All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Hetem Ramadani. Show all posts
Showing posts with label Hetem Ramadani. Show all posts

Monday, 6 May 2013

Hetemi dhe Inva, feste superluksoze per 1-vjetorin e vajzes...

Hetemi dhe Inva, miliona per 1-vjetorin e vajzes se tyre

Nje superfeste madheshtore ka organizuar cifti Inva Mula e Hetem Ramadani per 1-vjetorin e lindjes se vajzes se tyre Nina, emer qe e mori nga nena e Inves, po ashtu artiste. Miqte e ciftit kane preferuar qe kete pervjetor te pare te ardhjes ne jete te vajzes se tyre ta festojne ne Shqiperi, pikerisht ne bregdetin e Durresit, ne hotel “Bleart”. Kane qene rreth 300 te ftuar ne darken qe nisi pasditen e se henes dhe qe ka vazhduar deri ne mesditen e dites tjeter. Cifti i njohur ka menduar ta organizoje kete pritje si rrallehere, duke u rezervuar te gjithe te ftuarve dhoma ne hotelin ku u vendos te organizohej ceremonia, qe te kishin mundesi te flinin naten e festes dhe te zgjoheshin po aty per te shkembyer te tjera urime nen rrezet e diellit dhe prane detit diten tjeter.


Monday, 21 January 2013

Revista BLUETOOTH - 19 Janar 2013

Revista BLUETOOTH, 19 Janar 2013
 • Zajmina Vajsari: Njeriu te cilit i detyrohem gjithcka. Kengetarja seksi, se shpejti me nje kenge hip-hop. Oret qe kalon ne shkolle dhe pse s'po e shikojme me ne jeten e nates.
 • Zanfina: Mbaja arme per vetembrojtje, ja e verteta e arrestimit tim. Mediat publikojne urdher-arrestin, kengetarja: Ndryshova shtepi!
 • Politikanet shqiptare qe lyejne floket: Fatos Nano, Sokol Olldashi, Jemin Gjana, Vangjel Tavo, Arben Ristani, Genc Ruli, Ridvan Bode, Bamir Topi, Andis Harasani, Kreshnik Spahiu...
 • "The Voice"; Flasin anetaret e jurise: Kush duam te fitoje...
 • E bija zbulon fotot e rinise se Eli Fares
 • Si u shnderrua Michelle nga shefe, ne grua per Obamen
 • "Grate e divorcuara" shkojne ne Elbasan
 • Ledri Vula, pjese e jurise "#InstaKosova"
 • "Arushi" qe riktheu Teuta Kurtin
 • Gold AG, reperi ne mbrojtje te ceshtjeve patriotike

Saturday, 14 January 2012

VIP Ballina: Revista PANORAMA PLUS - 14 Janar 2012

Revista PANORAMA PLUS, 14 Janar 2012
 • Adelina Ismajli, Emina Cunmulaj dhe Bleona Qereti joshin burrat miliardere
 • Adrian Gaxha pergenjeshtron lajmin per ribashkimin me Luanen: Jemi ndare!
 • Hetem Ramadani: Meditimi na solli vajzen qe deshironim. Mjeket nuk e besonin shtatzenine e Inves, e quajten nje mrekulli
 • Silikoni sllav "infekton" kengetaret shqiptare
 • Atentat me bombe ndaj kengetari Labinot Tahiri. Aksidenti, te merkuren mbrema ne makinen e kengetarit
 • Elisa e BB: Ika ne Londer, se ne Shqiperi nuk me ofruan asgje
 • Mediat boshnjake: Lorik Cana, ne lidhje dashurie me modelen Daniela Mijatovic. Te gjitha femrat e Lorik Canes
 • Rovena Stefes i dhuron "Babagjyshi" nje Jaguar. Kengetarja, se bashku me motren do te menaxhojne nje TV ne Kosove
 • Olsi & Ervini udhetojne drejt Tailandes. Ervini: Nje muaj ne plazhet tropikale, qe t'ia ngreme moralin Olsit
 • Gjate koncertit ne Prizren, Noizyt i vardisen meshkujt!
 • Per Angela Martinin nuk ka dimer! Zhveshje ne te kater stinet e vitit!

Saturday, 7 January 2012

Inva Mula 5 Muajshe Shtatzene...

Inva Mula 5 muajshe shtatzene, ne pritje te vajzes me Hetemin

Sopranoja me fame boterore Inva Mula esh te ne pritje te vajzes se saj te pare pas marteses me biznesmenin kosovar Hetem Ramadani. Ajo eshte 5 muajshe shtatezene dhe tashme e ka mesuar gjinine e femijes. Nga martesa me Pirro Cakon, ajo ka nje djale te rritur, Anthony. Lajmi tejet konfidencial eshte dekonspiruar gjate vizitave qe familja Mula priti pas humbjes se artistes tjeter te kesaj familjeje, nenes se Inves, Nina Mules. Bluetooth, edhe kete here ka mundur te zbuloje detajet e jetes personale te sopranos, te cilat mos sot, neser, do te zbuloheshin. Sipas fjaleve, soprano dhe Hetemi jane mjaft te lumtur per kurorezimin e dashurise se tyre ne nje femije. Hetemi vete, ka 3 femije me gruan e pare qe te treja vajza dhe firma e hapur ne Slloveni qe e beri te suksesshem mban pikerisht bashkimin e emrave te tyre. Suplementi yne ka qene i pari qe foli per nje marredhenie te sopranos me biznesmenin kosovar.

Wednesday, 14 December 2011

Ja Piktura e Kodres qe Hetem Ramadani bleu per 140,000 Euro...

Ja piktura e Kodres qe bleu Hetem Ramadani

Javen e shkuar shqiptarja.com publikoi lajmin mbi ankandin e zhvilluar nga fondacioni Femijet Shqiptare me presidente zonjen Liri Berisha, ku nje pikture e Ibrahim Kodres u ble nga biznesmeni i njohur Hetem Ramadani kundrejt nje shume prej 140 mije eurosh.

Pas nje investigimi te kujdeshem, me ne fund shqiptarja.com po publikon edhe pikturen e Ibrahim Kodres, e cila duket se ja vlen aq sa u shit.

Hetem Ramadani eshte nje koleksionist i mirefillte i veprave te artit dhe shpesh ai nuk kursehet per te marre ne pronesi vepra te ndryshme, pavaresisht kostos se tyre financiare. posted at albavipnews.blogspot.com. Ndoshta kjo pikture e Kodres do te jete xhevahiri i koleksionit te tij personal. /shqiptarja/dhjetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Monday, 12 December 2011

Biznesmeni Hetem Ramadani Blen Pikturen e Kodres per 140,000 Euro

Hetem Ramadani, blen pikturen e Kodres 140.000 €

Biznesmeni miliarder Hetem Ramadani, i njohur edhe si bashkeshort i sopranos me fame boterore Inva Mula ka qene edhe sivjet ne qender te vemendjes ne ankandin e pervitshem te organizuar nga qendra Femijet e Shqiperise qe drejtohet nga zonja Liri Berisha. Nje blerje me nje cmim spektakolar ka lene te gjithe te pranishmit te habitur, me shume nga piktura, sesa vlera e paguar. Ankandi i cili nxjerr ne shitje vepra te ndryshme arti, mes te cilave edhe piktura, ka si qellim qe te ardhurat shkojne ne ndihme te femijeve me probleme. Ne ankand blerja e nje pikture te Ibrahim Kodres i ka kushtoi Ramadanit plot 140 mije euro, shifer marramendese krahasuar me te tjerat qe jane shitur ne po kete ankand. posted at albavipnews.blogspot.com. Vitin e shkuar ne te njejtin ankand, biznesmeni u akuzua se kishte blere gjate ketij evenimenti nje ikone te rralle te shekullit 18 te Kostandin Shpatarakun e cila rezultonte e zhdukur. Sipas investigimeve rezultoi se kjo ikone e rralle e krijuar mes viteve 1736-1768 u ble kundrejt 75 mije eurove dhe rezultonte e blere ne tregun e zi. /shqiptarja/dhjetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Monday, 5 December 2011

Pirro Cako, Zbulohet Lidhja e Re me 21-Vjecaren...

