All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Kenge te Huazuara. Show all posts
Showing posts with label Kenge te Huazuara. Show all posts

Monday, 11 June 2012

Noizy vjedh kenge per te fyer Baba Stars...

Vjedhe kengen per te fyer BABASTARS [VIDEO]

Noizyt si duket i mungon kreativiteti. Ai ka vjedhur kengen e lansuar “Na jena” qe eshte nje diss ndaj BABASTARS.

Noizy ka vjedhur kengen qe fyen BABASTARS nga De La Ghetto dhe Mavado - Come Out & See.

Kjo nuk eshte hera e pare qe Noizy merret me BABASTARS, pasiqe ai ka lansuar kohe me pare edhe kengen “1 selam” kurse me “Na jemi” ai leshon fyerje te renda ndaj BABASTARS, e keta te fundit duket se nuk duan te merren aspak me Noizyn.

Sunday, 18 March 2012

Flori shet kenge jashte, por edhe i vjedhin... [VIDEO]

Vidhet Flor Mumajesi

Ne fakt, nuk eshte hera e pare qe produksionet e tij te vidhen fare hapur nga kengetare te huaj, kryesisht serbe dhe bullgare. Duket se tashme Flori ia ka marre doren ketij fakti, megjithate kjo nuk do te thote qe eshte indiferent apo nuk i ben pershtypje. Perkundrazi! Revolten e tij e ka shprehur edhe ne Facebook. Kete here behet fjale per dy kenge, njera eshte “Game Over” kenduar nga kengetarja e re Elia dhe Lazy, e cila eshte sjelle ne nje version identik nga kengetarja nga Bosnje Hercegovina Anabela, ne kengen “Ne zovi me”. Madje kengetarja duket se nuk eshte lodhur fare, por edhe tekstin e ka marre “copy -paste” duke perdorur ne refren te njejten fjali, “Game Over”. Ndersa rasti i dyte eshte i nje kenge e cila ka disa vjet qe ka dale, por qe ka qene nje super hit, “Hajt” nga kengetarja Kaltrina Selimi, e cila eshte marr identike nga Lepa Djordjevic ne kengen “Tvoja Vestica”. E pyetem Florin ne lidhje me kete histori dhe nese kishte ndermend te ndermerrte ndonje procedure ligjore dhe ai na tha se ishte tashme ne nje proces gjyqesor, por ende nuk kishte dicka konkrete, prandaj nuk donte te fliste me gjate neper media.

Saturday, 4 February 2012

Boshnjaku Bozznac vjedh "Guximin" e Genta Ismajlit...

"Guximi" i Gentes vidhet nga boshnjaket Bozznac & Dj SNS!

Kenga ne duet me Dj Dalool pati nje sukses te jashtezakonshem, u be hit ne shume diskoteka dhe nuk kishte vend ku nuk degjohej kjo kenge. Genta e realizoi edhe me videoklip duke dashur te sprovoje veten ne xhirime live gjate klipit.

Klikime te shumta, kenga i solli edhe oferta dhe koncerte te shumta, por edhe i’u huazua. Edhe kete rradhe Genta eshte vene ne shenjester te kengetareve sllav, ku Bozznac dhe Dj SNS kane realizuar kengen totalisht ne versionin boshnjak duke e titulluar ‘’Samo ti, (Vetem ti), qe ka vetem 3 jave nga editimi, por eshte pelqyer shume nga publiku atje duke pasur nje numer te madh klikimesh ne youtube.

Saturday, 17 December 2011

Kengetari Boshnjak Amar Osmanovic Vjedh Kenge nga Ermal Fejzullahu...

Amar Osmanovic vjedh kengen e Ermalit “E shkuar e haruar”, hiti ne Bosnje kalon milion klikime

Projektet muzikore te Ermal Fejzullahit perseri kane filluar te pelqehen nga koleget e tij ne shtete fqinje ne Ballkan.

Keshtu, nje nga hitet me te medha te Ermal Fejzullahut “E shkuar e harruar”, nje kenge teper ritmike e realizuar shume mire me klip para kater viteve tashme po shnderohet hit ne disa shtete te rajonit. Nuk eshte hera e pare qe po shkruajme per kenget e huazuara, por ajo qe na beri shume pershtypje ishte se pikerisht keto huazime po benin namin ne youtube me klikime.

Thursday, 17 November 2011

A Vodhi edhe Ermal Fejzullahu...?

A U FRYMEZUA ERMALI NGA IRANIANI MORTEZA?

