All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Festina Mejzini. Show all posts
Showing posts with label Festina Mejzini. Show all posts

Wednesday, 27 March 2013

Festina Mejzini, rikthehet fuqishem ne "Top Fest"...

Festina MejziniDuet i mrekullueshem nga Festina dhe Kastrioti

Festina Mejzini tregoi zerin e saj te fuqishem dhe te vecante ne X-Factor Albania, ku la pershtypje shume te mira per publikun dhe adhuruesit e saj. Zeri i saj i fuqishem dhe karakteristik e ben ate kengetaren e re me te mire ne skenen shqiptare.

Ndersa Kastriot Preteni ka arritur majat e muzikes ne Norvegji. Ata se bashku po prezantohen ne festivalin “Top fest 10”, me kengen “Ndjehem mire”.

Ne prezantimin e javes se pare ne “Top Fest” ata kane mahnitur publikun me nje performance shume energjike dhe mbizoteruese ne skene. Kenga ka patur simpatine e fansave, e cila shume shpejt po behet nje sensacion ne rrjetet sociale.

Monday, 25 March 2013

Kenga me e mire ne “Top Fest 10”


Një nga festivalet me prurjen më të madhe muzikore shqiptare është “Top Fest” dhe konkurrimi në edicionin e dhjetë është drejt fundit.

Disa këngë janë kthyer në hite të momentit, ndërsa ne donim të dinim nga disa të rinj dhe me emër, që janë në këtë garë, për çmimin e madh, se cila nga këngët është më favorite për ta, përveçse do të donin që kënga e tyre të ishte më e mira.

Ja se çfarë thanë disa artistë pjesëmarrës

Enca Haxhia: Kënga që e kam më për zemër, pas këngës sime, është ajo e Samanta Karavellos, ‘Loti i fundit’.

Ardit Çuni: Për mua është e Eltina Minarollit, ‘Ringtone’.

Festina Mejzini: Nga këngët që kam dëgjuar, më e bukura më është dukur e Anxhelo Mihos, ‘Krijesë e natës’. Më pëlqen për shkak se më duket që është këngë origjinale dhe me një stil që rrallë dëgjohet te ne. Dhe, grupi NA- Si meteor është një rrymë muzikore që e pëlqej.

Aragona Band: Balada dhe kënga që na ka pëlqyer është kënga e Vali Kuçit, ‘Rruga ime’.

Monday, 4 February 2013

Kengetaret e reja qe sfidojne kengetaret e playback-ut

Flasin kengetaret e reja Persa Beqiri, Festina Mejzini, Sabina Dana, Enca Haxhia, Kieda Budini, Evi Reci: “Te vjetrit te mos i kerkojne cmimet me zor”

Ka ardhur koha qe kengetaret e playback-ut te na lirojne vendin

Ka pak kohe qe jane ne skenen muzikore, por cilat jane baticat dhe zbaticat qe kane perjetuar ato deri me tani, cfare u ka pelqyer dhe cili ka qene motivi kryesor qe i jane futur rruges se muzikes?

Cfare mendojne per konkurrencen dhe cfare porosie kane per kengetaret me karriere, a ka ardhur koha qe t’iu japin hapesire talenteve te rinj? A eshte aparenca nje plus per terheqjen e publikut?

Ne kemi kontaktuar me disa nga emrat e rinj te skenes shqiptare qe po bejne karriere keto dy vitet e fundit, dhe ja cfare mesuam prej tyre.

Monday, 17 December 2012

Festina Mejzini: Gjyshi im, ishte "X Factor"-i im...

Mbahet mend si nje nder konkurrentet me zerin me te vecante ne "X Factor"-in e pare ne Shqiperi, kengetarja Festina Mejzini, e cila na dergon mbrapa ne kohe me nje foto speciale nga femijeria e saj.

Gjyshi i saj, z.Mazllom Mejzini, ishte nje nder kantautoret me te njohur shqiptar ne Kosove dhe me gjere, per muziken e zhanrit popullor, dhe eshte pikerisht ai qe ka pasur ndikimin me te madh ne ndertimin e Festines si nje kengetare te mirefillte qe eshte sot.

"Njeriu qe me beri mua te jem ketu ku jam!", ka komentuar nen kete foto kengetarja, duke perkujtuar gjyshin e saj te embel qe e mbante ate ne preher dhe qe shpesh e shoqeronte ate tek mjeku familjar sic tregojne njerezit e lagjes.

