All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Gresa Pallaska. Show all posts
Showing posts with label Gresa Pallaska. Show all posts

Friday, 23 November 2012

Jericho i "ftohe" shqiptaret [VIDEO]

Eshte nje eufori dhe optimizem kombetar ne mesin e shqiptareve, ne vigjilje te Festes se Madhe, te 100 Vjetorit te Pavaresise. Mesiguri nje nder Nentoret me te "nxehte" deri me tani, por qe ka nevoje nganjehere edhe te "ftohet".

Rok grupi kosovar Jericho, me liderin dhe vokalistin Petrit Carkaxhiu i njohur si "Rrusta", ka publikuar videon "Nentori i ftohte", realizuar nga Pinkmoon Creative, qe pikerisht synon te "ftohe" pak shqiptaret ne kete nentor te "nxehte", ne menyre qe te reflektojme me mire ne rrugetimin tone shekullor si komb dhe realitetin qe na kaplon sot.

Jericho njihet me shume per zhanrin specifik "Gegh Rock" por qe ne kete "100 Vjetor" ata kane vendosur te vijne ne verzionin "toske". Na pelqeu jashtezakonisht kenga qe fillon me nje stil qe na kujton rok grupin e famshem anglez "Coldplay" dhe qe permban vargje me domethenie te forte, e qe nuk mund t'i lexojme medoemos si pesimiste por ndoshta me shume si realiste.

Ju sjellim me poshte videon dhe disa nga vargjet e kenges:

Saturday, 7 March 2009

"Cifti Martin" Deperton Ne Skenen Nderkombetare!

Cifti Martin Gresa dhe Astriti
/photo christofe quirion/

Cifti Martin ne Festivalin Nderkombetar “Incontri Teatrali”

Shfaqja "Cifti Martin" e Teatrit Kombetar te Kosoves eshte ftuar ne edicionin e peste te Festivalit Nderkombetar "Incontri Teatrali" qe do te mbahet ne Lugano te Zvicrres ne datat 17–20 Prill 2009.

“Cifti Martin”, sipas Eugene Ionescos, ne regji te Bekim Lumit, me aktoret Astrit Kabashi dhe Gresa Pallaska, ka pasur premieren me date 29 Nentor 2008 ne Teatrin Kombetar te Kosoves. Nga kritika kosovare kjo shfaqje ka marre vleresime shume pozitive. Deri me tash, kjo shfaqje ka pasur 15 repriza dhe eshte prej shfaqjeve me te vizituara nga publiku.

“Incontri Teatrali”, konsiderohet si njeri prej festivaleve te rendesishme teatrore ne Evrope, qe, nder te tjera, fton edhe producente teatrosh dhe menaxhere te shumte festivalesh nga vende te ndryshme te Evropes.

Kjo ftese per pjesemarrje ne kete festival nderkombetar, ne adrese te Teatrit Kombetar te Kosoves, eshte e para mbas gati 8 vitesh, pa llogaritur ketu pjesemarrjen e TKK ne festivale regjionale. /telegrafi/06.03.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
Translation by Google:

Couple Martin in the International Festival "Incontri Teatrali"

Displaying "Martin Couple" National Theater of Kosovo is inviting the fifth edition of International Festival "Incontri Teatrali" to be held in Lugano in Switzerland in the dates 17-20 April 2009.

"Martin Couple," by Eugene Ionescos, we directed the Bekim River, with actors and Astrit Kabashi Gresa bucket, there was the premiere date of 29 November 2008 at the National Theater of Kosovo. Criticism from Kosovo this show has received many positive reviews. Until now, this show has had 15 performances of repriza and is visited by the public.

"Incontri Teatrali", regarded as one of the most important theater festivals in Europe, which, inter alia, invites the theatre producers and managers of numerous festivals from different countries of Europe.

This invitation to participate in this international festival, addressed to the National Theater of Kosovo is the first after nearly 8 years, not counting here TKK participation in regional festivals.
- - - - - - - - - - - - - - - -
p.s. Ju lutem permiresoni kete perkthim ku ka mundesi duke lene verzionin tuaj ne pjesen e komenteve! Perkthimi eshte bere nga roboti i Google-it!

Friday, 20 February 2009

Gresa Pallaska, Mbreteresha e Skenes Shqiptare!

Gresa Pallaska
/photo bashkim hasani/

Gresa mes bukurise dhe filmit

Gresa, nje emer ilir femre, qe ka domethenie mbretereshe, ka marre kuptimin e sakte, sepse Gresa Pallaska qemoti eshte percaktuar per te qene mbretereshe e skenes shqiptare. Ajo, pervec qe eshte e angazhuar neper seri dhe filma, duket se i flene me shume loja ne teater. Kete e deshmoi, katerciperisht me shfaqjen e Bekim Lumit, “Cifti Martin”, ku Gresa, se bashku me Astrit Kabashin kane briluar. Duke luajtur ne kete perralle te perbotshme boterore, duket se edhe Gresa do te jete e perbotshme, me artin e saj me fin, ate skenik. Bukuria e Greses, sikur fisnikeron publikun dhe permbushe misionin e artit skenik, ku bejne pjese deshperimi, gezimi, pikellimi dhe mbi te gjitha shkelqimi. Gresa do te shkelqej edhe ne te ardhmen. E themi publikisht dhe me besim te plote.

