All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Ilir Shaqiri. Show all posts
Showing posts with label Ilir Shaqiri. Show all posts

Tuesday, 20 November 2012

Nje kryeveper per 100 Vjetor [VIDEO]

Pese zera te mrekullueshem bashkojne, pese trevat shqiptare: Shqiperi, Cameri, Maqedoni, Kosove e Mal te Zi.

Jane keta kengetaret e njohur: Nikolle Nikprelaj, Kastriot Tusha, Ilir Shaqiri, Enkeleida Arifi dhe Selami Kolonja, qe gjithmone i kenduan flamurit dhe kombit, ndersa tani te bashkuar sjellin nje kryeveper dedikuar 100 Vjetorit te Pavaresise.

Nje kenge dhe klip me titull domethenes "Ne nje flamur te pandare", nje produksion i Radio Televizionit Shqiptar, i cilesuar si "himni i 100 Vjetorit", simbolizon nje enderr shekullore te shqiptareve per t'u bashkuar.

Kenga eshte shkruar dhe komponuar nga duo i njohur, Agim Doci dhe Edmond Zhulali. /Albavipnews/


- - - - - - - - - - - - - - - -

Monday, 3 September 2012

Ilir Shaqiri me familje, pushime ne Afrike...

Ilir Shaqiri dhe Emanuela pushime ne Afrike

Eshte larguar nga Shqiperia pasi perfundoi obligimet e tij ne televizion, dhe eshte kthyer ne Itali prane familjes se tij per t’i kushtuar pak vemendje bashkeshortes Emanuela Morini dhe vajzes se vogel. Balerini i njohur Ilir Shaqiri me familjen e tij eshte duke pushuar e shijuar plazhin ne ndonje shtet afrikan, por duke mos e precizuar sakte se ku. Fotot te cilat i kemi siguruar nga profili i Emanueles, nuk kishin te vendosur ndonje destinacion se ku jane duke pushuar ajo me Ilirin, por thjesht ne Afrike, destinacion ky i preferuar per balerinin shqiptar dhe aktoren italiane. Cifti ende nuk ka menduar per ndonje femije te dyte, por mbeten te perkushtuar mbas vajzes se tyre te vetme. /panorama plus/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Ilir Shaqiri & Emanuela holiday in Africa

Sunday, 2 September 2012

Revista PANORAMA PLUS - 1 Shtator 2012

Revista PANORAMA PLUS, 1 Shtator 2012
 • Risite televizive te ketij sezoni: Xhemi, Dudushi, Cani dhe Demi gare me programe te reja
 • Ciljeta 4-muajshe shtatzene, mister babai i femijes. Kengetarja e ka mbajtur sekret lajmin duke u zhdukur nga qarkullimi, femija eshte i seksit mashkull
 • Flet Ersi Nishani: Si ndryshoi jeta ime, pasi u zgjodh babai President. Ju rrefej jeten time ne Vjene dhe cfare mendoj per femrat
 • Rrefimi, Juela Mecani: Jeta ime pas divorcit dhe ambiciet ne politike
 • Senada Jaho, imazhi i ri i lajmeve ne "News 24"
 • Linda Halimi, pse kerkon te behesh diletante me zor?
 • Kledi Kadiu kapet mat nga paparacet italiane ne plazhet e Sardenjes me Ambeta Toromanin
 • Martohet Nocja?
 • Nora me Robertin zgjedhin Dhermiun

Tuesday, 17 April 2012

VIP Ballina: Revista GAME OVER - 13 Prill 2012

Revista GAME OVER, 13 Prill 2012

 • Adelajda: Thashethemet per ndarjen me Bjordin, shpifje, jemi shume mire bashke
 • Ilir Shaqiri: Ne "Dancing with the Stars" ambiciozi jam vetem une...
 • Babai i Erionit, Adnan Tresa: Erioni me ka prezantuar te dashuren, me Klaudjen vetem shoke.
 • Sinan Hoxha flirton me nje fanse?
 • Arieli, vellai i Liamit: Ai eshte aventurier, nuk e do martesen!
 • Rubensi: Doni foto te tjera te Gentes? Ofroni para!
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Game Over Magazine, 13 April 2012

Adelajda: Rumors for breaking up with Bjordi, slander, we are very well together
Ilir Shaqiri: In "Dancing with the Stars" ambiciozi its only me ...
Erion's father, Adnan Tresa: Erion presented with girlfriend, with Klaudjen just friends.
Sinan Hoxha flirting with a fan?
Ariel, brother Liamit: He is adventurous, would not like marriage!
Rubens: You want other photos Gentes? Give the money!]]

