All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Faton Macula. Show all posts
Showing posts with label Faton Macula. Show all posts

Monday, 12 November 2012

Duffy sjell se shpejti projektin e ri [VIDEO]

Dafina Zeqiri, me ne fund ka publikuar titullin e kenges se saj te re, raporton Telegrafi.

Pas nje qendrimi disamuajsh ne SHBA, fansat jane te paduruar te mesojne se cka do te sjell Duffy dhe eshte mesuar se ajo do te prezantohet me kengen me titull "Here we R again".

Ndersa ne anen tjeter, jazz gitaristi i njohur shqiptar Faton Macula poashtu ka njoftuar se projekti i perbashket me Dafinen do te del se shpejti ne publik, por nuk mesuam nese behet fjale per te njejtin titull.

Fatoni ka publikuar se fundmi nje video ku ata se bashku me kengetarin amerikan Kofi Black, performojne live kengen "Just Friends" te Musiq Soulchild. /Albavipnews/Thursday, 1 November 2012

Faton Macula, baba per here te dyte

Jazz gitaristi i njohur shqiptar nga Mitrovica, Faton Macula, i cili ka tete vite qe jeton ne Amerike, pret femijen e tij te dyte. Keshtu ka bere te ditur vet ai ne rrjetin Facebook, ku dhe ka publikuar ekon e bebit, ndersa mesohet se gjinia e bebit eshte mashkullore.

Fatoni eshte i martuar me modelen domenikane, Claudia Cruz dhe se bashku kane nje vajze tri vjecare emrin e se ciles mban edhe albumi i tij i trete "Iman". Ka bashkepunuar me yje te muzikes boterore te zhanrit jazz, pop dhe hip-hop, si Marc Anthony, Shakira, Marry Blidge, Missy Elliot, Fantasia, Robert Hurst, Gladys Night etj.

Edhe pse larg vendlindjes, nuk i kane munguar bashkepunimet edhe me artistet shqiptare si Linda Halimi, Dj Dalool etj. ndersa ka ne plan albumin e tij te katert shqip ku do kete mysafire emrat si Argjentina Ramosaj, Teuta Kurti, Rona Nishliu, Aurela Gace, Elton Deda, Getoar Selimi etj.

Ai, poashtu flitet, se keto dite eshte takuar ne New York me Dafina Zeqirin per nje projekt te mundshem te perbashket. /Albavipnews/

Friday, 15 June 2012

Faton Macula: Mitrovica eshte ndare moti!

Macula: Mitrovica eshte ndare moti

Gjendja e renduar politike qe mbizoteron ne qytetin e Mitrovices, ka bere qe shume artiste te realizojne vepra dedikuar ketij qyteti.

Mes tyre, kengetare te shumte kane regjistruar kenge enkas per kete teme.
Megjithate, qellimet e verteta te tyre dhe porosite qe percjellin duket se jane diskutabile.

Kitarisiti i njohur mitrovicas, Faton Macula eshte kunder teksteve qe nuk shfaqin realitetin per Mitrovicen.

Friday, 3 February 2012

Faton Macula ne pergaditje te albumit shqip...

Interviste me Jazz kitaristin Kosovare,Faton Macula

Eshte njeri prej “Jazz” kitaristet me profesionist ne Kosove,quhet Faton Macula dhe vjen nga Mitrovica mirepo,tani i vendosur ne Jorkun e ri.

1.Per ata qe nuk e njohin,me cka merret Fatoni?
- Une jam “Jazz” kitarist kam studio ne akademi te “Jazz”-it ne Graz te Austrise dhe tani jetoj dhe veproj ne “Jorkun e ri”.

2.Kur keni filluar te merreni me muzike?
- Me muzike ja kam fillu qysh ne moshen 7 vjecare e mandej ja kam fillu shkollen e ulet te muzikes ne Mitrovice ne moshen 8 vjecare deri ne moshen 13 dhe me 16 kam konkuru ne akademi te “Jazz”-it ne Graz te Austrise ku jam pranuar menjehere.

Thursday, 26 January 2012

Faton Macula dhe Linda Halimi me projekt te perbashket

Kitaristi Faton Macula dhe këngëtarja Linda Halimi janë duke përgatitur një këngë të përbashkët, e cila pritet të lansohet javën e ardhshme, ndërsa u dedikohet të dashuruarve.

Macula ka njoftuar përmes profilit të tij në Facebook se kënga do të jetë pjesë e albumit të tij në shqip, ndërsa është shprehur mjaft i kënaqur për këtë bashkëpunim.

Nga ana tjetër, duke u shprehur e nderuar për këtë bashkëpunim, edhe Linda Halimi e bërë konfirmimin duke pohuar se është një melankoli dimërore, një këngë për të dashuruarit, me të cilën ata mund të vallëzojnë në Ditën e Valentinit./Telegrafi/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Linda Halimi Faton Macula and the joint project

Faton Macula guitarist and singer Linda Halimi are preparing a joint song, which is expected to launch next week, and was dedicated to lovers.

Thursday, 19 January 2012

Geti bashkepunim me Faton Maculen


Njëri nga reperët më të suksesshëm kosovarë, njëherësh njeriu kryesor i “BabaStars”, Getoar Selimi, do të realizojë një tjetër bashkëpunim interesant- ai do të bëjë një këngë me xhaz-kitaristin, Faton Macula, i cili jeton dhe vepron në SHBA.

Konfirmimin e projektit e ka bërë Faton Macula në profilin e tij në Facebook, duke premtuar se ky bashkëpunim do të jetë “i çmendur”.

Kënga do të jetë një përzierje e hip-hopit me xhaz, ndërsa pritet që t’i realizohet edhe videoklipi. /Telegrafi/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Getty cooperation with Faton Macula

One of the most successful rappers Kosovo, once the leading man of "BabaStars" Getoar Aegis, will conduct another interesting collaboration-he will do a song with jazz guitarist, Faton Macula, who lives and works in the U.S..

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online