaqet ne te gjitha lokalet me te mira shqiptare. Tashme eshte konfirmuar se koncerti organizohet nga “Dukagjini Production” dhe do te mbahet ne “Highline Ballroom”. Nga ana tjeter Elvana Gjata dhe Flori jane ne pritje te publikimit te nje videoklipi te ri me titull “S'te mbaj inat”. posted at albavipnews.blogspot.com. Me te drejte Flori dhe Elvana mund te cilesohen si artistet me te mire te vitit 2011, jo vetem per cmimet qe kane fituar neper festival, por edhe per shkak se kane qene artistet me te shitur brenda nej viti. /shqiptarja/dhjetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Elvana and Flory, Christmas in New York

Following the success and numerous comments during the concert in Canada, Flori Mumajesi and Elvana Gjata will travel to New York-ut for their next concert on the occasion of Christmas. Along with them will be DJ Andy, a trio that recently seems to be emerging all the best facilities Albanian. It is now confirmed that the concert is organized by "Dukagjini Production" and will be held in the "Highline Ballroom". On the other hand, Elvana Gjata and Flory are pending publication of a new video clip entitled "S'te mbaj inat". posted at albavipnews.blogspot.com. With the right Flori and Elvana may qualify as the best artists of 2011, not only for prices that have won in the festival, but also because the artists were best sold within Ney year.
]]

Saturday, 10 December 2011

Fanella e Lorik Canes Shitet per 13,000 Euro...

Mbremje bamiresie me VIP-a, fanella e Lorik Canes shitet per 13000 euro

Genta Ismajli, Aferdita Pacarada, Diellza Kolgeci, Dren Abazi, ishin disa nga fytyrat me te njohura publike qe ishin bere pjese e aksionit humanitar qe kishte organizuar shoqata humanitare “Nene Tereza”. Kurse interes te vecante perbente pjesemarja e kengetares se njohur Nexhmije Pagarusha, e cila edhe pse ne moshe te thyer, kishte vendosur qe imazhin e saj ta perdore edhe ne bamiresi. Aksioni kishte per qellim grumbullimin e mjeteve financiare per te ndihmuar sherimin e femijeve qe vuajne nga semundjet e zemres. Pikerisht ate nate ishte organizuar dhe nje gala koncert, ku merrnin pjese sopranoja Ermonela Jaho, kengetarja e njohur Eda Zari dhe shume artiste te tjere shqiptare te shoqeruar nga Filharmonia e Kosoves. Ne kete mbremje ata kishin ardhur qe te argetojne te pranishmit dhe fytyrat publike, te cilat ishin radhitur tek tavolinat ku qendronin telefonat permes te cileve behej grumbullimi i mjeteve financiare. Si cdo vit, edhe kete radhe shume personalitete te njohura, perfshire ketu politikane, ministra, aktore, humoriste, kengetare, moderatore e gazetare, ishin bere bashke per te ndihmuar femijet ne nevoje. Syri i kameres gjate gjithe xhirimeve kishte fokusuar disa emra te njohur te skenes, te cilet me shume deshire kishin pranuar ftesen per te qene pjese e ketij organizimi humanitar. posted at albavipnews.blogspot.com. Mes tyre, vihej re prania e Aferdita Pacarades (missi i pare i Kosoves), Diellza Kolgeci, kengetarja e njohur Genta Ismajli, e cila cdo vit eshte pjese e ketyre organizimeve, kengetari sharmant Dren Abazi etj. Telefonatat nuk kishin te ndalur nga te gjitha anet, por me shume donatore ka pasur nga Zvicra e Gjermania, si dhe shtete te tjera ku jetojne shqiptaret. Shuma e grumbulluar kaloi shifren prej 400 mije eurosh permes telefonatave, si dhe pati disa donacione nga bankat e Kosoves.

Friday, 9 December 2011

Kaltrina Neziri Imazh dhe Prezantuese tek "Kreatori me i mire Shqiptar"...

