All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Liridona Uka. Show all posts
Showing posts with label Liridona Uka. Show all posts

Thursday, 25 March 2010

Liridona Uka dhe Vilson Geci ne "Spring Fashion Week 2010"

Liridona Uka by Visar Sopi Vilson Geci
/photo public domain/

Liridona Uka dhe Vilson Geci ne "Spring Fashion Week 2010"

Agjensioni i modeleve "Fox Models Kosova" mer licencen per te derguar perfaqesues nga Kosova ne "Spring Fashion Week 2010" qe do te mbahet ne Turqi.

Liridona Uka, fituese e 2 cmimeve tek "Top Model Dukagjini 2009" dhe "Miss Puls 2009" si dhe shume cmime tjera ne Zvicer. Koheve te fundit eshte nje nder modelet me te angazhuara ne shume reklama.

Vilson Geci, model i njohur kosovar i cili ka qene pjese e shume sfilatave si ne Kosove, Shqiperi dhe Maqedoni. Fitues i shume cmimeve si model, vlen te ceket tek "Best Model Kosova 2009" ku fitoj 2 cmime si "Modeli me i suksesshem i vitit 2009 & Modeli me fame nderkomtare", po ashtu cmimin e 5 ne Ballkan tek "Top Models of Balkan".

Aktualisht keto te dy menaxhohen nga Ardijana Berisha drejtoreshe e "Fox Model Kosova", edhe pse Vili me kontrate eshte me agjensionin "Ballkan Models", po per Kosove menaxhohet nga Ardijana Berisha, kurse per Shqiperi nga Perparim Kola. /blerand rexhepi/mars 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Liridona Uka and Wilson Geci in "Spring Fashion Week 2010"

Agency models "Fox Models Kosovo" get license to send representatives from Kosovo in the "Spring Fashion Week 2010" to be held in Turkey.

Liridona Uka, winner of the 2nd price at "Top Model Dukagjini 2009" and "Miss Puls 2009" as well as many other prices in Switzerland. Recent models is one engaged in many ads.

Geci Wilson, known model of Kosovo which has been part of many sfilatave as in Kosovo, Albania and Macedonia. Winner of many awards as a model, it is worth to mention in "Best Model Kosova 2009" where prices get 2 as "most successful Model 2009 & Model nderkomtare famous", as the price of 5 in the Balkans to "Top Models of the Balkans ".

Currently these two managed by ardijana Berisha director of "Fox Model Kosovo", even though the contract is Vili agency Balkan Models "for Kosovo is managed by ardijana Berisha, Albania and for advances Kola.
]]

Thursday, 11 February 2010

Liridona Uka, Intervista "Bota Sot"

Liridona Uka by Visar Sopi
/photo visar sopi/

Dua te jem “boss” i vetvetes, ne skenen e modelimit!
Inteviste me Liridona Uken

Nese flasim per nivelin e dukjes se bukurise mendoj qe edhe e tjekalojne se femrat tek ne njihen qe jane femra te bukura jane natyrale. Ndersa sa i perket nivelit te profesionalizmit nuk mund me theme qe jemi afer sepse as dizajner vendor nuk kemi qe produktet e tyre qe i reklamojne jashte atehere qe per modele qe kemi diqka. Ndersa sa i perket dukjes jane te barabarta me femrat tjera ndoshta edhe me te bukura thote modelja Liridona Luka.

Bota sot: Si do ta perkufizonit modelimin, mendoni qe ndonjehere do behet demode per juve apo ju pelqen?

Liridona Uka: Te jesh pjese e botes se modes eshte pakez e veshtire por ne anen tjeter eshte kenaqesi, perderisa jam pjese e kesaj bote kuptohet ndjehem shume mire. Ndersa modelimin mund ta perkufizoj si nje gje e bukur qe behet me shume ambicie. Mirepo mua personalisht ka raste kur me bezdis mentaliteti i njerezve, te cilet ende se kuptojne modelimin dhe nje pjese e madhe e saj e keqkuptojne ate.

“Bota Sot” : Cfare keni menduar kur keni dale per here te pare ne skene?

Liridona Uka: Kam qene shume e emocionuar, veten e kam ndije shume mire, vetem ne nje gje kam mendu, qe te mos rrezohem nga skena edhe meqenese vetveten te sigurt e kam ndije

“Bota Sot” : Kur jeni paraqitur per here te pare ne skene?

Liridona Uka: Per here te pare kam dal ne skene ne moshen 16 vjecare.

“Bota Sot” : Cfare ju kane thene te tjeret per paraqitjen tuaj?

Liridona Uka: Asgje, kam pas perkrahjen nga shoqeria si dhe familja qysh ne fillim.

“Bota Sot” : A ju ka ardhur turp, kur keni dale per here te pare me bikini ne skene?

Liridona Uka: Te them te drejten pak po.

“Bota Sot” : Ne cilat bikini ndihesh me komfore dhe ne cfare ngjyre?

