All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Marigona Dragusha. Show all posts
Showing posts with label Marigona Dragusha. Show all posts

Sunday, 24 June 2012

Gona prezanton te dashurin e saj, Drilonin...

Marigona Dragusha GONA
Marigona Dragusha prezanton te dashurin e saj, Drilonin

Supermodelja e njohur kosovare, Marigona Dragusha, pas shume sukseseve ne profesionin e saj, ka filluar nje lidhje dashurie. Si duket, modelimi nuk i ka dhene shume kohe per te shijuar dashurine, keshtu qe Marigona per nje kohe te gjate eshte munduar te mbaje fshehur dashurine e saj me Drilonin, djaloshin nga Kosova. ‘’Miss Universe’’ ka postuar edhe nje foto se bashku me te dashurin ne facebook, ndersa emrin e tij e mesuam pikerisht nga nick name i profilit qe ka zgjedhur bukuroshja e qe nuk mund te jete as ndonje kusheri i saj, por vetem djaloshi qe ia ka vjedhur zemren Dragushes. E derisa shume vajza fitojne kurora bukurie dhe ngelin ne shtepi, Marigona eshte duke shetitur te gjitha anet e botes e duke pushtuar revista te ndryshme me suksesin e saj si modele, ndersa s’ka lene menjane edhe jeten private, te cilen po e zbulojme per here te pare. /panorama plus/

Saturday, 23 June 2012

Revista PANORAMA PLUS - 23 Qershor 2012

Revista PANORAMA PLUS, 23 Qershor 2012
 • Rezarta Shkurta: Rozana synonte bashkeshortin tim. Do t'i marr me gjyq maksimumin e parave. Ajo e ka sport te preferuar konfliktin, por me mua ka gjetur gjahun e gabuar.
 • Genta zhvishet perseri: Kam zene te dashur me leke!
 • Gerta dhe Liami ne lidhje sekrete, punojne bashke ne club-e per alibi
 • Tre brezat femra te familjes Berisha, bashke ne sfilaten e At'Nikolles
 • Eneda Tarifa: Pse nuk me pelqen martesa
 • Franceska & Ermali nuk heqin dore nga perkedheljet edhe ne plazh
 • Marigona Dragusha prezanton te dashurin e saj, Drilonin
 • Adi Krasta dhe Ilva Tare bashkohen ne gezimin e kupave
 • Stresi feston 25-vjetorin mes miqsh
 • Elia Zaharia: Loreen, fituesja e "Eurosong", ishte fanse e Rones
 • Argjentina Ramosaj: Lidhja merr fund, kur gjerat komplikohen
 • Redon Makashi: Jam i dashuruar dhe i frymezuar per recitalin

Wednesday, 20 June 2012

Ku jane sot shqiptaret me te bukura te "Miss Universe"...Ja ku jane sot shqiptaret me te bukura te “Miss Universe”

Qysh nga viti 2002 Shqiperia ka marre pjese ne garen e bukurise ne “Miss Universe”. Ndersa Kosova filloi te kishte perfaqesueset e saj si shtet vetem ne vitin 2008. Disa prej tyre kane arritur te shijojne famen pertej kufijve nga ky kompeticion, si Angela Martini apo Marigona Dragusha. Me poshte do te gjeni te gjitha bukuroshet qe na kane perfaqesuar nder vite si dhe jeten e tyre aktuale.


Sunday, 19 February 2012

Urimi i Fadil Berishës me bukuroshet shqiptare

Ka pasur urime, këngë, dhe fotografi të ndryshme, dikush me flamurin kombëtar, e dikush me flamurin e Kosovës, e dikush në një mix flamurësh.

Kështu kanë shkruar dhe vepruar artistët shqiptarë në portalin e tyre në “Facebook”, nga të katërt anët kudo që jetojnë dhe veprojnë ata. Por, fotografi i njohur botëror, Fadil Berisha, kishte zgjedhur një mënyrë të çuditshme, duke uruar 4-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës me punët e tij dhe me vajzat më të bukura shqiptare që ai ka fotografuar.