Jeni shquar gjithnje si nje vajze e bukur dhe mjaft e suksesshme ne ambiciet tuaja te karrieres. Keni qene e vetedijshme si femije per talentin per aktrim?
Gresa: Megjithese e pavetedijshme per talentin tim per aktrim, ne pyetjen “Cka do te behesh kur te rritesh” pergjigjja ime ishte aktore dhe ndjehem mire qe endrren time qe e kisha si femije jam duke e realizuar.

Ke ndryshuar shume qe nga koha kur u shfaqe per here te pare ne publik? Perparesite e tua si aktoret kush jane?
Gresa: Natyrisht... Ne shfaqjen “Cifti Martin”, pervec aktrimit, kam mundesi t’i shpalos disa nga talentet e mia...si kendimi, vallezimi, levizjet skenike, etj.

Gresa Pallaska

Po pjesemarrja ne serialin “Familja moderne”, sa e ploteson Gresen si aktore?
Gresa: Ne fillim puna ne televizion nuk me terhiqte shume dhe per kete arsye nuk kisha perqendruar vemendjen time aty. Por roli qe m’u ofrua nga regjisori Fatos Berisha, me beri qe te ndryshoja mendjen. Perkunder kesaj isha pak e brengosur si do te pershtatej ky rol me rolet e tjera qe funksiononin se bashku per nje kohe te gjate. Por roli kishte nje tranzicion te lehte ne serial dhe u pershtat shume mire me pjesen tjeter te ekipit. Ky projekt me ka plotesuar ne kuptim te punes ne nje ambient tjeter, para kamerave televizive.

“Monologet e vagines” ka ngjallur shume diskutime. Roli yt ka qene shume erotik. A mund te thuhet se jeni nje aktore e guximshme per skena erotike edhe prane ekranit?
Gresa: Eshte shume interesante qe e permendni kete shfaqje. Mund te them se edhe kritikeve te mi me te ashper, pikerisht familjes sime te ngushte, u ka lene shume pershtypje paraqitja ime ne kete shfaqje. Kur mora skenarin, duke marre parasysh tekstin tejet eksplicit hezitova ta pranoja oferten. Pasi lexova tekstin me vemendje, fillova ta shikoja kete shfaqje nga nje kendveshtrim tjeter dhe ne te njejten kohe fillova t’i kuptoja mesazhet e fuqishme te autores. Kurse per skena erotike ne ekran, per kete ceshtje nuk mendoj, sepse deri me tani nuk kam pasur nje oferte te tille. Kur te vije oferta do ta analizoj se pari rolin e pastaj domosdoshmerine e skenes erotike per vet rolin, sepse skenat erotike jo gjithhere jane te domosdoshme.

Gresa Pallaska

Cfare ben Gresa zakonisht, kur ka kohe te lire? Pastron, gatuan, lexon, pushon…?
Gresa: Edhe pse kam shume pak kohe te lire, ate e kaloj me familje, lexoj, shikoj filma, degjoj muzike, dal ...

Cilat ishin pritshmerite tuaja. Cfare do t’i shtoje karrieres tende?
Gresa: gjithcka...Ambiciet e mia jane te medha, shpresoj te kem fat dhe t’i realizoj, sepse jo gjithcka varet prej meje. Arti nuk ka kufi...

Nje pike te dobet dhe nje sekret te pamjes tende.
Gresa: Nese e zbuloj, nuk do te jete sekret.

Zemra juaj eshte e mbushur plot?
Gresa: Po

Ndodh te krijoni dashuri imagjinare kur nuk permbushen pritshmerite e artistes?
Gresa: Jo.

Gresa Pallaska

Po te japim nje mundesi te lavderosh pa modesti veten tende. Cfare pelqen me shume tek ti?
Gresa: Faleminderit per mundesine, por nuk me pelqen te lavderohem...e kjo me pelqen tek vetja.

Cfare do te doje te kishe ne keto momente, dicka qe te mungon?
Gresa: Do te deshiroja te jetoja ne nje kohe ku arti do te vleresohej me shume ne shoqeri. /gazmend kajtazi/vip press/telegrafi/19.02.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Saturday, 3 January 2009

Leonora, Nora & Genta ne "Zgjedhe Pa u Pa" RTK

LEONORA JAKUPI, NORA ISTREFI DHE GENTA ISMAJLI NE EMISIONIN "ZGJEDHE PA U PA" RTK

Verzioni shqiptar i origjinalit "Blind date" por kesaj radhe me Vipa. Emisioni u emetua me 1 janar ne televizionin RTK. Nikoqire e emisionit Gresa Pallaska.

Me u "deke" tu kesh!

Pjesa 1


Pjesa 2

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online