All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Jola Parapani. Show all posts
Showing posts with label Jola Parapani. Show all posts

Saturday, 27 February 2010

Jola Per Kastron: Eshte Paranojak dhe Pijanec!

Kastro Zizo & Jola Parapani
/photo public domain/

Flet gruaja e Kastro Zizos: Vendosa te divorcohem sepse eshte paranojak dhe pijanec

Nuk ishte dashuri me shikim te pare, por nje terheqje e forte dhe e ndersjellte sapo ndeshen syte e njeri-tjetrit. Ishin te dy ne prag te 17 –ave dhe jeta per ta ishte nje feste, nje zbavitje dhe deshire per ta shijuar ate ne cdo sekond. U takuan per here te pare ne programin “Portat e fatit” qe drejtohej nga Rudina Magjistari ne “Klan” ku te dy merrnin pjese si kengetare dhe qe atehere filluan te frekuentoheshin thjesht si shoke. Jola pa te Kastro adoleshentin e vecante qe dinte ta perdorte mire fjalen, sidomos kur kishte perballe nje vajze bukuroshe si ajo. Asnje vendim i nxituar per t’u lidhur si te dashur por thjesht deshire per te dale bashke me miq te tjere dhe per te shijuar shoqerine e njeri-tjetrit. Me pas Kastro u largua ne Itali dhe Jola vazhdoi jeten e saj. Por Kastro mesa duket kishte te tjera plane me Jolen dhe menjehere pas rikthimit kerkoi qe te ishin bashke, por kesaj here jo si shoke por si te dashur. Keshtu filloi historia e dashurise se djalit qe solli nje ere te re ne muziken e lehte shqiptare dhe gjimnazistes bjonde. Ndryshe nga bashkemoshataret e tjere qe arkivonin histori dashurie te panumerta, ata vendosen qe ta marrin seriozisht lidhjen e tyre deri kur u fejuan zyrtarisht. Kjo lidhje beri jehone te madhe asokohe edhe ne media pasi te pakte ishin ata qe e imagjinonin Kastron ne nje lidhje serioze e aq me pak te martuar. Sot pas tete vitesh njohje, dashuri dhe martese, Jola vendos t’i jape fund kesaj marredhenie, e cila nderkohe kishte dhene edhe frytin e saj, djalin e tyre 3-vjecar. Le te mesojme me ane te nje rrefimi te Joles se cilat ishin arsyet qe e shtyne ne kete vendim ekstrem dhe si e ka pritur Kastro kerkesen e saj per te mos qene me bashke.

Dime qe pak jave me pare ju keni depozituar ne Gjykate nje kerkese per divorc. Ishte nje vendim qe e keni menduar gjate apo rezultat i ndonje ngjarjeje te koheve te fundit e cila iu lendoi?

Kerkesa per divorc erdhi si rezultat i nje reflektimi te gjate nga ana ime dhe kjo mu duk rruga e duhur per te qene me ne fund e qete une dhe djali im.

Si ka qene lidhja juaj keto vite?

Me ulje e ngritje si cdo marredhenie ne cift. Duhet te keni parasysh qe ne u lidhem shume te rinj me njeri-tjetrin. Keto dite me eshte kujtuar shpesh shprehja “mos merr asnjehere vendime te medha kur je akoma i vogel”.

Kerkesa juaj per divorc vjen menjehere pas publikimit ne media te disa fotove te Kastros me nje vajze, ne pozicione intime. Mos ishte kjo arsyeja, pra xhelozia?

Kastro Zizo me nje femer te panjohurNe marredhenie me Kastron une nuk kam qene kurre xheloze, perkundrazi tani qe e mendoj, kam qene shume naive. Ato foto me lenduan pasi gjithkush ne vendin tim po ta shohe bashkeshortin ne ate pozicion, do te ndjehet keq. Nuk mund te hapja revistat dhe gazetat nga ankthi se mos e kane fotografuar me ndonje femer. Pastaj une u ndjeva akoma me e lenduar pasi ate nate kur e kane fotografuar, une i kerkova te vinte ne shtepi pasi nuk kisha celes shtepie dhe ai me tha te shkoja te prinderit pasi kishte pune dhe nuk vinte dot. Pas pak ditesh u publikuan fotot. E mendoni, une mbeta jashte shtepise me gjithe djalin nderkohe qe marr vesh nga gazetat se ku kishte qene.