Ne po ju sjellim këto foto me të cilat ai kishe uruar, duke shkruar kështu: “Gëzuar Pavarësinë Kosova me bukuroshet shqiptare”, ku tregohet në foto Zana Krasniqi, Marigona Dragusha, Matilda Mecini, Drenusha Latifi dhe Afërdita Dreshaj./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Congratulations of Fadil Berisha in Albania beauties

There were congratulations, songs, and different files, one with the national flag, the one with the flag of Kosovo, one in a mix of flags. So artists have written and acted Albanian portal in "Facebook" from the four corners wherever they live and operate them.

Sunday, 20 November 2011

Marigona Dragusha behet Gona...

Marigona Dragusha ndryshon emrin ne France, Gona i tingellon me “trendy”

Sfilon ne Amerike, por shpesh ndodhet edhe ne Europe. Agjenci te ndryshme te modes interesohen per supermodelen e njohur, Marigona Dragusha. Madje, per nevoja te nje agjencie franceze apo nga vete deshira e saj, kosovarja e njohur ka ndryshuar edhe emrin duke e kthyer shkurt Gona Dragusha. Per kete agjenci, ajo ka sfiluar me koleksionin me te ri te fustaneve, dhe pasi u futem te hulumtojme se cfare ka punuar me saktesisht Marigona, hasem veshtiresi per te gjetur emrin e saj. Lista e modeleve ishte shume e madhe dhe ne direkt shkuam te lista e modeleve qe fillon me “M”, kurse aty nuk gjetem asgje. Menduam se mos eshte ndonje “trik” nga ana e Dragushes, sa per te qene ne qender te vemendjes, por me pas na shkoi mendja dhe kerkuam tek shkronja “G”, ku gjetem dhe profilin e saj. Po per cfare arsye ka ndryshuar emrin Marigona ne kete rast, nuk e kuptuam, por me siguri asaj i ka tingelluar me me shume konotacion per vendin ku po jeton. Marigona korri nje sukses te madh ne “Miss Universe” dhe emri i saj u promovua shume. Por tani duhet te mesohemi qe kur na duhen info per te, ta kerkojme thjesht me emrin Gona. /panorama/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Sunday, 4 April 2010

Marigona Dragusha Pozon Nudo...

Marigona Dragusha by Fadil BerishaMarigona Dragusha pozon nudo per Fadil Berishen

Eshte vetem 18 vjec, por duket se i ka ndritur ylli i fatit qe ne fillim. 1.76 cm e gjate dhe me 56 kg peshe, permasa keto qe i ka nxjerre ne pah neper pasarela, Marigona ka fituar kuroren e “Miss Universe Kosova 2009”, ndersa shkelqeu mes shume bukurosheve nga mbare bota ne “Miss Univers 2009”, duke rrembyer nje cmim te rendesishem dhe duke u radhitur ne mesin e femrave me te bukura te planetit.

Bukuroshja qe ia rriti famen Kosoves

Nuk e kishte menduar me pare se mes gjithe atyre bukurosheve konkurrente, ne nje nga kompeticionet me te rendesishme te bukurise ne bote, ajo te fitonte ndonje cmim. Por i gjithe mundi dhe puna i’a vlejti, pasi shume shpejt i’u hapen dyert e karrieres. “Kam filluar te punoj si modele perpara dy vitesh, kurre me pare nuk kam qene pjese e ndonje konkursi te tille. Cmimin? E prisja, por edhe nuk e prisja! Nje oferte e majme pertej kufijve te Kosoves, qe nuk kishte mundesi t’i thoshte “jo”, e detyroi Marigonen te udhetoje drejt Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Perpos gjuhes shqipe, ajo flet edhe spanjishten, te cilen e ka mesuar nga telenovelat spanjolle qe transmetohen neper televizionet kosovare.

