All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Irva Stefa. Show all posts
Showing posts with label Irva Stefa. Show all posts

Friday, 4 April 2014

Irva Stefa këngë të Lana Del Rey në ‘Hit Play’

Irva Stefa është e ftuar sot në emisionin ‘Hit Play’ nga Anjeza Maja në Agon Channel.

Nje emision ky i drejtuar nga prezantuesja e famshme dhe bukuroshe Anjeza Maja që nxeh atmosferën e të premteve në mbrëmje në Agon Channel, ku përvec hiteve ndërkombëtare, sjell këngëtarë shqiptarë nga të gjitha trevat.

Ajo do të performojë disa nga këngët e saj si edhe do të sjelli ‘live’ një këngë nga këngëtarja shumë e sukseshme e momentit Lana Del Rey.

Irva është një nga këngëtaret që preferon të këndojë gjithnjë ‘live’ në mbrëmjet e saj në clube. Së fundmi ajo ka premtuar lancimin në treg të albumit të saj, dhe ne jemi në pritje./Maksim Gjokaj/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Stefa Irwaa Lana Del Rey song in 'Hit Play'

Irwaa Stefa is invited today to show 'Hit Play' by Maya Anjeza Agon Channel. A program run by the famous presenter and yeast Anjeza lovely atmosphere heats of the Friday evening in Agon Channel, where besides international hits, brings singers from all Albanian territories. She will perform some of her songs as well as to bring 'live' a song from the very successful singer of the moment Lana Del Rey. Irwaa is one of your favorite singers always sing 'live' in her evenings at the Club. Recently she has promised to launch the album in its market, and we are expecting. / Maxim Gjokaj /

Thursday, 19 December 2013

Irva Stefa si Marilyn Monroe

Motra e vogël e këngëtares së mirënjohur Rovena Stefa tregon se është frymëzuar nga stili i viteve 50-të të ikonave të bukuriëe femërore në setin e saj më të fundit fotografik.

Ky është një ndër setet fotografike që ajo i ka realizuar në fund të verës 2013. Nën qiellin blu e mbështetur nga një pamje e Tiranës Irva të sjell ndër mend pikërisht atë trend të cilin ajo pranon se do ngeli gjithnjë si një nga stilet më klasik të feminitetit.

Kjo është një kohe kur pritet edhe lancimi i videos se saj të re, prezantuese te albumit të saj te pare. Që nga debutimi i saj me videot "Tregom" dhe "Rock this party", Irva i është dedikuar muzikës së lehtë ‘live’ nga e cila ajo ndihet shumë e kënaqur./Maksim Gjokaj/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Stefa Irwaa as Marilyn Monroe

Younger sister of acclaimed singer Rovena Stefa shows that is inspired by '50s style icons of feminine bukuriëe on the set of her latest photo. This is one of the photographic sets that it has carried out in late summer 2013. Under blue skies supported by a view of Tirana Irwaa recollect exactly what trend which she admits will always remained as one of the most classic styles of femininity.

This is a time when the expected launch of her new video, presenter of her first album. Since her debut video "Tell me" and "Rock This Party" is dedicated Irwaa light music 'live' from which she felt very satisfied. / Maxim Gjokaj /

Tuesday, 12 November 2013

Irva Stefa “Hot” ne diellin e nxehte të Shqipërisë

Këngëtarja Irva Stefa që pas publikimeve te 2 videove të saja premiere "Tregom" dhe "Rock This Party" është gati të lancojë këngën e re dhe prezantuese të albumit të saj të parë.

Pas një suksesi të performancave ku Irva ka kënduar në clubet me në zë të Tiranës për sa i përket muzikës së lehtë, per gjatë vitit të fundit, ajo thotë se këndimi ‘live’ të jep shumë emocion dhe e përcjell muzikën me gjithë forcën e saj dhe se kjo është një nga pasionet e saj me të mëdha.

Vera 2013 ka qenë një sezon i mbushur me angazhime për këngëtaren e re ku më së shumti ka performuar live në diskotekat verore në bregdet si dhe gjatë së cilës ajo ka realizuar edhe 2 sete fotografike ashtu sic thote ajo, nën diellin e nxehtë të Shqipërisë.

