All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Kejsi Tola. Show all posts
Showing posts with label Kejsi Tola. Show all posts

Saturday, 17 August 2013

Revista PANORAMA PLUS - 17 Gusht 2013

Revista PANORAMA PLUS - 17 Gusht 2013
Revista PANORAMA PLUS, 17 Gusht 2013
  • Rozana; Jeta e re ne Rome, oferta qe e tundoi
  • Megi Ajtyresa e zhveshur nga kostumi i politikes, fotot seksi ne plazh
  • Ermela e "BB4" joshet nga kinemaja, i ofrohet roli i agjentes ne nje film shqiptaro-amerikan
  • Jolanda Dhamo tenton rikthimin dhe suksesin e viteve '80, foto ne plazh
  • Blendi Klosi pushime pasive ne Lagunen Blu, luan tavell me shoket
  • Kejsi Tola, vetem 20 vjec, dhe problemet me barkun e pengon te ekspozoje linjat
  • Erion Zeqiraj, pas pushimeve ne Vlore, i karikuar per hapjen e pub-it te tij
  • Iliri i "BB6", pushime erotike ne Borsh me Anisen. Eksperienca e pare si moderator i "Miss Bikinit"
  • Festa vazhdon per Anaid Kalotin: Pas pushimeve kam planifikuar 10 dite aventura ne Tajlande
  • Marsela Cibukaj nuk e fsheh dot ne plazh trupin "XXL"

Sunday, 17 May 2009

Kejsi Tola e 17-ta ne Eurovision 2009

Kejsi Tola
/photo public domain/

Shqiperia renditet e 17-a ne edicionin e 54-et te Eurosongut
Sistemi i ri i votimit “penalizon” kengen shqiptare
Norvegjia fiton Festivalin Evropian

Me 387 pike, Norvegjia fiton vrndin e pare te edicionit te 54-et te Festivalit Evropian, me kengen “Fairytale”, interpretuar nga djaloshi Alexander Rybak. Me nje diference te madhe pikesh u ndoq nga Islanda ne vendin e dyte dhe Azerbajxhani ne vendin e trete. Nderkaq, kenga shqiptare nuk qelloi edhe me aq shume fat, pavaresisht pretendimeve te medha. Me 48 pike, Kejsi Tola u rendit e shtatembedhjeta ne renditjen perfundimtare te kengeve finaliste. Ndonese kete vit pritej nje rezultat me i mire nga perfaqesuesja shqiptare, pas votimit te 42 vendeve pjesemarrese ne Eurosong, kenga “Me merr ne enderr” (Carry me in your dreams), me tekst te Agim Docit dhe muzike te Edmond Zhulalit, nuk arriti te hynte te pakten ne 15 kenget me te mira te festivalit. Ashtu si edhe pritej, vendet qe votuan kengen shqiptare ishin kryesisht ato fqinje, si Mali i Zi, Maqedonia, Greqia, Turqia, Kroacia, Sllovenia, por edhe Zvicra, Hungaria, Estonia e Suedia. Pervec Turqise, e cila i dha kenges shqiptare 10 pike, vendet e tjera nuk na dhane me shume se shtate pike. Kjo per shkak te sistemit te ri te votimit, rezultati i te cilit ishte 50% prej votave te teleshikuesve dhe 50% nga nje juri e specializuar. Me menyren tradicionale, pra vetem me votat e teleshikuesve, Shqiperia mund te kishte marre ca pike me shume, ndoshta edhe ndonje 12 pikeshe te mundshme, nga vendet fqinje, ku edhe numri i shqiptareve eshte me i madh, si Maqedonia, Mali i Zi, apo Greqia. Megjithate, te “penalizuar” nga ky sistem i ri, nuk mund te ngjitemi me lart se vendi i 17. Edhe mbreme, Kejsi u paraqit me te njejten performance, e veshur me fustanin roze te shkurter prej tyli me lule, e shoqeruar nga dy vokaliste me fustan te bardhe, si edhe tre balerinet, qe ekzekutuan koreografine e Julian Bulkut, ardhur nga Greqia, pikerisht per te realizuar kete performance. Ne naten finale moren pjese 25 vende Azerbajxhani, Kroacia, Lituania, Ukraina, Moldavia, Danimarka, Estonia, Norvegjia Greqia, Turqia, Suedia, Izraeli, Portugalia, Malta, Finlanda, Bosnja dhe Hercegovina, Rumania, Armenia dhe Islanda, Franca, Gjermania, Britania, Spanja, Rusia si fituesja e vitit qe shkoi, etj. Kjo eshte hera e gjashte qe Shqiperia merr pjese ne Eurosong. Per here te pare kenga shqiptare u ngjit ne skenen e Eurosongut ne vitin 2004, ne Turqi me kengen “Imazhi yt”, te dyshes Zhulali-Doci, interpretuar ne skenen e Eurosong-ut nga kengetarja Anjeza Shahini. Me tej jemi paraqitur tre here me kompozime te dyshes Adi Hila-Pandi Laco dhe nje here me nje kompozim te Klodian Qafokut. /panorama/17.05.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Albania ranks 17th in 54th edition of Eurosong

Norway wins European Festival
The new system of voting "penalises" Albanian song

With 387 points, Norway vrndin wins the first edition to 54-s of the European Festival, with the song "Fairytale", interpreted by Djaloshi Alexander Rybak. By a large margin score was followed by Iceland in second place and third place in Azerbaijan. Meanwhile, kenga Albanian shot with not much luck, despite the big claims. With 48 points, Casey Tola was ranked seventh in the final rankings of the finalists songs. Although this year expected a better result by representatives of Albania, after the vote to 42 countries participating in Eurosong, kenga "By taking the dream" (with carry in your Dreams), Agim Docit of text and music of Edmond Zhulalit, failed to enter at least 15 kenge best festival. As expected, countries that voted song were mainly those neighboring Albania, as Montenegro, Macedonia, Greece, Turkey, Croatia, Slovenia, and Switzerland, Hungary, Estonia and Sweden. Besides Turkey, which gave the Albanian song 10 points, other countries gave us no more than seven points. This is due to the new voting system, the result of which was 50% of the vote and 50% teleshikuesve by a specialized jury. With the traditional way, ie only with the votes of teleshikuesve, Albania may have gained some more points, maybe even a 12 point possible from neighboring countries, where the number of Albanians is enormous, as Macedonia, Montenegro, or Greece. However, "penalizuar" from this new system, can not ngjitemi up with the 17th And the evening, Casey was presented with the same performance, dressed in pink deserve short of tyli with flowers, accompanied by two vokaliste with white gown, as well as three ballerina, who executed the koreografine Julian Bulkut, came from Greece, precisely to achieve this performance. We attended the final night 25 countries Azerbaijan, Croatia, Lithuania, Ukraine, Moldova, Denmark, Estonia, Norway Greece, Turkey, Sweden, Israel, Portugal, Malta, Finland, Bosnia and Herzegovina, Romania, Armenia and Iceland, France, Germany, Britain, Spain, Russia as the winner of that year went, etc.. This is the sixth time that Albania takes part in Eurosong. For the first time Albanian kenga rose at the scene of Eurosongut in 2004, in Turkey with the song "Your Image", the dyshes Zhulali-Doci, we interpret the scene Eurosong UNMIK by singer Anjeza Shahini. We further presented three times to design dyshes-Aad Hila and Pandi Laco once a design of Klodian Qafokut.
]]

Friday, 15 May 2009

Kejsi Tola Press Conference

Kejsi Tola, Press Conference

Song Contest 2009, speaks at the press conference after qualifying into the Eurovision Final from the second Semi Final. Kejsi drew the number 19th, and will therefore be performing 19th out of 25 songs at the Eurovision Final on Saturday night.


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Flash News 15 Maj 2009

Alba Vip Flash News
Alba Vip Flash News 15 Maj 2009

Kejsi Tola kualifikohet ne Finale te Eurovizionit 2009
Kejsi dhe kenga e saj "Carry me in your dreams" ka arritur qe te kualifikohet per naten finale te Eurovizionit 2009 qe mbahet te shtunen me 16 maj ne Moske. Ajo ka perfaqesuar denjesisht Shqiperine ne gjysem finale ku mori duartrokitje te shumta nga publiku para dhe pas performances.

Labinot Tahiri realizon kenge te re
"Nata e fundit e beqarise" eshte titulli i kenges me te re te Labinot Tahirit. “Kam dashur qe ne kete sezon te sjell ne treg nje kenge dasmore, e cila besoj se do te pelqehet ne publik. Pra, tani jam ne perfundim te kenges dhe do te lansohet shume shpejt”, ka thene Labi. Ai planifikon qe kenges t'i realizoj edhe nje videoklip dhe kete, si thote ai, do ta beje me nje video produksion vendor. /kosova sot/

Lorik Cana sprovon veten edhe si aktor
Humoristi i mirenjohur Sevdai Radogoshi, i njohur edhes si Qumili, keto dite ka nisur incizimet per projektin e tij me te ri humoristik. Ne kete projekt do te marre pjese edhe futbollisti i mirenjohur Lorik Cana, i cili aktualisht eshte kapiten i ekipit te Marsejes dhe lojtari me i njohur shqiptar ne bote. “Jam duke bere nje komedi shume interesante, ne te cilen do te aktroj une me ekipin tim, por e vecanta e kesaj eshte se ne kete komedi do te aktroje edhe futbollisti i mirenjohur Lorik Cana. Ky projekt, tha humoristi Sevdai Radogoshi, konsiderohet si shume i madh dhe projekt qe pritet te kete shume suksese. Xhirimet do te behen ne Gjermani, ne Zvicer dhe ne France. “Them se do te jete nje projekt shume interesant, sepse do te kete shume humor dhe gjera te mira. Ky projekt pritet te hidhet ne treg ne muajin shtator te ketij viti. /kosova sot/