Pjese e agjencise “TRUMP MODELS MENAGEMENT”

Si shoqeruesja e dyte e “Miss Universe 2009”, Dragusha kishte thene se ajo shpreson te vazhdoje me seriozitet karrieren e saj si modele ne New York, duke i’u bashkuar agjencise se modeleve te Donald Trump, “Trump Models Menagement”. “Jam shume e lumtur, eshte privilegji me i madh qe me eshte bere ndonjehere”, kishte theksuar ajo, duke shprehur gezimin e saj per suksesin ne “Miss Universe”. “Gjithsesi do te vazhdoj te punoj si modele, shpresoj te siguroj ndonje kontrate ne New York. Donald Trump, organizatori i “Miss Universe”, me ka sugjeruar t’i bashkohem agjencise se tij, andaj do te pranoj”, kishte shtuar me tej bukuroshja. Sipas mediave, Dragusha e cila ate kohe ishte per vizite ne Kosove dhe mori pjese ne nje sfilate mode ne Gjakove, ka nenshkruar kontraten dhe bashke me Fadil Berishen ka udhetuar per ne New York, ku pritet te vazhdoje karrieren si modele.

Nje e ardhme si politikane

Megjithate, per Marigonen ka pasur edhe thashetheme te ndryshme. Ishin agjencite e lajmeve spanjolle, te cilat kishin shkruar se suksesi i saj eshte i montuar nga Fadil Berisha, si fotograf zyrtar i “Miss Universe”. Me vone, keto fjale ishin hedhur poshte nga vete bukuroshja dhe nga fotografi. Pas Zana Krasniqit, Marigona triumfoi ne kete spektakel bukurie, duke u radhitur ne vendet me te larta te evenimentit. Ne nje te ardhme te afert, Marigona deshiron te studioje per Psikologji. Ajo eshte vajza e vetme nga Kosova, qe arriti te pushtonte shumicen e kopertinave te shume revistave dhe gazetave neper mbare boten. Nuk e ka perjashtuar edhe mundesine qe te studioje Shkencat Politike, pasi ky profesion mesa duket i ishte futur ne qejf pas takimit qe kishte me kryeministrin e Bahamas gjate gares ne “Miss Universe”. Marigona Dragusha gjate kohes qe ishte ne Bahama, shfrytezoi arritjen e saj per te lobuar edhe per shtetin e Kosoves. Ajo, pas nje takimi qe kishte pasur me Kryeministrin e ketij vendi, i kishte kerkuar atij njohjen e Kosoves. “Po, i kerkova njohjen e Kosoves dhe ai e priti mire kete lobim timin”, kishte thene Dragusha me te ardhur ne Prishtine. Per kete lobim kishte folur edhe Fadil Berisha, nderkaq Gona nuk e perjashton mundesine qe ne te ardhmen te futet edhe ne politiken kosovare.

Ndryshon look-un me paruke dhe pozon nudo

Neper intervista te shumta, Marigona ka theksuar se asnjehere nuk do te pozonte “nudo”, as edhe per shuma te medha parash. “Kurre nuk mendoj se do te beja dicka te tille”, ka thene ajo. Por, nje gjysme zhveshje ka ndodhur ne fotografite e funditm qe modelja i ka realizuar me Fadil Berishen. Ndryshimi i lukut me floke te shkurta, tip mashkulli, vjen si pasoje e parukeve qe Marigona i ka shfrytezuar ne realizimin e ketij seti me fotografi. Pasi ka pozuar vetem me nje kapele dhe e mbeshtjellur me nje rryp, duke mbuluar vetem pjesen e gjoksit, kane filluar fjalet se Marigona eshte akoma e re ne moshe te bej nje gje te tille, edhe pse ka theksuar se nuk sakrifikon asgje per karrieren, gje qe ka filluar ta praktikoje ne profesion. /blerand rexhepi/panorama plus/prill 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Marigona Dragusha posing nudo for Fadil Berisha

It is only 18 years old, but it seems that fate has bright star at the beginning. 1.76 cm long and 56 kg weight, size this that has revealed through the gangplank, Marigona has won the crown of Miss Universe 2009 ", and excelled among other lovely from all over the world in the" Miss Universe 2009 ", by kidnapped an important award and was ranked among the most beautiful women on the planet.

Beauty was his fame grew Kosovo

There had previously thought that all those lovely between competing, in one of the most important competitions of beauty in the world, it to win any prize. But the whole beat and work i'a vlejti, very soon after the doors opened i'u career. "I started to work as models two years ago, I have never before been part of any such contest. Price? And I expected, but not expected! An offer of fat beyond the borders of Kosovo, that was not possible to say "no", Marigonen forced to travel to the United States of America. Besides Albanian, she speaks spanjishten, which has learned from the Spanish opera addict Kosovo transmitted through television.