Se shpejti, Festina do te kthehet ne skene me videoklipin e saj te pare me titull "Feel Better", qe eshte rezultat i nje pune intenzive derisa qendroi ne Norvegji, ne bashkepunim me kengetarin norvegjez, Kass. Mesojme, se kenga qe eshte realizuar ne gjuhen angleze, tashme po degjohet neper radiot norvegjeze, ndersa shume shpejt kengetarja do te shpalos per fansat edhe projektet tjera ne te cilat ka punuar atje. /Albavipnews/

Sunday, 16 September 2012

"Kenga Magjike 2012"; Zbulohen disa nga emrat...

“Kenga Magjike 2012”, Zbulohen disa nga emrat e kengetareve qe marrin pjese

Kenga Magjike” do te nise ne fund te kesaj jave, si fillim duke prezantuar kenget tek “E diela shqiptare”, ashtu sic eshte bere tradite vitet e fundit. Ky eshte nje festival qe terheq gjithnje vemendjen e medias, e jo ne pak raste shkakton edhe polemika mes kengetareve per cmimin e madh, duke qene se jane artistet ata qe votojne njeri-tjetrin dhe zgjedhin fituesin.

Edhe kete vit thashethemet nen ze kane nisur, por ende kane mbetur zera qe qarkullojne neper tavolina, pa mundur te dalin dot nga guaska e zilise apo thjesht frikes se nje produksioni me te mire. Kengetaret e rinj duket se jane ata qe me shume u druhen emrave te medhenj te skenes, pasi i frikesohen jo vetem emrit, por shpesh edhe prapaskenave qe mund te krijohen, megjithese ne fund te gjithe duken te kenaqur me ate qe arrijne.

Wednesday, 29 August 2012

Festina e "X Factor", duet me nje norvegjez...


FESTINA MEJZINI, DUET ME NJE NORVEGJEZ

Gjithnje e vecante dhe shume origjinale. Konsiderohet e suksesshme, ngase arriti te hyje ne peseshen e "X-Factor", edhe pse nuk e fitoi cmimin kryesor. Madje edhe kur u eliminua, u tregua shume e qete. Reagoi ne ate menyre, sepse me siguri e kishte te qarte se ka fituar zemrat e publikut! Sa here qe kendonte, publikun "e ndizte". Tashme ndodhet ne Norvegji, ku nga atje do te kthehet se bashku me nje kenge...

Festina Mejzini, vajza nga Gjakova qe arriti te futet ne peseshen e "X-Factor", tashme ndodhet ne Norvegji me ftese te nje kengetari norvegjez per te punuar nje kenge. Se cili eshte emri i kengetarit, Festina ka preferuar qe te jete befasi per admiruesit qe ajo ka fituar, derisa performonte ne skenen e madhe te "X-Factor".

Wednesday, 27 June 2012

Festina e “X Factor” e quan loçke Blerimin

Nuk mund të themi se ata të dy mund të kenë diçka me njëri-tjetrin. Por, ajo që mësuam është se talenti i veçantë nga “X Factor Albania”, Festina Mejzini e do kaq shumë aktorin Blerim Destanin, saqë e quan edhe loçkë të madhe.

Megjithatë, mund të themi se ata të dy kanë një të përbashkët, veshjen e tyre dhe stilin shumë të veçantë nga njerëzit e tjerë publikë.

 Ndoshta do të na duket interesante që aktorin e famshëm shqiptar ta shohim në një spot të këngëtares së re nga Gjokova./Maksim Gjokaj/ Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Festina's "X Factor" lock calls Blerim

Saturday, 2 June 2012

Festina Mejzini: Dalja ime nga "X Factor" ishte e padrejte!...

Festina: Ishte e padrejte dalja ime kete jave

Ajo eshte padyshim fenomen i "X Factor Albania". Adoleshentja nga Gjakova qe si kurre ndonjehere rrembeu zemrat e gjithe shqiptareve dhe qe ngrinte cdo jave publikun ne kembe ne teatrin e TV Klan, me nje ze krejt te vecante duke i dhene cdo hiti boteror qe interpretoi ngjyren dhe karakteristiken e saj edhe pse nuk arriti finalen e "X Factor", ndihet fituese. Ashtu si fansat e saj edhe ajo mendon se dalja nga gara te dielen qe lame pas ishte e padrejte, ndersa eshte e lumtur se famen dhe popullaritetin qe ka dashur qe ne fillim te heres, kur edhe u be pjese e ketij evenimenti muzikor ia ka arritur ta marre. I eshte kthyer studimeve ne qytetin e saj per te perfunduar maturen, ndersa aty ka gjetur nje mbeshtetje mjaft te madhe, ku mes mbeshtetesve te saj me e flakta duket kengetarja Flaka Krelani.

Monday, 28 May 2012

Alban Skënderaj i bën ftese për duet Festines

 Ajo kishte shkuar në pesëshen e më të mirëve nga një udhëtim i gjatë nga Gjakova e deri në skenën e madhe të talent-shout, “X Factor Albania”.