Mihrije Braha injoron Videofestin, shikon Big Brother 2
Ne festivalin e videoklipeve “Videofest 2009”, ne te cilin moren pjese kengetare te shumte me videoklipet e tyre, u pane edhe shume personalitete te njohura nga fusha te ndryshme. Ne pranine e shume kengetareve e mysafireve eshte verejtur mungesa e ciftit me te njohur kosovar, Mihrije Braha dhe Naim Abazi, te cilet nuk ishin prezente as per marrjen e nje shperblimi qe iu dha Mihrijes nga juria. Mihrija u vleresua me videospotin e kenges “Ti nuk je shtepia ime” dhe mori cmimin “Best Pop - folk”. Sipas nje burimi i afert me Mihrijen dhe i njohur per “Kosova Sot”, arsyeja e mosprezences se Mihrijes ka qene per shkaqe te joprofesionalizmit qe ka dominuar ne festival dhe qe videoklipet jane vleresuar nga nje juri aspak profesioniste, anetaret e te ciles nuk kane te bejne fare me njohjet, cilesine dhe domethenien e videoklipeve. Pra, kengetarja eshte e zhgenjyer nga ky festival, dhe sipas te afermeve te saj, Mihrija ne mbremjen e shfaqjes se “Videofestit” ka qene ne Kosove, gjegjesisht ne shtepi, duke shikuar ‘Big Brother 2’ dhe nuk ka deshiruar te merret fare me “Videofestin”. /kosova sot/

Ryva Kajtazi e kenaqur me suksesin e klipit "Neper Shtratin Tend"
Ryva Kajtazi koheve te fundit ka lansuar nje treg kengen dhe videoklipin me te ri te quajtur “Neper shtratin tend”. Sa i perket suksesit te kenges dhe klipit Ryva thote se ndjehet shume e kenaqur, pasi qe kenga po ashtu edhe videospoti jane pelqyer shume ne publik. Ryva per kete klip ka marre shume mesazhe perurimi, qe i kane shprehur preferencat e tyre pozitive ne skenat xhiruese te klipit. Pra, per vete faktin se videoklipi po transmetohet mjaft shume neper ekranet televizive, Ryven e ben te ndjehet mire. “Menjehere pas lansimit te videospotit ne ekranet tona televizive, kam arritur te marre kritika te shumta pozitive, te cilat me kane bere qe te ndjehem mire. Pra, nga kjo kam arritur te kuptoj se kenga dhe videoklipi po pelqehen mjaft shume nga publiku”, shprehet Ryva per “Kosova Sot”. Ryva ka nisur punen per plane te reja muzikore, e qe na le te kuptojme se gjate ketij sezoni veror do te paraqitet me disa projekte te reja, te cilat do te jene befasi per publikun. /kosova sot/

Xuxi: Big Brother degjeneron shoqerine!
Edhe pse nuk e ka percjelle shume hit-shoun real "Big Brother Albania", Xuxi eshte shprehur kunder ekzistimit te nje shou te tille, duke thene se as per te gjitha parate e botes nuk do te bindej per te hyre ne ate shtepi. “Me vjen keq prej pjesemarresve, dhe nuk dua qe asnjeri prej tyre qe kane qene dhe qe jane ende brenda te ofendohen, por une mendoj se Big Brother eshte dicka qe e degjeneron shoqerine tone”, eshte cituar Xuxi nga e perditshmja “Infopress”. “Per vete as edhe gjithe parate e botes nuk do te me mjaftonin per te me bindur qe te futem ne nje shtepi te tille”, ka shtuar kengetari. /infopress/telegrafi/

Genc Prelvukaj ne lidhje me modelen Lejla Gucati
Kengetari dhe kompozitori Genc Prelvukaj, ka dy muaj qe ka filluar nje lidhje me modelen Lejla Gucati. Bukuroshja nga Mitrovica, e cila jeton ne Luksemburg, ka arritur te perfitoje zemren e njerit nga djemte me te kerkuar te estrades sone. Lejla qe mban titullin e "Miss Puls 2008", ishte pjese e sfilatave ne "Kosova Fashion Week 2009" qe u organizua ne Prishtine, ndersa ne prill ishte pjesemarrese e spektaklit te bukurise "Miss Shqiptarja ne Evrope 2009" ku u kurorezua me titullin Percjellesja e Pare. Ne kete mbremje, ka qene i pranishem edhe Genci i cili gjate tere kohes i ka qendruar prane, ndersa pas mbremjes ata jane larguar ne drejtim te panjohur. Edhe pse larg njeri tjetrit, duket se kane arritur deri me tani te mbajne nje lidhje te qendrueshme. /kosovarja/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Casey Tola qualify to the finals of Eurovision 2009
Casey and Her song "to carry in your Dreams" has managed to qualify for the final night of the Eurovision 2009 was held May 16 to Saturday in Moscow. It is worthily represented Albania in the final half of which received applause from the public before and after performance.

Labinot Tahiri implements new songs
"Last Night of the beqarise" is the title of the song with new Labinot Tahiri. "I loved that this season brings to market a song in the wedding party, who believe that we will favor the public. So now I'm at the end of the song and will lansohet very quickly, "said Labi. He was planning to pull a song and this video clip, as he says, will make a local video production. / Kosova Sot /

Lorik Cana sprovon himself as actor
Humoristi prominent Sevdai Radogoshi, edhes known as Qumili, recordings these days has begun to draft his new comic. In this project will attend the famous Soccer player Lorik Cana, who is currently captain of the team and player with Marsejes known Albanian in the world. "I am making a very interesting comedy, in which I will aktroj with my team, but this special is that in this comedy will aktroje also famous Soccer player Lorik Cana. This project, said humoristi Sevdai Radogoshi, considered as very large project and is expected to have much success. Filming will be in Germany, in Switzerland and France. "I guess that will be a very interesting project because it will be very humorous and good things. This project is expected to put on the market in September this year. / Kosova Sot /

Mihrije ignores Videofestin Braha, sees Big Brother 2
In video clips of the festival "Videofest 2009", in which participated singer to numerous video clips with them, were seen very well known personalities from various fields. In the presence of many noted singers of the guests is the lack of the famous couple Kosovo Mihrije Braha Naim and Abazi, who were not present or for obtaining a payment cover Mihrijes was given by the jury. Mihrija was rated videospotin with the song "Thou art my home" and received the award "Best Pop - folk." According to a source close to Mihrijen and known for "Kosova Sot", mosprezences reason that Mihrijes was due to joprofesionalizmit which has dominated the festival and video clips that are evaluated by a professional jury at all, members of which are not do nothing with the knowledge, quality and significance of the video clips. So, the singer is disappointed by this festival, and according to her relatives, Mihrija display on the evening that "Videofestit" has been in Kosovo, ie at home, while watching 'Big Brother 2' and not desirable to deal with any "Videofestin. / Kosova Sot /

Ryva Kajtazi pleased with the success of klipit "in Your bed"
Recent Ryva Kajtazi has launched a market videoklipin the song and called the new "in your bed." Regarding the success of the song and says klipit Ryva feel very satisfied, as was also kenga videospoti are favored more in public. Ryva for this klip received many messages inauguration, which have expressed their preferences in the positive scenes xhiruese to klipit. So, for them that videoklipi are transmitted through a lot more TV screens, Ryven makes it feel better. "Immediately after the launch of our television screens in videospotit, I managed to receive numerous positive criticism, which to have made to feel better. So from this I managed to understand the songs and videoklipi is pelqehen lot more from the public, "says Ryva for the" Kosova Sot ". Ryva has started work on new musical plans, which let us to understand that during this summer season will be presented with several new projects, which will be surprises for the public. / Kosova Sot /

Xuxi: Big Brother degjeneron society!
Although not much has forwarded a real hit-show "Big Brother Albania", Xuxi is expressed against the existence of such a show, saying that neither the money for all the world will not comply to enter the home. "With regret of participants, and do not want none of them who were and who are still within the ofendohen, but I think that Big Brother is something that degjeneron of our society", is quoted by the daily Xuxi "Infopress. "For them, nor all the money of the world will not suffice to convince with that stuff in such a house," added singer. / Infopress / telegraph /

Genc Prelvukaj in relationship with model Leyla Gucati
Genc Prelvukaj singer and composer, has two months that has begun a relationship with model Leyla Gucati. Beauty from Mitrovica, who lives in Luxembourg, has managed to benefit the heart of one of the men most wanted our estrades. Leyla who holds the title of "Miss Puls 2008, was part of sfilatave in Kosovo Fashion Week 2009" which was organized in Pristina, while in April and was participating spektaklit beauty "Miss Albania in Europe 2009" which was crowned with the title Tracking First. In this evening, was also present Genci at all times who has stayed close, while the evening after they are removed toward the unknown. Although far from each other, seems to have achieved so far to maintain a sustainable connection. / Kosovarja /
]]

Thursday, 14 May 2009

Shqiperia Ne Finale Eurovision 2009

Kejsi Tola Eurovision 2009 Semifinal 2

Kejsi Tola Albania Eurovision 2009 Semifinal Kejsi Tola Albania Eurovision 2009 Semifinal

Shqiperia Ne Finale - Eurovision 2009

Bravo, bravo, bravo... Kejsi dhe te tjeret!
Performance e shkelqyeshme! Bravo Julian Bulku per koreografi. Kisha frike nga performanca akrobatike por ata e bene te duket aq lehte dhe bukur.

Sonte u kualifikuan dhjete shtete: Azerbajxhani, Kroacia, Ukraina, Lituania, Shqiperia, Moldavia, Danimarka, Estonia, Norvegjia dhe Greqia.

Ne naten e pare gjysmefinale u kualifikuan: Turqia, Suedia, Izraeli, Portugalia, Malta, Finlanda, Bosnja dhe Hercegovina, Rumania, Armenia dhe Islanda.

Nderkaq Rusia, Franca, Gjermania, Britania e Madhe dhe Spanja, jane kualifikuar automatikisht, dhe ky eshte numri i plote prej 25 shteteve te kualifikuara per finalen e madhe te te shtunes mbrema me 16 maj 2009.

