All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Kastriot Tusha. Show all posts
Showing posts with label Kastriot Tusha. Show all posts

Tuesday, 20 November 2012

Nje kryeveper per 100 Vjetor [VIDEO]

Pese zera te mrekullueshem bashkojne, pese trevat shqiptare: Shqiperi, Cameri, Maqedoni, Kosove e Mal te Zi.

Jane keta kengetaret e njohur: Nikolle Nikprelaj, Kastriot Tusha, Ilir Shaqiri, Enkeleida Arifi dhe Selami Kolonja, qe gjithmone i kenduan flamurit dhe kombit, ndersa tani te bashkuar sjellin nje kryeveper dedikuar 100 Vjetorit te Pavaresise.

Nje kenge dhe klip me titull domethenes "Ne nje flamur te pandare", nje produksion i Radio Televizionit Shqiptar, i cilesuar si "himni i 100 Vjetorit", simbolizon nje enderr shekullore te shqiptareve per t'u bashkuar.

Kenga eshte shkruar dhe komponuar nga duo i njohur, Agim Doci dhe Edmond Zhulali. /Albavipnews/


- - - - - - - - - - - - - - - -

Sunday, 4 November 2012

Sonte koncert i madh ne Gjeneve...

Emra te medhenj jane mbledhur sonte ne Gjeneve, ne Manifestimin Qendror te Diaspores Shqiptare nen moton "100 Vjet Shtet", me nje koncert akademik, popullor dhe artistik.

Do te jete nje manifestim madheshtor, nje gershetim i artit dhe muzikes, shoqeruar nga Orkestra Simfonike e Teatrit dhe Operes Tirane, me pjesemarrjen e solisteve me fame nderkombetare si Ermonela Jaho, Inva Mula, Irini Qirjako, Saimir Pirgu, nen dirigjentin, e maestro Zhani Ciko.

Spektakli do te jete nen moderimin e te ftuarit special Adi Krasta dhe do te mbledh personalitete te njohura te kombit si: Vace Zela, Mirush Kabashi, Nexhmije Pagarusha, Cun Lajci, Yllka Mujo etj.

Kengetare nga te gjitha trevat shqiptare si Shkurte Fejza, Kastriot Tusha, Sabri Fejzullahu, Enkeleda Arifi, Ilir Shaqiri, Shyhrete Behluli, Selami Kolonja, Sinan Vllasaliu etj. do te sjellin tingujt e muzikes popullore te shoqeruar nga ansambli kengeve dhe valleve popullore shqiptare.

Manifestimi poashtu sjell shume emra te muzikes moderne dhe argetuese si Genta Ismajli, Tuna, Capital T, Etno Engjujt, Soni Malaj, Elita 5, Eugent Bushpepa, Poni, Sinan Hoxha, Seldi, etj.

Ky spektakel madheshtor, sjell vemendjen artistike dhe kulturore shqiptare, me pjesemarrjen e jashtezakonshme te emrave me te njohur. /Albavipnews/

Me shume info tek: www.100vjetshtet.org

Monday, 21 November 2011

Kastriot Tusha dhe Xeni Ndezin Publikun e Gjakoves...

Tusha dhe Jetishi ndezin shqiptaret

Kastriot Tusha dhe Shkelzen Jetishi, kane arritur qe me mjeshterine e tyre ne te kenduar, ta ngrohin ambientin tejet te ftohte te Pallatit te Sporteve “Shani Nushi” ne Gjakove, ne koncertin tashme tradicional me veprat e krijuesve te medhenj te kenges popullore e qytetare shqipe.

Pas risjelljes ne kujtese te vepres se Jusyf Myzyrit e Qamilit te Vogel, ne dy vitet e kaluara, Tusha dhe Jetishi, kane ngrohur shpirtrat e adhuruesve te muzikes, me veprat e kompozitorit embleme, Mustafa Budini, muzika e se cilit ne trevat shqiptare njihet si “Muzika e Shqiperise se Mesme”.

“Jemi rritur me keto kenge dhe i di te gjitha permendesh. I kemi kenduar me mijera e mijera here ne dasmat e ahengjet tona familjare dhe perseri me behet trupi kokrra-kokrra kur i degjoj te kendohen”, u shpreh pas koncertit Ibrahim Hana, i cili pothuajse tere koncertin e percolli me emocione dhe here-here edhe lot ne sy.