Zbulohet lidhja e re e Pirro Cakos me 21-vjecaren nga Shkodra

Ai ka nje karriere ne kulmin e vet, te cilen e ndan me te gjithe njerezit, por ka edhe nje histori dashurie po aq te realizuar e te zjarrte, te cilen nuk preferon t’ia tregoje askujt, ose me sakte vetem miqve te tij me te ngushte. Kantautori i njohur, Pirro Cako, ka mbi tre vjet qe eshte i dashuruar me Sesilan, qe miqte e quajne Sisi, e mbase koha e gjate qe kane bashke, ka thyer te gjitha parashikimet e mundshme te djalit qe mbas nje martese te perfunduar ne divorc me Inva Mulen, zor se mund te besoje te kishte predispoziten e duhur per t’ia nisur nje lidhjeje impenjative si kjo me Sisin, ose te pakten jo menjehere. Historia me Anjushken, se ciles i beri edhe nje kenge, zgjati shume me pak se suksesi i vete kenges, aq sa na krijoi idene se tashme, per nje fare kohe, ne jeten e kantatutorit do te kishte vetem flirte apo lidhje kalimtare, te domosdoshme per nje burre single, por sidomos per nje artist qe ka nevoje te frymezohet. Por ne rastin e Sisit, me sa duket themelet u hodhen te forta qe ne fillim. Te njohur ne nje ambient miqsh te perbashket, ajo e pelqeu, sepse ai eshte Pirro Cako dhe vajzave ia njohim tashme dobesine per njerin nga artistet me romantike te muzikes. Nderkohe, ai e pelqeu sepse ajo ishte e bukur, dhe si fillim mjafton per t’u afruar e njohur. Qe nga ajo kohe cifti ka jetuar nje lidhje intensive dashurie, packa se axhendat e tyre kane qene mjaft te ndryshme.

Sunday, 4 December 2011

Per Here te Pare ne Ekran, Inva Mula dhe Hetem Ramadani Rrefejne Dashurine...

photo: rtv klan/gazeta shqiptare
Inva Mula: Hetemi hyri papritur ne jeten time, dashuria e tij me dha ekuiliber [VIDEO]

Per here te pare ne nje ekran televiziv, Inva Mula dhe partneri i saj, Hetem Ramadani kane rrefyer dashurine. Puntata e djeshme e “Opinion” rezervoi per publikun shqiptar intervisten e plote te sopranos dhe biznesmenit, gjate se ciles u zbuluan mjaft detaje, sic ishte ai i veres per shembull, te cilen z.Ramadani filloi ta konsumoje pas takimit te pare me Inva Mulen...

Te flasim per menyren e jetes suaj, shpenzoni shume pak kohe ne shtepi, pavaresisht se eshte rezidenca juaj. Sa ju mungon ajo qe mund te quhet nje jete e perbashket?
Sigurisht qe ne fillim e kam pasur shume te veshtire qe te kisha kete lloj jete. Gjithnje deshiroja qe te kthehesha ne te njejtin apartament, qe te flija ne te njejtin krevat, te mundohesha qe te jetoja me te njejtat zakone qe i ka cdo njeri normalisht, por ky profesion me tregoi qe kjo ishte nje menyre jetese qe nuk mund ta enderroja me, por te pershtatesha ne nje lloj ritmi tjeter, ku me ne fund nuk do te ishte me nje apartament apo nje shtepi qendra ime, por do te kalonin gjate gjithe vitit, hotele, dhoma hotelesh. Nganjehere nuk mbaja mend numrin, nganjehere zgjohesha naten dhe shikoja ku jam.

Sunday, 12 April 2009

Inva Mula, Intervista "Studio e Hapur" Alsat

Inva Mula dhe Eni Vasili Intervista
/inva mula dhe eni vasili gjate intervistes ne paris me 6 prill, photo panorama/

Per here te pare, sopranoja tregon per martesen dhe ndarjen
Inva Mula: Divorci erdhi pas ikjes se Pirros nga shtepia

“Nuk mund te abuzohet me nje tregim te tille. Per asnje njeri ne bote nuk do kisha prishur familjen time”

Pas bujes qe shkaktoi lajmi i divorcit me bashkeshortin e saj, sopranoja Inva Mula, per here te pare rrefehet ne nje interviste ekskluzive per emisionin “Studio e hapur”, ne ekranin e Tv “ALSAT”. Nga Parisi, ajo tregon jeten e saj private, cfare ndodhi me martesen e saj dhe cfare e shtyu te kerkoje divorcin nga i shoqi, Pirro Cako. Gjithashtu, ajo sqaron edhe marredhenien e saj te perfolur me biznesmenin kosovar, Ethem Ramadani.

Ju deri sot keni heshtur mbi jeten tuaj private, ndonese shtypi shqiptar ka perfolur shume nje ndarje te mundshme tuajen me Pirro Cakon. Pse kjo heshtje e gjate?
Sigurisht qe kam heshtur per jeten private, sepse nuk kam dashur kurre qe ajo te behet publike. Sot do ta thyej heshtjen, per mos te lene qe jeten time private ta tregojne te tjeret, me imagjinaten e tyre, me thashethemet e tyre dhe me gjera qe nuk jane fare te verteta. Per mua eshte shume e veshtire qe ta thyej kete heshtje, per arsye se nuk kisha marre kurre nje vendim per te bere publike jeten time private per artedashesit, por ndoshta kam edhe ndonje detyrim ndaj tyre. Publiku me shikon gjithmone ne skene, ku artisti duhet te tregoje nje force shume te madhe, per te mposhtur paragjykimet dhe emocionet dhe te dale fitimtare cdo nate ne skene. Duke me pare ne kete prizem, ndoshta shikojne ne personazhin tim nje femer shume te forte, e cila nuk ka frike nga asgje. Prapa Inves artiste, qe ju shikoni, fshihet nje femer e brishte, e cila ka momente shume te veshtira personale, te cilat kane filluar prej kohesh ne jeten time. Jam munduar t’i riparoj, nuk e di, nuk ia kam arritur qellimit, dhe jam munduar gjithashtu t’i fsheh dhe t’i mbaj perbrenda. Ju mund te me pyesni dhe une do vendos pikat mbi gjerat, qe une kam nevoje t’i bej publike.

