All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Matilda Nikhasanaj. Show all posts
Showing posts with label Matilda Nikhasanaj. Show all posts

Wednesday, 4 July 2012

Mediet italiane shkruajne per bukuroshen lezhjane

Ajo quhet Matilda Nikhasanaj, jeton në Firencë të Italisë, ndërsa ka lindur në Lezhë.

Bukuria e biondes me sy të shkruar ka rënë në sy edhe te mediet italiane, pasi ajo mori pjesë në spektaklin më të madh në Diasporë, “Miss Diaspora Germany 2012”, ku e fitoi çmimin ‘Miss Diaspora Freedom’ dhe hyri në Top 5 e më të mirave.

Ndërsa gazeta italiane ‘La NAZIONE’ tregon dhe përkrah bukurinë e vajzës lezhjane, e cila është edhe një studente e shkëlqyeshme e psikologjisë.

Matilda më 23 qershor në Dyseldorf ra në sy për bukurinë e saj në spektaklin e organizuar nga producentja Malbora Gurra, ku vajzës tashmë i janë hapur dyert edhe në evenimente të tjera, tashmë e përkrahur edhe nga mediet italiane./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Italian media write about Lezhjaneve Beauties

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online