All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Leonida Marjakaj. Show all posts
Showing posts with label Leonida Marjakaj. Show all posts

Saturday, 25 July 2015

Robert Ukaj një koncert dhuratë për Vitinë

Më 1 gusht Vitia do të ketë një koncert gjigand me artistët më të mirë. Ky koncert do të jetë dhuratë nga organizatori I suksesshëm i Diasporës, Robert Ukaj.

Ai se bashku me drejtoreshën e Kultures se Komunës se Vitise znj. Kaltrina Sylejmani dhe produksionin Rino Art në Viti nga Selajdin Osmani, dhe me artistët shumë të dashur si: Sabri Fejzullahu, Farush Azemi, Leonida Marjakaj, Mehmet Zuka, Ertila Koka, Ilaz Hajdari, e shumë të tjerë do të sjellë një super mbrëmë në Ditën e Diasporës.

Roberti edhe vitin e kaluar organizoi në vendlindjen e tij në Stubëll me artistët e njohur si Gjyste Vulaj, Marka Marku, Nora Muçaj etj një koncert për ditët e Diapsorës që argëtoi mijëra bashkëatdhetarë.M.GJ.
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Robert Ukaj a gift for Viti concert

On August 1 the year will have a huge concert with the best artists. This concert will be a gift from the Diaspora Successful organizer Robert Ukaj. He, together with the Director of Culture of the Municipality of Viti Mrs. Sulejmani and production Kaltrina Art Rino Year by Selajdin Osmani and beloved artists as: Sabri Brothers, Farush Azzam, Leonida Marjakaj Mehmet Zuka, Ertila head, Ilaz Hajdari, and many others will bring a super last night the Day Diaspora.

Last year Robert organized in his hometown Stubell known artists as Gjyste Vulaj, Brand Mark, Nora Muçaj etc. for days concert that entertained thousands bashkëatdhetarë the Diaspora.M.GJ.

Thursday, 9 October 2014

Leonida Marjakaj, pas cmimit në ZHSHA’14 këndon para fitores së boksierit shqiptar

E veshur me një fustan me lule të kuqe me mjaft shije dhe që është dukur si një ‘Borëbardhë’ ka kaluar përkrah bashkëshortit të saj në tapetin e kuq gjatë spektaklit ‘Zhurma Show Awards 2014’.

Po flasim për këngëtaren Leonida Marjakaj e cila nga ky event jo vetëm është ndjerë shumë mirë nga ftesa që kishte marrë por ardhja e saj dhe puna dhe zëri i saj është shpërblyer me një cmim duke u vlerësuar si më e mira këngëtare e Diasporës me ‘Best Artist Diaspora Female’.

Këngëtarja e ëmbël e ka shijuar këtë mbrëmje por nuk ka harruar të falendererojë edhe ata që i rrinë gjithmonë pranë dhe e ndihmojnë dhe e përkrahin, Martinin, muzikantin që është bashkëshorti i saj dhe njëkohësisht edhe Robert Ukaj, një nga mbështëtësit kryesor, organizatori i njohur i ‘MegaEvent’.

Edhe artistja si shumë të tjerë ka udhëtuar për në Zvicër pas spektaklit, pasi atje e priste një moment shumë i vecantë, ajo do të këndonte në një ring ku do të ndeshej për të fituar boksieri shqiptar Arnold Gjergja në ‘Boxeo European Heaëy Weight Champion’.

Leonida ka kënduar këtu në fillim të machit para mbi 4 mijë personave që kishin ardhur për të parë ndeshjen. Vetëm pak ditë më parë këngëtarja ka realizuar edhe disa foto të bukura nën aparatin e fotografit Visar Sopi, ku duket mjaft fashion, gjithashtu është një nga këngëtaret më të kërkuara sidomos në Diasporë dhe nuk ndalet së kënduari në cdo gëzim familjar./Maksim Gjokaj/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Leonida Marjakaj after ZHSHA'14 sings first prize in winning the Albanian boxer

Tuesday, 15 April 2014

Një ‘Mega Oster Festival’ për festën e Pashkës në Aadorf

Një tjetër event i bukur ku të gjithë shqiptarët e sidomos ata që e festojnë festën e Pashkëve dhe që jetojnë në Zvicër apo përreth mund të jenë të pranishëm, po vjen nga ‘MegaEvent’.

Ne mësojmë se disa nga artistët më të mirë shqiptarë si Sabri dhe Ermal Fejzullahu, Leonida Marjakaj, Albina Ratkoceri, Prendo dhe Noa, Pjetër Delia si dhe Ansambli ‘Arbëresha’ do të argëtojëne më datën 20 prill në Kulturzentrum Aadorf (TG).