Megjithate ne e dime se ato foto kane qene deri diku te pafajshme pasi ai as qe e njihte ate vajze. Nuk e mendove kete fakt dhe mbi te gjitha a ishte nje arsye kjo e mjaftueshme per t’i dhene duart njeriut me te cilin ke dhe nje femije?

E mendova natyrisht, une ju thashe se nuk kam qene xheloze packa se ai punonte me femra seksi, jetonte ne ambiente te populluara nga femra. Por nuk thashe se e kerkova divorcin pikerisht per keto foto. Ato ishin thjesht nje arsye me shume.

Cilat ishin arsyet e tjera?

Nuk e toleroja dot pijen. Ne fillim ai pinte me raste dhe shqetesohesha kur e kalonte masen. Por me pas filloi te pinte sistematikisht dhe behej i padurueshem ne shtepi. Filluam te ziheshim dhe ambienti u be problematik edhe per djalin i cili nuk duronte dot kur ne ngrinim zerin.

Cfare bente kontretisht kur pinte?

Behej shume paranojak dhe cdo gje sado banale, ishte nje motiv i mire per t’u zene. Me lart iu thashe se une nuk isha xheloze per te, por e kunderta ishte e vertete. Ai behej xheloz per mua, fiksohej per cdo gje.

A kishte ai arsye per te qene xheloz, ti frekuentoje miq meshkuj?

Jo vetem qe nuk frekuentoja meshkuj, por nuk kisha as ne celular ndonje numer telefoni djemsh. E beja kete duke ditur piken e dobet te tij, qe te mos i lija shkas per t’u zene.

Ne dime qe ti ke nje familja intelektualesh, ata a ishin dakord qe vajza e tyre te lidhej me Kastron?

Nuk me kane kundershtuar por gjate kohes qe u fejuam, Kastro beri klipin e pare me Zajminen, dhe babai im u surprizua kur e pa. Ai i thoshte mamit “Cfare behet keshtu, ky do te jete dhendrri jone!?”.

Kastro ne intervista shpesh thoshte se ashtu sic kishte dy emra, Klevis dhe Kastro kishte dhe nje dyzim personalitetesh. Ti ke pelqeje me shume nga keta te dy?

Per mua ai ka qene gjithmone Klevis, pasi Kastro eshte emri i artit, por nese flasim per sjelljen ndaj meje, ua garantoj se Klevis eshte me keq se Kastro, nje djale super tradicional qe e do gruan te shikoje vetem drejt, me nje xhelozi dhe paranoje ekstreme.

Megjithe ulje ngritjet ne marredhenien tuaj, duket se kenga “I penduari” ishte si nje premtim me ze te larte qe Kastro do te ndryshonte, madje dhe kerkonte falje. Ne fakt a ndodhi ndryshimi?

Jo. Me duket e pamundur qe nje i rritur te ndryshoje thjesht sepse kendon nje kenge. Ai mori suksesin qe deshi ne skene dhe kaq, packa se aty ne nje fare menyre rrefehej historia jone.

Pse nuk pranove te kendoje bashke me te, ashtu sic Kastro e kishte planifikuar?

Per dy arsye: e para sepse me dukej hipokrizi e madhe qe ne te dilnim bashke te kendonim si nje cift i lumtur nderkohe qe e verteta ishte ndryshe. Pastaj te pjesa qe me kishin lene mua, une kerkoja falje nderkohe qe ne te vertete une nuk kisha asnje arsye per ta bere kete pasi nuk kisha kryer ndonje faj. Dhe e dyta, pjesa qe me kishin lene mua ishte lirike, dicka shume klasike dhe e papershtashme per moshen time. Me pas ne versionin qe u paraqit ne festival, ajo pjese u hoq fare.

A ishte Kastro genjeshtar ne marredheniet ne cfit?

Ishte, pasi shpesh me thoshte se ndodhej ne studio duke punuar dhe me pas shihja ne face book fotot e tij ne karaoke. Kur ia tregoja me thoshte se kishte shkuar vetem pese minuta pasi nuk ia prishte dot miqve.

Dime qe Kastro fiton mire me punen e tij, si jetonit ju?

Une nuk e di me ekzaktesi se sa mund te fitonte ai me punen e tij, por ne shtepi nuk na ka munguar asgje. Kemi jetuar shume mire.

