All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Gerti Gjoni. Show all posts
Showing posts with label Gerti Gjoni. Show all posts

Wednesday, 23 June 2010

Gerti Gjoni, Intervista "Infopress"


/photo public domain/

Interviste me kantautorin nga Shqiperia, Gerti Gjoni
Inspirimi im rrjedh nga gjithcka qe ndez ‘zjarrin’ muzikor brenda meje

Nese ne kete bote ndodhin gjerat per nje arsye, atehere arsyeja kryesore qe kengetari nga Shqiperia, Gerti Gjoni u lidhe me kengen, ishte se ai e donte ate. Dhe kush tjeter do te fl iste me mire per Gertin dhe kenget e tij, pervec kitares me te cilen u misherua qe ne femijeri, atehere kur edhe nisi te ekzekutonte notat magjike, si nje fi llim drejt botes se artit. E tani kur ne pentagramin e tij te punes jane renditur tri kenge te punuara nga vet ai, kantautori rrefen me endje per secilen note magjike qe shkroi, ndersa tregon njeheresh edhe per bashkepunimet me miqte e tij kengetare, jeten private e perditshmerine qe e karakterizon. Gerti, permes kesaj interviste dhene “Infopress”, tregon edhe per udhetimet drejt Kosoves, pasionet dhe shpirtin e tij prej komiku qe e konkretizon ne cdo moment

Infopress: Ndonese ndodheni ne fillim te karrieres muzikore, duket se tashme keni rreth vetes nje numer mjaft te madh fansash qe pelqejne krijimet qe ju beni. Cfare do te thote per ju ky fakt?
Gerti: Me behet jashtezakonisht zemra mal, kur degjoj qe ekzistojne dashamires te muzikes sime. Mendoj qe eshte nje nga inkurajimet dhe pozitivitetet i cdo artisti ne pergjithesi! Per t’iu pergjigjur shkurt, ky fakt me inkurajon se tepermi, me gezon dhe me frymezon per ide dhe materiale akoma me te bukura se keto, me te cilat jam paraqitur deri tash.

Mezi pres t’i rikthehem Kosoves fantastike

Infopress: E keni menduar, apo e keni ne plan ndonje vizite drejt Kosoves?
Gerti: Absolutisht PO! Dhe nuk do te vonoje si vizite. Madje po e pres me shume endje. Nje nga koncertet e mia te para kane qene me grupin “Ilirjanet” ne Prishtine dhe ne Peje, keshtu qe mezi pres t’i rikthehem Kosoves fantastike.

Infopress: Nuk ishte vetem kenga me te cilen u prezantuat ne festivalin e vjetshem “Kenga Magjike”, ku u vleresuat si kantautori me i mire, por ju krijuat edhe kenge tjera te bukura. Zakonisht nga ku lind inspirimi yt?
Gerti: Po eshte e vertet! Une deri tani i jam paraqitur publikut shqiptar dhe diaspores me tri kenge. E para ka qene ne “Top Fest 6”, e titulluar “Me lejo te te them me fal”, e dyta ka qene kenga “Nje here ne jete une dashuroj”, me te cilen u paraqita ne festivalin “Kenga Magjike”, dhe u vleresova me cmimin kantautori me i mire! Dhe, se fundi, me kengen “Engjelli im”, u prezantova ne “Top Fest 7”, kenge kjo e cila u nominua per “Best Male”, dhe me te cilen perforcova ‘live’ ne fazen gjysmefi - nale. Inspirimi im rrjedh nga gjithcka qe mund te ndezi sadopak ate ‘zjarr’ muzikor qe fshihet brenda meje. Mund te jete nje vajze, nje rresht qe lexoj, nje poezi etj...Dhe e vetmja menyre me te cilen une shprehem eshte, te ulurit diku me kitaren time edhe te kompozuarit.

Se shpejti nje duet me Redon Makashin

Infopress: Se fundi, nje kenge qe tashme ka rrembyer kohe neper programet muzikore te televizioneve shqiptare, eshte kenga “Engjelli im”, kenge kjo me te cilen u ngjitet ne skenen e “Top Fest” dhe gjysmefinalen e tij. Na flisni pak per kete eksperience?
Gerti: Eksperienca ka qene fantastike. Mu be qejfi qe performova ‘live’ ne ate eveniment dhe i uroj festivaleve te tjera ne trojet shqiptare, fatin e ketij “Top fest-i”! Normale, qe cdo kengetar, kenaqesine e tij e gjen tek e kenduara ‘live’. Une kam gati 10 vjet qe jam aktiv me jeten e nates ne Tirane dhe jashte saj, keshtu qe sadisfaksioni ishte goxha i madh ne kete eveniment.

