All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Luan Krasniqi. Show all posts
Showing posts with label Luan Krasniqi. Show all posts

Sunday, 2 December 2012

Luan Krasniqi ne festen kuq e zi

Festa e Pavaresise me 28 Nentor, mbledhi ne Shqiperi emra te njohur shqiptare nga mbare bota.

Nder keta emra eshte verejtur edhe ish-boksieri nga Juniku, Luan Krasniqi, i cili ka ndare gezimin e kesaj feste me bashkekombasit e vet duke u argetuar dhe fotografuar ne mesin e tyre.

Legjenda e boksit shqiptar, ka prezantuar me krenari ne facebook nje seri fotosh qe ai kishte marre gjate qendrimit te tij ne Tirane dhe Vlore, ndersa ka treguar qe eshte ndjere i vleresuar per ftesen qe kishte marre nga kryeministri Berisha:

"Rruges per ne Shqiperi... Kryeministri Sali Berisha me ka ftuar ne festen zyrtare per 100-vjetor ne Vlore. Nje nder i madh per mua!", ka shkruar ish-boksieri ne rrjetin e tij ne Facebook.

Luan Krasniqi eshte njeri nder boksieret me te suksesshem shqiptar qe ka prekur majat e boksit profesional boteror. /Albavipnews/

Wednesday, 13 June 2012

Luan Krasniqi: Jam ndare nga luftimet, por jo edhe nga boksi e sporti

“Jam ndare nga luftimet, por jo nga boksi e sporti”

Boksieri me i suksesshem shqiptar ne historine e deritashme te boksit profesionist, Luan Krasniqi, pas shkelqimit te tij per disa vjet radhazi, pervojen e tij po e ve ne sherbim te keshillimit, mbeshtetjes se talenteve te rinj dhe komentimeve ne mediumet me te njohura gjermane.

Por, cili ishte Luani jashte ringut, atehere kur i paloste dorezat, fshinte djerset, dilte nga endrrat dhe i kthehej jetes reale.

Z.Krasniqi, kaluan disa muaj qe perfundimisht u larguat nga boksi aktiv. Na thoni, si e moret kete vendim?
Te marresh nje vendim ne momentin e duhur dhe te veprosh atehere kur eshte e nevojshme, kjo eshte nje vlere e respektit te vetes dhe te njerezve qe te respektojne. Prandaj, kete e kam planifikuar me kohe dhe si tejet normale.

Friday, 6 January 2012

Luan Krasniqi dhe Meraku i tij te Behet Kampion Bote....

Luan Krasniqi, sfidat qe i mohuan titullin boteror

Boksieri kosovar, Luan Krasniqi, para disa diteve vendosi te terhiqej nga boksi profesionist, por nje merak do ta ndjeke ate tere jeten: nuk arriti te shpallej kampion, ndonese ishte aq afer. Deshtoi ne fund fare. "Brenda mundesive te mia une i kam arritur te gjitha gjate karrieres sime si boksier. Deshira ka qene te behesha kampion bote, por mendoj se kam arritur mjaft sipas mundesive. Falenderoj te gjithe ata qe me kane perkrahur dhe me kane ndihmuar gjate karrieres", ka deklaruar Krasniqi per gazeten "Koha Ditore" ne Prishtine. Krasniqi, me 2005 luftoi kunder amerikanit Lemon Brujster per titullin kampion bote. Deri ne raundin e tete udhehiqte me pike, por ne te nentin humbi kontrollin, mecin, por edhe shansin e jetes, qe nuk iu dha me. "Ai eshte ndeshur si nje luftetar i vertete", ka deklaruar promotori i famshem i boksit, Don King, pasi mesoi se Krasniqi i dha fund karrieres aktive me 29 dhjetor 2011, me bilanc prej 30 fitoreve (14 KO), kater humbjeve dhe nje barazimi. Ndeshja me Brujsterin ishte vetem nje nga mecet me te rendesishme ne karrieren e tij. Ai i zhvilloi edhe disa te tilla, qe ne disa raste e ndihmuan te shpetoje karrieren, por per fatin e tij te keq, ne disa te tjera, e larguan shume nga synimi qe kishte - titulli i botes. Ja 5 ndeshjet kryesore te karrieres se kosovarit:

Monday, 14 June 2010

Luan Krasniqi, Ne Vjeshte Dueli i Fundit?