Ju keni nje shtepi te perbashket, ti do kerkosh ndarje pasurie pas divorcit?

Jo, nuk pretendoj asgje pasi cdo gje eshte bere me punen e Kastros dhe nuk me duket e ndershme te kem pretendime pasurie. Dua thjesht vetem divorcin.

Kastro Zizo, Jola dhe i biriNe intervista te ndryshme Kastro nuk linte rast pa e permendur te birin si piken e tij te dobet. Cfare babai eshte ai?

Ai rrinte shume pak me te birin, por si cdo baba edhe ai ishte i lidhur me te, eshte mese normale.

Mendon qe do ta kete te veshtire ndarjen sidomos nga i biri pasi kuptohet qe femijen do ta mbash ti?

Nuk e di.

Eshte folur per Kastron si perdorues droge, ti vete cfare di per kete fakt?

Di qe Kastro e ekzagjeronte me alkoolin aq sa kohet e fundit i mjaftonte shume pak per t’u dehur. Per droge, nuk e besoj, une te pakten nuk kam dijeni. Por mendoj qe nuk e ka perdorur po te kemi parasysh te kaluaren e tij si perdorues ku ai e pa veten shume keq dhe nuk mendoj se ka patur guximin per ta rinisur.

Si e priti Kastro vendimin per t’u ndare?

Shume keq, nuk e besonte pasi mendonte se edhe kjo here do kalonte ashtu si shume te tjera, me pak meri dhe me pas me rikthim.

Tani qe kane ndodhur kaq shume ngjarje ne jeten tende dhe me ne fund vendimi per tu ndare, je penduar qe je martuar me Kastron?

Jo, nuk jam penduar pasi une gjithmone kam deshiruar te martohem shpejt dhe te behem nene ne moshe te re. Nga ajo lidhje une kam djalin qe eshte motivi i jetes time. Natyrisht gjithe kjo eksperience, ndonese e hidhur, me ka rritur, me ka bere me te pjekur dhe me ka bere te jem me e kujdesshme ne jete, te mos bej gabime dhe te mos u besoj lehte njerezve.

A do te vendosje te rimartoheshe, mbase jo tani por kur te kete kaluar pak kohe?

Ndarja me Kastron nuk me ka bere te mendoj se martesa eshte nje gje e keqe. Une jam 24 vjec dhe pa dyshim qe te rimartohem eshte ne planet e mia. Nuk e di nese do te vesh perseri fustan te bardhe por do ta ribej. Natyrisht pasi te jem bindur mire kesaj here. /ermira shpetimi/panorama/shkurt 2010/
- - - - - - - - - -
+tag: parapani klevis bega
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Kastro Zizo's wife Speaks: I decided to divorce because he is paranoid and drinker

It was love at first sight, but a withdrawal of strong and mutual eyes just face each other. They were both on the eve of 17th ave and life for them was a feast, a desire for fun and to enjoy it at any second. Met for the first time in program "The Gates of Chance" was directed by Rudina Wizard in "Klan" where the two took part as a singer and who then began to frekuentoheshin just as friends. Jola Castro without special teenager who knew better word to use, especially when he was in front of a lovely girl like her. No hasty decision to be about as wanted but just want to come together with other friends and to enjoy each other's company. Then Castro stepped down in Italy and Jola continued her life. But Castro apparently had other plans with Jolen and return immediately after they were asked together, but this time not as friends but as dear. So began the story of love that boy who brought a new era of easy music Albanian gjimnazistes blonde. Unlike other peers arkivonin innumerable love story, they decided to take them seriously until connection was officially engaged. This great respect echoed in the media since then and few were those who imagined a Castro serious about the less married. Today, after eight years of knowledge, love and marriage, Jola decides to end this relationship, which had given the fruit while her son and their 3-year-old. Let us learn through a story Joles what were the reasons that prompted this decision as extreme and has received its request for Castro not been together.

Dime was a few weeks ago you have deposited in the Court a request for divorce. It was a decision that you thought during or result of any recent event which was lendoi?

The application for divorce was a result of a long reflection by my side and it just seemed the right way to be quiet at last I and my son.

How has your connection been these years?

With the decrease of increase as any relationship in pairs. You must note that we were very young connect with each other. These days it is often remembered the phrase "never not take big decisions when you are still small.