Flitet se keni bere nje kerkese per divorc nga bashkeshorti juaj. Eshte e vertete kjo dhe nese po, cilat jane arsyet qe ju cuan deri ketu?
Po, eshte e vertete. Kam bere nje kerkese per divorc, dhe ka qene ky nje vendim i marre me shume veshtiresi. Une kam vite qe kam nje raport shume te veshtire me Pirron, nje raport, i cili ne nje moment te caktuar te jeteve tona ndryshoi, dhe mori nje forme per te cilen duhet te jepja nje zgjidhje te tille. Por per te arritur deri ne kete zgjidhje kane qene shume etapa te jetes sime dhe ka qene shume e veshtire, kam qene e konsultuar, e rrethuar nga miqte. Kam menduar shume, shume, shume dhe sot nese kjo gje behet e ditur per publikun, pra qe kam kerkuar divorcin, duhet te mendojne te gjithe se perse e kam bere, c’me ka shtyre dhe sa kohe kam qe kam reflektuar per nje vendim te tille.

Na i tregoni te gjithe keto.
Une kam pasur nje jete te shkelqyer, nje dashuri te jashtezakonshme, teper romantike. Ka qene nje nga dashurite e para qe nuk harrohen, ne bankat e shkolles, dhe mendoja, enderroja dhe isha e sigurt qe kjo gje do te vazhdonte gjithnje. Mirepo jeta tregoi se njerezit zhvillohen ne kahe te ndryshme gjate jetes, ka momente te veshtira, mundohemi te rregullojme gabimet, mundohemi t’i pershtatemi njeri-tjetrit deri ne nje pike ku nuk mban me dhe shikon qe rruget jane hapur shume dhe jane devijuar nga njeri-tjetri. Historia ime me Pirron ka qene nje nga me te bukurat, deri ne vitin 2005, kur Pirro vendosi qe te frekuentonte Shqiperine dhe aty te mundohej te zhvillohej nga ana profesionale. Ky ka qene nje vendim qe ne e morem se bashku dhe isha absolutisht dakord per nje gje te tille, per arsye se Pirro eshte nje djale shume i talentuar, i cili ka endrra te jashtezakonshme per te arritur ne fushen e muzikes dhe ka talentin e duhur per ta bere nje gje te tille, ndaj ka qene nje vendim i dyfishte. Une isha shume e lumtur qe Pirro ndante jeten e tij ndermjet Tiranes, qe e do aq shume, dhe Parisit. Deri ne momentin kur keto ndarje u bene shume te gjata, per arsye se edhe une profesionalisht duhet te udhetoja. Frekuentimi qe Pirro bente ne Tirane nuk ishte me si me perpara, por zgjaste jashtezakonisht shume. Atehere filluan edhe carjet e para te familjes sone. Jam munduar dhe jemi munduar t’i riparojme, ju mund te imagjinoni qe keto ndarjet e gjata sjellin edhe pasojat e tyre. Disa here jemi munduar t’i riparojme duke filluar nga e para, kemi thene per arsye se na dukej e cuditshme qe ne, qe ndanim gjithcka bashke dhe ishim shume te lumtur, nuk arrinim me te gjenim gjuhen e perbashket. Kane qene nga te dy palet shume perpjekje per ta rifilluar nga e para, deri ne momentin kur ne dhjetor te 2007, Pirro me vullnetin e tij vendosi te ike per here te pare dhe te fundit perfundimisht nga shtepia, nga familja. Kur them shtepia, mendoj Parisin. Ishte vullneti i tij, ishin lutjet e mia per mos ta bere nje gje te tille, por e pashe qe ai vendim ishte pjekur ne koken e Pirros dhe ai duhet ta realizonte. Qe nga ky moment, pra, 27 dhjetori 2007, une Pirron nuk e kam pare me, nuk kam folur kurre me te dhe nuk jemi takuar asnjehere.

Keni tentuar ta beni?
Kemi tentuar ne mes miqve te perbashket te mundohemi edhe njehere ta riparojme nje gje te tille, por me sa duket kishte ardhur nje moment ku ishte e veshtire te riparoje, pasi vendimi i Pirros per te ikur perfundimisht ishte vertet shume i pjekur dhe une nuk kisha asnje rrugedalje tjeter, vecse ta pranoja nje gje te tille. Ndaj dhe sot eshte e hera e pare qe po ju them, qe nuk kam dashur kurre qe familja ime te prekej dhe te prishej. Isha gati te beja cdo lloj sakrifice, per arsye se familja eshte per mua gjeja me e shtrenjte dhe ka qene burimi i qetesise sime shpirterore, ka qene burimi i frymezimit qe une kisha. Shkoja dy dite ne shtepi, ndoshta vetem 24 ore, merrja ate ngrohtesi qe me jepte Pirro dhe djali dhe shkoja e lumtur ne produksionet e mia. Ishte shume e veshtire per mua dhe ka qene nje moment teper, teper i veshtire qe te pranoja qe kjo familje nuk ekzistonte me. Kane qene momente te veshtira, ku une humba zerin dhe kam anuluar shume kontrata, te cilat ndoshta i keni ndjekur edhe ne shtyp. Asnjehere nuk kam thene te verteten, kam thene e jam e semure, me grip, nuk kam thene arsyen e vertete, per shkak se ajo ishte jeta ime private dhe askush nuk duhej ta prekte kete jete private. U mbylla ne vetvete, nuk e tregova kurre as ne shtypin shqiptar. E mbajta ne heshtjen, ne dhimbjen time per familjen tone, per dashurine tone dhe per djalin tone.

Meqe jemi ne komentet e shtypit, flitet prej kohesh qe Pirro ka nje lidhje tjeter dashurie, me nje vajze te ciles i ka kushtuar nje kenge qe u be hit veren e kaluar. Tani qe flasim, thuhet se eshte ne nje udhetim ne SHBA me vajzen ne fjale? A keni komente per kete?
Nuk kam komente, pasi nuk me takon te komentoj per jeten private te Pirros. Keto gjera i kam degjuar gjithnje ne kuadrin e thashethemeve, ne kuadrin e gazetave. Une asgje nuk di, dhe nuk duhet me ta di nje gje te tille. E vetmja gje, uroj qe Pirro te jete i lumtur, qe te gjeje paqe, te gjeje ekuiliber ne jeten e tij dhe te jete i dashuruar.

Gjithsesi, ishit ju qe bete kerkesen per divorc...
Kam bere perpjekje qe kjo kerkese per divorc te ishte nga te dy palet. Por me sa duket nuk u pranua nga pala tjeter. Eshte nje vendim i menduar, i reflektuar, i konsultuar me miq, me specialiste dhe ne radhe te pare me zemren time. Kam tentuar qe kjo kerkese te ishte nga te dy palet, per arsye se mendoja qe edhe Pirro kishte kete deshire qe ne te shkeputeshim edhe ligjerisht, pasi ajo ishte bere de facto dhe ne tani vetem duhet te ligjerojme shkeputjen tone. E pashe qe nuk kishte me vend per perpjekje, gota ishte thyer dhe gjithe kohes ishim munduar t’i ngjisnim copezat, por tani nuk i gjenim me. Ne qofte se doni te dini formulimin qe une i kam bere padise eshte: “Per shkak se ne nuk jetojme me se bashku, martesa e ka humbur kuptimin”. Eshte kerkesa me paqesore qe mund te ekzistoje, per te ligjeruar ate qe ka ndodhur.