Infopress: Mendoni qe jeni vleresuar me noten e duhur ne festivalin e fundit?
Gerti: Jo! Mendoj qe nuk jam vleresuar sic duhet ne “Top Fest 7”, por ama respektoj jurine edhe votat e degjueseve te kengeve te “Top Fest 7”, dhe falenderoj organizatoret, per mundesine qe me dhane te performoja!

Infopress: Por, nuk eshte se nuk u vleresua e gjithe krijimtaria juaj ne kete festival. Ishte kenga e Mariza Ikonomit, kompozimin e se ciles muzike e keni bere ju. Si u ndjete per kete vleresim?
Gerti: Faktikisht, e vetmja gje qe ma hoqi ndopak ‘merzitjen’ time nga mospjesemarrja ne fi nalen e “Top Fest-it” ishte cmimi qe ju dha kenges sime, te interpretuar ne nje menyre fantastike nga Mariza! Me besoni, jam ndjere shume, shume i gezuar dhe i lumtur, pasi eshte hera e trete qe une i prezantohem publikut ne nje festival, dhe nder to kam dale me dy cmime, nje si kantautor dhe nje si kompozitor. Ky fakt i jep shume hov karrieres sime.

Infopress: Dihet qe sezoni i veres vleresohet si me frytdhenesi sa i perket krijimeve muzikore nga kengetare te ndryshem. Me cfare te rejash do te pasoje krijimtaria e Gertit?
Gerti: Ne fakt, eshte e vertet ajo qe thua! Une po pergatitem se fundmi, se bashku me Redon Makashin te bejme nje duet se bashku. Redi, gjithnje ka qene nje kengetar te cilin une e kam simpatizuar shume, keshtu qe do te jete kenaqesi, qe te pranoj te kendojme se bashku ne nje duet. Eshte nje kenge e kompozuar nga une dhe presim qe kenga te dali se shpejti edhe me nje klip. Plani tjeter vijon me “Kengen Magjike”. Kam deshire te marr pjese serish ne kete eveniment gjigant per mendimin tim. Ka qene nje festival, i cili me ka dhene shume, shume inkurajim dhe nje start te mrekullueshem ne karrieren time, dhe mbi te gjitha me vleresuan goxha mire.

Infopress: Keni menduar t’i beni nje klip kenges “Engjelli im”?
Gerti: Te them te drejten akoma jo... Me pelqen te transmetohet versioni ‘live’ i tij ne TV, por nuk perjashtohet mundesia e nje klipi te mundshem, pasi per mua ajo eshte nje kenge shume e vecante.

Infopress: Pervec si kantautor, si cfare tjeter vleresohet Gerti?
Gerti: Si nje njeri i qeshur, pozitiv dhe me teper humor!

Infopress: Por, kur dhe si ndodhi takimi i pare me kengen?
Gerti: Ne fakt, takimi im i pare me kengen ka ndodhur shume vjet me pare, qysh ne femijerine time. Vellai me ka mesuar hapat e para ne kitare, dhe pastaj kam vazhduar studimin tim vete si autodidakt. Pastaj kam kenduar ne kishe, si shume kengetare te tjere me emer ne Tirane. Aty kam pasur edhe eksperiencen e pare me te kenduarin ‘live’, pasi na duhej te kendonim cdo jave dhe te them te drejten kjo ka qene nje faze shume e rendesishme ne formimin tim si muzikant. Pastaj nje etape tjeter madhore, ka qene edhe prezantimi im me grupin “Ilirjanet”, i cili ka performuar dy here ne festivalin e “RTSH-se”, me kengetar Merland Kademin dhe Mariza Ikonomin. Aty kam qene kitarist i grupit. Pastaj, biznesi i muzikes ‘live’ ne pub-et e Tiranes mori hov, keshtu qe si shume kolege te tjere muzikante, ju bashkengjita edhe une performances ‘live’ neper pub-e dhe lokale te ndryshme.

Mundohem te qesh sa me shume dhe mbi te gjitha, t’i beje te tjeret te qeshin

Infopress: E ndjeni veten me fat?
Gerti: Shume!

Infopress: Sipas jush cka nuk duhet t’i mungoje nje kengetari te mirefillte?
Gerti: Pasioni!

Infopress: Ne kenge tingelloni shume melankolik, po ne jeten reale si jeni?
Gerti: Pak a shume. Po ne te vertet, shumica e artisteve, ne pergjithesi jane te ndjeshem dhe melankolik, por nuk do ta fusja veten tek ‘shume melankoliket’.

Infopress: Jeta larg muzikes e angazhimeve profesionale, si vazhdon per ju?
Gerti: Me te perditshmet dhe aventurat e saj.

Infopress: Po temperaturat e larta aktuale, te drejtojne drejt plazhit apo ne ndonje vend larg nga dielli?
Gerti: Faktikisht, une preferoj edhe plazhin edhe klimen malore. Por, me teper anoj nga kjo e dyta, pasi diellin e tepert nuk e preferoj shume.