Part of the agency "Trump Models MENAGEMENT"

As the accompanying second Miss Universe 2009 ", Dragusha had said that she hopes to continue her career seriously as models in New York, joined the agency i'u models of Donald Trump," Trump Models Menagement. "I am very happy, it is with great privilege that the updated occasionally, it was noted, expressing her joy for the success of the" Miss Universe ". "However'll continue to work as models, I hope to provide any contract in New York. Donald Trump, the host of Miss Universe, has suggested to merge his agency, so will accept, "he added further beauty. According to media Dragusha that it was time to visit Kosovo and took part in a mode sfilate in Gjakova, has signed a contract and together with Fadil Berisha has traveled to New York, where he is expected to continue careers as models.

Future as a politician

However, there have been rumors Marigonen different. Were the Spanish news agencies, which had written that its success is mounted by Fadil Berisha, as the official photographer of Miss Universe. Later, these words were thrown down from Beauty and the files themselves. After Zana Krasniqi, Marigona spektakel triumphed in this beauty, being ranked in the highest places of the event. In a near future, Marigona wants to study Psychology. It is the only girl from Kosovo who came to occupy the majority of the cover of many magazines and newspapers around the worldwide. Has not excluded the possibility to study political science, as this occupation was apparently introduced in binge after that meeting with Prime Minister of Bahamas had during the race in the "Miss Universe". Hardcover Dragusha while he was in Bahama, has taken her to achieve even lobbied for the state of Kosovo. She, after a meeting that had been Prime Minister of this country, had asked that the recognition of Kosovo. "Yes, I asked the recognition of Kosovo and he received good this lobbying mine, saying the coming Dragusha in Pristina. For this lobbying had also spoken Fadil Berisha, while gona not exclude the possibility that in future also be included in Kosovo's politics.

Changing the look-wig and pozon un nudo

Through numerous interviews, has stated that Marigona will never pozonte "nudo", not even for large amounts of money. "Never think that would be something like Beja," she said. But a half exposure occurred in photos funditm that model has performed with Fadil Berisha. Change lukut with short hair, kind man, comes as a result of the transformation that has Marigona used in the realization of this picture SETI. Having nominated only by a hat and wrapped with belts, covering only part of the chest, the words that are starting Marigona is still young in age to do such a thing, although it has stressed that it sacrifices nothing for careers, which has begun to Practise the profession.
]]

Saturday, 27 March 2010

Marigona Dragusha Me Pamje te Re!

Marigona Dragusha
/photo public domain/

Dragusha nderron pamjen

Modelja dhe bukuroshja kosovare, Marigona Dragusha, e cila po jeton ne New York, ka nderruar pamjen e saj gjate nje paraqitjeje qe ka pasur ne nje sesion te ri fotografish.

Ajo ka prere floket shkurt, para se te merr pjese ne Konferencen per Uje te organizuar nga Organizata Boterore e Ujit e Kombeve te Bashkuara, ku eshte emeruar edhe Ambasadore e Nderit nga kjo organizate, per te rritur sensibilizimin per kursimin e ujit te pijshem ne bote.

Ndryshe, Dragusha eshte pjese e agjencise se modes “Donald Trump Models” dhe pritet qe se shpejti te paraqitet ne disa fushata marketingu ne New York. /gazeta express/mars 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Dragusha changes appearance

Model and Beauty Kosovo Marigona Dragusha, which has been living in New York, has changed its appearance during a presentation that has received a new session file.

She has cut hair in February, before taking part in Water Conference organized by the World Organization of United Nations Water, which is also named Honorary Ambassador of this organization, to raise awareness for saving drinking water in the world .