Ne shtypin shqiptar lakoheni ju si shkaktare e prishjes se marteses, per shkak te nje marredhenie tjeter qe keni. Sa e vertete eshte kjo?
Eshte nje mashtrim, nje deformim i se vertetes. Dhe une sot dua vertet te vendosen gjerat ne vend. Nuk mund te abuzohet me nje tregim te tille, per shkak se nuk qendron aspak. Ndoshta u ashpersova per te treguar pikerisht se sa me ka prekur ky informacion, i cili ka qene edhe lajtmotivi i te gjitha shkrimeve ne gazetat shqiptare. Per asnje gje ne bote, per asnje njeri ne bote, nuk do ta kisha prishur familjen time, nuk do ta kisha prishur as 20 vjece, ne ate moment kur nuk mendojme shume, dhe jo sot qe per mua ka qene burimi i frymezimit tim dhe burimi i gjithckaje te bukur qe une kisha, qofte ne jeten time private, qofte ne profesionin tim. Dhe une kurre nuk kam vene profesionin mbi familjen, dhe te dyja jam munduar t’i ekuilibroj dhe t’i menaxhoj, qe ato te rrinin dhe te frymezonin njera-tjetren. Kjo eshte nje gje qe nuk mund ta mbaj mbi supe, eshte nje gje e padrejte. Ne keto momente kam gati vetem nje urrejtje per ata njerez qe nuk dine te respektojne punen dhe jeten e nje njeriu qe mundohet te beje mire ne jete, qe mundohet te punoje me ndershmerine me te madhe, me sakrificat me te medha dhe me ne fund te kete dhe te mbaje mbi supe nje thashethem, i cili eshte krejtesisht i genjeshtert.

Kush eshte zoti Ethem Ramadani per ju, ku dhe si e keni njohur?
Zoti Ramadani eshte lakuar gjithe kete periudhe ne gazetat shqiptare. Ne radhe te pare, me ka ardhur keq menyra se si eshte komentuar ky personazh. Ne muajin mars, kur ndodhi historia e Gerdecit dhe me pas kam lexuar per here te pare si zoti Ramadani erdhi me deshiren e tij ne Shqiperi, per te kontribuar dhe per te ndihmuar sadopak ato familje te varfra, qe kishin humbur gjithcka. Ka bere perpjekje te jashtezakonshme humanitare ne Shqiperi, ne Kosove per gjithe shqiptaret kudo qe jane. Kane qene gjithmone anonime perpjekjet e tij personale, te pakomentuara nga shtypi dhe do te thosha qe zoti Ramadani eshte nje nga filantropet me te vullnetshem shqiptare, gjera qe nuk i kemi pare diku. Me pas, ai beri nje gjest te jashtezakonshem duke dhene disa cmime per 15 artiste shqiptare. Ishte nje gjest qe nuk kishte precedence, ishte nje gjest nga me te bukurat qe mund t’i behet nje artisti, i cili ka bere nje karriere dhe eshte paguar shume pak per ate qe ka bere, sot eshte pensionist, behet nje njeri i zakonshem, nje njeri qe ndoshta duhet te numeroje dhe parate ne fund te muajit, dhe papritmas nje njeri humanitar kerkon qe ketyre njerezve t’u jape nje shperblim modest, duke qene se keta njerez kishin ndertuar ne vite nje “llogari” emocionale ne kete njeri. Pra, ishte nje gjest i jashtezakonshem qe nuk e kishim pare me pare. Nuk e kam njohur zotin Ramadani absolutisht ne kete periudhe, vetem kam degjuar dhe njohja me te ka qene rastesisht, ne fund te muajit shtator te vitit 2008, ne nje feste familjare, dhe me pas jemi takuar ne muajin tetor, pikerisht per te marre nje vendim te perbashket ne krijimin e nje fondacioni shqiptar, i cili do ndihmonte me ne fund talentet e reja. Nje fondacion qe filloi te leshonte bulezat e para te ketyre iniciativave, qe gjithmone i kisha enderruar dhe nuk i realizoja dot, dhe ne kete rast ishte nje takim shume i rendesishem, i cili eshte bere me 5 tetor 2008, ketu ne Paris, dhe eshte nje nga takimet me te bukura, ne kuptimin si mund te behet arti pjese e biznesit dhe e kunderta, biznesi te ndihmoje artin. Ka qene nje nga endrrat e mia per te realizuar disa projekte, duke qene se gjithnje me eshte varur mbi supe slogani i misionares se artit shqiptar kudo ne bote dhe gjithnje ndjehesha ne pamundesi per te realizuar projekte, te cilat ne Shqiperi ndoshta kushtojne shume dhe sot per sot, shteti shqiptar nuk eshte ne gjendje qe t’i realizoje. Duke pare ndjenjen e filantropizmit te zoti Ramadani, i kerkova te kontribuonte. Personaliteti im, deshirat e mia dhe ajo iniciative qe kishte filluar prej kohesh te flinte ne mendjen time, pashe qe mund te realizohej nepermjet ketij bashkepunimi, dhe filluan bulezat e para te ketij fondacioni. Sot per sot eshte nje fondacion qe ende nuk e kemi shpallur ne shtyp, per arsye se shtypi nuk na la kohe qe ta benim kete, pasi na vuri epitete te tjera, te cilat duhet t’i sqarojme perpara nje kauze kaq te rendesishme, sic eshte kjo e fondacionit. Ne kete rast kemi ndertuar bordin ku bejne pjese intelektualet me te shquar shqiptare, jo vetem ne Shqiperi por kudo ku flitet shqip. Duke qene se eshte nje kombinim i shkelqyer mes artit dhe biznesit, nuk ngelet vetem ne kuadrin e biznesmenit Ramadani, por eshte nje iniciative qe po shtrihet edhe ne biznese te tjera, pra, do te jete nje fondacion i shkelqyer per artin shqiptar dhe per te ndihmuar iniciativat private, gjera qe jane shume te veshtira per t’u realizuar ne Shqiperi. Per cfare ju vjen me teper keq ne gjithe kete histori? Sigurisht qe me vjen keq ne radhe te pare per thyerjen e endrres, qe nje dashuri duhet te jetoje pergjithnje, gje qe une mendoja qe e kisha, por ja qe cdo gje paska limitin e vet dhe gjerat ndryshojne ne jete. Kjo eshte gjeja qe me vret me shume dhe kjo eshte dhimbja qe une kam.

