All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Memli Krasniqi. Show all posts
Showing posts with label Memli Krasniqi. Show all posts

Monday, 5 November 2012

ALBA FLASH NEWS: 5 Nentor 2012

Per cka po shkruhet dhe per cka po flitet kete jave
  • Per shkak uraganit "Sandy", Rita Ora detyrohet te shtyj dy koncerte, ate ne New York dhe Filadelfi, ndersa behet e ditur se do kthehet prape me 17 dhjetor.
  • Ministri i Kultures, Memli Krasniqi, eshte shprehur krenar qe ka qene pjese e klipit "Shine Ya Light", ndersa disa e kritikojne se nuk ka bere shume qe te levdohet.
  • Eliza Dushku publikon 25 gjerat qe njerezit nuk dine per te
  • Zanfina ne nje interviste per "Paloma": E adhuroj trupin tim, s'kam asnje defekt"
  • Rob Kardashian publikon dy foto me Rita Oren ku ata shihen te afeksionuar ndaj njeri-tjetrit
  • Gjyste Vulaj publikon fotot e saj, 6-muajshe shtatzene
  • Shkendije Mujaj ne nje interviste per "Tung": Jam me seksi se Kim Kardashian!

Monday, 10 September 2012

Mediet e huaja komentojne ardhjen e Rita Ores ne Prishtine

“Rita Ora në Kosovë për tubim politik”, ishte shkruar në një portal të huaj kur i referohet këngëtares Rita Ora, e cila gjatë fundjavës së kaluar ishte në Prishtinë për të xhiruar klipin e saj më të ri.

Si duket, sipas këtij shkrimi ata i referoheshin zërave se Rita do t’i bashkohet manifestimeve me rastin e 100-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, për të cilën këngëtarja ende nuk kishte një përgjigje të saktë, por edhe mund të ishte e pranishme.

Por, artistja, e cila mori të gjithë vëmendjen e duhur, bëri që edhe Ministria e Kulturës të realizojë urgjentisht një konferencë dhe takim me këngëtaren. Por, ministri Memli Krasniqi nuk e dinte se Rita Ora nuk e njihte atë si ish- këngëtar.

E megjithatë besoj se jo vetëm Qeveria, por edhe çdo person duhet ta përkrahë më tepër artisten me famë botërore, e cila çdo sekondë tregon origjinën e saj, Kosovën./Maksim Gjokaj./Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Foreign media comment on the arrival of Rita Hour in Pristina

Rita Ora, mbresa te mira nga Kosova... [VIDEO]

Rita Ora dhe Ministri i Kultures, Memli Krasniqi
Rita, mbresa te mira nga Kosova

Kengetarja shqiptare me fame boterore, Rita Ora, ka njoftuar se ka perfunduar xhirimet e klipit te saj ne Kosove. Ajo ka thene se po ndihet mire qe eshte ne Kosove se bashku me bashkepunetoret e saj per klipin, ku femijet dhe te tjeret e kane bere te duket shume me mire.

“Jam kenaqur, nuk di si te tregoj qe jam gezuar qe videoklipi eshte perfunduar. Me falni qe nuk di shqip, fatkeqesisht, por do te provoj. Faleminderit qe keni ardhur dhe shpresoj qe t’iu pelqeje kur te dale”.

“Kam vendosur ta bej klipin ne Prishtine, sepse jam lindur ne Prishtine, kam familjen ketu dhe gjithmone kam dashur te shoh bukurite qe ka Kosova”, ka deklaruar Rita.

Saturday, 5 November 2011

Memli Krasniqi do te behet baba perseri...

Meliza shtatzene, Memli Krasniqi baba per here te dyte

Vala e shtatzenive ende nuk ka te ndalur. Edhe pse ajo nuk eshte fytyre publike, te pakten bashkeshortin e ka te njohur ne shume ane. Behet fjale per Melizen, bashkeshorten e ministrit te Kultures ne qeverine e Kosoves, Memli Krasniqi, i cili se shpejti pritet te behet baba per here te dyte, pasi nga martesa me Melizen ai ka vajzen Bora, e cila tashme ka mbushur gati 3 vjec. Bores prinderit e saj kane vendosur qe pas disa muajve t’i sjellin ne jete edhe nje vella apo moter tjeter, ndonese per gjinine e femijes nuk kane preferuar te flasin as Memli, por as Meliza. Kjo e fundit, edhe pse ekspozohet ne publik, nuk parapelqen shume te shfaqet ne vende ku jane te pranishme mediat, pasi nuk e pelqen vemendjen mediale ndonese tashme njihet si bashkeshortja e Memlit kengetar, por edhe si bashkeshortja e ministrit. /panorama/nentor 2011/

