All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Mahmut Ferati. Show all posts
Showing posts with label Mahmut Ferati. Show all posts

Friday, 27 December 2013

Super mbrëmje për Vit të Ri në “Macumba”

Aty ku nata mbahet mend shumë gjatë, e aq më tepër kur është nata e fundit e vitit apo fillimi i një viti të ri.

Një nga diskotekat më të njohura shqiptare “Macumba” që ndodhet në Fribourg tu Zvicrës ka menduar tu sjellë netë super madhështore me artistët më të mirë shqiptarë për tu argëtuar në natën e ndërrimit të vitit me 31 dhjetor, ku për ju do të jenë humoristi i njohur Cima dhe këngëtarët Muharrem Ahmeti, Bekimi & Xheza.

Në natën e 1 janarit do të vijnë për ju artistët e njohur si i madhi Sabri Fejzullahu, Pandora dhe Bekimi dhe humoristët e njohur G5.

Por vazhdon festa e Vitit të Ri edhe gjatë 2 janarit ku kjo disko ka menduar të sjellë për të gjithë shqiptarët në Diasporë emrat e njohur të artistëve si: Mahmut Fehrati, Shyhrete Behluli si dhe humoristët G5.

Në të gjithë këto netë do tju argëtojnë edhe këngëtarët si : Liridoni & Vani, Ada & Arza & Sebastia. Pronari dhe organizatori i këtyre netëve  shumë i njohur për mbrëmjet madhështore Zairi ka menduar që shqiptarët të cilët kanë vendosur ta kalojnë Vitit e Ri ku po jetojnë në Diasporë të kënaqen në këto koncerte festive.

Deri tani për këto netë ka pasur shumë rezervime ku të gjithë shqiptarët duan të shkojnë aty në njërën nga këto netë vetëm në “Macumba”. /Maksim Gjokaj/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Super night for the New Year in " Macumba "

Tuesday, 3 December 2013

Gazmend Rama-Gazi edhe mjeshtër i folkut

Ka një zë fantastik dhe të pakrahasueshëm e ku është ai muzika nis dhe nuk ndalet pasi zëri i tij është i fuqishëm. Është fjala për artistit Gazmend Rama që të gjithë  e njohin si Gazi i cili ka vite që jeton në Zvicër por prania e tij është kudo ku ka festa dhe shqiptarë.

Ia thotë bukur muzikës që të gjithë shqiptarët  e duan dhe e kërcejnë asaj argëtuese, dhe është një nga këngëtarët më të kërkuar sidomos në dasmat shqiptare.

Ne mësojmë se Gazi ia thotë bukur edhe muzikës së folkut shqiptar sic e shihni edhe në këtë foto përkrah këngëtarit Mahmut Ferati ai ka qenë në një program ku është kënduar bukur muzika e pastër burimore shqiptare, ajo folk, ndërsa me të duket edhe prania e artistit Isuf Berisha që të gjithë e njohin si  një veteran  folkut nga Peja.

Ne mësojmë se dy artistët  Gazi dhe Isufi kanë kënduar në programin e vitit të ri një këngë të bukur me titull “Bashkojmë trojet”, këngë që është regjistruar në Tiranë dhe do të jete në DVD-të festive të Vitit të Ri.

Gazi është nga qyteti i bukur i Pejës, por duke jetuar në Diasporë ai shihet më tepër i angazhuar andej, por nuk e harron të vizitojë dhe të jetë i ftuar në shumë koncerte edhe në origjinën e tij.

Është gjithashtu një nga këngëatarët me një agjendë shumë të ngjeshur sidomos kur i referohet dasmave shqiptare ku shumë të rinj që martohen dhe duan ta kenë atë në dasëm e tyre./Maksim Gjokaj/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Gazmend Rama - the master of folk Gas

Sunday, 1 April 2012

Mahmut Ferati, Intervista... [TELEGRAFI]

Mahmut Ferati
PROFESORI I KENGES!

Profesori, ose doajeni i muzikes sone te bukur popullore, Mahmut Ferati, me te drejte mund te cilesohet kengetari i karrieres, sepse nje jete te tere ia ka kushtuar muzikes, duke qene edhe profesor i saj. Kengetari (ashiku) tetovar, Mahmut Ferati, qemoti eshte ngjizur me kengen dhe nuk i ndahet dot, as dje, as sot, as mot. Me zerin e tij karakteristik dhe sharmin e “kullerizmin” e tij skenik, Ferati i ka bere per vete shume adhurues te moshave te ndryshme. Profesori i kenges sone mbetet nje idhull per shumekend dhe nje shembull se si duhet qasur asaj ne menyre serioze dhe profesionale.

Me nje fond te pasur dhe me larushine e kengeve, Mahmuti ka bere qe te degjohet shume larg, kurse fama e tij te shkoje pertej Oqeanit, deri ne Amerike dhe Australi. Po, ne te vertete, cili eshte profesori i muzikes, Mahmut Ferati?

Ne fillim keni kenduar me Milaim Mezinin, qysh ne moshen e re (na kujtohet kenga “Po, more po, jo more, jo”) dhe jeni pjekur e formesuar tevona, duke u bere nje kengetar stabil dhe i adhuruar (dhe i shkolluar). Si ishte filli i karrieres suaj te bujshme?

Saturday, 31 January 2009

Sugar Free Club 6 Shkurt 2009: Mahmut Ferati, Shyhrete Behluli

Sugar Free Club 6 Shkurt 2009

TE PREMTEN ME 6 SHKURT 2009

MAHMUT FERATI, SHYHRETE BEHLULI

ORA 20:30
Hyrja 3 Euro
Hyrja Gratis per Femra deri ora 21:00

Sugar Free Club
Dardane (ex-Kamenice)
Tel. 076 219 67 59/ 044 506 411
sugarfree-club.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Saturday, 13 December 2008

Rinora 4 Club 19 Dhjetor 2008: Shyhrete Behluli, Mahmut Ferati

Rinora 4 Club 19 Dhjetor 2008

TE PREMTEN ME 19 DHJETOR 2008

SHYHRETE BEHLULI, MAHMUT FERATI
Mc Beka, DJ Dalool, Dj Muli

Hyrja 20 Chf
Per gjithe ata qe lajmrohen ne Gästeliste,dhe vine deri ne ora 23:00 hyrja gratis

Club Rinora 4
Riedmatstrasse 7
8153 Rumlang
Switzerland
tel. +41 438 10 60 71
gsm. +41 763 71 65 28/+41 794 38 52 07/ +41 792 22 15 82
www.rinora4.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

F Five Club 20 Dhjetor 2008: Shyhrete Behluli, Mahmut Ferati

F Five Club 20 Dhjetor 2008
TE SHTUNEN ME 20 DHJETOR 2008

SHYHRETE BEHLULI, MAHMUT FERATI
Dj Limi, Dj Lumix

Mattenstrasse 165
Biel/Bienne
Switzerland
078 911 98 15
076 596 44 85
f-five.ch
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Friday, 24 October 2008

Sugar Free Club: Mahmut Ferati Live!

Mahmut Ferati Sugar Free Club

E Shtune 25.10.2008, Ora 21:00
MAHMUT FERATI LIVE!

Sugar Free Club
Dardane (ex-Kamenice)
Hyrja Gratis per Femra prej Ores 21:00 deri 21:30
Tel. 076 219 67 59/ 044 506 411

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online