Inva, si e shikoni te ardhmen tuaj tani dhe cfare kerkoni me teper nga jeta?
Ne gjithe kete histori, personi i cili eshte lenduar dhe po lendohet nga kjo ndarje eshte djali, eshte Antoni. Ka qene nje moment shume i veshtire per mua, pse ndodhi ne familjen tone te mrekullueshme, mund te kishte edhe nje ndarje, e cila per ate erdhi ne menyre te papritur, pasi djali nuk i dinte gjithe keto konflikte qe une kisha me Pirron. Detyra ime kryesore eshte qe te mbroj ne shpirtin e tij ate ndjenje te bukur, e cila eshte thyer per t’i pare te dy prinderit se bashku. Gjeja qe une sot uroj eshte qe djali te rritet perkrah babait te tij dhe do bej gjithcka per kete, te rritet perkrah babait te tij per t’u bere burre, dhe perkrah nenes se tij per t’i dhene zemer. /eni vasili/alsat/panorama/11.04.09/

Karriera ne ngritje
Sopranoja hap sezonin ne Operen e Parisit

Ndersa mundohet te fshehe problemet ne jeten familjare, karriera e saj shkon perpara suksesshem. Pasi ka kenduar ne skenat me te medha boterore, sopranoja Inva Mula po pergatitet per sfiden e radhes. Tanime po punon per vepren qe do te hape sezonin artistik ne Operen Kombetare te Parisit. “Ishte nje kontrate e nenshkruar dy vite me pare. Nuk eshte thjesht nje venie e re, jane shume komponente, te cilet permbledhin kete pritje pa durim te kesaj vepre. Ne radhe te pare “Mirelle” eshte nje veper qe ben pjese ne repertorin francez. Dikur ne operan komike ka qene nje opera qe luhej ndoshta disa here ne jave, dhe per 25 vite me radhe kjo opera nuk u luajt me. Arsyet asnje nuk i di, por ka mbetur ne memorien e artdashesve pikerisht muzika e bukur e Charls Gounod”, - tregon Inva Mula, teksa shton se ketij kompozitori i numerohen edhe vepra te medha si “Romeo e Zhuljeta” dhe “Fausti”, por opera “Mirelle” mbeti ne repertorin francez, si nje veper e cila nuk mund te prekej, pasi eshte shume e veshtire per te gjetur interpretet e kesaj vepre. “Eshte nje veper shume e veshtire teknikisht dhe sigurisht qe personazhi kryesor qe une do luaj, “Mirelle”, eshte nje gershetim i teknikes vokale, i forces interpretative. Vepra mbaron me nota shume tragjike dhe lirizmi pershkon operen nga fillimi ne fund. Pra, jane disa komponente dhe per kete arsye nuk gjendej edhe interpretuesi”, - thote Mula, e kenaqur qe po korr frytet e nje pune 20-vjecare.

Projekti
Mula: Me Ramadanin kam ngritur nje fondacion

Sopranoja Inva Mula mohon se kerkesa per divorc nga Pirro Cako ka ardhur per shkak te marredhenies se saj me biznesmenin kosovar Ethem Ramadani. Ajo thote se se bashku me te ka themeluar nje fondacion per te ndihmuar artistet shqiptare. “Kur kam ardhur ne France per here te pare, kisha me vete vetem 50 dollare dhe nuk kisha ku te mbeshtetesha per te realizuar endrren time, per te ardhur sot dhe per te kenduar ne operen e Parisit. Une e di sa talente ka Shqiperia, une e di sa mundesi jane ne kete popull kaq te talentuar per te bere dicka, por gjithmone mungon mbeshtetja. Dhe kete mbeshtetje une kam dashur gjithmone ta kem, por financiarisht nuk ia kam arritur qellimit dhe ky ishte kombinimi, ishte takimi me 5 tetor 2008, mes meje dhe zotit Ramadani. Pra, ne sot flasim per nje fondacion shume te rendesishem dhe nese shtypi shqiptar, dhe nese thashethemet duan ta kombinojne dhe duan te flasin qe prishja e familjes sime ka ardhur nga mua dhe pikerisht nga kjo lidhje, eshte komplet e genjeshtert”. /panorama/11.04.09/

LIDHJA E PIRROS ME ANJEN

Kantautori i njohur Pirro Cako prej mese nje viti ka nje lidhje dashurore me nje vajze te quajtur Anja. Madje ai i ka kushtuar edhe kengen qe kendoi ne Festivalin e fundit ne RTSH. “Anjushka” nuk eshte nje emer artistik apo rastesor, por nje dedikim dashurie i vertete dhe perkedhelje e emrit Anja, vajza 27-vjecare, e dashura e Pirros. Ajo nuk ka lidhje me artin dhe punon ne nje zyre juridike, si dhe ne nje nga ministrite e vendit. Pirro i kushtoi kengen predikuese me titull “Anjushka”, ku e keshillon te jete e kujdesshme “ne kete bote te turbullt”. Madje te kete kujdes dhe nga ai vete. Dhe Anjushka eshte vajze brune, me kacurrela dhe qe ka pranuar, qe kjo kenge t’i kushtohej asaj si per ta perligjur ne njefare menyre lidhjen e tyre. Thuhet qe dhe njohja e tyre eshte bere ne nje nga lokalet e nates, kur Pirro ishte frekuentues shume i rregullt i ketij lokali. /gazeta shqiptare/11.04.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

For the first time, soprano tells about marriage and separation
Inva Mula: Divorce came after Pirro's departure from home

"There can be abused with such a story. For any man in the world would not have broken my family "

After bujes that caused divorcit with news of her husband, soprano Inva Mula, confessor for the first time in an exclusive interview for the show "Open Studio", we screen TV "ALSAT". From Paris, she shows her private life, what happened with her marriage and what prompted the request from the divorcin husband, Pirro Cako. Also, it clarifies the relationship with her businessman perfolur Kosovo, Ethem Ramadani.

You have hitherto silent on the private life, although the Albanian press has more perfolur a possible split with Pirro Cakon yours. Why this long silence?
Certainly I was silent for a private life, not because I loved it ever be made public. Today will shatter silence, not to leave my private life was to show others, with their imagination, with their rumors and things are not quite true. For me it is very difficult to shatter this silence, for reasons that had not ever taken a decision to make public my private life for artedashesit, but maybe I have and any liability to them. The public always sees the scene in which the artist must show a very large force, to overcome prejudices and emotions and be brought victorious every night on stage. Having previously in this prism, we may see a female character in my very strong, which has no fear of nothing. Back Invest artists, you see, a woman hiding a fragile, which is very difficult personal moments, which have started long in my life. I tried to fix, I do not know, I do not reach goal, and I also tried to hide and to keep inside. You can ask and I will to put points on the things that I need to do the public.

It made you a request for a divorce from your SPOUSE. This is true and if so, what are the reasons you brought up here?
Yes, it is true. I made a request for a divorce, and this was a decision taken with many difficulties. Years that I have a very difficult report to Pirro, a report, which in a certain moment our lives changed, and received a form for which a solution must be jepja such. But to reach this solution have been many stages of my life and has been very difficult, I have been consulted, surrounded by friends. I think many, many, many today and if it becomes known to the public, so that I looked divorcin must think all that's why I've done, c'me has delayed as long as I was and I reflected for a decision such.

