All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Martin Leka. Show all posts
Showing posts with label Martin Leka. Show all posts

Friday, 30 December 2011

Festivali i Kenges i kthehet tradites se te kenduarit 100% live...

Festivali i Kenges, interpretimi live nuk tradhton

Pas nje periudhe te gjate, me ne fund Festivali i Kenges ne Radio Televizionin Publik Shqiptar i kthehet tradites se te kenduarit 100% live. Nje sfide e marre persiper nga drejtori i festivalit Martin Leka, por me se shumti e realizuesve te saj, drejtorit artistik Shpetim Saraci dhe bashkepunetoreve te tij Alfred Kacinari e Edmond Zhulali.

Nen bekimin e Anjes 6-vjecare, e cila “beri kembe” ne skenen e Pallatit te Kongreseve, festivali i 50-te ngriti siparin mbremjen e se henes, me naten e pare gjysmefinale, per te vijuar dje mbrema me pjesen e dyte te kengeve. Plot 28 krijime u ngjiten ne skene, nga te cilat nen perzgjedhjen e jurise, te perbere nga mjeshtri Zhani Ciko, muzikologia Zana Shuteriqi, kitaristi Edmond Xhani, kompozitori Aldo Shllaku, aktori Ndricim Xhepa, kryeredaktori i gazetes “Panorama”, Robert Rakipllari dhe kantautori Redon Makashi, paten fatin te kalojne ne finale vetem 20 syresh. Kenget, te cilat “rrahen” me shume tek baladat, sperkatur edhe me ndonje kenge rrok (Bojken Lako, Saimir Braho) hip-hop (Dr. Flori), apo me nuanca xhazi (Entela Zhula) u “serviren” ne skene nga treshja e prezantuesve Nik Xhelilaj, Hygerta Sako dhe Enkelejda Zeko.


Sunday, 13 November 2011

Festivali RTSH Sivjet 50 Vjetori...

Festivali i 50-te; Kete vit gara do te jete mes kengetareve meshkuj Big

Rikthehet pas shume vitesh Alibali

Pesedhjetevjetori i Festivalit te Kenges ne RTSH do te mund te konsiderohet si gara e kengetareve meshkuj te karrieres. Nderkohe qe ne te njejten kohe rikthen edhe nje here ne skene brezin e “vjeter” te kompozitoreve shqiptare. Lejla Agolli, Shpetim Kushta, Flamur Shehu, Ilir Dangellia, Luan Zhegu etj., jane disa nga emrat e krijuesve qe do te ngjisin kenget e tyre ne skenen e festivalit te dhjetorit. Ne konferencen per shtyp qe u zhvillua ne ambientet e Radio-Televizionit Publik Shqiptar te enjten, u be i njohur gjithe stafi organizator i ketij aktiviteti, qe kete vit mbush plot 50 vjec, si dhe kengetaret e krijuesit qe do te garojne. Fundviti do te ofroje kater net festivali dhe 28 kenge pjesemarrese, te cilat konkurrojne per cmimin e pare, qe do te na perfaqesoje ne pranveren e vitit te ardhshem, ne Festivalin Europian. Sipas drejtorit te Festivalit, Martin Leka, ky edicion do te zhvillohet 100 per qind live. Edhe heret e tjera eshte premtuar dicka e tille, pa arritur te realizohet, megjithate Leka siguron se jo vetem kengetaret do te kendojne live, por edhe orkestra e RTSH-se e nje bande orkestrale qe do te drejtohet nga udheheqesi artistik i edicionit te sivjetshem, Shpetim Saraci.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online