All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Lindita Hakaj. Show all posts
Showing posts with label Lindita Hakaj. Show all posts

Friday, 12 June 2009

Lindita Hakaj Flet Per Progresin ne Kosove!

Si e vlereson estrada progresin ne Kosove, dhjete vjet pas luftes?
Lindita Hakaj: Grisem biletat per Amerike per te mbetur ne Kosove

Lindita HakajDymbedhjete qershori i vitit 1999 ka qene dita kur une bashke me familjen jemi kthyer ne Kosove. Ka qene nje dite shume e madhe per ne dhe gezimi me i madh te cilin e kam pasur ndonjehere. Ne ora 12:00 kemi pasur te udhetojme per Amerike dhe qe te pese biletat qe i kemi pasur i kemi grise dhe ndjenja te cilen e kemi perjetuar ne momentin qe kemi hyre ne Kosove, nuk pershkruhet kurrsesi. Kjo mbetet e paharruar per ne. Eshte nje ndjenje shume, shume e mire. Per kete e falenderoj Zotin qe na ka dhene mundesine te kthehemi ne vendin tone. Nuk kam pergatitur ndonje kenge pikerisht per kete dite, per arsyeje se ne per keto data dhe per keto festa interpretojme kenge me filarmonine e Kosoves dhe keshtu jemi direkt pjesemarres ne keto dite te shenuara dhe keshtu e festojme me kenge nga zhanri i muzikes klasike. Sot, pas dhjete vjetesh, kur e krahasojme Kosoven me vendet tjera te cilat kane perjetuar lufte sikur ne, mendoj se Kosova ka perparuar bukur shume. Cdo dite mund te perballemi me ankesa te ndryshme per papunesi apo gjera tjera, por mendoj se kjo eshte normale kur kihen parasysh gjerat ne te cilat kemi kaluar. Por, gjithsesi, mendoj se jemi ne perparim e siper per cdo gje krahas vendeve tjera qe kane perjetuar luftera. Une jam e kenaqur me kete qe eshte arritur dhe besoj se do te vazhdoje keshtu. /melihate gashi/infopress/12.06.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

How burlesque evaluates progress in Kosovo, ten years after the war?
Lindita Hakaj: torn tickets for America to remain in Kosovo

Twelve June 1999 was the day when I together with the family we returned to Kosovo. There has been a very big day for us and with great joy that I've ever had. 12:00 pm We have had to travel to America and to the five tickets that we have and delete the feeling which we experienced when we entered Kosovo, will not described. This remains unforgotten for us. Sentiment is a very, very good. For this and thank the Lord who has given us the opportunity to turn in our country. I have not prepared any kenge precisely for this day, for the reason that for these dates for these holidays and to interpret kenge Philharmonic Kosovo and thus are direct participants in these days and so marked by the party from kenge zhanri of classical music. Today, after ten years, when comparing Kosovo with other countries which have experienced war like we think it has advanced very beautiful. Every day you can face different appeal for unemployment or other things, but I think this is normal when the things we keep in mind that we have passed. But anyway, I think we are in progress for the above in addition to everything that other countries have experienced wars. I'm pleased with this has been achieved and I believe that will continue so.
]]

Thursday, 4 December 2008

Lindita Hakaj: Jam Krejtesisht "Free", Pa Te Dashur!

Lindita Hakaj
/lindita hakaj, photo infopress/

Interviste me kengetaren Lindita Hakaj
Kam zgjedhur profesionin qe ma ka dhuruar zoti

“Gjithmone kam qene e bindur se nuk mjafton vetem talenti per te arritur sukses ne muzike, nje pjese e madhe e suksesit i perket punes”, thote ne interviste per Infopress, Lindita Hakaj, kengetarja e njohur qe vazhdon t`i qendroje besnike muzikes me vlere"

Ne moshen 16 vjecare mori indeksin e Universitetit te Prishtines, Fakulteti i Arteve – seksioni Solokendim, ne te cilin diplomoi me sukses te larte, ne premiere te rolit skenik si soliste mezosoprano ne Karmen te Zhorzh Bize-se, te klasa e prof. Ahmet Derguti. Eshte ne perfundim te studimeve postdiplomike ne Shkup, te klasa e prof. Marija Muratovska. Ka marre pjese ne shume koncerte, gara dhe festivale qe jane mbajtur ne vende te ndryshme te Evropes. Po ashtu ka qene pjesemarrese aktive ne Master Klasa te udhehequra nga artistet e njohur boterore, si: Wolfgang Shmitt (2001/Grac), Ira Spunc (2003/Prishtine), Michael Rua (2004/Shkup). Aktualisht punon soliste mezosoprano ne Filharmonine - Opera te Kosoves, njekohesisht ligjeron lenden e solo kendimit ne shkollat e mesme te muzikes “ Prenk Jakova” ne Prishtine dhe “Tefta Tashko” ne Mitrovice.

Infopress: Ku dhe me ke jetoni?
Hakaj: Ne Mitrovice jetoj me prinderit dhe vellezerit Bujarin e Labin, nderkaq ne Prishtine me shoqen time Noren.

Infopress: Kur keni fi lluar te merreni me muzike?
Hakaj: Si femije kam kenduar per here te pare ne festivalin e kenges per femije te mbajtur atehere ne Shkup, ka qene viti 1987 dhe prej atehere nuk jam ndare kurre nga muzika.

Infopress: Sa kenge keni realizuar deri tani?
Hakaj: Kam realizuar shume kenge te perpunuara, ndoshta mbi 60-sosh, ndersa kenget qe jane realizuar enkas per mua jane: “Cunit”, me tekst dhe aranzhman te Hekuran Hoxhes, “Bashkezamani”nga Ylber Asllanaj etj.

Infopress: Cilat jane rolet operistike qe keni interpretuar deri sot?
Hakaj: Nga rolet operistike skenike te interpretuara me kor dhe orkester fi lharmonike te Kosoves jane: “Orfeu” te Gluk-ut ne rolin e Orfeut, “Nabuko” te Verdit ne rolet e Fenenes dhe Azucena, “Carmen” te Zhorzh Bize-se, ne rolin e Carmenit dhe “Dasma arbereshe” te Rauf Dhomit, ne rolin e Harezes.

Lindita Hakaj

Infopress: A ndjeheni e lodhur nga ky profesion?
Hakaj: Jo aspak.

Infopress: A ka raste kur ndjehesh e penduar per profesionin e perzgjedhur?
Hakaj: Jo asnjehere, puna e bere me dashuri me ndihmon t`i tejkaloj te gjitha.

Infopress: Cfare do te doje te ndryshoje dicka nga kjo qe jeni?
Hakaj: Absolutisht asgje, e falenderoj Zotin per kete cfare jam sot.

Infopress: Po te mos ishe kengetare, cilin profesion tjeter do ta perzgjidhnit?
Hakaj: Eeeeh, me pelqen profesioni i mjekut.

Infopress: Kush eshte i dashuri juaj?
Hakaj: Nuk e kam, jam krejtesisht “free”.

Infopress: A jeni e dashuruar?
Hakaj: Jo, jo.

Infopress: Si e paramendon te dashurin tend?
Hakaj: Njeri dhe vetem njeri ne plote kuptimin e fjales.

Infopress: Cilat jane planet tuaja ne te ardhmen?
Hakaj: Pas magjistratures do te shkoj deri ne fund, ky eshte synimi im.

Infopress: Faleminderit per intervisten dhe te urojme gjithe te mirat ne jete!
Hakaj: Me kenaqesi jam shprehur per Infopress, sepse eshte gazete te cilen e lexoj per cdo dite. /a.damati/infopress/03.12.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online