Alternatively, Dragusha is part of the agency that modes "Donald Trump Models" and is expected to soon appear in several marketing campaigns in New York. / Newspapers / March 2010
]]

Saturday, 11 April 2009

Marigona Dragusha, Syte Kah "Miss Universe 2009" Bahamas

Marigona Dragusha
/photo kosova sot/

Interviste: Marigona Dragusha, “Miss Univers Kosova 2009”
Bukuroshja, tani sy e mendje nga ‘Miss Univers World’

“Jam shume e gezuar qe do ta perfaqesoj shtetin e Kosoves ne nje eveniment te madh, sic eshte ‘Miss Univers World’, dhe nuk do te kursehem fare ne kete perfaqesim,” ka thene Marigona

Eshte kjo bukuroshja prishtinase, e cila per here te pare mori pjese ne spektaklin e bukurise “Miss Univers Kosova 2009” dhe u shperblye me cmimin e pare. Marigona, 18- vjecare, ka nje stil joshes dhe ndihet shume e lumtur qe arriti te marre titullin e me te bukures ne kete gare. Rreth pjesemarrjes se saj ne spektaklin “Miss Univers Kosova 2009” dhe me gjere, Marigona flet per “Kosoven Sot”.

“Kosova Sot”: Sapo jeni kurorezuar me cmimin “Miss Univers Kosova 2009”, si ndjeheni?
Marigona Dragusha: Te fitosh titullin “Miss Univers Kosova 2009” eshte nje ndjenje e vecante. Jam shume e lumtur per kete cmim dhe per kete i falenderoj te gjithe, posacerisht jurine.

“Kosova Sot”: E keni pritur kete cmim?
Marigona Dragusha: T’ju them te drejten, nuk e prisja, sepse thuajse te gjitha vajzat konkurruese kane qene te bukura, keshtu qe ishte e veshtire te dallosh me te bukuren. Por, ja qe nuk e prisja dhe me erdhi si dhurate.

“Kosova Sot”: Mendoni se e keni merituar cmimin?
Marigona Dragusha: Perderisa juria me ka emeruar mis, atehere mendoj se e kam merituar.

“Kosova Sot”: Cfare ju ka bere juve te dalloheni nga te tjerat?
Marigona Dragusha: Mendoj se paraqitja ime ne sfilate dhe stili kane bere qe une te vecohem nga te tjerat.

“Kosova Sot”: Tani jeni mis, cfare ka ndryshuar ky titull te ju?
Marigona Dragusha: Mendoj se nuk ka ndikuar asgje te personaliteti im ky titull. Vazhdoj te jem po ajo vajza e thjeshte, e sinqerte dhe e shoqerueshme. Edhe pse jam bere mis nuk me eshte rritur mendja, ha ha ha. Une jam ajo qe kam qene, por njerezit po me bejne qe une te ndihem pak me e ngritur.

“Kosova Sot”: Si sillen fansat tuaj rruges?
Marigona Dragusha: Nga fansat e mi marre shume komplimente. Pas marrjes se cmimit “Miss Univers Kosova 2009” kudo qe dal ne rruge me japin komplimente dhe me pergezojne per titullin.

“Kosova Sot”: Eshte hera e pare qe merrni pjese ne nje gare te tille bukurie?
Marigona Dragusha: Ne “Miss Univers Kosova” eshte hera e pare qe marre pjese. Ndersa me modelim merrem keto dy vjetet e fundit.

“Kosova Sot”: Cila ka qene sfilata juaj e pare?
Marigona Dragusha: Pjesemarrja ime e pare ka qene ne “Ford Super Model of the Kosova” te Fadil Berisha. Ndersa kam pasur edhe disa pjesemarrje neper sfilata te ndryshme vendase, respektivisht ne prezantime te koleksioneve te disa kompanive vendase.

“Kosova Sot”: Eshte ky cmimi i pare qe e keni marre deri me tani?
Marigona Dragusha: Po, ky eshte cmimi i pare per te cilen meriten me te madhe e ka juria dhe publiku. Per pjesemarrjen time ne “Miss Univers Kosova 2009” me shtyri familja dhe shoqeria, te cilet i falenderoj shume.

“Kosova Sot”: Tani do ta perfaqesoni Kosoven ne “Miss Univers World”, si e komentoni?
Marigona Dragusha: Jam shume e gezuar qe do ta perfaqesoj shtetin e Kosoves ne nje eveniment te madh sic eshte “Miss Univers World” dhe do te mundohem ta perfaqesoj ne menyren me te mire te mundshme.