Kjo është Festina Mejzini, e cila me qetësinë e saj e ka pranuar verdiktin e publikut, duke u eliminuar mbrëmjen e së dielës, ndërsa mentori Alban Skënderaj i ka bërë një propozim publikisht që do të donte ta bënte një duet me gjakovaren.

Festina është komentuar gjithmonë për stilin e saj të veçantë dhe ka pasur më së shumti klikime në kanalin YouTube për perfomansat e saj në “X Factor”. /Maksim Gjokaj/Kosova Sot/.
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Alban Skenderaj makes an invitation to duet Festinës

She had gone in the top five of the best from a long trip from Djakovica to the scene of great talent-show, "X Factor Albania". This is Mejzini Festina, which with its tranquility has accepted the verdict of the public, was eliminated Sunday night, and mentor Timbaland has made a public proposal that would like to do a duet with gjakovaren. Festina is always commenting on her unique style and had the most clicks on YouTube channel for its perfomans "X Factor". / Maxim Gjokaj / Kosova Sot /.

Saturday, 5 May 2012

Festina, Fenomeni nga Gjakova në “X Factor Albania”

Këndon në stilin e saj, por që provon cdo gjë dhe ia arrin. Kjo është vajza e vecantë, Festina Mejzini që është kthyer në një fenomen në garën e madhe në “X Factor Albania”.

Ajo vjen sot në një rrëfim po kaq të sinqertë për gazetën tonë ku tregon se suksesin ia dedikon gjysit të saj të ndjerë një artisti të madh, ndërsa thotë se ajo në Tiranë ka sjellë një pjesë të vendlindjes së saj, Gjakovës.

Por cili është adhuruesi i saj më i madh nga familja? Ndiqni rrjedhën e intervistës me talentin Festina!

Festina ku ke qenë më parë, pse nuk e ke zbuluar X?
Festina Mejzini-Në Kosovë zbulohen më vështirë talentët, mungon aktivizimi i profesionistëve në përzgjedhjen e kandidatëve.


Sunday, 8 April 2012

Festina Mejzini: Krahasimi me Amy Winehouse? Eshte privilegj dhe pergjegjesi!

Festina Mejzini: Dua te bej nje duet me Dorina Leken

Ajo eshte nje nga konkurrentet me te forta te “X-Factor”, e nga shume shihet si nje pretendente per cmimin e madh. Vajza nga Gjakova i ka cuditur te gjithe me zerin e saj te vecante dhe profesionalizmin qe po tregon ne skene. E, s’ka sesi te ndodhe ndryshe, pasi Festina eshte rritur ne nje familje artistesh. Nje artiste qe sapo ka nisur te hedhe hapat e pare drejt suksesit. Ne kete interviste per “MAPO”-n ajo tregon shume per muziken, boten e saj, miqte por edhe emocionet e nje gare te tille, ku ajo po fiton zemrat e shqiptareve.

Festina, cilat jane emocionet e tua ne kete pike te gares?

Tuesday, 13 March 2012

Femrat finaliste te X Factor rrefejne per dashurite ne jeten reale...

Shtate femrat finaliste te “X Factor”: Ju rrefejme dashurite tona ne jeten reale

Ato tashme quhen finaliste dhe ia ndiejne rrezikun njera-tjetres ne ethet e gares per kupen “X Factor”, qe po transmetohet ne “Tv Klan”. Jane shtate finalistet vajza qe kane prekur famen, aq sa kane krijuar grupe fansash qe duan te dine me shume per to. Tri vajzat e para jane konkurrente te kategorise mbi 23 vjec dhe udhehiqen nga Vesa Luma, ndersa te tjerat jane kategoria vajza qe trajnohen nga Juliana Pasha. Ne show nuk kane mundesi te thone shume per veten, ndaj per here te pare per “Panorama Plus” zbulojne dashurite e tyre ne jeten reale qe i mbeshtesin ne kete “reality show”, me regji te Vera Grabockes e qe prezantohet nga Alketa Vejsiu.

Monday, 5 March 2012

Zerat kosovare “in” edhe ne “X Factor”

Ashtu si ishin edhe në spektaklin “The Voice of Albania”, edhe në një tjetër shou talentesh për muzikë, siç është “X Factor”, janë të shumtë talentet nga Kosova. Festina, Lirija, Arianiti janë një treshe e fortë, të cilët garojnë edhe në të dielat finale në Tv Klan për çmimin e madh, atë për t’u bërë superstar.