Your request for a divorce comes immediately after publication in the media of some pictures of Castro with a girl, in intimate positions. This reason was not so jealous?

In relations with Castro I was not ever jealous, now that I think contrary, I was very naive. These photos injured because everyone in my country is to see spouse in that position would feel bad. Can not open magazines and newspapers from the anxiety that have not photographed with any woman. Then I felt even more injured after that night when I have photographed, I urged to come home after Key had no house and he said to go to parents after work and could not come. After photos were published a few days. And you think I left out of the house with the boy while all learn from the newspapers where he was.

However we know that those pictures have been somewhat innocent because he did not even know that girl. Not thought this fact and above all whether it was a sufficient reason to give human hands with which you and a child?

The thought of course, I told you I was not jealous pack that he worked with female sex, living in environments populated by women. But do not ask for divorce told that exactly for these photos. They were just one more reason.

What were the other reasons?

Can not tolerate drink. At first he drank occasionally and when the cross shqetesohesha mass. But then systematically began to drink and became unbearable at home. Ziheshim and environment began to be problematic even for the son who can not bear when we hold out.

What make kontretisht when drinking?

It was very paranoid and everything banale however, was a good reason to be busy. The above was told that I was not jealous of him, but the opposite was true. He became jealous for me, fixed for everything.

Does he have reason to be jealous, male guests to attend?

Not only do men not attending, but we had no mobile phone any number of boys. The Beja have given his weak point, not to leave an excuse to be busy.

We know that you have a family of intellectuals, whether they agreed that their daughter was linked to Castro?

Not to have objected but that was during fejuam, Castro made the first klipin Zajminen, and my father was when he saw surprizua. He said mamit "What becomes so, this will be our bridegroom?".

Castro said in interviews often as he had two names, James and Castro had a dyzim personalities. You pelqeje more from these two?

For me it has always been James, after Castro is the name of art, but if you talk about bringing to me, assure them that James is worse than Castro, a son super traditional woman who will only look to, with a jealous and extreme paranoia.

Despite reduction in lifting your relationship, it appears that song "The repentant" was like a promise out loud that Castro will change, even seek forgiveness. In fact a change occurred?

No. In seems impossible that an adult simply because kendon change a song. He received the success that loved the scene and so, pack it in a certain way there rrefehej our history.

Why not accepted to sing with him as Castro had planned?

For two reasons: first because the great hypocrisy that appeared in dilnim together to kendonim as a happy couple while the truth was otherwise. Then the part that had left me with, I ask forgiveness while I really had no reason to do so because I had not committed any fault. And second, the part that had left me with was lyric, something more classical and inadequate for my age. Later in the version that appeared in the festival, it was removed part at all.

Was Castro relations in cfit liar?

It was, as often said in the studio was working and then see the face book of his photos in karaoke. When you tell him to say he had gone only five minutes because it could undermine his friends.

Dime that Castro wins best with his work, as you live?

I do not know ekzaktesi how can he win with his work, but at home there has been nothing to us. We lived very well.

You have a common home, you will search for property division after divorce?

No, do not assume anything because everything is done with the work of Castro and not to seem fair to have property claims. I simply just divorce.

In various interviews Castro did not leave without the mentioned case of the son as his weak point. What father is he?

He sat very little with his son, but like any father he was connected to, is perfectly natural.

Believes that this will be especially difficult separation from his son since the child will understand that to keep you?

I do not know.

Castro is spoken as drug users, to separate what I know about this fact?

Castro knows that the ekzagjeronte alcohol as recently little enough to be drunk. For drugs, do not believe, at least I have no knowledge. But I think that has not used if we take into account his past as a user where he saw himself very badly and do not think has been the courage to resume.

As received Castro's decision to split?

Too bad, I do not believe because he thought that this time will pass like many other, less Meri and then to return.

Now that so many events have happened in your life and finally the decision to be separated, you repented that are married to Castro?

No, I am not repentant because I have always desired to marry soon and become new age articles. From that connection I have a son that is the motive of my life. Of course all this experience, although bitter, with increased, with has become more mature and has made me be careful in life, not errors and do not trust people easily.

A placement will be rimartoheshe, perhaps not now but when this last little while?

Sharing with Castro has not made me think that marriage is a bad thing. I am 24 years old and no doubt that rimartohem is my plans. Do not know if will again dress out of white but will redo. Of course after this time be better convinced.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online