Rikthehet ne vjeshte

Luan Krasniqi mendon se ka per t’i dhene ende boksit. Boksieri kosovar planifikon t’i rikthehet ringut ne vjeshte, pas dy vjetesh pauze. Pas nje viti, 39 vjecari planifikon te pensionohet perfundimisht nga boksi profesionist. Ai ka rrefyer edhe per takimin emocionues dhe te paharrueshem me legjenden e boksit, Muhammad Ali.

Luan Krasniqi nuk eshte dorezuar ende. Ai eshte ende i uritur per te fituar. Boksieri kosovar thote se nuk eshte i mbaruar. Perkundrazi, mendon se ka ende per t’i dhene boksit dhe se ende eshte njeri prej boksiereve me te mire ne bote per peshat e renda.

Meci i tij i fundit ishte gati dy vjet me pare, perkatesisht ne nentorin e vitit 2008, kur humbi nga ukrainasi Alexander Dimitrenko. 39 vjecari planifikonte t’i rikthehej ringut ne fund te vitit te kaluar, por nje lendim i kembes ia mohoi nje gje te tille.

Mirepo, ai po pergatitet per rikthimin e madh. “Nuk mund ta perfundoj karrieren pas nje humbjeje per shkak te dhimbjeve ne melci”, ka thene Krasniqi per te perditshmen gjermane Stuttgarter Zeitung.

Junikasi kishte nisur te boksonte si 17 vjec. Nena e tij nuk deshironte qe djali i saj te merrej me kete sport. “Boksi nuk eshte dinjitoz”, thoshte ajo. Por, Luani nuk e degjoi te emen dhe karriera e tij vijoi me suksese te njepasnjeshme dhe te shpejta.

Luani, i lindur ne vitin 1971, me i riu nga tete femijet e familjes Krasniqi, ishte lindur ne Junik te Kosoves. Babai i tij, Salihu, qe nuk ka kryer shkolle, e shihte te birin e tij, Luanin, nje here ne vit, pasi punonte ne nje fabrike ne Rottweiler, ndersa familja e tij ne ate kohe jetonte ne atdhe.

Por, ai diti t’i menaxhonte parate e fituara. Gati secili femije i tij eshte shkolluar. Ne vitin 1987 familja Krasniqi u transferua ne Gjermani. Nga ajo kohe, Gjermania u be shtepia e dyte e Luanit. Ai vijoi shkollen, ndersa me pas u mor me boks, ku u regjistrua ne ekipin Rottweil. Ne fillim nuk dukej se ai do te mund te bente buje, por trajneri Theo Kerekesch besonte gjithmone tek ai.

Ai me pas u be kampion i Evropes. Ne Olimpiaden e Atlantas arriti deri ne gjysmefinale. Aty, Krasniqi e ka takuar legjenden e boksit, Muhammad Ali ne Fshatin Olimpik.

“Une jam nga Gjermania dhe jam kampion”, i kishte thene boksieri kosovar. “Atehere le te fillojme te boksojme”, i ishte pergjigjur Ali, ndersa ata kishin boksuar pa doreza per qejf. Me pas, Muhammad Ali kishte marramendje per shkak te semundjes se tij te Parkinsonit.

Krasniqi e kishte vendosur legjenden amerikane ne karrige, e kishte perqafuar dhe kishte qare nga gezimi qe e kishte takuar. Krasniqi e mban ende ne dhomen e tij te ndejes foton me Muhamed Ali.

Pas Olimpiades atij i arriten oferta te ndryshme, ndersa u be profesionist. Deri tash ai kishte 35 mece profesioniste, prej tyre 30 fitore. Ai nuk i harron humbjet, vecmas ate nga polaku Przemyslaw Saleta ne vitin 2002, per te cilen thote se, edhe pse e humbi, ishte lufta me e madhe ne jeten e tij.

Tash Luani po mendon per rikthimin e tij ne ring, i cili planifikohet te jete ne vjeshte. “Cdo dite qe zgjohem, e shikoj veten ne pasqyre dhe them: Luan, ti mundesh ende”, tha Krasniqi. Por, nese kjo nuk ndodh ne vjeshte, atehere do te thoshte fundi i tij. “Kur t’i mbush 40 vjec, nuk do te boksoj me”, perfundoi Krasniqi. /gazeta express/qershor 2010/

- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Return this fall
Luan Krasniqi believes that it has yet to give boxing. Boxer ringut Kosovo plans to return in the autumn, after two years break. After a year, 39 year old plans to finally pensionohet professional boxing. He has also rrefyer for exciting and unforgettable meeting with the boxing legend, Muhammad Ali.

Luan Krasniqi has not been submitted yet. He is still hungry to win. Boxer says that Kosovo is not over. Other hand, thinks that there is to give boxing and he still is one of the best boxers in the world for heavy weights.