They tell all these.
I had a great life, a love of extraordinary, very romantic. Has been one of the first dashurite not forget, banks in the school, and I thought, dreaming and I was sure that this will ever proceed. However, life showed that people held in different kahe long life has difficult moments, try to fix mistakes, try to adjust to each other at a point where to maintain and looks that are open and the streets are divert from each other. My history with Pirro has been one of the beautiful, until 2005, when Pirro decided to frekuentonte Albania and then to be held by mundohej professional. This was a decision we made together and I absolutely agree to do so, for reasons that Pirro is a very talented youngster, who has the extraordinary dream to achieve in the field of music and talent has the right to do such a thing, to have been a double decision. I was very happy to share his life Pirro between Tirana, that would so many, and Paris. Until the moment when these divisions were very long, for reasons that I should be professionally travels. Attendance was Pirro do in Tirana was not as before, but lasted more extremely. Then began the first incision to our family. I tried and we tried to riparojme, you can imagine that these divisions of the long lead their consequences. Several times we tried to riparojme starting from the first, for reasons we have said that we seemed strange that we, who ndanim everything together and were very happy, do not reach the find common language. Have been many on both sides attempt to restart from scratch, to the moment when in December 2007, with its willingness Pirro decided to leave for the first time and finally from the last home, from family. When I say home, I think Paris. It was his will, my prayers were not to do such a thing, but saw that he was mature decision pyrrhic in the head and he should implement. Since this moment, therefore, 27 December 2007, Pirro I've not seen me, I do not ever talk to and never have not met.

Have you tried to do?
We tried in common between friends try once again to riparojme such a thing, but apparently had come to a point where it was difficult to repair after the pyrrhic to finally left really was more mature and I had not any other way, but it accepts such a thing. So today is the first time you say yes, not that I ever wanted my family to be affected and broken. I was ready to do any sacrifice, for reasons that my family is most expensive and has been the source of my spiritual calm, has been a source of inspiration that I had. Going home in two days, maybe only 24 hours, it takes that give warmth Pirro and son happy and going in my productions. It was very difficult for me and have been a moment more, more difficult that it recognizes that the family did not exist. Have been difficult moments, where I missed the voice and I canceled the contract amount, which may have followed in the press. I never told the truth, saying I'm sick with the flu, not the real reason I have said, because it was my private life and one should not affect the private life. Closed on itself, not tregova nor ever in the Albanian press. And in keeping silence, the pain in time for our family, and our love for our son.

Since we are the comments of the press, talking long about that Pirro has a different love, a girl which has dedicated a song that was hit last summer. Now the talk, said in a trip to the U.S. with daughter in question? Do you have comments about this?
I have no comment, as not entitled to comment on the private life of pyrrhic. These things I have ever heard in the framework of the rumors, in the context of newspapers. I know nothing, and not have to know such a thing. The only thing, that Pirro wish to be happy, to find peace, to find balance in his life and be loving.

However, were you the request for divorce battle ...
I made the effort to this request for divorce was from both sides. But apparently was not accepted by the other. It is a thoughtful decision, reflected, of consulting with friends, and with specialists in the first place my heart. I tried that this request was from both sides, for reasons that Pirro had even thought that this desire we shkeputeshim even legally, as it was made de facto, and we now only have to split our ligjerojme. Saw that there was no place for the attempt, was broken cups and all times were tried to ngjisnim snippet, but now does not find me. If you want to know the wording I've made suit is: "Because we do not live together with, marriage has lost meaning." It demands that the peace can exist, legislated for what happened.

We lakoheni Albanian press as you cause the destruction of marriage, because of other relationships you. How true is this?
It is a fraud, a deformation of the truth. And now I really want to settle things in the country. Can not be abused with such a story, because no lies at all. Perhaps ashpersova was to show exactly how this has affected the information, which was also lajtmotivi of all articles in Albanian newspapers. For nothing in the world, for any man in the world, would not have broken my family would not have broken even 20 years old, at that moment when many think, and not that for me today has been my source of inspiration and the source of everything good that I had, either in my private life, whether in my profession. And I have not ever put on the family profession, and I both tried to equilibrate and to manage, that they can remain and frymezonin each other. This is something that can not keep on the shoulder, is something wrong. In these moments I almost only a hatred for people who do not know to respect life and work of a man who tries to do better in life, who tries to work with great integrity, with the greatest sacrifices and at the end of the shoulder and to keep a rumor, which is totally untrue.

Who is Mr Ethem Ramadani for you, where and how did you know?
Mr. Ramadani is lakuar all Albanian newspapers in this period. Firstly, with the unfortunate way that this character is commenting. In March, when history happened Gerdec and then I read for the first time as Mr Ramadani came with his desire in Albania, to contribute and to help them sadopak to poor families who had lost everything. Has made the extraordinary humanitarian effort in Albania, in Kosovo for all Albanians wherever they are. Have always been anonymous, his personal efforts, to pakomentuara press will say that Mr Ramadani is a philanthropist willing to Albanian, things that do not have money somewhere. Later, he made an extraordinary gesture giving prices for some 15 Albanian artists. It was a gesture that has no precedence, it was a gesture from the most beautiful that can become an artist, who has made a career and has paid very little for what has become today is retired, is an everyman , a man who may have to count money and at the end of the month, and suddenly a humanitarian demands that these people give a reward modest, given that these people had built in a year "account" in this emotional man. So, it was an extraordinary gesture that had not seen before. I did not know Mr Ramadani absolutely in this period, I only heard of recognition and has been accidentally, at the end of the month of September 2008, at a family celebration, and then we met in October, exactly to obtain a decision to establish a common foundation in Albania, which will help us end young talent. A foundation was started bulezat released the first of these initiatives, which always had dreamland and are carried out by dot, and in this case was a very important meeting, which is made by 5 October 2008, here in Paris, and is one meetings with the beautiful, we understand how art can become part of the business and the opposite, help art business. Has been one of my dreams to realize several projects, as always is dependent on the shoulder of the slogan that misionares Albanian art anywhere in the world and ever ndjehesha Unable to implement projects, which probably cost more in Albania today for today, the Albanian State is not able to realize. In the first sense of filantropizmit Mr Ramadani, contribute to the requested. My personality, my desires and initiatives that had begun the long flinte in my mind, I saw that can be realized through this collaboration, and bulezat first started this foundation. Today, for today is a foundation that we have not yet revealed in the press, for reasons that the press not left us long to do so, as we pointed epitete other, which should explain before a cause so important, as this is the foundation. In this case we have built where the board be part of the prominent Albanian intellectual, not only in Albania but all speaking English. Being that it is an excellent combination between art and business, there remains only in the context of businessman Ramadani, but is an initiative that is being extended in other businesses, therefore, will be an excellent foundation for art and for the Albanian assist private initiatives, things that are very difficult to be implemented in Albania. For you what is more sad in this whole story? Certainly with regret that in the first violation of the dream, that one must love to live forever, which I thought was the church, but that everything has its limits somewhat and things change in life. This find is that kills more and this is pain I have.

Inva as see the future now and what your looking for more from life?
In all this history, the person who is injured and this division is lendohet son is Anthony. There has been a very difficult moment for me, why it happened in our wonderful family, may have a separation, which for him came on a surprise, as the boy does not know all these conflicts that I had with Pirro. My main task is to defend the spirit of his feeling that the beautiful, which is broken to see both parents together. Find out today that I wish is that the son of his father growing supports and will do everything for this, to increase supports his father to become men, and supports his mother to give heart.