Infopress: Me shume do te pelqeni nje mbremje ne nje koncert roku, nje mbremje ne mes miqsh apo nje mbremje romantike ne shoqeri te nje vajze, nese do te duhet te zgjidhni per mbremjen e radhes?
Gerti: Ne nje menyre absolute, do zgjidhja mbremjen romantike me nje vajze... Ku ka gje me te bukur!

Infopress: Dhe kur jemi tek vajzat, e keni takuar tashme te duhuren, apo jeni ne ‘kerkim’ te saj?
Gerti: ...akoma jo e duhura!

Infopress: Nese eksplorojme tek Facebook-u yt, dhe gjerat qe publikoni aty, duket te jeni mjaft i pasionuar ne barsoleta. Vleresoheni edhe ne rrethin shoqeror per te tille?
Gerti: Ha-ha-ha! Po...Ne fakt me pelqejne shume barsoletat. Kot nuk thone, qe e qeshura zgjat jeten, keshtu qe mundohem te qesh sa me shume dhe mbi te gjitha, t’i bej te tjeret te qeshin.

Infopress: Dicka per fund, qe do te donit te shtoni dhe ne nuk iu pyetem?
Gerti: Desha te falenderoj perzemersisht bashkepunetorin tim me te afert, Elvis Duron, i cili ka dhene nje ndihmese shume te madhe ne dy kenget e mia te fundit, madje tek kenga “Nje here ne jete une dashuroj”, pjesemarrese ne “Kenga Magjike” eshte edhe bashke-kompozitor. Dhe, se fundi, me ka gezuar shume intervista me gazeten tuaj. Eshte hera e pare qe jap nje interviste per nje gazete ne Kosove, keshtu qe ju falenderoj perzemersisht!

Rutina vazhdon te beje te veten

Infopress: Dhe aktualisht cilat jane angazhimet qe po perkufi zojne perditshmerine tuaj?
Gerti: Rutina vazhdon te beje te veten ne jeten time. Mundohem te angazhohem totalisht ne punet qe me rrethojne. Merrem me prova per muziken ‘live’, jap disa kurse private ne kitare, lexoj shume libra artistike, dhe me pelqen shume te kaloj kohe me shoqerine time te mrekullueshme, e cila me ka mbeshtetur shume ne performimet dhe ne muziken time! I falenderoj shume, shume! /melihate gashi/infopress/qershor 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Interview with kantautorin from Albania, Gerti John
My inspiration comes from everything that sparks 'Fire' music in me

If things happen in this world for a reason, then the main reason that singer from Albania, Gerti John was connect with the song, was that he loved it. And who else would be better for fl iste Gerti and his songs, except the guitar which was misherua since childhood, when the magic began to execute notes, as a fi world in order to use towards art. And now when we pentagramin his work are listed three of his songs he worked, kantautori rrefen to weave the magic that wrote each note, and shows once and for his collaboration with singer friends, private life that characterizes everyday. Gerti, through this interview given "Infopress", shows the journey towards Kosovo, his passions and spirit of komiku that at any moment konkretizon

Infopress: Although we are early musical career, it seems that now you have about yourself a very large number of fans who love the creations that you make. What will this actually mean for you?
Gerti: With become extremely mal heart when you hear there loved my music. I think that is one of encouragement and pozitivitetet of any artist in general! In response in February, the fact that most encourages, and inspires enjoys with ideas and materials for even more beautiful than these, with which I presented so far.

Kosovo can not wait to go back fantastic

Infopress: And you thought, or you plan any visit to Kosovo?
Gerti: Absolutely YES! And do not delay as the visit. Even if the wait more weaving. One of my first concerts with the group were "Ilirjana" in Pristina and Peja, so I look forward to back Kosovo's fantastic.

Infopress: There was only song which was presented at the festival last year's "Magic Song", which was rated as the best kantautori, but you also created other beautiful songs. Usually where there is your inspiration?
Gerti: Yes it is true! I'm now up to public Albanian diaspora with three songs. The first was in "Top Fest 6, titled" Let me tell the fly ", the second song was" a once in life I love you ", with which he presented in the festival" Magic Song ", and kantautori was honored with the best price! And, finally, with the song "My Angel" was prezantova "Top Fest 7", this song which was nominated for "Best Male" and with which perforcova 'live' phase gjysmefi - municipal. My inspiration comes from everything that it can somehow lit 'fire' music was hiding inside me. It may be a girl, a line that read, poetry, etc ... And the only way in which I express it is to ulurit somewhere with my kitaren also kompozuarit.