Votoni per Shqiperine kudo ne Evrope qe jeni!

p.s. hej ku asht more Serbia he he he.... bye bye thieves!Finalistet nga Semifinalja 2

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Albania Goes in the Final of Eurovision 2009 Song Contest

Tonight were qualified ten countries: Azerbaijan, Croatia, Ukraine, Lithuania, Albania, Moldova, Denmark, Estonia, Norway and Greece.

Night in the first semifinal were qualified: Turkey, Sweden, Israel, Portugal, Malta, Finland, Bosnia and Herzegovina, Romania, Armenia and Iceland.

Meanwhile Russia, France, Germany, Great Britain and Spain, are automatically qualified, and this number is full of 25 states to qualify for the grand finale of Saturday night with 16 in May 2009.
]]

Sunday, 10 May 2009

Kejsi Tola, Prova e Dyte ne Eurovision 2009

Kejsi Tola, 2nd Rehearsal in Eurovision 2009, 10th May

Kejsi appears in a billowing short dress and immediately gets into things with a full run-through straight away. The electronica elements of the song are enhanced by the futuristic staging, including a dancer clad from head to toe in green glittering fabric. The graphic effects are red and linear, further giving the production a modern edge.

Kejsi herself turns in a polished vocal performance (continuing the trend this morning) and works well with her dancers in the choreography, which combines sensual and traditional folk elements. Two dancers in black provide a kind of folk-dance fusion routine as Kejsi interacts with the green-clad dancer.

The stage colours are overwhelmingly red, which sear into burning gold for the modulation. Behind the performers is a moltern starscape which ebbs and flows during the choruses. /esctoday/


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Thursday, 7 May 2009

Flash News 7 Maj 2009

Alba Vip Flash News
Alba Vip Flash News, 7 Maj 2009

Bubulina Krasniqi Ne Realizim Te Videoklipit Te Ri
“Besoj qe shpejt do te lansohet kenga, meqe puna ne te eshte perfunduar dhe tash pritet vetem titulli i kenges, prandaj do te nis menjehere xhirimin e videoklipit”, ka thene Bubulina. Tekstin e kenges e ka bere vet Bubulina ndersa kenga eshte komponuar nga Wirusi. /kosova sot/

Edita Sopjani Me Balade Te Re
Kengetarja Edita Sopjani para fansave te saj se shpejti do te jete me baladen “Tjeter kush”, te ciles shume shpejt do t’i realizoje edhe videoklipin. Pas videoklipit “Nuk me meriton”, Edita ka realizuar nje kenge te re, nje balade qe shume shpejt do te jete edhe me videoklip. Kenga titullohet “Tjeter kush”, muziken e se ciles e ka bere Valdet Sopjani, tekstin Arsim Bunjaku dhe eshte orkestruar nga Artan Kastrati. Edita, gjithashtu, beri te ditur se pas disa muajve do te kete edhe nje kenge tjeter, per te cilen shprehet se mendon qe do te kete shume sukses.

Halil Gashi Behet Pjesetar i Trupes "Cirque Du Soleil"
Halil Gashi eshte pjestari me i ri i trupes se njohur te "Cirque Du Soleil". Ai eshte nga Kosova dhe prej vitesh kercen me trupa te ndryshme ne Europe si dhe ka marre pjese ne shume reklama te firmave europiane si dhe ka qene nje prej modeleve ne reklamen e MTV per Euron, ku gjate kercimit ka formuar dhe simbolin e njohur shqiptar shqiponjen. /albaniac/

Kejsi Tola Kryen Me Sukses Proven e Pare Ne Eurovision 2009
Kejsi Tola kendoi dje per here te pare "Carry me in your dreams", ne skenen "Olimpiysky Arena" te Moskes. Ishte prova e pare zyrtare edhe per Sllovenine, Hungarine, Danimarken, Greqine, Moldavine, Ukrainen, Lituanine, Estonine dhe Holanden. Pas proves ka vijuar konferenca per shtyp, ku sipas faqes elektronike te "Eurovision Song Contest", ka qene kengetarja 17-vjecare ajo qe mbajti peshen e gjithe konferences se realizuar ne gjuhen angleze. Ne performacen e kenges shqiptare terheqin vemendjen gjerat e jashtme, takat e larta dhe akrobacite. /shekulli/

Arta Bajrami Dritherohet Kur Degjon Kenget e Saj
Arta Bajrami i degjon me shume emocione kenget e saj. Ajo tregon se si dritherohet kur degjon tingujt e muzikes se saj. Per te suksesi eshte nje nderthurje fati, aftesish dhe vullneti. Gjithmone me koken perpara dhe e nesermja per te eshte objektiv qe s'duhet te reshte kurre. E shkuara, per te, u perket diteve tashme te perfunduara. Fale talentit dhe vullnetit te madh per t'u marre me pasionin e saj me te madh ne jete, qe eshte muzika,ajo ka filluar tashme te jete nder emrat me te lakuar te skenes muzikore shqiptare. Por, Arta tregon se ka pasur ndihmen dhe vendosmerine e nje grupi te vogel shokesh, te cilet po ashtu kishin te njejten enderr. Dalja e saj e pare ne nje skene profesionale eshte shenuar ne skenen e Festivalit ne RTSH. E panjohur per shumicen e opinionit, pasi, pervec kengeve qe u shperblyen, te tjerat s'u emituan kurre dhe u harruan. Ajo, se bashku me grupin e saj, te quajtur ''Koha'', per here te pare qendruan para publikut shqiptar. Me heret kishte pasur ca paraqitje ne disa skena te vogla ne Kosove dhe kishte bere pak pervoje, por gjithsesi nuk kishin efektin e asaj ne kete festival. Kujton anen emocionale, mirepo duke qene grup, peshen e kritikes e bartnin prape si grup, pavaresisht per te mire apo per te keq. Nderkaq, tani per te eshte krejtesisht ndryshe. Barren e pergjegjesise e mban vete ajo, sikur shijon po vete suksesin e kengeve te saj. Ajo konsiderohet si nismetare e zhanrit R’n’B, pavaresisht se kohet e fundit po eksperimenton edhe me rryma te tjera muzikore. /bota sot/

Amarda Toska Dhe Shija e Saj Per Veshjen
Prezantuesja e njohur Amarda Toska, veshjes i kushton nje rendesi te vecante, jo vetem ne ekran, por edhe ne perditshmeri. Ka nje stil te saj te ndertuar dhe nuk preferon te eksperimentoje qe te dale jashte vetes, sepse “nuk do te isha une”, thote ajo. “Veshja perfaqeson individualitetin e njeriut, pjese nga karakteri i tij. Ne disa raste, ate pjese te karakterit qe shkon kunder asaj qe thote apo ben nje njeri, por veshja eshte me e drejtperdrejte dhe flet me shume”, shprehet ajo. Per sa u perket daljeve ne ekran, ajo i zgjedh veshjet bashke me kostumografen. Mendon qe duhet te jepet vleresimi nga te dyja palet, sepse shija e rafinuar artistike dhe te qenit komode ne skene, duhet te shkojne gjithmone se bashku. Ajo per cdo te diel eshte ikone e ekranit televiziv, pasi prezanton shoun humoristik “Portokalli”. /bota sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

BUBULINA realization KRASNIQI IN TO THE NEW VIDEOKLIP
"I believe that soon will launch the song, since the work is completed and is now only the title of the song, so will be immediately starts shooting videoklipit," said Bubulina. Text of the song has made its Bubulina while song is composed from Wirusi. / Kosova Sot /

Edit SOPJANI saga WITH NEW
Singer Edita Sopjani before its fans that will soon be baladen "Who Next", which will more quickly realize the videoklipin. After videoklipit "It deserves to," Edita has implemented a new songs, a saga that will be very soon with video clip. The song is titled "Who Next", whose music has made Valdet Sopjani, text Bunjaku Education and is orchestrated by Artan Kastrati. Edita also announced that after several months there will be a song and another, which says it believes that there will be more successful.

Halil Gashi is a member of TRUPES "CIRQUE DU SOLEIL"
Halil Gashi is the new member trupes recognize that the "Cirque Du Soleil." He is from Kosovo and leaping for years with various bodies in Europe and has participated in many European firms to advertising and was one of the models in advertising for MTV Euro, where the dance has formed and recognized symbol of Albanian shqiponjen . / albaniac /

Casey TOLA DOING Successfully testing the first Eurovision 2009
Tola Casey sang yesterday for the first time "to carry in your Dreams" scene in "Olimpiysky Arena" to Moscow. It was the first formal evidence for Slovenia, Hungary, Denmark, Greece, Moldova, Ukraine, Lithuania, Estonia and Holanden. After the test has attended press conference, where, according to the electronic page of "Eurovision Song Contest," singer was 17-years it was held that the weight of all the conference conducted in English. We Albanian song performacen attract the attention of foreign things, Taka and akrobacite high. / century /

Arta Bajrami DRITHEROHET When she hears Her song
Arta Bajrami listens more emotion Her song. It shows how dritherohet when he hears the sound of her music. For success is a combination of luck, skills and willingness. Always face forward and to morrow is s'duhet objective was to reshte ever. The past, for, in terms of days already completed. Thanks to great talent and will to deal with the passion of her life in the great, which is music, it has already begun to be honor with names lakuar to Albanian music scene. But Arta shows that there was help and determination of a small group of friends, who also had the same dream. Its first appearance in a scene is recorded in the professional scene in RTSH Festival. The unknown for the majority opinion, as, except that the songs were shperblyen, other s'u emituan ever and forgot. She, along with its group, called''Time''for the first time the public stood in Albanian. Earlier there had been some presentations in several small venues in Kosovo and had little experience, but had no effect on that at this festival. Annen recalls emotional, but was in a group, carry the weight of criticism back as a group, for whatever good or for bad. Meanwhile, for now is totally different. Burden of responsibility she holds them, are themselves as relishes the success of its songs. It is regarded as the initiator zhanrit R'n'B, despite the recently eksperimenton are also other electric musical. / world today /

Toska and AMARDA taste for clothes
Presenter known Amarda Toska clothing devotes a special importance, not only in screen, but we perditshmeri. There is a style of its building and prefers not to experiment that out yourself, because "I will not I," she says. "Clothes individualitetin represents the human part of his character. In some cases, that part of the character that goes against what a person says or does, but wearing it is speaking directly and more, "she says. Regarding the exit for the screen, she chooses clothes together with kostumografen. Thinks that should be given to evaluation by both sides, because the refined artistic taste, and being comfortable on stage, must always go together. It is for every day of the icon screen television, as presents comic show "orange". / world today /
]]

Kejsi Tola Intervista EscToday

Kejsi Tola Pas Proves Intervista per EscToday

Eurovision 2009: The Albania Interview

esctoday.com's René Romkes caught up with Albania's Kejsi Tola between rehearsals in Moscow, and the young singer shared some of her Eurovision Song Contest experiences so far. Kejsi was asked about various aspects of the Albanian presentation at this year's contest, and in particular defends the choice to sing in English rather than Albanian. "If you can do it, you have to do it in Eurovision so that everyone can understand."