Në natën e parë gjysmëfinale, ku edhe teknologjia fliste shumë në HD, kanë qenë zërat e talenteve nga Kosova të cilët janë duartrokitur dhe përkrahur shumë. Ne urojmë që me këta zëra do të tregohen korrektë të gjithë sipërmarrësit e këtij edicioni dhe nëse vërtet janë më të mirët të fitojnë kontrata reale dhe serioze me shtëpitë diskografike më të njohura në botë./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Items in Kosovo "in" on the "X Factor"

Just as they were in the spectacle "The Voice of Albania", yet another talent show for the music, like "X Factor", are many talents from Kosovo. Festina, Liria, Arianiti are a strong trio, who compete in the finals on Sundays for TV Klan grand prize, to become the superstar. At night the first semifinal, where he spoke more in HD technology, have been rumors of talent from Kosovo who are acclaimed and highly supported. We wish that these voices will prove correct all entrepreneurs in this edition and if you really are the best to get real and serious contracts with most popular graphic houses in the world./Maxim Gjokaj/Kosova Sot/

Monday, 27 February 2012

16 Finalistet e X Factor Albania [VIDEO]

Drejt finales se “X Factor Albania”, zgjidhen 16 finalistet

Eshte formuar tashme grupi prej 16 finalistesh qe do te konkurrojne ne audicionin e pare te “X Factor Albania”. Dje ne mbremje ne ‘Tv Klan’, ne naten e Vilave te Anetareve te Jurise, Pandi Laco, Juliana Pasha, Vesa Luma dhe Alban Skenderaj kane zgjedhur 4 konkurrentet e skuadrave te tyre per te vazhduar nje gare qe do te zhvendoset ne Teatrin Klan, ne nje studio ultra moderne dhe qe do te transmetohet ne teknologjine ‘high definition’.

Wednesday, 15 February 2012

Edhe “X Factor”-in mund ta fitoje nje kosovare!

Festina Mejzini dhe zeri i saj qe po cmend te gjithe!

Ajo është shumë veçantë dhe simpatike në mënyrën e thjeshtë kur këndon. Bëhet fjalë për vajzën e cila, u tha se solli stilin shumë të veçantë në këndimin e saj në konkurrimin e “X Factor”-it. Quhet Festina Mejzini, dhe zëri i saj po çmend të gjithë, edhe jurinë e këtij shou.

Ndërsa ne mësuam se vajza nga Gjakova ka kaluar në 4-shën e më të mirëve në “X Factor”-i, dhe mos u çudisni nëse ajo do të jetë fituesja, duke u renditur me Rinën nga Prizreni, vajzën tjetër nga Kosova, e cila fitoi “The Voice” fundjavën e kaluar. Festina Mejzini thuhet se me zërin e saj e ka ringjallur të ndjerën Amy Vinehouse./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Even the "X Factor" in Kosovo could win a!

Wednesday, 8 February 2012

Gjakova lind nje Amy Winehouse shqiptare (Video)

Kishte ardhur nga Gjakova vajza për të konkuruar në ‘X Factor Albania’, dhe si duket ia ka vlejtur, jo vetëm udhëtimi, por edhe pritja e jurisë për një yll.

Quhet Festina Mejzini dhe sic tha muzikën e kishte të trashëguar nga gjyshi i saj, por që me thjeshtësinë e saj ajo ka habitur panelin e jurisë. Festina ka interpretuar një këngë të këngëtares së madhe, tashmë të ndjerë, Amy Winehouse, dhe në fund ka kënduar vetëm një strofë të një këngë të vjetër gjakovare kënduar më parë nga gjyshi i saj.

Juria ka dhënë këtu edhe vlerësimet ndoshta më maksimale për këtë vajzë gjakovare e cila ishte vërtetë një Amy Winehouse. Ndersa Festina eshte pelqyer shume edhe nga anetaret e tjere te jurise, qe here pas here jane ne panel, madje Anjeza Shahini dhe Besa Kokedhima kane vene videon e saj ne murin e tyre te facebookut.

Ne po ju sjellim edhe videon e prezantimit të saj në “X Factor” qe ju lexues te bindeni per ate qe sapo ju treguam./Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Amy Winehouse arises Gjakova

Girls came from Gjakova to compete on 'X Factor Albania', and it seems worth it, not only travel but also the expectation of the jury for a star. Festina called Mejzini and music as he had inherited from her grandfather, but its simplicity it has surprised the jury panel.

Festina has interpreted a song of great singer, now deceased, and finally Amy Winehouse sang only one verse of an old song sung Gjakova ago by her grandfather. The jury has given here are probably maximum estimates for Gjakova girl who was really an Amy Winehouse. We are bringing you the video of her presentation on "X Factor"/Albavipnews/Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online