Njera prej kengeve qe tek publiku kosovare eshte bere hit, kenga “Nostalgjia” e Ermal Fejzullahut, eshte nje frymezim apo nje kopje e kenges “Ham Nafas” e kengetarit iranian Morteza Lotfi.

Kenga e Ermalit “Nostalgjia” ka dale ne vitin 2009, perderisa Morteza kete kenge e kishte krijuar ne vitin 2007 dhe po ashtu eshte nje kenge e adhuruar jo vetem ne Iran por edhe ne vendet te ndryshme te botes.

Sa eshte kenga e kopjuar dhe a mund te konstatohet se ajo eshte marre nga Ermali prej kengetarit iranian, lexuesit mund ta shikojne ne dy videot e postuara me poshte.

Ndryshe, koheve te fundit kengetaret kosovare, sidomos ne kete fundvit jane duke u akuzuar se jane duke marre kenge dhe instrumentale nga kengetare te botes se trete dhe vendeve fqinje, duke tentuar keshtu qe nga mungesa e informacioneve te krijojne adhurues me kenge te vjedhura.

Monday, 14 November 2011

Leonora Jakupi Huazon Kengen nga Serbet?...

Leonora vjedh kenge nga serbet?

Kengetarja e njohur kosovare Leonora Jakupi ka vjedhur melodine e kenges “Kenge e pa kenduar” nga kengetarja serbe Jelena Tomasevic.

Leonora po me kete kenge eshte duke konkurruar ne festivalin “Kenga Magjike” ku dhe ka hyre ne gjysme finale.

Jelena Tomasevic me kengen “Oro” kishte konkurruar ne Eurovizion ne vitin 2008.

Me poshte sjellim dy versionet e kengeve, nga Leonora Jakupi dhe kengetarja serbe Jelena Tomasevic. /telegrafi/nentor 2011

Tuesday, 25 October 2011

Besa Kokedhima Kopjon Pink?...

BESA VJEDH PINK, ASHIQARE

Besa Kokedhimes nuk i ka ardhur aspak turp pasi qe ka vjedhur tere vijen melodike te kengetares PINK.

Kengetarja eshte paraqitur kete te diel ne festivalin “Kenga Magjike 2011”, ku Ardit Gjebrea pretendon se eshte festivali me muziken me origjinale te krijuar nga kompozitoret shqiptare.

Por, ja qe nuk rezultoi, pasi qe Besa Kokedhima kishte vjedhur kengen “Boten do te ndryshoja” nga kengetarja e njohur amerikane PINK.

Nuk dihet se a do te ndermarre ndonje mase Gjebrea per ta perjashtuar kengetaren, apo do te vazhdoje qe kenga e Beses te jete konkurrente ne festival. /gazeta express/tetor 2011/

Friday, 21 October 2011

Tequila e Florit, e Vjedhur apo e Shitur?

Vidhet nga serbet kenga “TeqUila Vava”

Kenga “Tequila Vava” e kenduar nga Flori, Albatrit Mucici dhe Noga Beatbox, eshte vjedhur nga nje kengetar serb.

Nesko Kejdz eshte kengetari serb, i cili ka vjedhur kengen “Tequila Vava”, duke e kthyer ate me tekst ne gjuhen serbe.

Kenga “Tequila Vava” nga Flori, Albatrit Mucici dhe Noga Beatbox, eshte hedhur ne treg gjate stines se veres.

Me poshte mund t’i degjoni dy kengen “Tequila Vava” ne gjuhen shqipe dhe serbe. /telegrafi/tetor 2011/

Thursday, 9 June 2011

Flori Mumajesi, 'Kameleoni' i Muzikes Shqiptare

Flori “rreshqet” ne muzike vajtuese?

Kengetari me hit ne skenen e muzikes shqiptare Flori Mumajesi duket se ka gjetur ilacin per te qene i tille. Pas kenges se fundit pjesemarrese ne “Top Fest 8”, te titulluar “Tallava” ku ka bere fushate se kjo muzike eshte me e mira, Flori tashme ka realizuar kengen e tij me te re. Ajo titullohet “Dashuria” dhe i ngjane kengeve vajtuese te cilat i kendojne kengetaret e njohur te muzikes tallava. Kjo kenge e tij e fundit dhe vet Flori jane bere teme e diskutimit tek njerezit ne Prishtine. Shume nga ta e kane quajtur kengen e fundit si nje “rreshqitje artistike”. Megjithate duhet te presim koha do te tregon nese kjo qendron. Flori njihet si kengetar i cili ka ndryshuar shume shpesh stilet e kengeve. Megjithate