“Kosova Sot”: Me cfare merreni jashte modelimit?
Marigona Dragusha: Jam maturante ne shkollen e mesme “Xhevdet Doda” ne Prishtine. Ne te ardhmen mendoj ta studioj psikologjine, sepse eshte profesion qe e dua dhe qe me fle ne shpirt.

Marigona Dragusha

“Kosova Sot”: Si e kaloni kohen e lire?
Marigona Dragusha: Kohen e lire zakonisht e kaloj me shoqe, degjoj muzike etj.

“Kosova Sot”: Jeni e dashuruar?
Marigona Dragusha: Jo, nuk jam e dashuruar, besoj se ende jam e re dhe ka kohe per dashuri.

“Kosova Sot”: Cfare djaloshi ju pelqen?
Marigona Dragusha: Pelqej djaloshin e bukur, inteligjent, te sinqerte.

“Kosova Sot”: Merreni me ndonje aktivitet sportiv?
Marigona Dragusha: Ndonjehere merrem me basketboll, me pelqen ky sport.

“Kosova Sot”: Mbani diete?
Marigona Dragusha: Nuk mbaj diete, por i kushtoj rendesi ushqimit. Nuk preferoj ushqime me kalori, te cilet me shtojne ne peshe.

“Kosova Sot”: Cili eshte hobi juaj?
Marigona Dragusha: Hobi im eshte modelizmi.

“Kosova Sot”: Ndonje plan per te ardhmen?
Marigona Dragusha: Plane kam shume, gjithashtu edhe shpresa se me kohe do t’i realizoj.

“Kosova Sot”: Ndonje mesazh per fund?
Marigona Dragusha: Cdo femer le te mundohet per vetveten. Besoni ne vetvete, nuk do te zhgenjeheni asnjehere. /kastriote bajrami/kosova sot/11.04.09/

Marigona Dragusha Marigona Dragusha Marigona Dragusha Marigona Dragusha

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Interview: Marigona Dragusha, "Miss Universe Kosovo 2009"

Beauty, now eyes and mind towards 'Miss Universe World'

"I am very happy that I will represent the state of Kosovo in a huge event, as' Miss World Universe ', and will not be spared a bit in this representation," said Marigona

This is a beauty from Prishtina, who for the first time took part in the beauty spectacle "Miss Universe Kosova 2009" and was paid off with the first prize. Marigona, 18 - years old, has a captivating style and feels very happy that she managed to obtain the title of the most beautiful in this contest. About her participation in spectacle "Miss Universe Kosova 2009" and more, Marigona speaks for "Kosova Sot".

"Kosova Sot": You've been just crowned with the prize "Miss Universe Kosovo 2009", how do you feel?
Marigona Dragusha: Winning the title "Miss Universe Kosovo 2009" is a special feeling. I am very happy for this price and I thank all, particularly the jury.

"Kosova Sot": You have expected this prize?
Marigona Dragusha: To tell you the truth, I did not expect it, because almost all the girls competing have been beautiful, so it was difficult to distinguish the most beautiful. But, although not expected it came as a gift to me.

"Kosova Sot": Do you think you deserved the prize?
Marigona Dragusha: While the jury has nominated me as the miss, then I think I deserved it.

"Kosova Sot": What made you stand out from others?
Marigona Dragusha: I think that my appearance in presentation and style have made me be distinct from others.

"Kosova Sot": Now you're a Miss, what has changed the title within you?
Marigona Dragusha: I think it has affected nothing in my personality this title. I remain to be the same simple girl, sincere and friendly. Although I've become a Miss the mind has not inflated, ha ha ha. I'm what I've been, but people are making me feel a bit elevated.

"Kosova Sot": How fans behave on the street?
Marigona Dragusha: From my fans I receive lots of compliments. After receiving the award "Miss Universe Kosova 2009" wherever I emerge on the street I'm given compliments and praise for the title.

"Kosova Sot": Is this the first time yout participate in a beauty contest?
Marigona Dragusha: In "Miss universe Kosovo" is the first time I've participated. While with modeling I deal with in the last two years.