Te shtunen “Kreatori me i mire shqiptar”

Te shtunen me 10 dhjetor, duke filluar nga ora 19:00 ne sheshin 21, per here te peste do te zhvillohet evenimenti “Kreatori me i mire shqiptar”.

Kater stiliste nga Kosova, dy nga Shqiperia dhe nje nga Maqedonia, jane perzgjedhur si finaliste te ketij spektakli.

Ne kete spektakel do te jene te pranishem edhe te ftuar special nga vendi dhe bota. Juria do te ndaje keto cmime:
  • Kreatori me i mire shqiptar
  • Kreacioni me i mire express si dhe
  • Velloja me e mire shqiptare.
Edhe kete vit prezantues i spektaklit do te jete Labi, prezantuesi i TV 21, i cili kete radhe ne krahe do ta kete nje modele qe do ta sprovoje veten per here te pare edhe si prezantuese - ajo eshte Kaltrina Neziri. posted at albavipnews.blogspot.com. Kaltrina ka qene edhe imazh i gjithe kampanjes per kete eveniment.

Tuesday, 6 December 2011

Aurela Gace Kendon per Vitin e Ri ne New York (Konfirmuar)

Nje muaj pas lindjes, Aurela i kthehet skenes

Pas lindjes, Aurela i rikthehet serish skenes dhe per festat e fundvitit do te performoje per shqiptaret qe jetojne ne Nju Jork. Mesohet se mamaja e re, e cila rreth nje muaj me pare solli ne jete femijen e saj te pare, nje vogelushe te bukur qe e pagezoi me emrin Grace, do te kendoje ne nje ‘party’ te komunitetit shqiptar ketu, e cila organizohet nga “Dukagjini Production” dhe se bashku me te ne kete feste do te kendoje dhe Artiola Toska. Aurela, ne nje interviste per “standardin” te pak javeve me pare u shpreh se per momentin preokupimi i saj i vetem ishte femija dhe se po e shijonte ne maksimum kohen me te. Por, duket se 36-vjecares labe do t’i jete bere ndonje oferte e pa rezistueshme, perderisa do te udhetoje drejt Amerikes, ku nuk dihet nese do ta marre me vete te bijen apo jo. posted at albavipnews.blogspot.com. Nderkaq, e motra e Aureles, Blerta Gace, e cila eshte nje artiste qe jeton ne Nju Jork, duket t’i jete futur seriozisht muzikes. Ajo ka kenduar dhe me pare ne aktivitetet e komunitetit shqiptar ne Amerike, por kenga e saj e pare solo, e sapolancuar, "Je ti" eshte pritur me shume vonese. Eshte interesant fakti se vokali i saj, gjithashtu shume i bukur, nuk ngjan fare me te Aureles, e per me teper, Blerta ka zgjedhur muziken ‘dance’ me ritme te nderthurura orientale per t’u promovuar. /fjoralba shahaj/standard/dhjetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Wednesday, 30 November 2011

Zanfina Ismajli, Disco Fontana Shkoder - 3 Dhjetor

Zanfina Ismajli Maksimalisht e Angazhuar

Sa ne Shkup, sa ne Itali (Rovato, per here te pare), sa ne sheshin 21 per koncertin "Thank you USA", dhe tash se fundmi edhe ne Shkoder, Zanfina me te vertete duket te jete shume e angazhuar me performancat e saja ne vende dhe lokacione te ndryshme brenda dhe jashte Kosoves. Poashtu gjate ketyre muajve ka qene shume prezente ne emisione te ndryshme televizive, si Top Koha KTV, Thirrje e Arte RTV21, Prive Klan etj.

Nuk eshte per tu habitur pasi tani eshte koha e festave dhe Zanfina eshte nje nga kengetaret mjaft te kerkuara nga publiku dhe mediat televizive.