Soon a duet with Redon Makashi

Infopress: Finally, a song that already has blown through time television programs Albanian musical is the song "My Angel", songs with which it was sticky at the scene of the "Top Fest" and its municipal gjysmefi. Isni fl us a bit about this experience?
Gerti: The experience was fantastic. MU performova indulge that 'live' at that event and we hope other festivals Albanian lands, the fate of this "Top fest-i"! Normal, that every singer, finds his pleasure in singing 'live'. I have almost 10 years I am active night life in Tirana and beyond, so that was pretty big sadisfaksioni in this event.

Infopress: Think that you evaluate the appropriate grade at the festival last?
Gerti: No! I am not properly evaluate the "Top Fest 7", but Ama jurine respect the votes of the songs listeners' Top Fest 7 ", and I thank the organizers for the opportunity that I got to perform!

Infopress: But is not that it was awarded and all your creativity in this festival. Mariza was Ikonomi song, whose composing the music you've made. How did you feel about this assessment?
Gerti: Actually, the only thing that gave me a little 'merzitjen' from my non-participation in the municipal fi "Top Fest-it" was the price that you gave my song, be interpreted in a fantastic way of Marisa! Believe me, I felt very, very happy and glad, because it is the third time that I prezantohem public in a festival, and brought honor to have two prices, one as song writers and as a composer. This actually gives more momentum to my career.

Infopress: It is known that the summer season as frytdhenesi evaluated in terms of musical creativity by different singers. What will follow the rejash Gerti creativity?
Gerti: In fact, it is true what you say! I was recently study, together with Redon Makashi to do a duet together. Lee, always has been a singer whom I've simpatizuar more, so that would be fun, to accept the gjini together in a duet. It is a song composed by me and expect the song to emerge soon with a clip. Another plan follows the "Magic Song". I would like to take part again in this gigantic event to my opinion. There was a festival, which has provided many, many encouragement and a wonderful start in my career, and above all with pretty well appreciated.

Infopress: Did you think to make a clip song "My Angel"?
Gerti: To say the right still do not ... I like the broadcast version of 'live' his TV, but not excluded a possibility of potential clips, because for me it is a song very special.

Infopress: Besides as song writers, as estimated Gerti what else?
Gerti: As a gay man, and more positive mood!

Infopress: But when and how it happened the first meeting of the song?
Gerti: In fact, my first meeting with the song happened many years ago, since my childhood. Brother has learned his first steps in guitar, and then I continued my own research as autodidact. Then I sing in church, how many other singers named Tirana. There also have been the first experience with singing 'live', as we sang each week should be and the right to say it was a very important stage in my formation as musician. And one other adult stage, was also my introduction to the group "Ilirjana" who has performed twice at the festival of "Radio Station, that" with singer Mariza Merland Kademin and Ikonomi. There have been the group's guitarist. Then, the business of music 'live' in pub-mails of Tirana took off, so that as many colleagues and other musicians, you attach the performance I 'live' through the public and various local.

I try to laugh as much and above all, to make others to laugh

Infopress: The feel lucky?
Gerti: Too many!

Infopress: According to you what should not be missing a genuine singer?
Gerti: passion!

Infopress: We tingelloni more melancholy songs, but in real life, how are you?
Gerti: a little more. But in fact, most artists, in general are sensitive and melancholy, but it will not fusja themselves to 'very funky'.

Infopress: Life away from music and professional commitments, as goes for you?
Gerti: The daily and her adventures.

Infopress: high temperatures are present, the drive to the beach or in any place away from the sun?
Gerti: Actually, I prefer the beach and mountain climate. But more of this second bank, after excessive sun does not prefer more.

Infopress: More will enjoy an evening at a rock concert, an evening among friends or a romantic evening in the company of a girl, if we must choose the next evening?
Gerti: In an absolute way, the solution will be romantic evening with a girl ... Where is the beautiful thing!

Infopress: When are girls, have already met duhuren, or are in the 'search' to her?
Gerti: ... still not right!

Infopress: If you explore on your Facebook-being, and reveal things that it seems you are quite passionate in joke. Also assessed the social environment for such?
Gerti: Ha, ha, ha! Yes ... In fact like so much joke. Kot does not say that the laughter long life, so I try to laugh as much and above all, to make the others laugh.

Infopress Something to end, that would like to add and we had not asked him?
Gerti: happy I would like to thank my closest collaborator, Elvis patient, who has given a very large contribution in my two last songs, even to the song "Once I love in life, participating in" Song Magic ' is the co-composer. And, finally, with much enjoyed your interview with the newspaper. She was the first to give an interview for a newspaper in Kosovo, thank you so happy!

Routine continues to make itself

Infopress: And what are the efforts currently being perkufi nities to your everyday?
Gerti: routine continues to make my life itself. I try to engage fully in the work with the surrounding. Deal with the evidence for music 'live', gives private guitar courses, read many art books, and loves to spend time with my wonderful society, which has supported more in my music and performances! I thank you, too!
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online