Monday, 11 May 2009

Flash News 11 Maj 2009

Alba Vip Flash News
Alba Vip Flash News 8 Maj 2009

Linda Halimi Fiton Top Fest 6
Kengetarja e re nga Kosova (Ferizaj) u shpall fituesja e edicionit te 6-te te Top Festit i cili per here te pare u regjistrua dhe u transmetua ne sistemin High Definition duke shenuar keshtu nje ere te re ne transmetimet televizive shqiptare. Me kengen "Enderroj" ajo fitoi trofeun prej 10 mije eurosh, duke lene pas mjaft konkurrente te forte. Teper e emocionuar dhe e befasuar nga cmimi i madh i Top Fest, Linda shprehet: "Eshte ndjenje e papershkrueshme! Kurre ne jeten time nuk kam arritur dicka te ketille!". Ne kete edicion konkurruan 269 artiste dhe pas nje selektimi te veshtire, u perzgjodhen vetem 22 finaliste, 17 nga te cilet moren cmime, duke perfshire ketu edhe Cmimin e Madh prej 10 mije eurosh. /tch/

Driton Sopa, Synon Famen me Videoklipin "Dije"
Kengetari i ri, Driton Sopa, sapo ka realizuar klipin e pare, me te cilin klip synon te arrije suksese. Ai per kete klip ka bashkepunuar me kengetarin e njohur Hekuran Krasniqi, i cili e ka bere regjine e videoklipi. “Ky ashte videoklipi im i pare si solo kengetar. Videoklipi titullohet “Dije” dhe mendoj qe eshte shume profesional dhe i ploteson kushtet per t’u transmetuar neper televizionet tona. Klipin e kam realizuar me produksionin ”Vdeo Art” nga Gjilani, te cilet jane shume profesioniste ne kete pune, kurse regjine e ka bere Hekuran Krasniqi. Videoklipi eshte xhiruar ne Korishe dhe nje pjese ne Prishtine”, thote kengetari Sopi. Nderkaq, orkestrimin dhe muziken e kenges e ka bere Hekuran Krasniqi, kurse tekstin e ka shkruar Granit Gashi, ndersa kenga eshte incizuar ne studion e reperit “Dj Cimi”. /kosova sot/

Agim Gerguri dhe "Fisniket" Se Shpejti Me Album Te Ri
Kengetari i njohur, Agim Gerguri, anetari i grupit “Fisniket”, ka kohe qe i ka munguar skenes muzikore. Tani ai ka vendosur te rikthehet tek publiku me nje album te ri, te cilin do ta lansoje brenda nje kohe te shkurter. Arsyeja e mosprezences se Agimit ne skene ka qene vijimi i studimeve, gjegjesisht specializimi te cilin eshte duke e kryer ne Tirane. “Jam duke specializuar ne restaurimin e pikturave ne Tirane, por edhe po shkruaj kenge te reja, po ashtu marr pjese edhe ne mbremje te ndryshme muzikore me grup, kohe pas kohe. Ka kohe qe nuk kam realizuar ndonje kenge apo klip te ri, per arsye te angazhimeve te mia me studimet dhe specializimi. Mirepo, t’ju them te drejten edhe kenga e mirefillte nuk po paguhet, jane duke u mbyllur edhe produksionet muzikore, sepse nuk mbijetojne nga pirateria”, shprehet ai per “Kosova Sot”. Agimi koheve te fundit ka nisur punen per realizimin e disa teksteve muzikore dhe shpreson qe te kete sukses. “Do te rikthehem ndoshta me nje album, sepse jam duke shkruar kenge te reja, e me kismet…te shohim. Shpresoj te kem sukses”, shton ai. /kosova sot/