Meci His last was about two years ago, respectively in November 2008, when it lost by Ukrainian Alexander Dimitrenko. 39 year old planning to rikthehej ringut the end of last year, but a foot injury he denied such a thing.

However, he is preparing for the big return. "I can not finish career after a loss due to pain in the liver," said Krasniqi German daily Stuttgarter Zeitung.

Junikasi had begun to boksonte as 17 years. His mother did not want her son to deal with this sport. "Boxing was not dignified," she said. However, Leo did not heard the mother and continued his career with success and successive fast.

Lion, born in 1971, with the young family of eight children Krasniqi, was a native of Junik Kosovo. His father, Salih, who has not the school, saw to his son, Leo, once a year, after working in a factory in the Rottweiler, and his family at that time lived at home.

But he knoweth to manage money earned. Almost each of his children is education. In 1987 Krasniqi family moved to Germany. By that time, Germany became the second home of Lion. He attended school, and then dealt with boxing, where the team was registered in Rottweil. In the beginning it seemed that would be to make fuss, but coach Theo Kerekesch always believed in him.

He later became the European champion. We managed to Atlantas Olympics in the semifinals. There, Krasniqi has met the boxing legend, Muhammad Ali in the Olympic Village.

"I'm from Germany and I am the champion, the boxer had said Kosovo. "Then let's start boksojme, Ali responded, and they had no gloves boksuar for fun. Later, Muhammad Ali had dizziness due to his Parkinson disease.

Krasniqi had placed American legend in the chair, had embraced and had tears of joy that he had met. Krasniqi still keeps in his living room picture with Muhammad Ali ndejes.

After the Olympics he reached different offers, and became a professional. So far he has 35 professional mece from their 30 victories. He does not forget the losses, particularly that of polaku Przemyslaw Saleta in 2002, for which means that, even though he lost, was the biggest fight of his life.

Now Leo is thinking about his return to the ring, which is planned to be this autumn. "Every day that I wake up, watch yourself in the mirror and I say playing, you can still", said Krasniqi. But if this does not happen in the autumn, then would mean the end of it. "When it reaches 40 years old, will not boksoj with" completed Krasniqi.
]]

Friday, 24 April 2009

Luan Krasniqi Behet Baba!

Luan Krasniqi me bashkeshorte
/luani dhe sueda, photo public domain/

Luan Krasniqi behet baba

Per here te pare ne jeten e tij boksieri profesionist, Luan Krasniqi (37-vjeçar), eshte bere baba. E bija e tij, Melisa, ka ardhur ne jete me 15 prill, rreth ores 13.52.

Ne ato momente ishte i pranishem ne sallen e lindjeve edhe vete boksieri kosovar i peshave te renda, i cili garon per Gjermanine.

“Jam jashtezakonisht shume i gezuar, tashme ne jeten tone ka hyre nje engjell flokeverdhe dhe lindja e vajzes sime eshte me e rendesishme se çdo fitore”, do te thoshte dje Luan Krasniqi.

Vajza dhe bashkeshortja e tij, Sueda, jane mire me shendet dhe tani ata do te kthehen ne shtepine e tyre ne Rotvajl. “Une po shijoj çdo moment me familjen time te re”, shprehet Krasniqi.

Perveç te qenit baba i mire, ai eshte i perqendruar edhe te karriera e tij dhe shpreson per nje rikthim ne ring. “Stervitem çdo dite dhe dua te bej nje ndeshje kete vit kunder nje boksieri te mire”, perfundon ai. /a.manallari/top channel/24.04.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Luan Krasniqi becomes father

For the first time in his life professional boxer, Luan Krasniqi (37-year-old), has become father. And his daughter, Melissa, has come to be April 15, around 13:52.

In those moments was present at the birth room itself boxer Kosovo's heavy load, which competes for Germany.

"I am extremely very happy, now we have entered our lives a blond angel of birth and my daughter is more important than any victory," saying yesterday to Luan Krasniqi.

Daughter and his wife, Sweden, are in good health and now they will return to their home in Rotvajl. "I relish every moment with my family new", said Krasniqi.