Liridona Uka: Me se miri ndihen ne bekini ngjyre kafe.

“Bota Sot” : Sa ju lodhin sfilatat dhe modelimi?

Liridona Uka: Aspak nuk me lodhin sfilatat kete pune e beje me deshire e ndije veten te lumtur me ate pune qe e bej

“Bota Sot” : Kur nje mashkull ju thote qe jeni seksi, e merrni si kompliment apo nevrikoseni dhe si reagoni?

Liridona Uka: Varet nga situata dhe menyra se si e thote, zakonisht e marr si kompliment ne te shumten e rasteve.

“Bota Sot” : Cilin nga spektaklet do ta vleresoje si me te suksesshmin, dhe pse ?

Liridona Uka: Pjesemarrje ne spektakle te medha kombetare si per shembull ne Miss Kosova, ashtu edhe ne evenimente nderkombetare, pse jo...

“Bota Sot” : Cka mendon per mashkullin shqiptar? A di ai t'i ofrohet nje bukurosheje sikurse je ti? A jane te guximshem?

Liridona Uka: Ka te mire po ka edhe te keqinj, si edhe te popujt e tjere.... din edhe nuk din, vec se guxim kane shume.

“Bota Sot” : Thuhet se bukuria eshte shume e rendesishme kur vendos te merresh me art. Cka i duhet tjeter nje femre per t'u bere e suksesshme?

Liridona Uka: Mendoj qe edhe te meshkujt vlen kjo nese merresh me art, aktrim apo si kengetare shume rol te rendesishem ka pamja, nuk mundem te them vetem femrat se sidomos ne ditet e sotme me nuk po njihen vetem femrat si gjini e bukur por edhe meshkujt edhe ata po i japin shume rendesi pamjes se tyre e ndoshta edhe po e tejkalojne. Kengetaret tane ne pergjithesi e kane nje dukje qe po shkojne nga ajo qe po i japin shume rendesi pamjes e jo kenges. Eshte e rendesishme pamja dhe mendoj qe ne secilin profesion gjithashtu edhe ne politike eshte e rendesishme pamja. P.sh nese e shohim nje politikan te veshur bukur dhe sharmante na terheq vemendjen ne me degjuar se cfare po na thote.

“Bota Sot” : Cili eshte profesioni tjeter i juaji, perpos modelimit ?

Liridona Uka: Perpos modelimit, jam e angazhuar ne fakultet ne te cilin jam ne vitin e pare per dega e ekonomise.

Bota sot: Ndonje te re ne jeten tuaj private ?

Liridona Uka: Me e reja ne jeten time jam bere teze per here te pare hahaha(qesh), eshte kenaqesi e madhe per mua.

“Bota Sot” : Cfare ben ne kohen e lire me ke e kaloni kohen, dhe si ju shohin shoqeria si nje vajze te njohur tashme per publikun?

Liridona Uka: Kohen e lire e kaloj zakonisht me familje si dhe me shoqerine. Deri me tani kam pas vec komente pozitive.

“Bota Sot” : Ku e gjen frymezimin per te stiluar, dhe cilin stilist te njohur e preferon?

Liridona Uka: Frymezimin e gjej ne magazina te ndryshme, si ne TV, dhe stilistin qe e preferoje me se shumti eshte Cavalli.

“Bota Sot” : Kur je ne qender te vemendjes dhe te fotoaparatit, cfare ndien dhe cfare mundohesh te ofrosh?

Liridona Uka: Veten e ndije shume mire, sepse me pelqen puna qe e beje, edhe mundohem te jem sa me profesionale kudo qe jem.

“Bota Sot” : Si i vlereson modelet tjera ne Kosove, mendon se jane ne nivel te modeleve te vendeve perendimore, a kane mundesi sa duhet qe te promovohen?

Liridona Uka: Nese flasim per nivelin e dukje se bukurise mendoj qe edhe e tjekalojne se femrat tek ne njihen qe jane femra te bukura jane natyrale. Ndersa sa i perket nivelit te profesionalizmit nuk mund me theme qe jemi afer sepse as dizajner vendor nuk kemi qe produktet e tyre qe i reklamojne jashte atehere qe per modele qe kemi diqka. Ndersa sa i perket dukjes jane te barabarta me femrat tjera ndoshta edhe me te bukura.

“Bota Sot” : Porosia per vajzat qe duan te merren me modelim, kenge apo aktrim?