Thursday, 17 January 2013

Irva Stefa performon “live” ne Prishtine

Ka kohë që këngëtarja Irva Stefa ka krijuar imazhin e saj si një këngëtare duke lënë mënjanë atë shprehjen “motra e Rovenës”, e tashmë ajo ka nisur të këndojë ‘live’ nëpër klubet  e njohura kudo.

Jo vetëm në Tiranë, por edhe Prishtinë këngëtarja ka nisur të përformojë me një repertor të pasur të muzikës së huaj dhe me një zë shumë të vecantë.

Të mërkurën që sapo kaloi ajo ka kënduar në një nga ambientet shumë të frekuentuar në Prishtinë, e kontretisht në “Maron Pub” ku ka befasuar të gjithë me performancën e saj./Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Irva Stefa perform "live" in Pristina

Has long Irva singer Stefa has created its image as a singer skipping that expression the "sister Rovenës", it has already started to sing 'live' in popular clubs everywhere.

Sunday, 8 July 2012

Irva Stefa, nje yll i ri ne ngjitje!


Sapo mësuam se Irva Stefa, këngëtarja e re, por e talentuar pozoi para disa ditësh në disa foto tepër sensuale dhe me një frymë të re “fashion” para fotografit Veton Osmani, dhe ne u befasuam me kete prurje.

Më pas menduam se  se mos vallë Irva po na sjell dhe këngë apo video të re, pasi tregu ka nevojë për figura dhe imazhe interesante të reja, sepse jemi lodhur tashme nga te njejtat figura përditë.

Prandaj jemi në pritje dhe i urojme suksese Irvës, këtij ylli të ri të talentuar në ngjitje./Albavipnews/


[[ translation by google:
Irva Stefa, a new star on the rise!

Monday, 2 July 2012

Irva Stefa konkuron motren me foto Fashion

Ajo ka pak kohë që i ka hyrë botës së muzikës, ndërsa motra e saj tashmë është një yll i estradës shqiptare.

E kemi fjalën për këngëtaren Irva Stefa, e cila si duket me disa foto të realizuara nga fotografi i njohur Veton Omsani, don të konkurojë motrën e saj, Rovena Stefa.

Irva ka realizuar për herë të parë disa foto të stilit fashion, vetëm pak ditë më parë kur ka qenë në Prishtinë dhe duket shumë seksi.

E dimë që kjo foto do të marrë shumë pëlqime, e nëse i afrohen fotove të Rovenës, besoj se kjo e dyta nuk do të merakohet../Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
 - - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Irva Stefa sister competes with photo Fashion

She has little time he has entered the world of music, while her sister is already a star Albanian entertainment. We're talking about Stefa Irva singer, which seems to some photos taken by the photographer known Veton Omsani, wants to compete with her ​​sister, Rovena Stefa.

Wednesday, 28 December 2011

Ardian Bujupi, ylli shqiptar që shndriti në Gjermani

Janë të rinj të paktën në vendin tonë në Kosovë, por që këtë vit natyrisht se kanë qenë të themi zbulimet e 2011.

Do të ishte pak e padrejtë të mos e nisnim me yllin që u vlerësua duke u renditur si më i pëlqyeri dhe në vendin e tretë në spektaklin “Gjermania kërkon një yll” Ardian Bujupin, i cili jo vetëm ky shou, por edhe kënga e tij “This is my time” pushtojë toplistat gjermane dhe jo vetëm e ndërsa në botën shqiptare të gjithë krenoheshin me suksesin e këtij djaloshi i cili nuk e harronte kurrë se kishte lindur në Prishtinë.

Një tjetër talente e këtij viti që po ecën me hapa të sigurta është edhe këngëtarja e re Irva Stefa, që pavarësisht se ishte motra e këngëtares së njohur Rovena Stefa, ajo fitoi adhuruesit e muzikës që ajo bënte. Kujtojmë këtu hitin e saj veror ‘Tregomë” dhe këngën “Rock this Party” që rrëmbeu dy çmime në “Çelësin Muzikor 2011” dhe më pas solli edhe videon e saj.

Thursday, 8 December 2011

Irva Stefa: Kosova dhe Shqiperia per mua jane nje...

photo: arber hoxha
Irva Stefa fillon realizimin e albumit te pare

Edhe pse eshte ne fillim te karrieres Irva po korr suksese te njepasnjeshme. Ajo eshte e dhene pas kenges, ndonese ky eshte profesioni ideal i saj per te cilin ka enderruar gjithnje.