Too busy to have seen much of Moscow itself yet, Kejsi's experience however seems a very positive one so far, and the Albanian team and its supporters will be hoping for even better things to come at the second semifinal on 14th May.

Watch the full interview below:


- - - - - - - - - - - - - - - -
p.s. Cfare pyetje e cuditshme ne fund: "E kemi pare qe je ngritur lart nga nje djale i ri i pashem. Si ndjehet nje vazje e re e ngritur nga nje djalosh i ri...". Si duket intervistuesit Rene i paska pelqyer shume ai djaloshi ne skene dhe medoemos i duhej te pyeste dicka per te. Ndoshta ne ate rast edhe mund te ket enderruar veten ne vendin e Kejsit... ha ha!
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

TEXT ]]

Wednesday, 6 May 2009

Kejsi Tola, Prova e Pare ne Eurovision 2009

Kejsi Tola, Albania, 1st Rehearsal Eurovision 2009, 6th May

The singer for Albania, Kejsi Tola is only 16 years old. Here we get yet another fast dance-led number. The stage projections are multicoloured patterns with emphasis on red. Kejsi has two female backing singers doing a hand dance routine and three young male dancers. One of them stays much of the time close to her while the other two acrobatics in the background. Kejsi seems to have acquired a lot of stage presence and charisma since she took part in the Albanian national final before Christmas. There is also help from a wind machine and at the key change Kejsi is lifted on the shoulder of her dancer. Another strong and well-rehearsed female vocal supported by male dancers. /esctoday/


- - - - - - - - - - - - - - - -
p.s. Rast i mire qe te kemi nje ide se si do te duket performanca e ekipes se Kejsi Toles ne skenen e Eurovisionit, nje performance e koreografit Julian Bulku e qe eshte perfolur mjaft ne media. Ato levizje akrobatike duken pak te frikshme pasi japin mundesi me te madhe per te gabuar, sidomos ngritja e Kejsi Toles ne lartesi. Lute zotin qe mos t'i mirren mendte se na haj dreqi! Perndryshe vokali eshte fantastik!
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

TEXT ]]

Friday, 1 May 2009

Flash News 1 Maj 2009

Alba Vip Flash News
Alba Vip Flash News

- Eliza Dushku ne lidhje me Rick Fox. Aktorja me prejardhje shqiptare Eliza Dushku ka gjetur prehje ne krahet e ish-burrit te Vanessa Williams, Eick Fox. Cifti eshte fotografuar se bashku gjate disa mbremjeve ne Miami dhe ne Las Vegas, ndersa miqte e tyre pohojne se ata jane te dashuruar. “Ata jane munduar ta fshehin lidhjen e tyre, mirepo ata jane te pushtuar nga njeri-tjetri dhe ia kalojne shume mire se bashku”, ka thene nje burim per revisten amerikane “Star”. Dushku me heret ka qene ne lidhje me aktorin Matt Dillon dhe me krijuesin e serialit “Family Guy”, Seth MacFarlane. /telegrafi/

- Kejsi Tola te henen niset drejt Moskes. Vetem pak dite para udhetimit drejt Moskes, ministri i Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve i Shqiperise, Ardjan Turku, priti te enjten ne nje takim te vecante perfaqesuesen e Shqiperise ne Eurovizion, kengetaren Kejsi Tola dhe autoret e kenges. Ministri Turku u uroi suksese ne kete ngjarje te madhe te muzikes. Teper e ndrojtur, kengetarja e re Kejsi Tola, shprehu kenaqesine e saj per perfaqesimin e Shqiperise ne Eurosong. “Kam punuar shume fort dhe shpresoj se do bej nje perfaqesim dinjitoz te vendit tim ne Moske”, tha kengetarja.Kejsi Tola do te kendoje ne gjuhen angleze kengen me autore Edmond Zhulalin dhe Agim Docin, “Merrme ne enderr. Ajo do te shoqerohet nga dy kengetare dhe dy balerine. Grupi shqiptar do te niset per ne Moske ne daten 4 maj. Festivali Evropian i Kenges do te filloje ne daten 12 maj per te vazhduar me pas ne datat 14 dhe 16 maj. /panorama/telegrafi/

- Lorik Cana kerkohet nga Liverpuli. Sipas prestigjiozes angleze "Daily Mirror", kane filluar edhe levizjet konkrete te Liverpulit per te realizuar marrjen e mesfushorit shqiptar te Marsejes ne merkaton e ketij sezoni. Futbollisti i kombetares shqiptare shikohet si zevendesuesi i Ksabi Alonsos, ky i fundit mund te largohet gjate veres ne drejtim te Realit te Madridit apo Juventusit. Ishin faqet e gazetave me te shitura britanike ato qe dhane lajmin e bujshem. Sipas "Mirror", trajneri aktual i 5-here kampioneve te Evropes, Rafael Benitez, e ka vendosur Lorik Canen ne majen e listes se objektivave te tij. Benitez eshte nje tifoz i madh i futbollistit shqiptar, stili i lojes i te cilit eshte i njejte me ate te spanjollit Alonso. Liverpuli mendon te shpenzoje rreth 11.1 milione euro (10 milione paund) per te blere kartonin e Lorik Canes. /gazeta shqip/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

- Eliza Dushku in relation to Rick Fox. From Albanian actress Eliza Dushku has found succor in the arms of the former husband of Vanessa Williams, Fox Eick. The couple was photographed together during a few evenings in Miami and Las Vegas, while their friends say they are lovers. "They have tried to hide their relationship, but they are occupied by each other very well and exceed it together," said a source for American Magazine "Star". Dushku was in the early connection with the actor Matt Dillon and serialit Creator of "Family guy," Seth MacFarlane. / telegraph /

- Casey Tola Monday to leave Moscow. Only a few days before travel to Moscow, Minister of Tourism, Culture, Youth and Sports of Albania, Ardjan Turku, hosted on Thursday in a separate meeting perfaqesuesen of Albania in Eurovision, kengetaren Casey Tola and authors of the song. Turku Minister was congratulated success in this major music event. Too gingerly, the new singer Casey Tola, expressed its satisfaction to represent Albania in Eurosong. "I worked very hard and hope it will make a dignified representation of my country in Moscow," said singer. Tola Casey will sing the song with English author Edmond Zhulalin and Agim Docin, "Merrme dreamily. She will be accompanied by two singers and two ballerina. Albanian group will leave for Moscow in the May 4 date. European Festival of Song Contest will begin on May 12 date to continue after the dates May 16 and 14. / Panorama / telegraph /

- Lorik Cana requested by Liverpool. According prestigjiozes British "Daily Mirror", have started the movement of concrete to achieve Liverpool midfielder taking Albanian Marsejes in merkaton this season. Soccer player of the Albanian national viewed as a substitute Ksabi Alonsos, the latter can be removed during the summer we realized the direction of Madrid or Juventusit. Pages of newspapers were sold to the British who gave them the news of the sensational. According to the "Mirror", the current trainer of 5-times Champions of Europe, Rafael Benitez, has Lorik Cane atop the list of objectives. Benitez is a big fan of Albanian Soccer player, the style of game which is the same as that of spanjollit Alonso. Liverpool intends to spend about 11.1 million euros (10 million pounds) to buy card Lorik Canes. /
]]

Edmond Zhulali: Ne Moske Do Shihni Nje Kejsi Tjeter!

Edmond Zhulali dhe Agim Doci
/edmond zhulali dhe agim doci, photo public domain/

Zhulali: Kejsi ne Moske, jo e ndrojtur!

Edmond Zhulali, autori i muzikes se kenges qe me 14 maj perfaqeson Shqiperine ne "Eurosong", thote: Evropen edhe kete here do ta beje per vete folku.

Kenga qe sivjet perfaqeson Shqiperine ne "Eurovizion Song Contest", eshte perfunduar dhe tashme nuk pritet vec 14 maji, dita kur Kejsi Tola do te kendoje ne Moske "Carry me in your dreams" (Me merr ne enderr), me tekst te Agim Docit dhe muzike te Edmond Zhulalit.

Kenga eshte realizuar ne Gjermani, regjistrimi i audios dhe videoklipi, ndersa per performancen e Kejsit ne skene eshte kujdesur koreografi Ledion Bulku. Jane ditet e fundit pergatitore perpara udhetimit drejt Moskes. Sot mberrijne nga Greqia tri balerinet qe do te kercejne me Kejsin, per te bere provat e fundit.

Kompozitori thote se publiku duhet te pergatitet te shohe nje Kejsi tjeter dhe jo ate vajzen e ndrojtur ne skene, sigurisht duke mos lene menjane cilesite vokale te 16-vjecares. I mesuar me emocionet e kesaj gare (Zhulali merr pjese per here te dyte ne Eurosong), ai tregon per kengen dhe si e sheh "Eurovizion Song Contest".