Tuesday, 31 May 2011

Adelina Ismajli Padi Kunder Kengetares Bullgare Alisia

Alisia vjedh kengen e Adelina Ismajlit "Shko N'R.S"

Ne nje bisede per te perditshmen Express, Adelina Ismajli ka thene se eshte duke e pergatitur nje padi kundrejt kengetares bullgare Alisia, e cila e ka vjedhur komplet kengen e Adelina Ismajlit “Shko n’RR.S”. Kenga “Burzai Bavano”, e kengetares bullgare Alisia, sipas Adelines, do te paditet ne baze te ligjeve zvicerane. “Eshte vjedhje e se drejtes se autorit dhe avokatet e firmes ne Zvicer, tashme kane pergatitur padine kundrejt kesaj kengetareje”.

Wednesday, 25 May 2011

Kenge Te Huazuara: Aurela Gace vs Baki B3 & Sha

photo credit: Entermedia

Serbet vjedhin kengen “Origjinale” te Aurela Gaces

Tashme nuk perben me cudi kur kengetare te ndryshem, sidomos sllave, guxojne (si shqiptaret vite me pare) te kopjojne krijime te kompozitoreve shqiptare. Rasti me i fundit flagrant eshte ai i dy serbeve qe kane vjedhur kengen “Origjinale” te Aurela Gaces, me te cilen kengetarja e Eurosong merr pjese ne Balkanika 2011, ku perfaqeson Shqiperine. Kengetaret serbe, Baki B3 dhe Sha, e kane titulluar kengen e tyre me emrin e cuditshem “Mami”. Kjo kenge eshte identike me kengen e Flori Mumajesit, me tekst te Dr. Florit dhe qe kendohet nga Aurela Gace, Dr. Flori dhe Marseli. “Origjinale” ishte nje prej hiteve te veres 2010, me nje numer rekord klikimesh ne Youtube.

Sunday, 27 June 2010

Kenge te Huazuara: Ruzgar vs Fisniket vs Bedri Islami

Kenge te Huazuara: Ruzgar "Boncuk" vs Fisniket "Shiu" vs Bedri Islami "Goce Pejane"

Kjo rubrike nuk synon te prejudikoj se kush nga kush ka huazuar por vetem vie ne pah faktin se dy kenge kane ngjashmeri te spikatur. Vleresimet le te behen nga "ekspertet"! Keni parasysh qe ka huazime ne te dy drejtimet. Ndersa, poashtu ne disa raste huazimet behen edhe me marreveshje, thjeshte kenga stershitet nga vet kompozitori etj.

Ju lutem leni komentin tuaj!

p.s. Klipi i grupit turk duket qe eshte prodhim i vitit 2010, ndersa kenga e grupit "Fisniket" eshte publikuar shume me pare si gjithashtu ajo e Bedri Islamit. Kenga turke ka elemente nga te dy kenget! Me ndihmoni, mua me duket te jete keshtu!

Ruzgar "Boncuk"


Fisniket "Shiu"


Bedri Islami "Goce Pejane"


- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Borrowed songs: Ruzgar "Boncuk" vs Fisniket "Rain" vs Bedri Islami "Goce Pejane"
This board is not intended to prejudice who borrowed from whom come but only highlights the fact that two songs are the salient similarities. Ratings let it become the "experts"! Please note that no borrowings on both directions. While in some cases also made loans with the agreement, simple song by its composer, etc. stershitet.

Please leave your comment!

postscript Clips of Turkish group seems that is the product of year 2010, while the song of group Fisniket published much earlier aswell as the one from Bedri Islami. Help me out here, this is how it seems to me!
]]

Monday, 5 April 2010

Alketa Vejsiu Huazon Nga Fergie

Alketa Vejsiu Dancing With The Stars Albania
/photo vizion plus/

Alketa Vejsiu, me kenge te vjedhur te “Dancing with the stars”