“Kengen e kam dashur gjithnje, kam zbuluar se kam talent per te dhe gradualisht kam filluar te merrem. Ky eshte viti i sukseseve te medha qe i kam pasur ne kenge, sepse me lansimin e projekteve te mia kam verejtur se publiku me pelqen, andaj kjo me frymezon per te vazhduar me tutje”, ka thene ajo per “Zerin”.

Irva tani ka nisur punen per albumin e saj te pare qe pritet te lansohet ne vitin 2012, sipas saj albumi do t’i permbaje tete kenge te pergatitura nga krijues te ndryshem nga Kosova, Shqiperia dhe Maqedonia.

Saturday, 19 June 2010

10 Emrat e Ri te Muzikes qe Premtojne!

Marseli dhe 10 emrat e brezit te ri te tregut muzikor shqiptar

Ne e dime qe eshte e veshtire te depertosh ne tregun muzikor sot, ndaj sa here qe shikojme ndonje talent te ri menjehere mundohemi t'i ndihmojme sadopak duke shkruar per ta ne faqet e "SH2".

Kete here vendosem te benim dicka me ndryshe dhe po i dedikojme shkrimin kryesor te suplementit tone; duke ju sjelle 10 prej emrave me te rinj te tregut muzikor shqiptar, te cilet, sipas stafit tone, do te jene perfaqesuesit e brezit te ri.

Te gjithe kane provuar qe dine te kendojne shume mire, bashkepunimet e para i kane kryer me disa prej emrave me te njohur te muzikes shqiptare e ne muajt e ardhshem secili prej tyre pritet te publikoje kenge dhe video te reja. Jeni gati? Nisja!

1 - MARSELI (Marsel Selita). Jane dashur vetem 30 sekonda (koha qe Marseli kendon ne "Origjinale" kengen e re te Aurela Gaces) qe njerezit te terhiqen dhe te bien ne dashuri me zerin e tij. Fale suksesit te "Origjinale", Marseli eshte padyshim zbulimi i kesaj vere dhe me nje hit te tille, zor se do t'i shpetoje vemendjes. Ne te ardhmen mesojme se ai do te vazhdoje bashkepunimin me Flori Mumajesin, cka besoj e dini mire se cfare do te thote... nje tjeter hit!

2 - ELITA ZIBERI. Mund te jete e bija e nje prej kengetareve me te njohur ne historine e muzikes moderne shqiptare (Arif Ziberi - Elita 5), por meriten per suksesin e arritur ne "Top Fest" se bashku me banden e saj "XXL" e ka teresisht te veten. Nje ze te mrekullueshem, perfekt per pop-rrok dhe nje shije muzikore mbreselenese, Elita padyshim do te jete nje prej artisteve me te suksesshme te viteve te ardhshme.

3 - VALON SHEHU. E keni pare tek "Star Akademi", "Kenga Magjike", "Top Fest" dhe pavaresisht se ka marre pjese ne keto evenimente kaq popullore ne Shqipe, cuditerisht ende nuk eshte bere emer shume i njohur per publikun. Per kete po ia veme fajin mungeses se nje kenge-hit, por jemi te sigurt qe kete vit gjithcka do te ndryshoje. Mendojme se Valoni eshte ende ne kerkim te nje muzike, ne te cilen te ndihet rehat dhe do rekomandonim qe t'i kushtonte disi vemendje repertorit te Nickelback (How You Remind Me, RockStar) apo te Daughtry (What About Now). Themi se do ishin perfekt per te!

4 - IRVA STEFA. Fale eksperiences se Rovena Stefes (motra e Irves) dhe nje menaxhimi te mire prej motres tjeter - Elises, Irva e ka rrugen e hapur drejt suksesit. Me debutimin e saj ne "TopFest", ajo tregoi se tashme ka vendosur t'i perkushtohet muzikes e shpesh here eshte pare ne turne me Rovenen. Kete vit ka ne plan te realizoje kenge te reja dhe nje videoklip qe pritet ta beje ate nje emer aq te njohur ne qarqet muzikore, po ashtu si dhe motren e saj.