Me 3 Dhjetor do te jete prezente ne Disco Fontana ne Shkoder nga ora 20:30 dhe fansat nga Shqiperia kane rast te shijojne performancen e saj qe zakonisht eshte shume hot.

Edhe pse e angazhuar shume me koncerte dhe performanca publike, ajo nuk ngec ne krijimtarine e saj, pasi ka paralajmeruar per muajin dhjetor te lansoj kengen e re me titull "Fjala e fundit" te punuar nga kompozitori Florent Boshnjaku me tekst te Lyrical Son.

Tuesday, 29 November 2011

Troja Ndez Atmosferen ne Prishtine per 28 Nentor...

Troja “e kall” publikun e Prishtines

Megjithese koncerti i grupit “Troja” mbreme ka filluar me vonese, adhuruesit e ketij grupi jane ndare te kenaqur me atmosferen dhe performancen e rokereve.

Koncerti, i organizuar per 28 nentorin, Diten e Flamurit, me moton “Shkun 99 vjet e hajt”, ishte parapare te filloje rreth ores 20:00. Me nje ore vonese, ne skene te paret u ngjiten anetaret e grupit “Garazhat e Bardha”, te cilet hapen koncertin qe me vone vazhdoi edhe me grupe te tjera te muzikes rok.

Rreth ores 22:30 ne skene u ngjit grupi “Troja” qe ngjalli atmosferen ne sallen “1 Tetori” te Prishtines. Edhe pse pak me vonese, Troja me kenget e tyre beri nje nate festive shume te gjalle.

Festivali RTSH: Vetem Rona Nishliu nga Kosova...

photo by pepi nishliu
PAK KOSOVARE NE RTSH

Festivali i kenges ne Radio Televizionin Shqiptare (RTSH) sivjet do te kete shume pak pjesemarres nga Kosova. Deri me tani ne konkurrence eshte vetem Rona Nishliu. Por, emrat e vjeter te muzikes shqiptare synojne pjesemarrjen ne Eurosong 2012.

Percaktimi i fituesve para kohe, mos dhenie si duhet e cmimeve per me te miret, kane bere qe shume kengetare kosovare ta bojkotojne festivalin e kenges ne Radio Televizionin e Shqiperise (RTSH).

Festivali, i cili pritet qe te mbahet diku ne fund te vitit, konkretisht ne datat 26, 27, 28 dhe 29 dhjetor sjell ne skenen e muzikes shqiptare emra te njohur te muzikes, por shpesh ne te ka selektim dhe zgjedhje te fituesve qysh para se ai te mbahet.

Sunday, 27 November 2011

Troja Koncert Live per 28 Nentor...

Troja neser koncert 'live'

Rok grupi i njohur kosovar Troja neser me daten 28 nentor do te mbaje koncert ‘live’ ne Prishtine.

Koncerti eshte pjese e serise se performansave qe bendi realizon nen moton “The Young Ghettopeans” - nje menyre proteste ndaj izolimit te Kosoves, si shteti i vetem pa liberalizim vizash ne rajon.

Koncerti do te mbahet ne sallen “1 tetori” ne Prishtine ndersa biletat e koncertit do te kushtojne 5 euro. /telegrafi/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Tomorrow Troy concert live

Rock group known Troy tomorrow Kosovo on 28 November will hold concert 'live' in Pristina.

The concert is part of a series of performances that the band performs under the motto "The Young Ghettopeans" - a protest against Kosovo's isolation as the only state without visa liberalization in the region.

The concert will be held in the hall "October 1" in Pristina and concert tickets will cost 5 euros.
]]

Friday, 18 November 2011

Shkelzen Jetishi & Kastriot Tusha, Koncert ne Gjakove me 18 Nentor 2011

Kastriot Tusha dhe Shkelzen Jetishi, koncert ne Gjakove

Njeri eshte artist i madh nga Shqiperia, ndersa tjetri eshte ikone e muzikes gjakovare. Kastriot Tusha dhe Shkelzen Jetishi jane bere bashke per te tretin vit me radhe ne menyre sofres se bukur te artdashesve gjakovare t’i dhurojne ariet e vjetra, te pazevendesuara, me motive nga Shqiperia e Mesme.