Te gjithe ata qe ndjekin spektaklin “Dancing with the stars” kane ne memorien e tyre kengen hapese te spektaklit te kenduar nga mederatorja e tij, Alketa Vejsiu me titull “Yjet vallezojne”. Me ane te kesaj performance hyrese, qe ngjan si kolone zanore e spektaklit, Alketa na kujton, se gjate karrieres se saj, nder te tjera ka bere edhe kengetaren. Deri ketu gjithcka ne rregull. Por pak dite me pare, revista on-line Albaniac ka publikuar dy video, ku tregohet qarte se kenga e Alketes eshte kopje e kenges se Fergi-t, te grupit “Black Eyed Peas”, me titull “Be Italian”. Madje tek Albaniac, ne fillim behet ironi, duke thene se Fergi ka vjedhur kengen e Alketes, por me pas tregon se kjo kenge ka dale nje vit me pare, madje ka qene kolone zanore e filmit “Nine”, ku kane luajtur aktore te medhenj, si Sofia Loren dhe Penelop Cruz. Filmi ka qene kandidat per shume cmime dhe eshte pelqyer shume, keshtu qe kolona zanore e tij, padyshim qe eshte nje motiv shume i njohur. Nderkohe, Alketa nuk ka ndryshuar asnje note ne kengen qe kendon, por ne ndryshim nga Fergi, nuk thote “Be Italian” (ji Italian) por “Yjet vallezojne”. Mbase duke qene thjesht nje kenge hapese e spektaklit, nuk ka ndonje problem te jete e kopjuar, pasi nuk konkuron gjekundi, por e verteta eshte se asnjehere nuk eshte treguar se nga eshte marre kjo kenge, aq sa te gjithe kemi menduar se eshte nje krijim i mirefillte. Deri pak dite me pare, natyrisht… /albaniac/panorama plus/prill 2010/

Alketa Vejsiu - "Yjet Vallezojne"


Fergie - "Be italian" (Nine)


- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Alketa Vejsiu with stolen song in "Dancing with the Stars"

All those who attend the spectacle "Dancing with the Stars" have in their memory involved in performing opening song to sing from his moderator, Alketa Vejsiu entitled "Stars dance". Performance through this entrance, column-like voice of spektaklit, Alketa reminds us that during her career, among other singer has done well. Until here everything ok. But a few days ago, on-line magazine has published two video Albaniac, clearly indicating that Alketes song is copy of the song that Fergie-t, the group "Black Eved Peas, titled" Be Italian. " Even at Albaniac, ironically becomes the beginning, saying that Fergie song Alketes stole, but then shows that this song has brought a year ago, even column was sound film "Nine", where actors have played the biggest as Sophia Loren and Penelope Cruz. The film has been a candidate for many awards and is favored by many, so his voice column, which is obviously a very familiar pattern. Meanwhile, Alketa has not changed any note in the song that sings, but in contrast to Fergie, do not say "Be Italian" (ji Italian) but "Stars dance. Maybe just being a song spektaklit opener, no any problem to be copied, because it competes anywhere, but the truth is he never has shown that by taking this song, so we thought that all creation is a is genuine. Until a few days ago, of course ...
]]

Thursday, 28 January 2010

Serbet Vjedhin Kengen e Arta Bajramit

Arta Bajrami
/photo public domain/

Grupi serb vjedh kengen ‘E para’ te Arta Bajramit

Se muzika shqiptare ka vlera te mirefillta, deshmon edhe rasti i fundit i vjedhjes se kenges “E para” te Arta Bajramit nga nje grup muzikor serb. Kjo deshmon po ashtu se jo vetem kengetaret tane kopjojne kenget e kengetareve te huaj apo kenge te kengetareve te vendeve ballkanike. Vjedhjen e kesaj kenge e ka bere te ditur vete Arta Bajrami per gazeten “Kosova Sot”, e cila ka thene se para disa javesh ka mesuar se nje grup serb, i quajtur “Funky G” (Pali Andjele), ka vjedhur nje kenge nga albumi i saj i fundit. “Behet fjale per kengen ‘E para’, e cila eshte vjedhur nga ky grup serb. Do te doja qe mediet t’i kushtonin pak me shume rendesi ketij fakti, pasi ky eshte nje grup mjaft i popullarizuar ne gjithe Ballkanin”, ka thene Arta. Sipas saj, vjedhja e kesaj kenge eshte dicka pozitive per muziken shqiptare, pasi kjo deshmon se muzika jone pelqehet edhe jashte trevave shqiptare. “Vjedhja e kenges sime nga ky grup tregon se muzika e kultivuar ne ‘ArbaSound Studio’ pelqehet edhe ne shtetet fqinje, gje qe na bene te ndihemi krenare dhe te kemi ambicie per te vazhduar me punen tone kualitative e pse jo edhe te pushojme tregun ballkanik”, eshte shprehur Arta. /kosova sot/28.01.2010/

Shiko krahasimin


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Serbian group steals the song 'The first' of Arta Bajrami