Z. Zhulali, eshte hera e dyte juaja ne "Eurosong". Mund te themi se jeni familjarizuar tashme dhe cfare perfaqeson per ju kjo ngjarje muzikore?
"Eurosong"-u eshte evenimenti me i rendesishem i kenges ne Evrope, per shume arsye: ballafaqohen shume kultura dhe motive te shteteve te ndryshme pjesemarrese dhe per seriozitetin dhe perzgjedhjen e elementeve qe marrin pjese ne festival. "Eurosong"-u sjell artiste shume cilesore, si dhe vjen nga nje tradite 54-vjecare qe i ka dhuruar publikut evropian kenge dhe kengetare te mrekullueshem. Mendoj se eshte eveniment i madh edhe sepse organizohet nga EBU-ja, (European Broadcasting Union). Festivali eshte persosur ne keto 15 vite. Eshte me progresiv ne aspektin qe eshte bere me bashkekohor.

Cfare doni te thoni me kete?
Ne radhe te pare, kompozitoret dhe orkestruesit kane mundesi me te madhe per te realizuar gjithcka ne studio, orkestracioni realizohet me play back. Ne kete menyre, ky festival ka mundesi me te madhe per te krijuar nje show te mrekullueshem. Pra, si te thuash, skena u boshatis nga orkestrantet dhe i la vend me shume preformances se kengetareve.

Kjo do te thote qe tani "Eurosong"-u eshte shnderruar ne nje festival performance?
Nuk mendoj se festivali i eshte perkushtuar me teper performances. Teknologjia muzikore dhe vizive ka bere nje progres te jashtezakonshem, e kane bere kete festival me bashkekohor dhe me modern. Por, megjithate, mendimi im eshte qe kenga perseri mbetet baza e ketij festivali, ato kane qene te bukura dhe profesionale.

Cilat jane vlerat muzikore qe mendoni se percjell ky konkurs i kenges evropiane?
Vlerat muzikore vijne nga cdo vend pjesemarres. Vitet e fundit ka pasur nje tendence qe te sillen elementet muzikore tradicionale te cdo vendi. Madje, kjo u tejkalua paksa, u be qellim ne vetvete. Kjo dukuri erdhi nga vendet e Lindjes, te cilet duan te lancohen shume shpejt. Kjo ndoshta ka qene nje nxitje qe t'u meshohet shume elementeve folklorike. Jo se keto elemente duhet te hiqen, por duhet te jene te nje niveli shume profesional. Per mendimin tim si kompozitor, veshtiresia me e madhe per nje krijues eshte te fuse elemente te vendit te tij, nje gje e tille duhet bere natyrshem dhe ne menyre organike e te mos shfaqet si muzike popullore.

Po ju, cfare elementi te ri sillni kesaj here?
Kam nje ndryshim ne kete kenge. "Imazhi yt", per sa i perket anes profesionale, ishte tipike e muzikes se lehte, (pop), ndersa ne kete kenge une jam perpjekur qe nepermjet ritmeve moderne, (dance) te fus disa elemente shqiptare. Dhe e kam bere pak me te dukshme per sa i perket pjeses harmonike dhe tonalitetit ne te cilin zhvillohet kenga. Gjithashtu, duke u lidhur me kete tonalitet, rastesisht ka dale edhe nje element popullor shqiptar i vecante, zumarja. Ky element nuk eshte bere me nje qellim te caktuar, por vjen i gershetuar me ritmet. Nuk eshte element popullor.

Mund te themi qe ky eshte nje "truk" per te bere per vete publikun?
Jo, kete here kam dashur te bej nje kenge me motive shqiptare. Ne fakt, edhe vitin e kaluar, me ato dy vajzat kosovare, une kisha nje motiv, te cilin e kisha futur po me tonalitetin popullor, por e kisha me instrumentin e kitares, pra ne nje forme tjeter. Keto dy vite e kam pasur si qellim te bej dicka qe te jete nderthurje mes shqiptares dhe modernes.

A mendoni se nje adoleshenteje si Kejsi, i shkon nje tekst qe flet per nje dashuri te tille?
Artisti, kur del ne skene nuk eshte vetvetja, por eshte personazh artistik i krijuar nga kompozitori dhe poeti. Sa artiste luajne rolin e kriminelit, nuk do te thote se jane kriminele ne te vertete. Ne kete rast, Kejsi shfaqet si nje artiste qe do te interpretoje tekstin dhe kengen e kompozitorit. Figura dhe mosha e saj eshte brenda kufijve te festivalit evropian, mbi 16 vjec. Ata kane menduar se mbi kete moshe kengetari mund te kendoje cfaredolloj kenge, patriotike, dashurie, balada, etj.

Ju keni nje histori te gjate bashkepunimi me Agim Docin. Cfare mendoni se kane te vecante tekstet e tij?
Une nuk i quaj tekste, por poezi. Me ka frymezuar shume, kane qene tekste te ndjera, te bere ne menyre profesionale, qe mua me kane krijuar lehtesi per te krijuar muziken. Mes dy krijuesve, fjalet e kolegut dhe klima ne te cilen punohet, eshte shume e rendesishme. Duhet te kete nje klime bashkepunimi, qe nese mua apo poetit nuk na pelqen dicka, duhet ta themi dhe ta pranojme.

Si do t'i cilesonit vlerat vokale te Kejsi Toles?
Gjithmone e kam thene qe kam besim absolut te Kejsi, jo vetem te vokali, se aty provat i ka dhene, por edhe ne interpretim dhe ne performancen qe po pergatitet. E vleresoj si ze me te ardhme shume te mire. Kejsi ka nje ngjyre te mrekullueshme vokale, gje qe po shikohet edhe tani ne te gjithe komentet qe po behen ne internet, ku e vleresojne si nje vajze te vogel, por me ze shume te mire dhe te forte. Them se do te pritet mire ne festivalin evropian. Do te jete surprize vokale.

Mund te na zbuloni se si do te jete paraqitja ne skenen e "Eurosong"?
Ajo eshte surprize. Kjo eshte hera e pare qe Shqiperia paraqitet denjesisht ne performance. Zera shoqerues jane Dorina Toci dhe Orgesa Zaimi. Ndersa ne skene do te jene edhe tre balerine te huaj, dy prej te cileve jane te njohur ne Greqi si balerine te break dance. Publiku duhet te pergatitet te shohe nje Kejsi tjeter dhe jo ate vajzen e ndrojtur ne skene. Koreografi Julian Bulku ka bere nje pune shume te madhe qe e ka tjetersuar ate.

Te kthehemi pak mbrapa ne kohe. Si ka nisur rruga juaj e kompozimit?
Kam studiuar ne shkollen e mesme te muzikes ne Shkoder, per trombe. Ne konservator, kam konkurruar per trombe dhe kompozicion. I fitova te dyja deget dhe per nje vit i ndoqa te dyja. Pastaj, per shkak te biografise me thane se duhet te ndiqja vetem nje dege. Megjithate, perseri e vazhdova, kam studiuar me Gjon Simonin. Pasi mbarova shkollen, punova per rreth tete vite ne Peshkopi si shef i muzikes se estrades, pastaj jam transferuar ne Tirane.

Po tani cila eshte marredhenia juaj me tromben?
Pothuajse ka vite qe une s'kam luajtur. Megjithese kam qene edhe solist. Tani jam kompjuterizuar plotesisht. Punoj gjithe diten ne kompjuter per te realizuar orkestracionet e mia. Kompozimi per mua eshte edhe profesion, edhe pasion. Kam shkruar ne te gjitha gjinite, por njekohesisht kam luajtur edhe ne disa instrumente, si piano dhe fizarmonike, sepse qe te jesh orkestrues, natyrisht duhet t'i njohesh te gjitha instrumentet.

Eurosong: "Shqiperia: E re por e forte"

Ne sajtin elektronik te konkursit evropian te kenges "Eurosong", eshte publikuar fotoja zyrtare e kengetares qe perfaqeson Shqiperine, Kejsi Tola. Nje fotoportret, ku 16-vjecarja eshte me sy mbyllur dhe ku tregon disa vite me shume se sa mosha qe ka. Kjo fotografi shoqerohet me nje tekst, ne te cilin jepen te dhenat per autoret dhe kengen.

Kejsi Tola

Ne kete sajt, "Me merr ne enderr", cilesohet si nje kenge me ndikime te forta te muzikes folklorike. Por, pervec kesaj, "Eurosong"-u shpreh habine per menyren se si Shqiperia e zgjedh perfaqesuesen e saj nepermjet nje festivali kombetar te kenges ne televizion.

Titulli i tekstit eshte: "Shqiperia: E re por e forte", qe vijon me nje koment per moshen e re te Kejsi Toles dhe nje nenvijezim te vogel per faktin qe ajo nuk eshte nje kengetare profesioniste. /yllka lezo/shekulli/29.04.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: keisi casey casy tolaj doqi
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Zhulali: Casey in Moscow, not gingerly

Zhulali Edmond, author of that music song that represents Albania in May 14 "Eurosong", says: Europe and this here will make for themselves folku.

Kenga that this year represents Albania in the Eurovision Song Contest "is now complete and is not expected vec May 14, the day Casey Tola will sing in Moscow" to carry in your Dreams "(The dream takes in), the text of Agim Docit Edmond Zhulalit and music.

The song is performed in Germany, and videoklipi record audios, and for the performance of Casey staged choreography is cared Ledion Bulku. Are the last days before the trip up to Moscow. Today arrive from Greece three ballerina who will jump to Casey, to make the latest evidence.

Composer says the public should be prepared to see a different Casey's daughter and not him gingerly in the scene, certainly not vocal disregarding the requirements of 16-vjecares. I learn emotions this race (Zhulali taking part for the second time in Eurosong), it shows the song and see the "Eurovision Song Contest."