Besides being a good father, he is also the focus of his career and hopes for a return to ring. "Exercise every day and I want to have a match this year against a good boxer," he concludes.
]]

Flash News 24 Prill 2009

Alba Vip Flash News
Alba Vip Flash News, 24 Prill 2009

- Mirsa Kerceli flet per cmimet e fituara. “Kam pasur shume suksese gjate viteve te fundit, mirepo me se shumti qe me ka mbetur ne zemer deri me tani eshte pjesemarrja ime ne festivalin e madh kombetar “Kenga magjike”, ku arrita te shperblehem me cmimin “Magjia e pare,” ka thene Mirsa. /kosova sot/

- Edhe nje kengetar i ri ne skenen muzikore. Sokol Gjakova, djaloshi nga Prishtina, ka promovuar mbreme ne Sheshin 21 kengen e tij te pare. Kenga quhet "I lumtur jam" me tekst te Arsim Bunjakut, komponim te Afrim Macules dhe orkestrim te Enis Presheves. /kosova sot/

- Divorci Inva Mula - Pirro Cako, shtyhet gjyqi. Seanca duhej te shtyhej pasi rezultonte qe pala e paditur, ne rastin ne fjale kengetari Pirro Cako, nuk kishte marre dijeni per seancen. Gjykata vendosi daten 5 maj si date per seancen e radhes. /panorama/

- Kryeministri i Kosoves, Hashim Thaci, do te krijoj nje profil zyrtar ne facebook. Kjo faqe do te perdoret per nje komunikim zyrtar dhe transparent me te gjithe qytetaret e Kosoves. /express online/

- Vesa Luma, ka vendosur qe te mos flas me per jeten e saj private ne media. Sipas Veses eshte keqperdorur gatishmeria e saj per te folur rreth jetes private, sidomos nga mediat e shkruara ne Shqiperi. “Une kam qene shume e hapur ndaj mediave cdo here kur me jane bere pyetje per jeten time private”, ka thene kengetarja duke shtuar se “kjo eshte keqperdorur, sidomos nga mediat e shkruara ne Shqiperi. Prandaj kam vendosur qe me te mos flas me per jeten time private”. Vesa Luma eshte ne lidhje dashurie me regjisorin Genc Dobroshi. /ktv/

- Skillz jane duke realizuar albumin e tyre te dyte qe pritet te dale kah fundi i muajit qershor ose fillimi i muajit korrik. Albumit do t'i paraprije edhe nje videoklip. /ktv/

- Luan Krasniqi behet baba per here te pare. E bija e tij, Melisa, ka ardhur ne jete me 15 prill, rreth ores 13.52. “Jam jashtezakonisht shume i gezuar, tashme ne jeten tone ka hyre nje engjell flokeverdhe dhe lindja e vajzes sime eshte me e rendesishme se cdo fitore”, ka thene Luan Krasniqi i cili eshte duke stervitur intenzivisht cdo dite dhe pret nje ndeshje kete vit kunder nje boksieri te mire. /top channel/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Flash News

- Mirsa Kerceli speaks for awards earned. "I've had many successes in recent years, but mostly that has remained until now in the heart is my participation in the great national festival" magic song, which arrived with the shperblehem price "Magjia first," said Mirsa. / Kosova Sot /

- And a new singer on the music scene. Sokol Gjakova, Djaloshi from Pristina, has promoted 21 Square evening in his first song. The song is called "I'm happy" with the text of the Education Bunjaku, compounds of the instrumentation and approach Macules Enis Presevo. / Kosova Sot /

- Divorci Mula - Cako, postponed the trial. The hearing should be postponed as result that the party indicted, in the case in question Pirro Cako singer, had not received information on the session. Court date set May 5 as the date for the next plenary session. / Panorama /

- Prime Minister of Kosovo, Hashim Thaci, will create an official profile on facebook. This page will be used for a formal and transparent communication with all citizens of Kosovo. / Express online /

- Vesa Luma, has decided not to speak for her private life in the media. According Veses is misused its willingness to talk about private life, especially the written media in Albania. "I was very open to the media every time to have questions about my private life," said singer, adding that "it is misused, especially by print media in Albania. Therefore I decided that not speak for my life private. " Vesa Luma is in love with the director about Genc Dobroshi. / KTV /

- Skillz are realizing their second album which is expected to appear in late June or early July. Galleries will precede a video clip. / KTV /

- Luan Krasniqi becomes father for the first time. And his daughter, Melissa, has come to be April 15, around 13:52. "I am extremely very happy, now we have entered our lives a blond angel of birth and my daughter is more important than any victory," said Luan Krasniqi, who is trained intensively every day and hosts a game this year against a better boxer. / top channel /
]]

Thursday, 20 November 2008

Luan Krasniqi Nuk Degjon Gruan, Vazhdon Boksin!