5 - ENI KOCI. Nje tjeter moter, nje tjeter talent. Po ashtu si Irva dhe Enit nuk do t'i duhet shume te luftoje per te gjetur rrugen drejt skenes, pasi Greta Koci ka vite qe ka bere emer ne muziken shqiptare. Ajo tashme i ka dyert e hapura dhe e vetmja gje qe i mbetet te provoje eshte se ka aq talent sa ne nje te ardhme te distancoje veten nga hija e se motres. Levizja e ardhshme? Pas videokenges "Vij tek ti" e sigurt qe nje duet midis motrave do te ishte nje hit i vertete, nese jo ne muzike... patjeter ne promovim.

6 - SARENTINA CAKO (SARA). Ajo u eliminua nga "Star Akademi", por publikut iu ngulit ne mendje qe prej fillimit, jo vetem me zerin e saj, por dhe me sjelljen si "diva" prej te ciles dhe neve na beri per vete. Duke qene se prej vitesh na mbyten talentet e verteta dhe vajzat e mira, skenes shqiptare i nevojitet dicka ndryshe, dikush qe t'i thote gjerat sic jane, qofte dhe pa e kuptuar se po e ben kete. Sara eshte perfekte dhe ne mezi presim te dime se cila do jete levizja e saj e ardhshme!

7 - ADELINA BERISHA. Nese do miksonim Genta Ismajlin me Nora Istrefin dhe Dafina Zeqirin rezultati do ish... Adelina Berisha! Kengetarja eshte e vendosur qe te behet nje emer i njohur ne Estraden Shqiptare. Per kete ka publikuar disa videoklipe kete vit, si dhe ka publikuar nje duet me Stine. Videokenga e fundit "Party People" eshte hit ne Kosove dhe ne jemi te sigurt qe Adelina do qendroje ne skene per nje kohe te gjate.

8 - CAPITAL T. Ai mund te jete i ri ne moshe, por ka nje repertor te pasur me hite dhe ka bashkepunuar me shume emra te njohur te hip-hopit shqiptar. Ka treguar se jo vetem ka talent, por se eshte konkurrence serioze per te gjithe rreperat e tjere. Videokenga e tij "Supersweet" eshte klikuar mbi 700.000 here dhe per ne eshte padyshim rreperi me i mire ne Shqipe per momentin. Kete vit shpresojme qe te kaloje kufirin dhe te vizitoje Shqiperine, ku padyshim do te behet nje emer po aq i njohur sa dhe ne Kosove.

9 - DA GHOST. Nese ju nuk e keni degjuar ende kengen "Majt Djatht" ... gabim keni bere. Super! Pervecse i talentuar, Da Ghost ka dhe nje sens humori qe duket qarte jo vetem ne tekstin e kesaj kenge, por dhe ne ate te "Kceni Kr8". Ka bashkepunuar me Blero ne "Krejt Anash" dhe me Adelina Ismaili ne "Urdher i ri" (versioni origjinal)... a duhet me per te konfirmuar talentin e tij?

10 - Per te plotesuar dhjeteshen tone ne vendosem te benim dicka speciale. Kerkuam prej oresh ne YouTube, ne llogarite personaleve te shqiptareve ne mbare boten, te cilet deshirojne te behen kengetare. Pas shume kerkimesh, vendosem qe ne listen tone te vendosnim DONIKA ZEJNELIN, e cila banon ne Long Island te Nju Jorkut dhe nuk e ka idene fare se ne e kemi vendosur ne kete liste :). Ne te njejten kohe ne nuk dime shume per Doniken pervec faktit qe ajo ka nje ze shume te mire per r'n'b dhe shpresojme qe dikush ta ndihmoje per t'i realizuar endrren e saj ne te ardhmen. Ne na fitoi me interpretimin qe i ben "At Last" te Etta James dhe nese deshironi ta degjoni mjafton te kerkoni emrin e saj ne YouTube ose vizitoni www.RevistaAlbaniac.com /elbino/sh2/qershor 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Marseli and 10 names new generation of Albanian music market

We know that it is difficult to depertosh music market today, so whenever you look at any new talent immediately try to help somehow writing about them in the pages of "SH2".