Mr. Zhulali, is the second time in your "Eurosong". You can say that you are already familiar to you and what this event represents the musical?
"Eurosong" was the most important event is the song in Europe, for many reasons: facing many cultures and motivations of different countries participating and for the seriousness and the selection of elements that participate in the festival. "Eurosong" brings many quality artists, and comes from a 54-year tradition of European public has donated kenge and wonderful songstress. I think that is because the big event organized by the EBU (European Broadcasting Union). The festival is perfect in these 15 years. Is progressive in that aspect has become more contemporary.

What you want to say to this?
Firstly, composers and orkestruesit have greater to achieve everything in the studio, to play back orkestracioni realized. In this way, this festival is greater to create a wonderful show. So, as it were, the scene was empty of orkestrantet and left the country more than preformances singers.

This means that now "Eurosong" was has turned into a festival performance?
I do not think the festival is dedicated more performance. Visional and music technology has made tremendous progress, have made this festival, with contemporary and modern. But, however, my opinion is that kenga again remains the basis of this festival, they have been beautiful and professional.

What are the musical values that you think convey the song of European competition?
The music from each participating country. Recent years there has been a tendency to behave traditional musical elements of each country. Furthermore, it was a little overcome, became the goal in itself. This phenomenon came from Eastern countries, who want to lancohen very quickly. This may have been a stimulus to meshohet many folk elements. Not that these elements must be removed, but must be a more professional level. In my opinion as a musician, with great difficulty for a creator is to introduce elements of his country, this should become so natural and organic and not appear as popular music.

But you, what new element to bring this here?
I have a change in this kenge. "Your image" for professional regarding Anes, was typical of the music that light, (pop), while I am in this kenge tried through the rhythms of modern (dance) to enclose some elements Albanian. And have done little more obvious for the part and harmonious place in which tonalitetit kenga. Also, being associated with this mode, incidentally has brought a special element of popular Albanian, zumarja. This element is not done with a certain purpose, but come wreathed with pace. Element is not popular.

You can say that this is a "catch" for them to make public?
No, this time I want to do a song with Albanian reasons. In fact, even last year, with those two girls in Kosovo, I had a motive, which was introduced with tonalitetin is popular, but the instrument was the guitar, so in another form. These two years have been intended to do something that is combination between shqiptares and modernes.

Do you think a adoleshenteje as Casey, the article goes a love that speaks for such?
Artist, the scene when del is not self, but the artistic character is created by the composer and poet. How many artists play the role of criminal, does not mean that we are really criminal. In this case, Casey appears as an artists will interpret the text and song composer. Figure and its age is within the limits of European festival, over 16 years. They are thinking about this old singer can sing any songs, patriotic, love, saga, etc..

You have a long history of collaboration with Agim Docin. What do you think are his particular texts?
I do not count articles, but poetry. Has inspired many to have been the late texts, made in a professional manner, that I have created to easily create music. Krijuesve between the two, the words of colleague and climate in which work is very important. Should have a climate of cooperation, that if I am or poet is not something we should say and to accept.

How will the vocal cilesonit values Casey Toles?
I've always said that I have absolute faith in Casey, not only vokali, that it has given evidence, but also in the interpretation and performance that is being prepared. The rate as voice with a very good future. Casey has a wonderful vocal color, which is seen even now in all the comments are made on the internet, where the value as a small girl, but with very good voice and strong. I guess we will be well received in European festival. Will be a surprise vocal.

You can find out how we will be presenting at the scene of "Eurosong"?
It is a surprise. This is the first time that Albania worthily presented in performance. Items are associated Dorina Toci and Orgesa Zaimi. While the scene will be the dancer of the three foreigners, two of whom are known in Greece as a break dancer to dance. The public should be prepared to see a different Casey's daughter and not him gingerly in the scene. Choreographer Julian Bulku has made a very big that has alienated it.

Back to back in less time. How has started composing your way?
I studied in high school music in Shkoder, the trumpet. We die, I run for trumpet and kompozicion. I fitova both branches and for one year of follow both. Then, because of the biografise said that should be followed only a branch. However, the vazhdova again, I studied with John simony. After mbarova school, punova for about eight years in Bishop as chief of the music estrades then be transferred in Tirana.

But now that your relationship is with tromben?
Almost there years that I played I. Although I was also soloist. Now I am fully computerized. Work on a computer all day to achieve my orkestracionet. Composition for me is a profession, and passion. I have written to all sexes, but at the same time we've played some instruments, like piano and piano accordion, because to be orkestrues, of course, should know all the instruments.

Eurosong: "Albania: New but strong"

In the electronic site of the European song contest competition "Eurosong", is published official Photo singer representing Albania, Casey Tola. A fotoportret, where 16-year-old with eyes closed and is where several years shows more than that age. This is accompanied by a text file, which provided data for authors and song.

In this site, "By taking dreamily," qualify as a song with strong influence of folk music. But besides this, "Eurosong" expressed amazement about how to choose Albania perfaqesuesen it through a national song festival in television.

Title text is: "Albania: New, but strong," which follows with a comment for the new age of Toles and Casey nenvijezim small for a fact that it is not a professional songstress.
]]

Wednesday, 29 April 2009

Flash News 29 Prill 2009

Alba Vip Flash News
Alba Vip Flash News 29 Prill 2009

- Kejsi Tola ben pergaditjet e fundit. Me 14 maj, Kejsi Tola do ta kendoje ne Moske kengen "Carry Me In Your Dreams" (“’Me merr ne enderr”), me tekst te Agim Docit dhe muzike te Edmond Zhulalit, ndersa ky i fundit thote se perfaqesuesja e Shqiperise do t’i kushtoje shume rendesi edhe paraqitjes se saj. Kenga eshte realizuar ne Gjermani, ndersa per performancen e Kejsit ne skene eshte kujdesur koreografi Ledion Bulku. Jane ditet e fundit pergatitore perpara udhetimit drejt Moskes. Ndersa te merkuren mberrijne nga Greqia tri balerinet qe do te kercejne me Kejsin, per te bere provat e fundit. “Nuk mendoj se festivali i eshte perkushtuar me teper performances. Teknologjia muzikore dhe vizive ka bere nje progres te jashtezakonshem, e kane bere kete festival me bashkekohor dhe me modern. Por, megjithate, mendimi im eshte qe kenga perseri mbetet baza e ketij festivali, ato kane qene te bukura dhe profesionale”, ka thene Edmond Zhulali ne nje interviste per gazeten “Shekulli”. /shekulli/telegrafi/

- Shtyhet rikthimi i grupit "Iliret".Rikthimi i rokereve te grupit "Iliret" eshte shtyre per arsye shendetesore te vokalistit Shemsi Krasniqi-Shemi, njofton "Infopress".“Iliret” kishin planifikuar te riktheheshin ne skene me tri kenge te reja, por edhe pse kishin paralajmeruar per nje rikthim te shpejte kjo nuk ndodhi. “Kam qene shume i semure nga fyti dhe ka qene e pamundur qe te realizonim kenget”, eshte shprehur Shemi. Megjithate, kjo nuk do te thote se do te anulohet rikthimi i tyre, pasi qe ne muajin maj fansat e grupit “Iliret” do ta kene mundesine qe t’i degjojne kenget e reja, nderkohe qe njeres prej kengeve do t’i realizohet edhe klip. /infopress/telegrafi/

- Violete Kukaj kendon ne Tirane. Kengetarja e njohur Violeta Kukaj para disa ditesh ishte ne Tirane ne nje koncert bashke me grupin “Corona”. Ajo ishte atje si perfaqesuese e Ansamblit te Kengeve dhe Valleve Popullore te Prishtines “Shota”. Kendoi dy kenge kosovare “Ma fal ate buzeqeshje” dhe “Ani mori nuse”, interpretimi i te cilave ngjalli emocione tek publiku i pranishem. “Ishte nje koncert jashtezakonisht i mire, duke qene se ishim edhe dy ansamble, ne dhe grupi ‘Corona”, eshte shprehur ajo. Kukaj eshte njera nder kengetaret qe i ka kushtuar shume kenge Kosoves. Mirepo, ani pse tashme jemi shtet, ajo nuk ndalon se kenduari per deshmoret, dhe per sakrificat e popullit per te fituar lirine. Sepse, sikur thote edhe ajo, cmimi per kete liri ka qene shume i madh. “Kjo ka qene per ne nje enderr qe eshte bere realitet. Dhe ne , permes artit jemi munduar te japim mesazhe shume te bukura permes kengeve tona”, rrefen dhe shton se paraqitja para publikut cdohere i ka ngjallur ndjenja te vecanta. “Cdokund ku paraqitesh para publikut, ke pergjegjesi per ate qe do te japesh ne skene, por perpara publikut shqiptar eshte ndjesi me e vecante, duke qene se na ka munguar, e nuk e kemi perjetuar gjithmone’ thote ajo. Ajo kohet e fundit ka bere dy videoklipe, “Diten e diel” dhe “O Allah”. /bota sot/

- Korab Shaqiri ka deklaruar per "Top Koha Music" KTV se endrra e tij e madhe eshte te realizoi nje mjuzikel dhe nje koncert me veprat e tija klasike. "Kjo eshte ideja ime e madhe dhe qe besoj ta realizoj shume shpejt", ka thene ai. Korabi se fundmi ka promovuar albumin e tij te pare dhe videoklipin e kenges "Te kam gjetur". Korabi ka studion e vet ku komponon kenge edhe per artistet tjere. /ktv/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

- Casey Tola on her last preparations. On May 14, Casey Tola will sing song in Moscow "carry Me In Your Dreams" ( " 'The dream takes us"), Agim Docit the text and music of Edmond Zhulalit, while the latter says that representatives of Albania will pay even more important than its appearance. The song is performed in Germany, and for the performance of Casey staged choreography is cared Ledion Bulku. Are the last days before the trip up to Moscow. While arrive from Greece on Wednesday that three ballerina will dance with Casey, to make the latest evidence. "I do not think the festival is dedicated more performance. Visional and music technology has made tremendous progress, have made this festival, with contemporary and modern. But, however, my opinion is that kenga again remains the basis of this festival, they have been beautiful and professional, "said Edmond Zhulali newspaper in an interview for" century ". / century / telegraph /
- Group deferred reversionary "Ilir. Rokereve Rollback of the group" Ilir "has been postponed for health reasons vokalistit to Shemsi Krasniqi-Shemi, announces" Infopress. "Illyrian" riktheheshin had planned to produce three new songs, but even though they had warned of a return, this did not happen fast. "I've been SICK from throat and has been impossible to realizonim kenge" is expressed Shemi. However, this does not mean that it will void their return after the month in May the group's fans "Illyrian" would have the opportunity to hear new kenge, while one of the songs will be realized even klip. / Infopress / telegraph /