Liridona Uka: Si aktrimi, si kendimi, si modelimi mendoj qe duhet me qene sekondare nese i kane primare shume kane me i bere vetes stres kane me qene objekte pa e ofenduar askend, por nese e ki nje baze te nje profesioni primar dhe e lene kete sekondare kendimin, aktrimin dhe modelimin mundesh me qene “bos” i vetvetes, me kontrolluar veten, nese keto tirja ki me i pas primare dhe ki me fituar prej tyre atehere tjeret kane me udheheqe me ty. Cdo profesion e ka nje drejtor apo nje shef mirepo keto jane profesione te ndjeshme qe e eshte nje fare lufte ne keto profesione keshtu qe shume femra i shtyn me bere cmos ndoshta edhe te harrojne dinjitetin e tyre vetem per te arritur ne nje fare kulmi. Se pari te shkollohen te emancipohen te gjejne nje profesion tjeter se arti eshte shume i rende. /albulena neziri/bota sot/10.02.2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

I want to be "boss" of myself, the modeling scene!
Interview with Liridona Uken

If you talk about the level of appearance that I think that the beauty of tjekalojne us recognized that women who are female are naturally beautiful. While regarding the level of professionalism not to say that because we are near or have no local designer that their products outside was then advertise for models that we have something. While regarding appearance are probably equal with other women more beautiful model Liridona says Luke.

Bota Sot: Re: How would you model, you think that will ever become old fashioned for you or you like?

Liridona Uka: Being part of the fashion world is a little difficult but on the other hand is fun, since I am part of this world feel very well understood. While modeling can define as a good thing that becomes more ambition. However I am concerned there are cases when people tease mentality, who still understand the model and that a major part of its misunderstand it.

"Bota Sot": What did you think when you come for the first time the scene?

Liridona Uka: I was very excited, I ndije himself very well, only one thing I thought, not to descend from the stage even sure myself since I ndije

"Bota Sot": When you are presented for the first time the scene?

Liridona Uka: For the first time I get the scene at the age of 16 years.

"Bota Sot": What you have told others about your appearance?

Liridona Uka: Nothing, I had support from friends and family since the beginning.

"Bota Sot": A shameful you when you come for the first time with bikini scene?

Liridona Uka: to tell the little right.

"Bota Sot": We feel that with comfortable bikini and in what color?

Liridona Uka: With that we feel bekini best brown.

"Bota Sot": As you tired sfilatat and modeling?

Liridona Uka: Strongly tired sfilatat not with this work make it more like the feel himself happy with that work that do

"Bota Sot": When a man tells you you're sexy, you take as a compliment or nevrikoseni and respond?

Liridona Uka: Depends on the situation and how we say, usually taken as a compliment in most cases.

"Bota Sot": Which shows will evaluate as successful, and why?

Liridona Uka: Participation in large national shows such as Miss Kosovo, as well as in international events, why not ...

"Bota Sot": What do you think for Albanian men? Do you know he be offered as a bukurosheje are you? Are the bold?

Liridona Uka: There is good is also bad, as well as other people .... not know even know, already have that much courage.

"Bota Sot": It is said that beauty is very important when deciding to deal with art. What else a woman needs to become successful?

Liridona Uka: I think that this applies also to men if dealing with art, drama or as a singer more important role has the appearance, not women can only say that especially nowadays with not only recognized as a genus of beautiful women but also men and they're giving more importance to their appearance and perhaps even exceeded. Our singers generally have a point that I go by what I give more importance appearance and not posted. Appearance is important and I think that in every profession as well as in politics appearance is important. P.sh if we see a politician wearing beautiful sharmante cautions us we heard what is tell us.

"Bota Sot": What is Your other profession, besides modeling?

Liridona Uka: Aside from modeling, I am committed to faculty in which I am in the first year for the branch of economy.

Bota Sot: Any new in your private life?

Liridona Uka: With new in my life I made aunt for the first time hahaha (laugh), is a great pleasure for me.

"Bota Sot": What does the free time you spend time with, and how you see society as a girl known to the public now?

Liridona Uka: free time is spent usually with families and with society. Until now I had positive feedback already.

"Bota Sot": Where do you find inspiration to stiluar, and that the preferred designer known?

Liridona Uka: Inspiration and find in different stores as on TV, and fashion designer who mostly prefer is Cavalli.

"Bota Sot": When you are in the spotlight and the camera, what you feel and try to offer what?

Liridona Uka: feel Himself the very best, because work like that make even try to be as professional wherever I am.

"Bota Sot": How the other models in Kosovo appreciates, thinks that level models are Western countries, do have enough opportunities to promote?

Liridona Uka: If you talk to level out the beauty of tjekalojne think that even the women who are known to us the most beautiful women are natural. While regarding the level of professionalism not to say that because we are near or have no local designer that their products outside was then advertise for models that we have something. While regarding appearance are probably equal with other women more beautiful.

"Bota Sot": Message for girls who want to deal with modeling, song or drama?

Liridona Uka: The acting, like singing, as modeling with think that should have been secondary if the primary with more have made themselves objects of stress have been without the offended anyone, but if the ki a basis of a primary profession and the left this secondary singing, acting and modeling was able to "boss" of themselves, with control yourself, if these tirja ki with ki post primary and won them with others then you have to lead. Every profession has a director or a chief However, these are occupations is significant that a certain war in these professions so many women's presses with possibly doing its best to forget their dignity just to reach a certain peak. First emancipohen educated to find another profession that art is very severe.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online