Saturday, 14 April 2012

VIP Ballina: Revista BLUETOOTH - 14 Prill 2012

Revista BLUETOOTH, 14 Prill 2012
 • Lorik Cana dhe Arita Fejzullahu ne momente intimite. Futbollisti me shenja ne qafe, konfirmohet lidhja.
 • Ervini i BB4: Si e njoha Gerten dhe e verteta e lidhjes me te
 • Genta e BB5: Do t'i kerkoj falje te dashurit. Rubensi: Profilin ne site-in porno e menaxhoja une. E ema: U perdhos jeta e vajzes!
 • Cifti Nora-Roberti: Martesa s'do te ndryshoje asgje ne jeten tone! Dasma jone do te jete ndryshe, duam te kemi dy femije!Jemi xheloz per njeri-tjetrin. Inati na zgjat vetem pese minuta! Nora Istrefi: I urrej punet e shtepise! Robert Berisha: Vjehrra, shoqja ime e ngushte! 
 • 38 vjetori i Monika Kryemadhit. Festa suprize, Doktor Flori i ben kenge, femrat e mbyllin maratonen ne Kishen e Lacit
 • Ilir Shaqiri i Dancing feston ditelindjen e tij ne klubin "Check Point"
 • Xhani Shqerra: Dancing, realizimi i nje endrre te vjeter!
 • Dancing with the Stars: Kur hyjne ne loje gazetaret!

Saturday, 31 March 2012

VIP Ballina: Revista BLUETOOTH - 31 Mars 2012

Revista BLUETOOTH, 31 Mars 2012
 • Bleona Qereti: Lidhja ime me Al Pacinon. Kengetarja realizon film ne hollywood. Ganiu, i lumtur per mua! Kur te arrij famen do t'i bej paparacet te me ndjekin ne Shqiperi e Kosove. Kush e vesh Bleonen?
 • Fansja "e cmendur", tatuazh emrin e Noizy-t mu afer vagines
 • Ditelindja e Nora Istrefit
 • Arsyeja qe con Ronela Hajatin ne Kosove?!
 • Ermali dhe Ami festojne 30 vjetorin. Detajet e festes me te perfolur te javes, te ftuarit dhe momentet pikante
 • Turi shfaqet me Orinden ne Ditelindjen e ciftit Mamaqi
 • Juliana Pasha: Do doja te realizoja nje program per gatimin. Vajzat konkurrente, tashme jane pjese e pandare edhe per familjen time, shpresoj ta fitoj njera prej tyre
 • Surprize ne "X Factor": Simon Cowell, urim per show-n fantastik
 • Alfred Kacinari: "Dancing with the Stars", nje ngjarje e gezuar

Sunday, 11 March 2012

VIP-at metroseksuale, ja si kujdesen per veten meshkujt e ekranit

Të sfidosh mentalitetet. Të jesh ndryshe. Në modë dhe i kuruar. Ky është mashkulli i ri, modern, i cili në kohët e sotme nuk e ka për turp të kujdeset për veten njëlloj si femrat. Ky term ka hyrë në Europë dhe më vonë kudo në botë që nga vitet 1994, ndërkohë që në Shqipëri është një term i ri dhe ende i panjohur, madje edhe lehtësisht i keqkuptueshëm.

Termi metroseksual, është në fakt një miksim i mashkullit heteroseksual dhe mashkullit metropolitan(i cili jeton në metropol, qendra urbane dhe në kulturën kapitaliste). Ky mashkull i ri, nëse do të mund të quhet i tillë, me anë të jetës që bën përforcon idenë e të qenit një burrë i dëshirueshëm, shumë i kujdesshëm dhe tmerrësisht tërheqës për femrat.

Duhet të theksojmë se metroseksualët nuk duhet të ngatërrohen absolutisht me homoseksualët, pasi vetë termi e shpjegon mjaft qartë, metroseksual = heteroseksualë + metropol. Pra, mashkulli heteroseksual, që jeton në një kulturë kapitaliste do të ishte shpjegimi më i duhur për këtë term të ri për shumë lexues, të cilët ndoshta nuk e kanë hasur më parë si term.

Friday, 17 February 2012

Iliri i ‘pavarësisë’

Artisti i mbi 600 këngëve epike, historike, dhe lirike, pjesëmarrësi i mbi 1000 koncerteve jashtë dhe brenda (kryesisht humanitare), njeriu që përmes këngëve theu mure, ngjalli ndjenjat kombëtare dhe ishte logjistikë e zërit të kombit, Ilir Shaqiri, padyshim ka zgjuar Ilirinë.

Ai, tashmë është bërë një ikonë, i cili aq bukur ka artikuluar kërkesat e shqiptarëve për liri dhe pavarësi në një kohë kur kjo ishte e ndaluar. Këngët e tij emblematike, stili i veçantë, intelektualizmi i teksteve, përkushtimi deri në flijim, bëri që fusha të duket më e gjelbëruar, mali më i lartë, atdheu më i dashur dhe më i shtrenjtë.