Luan Krasniqi

Nuk e degjon gruan, vazhdon boksin

Gruaja e Luan Krasniqit e sugjeron ate qe t’i thote lamtumire boksit. Por, boksieri kosovar eshte i gatshem te mos i degjoje fjalet e bashkeshortes, nese promotori i tij Klaus-Peter Kohl i siguron nje revansh me Dimitrenkon

Luan Krasniqi nuk e ka ndermend te dorezohet. Edhe pse te shtunen e humbi ‘shansin’ e fundit kunder Aleksander Dimitrenkos, kosovari duket se nuk do te pensionohet nga boksi profesionist.

Edhe pse gruaja e tij e sugjeron qe t’i jape fund karrieres, boksieri me prejardhje nga Juniku nuk e ka ndermend te ndalet. Luani eshte i gatshem te mos i degjoje fjalet e bashkeshortes, nese promotori i tij Klaus-Peter Kohl i siguron nje revansh me Dimitrenkon.

“Une mund ta kundershtoj gruan, me kusht qe promotori Klaus-Peter Kohl arrin te ma siguroje nje rimec me Dimitrenkon”, ka thene Krasniqi ne nje interviste dhene te perditshmes “Stuttgarter Zeitung".

Pas humbjes nga Dimitrenko, Krasniqi vetem sa eshte larguar me shume top 15-shes se renditjes boterore. Mirepo, 37 vjecari me dy fitore radhazi synon ta fitoje nje rast per te luftuar per titullin e kampionit te botes.

Krasniqi ka paralajmeruar se do te takohet me te afermit e tij, para se te vendose perfundimisht per te ardhmen e tij.

“Une vazhdoj stervitjet. Nuk mund te ndalem keshtu. Bateria edhe me tutje eshte e mbushur plote, une kam shume vetebesim”, ka thene Krasniqi.

Sipas tij, ai ka edhe me tuje premtimin qe ia ka dhene legjendes se boksit gjerman Max Schmeling. “Une i kam premtuar dicka atij, qe do ta sjell titullin e kampionit boteror ne Gjermani”, tha Krasniqi i cili ne boksin profesionist i ka zhvilluar 35 mece: prej tyre 30 i ka fituar, 4 i ka humbur, kurse ne 1 ka barazuar. /gazeta express/19.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Saturday, 15 November 2008

Krasniqi vs Dimitrenko: Endrra Merre Fund!

Krasniqi vs Dimitrenko
/photo zdf/

Krasniqi vs Dimitrenko
15 nentor 2008

ENDRRA MERRE FUND!

20 sekonda para perfundimit te raundit te 3-te, Luani merre nje goditje fatale ne brinj (pleksus) dhe endrra per kampion te botes ketu merre fund! Pasi kishte numeruar deri ne 8, gjyqtari Manuel Oliver Palomo nderpren mecin 6 sekonda para perfundimit te raundit.

Ne te gjitha raundet, Luani ishte me i mire dhe ishte me agresiv ne lufte. Por ja qe "thivi" rus, edhe kesaj here gjeti nje pike te dobet. Si duket ne shqiptaret kemi bere tradite me "pika te dobeta" ne cdo sfere te jetes.
Krasniqi vs Dimitrenko

Krasniqi vs Dimitrenko

GODITJA FATALE! RRALLE E PERMALL! Shiko kendin majtas poshte!
Krasniqi vs Dimitrenko

Shiko: Krasniqi vs Dimitrenko Video
- - - - - - - - - - - - - - - -
MEDIAT
- - - - - - - - - - - - - - - -
Perfundon karriera e Luan Krasniqit?

Boksieri kosovar me pasaporte gjermane, Luan Krasniqi, pavaresisht se dominoi ne dy raundet e para, u mposht ne raundin e trete perballe ukrainasit Alexander Dimitrenko, dhe kjo perballje mund te jete e fundit ne karrieren e tij.

Luani e nisi shume mire mecin duke pasur nje raund te pare te ekuilibruar, ku Krasniqi ishte me sulmues, dhe taktika e tij ishte t’i afrohej dhe ta godiste nga afer kundershtarin e tij, gje qe e beri gjate gjithe raundit te dyte, kur ishte dominues, dhe kjo dha shenja se shume shpejt Luani do ta perfundonte ndeshjen me nokaut, mirepo keshtu nuk ndodhi.

Boksieri nga Juniku edhe raundin e trete e filloi shume mire, duke i dhene disa goditje te renda ukrainasit, por nje goditje e papritur, nder te rrallat te Dimitrenkos, ne pjesen e djathte te barkut, i kushtoi Luanit me dorezimin e mecit.