This time we decided to do something different and are dedicate to supplement our main script, allowing you to bring 10 of the names of young Albanian music market, which, as our staff will be representative of a new generation.

All have proven that to sing very well know, the first collaboration have performed with some of the most recognized names in the Albanian music in the coming months each of them is expected to publish new song and video. Are you ready? Start!

1 - MARSELI. It took only 30 seconds (time to Marseli sings in "Original" new song Aurela Gaces) that people withdraw and fall in love with his voice. Thanks to the success of the "Original" is obviously Marseli discovery this summer and such a hit, it would hardly escape attention. In the future learn that he will continue the collaboration with gold Mumajesin, believe what you know best what to say ... another hit!

2 - Elite Ziberi. It could be the daughter of one of the most famous singers in the history of modern Albanian music (Arif Ziberi - Elita 5), but credit for the success achieved in "Top Fest" with her band "XXL" has completely themselves. A wonderful voice, perfect for pop-rock and an impressive musical taste, Elite will undoubtedly be one of the most successful artists in years to come.

3 - Valon Shehu. Have you seen the "Star Academy", "Magic Song", "Top Fest" and despite that has participated in these events so popular in Albanian, yet surprisingly there is no name more familiar to the public. For this is he put the blame lack of a song-hit, but we are confident that this year everything will change. Think about Shout to the Lord is still looking for a musical, in which to feel comfortable and somewhat rekomandonim to pay attention to repertoire of Nickelback (How You Remind Me, Rockstar) or Daughtry (What About Now). Say that would be perfect for!

4 - IRVA Stef. Thanks to experience Rovena Stefes (Irves sister) and a better management of the other sister - Elises, Irva has opened the way to success. With her debut in "TopFest, has already indicated that it decided to dedicated music here is often seen in tournament with Rovenen. This year we plan to realize there are new songs and a video that is expected to make it a name so well known in musical circles, as well as her sister.

5 - Eni Koci. Another sister, another talent. Also as Irva and entity will not have much to fight to find the path to the scenes as Greta Koci has years he has named the Albanian music. It already has opened doors and the only thing that remains to prove is that there is so much talent in the near future to distance themselves from the shadow of my. Next movement? After videokenges "I come to you" certainly did a duet between sisters would be a real hit, if not the music ... definitely in the promotion.

6 - SARENTINA Cako (SARA). She was eliminated from "Star Academy", but the public was to imbibe the beginning, not only with her voice, but the behavior as "Diva" by which and us paid for itself. Since many years we drown the real talent and good girls, Albanian scene needs something different, someone to say things such as, even without realizing he was doing this. Sara is hardly perfect, and we expect to know what will be its next movement!

7 - Adelina Berisha. If you miksonim with Nora Istrefi Genta and Dafina would result in ex ... Adelina Berisha! The singer is set to become a name known in Albanian celebrities. For this has produced several video clips this year, and has published a duet with the seasons. Videokenga last "Party People" is a hit in Kosovo and we are sure that Adelina will remain on stage for a long time.

8 - Capital T. He may be young in age, but has a rich repertoire of hits and has cooperated with many famous names in hip-Albanian Hopi. Has shown that not only has talent, but it is serious competition for all other rreperat. Videokenga his "Supersweet" is clicked over 700,000 times and for us is undoubtedly the best rreperi in Albanian for the moment. This year we hope to pass the border and visit Albania, which undoubtedly will be a familiar name as well as in Kosovo.

9 - DA GHOST. If you have not yet heard the song "Left Cheese" ... have done wrong. Super! Except the gifted, and Da Ghost has a sense of humor that seems clear not only in the text of this song, but we ate at "Kceni Kr8. Has collaborated with the Infinite "All side," and Adelina Ismaili in "New Order" (original version) ... a need to confirm his talent?

10 - To meet our ten decided to do something special. Looked at hours of YouTube, the personal accounts worldwide Albanians, who want to become singers. After much research, we decided that we establish our list Donika ZEJNELIN, which resides in Long Island, New York and has no idea at all that we have put in this list:). At the same time we do not know much about Doniken besides the fact that she has a very good voice for r'n'b and hope someone can help to realize her dream in the future. We won the interpretation that makes "At Last" to Etta James and if you want to listen enough to search her name on YouTube or visit www.RevistaAlbaniac.com
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online