All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Kamela Islamaj. Show all posts
Showing posts with label Kamela Islamaj. Show all posts

Monday, 9 January 2012

Interviste me Kamela Islamaj...

Kamela Islamaj: Balada e dashurise me ngjiti

Nje vit ndryshimesh per Kamelen. Nje balade dashurie dhe nje pamje teresisht klasike. Kengetarja korcare flet per vitin qe lame pas, pjesemarrjen ne Festivalin e RTSH-se, jeten ne Tirane dhe mallin per vendin e lindjes.

Pakkush mund t’u besonte syve, ne momentin qe ajo u ngjit ne skene. Vajza e stilit punk, me xhinse te grisura ne kupen e gjurit, me pirsing te mberthyer ne hunde, buze apo vetull, i kishte lene vendin nje tjeter imazh te lakuar dhe teper klasik. Fustani i gjate, i derdhur pas trupit, takat e larta dhe frizura e flokeve e kishin transformuar kengetaren e njohur per ritmet rrok ne nje zonjushe te kuruar ne detaje. Por ama dicka mbeti nga Kamela e “njohur”. Ne naten finale ajo shkeli ne skene zbathur… Tanime qe eksperienca e Kamela Islamajt ne skenen e Festivalit te RTSH-se ka perfunduar, nuk e ka veshtire te flase per zhanrin e ri muzikor qe perqafoi ne ndryshim nga viti i kaluar, per kengen fituese te Rona Nishliut, “detyren e shtepise” qe doemos duhet ta permbushte gjate performances ne naten finale te festivalit, pa harruar projektet per nje videoklip te pare dhe album muzikor.

Thursday, 19 May 2011

Kamela Islamaj, Intervista Infopress Maj 2011

Interviste me kengetaren nga Shqiperia, Kamela Islamaj
Pa kengen jam si “peshku pa uje”

“Nuk do ta kisha lene muziken per asnje post ne bote... Mendoj qe emocionin qe me jep muzika nuk ka per te ma dhene asnje post zyrtar... Te kesh te besh me njerez eshte dicka normale, por te kesh te besh me njerez gjate neteve te “live”-it eshte shume elektrizuese...!”, keshtu thekson mes tjerash, gjate nje interviste per “Infopress”, kengetarja nga Shqiperia Kamela Islamaj, ndersa tregon edhe per lidhjen e vecante me Kosoven

Kamela, tashme ka perfunduar fushata parazgjedhore dhe zgjedhjet ne Shqiperi. Si ishin keto dite per ju...ju lodhen... ishin stresuese apo jeni person qe e pelqeni politiken dhe ‘kenaqeshit’ me debatet e fushatat parazgjedhore?
Ne fakt, nuk merrem fare me politiken dhe kjo periudhe me ka lodhur, sepse nuk flitej per asgje tjeter... Pak dite perpara kam bere nje udhetim neper jugun e Shqiperise dhe situata atje ishte e lodhshme, sepse te gjithe fl isnin vetem per politike, per kandidatet e partive perkatese... etj., etj! Por, mendoj qe ne jemi nje vend i vogel dhe keto jane gjera me se normale.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online