All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Kthjellu. Show all posts
Showing posts with label Kthjellu. Show all posts

Tuesday, 29 November 2011

Shqiperia e Madhe Po Ndodh... Artistikisht!

Shqiperia e madhe artistikisht

Kohet e fundit “Hajde te Alma” eshte kthyer ne nje nga shprehjet me popullore neper rruge! Por, para se ne te shkonim tek Alma, kjo e fundit erdhi tek ne ne fillim te viteve 90!

Menjehere pas ardhjes se demokracise, artistet shqiptare nga Kosova e Maqedonia realizuan ate qe politikisht sot ende eshte herezi! Shqiperia e madhe!

Armend Rexhepagici do te ishte nje nga te paret qe do te shkelnin kufirin! Shume e cuditshme iu duk shqiptareve performanca e “Kalle Kalle” ne festivalin e 1992! Sot, artistet nga trevat shqipfolese jane jo vetem nje realitet, por nje prezence po aq e madhe sa shqiptaret e Shqiperise! Mjafton te kthejme ne kujtese edicionin e trete te Top Fest, ku fitues u shpall Alban Skenderaj dhe Kthjellu me kengen “Dicka”!

Wednesday, 23 June 2010

Kthjellu Mberrin ne MTV

/photo b.w./

Grupi “Kthjellu” mbërrin në MTV

Grupi kosovar “Kthjellu” debuton në MTV më këngën e tyre më të re “Tonight is your night”. Kënga është prezantuar në mbrëmjen e organizuar nga Mtv me temën “Join the fight to End Trafficking and Exploitation” (Bashkohu në luftën kundër trafikimit dhe shfrytëzimit) në Prishtinë. Kjo është hera e parë që kënga e një grupi shqiptar prezantohet në kanalin prestigjioz MTV. Kënga i dedikohet luftës kundër trafikimit dhe shfrytëzimit dhe do të pasojë grupet “Radiohead” dhe “The Killers” të cilët kontribuan në këtë fushatë kundër skllavërisë moderne .”Tonight is your Night” - quhet kënga me të cilën “Kthjellu” do të paraqiten për publikun e MTV-së dhe MTV EXIT në të gjithë botën. /b.w./qershor 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Group "Kthjellu" arrives at MTV
Kosovo group "Kthjellu" on MTV debuton song on their new "Tonight is your night. The song is presented in the evening hosted by MTV on "Join the fight to End Trafficking and Exploitation" (Join the fight against trafficking and exploitation) in Pristina. This is the first time a song of the Albanian group presented the prestigious MTV channel. The song is dedicated to the fight against trafficking and exploitation and will follow the group "Radiohead" and "The Killers" who contributed to the campaign against modern slavery. "Tonight Is Your Night" - the song which is called "Kthjellu" will be presented for MTV audience and MTV EXIT worldwide.
]]

Saturday, 20 December 2008

Grupi Kthjellu, Se Shpejti Kenge dhe Videoklip te Ri

Kthjellu
/photo fitor haziri/

SE SHPEJTI KENGA DHE VIDEOKLIPI ME I RI I GRUPIT ROK “KTHJELLU”
Ende pa titull, por shpresohet se do te mirepritet ne publik

“Kemi punuar mjaft shume ne kete kenge dhe besoj se do te pelqehet ne publik. Kenga ka nje vecori ne vete, eshte e zhanrit rok, nje stil i ri ne paraqitjen tone me anetaret e rinj te grupit”, ka thene Mentori

Grupi i njohur i rokut “Kthjellu” eshte ne perfundim te pergatitjes se kenges me te re, qe pritet te lansohet shume shpejt ne treg. Anetaret e grupit Mentor Haziri, Edmond Gjinolli, Leonard Canhasi, Nesim Maxhuni dhe Jeton Dolaku, qe te gjithe kane punuar ne realizmin e kesaj kenge. Tekstin, orkestrimin dhe komponimin e kenges, emrin e se ciles ende nuk e kane vendosur, e kane pergatitur vete anetaret e grupit. Sipas Mentorit, vokalist i grupit, eshte bere nje pune e madhe ne kete kenge dhe shpreson se do te mirepritet ne publik. “Kemi punuar mjaft shume ne kete kenge dhe besoj se do te pelqehet ne publik. Kenga ka nje vecori ne vete, eshte e zhanrit rok, nje stil i ri ne paraqitjen tone me anetaret e rinj te grupit”, shprehet Mentori per “Kosova Sot”. Me lansimin e kenges do te lansohet edhe videoklipi, te cilin do ta realizojne ne Kosove. “Se shpejti do te fillojme me xhirimet e videoklipit te kenges, qe besoj se do t’u pelqeje te gjitheve”, thote ai. “Kthjellu” tani ne kete sezon eshte mjaft i angazhuar me mbremje muzikore brenda dhe jashte vendit. Ata shpresojne qe ne vitin e ardhshem do te lansojne albumin e ri, per realizimin e te cilit jane duke punuar. “Jemi ne pergatitje te albumit, shpresojme qe ne fillim te vitit te ardhshem do ta lansojme ne treg”, thekson Mentori. /k.bajrami/19.12.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online