Friday, 18 November 2011

Shkelzen Jetishi & Kastriot Tusha, Koncert ne Gjakove me 18 Nentor 2011

Kastriot Tusha dhe Shkelzen Jetishi, koncert ne Gjakove

Njeri eshte artist i madh nga Shqiperia, ndersa tjetri eshte ikone e muzikes gjakovare. Kastriot Tusha dhe Shkelzen Jetishi jane bere bashke per te tretin vit me radhe ne menyre sofres se bukur te artdashesve gjakovare t’i dhurojne ariet e vjetra, te pazevendesuara, me motive nga Shqiperia e Mesme.

Derisa para tri vitesh, koncerti i pare i kesaj duoje iu kushtua kengeve te artistit te madh Isuf Myzyrit, viti i kaluar kishte ne retrospektive kenget e Qamilit te vogel, kete vit, Tusha dhe Jetishi bashke me dy te ftuarat ne koncertin solistik, Irma Zyberi dhe Nezafete Shala, do te sjellin per publikun kenget e bukura e te vjetra nga artisti Mustafa Budini.

“Do te jene disa prej kengeve te tij qe i dine te gjithe. “Kenga e dallendyshes”,”Kenga e kumrise”,”Mori vjollca qe qele ne saksi” dhe disa tjera do ti sjellim per publikun gjakovar” tregon Tusha, plot entuziazem per shkak te kthimit per performimin e radhes ne Gjakove. Sipas tij, qyteti i Gjakoves e meriton nje eveniment te tille “Gjakova eshte nje qytet me nje tradite dhe qyteterim te lashte, dhe qe e pret mire muziken.

Saturday, 17 April 2010

Big Brother Albania 3: SELDI KENDON!

Big Brother Albania 3: Seldi kendon per provim, Spektakli #13, 17 prill 2010

Provimi i Seldit

Arbana i komunikon Seldit se tashme ka ardhur momenti per te dhene provimin e tij. Ai duket shume i emocionuar e kete gje e pranon duke shtuar se kjo jave ka qene e veshtire per te dhe madje shpesh eshte stresuar. Arbana i fton banoret te dalin ne kopsht ku ata befasohen nga shnderrimi i tij, i zbukurar me dekor te pershtatshem per kete moment. Ne kopsht ndodhet edhe profesoresha Merita Rexha e cila do e ndihmoje Seldin ne debutimine tij per te dhene provimin. Banoret ulen perballe tij, duke marre rolin e spektatorit. Seldi pershendetet me profesoreshen e sapo degjon tingujt e pianos, fillon te kendoje kengen qe e ka parapergatitur. Ne gjysme te kenges vjen edhe Tenori i njohur Kastriot Tusha i cili kendon sebashku me Seldin pjesen e fundit te kenges. Te dy vazhdojne kengen. Ne perfundim, banoret duartrokasin dhe takohen edhe me tenorin e famshem. Per t’i pershendetur ata, ai kendon edhe nje tjeter kenge, te cilen e perzgjedhin vete banoret. Kjo kenge kendohet nga te gjithe banoret. Tatiana dhe Erioni kercejne me tingujt ne sfond. Me pas, ata pershendeten. /t.ch./prill 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Examination Seldit

Arbana Seldit communicates that has already been given time to test it. He seems very excited and acknowledges this, adding that this week has been difficult for even and is often stressful. Arbana invites residents to come out in the garden where they surprised by his transformation, the zbukurar with decor suitable for this moment. In the garden is also professor Rexha merit which will help us debutimine Seldin to make his examination. People sit in front him, taking the role of spectator. Seldi profesoreshen greet the newly hears the sound of the piano, begins to sing the song that has prepared. In half of the song comes Kastriot Tusha known tenor who sings Seldin, together with the last part of the song. Both continue the song. In the end, people applaud and meet with the famous tenor. To be welcomed them, he also sings another song, select which of the inhabitants. This song kendohet by all residents. Erion Tatiana and dance to sounds in the background. Then, they welcomed.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online