Kjo humbje e Luan Krasniqit, sipas te gjitha gjasave do t’i kushtoje edhe me karriere, pasi qe eshte shume e veshtire qe njeri nga boksieret me te medhenj shqiptar, te rikthehet dhe te garoje serish per ta realizuar endrren e tij: te shpallet kampion bote!

Kjo ishte fitorja e njezetenente nga njezetenente perballjet e Dimitrenkos, ndersa kjo fitore ia hap rruget per nivelet me te larta te boksit boteror. /telegrafi/15.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
Krasniqi (s')pensionohet

Luan Krasniqi serish eshte i pavendosur. Ai thote se do te diskutoje me te afermit e tij, para se te marre nje vendim perfundimtar. Ndonese shume besojne se erdhi koha qe ai te pensionohet, zyrtaret e klubit te tij e kane lene te hapur mundesine qe kosovari ta vazhdoje karrieren

Pas humbjes nga Alexander Dimitrenko duket se ish-kampioni evropian, Luan Krasniqi arriti ne fundin e karrieres se tij. Per shume kjo humbje nenkupton edhe ikjen e ‘trenit te fundit”.

Megjithate, boksieri kosovar ende nuk e ka marre nje vendim per te ardhmen e tij. Ai do te konsultohet me te afermit dhe bashkepunetoret e tij, para se te percaktohet se cfare do te beje me tutje.

“Nuk do te vendos menjehere pas mecit nese do ta perfundoj karrieren. Tani do te diskutoj me te afermit e mi, para se te marr nje vendim per te ardhmen time”, ka thene Krasniqi ne ueb sajtin zyrtar te tij.

Ne fakt, Krasniqi e ka filluar shume mire mecin kunder Dimitrenkos, por nje goditje e ukrainasit doli te jete fatale per ate. “E pata mecin nen kontroll. Por, per here te pare ne karrieren time 20-vjecare, pranova nje goditje te tille. Kurre me pare nuk kam pasur nje dhimbje te tille”, theksoi ai.

Luan Krasniqi ne agoni

Krasniqi edhe ashtu nuk ishte ne Top 15 te renditjes boterore dhe kjo humbje vetem se do ta demtoje ate me teper. Ai nuk ka gjasa reale qe per nje kohe te shkurter te luftoje per ndonje titull te madh.

Por, promotori i tij, Klaus-Peter Kohl e ka lene te hapur mundesine qe kosovari ta vazhdoje karrieren. “Luani e deshmoi se ende nuk eshte plakur dhe qe eshte pergatitur shume mire”, tha Kohl per mediat gjermane. “Ne tani duhet te presim per te pare se cfare do te ndodhe pasi ai eventualisht mund te kerkoje te boksoje ne nivelin me te larte dhe ne sportin tone ndonjehere ka alternativa”, pohoi ai.

Edhe Jean-Marcel Nartz, drejtor teknik i klubit te Krasniqit, Universum Boxing nuk beson se paraqitja e boksierit junikas ka qene e dobet dhe se ai mund ta kete nje rast tjeter.

Edhe ne korrikun e vitit te kaluar, Krasniqi pati humbur me nokaut teknik njerin nga mecet me te rendesishme te karrieres se tij. Ai i zhgenjeu te gjithe ne sfiden, e cila do t’ia siguronte perballjen per titull kampioni te botes ne versionin WBO. Atebote flitej per nje pensionim te mundshem te kosovarit, por ai vendosi qe serish t’i rikthehet ringut. /gazeta express/16.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Friday, 14 November 2008

Luan Krasniqi: Fizikisht Ndihem si 28 Vjecar!

Luan Krasniqi
/photo marianne muller/

Luan Krasniqi dhe kundershtari i tij Dimitrenko, dje, te enjten, dy dite para perballjes, kane kryer stervitjet publike para mediave ne Autohouse Clemens, Dusseldorf. Dimitrenko eshte i bindur se do te fitoje dhe tha per media: "... Kam pasur pergaditjet me te mira dhe mentalisht jam ne formen me te mire. Kam pasur trajnerin me te mire dhe Zoti eshte me mua. Cdo gje po shkon mire. Do te fitoj!". Ndersa Krasniqi deklaroi se ai ndihet fizikisht si nje 28 vjecar. "Shpesh eshte thene per mua 'shansi i fundit", por megjithate ja ku jam... Vitali Klitchko eshte i moshes se njejte si une dhe pas kater vite pauze, arriti te behet kampion bote. Ky eshte synimi im. Jam i gatshem per lufte... si kurre me pare dhe dua te fitoj, patjeter!" - deklaroi Krasniqi per media.- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Friday, 7 November 2008

Dimitrenko Tregon Dhembet!