Career in the uptake
Soprano season opens in the Paris Opera

While try to conceal problems in family life, her career moves forward successfully. Having read the scenes with the big world, soprano Inva Mula is preparing for the upcoming challenge. Now is working for the open season that will feature in the National Opera of Paris. "It was a contract signed two years ago. Is not simply a new installation, are very components, which include the reception of this work without patience. First "Mirella" is a work that is part of the French repertorin. Once we operan comic opera that has been a luhej probably several times a week, and 25 years time this opera was not played with. Reasons not know any, but has remained in memory of artdashesve exactly beautiful music of Charls Gounod "- shows Inva Mula, while adding that this also counted composer of major works as" Romeo and Zhuljeta and Fausti, "but opera "Mirella" repertorin remained in French, as an act which can not be affected, as is very difficult to find interprete this work. "It is a work very difficult technically and certainly the main character that I would play," Mirella ", is an interweaving of vocal technique, the interpretative power. Works very tragic ends with grades and lirizmi pervades Opera from the beginning at the end. So are several components and therefore do not find the interpreter ", - says Mula, is pleased that harvest the fruits of a 20-year job.

Draft
Mula: With Ramadani've established a foundation

Soprano Inva Mula denies request for divorce from Pirro Cako has come because of its relationship with the Kosovar businessman Ethem Ramadani. She says that along with a foundation established to assist the Albanian artists. "When I arrived in France for the first time, had only 50 dollars with them and had no where to mbeshtetesha to achieve my dream, to come today and to sing in the Opera of Paris. I know how Albania has talent, I know how much opportunity in this nation are so talented to do something, but always lacking support. This support and I always wanted to obtain, but financially I do not achieve this purpose and was a combination, was meeting with the 5 October 2008, between me and Mr Ramadani. So, today we talk for a very important foundation and if the Albanian press, and if rumors want to combine and want to speak to my broken family has come from me and from precisely this link is the complete lie ".

Linking of Pirro WITH ANJEN

Kantautori known Pirro Cako of mese a year has a liaison with a girl called Anja. Even he has dedicated the song that we sang in the Festival last RTSH. "Anjushka" is not a casual or artistic name, but a true dedication and love of the name Anja stroke, 27-year daughter, the girlfriend of pyrrhic. It has no connection with art and works in a legal office, as well as one of the country's ministries. Pirro cost preacher song titled "Anjushka", where the cautions to be careful "in this turbulent world." Even in this carefully and he himself. And Anjushka girl is dark-haired man, with curly, and who has agreed that it be dedicated as kenge for wrongful in some way to link them. And say that their recognition has become in one of the premises of the night, when Pirro was more regular visitor to these premises.
]]

Thursday, 2 April 2009

Inva Mula ne Gjyq: Dua Divorcin me Pirro Cakon!

Pirro Cako Inva Mula dhe Anthony
/pirro cako, inva mula dhe djali anthony, photo panorama/

Sopranoja dorezoi kerkesen per zgjidhje martese
Inva Mula, padi ne gjykate per divorc nga Pirro Cako

Ndarja vjen pas nje martese te gjate e zerave per nje lidhje te mundshme te sopranos

Pas vitesh thashethemesh, me ne fund gjithcka eshte zyrtare. Nuk behet fjale me per fjale nen ze, neper tavolina kafenesh, por per akte zyrtare qe dalin nga Gjykata e Tiranes.

Inva Mula ka kerkuar zyrtarisht divorcin nga bashkeshorti i saj Pirro Cako. Sopranoja ka dorezuar kerkesepadine ne Gjykaten e Tiranes, mengjesin e se henes dhe pas kryerjes se procedurave institucionale i eshte dorezuar te marten gjykateses se ceshtjeve familjare, Elona Gjoka per ta shqyrtuar ate. Aktualisht, dosja eshte ne statusin e shqyrtimit nga gjykatesja Gjoka, e cila pritet qe ne ditet ne vazhdim te caktoje seancen e pare te procesit, ne te cilen palet do te ftohen per ta zgjidhur ceshtjen me kompromis, ose e thene ndryshe te gjejne midis tyre mundesine per t’u pajtuar. Burime nga procesi pohojne se padia eshte firmosur vetem nga kerkuesja Mula, ndersa i padituri sipas ligjit pritet te njihet me padine ne ngarkim te tij nepermjet gjykates. C’eshte e verteta prej vitesh flitej per nje ndarje “de facto” te ciftit Cako-Mula, gje, te cilen ata jane munduar gjithnje ta mohojne neper intervista mediatike. Deri ne momentin e largimit nga Shqiperia, ata ishin ne qender te vemendjes, jo vetem si pinjolle nga familje artistesh, jo vetem si djali i Gaqo Cakos dhe Luiza Papes, apo si vajza e Avni dhe Nina Mules. Ata ishin nje cift i bukur. Ajo kishte marre shume nga tiparet e nenes ruse. Floket bionde dhe syte bojeqielli. Ndersa ai tiparet me te bukura te se dyve. Por ishin edhe te suksesshem. Te rritur me skenen qysh femije, ata nuk e paten te veshtire ta zoteronin ate. Pirro do te fitonte cmime te para ne disa festivale te kenges ne radio televizion, si kompozitor, ndersa Inva, do te niste karrieren e saj te sigurt si kengetare lirike. Si bij artistesh, nuk qe e rastit qe te frekuentonin te njejten klase, qysh ne shkollen fillore, me pas Liceun Artistik. I perkisnin brezit te vipave (Gjebrea, Rama, Cela...), te lakmuar nga te rinjte e kohes. U dashuruan shume te rinj dhe nisen jeten se bashku. Largimi drejt Frances, per me teper hapesira artistike pas renies se sistemit komunist, me gjithe suksesin qe i solli sopranos, nuk qelloi aq me fat per jeten ne cift.

Jeta e dy artisteve mori te tjera drejtime. Avioni i Inva Mules, u ngjit shume lart, ndersa Pirro e kishte te veshtire te dilte nga anonimati ne Paris. Udhetimet e shumta, kontratat me teatro operash anekend globit e komplikonin ca me shume jeten e ciftit. Sopranoja vazhdimisht ne udhetime, ndersa kompozitori, kishte nisur te humbiste identitetin e tij dhe ne nje familje te madhe artistesh, nisi te ndihej disi inferior. U desh nje ardhje ne Shqiperi dhe nje duet me te atin, Gaqon, ne skenen e Festivalit “Kenga Magjike”, qe Pirros t’i lindnin shpresat jo vetem si kompozitor, por edhe si kengetar. Nisi te vinte me shpesh ne Shqiperi. Pas kesaj sprove te pare, erdhi nje tjeter. Dueti me Rovena Dilon, “Per nje cast me ndali zemra”, do ta bente te ndihej me i sigurte, deri ne momentin e daljes se albumit te tij te pare “Heret a vone”. Ishte kjo kredoja e artistit te “rilindur”. Ne prezantimin e ketij albumi, qe ngjante me nje feste, ai shoqerohej nga Inva edhe djali i tij Anthony. Albumi do te shenonte sukses te menjehershem, gje qe e lidhi edhe me shume me Shqiperine, Pirro Cakon. Me te shpeshta vizitat ne Shqiperi. Gjithnje e me teper vetem. Zerat se cifti Tchako (ndryshuar ne France per efekt shqiptimi) jetonte i ndare, u bene edhe me te shumte. Nderkaq jeta e dy artisteve e tregonte qarte kete fakt. Ne prezantimin e alkobumit te dyte te kantautorit, “Mos me krahaso”, mungonte bashkeshortja, ndersa gjate prezantimit te albumit te saj me kenge qytetare te perpunuara, Pirro ishte thuajse indiferent. Se fundmi eshte folur shume edhe per flirte e dashurira per te dyja palet. Fillimisht per nje lidhje te mundshme te kantautorit me Anjushken e kenges, qe kendoi ne festivalin “Kenga Magjike”, nje vit me pare. E pak muaj me pare edhe per nje lidhje te sopranos me biznesmenin kosovar Hetem Ramadani. Megjithate, te gjitha kane qene ne rrafsh thashethemesh, perderisa te dy artistet nuk i kane pranuar keto lidhje. Por prej dy ditesh gjithcka eshte e qarte. Sopranoja ka kerkuar zyrtarisht ndarjen nga bashkeshorti i saj pas 20 vitesh martese, fryt i se ciles eshte edhe djali, tashme 14 vjecar. Pas disa ditesh do te caktohet edhe data qe do te zhvillohet seanca ballafaquese mes ciftit. Megjithate nuk mendohet te kete ndonje te papritur. Cifti i ndare “de facto”, do te ndahet tani “de jure”. Tanime pritet vetem nje firme nga ana e kengetarit Pirro Cako, i cili momentalisht nuk ndodhet ne Shqiperi.

