All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Gazeta Tribuna. Show all posts
Showing posts with label Gazeta Tribuna. Show all posts

Tuesday, 22 October 2013

Kur do behet nuse Ryva Kajtazi?

Ryva Kajtazi by Veton Osmani
Deshiron dasme tradicionale

I dha fund beqarise duke e kurorezuar dashurine e saj me fejese. E sic e kerkon tradita, Ryva Kajtazit i takon tani te mendoje per diten e marteses. Mirepo angazhimet e shumta dhe bashkejetesa me te perzgjedhurin e saj e kane bere qe kengetarja nje here per njehere te mos e kete ne plan kete ceremoni.

“Nuk e kemi planifikuar ende diten e dasmes. Une dhe i fejuari im bashkejetojme dhe nuk po na duket interesant njehere per njehere te flasim per dasme. Pastaj aty jane edhe angazhimet tona te shumta qe pak po e shtyjne kete gje”, ka thene ne fillim te bisedes kengetarja. Por Ryva nuk e ka perjashtuar deshiren qe nje dite edhe ajo te vishet me fustanin e nuserise.

“Sigurisht qe kam deshire ta shenoje dashurine time edhe me dasme dhe sigurisht qe si cdo vajze tjeter edhe une kam qejf te behem nuse. Mirepo tani per tani nuk e kemi planifikuar kete gje. Une pelqej spontanitetin dhe besoj qe edhe planifikimi i dites sone do te behet ne menyre spontane”, ka shtuar kengetarja, duke theksuar se pelqen qe dasma e saj te kete nje doze te zakoneve tona tradicionale. /nita brisku/

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online