- Violeta Kukaj singing in Tirana. Known singer Violeta Kukaj a few days in Tirana was in a concert together with the group "Corona." She was there as representative of the ensemble of songs and folk dances of Pristina "shot." Kenge sang two Kosovar "I forgive him smile" and "Ani took bride", the interpretation of which sparked emotions among the public present. "It was an extremely good concert, as were two other ensembles, and in group 'Corona', it is expressed. Kukaj is one of the singers who has devoted much kenge Kosovo. However, Ani why we now state that it prohibits Deshmoret for singing, and sacrifices of the people to gain freedom. Because, even if she says, the price for this freedom has been very great. "This has been for us a dream has become reality. And we, through art, we tried to give very beautiful messages through our songs, "and adds that rrefen public presentation has always aroused special feelings. "Cdokund where presented to the public, have responsibility for providing what will be on stage, but before the Albanian public is feeling the particular, given that we lacked, we have not always experienced 'she says. She recently made two video clips, "Day Sunday" and "O Allah". / world today /

- Korab Shaqiri said for "Top Music Time" KTV that his great dream is to write a musical and to have a concert with his classic works. "This is my great idea and I believe to make it happen very soon" he said. Korabi has recently promoted his first album and the videoclip for the song "Te kam gjetur". Korabi has its own studio where he composes for other artistst too./ KTV /
]]

Kejsi Tola, Intervista Eurovision

Kejsi Tola Interviste per Eurovision

eurovision.tv


eurovisionlive.com

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Saturday, 25 April 2009

Flash News 25 Prill 2009

Alba Vip Flash News
Alba Vip Flash News 25 Prill 2009

- Virusi gjuan Junen. Virusi po e “shfrytezon” me se miri Tiranen ne te gjitha aspektet, jo vetem spektaklin por edhe jeten e nates. Dhe si gjithmone ai gjendet prane femrave te bukura. Kesaj rradhe eshte kapur ne shoqeri me Junen, vajzen simpatike te “Big Brother 1”. /panorama/

- Babai i Adeles se Big Brother, le Shqiperine nga inati me te bijen /panorama/

- Elton Deda tregon per "Panorama Plus" jeten e tij ne Amerike si dhe planet per te sjelle nje album qe do ta promovoje ne Tirane. /panorama/

- Aferdita Dreshaj dhe Shpat Kasapi zyrtarizojne fejesen e tyre me 9 maj. "Fejesen e bejme vetem familjare, sepse jemi munduar ta mbajme sa me private qe t'i lejojme familjet tona te kenaqen dhe te shijojne gezimin deri ne maksimum!... Ne fejesen tone do te kendoje Greta Zani" ka thene Aferdita. /panorama/

- Drejtuesit e Televizionit Publik Shqiptar nuk kursejne para per nje prezantim sa me dinjitoz te Kejsi Toles ne Festivalin Evropian. Behet e ditur se vetem realizimi i videoklipit "Carry me in your dreams" ne nje studio gjermane ka kushtuar 139 milion leke (?!). /panorama/

- Nje nje interviste per "Panorama Plus", Eliza Hoxha ka njoftuar se eshte ne pergaditje te albumit te saj te trete. Eliza merre pjese ne festivalin "Top Fest 6" me nje kenge te komponuar nga Enis Presheva JR ndersa eshte e nominuar ne tri kategori: Best Female, Best Dance dhe Best Video. Finalja e top festit mbahet me 10 maj. /panorama/

- Adi Krasta mbetet i lidhur edhe per nje sezone me programin "E Diell" ne Top Channel. Ai ka ripertrire kontraten qe te drejtoje kete program edhe per nje sezone, qe ka mundesi te filloj serish ne shtator. /panorama/

- Anjeza Shahini i rikthehet kenges ne lokale nate. Te shtunden ajo kendon ne live ne piano bar "Just Moment". Kengetarja ka arritur te marre veten, pas 1 muaj e gjysme kohe, qe kaloi dite te veshtira, pas humbjes se parakohshme te babait. /panorama/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

- Virus hunts June. The virus is "exploiting" best Tirana in all aspects, not only lives but also spektaklin night. And as always he found the female beauty. This time is captured in the company of June, charming girl of "Big Brother 1." / Panorama /

- Father Adeles that Big Brother let the trial of Albania daughter / Panorama /

- Elton Deda shows for "Panorama Plus" of his life in America and plans to bring an album that will promote in Tirana. / Panorama /

- Aferdita DRESHAJ Shpat Kasapi make official their engagement on May 9. "Ceremony only for family, because we tried to keep as private to allow our families to enjoy the taste and enjoyment to a maximum! In the engagement party will sing Greta Zani" said Aferdita. / Panorama /

- Leaders of the Albanian Public Television does not save money for a more dignified presentation of the European Festival in Casey Toles. Becomes known that the only performance videoklipit "to carry in your Dreams" in a German studio has cost 139 million leke (?!).

- An interview for "Panorama Plus, Eliza Hoxha, has announced it is pergaditje of its third album. Eliza takes part in festival "Top Fest 6" with a song from the komponuar while Enis Preshevo Jr. is nominated in three categories: Best Female, Best Video and Best Dance. The final top festit held by May 10. / Panorama /

- Aad Krasta remains connected to the seasons with a program "The Sun" in the Top Channel. He has ripertrire contract to guide the program for one seasons, which is likely to start again in September. / Panorama /

- Anjeza Shahini the song returned to the local night. The shtunden it kendon we live in piano bar "Just now." The singer has managed to take himself, after 1 month and a half long, difficult days that passed after the early loss of father.
]]

Wednesday, 18 March 2009

Albania: Official Eurovision 2009 Promo Video

Albania (Kejsi Tola): Official Carry me in your dreams Video

The first song of the 2009 Eurovision Song Contest to be selected was back in December when Albania selected Kejsi Tola to represent the Land of Eagles with the song Me Merr Ne Enderr, This song has been recorded in English and will be presented in English in Moscow, in May.

The Albanian song Carry me in your dreams will be the sixth representative of Albania in the Eurovision Song Contest, originally entitles Më Merr Në Ëndërr, when the song won Festivali I Kenges, back in December 2008. The song was originally over three minutes, which is against the rules of the Eurovision Song Contest, which states that no entry must be longer than three minutes in duration. It was later announced that the albanian entry would be translated into english for the 2009 contest, in May and the song would be called Carry me in your dreams.

Kejsi will be hoping to be the third Albanian representative to pass to the final from the Semi Final, following in the footsteps of 2004's Anjeza Shahini and 2008's Olta Boka.

The release of the Video for Carry me in your dreams is also the premier of the 'Eurovision version' of the song. Albania will be singing 16th in the second Semi Final on the 14th of May in Moscow, Russia. /esctoday/


- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: tolaj
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

Kejsi Tola Kendon Ne Naten e Dyte!

TERHIQET SHORTI I 'EVROVIZIONIT 2009'
Kejsi Tolaj, ne Moske

Kejsi Tola"Me merr ne enderr" eshte kenga me te cilen do te prezantohet 16- vjecarja Kejsi Tolaj nga Shqiperia. Pse Gjeorgjia eshte terhequr nga gara?

Te marten, ne nje ceremoni zyrtare, eshte terhequr shorti per renditjen e kengeve ne 'Evrovizion 2009', qe ne mesin e majit do te mbahet ne Moske. Dima Bilan percaktoi numrat e kengetareve qe do te paraqiten ne dy mbremjet gjysmefinale. Sipas renditjes, me 12 maj ne gjysmefinalen e pare do te prezantohen solistet nga keto shtete: Mali i Zi, Cekia, Belgjika, Bjellorusia, Suedia, Armenia, Andora, Zvicra, Turqia, Izraeli, Bullgaria, Islanda, Maqedonia, Rumania, Finlanda, Portugalia, Malta, Bosnje e Hercegovina. Ndersa, me 14 maj perpara publikut do te performojne kengetare nga Kroacia, Irlanda, Letonia, Serbia, Polonia, Norvegjia, Qipro, Sllovakia, Danimarka, Sllovenia, Hungaria, Azerbajgjani, Greqia, Lituania, Moldavia, Shqiperia, Ukraina, Estonia, Holanda. Tradicionalisht dihet se Rusia hyn ne gare pasi eshte fituese e edicionit te kaluar, se bashku me vendet e katershes: Franca, Gjermania, Spanja dhe Britania. Ndonese Kosova ende nuk ka fituar te drejten per te qene pjese e kesaj gare, shqiptaret do t'i mbaje ne ethe perfaqesuesja e Shqiperise, Kejsi Tolaj. "Me merr ne enderr" eshte kenga me te cilen do te prezantohet 16-vjecarja Kejsi Tolaj nga Shqiperia. Ajo bashke me ekipin po ben pergatitjet e fundit, ndersa kengetarja ka deklaruar per mediet shqiptare se beson ne veten dhe pretendon te realizoje nje performance te mire, qe te mos i zhgenjeje shqiptaret. Nderkohe, edhe ne kete edicion nuk mungojne problemet. Gjeorgjia eshte terhequr nga gara pasi organizatoret nuk ia kane lejuar kengen "We Don t Put In", ne te cilen permendet emri i kryeministrit rus, Vladimir Putin. Sipas organizatoreve, kjo eshte kenge e natyres politike dhe organizatori ka kerkuar nderrim te tekstit, gje qe nuk ka pranuar Gjeorgjia. Biletat per 'Evrovizion 2009', qe mbahet nga 11 deri ne 16 maj, me pjesemarrjen e 42 vendeve, ne koncertet e pasdites dhe ne mbremje do te jene nga 8.50 deri mbi 50 euro. Ne gjysmefinale nga 22 deri 549 euro dhe ne finale nga 28 euro deri 849 euro. Ne "Olimpik" ka vend per rreth 20 mije veta, ku do te perfshihen edhe delegacionet e huaja, perfshire ketu perfaqesuesit e Bashkimit Evropian te transmetimit. /f.a./kosova sot/18.02.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
Moscow 2009: Draw for the Running Order completed!