"Kosova Sot": What was your first pageant walk?
Marigona Dragusha: My first participation was in the Ford Super Model of the Kosovo " with Fadil Berisha. While I had some various local fashion walk participations, respectively in the presentation of collections from several local companies.

"Kosova Sot": Is this the first prize that you received till now?
Marigona Dragusha: Yes, this is the first prize for which the most merits go to the jury and the public. My participation in the "Miss Universe Kosova 2009" was supported by family and friends, whom I thank very much.

"Kosova Sot": Now you will represent Kosovo In "Miss Universe", how do you comment?
Marigona Dragusha: I am very happy that I will represent the state of Kosovo into a huge event as "the universe Miss World" and will try to represent in the best way possible.

"Kosova Sot": What do you do outside modeling?
Marigona Dragusha: I'm maturante in the high school "Xhevdet Doda" in Pristina. In the future I think to study psychology, because it is a profession that I want and it sleeps in my spirit.

"Kosova Sot": How do you spend your free time?
Marigona Dragusha: Leisure time I usually spend with friends, listen to music etc..

"Kosova Sot": Are you in love?
Marigona Dragusha: No, I am not in love, I believe that I am still young and there is still time for love.

"Kosova Sot": What kind of guy do you like?
Marigona Dragusha: I like beautiful guys, intelligent, sincere.

"Kosova Sot": Take any activity with sports?
Marigona Dragusha: Sometimes follow basketball, I like this sport.

"Kosova Sot": Keep the diet?
Marigona Dragusha: Do not keep diet, but pay importance to food. I don't prefer foods with calories, which add to my weight.

"Kosova Sot": What is your hobby?
Marigona Dragusha: My hobby is modelling.

"Kosova Sot": Any plans for the future?
Marigona Dragusha: I have many plans, also hopes that in time will realize them.

"Kosova Sot": Any message for the end?
Marigona Dragusha: Each female give it a try for herself. Believe in yourself, you will never be dissapointed.
]]

Sunday, 5 April 2009

Marigona Dragusha Fituese e "Miss Universe Kosova 2009"

Marigona Dragusha Miss Universe Kosova 2009
/zana krasniqi dorezon kuroren, photo rtv21/

Marigona Dragusha Marigona Dragusha Marigona Dragusha Marigona Dragusha


Marigona Dragusha Fiton Kuroren "Miss Universe Kosova 2009"

Fitueset e Miss Kosova Univers 2009
Miss Interneti: Albulena Haliti
Miss Miqesia: Delvina Gashi
Miss Fotogjenia: Qendresa Hajrizi
Miss Percjellesja e Dyte: Maria Berisha
Miss Percjellesja e Pare: Edona Maloku
Miss Univers 2009: Marigona Dragusha, 18 vjecare nga Prishtina

Marigona do te perfaqesoje Kosoven ne "Miss Universe 2009" ne Bahama me 23 gusht.

Spektakli eshte mbajtur ne Sheshin 21, Prishtine, me 04.04.2009, organizuar nga Art Motion - Fadil Berisha dhe RTV 21, me moderatore Labinot Gashi - LABI dhe Teuta Krasniqi.

Lista e plote e konkurenteve:
1. Marija Berisha, 20, vendlindja Gjakove, jeton ne Zvicer, nxenese
2. Valbona Selmani, 23, vendlindja Prishtine, jeton ne Prishtine, studente
3. Aida Bleta, 17, vendlindja Prishtine, jeton ne Zvicer, nxenese
4. Jehona Bleta, 20, vendlindja Ferizaj, jeton ne Zvicer
5. Albulena Haliti, 19, vendlindja Prishtine, jeton ne Prishtine, nxenese
6. Fitore Berisha, 17, vendlindja Istogu, jeton ne Istog, nxenese
7. Marigona Dragusha, 18, vendlindja Prishtine, jeton ne Prishtine, nxenese
8. Albulena Juniku, 18, vendlindja Peje, jeton ne Gjakove, studente
9. Qendresa Haziri, 17, vendlindja Mitrovice, jeton ne Mitrovice, nxenese
10. Ardita Zogu, 21, vendlindja Komoran, jeton ne Komoran, studente
11. Vesa Zeqiri, 17, vendlindja Prishtine, jeton ne Prishtine, nxenese
12. Hana Galica, 21, vendlindja Prishtine, jeton ne Prishtine, studente
13. Delvina Gashi, 18, vendlindja Prishtine, jeton ne Prishtine, nxenese
14. Martina Ivezaj, 19, vendlindja Malesia e Tuzit, jeton ne Gjermani, nxenese
15. Flutura Agushi, 19, vendlindja Viti, jeton ne Viti, studente
16. Zelije Neziri, 21, vendlindja Drenasi, jeton ne Drenas,
17. Merita Bashota, 17, vendlindja Prishtine, jeton ne Prishtine, nxenese
18. Flutura Gara, 17, vendlindja Peja, jeton ne Peje, parukiere
19. Edona Maloku, 22, vendlindja Prishtine, jeton ne Suedi, moter medicinale

