All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Gazmend Mehmeti. Show all posts
Showing posts with label Gazmend Mehmeti. Show all posts

Sunday, 2 December 2012

Gazmend Mehmeti sjell ‘Pse te humba’ (Video)

Pas këngës, e cila u prit shumë mirë nga publiku shqiptar, ‘E di se ka më mirë”, këngëtari Gazmend Mehmeti ka sjellë videoklipin e tij të dytë. Kënga mban titullin “Pse të humba”.

Dhe është e zhanrit rok-baladë, e punuar nga shokët e tij të fëmijërisë, të cilët janë artistë të njohur kosovarë, vëllezërit Bunjaku, muzika është krijuar nga Besim Bunjaku dhe teksti nga Arsim Bunjaku.

Kënga është promovuar në “Maroon Pub” mbrëmjen e fundit të nëntorit, ndërsa është në duet me këngëtaren Albiana Syla.
M. GJ.
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Mehmet brings liveliness 'Why I missed'

After the song, which was very well received by the Albanian public, 'I know better, "Glee singer Mehmeti brought his second video clip.

The song titled "Why I lost." And is rock-ballad genre, working from his childhood friends, who are artists Kosovar, Bunjaku brothers, music is created by Faith Bunjaku and text by Bunjaku Education. The song was promoted to "Maroon Pub" last night of November, and is a duet with singer Syla Albiana.
M. GJ.

Wednesday, 27 June 2012

Gazmend Mehmeti, e di qe ka me mire!


Këto ditë është bërë promovimi i këngës dhe video-klipit të ri me titull ‘E di që ka më mirë” të këngëtarit Gazmend Mehmeti.

Kënga është rezultat i një bashkëpunimi të fuqishëm mes kompozitorit Florent Boshnjaku dhe Arsim Bunjakut, i cili e ka shkruar tekstin e kësaj kënge. Video-klipi është bërë nga produksioni ‘Think Creative’, ndërsa kënga është ritmike, e stilit ‘dance’ ballkanas.

Të pranishëm në promovim në një lokal të Prishtinës ishin edhe shumë miq dhe kolegë këngëtarë të Gazmendit. Videoja ka marrë shumë pëlqime edhe në internet./Maksim Gjokaj/ Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Gazmend Mehmeti knows that there is better

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online