All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Luli Bitri. Show all posts
Showing posts with label Luli Bitri. Show all posts

Tuesday, 6 August 2013

Revista PALOMA - 3 Gusht 2013

Revista PALOMA - 3 Gusht 2013
Revista PALOMA, 3 Gusht 2013
  • Zajmina: Mentaliteti shqiptar me ka ndrydhur
  • Mihrije Braha, nuk harron te zhvishet edhe kete vere
  • Marsela Cibukaj: Dua lule dhe biciklete, jo iphone dhe X5
  • Ermal Fejzullahu: Pesha e tepert po me pengon! Kengetari ne pritje te femijes se trete: Bashkeshortja ime, Ariana, do sjelle ne jete nje vajze
  • Fatmire Sinanaj, shqiptarja qe realizon film porno me ish-burrin e  Kim Kardashian
  • Rita Ora: Do kendoja me qejf ne Serbi!
  • Sa vere e nxehte.. per ish-banoret e "Big Brother". Ku dhe me ke po pushojne? Sa po u shijon kjo vere? Joana Gjuzi, ne pishina topless; Anaid Kaloti: Pushoj vetem ne fundjave; Rike Roci: Vera e ndare mes Lukes dhe Elones; Edber Laho: Nuk ndahem nga Vigani dhe Arbenita; Elena Lika, ne Capri per pushime dhe pune; Olta Leka, pa pushime prej semundjes se babit
  • Luli Bitri, aktorja shqiptare ne krahe te Michele Placido

Saturday, 1 June 2013

Luli Bitri, aktorja shqiptare e vleresuar larte ne Itali...

Luli Bitri
Javet e fundit, aktorja shqiptare eshte vleresuar qofte si aktorja me e mire, qofte per perzgjedhjen e personazheve qe luan

Luli Bitri, tre cmime ne nje muaj

Luli (Luljeta) Bitri, aktorja shqiptare qe jeton mes Torinos, Romes e Tirane vazhdon te mbledhe vleresime te larta e cmime ne Itali per rolin e luajtur ne “Dimmi che destino avrò”.

I fundit ne kohe, cmimi i marre ne Napoli me 25 maj ne kuadrin e edicionit XIII te Festivalit Napoli Cultural Classic, kushtuar Ekselencave ne kulture, art, kerkim shkencor e teknologji qe kane spikatur per aftesite e tyre krijuese e humane. Luli Bitri vleresohet me cmimin Napoli Cultural Classic per Kinematografine me motivacionin “sepse ne karrieren e saj si aktore zgjedh linjen e angazhimit social e jep prova te larta interpretimi, duke shprehur me natyrshmeri dhe thjeshtesi artin e madh. Sepse ka ndertuar me force imazhin e saj si grua ne kulturen shqiptare dhe eshte futur me guxim ne kinematografine italiane”.

Thursday, 5 January 2012

“Oskar”, parashikimet lënë jashtë filmin shqiptar

Ndonëse ende nuk janë bërë zyrtare kandidaturat për çmimet “Oskar”, nuk mungojnë parashikimet se cilët do të jenë fatlumët e këtij viti. Një nga kategoritë shumë të lakmuara nga kineastët europianë, aziatikë etj., është ajo e filmit në gjuhë të huaj.

Prej vitesh edhe kinemaja shqiptare zien nga kjo temë. Pavarësisht përmasave të kinematografisë sonë, pretendimet i kemi të mëdha dhe është bërë e modës që çdo vit të ketë sherr se kush do të shkojë të përfaqësojë kinematografinë shqiptare në listën e gjatë të kandidatëve për çmimin “Oskar”.

Edhe këtë vit ne e kemi përfaqësuesin tonë, ndonëse doli pas shumë peripecish. Bëhet fjalë për filmin “Amnistia” të regjisorit Bujar Alimani, i cili rrëzoi kandidaturën e parë, që ishte “Falja e gjakut” me regji të Joshua Marston. Për të mos iu kthyer më kësaj historie, duke u mbështetur në parashikimet e bëra deri më tani, rezulton se filmi shqiptar, jo vetëm që nuk hyn në pesëshen e ngushtë, por as në dhjetëshe.

Sunday, 1 January 2012

Bitri, aktorja më e mirë në Vernon

Aktorja shqiptare (Luljeta) Luli Bitri vlerësohet si aktorja më e mirë në Festival International de Cinema de Vernon në Francë. Ky çmim vjen për rolin kryesor në filmin “Amnistia” me regji të Bujar Alimanit.

Lajmi bëhet i ditur nga regjisori, i cili u shpreh se së shpejti pas këtij triumfi të aktores do të jenë në një tjetër konkurrim zyrtar, në festivalin e njohur të filmit në Sarajevë.

Në mes 10 filmave konkurrues për çmimin “Zemra e Sarajevës” sërish aktorja Luli Bitri do të jetë në kategorinë e “Aktores më të mirë”. Sarajevo Film Festival do të mbahet nga data 22 deri më 30 korrik./editorial.mk/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Bitri, best actress in Vernon

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online