Derisa para tri vitesh, koncerti i pare i kesaj duoje iu kushtua kengeve te artistit te madh Isuf Myzyrit, viti i kaluar kishte ne retrospektive kenget e Qamilit te vogel, kete vit, Tusha dhe Jetishi bashke me dy te ftuarat ne koncertin solistik, Irma Zyberi dhe Nezafete Shala, do te sjellin per publikun kenget e bukura e te vjetra nga artisti Mustafa Budini.

“Do te jene disa prej kengeve te tij qe i dine te gjithe. “Kenga e dallendyshes”,”Kenga e kumrise”,”Mori vjollca qe qele ne saksi” dhe disa tjera do ti sjellim per publikun gjakovar” tregon Tusha, plot entuziazem per shkak te kthimit per performimin e radhes ne Gjakove. Sipas tij, qyteti i Gjakoves e meriton nje eveniment te tille “Gjakova eshte nje qytet me nje tradite dhe qyteterim te lashte, dhe qe e pret mire muziken.

Tuesday, 15 November 2011

Jericho Koncert i Madh ne Prishtine me 19 Nentor 2011...

Jericho, koncert te madh me “Ghegh Rock”

Rok grupi “Jericho” me 19 nentor do te mbaje koncert ne Prishtine. Aty, “Jericho”, do te beje promovimin e kompilacionit “Ghegh Rock”. Vokali i bendit, Petrit Carkaxhiu tha se ne kete kompilacion perfshihet puna 10 vjecare e “Jericho”.
“Jericho” do te nxehe zemrat e adhuruesve te tyre me muzike rok. Ata do te akordojne telat e kitarave te tyre me rok, por me nje zhaner te vecante, Ghegh Rock.

Kete ata do ta bejne ne nje koncert qe pritet ta mbajne ne sallen “1 tetori” ne Prishtine, ku anetaret e grupit dhe vete Jericho premtojne nate te nxehte dhe muzike per nje ore e gjysme.

Petrit Carkaxhiut – Rrusta, frontmen i grupit, ne nje bisede per Express, ka thene se koncerti i grupit pritet qe te mbahet me date 19 nentor, prej ores 20:00, ne sallen “1 tetori” ne Prishtine – kurse koncerti mbahet me rastin pergatitjes se kompilacionit “Ghegh Rock”.

Kenga Magjike 2011: Lista e Gjysemfinalisteve...

Perzgjidhen gjysmefinalistet e “Kenges Magjike”

Jane shpallur gjysmefinalistet e “Kenges Magjike 2011”. Dy netet ku do te performojne 48 kengetaret gjysmefinaliste do te mbahen me 17 dhe 18 nentor ne Pallatin e Kongreseve.

Ne edicionin e 13 te “Kenges Magjike” merrnin pjese 56 kenge ku bie ne sy eliminimi i Ardina Gaxhes, i cili eshte shprehur se te dy palet kishin rene dakord per nje gje te tille. Gaxha konkurroi ne kete festival me nje kenge te publikuar me pare duke thyer rregullat dhe ndoshta mund te kete qene kjo arsye.

Finalja e festivalit do te mbahet me 19 nentor. /albeu.com/

Nata e pare e gjysmefinales:

1. Alberije Hadergjonaj

Monday, 14 November 2011

Flori dhe Elvana Koncert ne Kanada me 20 Nentor

Flori, Elvana dhe Dj Andy, koncert ne Kanada

Tashme ata jane te pandare nga njeri-tjetri. Flori Mumajesi, Elvana Gjata dhe Dj Andy Gramm, po i shohim cdo dite e me shume bashke ne koncerte dhe kjo sepse suksesin e kane gjithmone te garantuar. Te tre bashke do te shkojne edhe ne Kanada, ku do te mbajne nje koncert per te gjithe shqiptaret atje.