Ndarja e Shperblimeve


Foto Prezentimi


Sfilata ne Kostume Kombetare


Sfilata ne Bikini


- - - - - - - - - - - - - - - -
Nga media:

MARIGONA DRAGUSHA U ZGJODH ME E BUKURA E KOSOVES PER 2009

Ne spektaklin e bukurise “Miss Univers Kosova 2009”, qe te shtunen (4.4.09) ne mbremje u transmetua ne RTV21, fituese doli Marigona Dragusha, e cila do ta perfaqesoje Kosoven ne “Miss Univers”, qe do te mbahet ne Bahama. Nderkaq, ne juri ishte edhe njera nder miset me te suksesshme te Kosoves, Njomza Rozhaja, e cila, ne emer te qendres tregtare “City Park”, fitueses i ka dhuruar nje shume prej 500 eurosh.
Prezantues te spektaklit ishin aktorja Teuta Krasniqi dhe moderatori Labi

Ne Sheshin 21 te shtunen ne mbremje u mbajt spektakli i bukurise “Miss Kosova 2009, te cilin shou e organizuan Fadil Berisha dhe “Art Motion”. Ne kete spektakel te bukurise moren pjese 19 vajza nga vendet e ndryshme te Kosoves, por edhe nga viset e tjera shqiptare, te cilat kishin vendosur qe ta sfidojne veten ne nje konkurs te bukurise qe mbahet ne Kosoves. Konkurrente kishe edhe vajza te cilat jetonin ne diaspore dhe kishin ardhur per te marre pjese ne kete spektakel. 19 konkurrente sfiluan disa here me rroba te ndryshme, si me veshje kombetare, veshje bikini, veshje solemne, etj. Pas disa slifatave erdhi dhe momenti i rendesishem, ku do te zgjidhej misi. Juria kishte vendosur qe Marigona Dragusha te jete Miss Kosova per vitin 2009, ku do te kete privilegjin qe ta perfaqesoje Kosoven ne “Miss Universi”, qe do te mbahet ne Bahama. /b.zyberi/kosova sot/06.04.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Marigona DRAGUSHA was elected the most beautiful of Kosovo for 2009

We spektaklin of beauty "Miss universe 2009 Kosovo", was on Saturday (4.4.09) in the evening was broadcast in RTV21, winner came Marigona Dragusha, which will represent Kosovo in the "Miss universe", to be held in Bahama. Meanwhile, the jury was one of the most successful miset Kosovo, Njomza Rozhaja, which, on behalf of the Trade Center "Park City", the winner has donated an amount of 500 euros.
Presenter were to spektaklit actress and Teuta Krasniqi Labi Moderator

21 Square in the Saturday evening was held spektakli of beauty "Miss Kosova 2009, which organized the show Fadil Berisha and" Motion Art ". In this spektakel beauty girls participated from 19 different countries of Kosovo, but also from other areas of Albania, which had decided to challenge themselves in a beauty contest to be held in Kosovo. Competitive even girls who have lived in the diaspora, and had come to participate in this spektakel. 19 competitive sfiluan several times with different clothes, as the national dress, bikini clothing, solemn clothing, etc.. After some time and came slifatave important, where will be resolved misi. The jury had decided that Marigona Dragusha be Miss Kosovo for the year 2009, which will have the privilege to represent Kosovo in the "Miss Universe", to be held in Bahama.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online