I lindur në Burojë të Drenicës, në dhjetor të vitit 1960, Iliri ka studiuar për gjuhë dhe letërsi shqipe, është Magjistër i Letërsisë. Është fituesi i shumë çmimeve të rëndësishme si: Këngëtari Emblematik i Ballkanit, Nderi i Odës Dibrane, Artist i Merituar i dekoruar nga Presidenti i Shqipërisë.

Monday, 30 January 2012

Dancing With The Stars: Alfred Kacinari ne vend te Canit ne juri...

Surprizat e “Dancing With The Stars”!

Spektakli i vallezimit “Dancing With The Stars Albania” tashme ka filluar pergatitjet per edicionin e tij te trete. Producentja Holta Dulaku bashke me stafin e saj kane filluar te punojne mbi spektaklin qe ne fillim te muajit janar. Nga informacionet qe ne kemi, marreveshjet me personazhet VIP qe do te marrin pjese ne konkurrim jane pothuajse te mbyllura tashme. Lart e poshte jane diskutuar shume emra te njohur, por nga vete stafi i “Dancing” nuk eshte dhene asnje konfirmim deri tani. Kjo per sa i perket konkurrenteve, sepse prezantuesit jane konfirmuar zyrtarisht. Amarda Toska dhe Ermal Mamaqi do jene prezantuesit e ketij edicioni te trete. Shume kuriozitet kane ngjallur edhe emrat e anetareve te jurise, dy prej te cileve kane mbetur te pandryshuar. Pra yjet do te vleresohen serish nga Ilir Shaqiri dhe Iva Tico. Surpriza eshte anetari i trete te cilin ne e kemi zbuluar dhe na pelqen.

Thursday, 27 May 2010

Ilir Shaqiri neser ne RaiUno


/photo public domain/

Balerini Ilir Shaqiri Familja dhe ëndrrat e mia

Ilir Shaqiri, balerini shqiptar i njohur e i famshëm dhe në skenën italiane do të jetë nesër një nga protagonistët e emisionit “Festa Italiana” të prezantueses Katerina Balivo. Emisioni prezantohet nesër në orën 14. 30 minuta në Raiuno. Së bashku me bashkëshorten e tij aktore Emanuela Morini dhe vajzën Emily, 5 vjecare do të tregojnë sesi kanë arritur të realizojnë ëndrrat e tyre. Në 2001 Ilir Shaqiri u bë një ndër personazhet më të dashur për teleshikuesit në emisionin “Amici”. Më pas vjen martesa me Emanuelën, aktoren simpatike italiane, ish protagoniste në serialin televiziv italian “Vivere”, më 30 dhjetor 2002. Gëzimit të familjes i shtohet dhe lindja e Emily, vajzës së tyre bukuroshe e cila sot është 5 vjece. /b.w./maj 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Ilir Shaqiri Balerini family and my dreams

Ilir Shaqiri, known balerini and the famous Albanian and Italian scene tomorrow will be one of the protagonists of the show "Italian Holiday" to prezantueses Balivo Katerina. The show presented tomorrow at 14. Raiuno 30 minutes. Along with his wife and daughter actress Emanuela Morini Emily, 5 years will show how they managed to realize their dreams. Ilir Shaqiri 2001 became one of the most loved to teleshikuesit to show "Amici". Then comes marriage with Emanuelën, charming Italian actress, a former Italian protagonists in the television series "Vivere", on December 30, 2002. Joy to the growing family and the birth of Emily, their lovely daughter who is five years old today.
]]

Friday, 12 June 2009

Ilir Shaqiri Flet Per Progresin ne Kosove!

Si e vlereson estrada progresin ne Kosove, dhjete vjet pas luftes?
Ilir Shaqiri: I cmoj ata qe Kosoven po e ndertojne ashtu sic e meriton

Ilir ShaqiriMe 12 qershor jam kthyer ne Prishtine me nje mikun tim nga Struga. Ballafaqimi i pare me Prishtinen, atebote me dha nje ndjesi jo te mire. Me eshte dhimbsur qyteti nga gjithe ajo zymtesi qe mbreteronte brenda tij. Nuk e shihja ate Prishtinen e bukur qe isha mesuar ta shihja, ne rrethanat qe kemi jetuar. Megjithate, te nesermen pame shume kamione me paramilitare dhe militare serbe teksa largoheshin nga Kosova, dhe frymonim me lirshem.

Prishtina ishte pa rryme, pa uje, dhe te them te drejten, ndonese ishin ditet e clirimit, nuk e ndjeja shume ate ndjenjen e gezimit.