Hetem RamadaniLidhja me biznesmenin

Jo shume kohe me pare u fol per nje lidhje te mundshme te sopranos me fame boterore, Inva Mula me nje nder 10 biznesmenet me te pasur kosovare, Hetem Ramadanin. Thuhet se lidhja e tyre ka nisur qysh nje vit me pare. Madje, flitet edhe per martese. Hetem Ramadani e ka ndertuar jeten dhe biznesin e tij ne Slloveni. Ai eshte president i fondacionit “Salbatring”, i njohur per cmimet qe ndan dhe bamiresi. Jo shume kohe me pare, Hetem Ramadani mori medaljen “Ambasador i Kombit” nga Presidenti i Republikes se Shqiperise. Gjithashtu, mori pjese ne spektaklin e Vera Grabockes, “Dua me shume Shqiperine”.

Ceshtja

Ceshtja mban numrin 7644 dhe date regjistrimi 31 mars 2009. Dashuria e nje cifti dikur te lumtur, tashme eshte kthyer ne nje dosje, ne nje numer. Dy dite me pare, prane Gjykates se Tiranes, u dorezua nje kerkese per divorc. Kerkues eshte kengetarja Inva Tchako (Mula), ndersa i paditur bashkeshorti i saj Pirro Tchako. Ne ueb-siten e gjykates eshte publikuar se objekti i padise eshte zgjidhja e marteses midis dy bashkeshorteve Mula–Cako, mbeshtetur kjo kerkese ne nenet 129-162 te Kodit te Familjes. /panorama/02.04.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Soprano handed the request for marriage settlement
Inva Mula, the indictment in court for divorce from Pirro Cako

The division comes after a long marriage and rumors of a possible connection to sopranos

After years of rumor, in the end everything is official. Not made words for words sotto voce, through cafe tables, but for official acts that emerge from the Court of Tirana.

Inva Mula has formally asked by her husband divorcin Pirro Cako. Soprano kerkesepadine submitted to the Court of Tirana, and the Monday morning after the institutional procedures that was submitted Tuesday that Judge domesticities, Elona Gjoka to review it. Currently, the file is in the status of the review by Judge Gjoka, which was expected in days following the first session to establish a process, in which parties will be invited to resolve the issue with the compromise, or otherwise thene to find among them opportunity to reconcile. Sources from the process claim that the indictment is signed by search Mula, while the defendant under the law is expected to get the indictment to charge through his court. What is the truth for years, talk to a divorce "de facto" the couple Cako-Mula, which, they are ever tried to deny through media interviews. Until the departure from Albania, they were in the spotlight, not only as the progeny from families artists not only as the son of Gaqo Cakos and Luiza Pope, or as the daughter of Nina and Avni Mules. They were a couple nice. She had taken many of the features of a Russian mother. Bionde hair and eyes bojeqielli. While it features the most beautiful of the two. But they were also successful. Adults with children scene since they had not difficult to possess it. Pirro will win money prices in some festivals of song in radio television, as composer, while Inva, will launch her career secure as lyrical songstress. How bij artists was not the case that frequented the same class, since in elementary school, then Liceun Artistic. Belonged to the generation vipave (Gjebrea, Rama, Cela ...), from youth to lakmuar time. Dashuruan was very young, and leave life together. Departure towards Frances, more space for the arts after the fall of the communist system, despite the success that brought the sopranos, not so lucky shot for life in pairs.

The life of two artists took other directions. Plane Inva Mules, rose very high, while Pirro was hard to emerge from anonymity in Paris. Numerous trips, with contracts opera theaters throughout the globe with some very complicate the couple's life. Soprano constantly on tour, while the composer, had begun to lose its identity and a family of great artists began to feel somewhat inferior. Had an inflow in Albania and a duet with father, Gaqon, at the scene of the Festival "song Magic", was born pyrrhic to expectations, not only as composer but also as a singer. Began to come often in Albania. After this first test, came another. Duo by Dilon Rovena, "for a moment the heart stopped," will make it feel more secure, until the release of his first album, "sooner or later." This was the credo of the artist "reborn." In the presentation of this album was like a celebration, he was accompanied by his son and Inva Anthony. Album would mark the immediate success, which is even more tied with Albania, Cakon Pirro. With frequent visits to Albania. Increasingly only. Rumors that the couple Tchako (to effect change in France shqiptimi) divided the living, became the most. Meanwhile the life of two artists clearly show this fact. We present the alkobumit second kantautorit, "Do not Compare to the" missing wife, and during presentation of the album with its civic kenge processed, Pirro was almost indifferent. More recently he is speaking for flirte of dashurira for both sides. Initially a possible connection kantautorit with Anjushken the song was performed in the festival "song Magic", a year ago. And a few months ago for a businessman with links to sopranos Hetem Ramadani Kosovo. However, all were flat chin, while the two artists have not received these links. But two days everything is clear. Soprano has officially split from searching her husband after 20 years of marriage, the fruit of which is the boy, now 14 years old. After several days will be assigned the date which will be held between sessions ballafaquese couple. However, not supposed to have any surprises. The couple separated "de facto", will be divided now "de jure". Now is only one firm by Pirro Cako singer, who is currently not in Albania.

Relationship with businessman

Not long ago was for one spit about possible world-famous sopranos, Inva Mula with one of 10 businessmen with rich Kosovo Hetem Ramadani. Said that their connection has begun since a year ago. Furthermore, speaking also for marriage. Hetem Ramadani has built his business and life in Slovenia. He is president of the foundation "Salbatring", known for its shares and the price that good. Not long ago, took the medal Hetem Ramadani "Ambassador of the Nation" by the President of the Republic of Albania. Also, spektaklin participated in the Summer Grabockes, "I want more Albania."

The Case

The case bears the number 7644 and registration date March 31 2009. Love of a once happy couple, now has turned into a folder, in a number. Two days ago, the Court of Tirana, surrendered an application for divorce. Search is singer Inva Tchako (Mula), and indicted her husband Tchako Pirro. In the court's Web site is published that the object of the suit is the solution of the marriage between two spouses Mula-Cako, supported this request in Articles 129-162 of the Family Code.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online