Shkau Dimitrenko
/photo public domain/

Dimitrenko Kercenon Krasniqin!

Alexander Dimitrenko thote se nuk ka asgje personale me Krasniqin, por do ta godase ate per fitore. Ai ndihet i pandalshem ne ring. Ndersa trajneri i boksierit kosovar premton se ne mecin e 15 nentorit do ta shohim nje Luan tjeter.

Fundjaven e ardhshme, ne Dusseldorf nuk do te zhvillohet nje mec i vlefshem per titull te kampionit te botes, por gjithsesi do te jete nje lufte e madhe ndermjet Alexander Dimitrenkos dhe Luan Krasniqit. "Vetem fituesi mbijeton", keshtu e ka titulluar tabloidi gjerman Bild mecin e 15 nentorit. Per Krasniqin, pas humbjes turperuese ndaj Tony Thompson, ky do te jete rasti i fundit.

Por, boksieri ukrainas, i cili eshte duke u stervitur ne Hamburg me trajnerin Fritz Sdunek, nuk e ka ndermend te dorezohet. Madje Dimitrenko mendon se asnje kundershtar nuk do te mund ta mposhte ate ne ring. "Jam ne forme te shkelqyeshme. Ne sparingun e fundit prej 10 raundesh kam shperthyer si fishekzjarr. Nuk kam asgje personale me Luanin, por do ta godas ate. Askush nuk mund te me ndale mua", ka thene Dimitrenko per Bild.

Mirepo, edhe trajneri i boksierit kosovar, Valentin Silaghi, beson ne fitore. Sipas tij, Krasniqi eshte pergatitur si asnjehere me pare. "Nuk do ta krahasoj me askend Krasniqin. Por, ne ring do ta shihni nje Luan tjeter. Mund ta premtoj kete.", deklaroi Silaghi. Edhe vete Krasniqi ishte shprehur optimist para duelit. "Dimitrenko nuk do te jete ai qe do te ma perfundoje karrieren. Me trajnerin tim te ri kam gjetur fuqine e vjeter. Dua te fitoj", pat thene Krasniqi. /gazeta express/07.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - -
p.s. /teni/ Ndersa me heret, ne fillim te vitit 2008, kur planifikohej nje mec mes Luanit dhe Dimitrenko per daten 8 Mars, dhe qe me pastaj u anulua, Dimitrenko deklaronte se do ta mposht Luanin per hater te Serbise. Ja teksti me poshte, marre nga lajmpress:

Dimitrenko: Per hater te Serbise do ta fitoj Luanin!

Ukrainasi Dimitrenko nje informacion te tille e ka bere te ditur gjate nje interviste dhene te perditshmes serbe “Sport”. Sipas kesaj gazete, 25-vjecari Dimitrenko ka paraqitur kerkese per marrjen e pasaportes serbe. “Dua te perfaqesoj Serbine ne te ardhmen, pasi deshiroj qe ky vend te behet i famshem. Me duket jonormale qe nje vend me kaq shume talente nuk ka pasur asnjehere kampion bote ne boksin profesionist. Deshiroj qe te luftoj per nje pamje me te mire te Serbise ne bote. Ky vend i mrekullueshem dhe populli i tij e meriton kete. Per mua Ukraina, Rusia dhe Serbia jane si nje shtet i vetem. Jam lodhur me trajtimin e keq qe i behet Serbise ne media. Do te mundohem ta ndryshoj kete, madje nese fitoj ndeshjen e radhes (kunder Krasniqit) suksesi do te jete edhe per serbet”, ka thene Dimitrenko. Arsyeja e afersise se Dimitrenkos me Serbine eshte e dashura e tij, Vanja Dobric, e cila eshte serbe nga Novi Varoshi. Boksieri kosovar me shtetesi gjermane, Luan Krasniqi, do te boksoje kunder Aleksander Dimitrenkos, me 8 mars ne “Porsche Arena” te Shtutgartit. Kjo sfide do te jete e vlefshme per titullin e kampionit te Evropes ne kategorine e rende qe eshte vakant dhe per titullin WBO Intercontinental. Aktualisht kampion ne WBO Intercontinental eshte Dimitrenko. /lajmpress/07.01.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Luan Krasniqi: Shansi i Fundit!