Four young singers perform several good old Eurovision Song Contest hits and recent winners! Under the motto Eurovision Forever, the children left the stage. Dima Bilan then takes the stage under loud applause.

Under huge media attention, featuring over 150 journalists and more than 20 camera crews from Russia and abroad, Dima Bilan then drew the first three jokers. The Heads of Delegation from these countries will get the opportunity to pick their own starting position.

The first Semi-Final
Montenegro
Czech Republic
Belgium
Belarus
Sweden
Armenia
Andorra
Switzerland
Turkey
Israel
Bulgaria (chosen with a wildcard)
Iceland
FYR Macedonia
Romania
Finland
Portugal (chosen with a wildcard)
Malta (chosen with a wildcard)
Bosnia & Herzegovina

The second Semi-Final
Dima Bilan then drew the first three jokers. The Heads of Delegation from these countries will get the opportunity to pick their own starting position.

Croatia
Ireland
Latvia
Serbia
Poland
Norway
Cyprus
Slovakia
Denmark
Slovenia
Hungary
Azerbaijan
Greece
Lithuania
Moldova
Albania
Ukraine (chosen with a wilcard)
Estonia (chosen with a wildcard)
The Netherlands (chosen with a wildcard) /eurovision.tv/

Friday, 6 March 2009

Kejsi Tola Pergaditet per Eurovision 2009

Kejsi Tola
/photo libertas/

Kenga shqiptare, prezantim dinjitoz

Edmond Zhulali tregon per bashkepunimin me studion gjermane dhe me koreografin e performances greke te 2008-s

Edhe kete here Shqiperia do te perfaqesohet ne Festivalin Evropian nga nje "etheiste". 16-vjecarja Kejsi Tola, e cila ka fituar Festivalin e 47-te te Kenges ne RTSH, ka filluar pergatitjen per pjesemarrjen ne Eurosong. Kompozitori i kenges, Edmond Zhulali, qe ka perfaqesuar vendin tone per here te pare ne evenimentin me te rendesishem evropian, shprehet entuziast per kengen, e cila eshte pelqyer shume edhe nga bashkepunetoret gjermane, te cilet kane regjistruar kengen. Kenga "Me merr ne enderr", me muzike dhe orkestrim te Zhulalit e tekst te Agim Docit, duket se e kompensoi orkestruesin Zhulali per mosfitoren e nje viti me pare, me kengen e interpretuar nga Flaka Krelani dhe Doruntina Disha, per te cilen ai nuk ngurroi as te reagoje. Zhulali tregon se kenga eshte riorkestruar dhe do te kendohet ne gjuhen angleze. Ajo tashme ka marre formen e duhur, nderkohe qe eshte duke u punuar edhe per performancen. "Dy dite me pare u vendos edhe koreografia e kenges, e cila, duke qene se eshte midis endrres dhe realitetit, te jep mundesi te krijosh dicka te vecante.

Kemi perzgjedhur koreografin shqiptar Julian Bulku, i cili vitin qe shkoi realizoi nje koreografi moderne per perfaqesuesen greke ne Eurovizion." Zhulali vleresoi bashkepunimin me poetin Agim Doci, por edhe interpretimin dinjitoz te Toles. "Kompozitori asnjehere nuk e di cfare do te shkruaje; e rendesishme eshte se une i kam besuar shume Festivalit, e kam bere gjithmone me shume perkushtim, sepse perhere e kam konsideruar si liderin e kenges shqiptare. Skenen ku eshte krijuar muzika shqiptare dhe ka hedhur hapat e para, ku eshte mbajtur gjalle dhe eshte zhvilluar kenga shqiptare. Kjo gjithmone me ka shtyre te jem shume serioz, ne bashkepunimet me kete festival. Megjithate, qe te jesh i suksesshem ne perfaqesimin e nje festivali, ne radhe te pare, kompozitori duhet te kete frymezimin dhe te qelloje, por te kete edhe pak fat. Vec kesaj, eshte edhe bashkepunimi me nje kengetare shume te talentuar, nga zbulimi i nje spektakli qe ka dhene kontribut shume te madh tek "Ethet", me Kejsi Tolen, kengetare me ze shume te bukur dhe melodioz", vijon Zhulali. Kompozitori, i cili shkon per here te dyte ne Festivalin Evropian, pas rezultatit qe ende nuk eshte arritur deri tani nga Anjeza Shahini, pretendon se ka realizuar nje kenge, e cila perfshin elementet shqiptare te gershetuar me ato bashkekohore.

PERFORMANCA E KENGES

Ne skenen e Festivalit Evropian nuk lejohen me shume se gjashte persona, ndaj perzgjedhja e personave qe do te marrin pjese kete vit ka qene e kufizuar. Pervec kengetares Tola, do te marrin pjese edhe dy vokalistet, Era Rusi dhe Dorina Toci. Nderkohe, trupa e baletit do te perbehet nga dy balerina dhe nje djale. Koreografi Bulku ende nuk e ka vendosur, nese do te jete ne skene apo do te realizoje vetem performacen. Zhulati tregon se studioja gjermane, e cila perfaqesohet per here te pare ne kete eveniment muzikor, pretendon se kenga shqiptare eshte e realizuar mjaft mire dhe do te jete pretendente kryesore e ketij viti. Por vete kompozitori, edhe pse i perfshire nga entuziazmi, tregohet me i kursyer dhe shpreson qe kenga te vleresohet sa me drejte. /gazeta libertas/04.03.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Monday, 2 March 2009

Kejsi Tola Shkon ne Rusi Per Regjistrim te Kenges!


/photo panorama etc./

Kejsi Tola, ne Rusi per regjistrimin e kenges per Eurovizion

Kejsi Tola, mungoi javen e kaluar ne “E diell” ne Top Channel”. Arsyeja, pasi ajo ndodhet ne Rusi per regjistrimin e versionit anglisht te kenges “Me merr ne enderr”, fituese e edicionit te 46-te te Festivalit te Kenges ne Radio-Televizionin Publik Shqiptar. Kengetarja, e cila do te perfaqesoje Shqiperine ne Festivalin Evropian ne muajin maj, ka nisur pergatitjet per konkurrimin evropian direkt pas mbylljes se festivalit ne dhjetor. Nje nga te metat, qe shtypi i ka vecuar Kejsit eshte performanca e saj, nisur nga qendrimi i saj statik ne skene, kur dihet qe pothuaj te gjithe kengetaret jane shume ekspresive ne skenen e Eurovizionit. Si do te jete valle perfomanca e Kejsit, duke pasur parasysh faktin se ne skenen e festivalit nuk levizi fare, ndersa e justifikoi si pasoje e mbingarkeses emocionale. Vetem nje muaj me pare u fol per nje konkurrim ne Eurovizion, se bashku me kengetaren kosovare Flaka Krelani, gje qe u mohua nga vete Kejsi. Nuk dihet ende asgje rreth versionit anglisht te kenges qe ka perfunduar ne janar, nderkohe qe ky version i dyte do te shoqerohet me klip. Me kengen “Me merr ne enderr” me muzike dhe orkestracion te Edmond Zhulalit, tekst te Agim Docit, Tola arriti te marre vleresimin e jurise dhe publikut, duke marre trofeun e festivalit, e duke prere vizen per ne Rusi, vendi ku organizohet kete vit Festivali Europian. /panorama/28.02.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Sunday, 25 January 2009

Kejsi Tola: Dueti me Flaken Eshte Thashetheme!

Kejsi Tola dhe Flaka Krelani
/photo panorama/

Kejsi Tola: Ne Eurovizion do te kendoj vetem, dueti me Flaken eshte thashethem

Kejsi Tola, kengetarja qe do te perfaqesoje Shqiperine ne Festivalin Evropian kete vit, ka mohuar zerat per nje prezantim atje se bashku me kengetaren kosovare Flaka Krelani, ashtu sic u perfol ne disa media. “Jo, do te konkurroj e vetme dhe sapo kam perfunduar versionin anglisht te kenges”, ka pohuar kengetarja per “Panorama Plus”. Me kengen “Me merr ne enderr” me muzike dhe orkestracion te Edmond Zhulalit, tekst te Agim Docit, Tola arriti te marre vleresimin e jurise dhe publikut, duke marre trofeun e festivalit, e duke prere vizen per ne Rusi, vendi ku organizohet kete vit Festivali Europian. Kejsi e mohoi, qe Flaka do te jete kengetare ne duet me te, ne versionin e ri te kenges per eurovizion dhe ka pohuar se versioni i dyte i kenges do te shoqerohet me nje klip. Nderkohe qe, Flaka Krelani eshte nje nga kengetaret e preferuara te kompozitorit Edmond Zhulali. Vitin e kaluar ajo se bashku me kengetaren tjeter kosovare Doruntina Disha, ishin pretendentet kryesore per cmim te pare me kengen “Jeta kerkon dashuri” te Zhulalit, por vleresimi u permbys ne momentin e fundit nga juria. /panorama/24.01.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Friday, 26 December 2008

Kejsi Tola Pergjigjet!

"Pyetem" Kejsin se cka mendon per ata te cilet nuk e pelqejne kengen fituese te Festivalit 47 ne RTSH dhe ajo u pergjigj ne kete menyre:

Kejsi Tola
/photo rtsh/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online