Albanian music that has genuine value, proven by the recent case of theft that song "First" of Arta Bajrami by a group of Serbian music. This also testifies that not only our singers singers copying foreign songs or song to singers of the Balkan countries. Theft of this song has made itself known Arta Bajrami newspaper "Kosova Sot", which said that the past few weeks has learned that a Serbian group called "Funky G" (Paul Andjele), has stolen a song from Her last album. "It is about the song 'First', which is stolen by the Serbian group. I would like the media to cost a little more important this fact, because this is a very popular group in the entire Balkans, "said Arta. According to her, theft of this song is something positive for Albanian music, because it proves that our music liked even outside the Albanian area. "Stealing of my songs from this group shows that the cultivated music in 'Arbasound Studio' favor even in neighboring states, which made us feel proud and have ambitions to continue with our work quality and why not stop the Balkan market ", is expressed Arta.
]]

Tuesday, 24 February 2009

Kenge te Huazuara: Miss Xhuli vs Hadise

KENGE TE HUAZUARA: MISS XHULI VS HADISE

Kjo rubrike nuk synon te prejudikoj se kush nga kush ka huazuar por vetem vie ne pah faktin se dy kenge kane ngjashmeri te spikatur. Vleresimet le te behen nga "ekspertet"! Keni parasysh qe ka huazime ne te dy drejtimet. Ndersa, poashtu ne disa raste huazimet behen edhe me marreveshje, thjeshte kenga stershitet nga vet kompozitori etj.

Ju lutem leni komentin tuaj!

Burimi: Albaniac
- - - - - - - - - - - -
Ka filluar Top Fest. Skena shume cool, Albana po ben nje pune te mire dhe pse po duam te dime “Ku Ledio? “ .Kenget jane me te vecanta, pak fare me shume rrok se vjet lol por te pakten eshte i degjueshem dhe jo thjesht eksperimental. Megjithate, si mund te behet nje festival ne Shqiperi dhe mos te kopjohet nje kenge.Po kane filluar tani nuk kopjojne vec nje ritem,por tere kengen,tekstin e koreografine lol. Ja pershembull Miss Xhuli konkuron kete vit me kengen “Just Miss” e cila eshte per qejf e kopjuar nga Hadise “A Good Kiss”. Jo po do merrej me kompozitoret ajo …ehuuuu! Po ndonjehere trashem une dhe s’kuptoj…keto e dine se po te zbulohet qe kenga eshte e kopjuar, do hiqen nga festivali? Po mire kopjo se sic them une “POSHTE KAPITALISTET!” ahahhahaa, po shko be video pse shkon dhe i prish reputacionin nje festivali te tere…megjithese, ate e ka bere Stine vite me pare hahahhaa. /elbino/albaniac/24.02.09/
- - - - - - - - - - - -
Miss Xhuli - "Just Miss"


Hadise - A Good Kiss

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Saturday, 7 February 2009

Kenge te Huazuara: Greta Koci vs Simon Webbe

KENGE TE HUAZUARA: GRETA KOCI VS SIMON WEBBE

Kjo rubrike nuk synon te prejudikoj se kush nga kush ka huazuar por vetem vie ne pah faktin se dy kenge kane ngjashmeri te spikatur. Vleresimet le te behen nga "ekspertet"! Keni parasysh qe ka huazime ne te dy drejtimet. Ndersa, poashtu ne disa raste huazimet behen edhe me marreveshje, thjeshte kenga stershitet nga vet kompozitori etj.

Ju lutem leni komentin tuaj!

Burimi: Gazeta Express
- - - - - - - - - - - -
Greta Koci - Me Fale Nene


Simon Webbe - My Soul Pleads For You

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Saturday, 3 January 2009

Kenge te Huazuara: Flora Gashi vs Tanja Savic

KENGE TE HUAZUARA: FLORA GASHI VS TANJA SAVIC

Kjo rubrike nuk synon te prejudikoj se kush nga kush ka huazuar por vetem vie ne pah faktin se dy kenge kane ngjashmeri te spikatur. Vleresimet le te behen nga "ekspertet"! Keni parasysh qe ka huazime ne te dy drejtimet. Ndersa, poashtu ne disa raste huazimet behen edhe me marreveshje, thjeshte kenga stershitet nga vet kompozitori etj.

Ju lutem leni komentin tuaj!

Flora Gashi - Pse Ta Fala


Tanja Savic - Tako Mlada

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Friday, 26 December 2008

Kenge te Huazuara: Adrian Gaxha vs Nino d'Angelo

Kjo rubrike nuk synon te prejudikoj se kush nga kush ka huazuar por vetem vie ne pah faktin se dy kenge kane ngjashmeri te spikatur. Vleresimet le te behen nga "ekspertet"! Ju lutem leni komentin tuaj!

Zbuluar nga Albaniac.com

Nino d'Angelo - Mari


Adrian Gaxha - Shqipes

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online