Luan Krasniqi
/photo public domain/

Shansi i fundit

"Dimitrenko nuk do te jete ai qe do te ma perfundoje karrieren!" - Krasniqi

Luan Krasniqi me trajnerin e ri ka gjetur fuqine e tij te vjeter dhe beson se do te fitoje kunder Dimitrenkos. Edhe menaxheri teknik i klubit Universum, Jean-Marcel Nartz e sheh boksierin kosovar si favorit perballe ukrainasit, pasi ky do te jete rasti i fundit per te.

Luan Krasniqi do te boksoje kunder Alexander Dimitrenkos vetem per fitore. Me 15 nentor ne Dusseldorf do te percaktohet edhe rrjedha e metutjeshme e karrieres se boksierit kosovar. Ne paraqitjen e tij te fundit, me 14 korrik te 2007, Krasniqi pat zhgenjyer te gjithe me paraqitjen e dobet ndaj Tony Thompson, i cili e nokautoi ne raundin e peste. Dhe me ne fund, pas nje pauze prej 489 ditesh, ai do t'i rikthehet ringut. Me trajnerin e ri Valentin Szilagy, Krasniqi eshte duke u pergatitur me jave te tera. Nese fiton kunder boksierit ukrainas, ndoshta ai perseri do ta gjeje veten ne mesin e top 15 te botes dhe mund ta fitoje nje mec tjeter qe e ka enderruar, ate per titullin e kampionit boteror.

Por, nese mposhtet nga Dimitrenko, karriera e tij do te marre fund. Mirepo, vete Krasniqi eshte optimist para duelit. "Dimitrenko nuk do te jete ai qe do te ma perfundoje karrieren. Me trajnerin tim te ri kam gjetur fuqine e vjeter. Dua te fitoj", ka thene Krasniqi per tabloidin gjerman Bild. Per me teper, edhe menaxheri teknik i klubit te Krasniqit Universum, Jean-Marcel Nartz e sheh boksierin junikas si favorit te lehte. "Per Luanin flet rutina dhe pervoja. Sa here qe ne e kemi qortuar, ai eshte rikthyer. Dhe tani ai e di qe kjo eshte shansi i tij i fundit", deklaroi Nartz. /gazeta express/05.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Friday, 31 October 2008

Luani Ne Top Forme

Luan Krasniqi
/photo public domain/

Luani si topi

Luan Krasniqi ka intensifikuar pergatitjet kur kane mbetur pak me shume se dy jave deri ne mecin kunder Dimitrenkos. Sipas mbikeqyresit te tij Volker Grill, kosovari eshte duke u pergatitur si asnjehere me pare ne karrieren e tij, ndersa mecit do t'i hyje duke qene ne top forme.

Alexander Dimitrenko duket se do ta ndieje forcen ne grushtet e Luan Krasniqit, kur do t'i sprovojne forcat me 15 nentor. Kjo force eshte mbledhur ne 100 raundet pergatitore, te cilat po i zhvillon ne qendren e ushtrimeve. Pa adhurues, pa shikues, pa kurrfare dekoncentrimi, fale mbikeqyresit Volker Grill. "Luani ka nevoje per qetesi ne stervitje. Shume njerez ne sallen e pergatitjeve mund ta demtojne procesin. Ai duhet te koncentrohet vetem ne sport", ka thene Grill per mediat gjermane. Sipas tij, Luani eshte duke u pergatitur per mecin kunder ukrainasit Dimitrenko si asnjehere me pare ne karrieren e tij. "Cfaredo qe i thote trajneri, Luani e degjon ate. Ai eshte e qarte se eshte permiresuar shume dhe ka punuar me nje percaktim dhe angazhim te shkelqyeshem. Krasniqi do t'i hyje mecit duke qene ne top forme", theksoi Grill. Krasniqi dhe Dimitrenko do te perballen me 15 nentor ne Dusseldorf. Boksieri junikas, nga 34 mece profesioniste, ka fituar 30 (14 me nokaut), ndersa ka tri humbje dhe nje barazim. Ne anen tjeter, ukrainasi Dimitrenko ka nje bilanc te jashtezakonshem. Ai nga 28 mece, sa ka zhvilluar ne boksin profesionist, ka arritur po aq fitore, kurse 18 prej tyre i ka siguruar me nokaut. Dimitrenko aktualisht ze poziten e pare ne renditjen e WBO-se, titullin e te cilit version e mban ukrainasi Vladimir Klitschko, prandaj dueli ndermjet Krasniqit dhe Dimitrenkos mund te sherbeje si nje mec eliminator per ta sfiduar kampionin ne fuqi./gazeta express/31.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online