Sipas videos qe kane hedhur ne profilet e tyre ne Facebook, kjo eshte hera e pare per artistet qe shkojne ne Kanada dhe te tre bashke premtojne show dhe spektakel per te gjithe shqiptaret e Torontos.

Te tre bashke jane me te suksesshmit ne fushat ku aderojne, Elvana si kengetare, Flori si kompozitor dhe kengetar, ndersa Andy si Dj dhe si krijues here pas here. /bluetooth/nentor 2011/

Detajet e koncertit:

Ne Toronto, Canada me 20 Nentor 2011
Maro Supper Clubb
143 Liberty Street
647 979 7079

Vesa Luma, Koncert i Madh Ne Lublane...

Vesa Luma koncert ne Lublane

Krijuesja e hitit “Jemi dhe S’jemi” Vesa Luma pas pese ditesh do mbaj koncertin e saj te pare ne Lublane ne stadiumin “Arena Storice”,koncert ky qe sipas Veses eshte koncerti me i madh ne karrieren e saj si kengetare.Ne listen e ketij koncerti bejne pjese kengetar si: Hari Mata Hari,Kemal Monteno,Hanka Paldum,Hakala,Kaliopi,ne mesin e tyre edhe kengetari Labinot Tahiri – Labi.Koncerti do mbahet me date 17 nentor nga ora 20:00 ne stadiumin “Arena Storice” ne Lublane, Slloveni. /grazzi/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Vesa Luma concert in Ljubljana

Creator of the hit "We are and We aren't" Vesa Luma after five days will hold its first concert in Ljubljana at the stadium "Arena Storice", this concert is that by Vesa biggest concert in her career as singer. In the list of this concert as a singer include: Hari Mata Hari, Kemal Monteno, Hank Paldum, Hakala, Kaliopi, among them the singer Labinot Tahiri - Labi.Koncerti will be dated November 17 from 20:00 in the stadium "Arena Storice "in Ljubljana, Slovenia.
]]

Sunday, 13 November 2011

Festivali RTSH Sivjet 50 Vjetori...

Festivali i 50-te; Kete vit gara do te jete mes kengetareve meshkuj Big

Rikthehet pas shume vitesh Alibali

Pesedhjetevjetori i Festivalit te Kenges ne RTSH do te mund te konsiderohet si gara e kengetareve meshkuj te karrieres. Nderkohe qe ne te njejten kohe rikthen edhe nje here ne skene brezin e “vjeter” te kompozitoreve shqiptare. Lejla Agolli, Shpetim Kushta, Flamur Shehu, Ilir Dangellia, Luan Zhegu etj., jane disa nga emrat e krijuesve qe do te ngjisin kenget e tyre ne skenen e festivalit te dhjetorit. Ne konferencen per shtyp qe u zhvillua ne ambientet e Radio-Televizionit Publik Shqiptar te enjten, u be i njohur gjithe stafi organizator i ketij aktiviteti, qe kete vit mbush plot 50 vjec, si dhe kengetaret e krijuesit qe do te garojne. Fundviti do te ofroje kater net festivali dhe 28 kenge pjesemarrese, te cilat konkurrojne per cmimin e pare, qe do te na perfaqesoje ne pranveren e vitit te ardhshem, ne Festivalin Europian. Sipas drejtorit te Festivalit, Martin Leka, ky edicion do te zhvillohet 100 per qind live. Edhe heret e tjera eshte premtuar dicka e tille, pa arritur te realizohet, megjithate Leka siguron se jo vetem kengetaret do te kendojne live, por edhe orkestra e RTSH-se e nje bande orkestrale qe do te drejtohet nga udheheqesi artistik i edicionit te sivjetshem, Shpetim Saraci.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online