Ky event mban firmën e organizatorit të suksesshëm Robert Ukaj dhe ka moton ‘Ti festojmë së bashku Pashkët’ dhe do të jetë një super mbrëmje e quajtur ‘Mega Oster Festival’./Maksim Gjokaj/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
A 'Mega Oster Festival' at the feast of Passover in Aadorf

Another beautiful event where all Albanians, especially those who celebrate the Easter holiday and living in Switzerland or around may be present, coming out 'MegaEvent'. We learn that some of the best artists like Sabri Albanian and Ermal Fejzullahu, Leonida Marjakaj, Albina Ratkoceri Prendo and Noah, Peter and Delia Ensemble 'Arberesha' will argëtojëne on 20 April in Kulturzentrum Aadorf (TG).

Tuesday, 26 February 2013

Leonida Marjakaj, zeri i embel i dasmave

Leonida Marjakaj
Një nga këngëtaret më të dashura për publikun shqiptar, të cilën të gjithë do të donin ta kishin në dasmën e tyre, falë zërit të saj.

Është kjo këngëtarja Leonida Marjakaj, e cila në rrëfimin e saj tregon se është me fat që ka një familje të bukur, dhe që motivohet cdo ditë nga dy fëmijët, Ilirjanën 9 vjeçare dhe Kevinin 7 vjeçar, dhe bashkëshortin e saj muzikantin Martin Marjakaj.

Në bisedën me ne artistja nuk harron të përmendë duke falenderuar ata që e dëgjojnë muzikën e saj dhe e ndjekin në cdo hap të karrierës së saj.

Këngëtarja e ëmbël që deri më tani ka një album në treg dhe duke krijuar këngë të reja, megjithëse jeton në Zvicër, ajo e shuan mallin duke vizituar shpesh herë vendlindjen. Për më tej ndiqni rrëfimin e artistës.

Përshëndetje Leonida, cfarë po bën gjatë kësaj kohe?
Leonida Marjakaj: Përshëndetje, gjatë kësaj kohe jam duke punuar disa këngë të reja si dhe jemi të angazhuar në disa mbrëmje.

Monday, 25 February 2013

Leonida e motivuar nga femijet dhe bashkeshorti

Një nga këngëtaret më të kërkuara në diasporë dhe sidomos në dasmat shqiptare kudo është edhe Leonida Marjakaj.

Këngëtarja kosovare ka treguar për “Kosova Sot” se kurrë nuk do ta harrojë 28-Nëntorin e vitit të kaluar, ku me këngën ‘Oj Kosovë o nëna ime’ ka bërë që i gjithë publiku shqiptar që jeton në Marsej të Francës të qajë.

Por, nuk është vetëm këngëtare e zonja, por edhe një nënë. Ajo ka dy fëmijë dhe  gjithmonë shihet duke kënduar me bashkëshortin e saj, që është instrumentist. Për artisten, fëmijët dhe bashkëshorti i saj janë motivi i sukseseve të saj./Maksim Gjokaj/

Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Leonida motivated by children and spouse

One of the most requested singers abroad and especially Albanian weddings anywhere is even Leonida Marjakaj. Kosovar singer has been shown to "Kosova Sot" that I will never forget the 28th November last year, where the song 'Oj Kosovo my mother' has made ​​the entire Albanian public living in Marseilles, France to cry. But it is not only the lady singer, but also a mother.

She has two children and always seen singing with her husband, who is instrumentalist. For the artist, the children and her husband are the motivation for its success. / Maxim Gjokaj /

Wednesday, 9 May 2012

Leonida, kengetarja e preferuar e shqiptareve ne evrope

Eshtë jo vetëm e bukur, por ka një zë të fortë dhe të mirë për tu dëgjuar gjithmonë. Po flasim për këngëtaren, e cila bëri revolucion në muzikë viteve të fundit,

Përpos transformimeve pozitive që ka bërë gradualisht në muzikë, repertoari artistik është pasuruar me shumë hite të cilat kanë gjetur mbështetjen e plotë të publikut. Leonida, e cila përkundër konkurrencës që ekziston në tregun muzikor, vazhdon të mbetet e veçantë, me këngët e saja, të cilat i sjell kohë pas kohe në realizimet solo.

Por edhe e angazhuar shumë më koncertë nëpër shtetë të evropës, madje shqiptarët e kanë si këngëtaren e tyre të preferuar nëpër shumë organizime, ku kërkojnë gjithmonë zërin e saj. Së shpejti artistja do të sjellë edhe klipe të reja të cilat do të jenë edhe hite të verës që po vjen./Albavipnews/

- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Leonida, favorite singer of Albanians in Europe

It is not only beautiful but has a strong voice and always good to hear. Talking about the singer, which made music revolution in recent years, Leonida Marjakaj. Besides the positive transformation that has gradually become the music, artistic repertoire is enriched with many hits that have found full public support.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online