All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Fjoralba Turku. Show all posts
Showing posts with label Fjoralba Turku. Show all posts

Monday, 26 December 2011

Fjoralba Turku, e Qete dhe e Permalluar...

E qete dhe e permallur

“Kjo eshte nje kenge qe une e kam shume per zemer…” , thote kengetarja ne skene. Eshte numri i katert ne repertorin e Fjoralba Turkut. Kenga e dyte shqiptare. E vetmja jopopullore. “E ka kenduar nje kengetare e madhe shqiptare qe jeton ne Zvicer, Vace Zela, idhulli i kengetareve shqiptare.” Nje fije ngazellimi deperton mbi zerin e saj zakonisht te permbajtur. “Valsi i lumturise e ka titullin”. Fjoralba Turku e thote kete me nje perkujdesje qe te kujton dike qe prezanton nje bizhuteri te cmuar nga trashegimia familjare.

Salla ne “Jazzclub Unterfahrt” te Mynihut eshte plot me njerez. Te rehatuar neper karriget dhe stolat e bodrumit me nga nje gote perpara, ata presin me kureshtje dashamirese te degjojne se si tingellon nje kenge shqiptare e muzikes se lehte. Vetem njeri eshte pak i shqetesuar: violinisti dhe mesuesi i muzikes, Fagu Turku, ish-koleg i kengetares se madhe shqiptare dhe babai i Fjoralbes. Muzike. Nje intro me piano, mbi te cilin hyn me butesine e nje ninulle zeri i kengetares, la-la-ja euforike mungon, shthurje e melodise nga pianoja, rithurje ne tingujt e ngrohte te kontrabasit, serish zeri me ngjyren e vecante… “Bravo!” degjohet ne fund nga salla. Duartrokitje. I ati eshte i lehtesuar dhe i prekur.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online