Tash, kur e kujtoj ate kohe, dhe bej krahasime, meqe kam nje kujtese shume te forte per keto gjera, e shoh se Kosova po ece shume mire perpara. Sot kur po bisedojme dhe ndodhemi ne Drenice prane shtabit te pergjithshem te Ushtrise Clirimtare te Kosoves, i cili eshte tani nje muze qe eshte rregulluar mrekullueshem, dhe prane kam djalin e komandantit legjendar Adem Jasharit, Lulzimin, pastaj kryetarin e Komunes se Skenderajt, Sami Lushtakun dhe regjisorin Isa Qosjen, s’kemi si te mos ndjehemi mire. Erdhem rruges se asfaltuar e perderisa para dhjete vjetesh udhetonim fshehurazi, maleve, rrugeve me gropa e te paasfaltuara, sot ndjehem shume, shume i lumtur dhe i cmoj per gjithe ate pune qe kane bere dhe qe Kosoven po e ndertojne ashtu sic e meriton. /melihate gashi/infopress/12.06.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

How burlesque evaluates progress in Kosovo, ten years after the war?

Ilir Shaqiri: I appreciate that they are build Kosovo as worthwhile

On June 12 I'm back in Pristina with a friend from my Struga. Dealing first with Pristina, with atebote gave a feeling not good. Is sympathetic to the city from all the sadness that mbreteronte within it. Do not see what Pristina nice to see that I learn, the circumstances in which we live. However, the next day we saw many trucks with the Serbian military and paramilitary as fleeing from Kosovo, and with frymonim freely.

Pristina was without electricity, without water, and say the right, although the days of liberation, not many felt that sense of joy.

Now, when you remember that time, and do comparisons, since I have a very strong memory about these things, see that Kosovo is very well before ECE. Today is when we talk and we are Drenica the General Staff of the Kosovo Liberation Army, who is now a museum that is regulated wonderful, and my son the legendary commander Adem Jashari, Lulzimin, then chairman of the municipality of Skenderaj, Sami Lushtaku Isa Qosjen and director, as s'kemi not feel good. Paved road that came while the first ten years udhetonim secretly, mountains, roads with potholes and paasfaltuara, today I feel very, very happy and appreciate all the work that they have made and that Kosovo is build as worthwhile.
]]

Friday, 10 April 2009

Kosovare Hasi Gjurmeve Te Babait!

KENGA ME E RE
Kosovare Hasi: "Zjarr ne mes nesh"

Kosovare HasiKengetarja e re ne skenen tone muzikore, Kosovare Hasi, ka shume vizione per te ardhmen, ndonese kenga eshte profesioni i saj qe e pelqen me se shumti. Dite me pare ajo promovoi kengen me te re, te titulluar “Zjarr ne mes nesh” (kliko per ta shiquar). Tekstin e kenges e ka bere Ilir Shaqiri, ndersa eshte kompozuar nga Korab Shaqiri. Kosovarja ndjehet e lumtur me lansimin e kenges dhe thote se ka shume vullnet per te punuar me kenge te reja. “Ndjehem e lumtur qe arrita ta lansoje nje kenge te mire, te cilen besoj se publiku eshte duke e pelqyer. Une parapelqej qe kenget e mia te jene origjinale, te kene vlera dhe te adhurohen ne opinion,” shprehet ajo per “Kosoven Sot”. Kosovarja premton se edhe ne te ardhmen do te realizoje kenge qe do te kene vlera. Ajo do te nise punen edhe per kenge te tjera, e ne te ardhmen edhe nje album. “Nuk mund te caktoj nje afat kohor se kur do te realizoj albumin tim, por shpresoj se do te realizoj sa me shpejt te jete e mundur,” thote ajo. Planet e saj jane te shumta per te ardhmen, por shpreson qe gradualisht te arrije dhe t’i realizoje. /k.bajrami/kosova sot/10.04.09/

Videoja e promovimit te klipit, "Zhurma Show" Zico TV

- - - - - - - - - - - - - - - -
p.s. hej... shume e forte kjo "normalitikisht" e Kosovares, shiqo intervisten kah fundi.
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: zanfina ismajli, ilir shaqiri, skender hasi
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Newest song
Kosovare Hasi "Fire between us"

The new singer in our music scene, Kosovare Hasi, has many visions for the future, although singing is profession of hers that she likes most. Day before she promoted the new song, entitled "Fire between us." Text of the song has made Ilir Shaqiri, and is composed by Korab Shaqiri. Kosovarja feel happy with the launch of the song and says it has more willingness to work with new songs. "I feel happy that I arrived lansoje a song better, which believe that the public is favored. I prefer that my kenge be original, have value and we adhurohen outlook, "she says to" Kosova Sot ". Kosovarja promises that in the future will achieve kenge that will have value. She will start work for other songs, and in the future as an album. "You can not set a timetable when it will come to my album, but I hope that will come as soon as possible," she says. Its plans are for many the future, but hopes to gradually achieve and attain.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online