Digjet Albumi i Papublikuar i Ritmit te Rruges
Puna nje vjecare e rap-grupit kosovar per albumin e ri, Ritmi i Rruges, eshte djegur ne kompjuterin e kompozitorit. “Ishte planifikuar qe albumi i grupit te dilte gjate ketij muaji, por kenget duhet te ri-incizohen pasi qe kompjuteri ku kane qene kenget origjinale te grupit jane shlyer nga memoria e kompjuterit”, ka thene nje burim shume i afert me grupit. Ritmi i Rruges, pjese e te cilit eshte edhe zedhenesi i Qeverise se Kosoves, Memli Krasniqi, do te dilte ne treg pas pothuajse tri vite pauze te ketij grupi. Shkak per kete ishte thene se ishin studimet e Memlit ne Britani te Madhe ne te cilin vend ai kishte shkuar per te magjistruar ne Shkencat Politike. /express online/

Big Mama Pas Dobesimit Kryen Operacion Plastik
Nje diete e rrepte, koncerte dhe angazhime te shumta, emision te pelqyer nga shqiptaret ne Maqedoni, nje nderhyrje e vogel kirurgjikale ne nje klinike ne Turqi, ishte gjithe ky sukses i kalimit te kengetares nga nje mbipeshe e madhe ne nje figure te pelqyer. Tashme ajo mund te quhet seksi edhe pse pelqehej si e shendoshe edhe me heret. Nderhyrjen kirurgjikale ajo e zbuloi pikerisht ne emisionin e vet ku si te ftuar kishte nje mysafir special i cili kishte udhetuar nga Turqia ne Maqedoni enkas per emisionin e saj. Ishte pikerisht nje mjek i cili merrej me trajtime dhe operacione plastike. Ndoshta e kompleksuar nga pesha ajo ka vendosur te beje nje gje te tille, por duke mos ditur qe kjo gje do te kete pasoja te vogla pasi do t’i duhej edhe ndonje nderhyrje kirurgjike. Pasi menjanoi kilogramet, lekura e trupit filloi te varej derisa vendosi qe te udhetoje per ne Turqi, atje ku edhe beri nderhyrjen. /panorama/

Arbana Osmani feston ditelindjen tek “Urgjenca”
Vetem pak dite para mbylljes se programit te suksesshem “Big Brother” i cili drejtohet prej saj, Arbana ka festuar ditelindjen ne nje ambient miqsh, kryesisht kolege me te cilet punon prej vitesh ne televizion dhe ne radio. Ka zgjedhur Pub “Urgjencen” per te mbledhur miqte e saj dhe eshte ndjere pak ne faj per faktin se ka mundur te beje nje darke me pak miq dhe nuk ka mundur te ftoje te gjithe ata qe do te deshironte. Mbase edhe impenjimet e spektaklit kane bere qe ajo mos ti perkushtohej shume pas ditelindjes. Te ftuar kane qene Xhemi Shehu, Albana Osmani, Eno Popi etj, por nuk mungonte edhe i dashuri i saj me te cilin eshte e lidhur tashme prej tete vitesh por qe nuk preferon te fotografohet. Miqte kane krijuar nje atmosfere te kendshme dhe i kane uruar Arbanes per ditelindjen. Sa per dhuratat nuk mesuam asgje pasi vete Arbana nuk donte qe te jepte shume detaje. Sa per moshen, as ate nuk e dime me saktesi. Thone qe ka festuar 26 vjetorin, por gjithsesi mos e merrni si informacion te sakte. /panorama/

Arta Dobroshi Le Albanin, Tash Me Frajer Belg
Perpos sjelljes se premieres se filmit “Heshtja e Lornas”, aktorja kosovare Arta Dobroshi ne Kosove ka ardhur edhe me te dashurin e saj me te ri qe eshte belg. Edhe perkunder hulumtimeve qe jane bere per t’ia mesuar emrin e te dashurit te Artes “Bluetooth” nuk ka arritur ta bej kete por lexuesit shqiptare do te njoftohen edhe per kete dashuri te re te Artes. Me pare, aktorja kosovare ishte ne lidhje me aktorin Alban Ukaj me te cilin ishte perfolur neper media qe jane edhe te fejuar por gjerat si duket kane marre kahje te kundert gjate xhirimit te filmit “Heshtja e Lornes”. Mesohet po ashtu se i dashuri i ri i Artes eshte kameraman i njohur dhe eshte duke ndihmuar aktoren per t’u ngritur ne karrieren e saj, e cila ka pasur nje hov te madh gjate vitit 2008. Pavaresisht kesaj lidhje te re, Arta gjate premieres eshte shoqeruar me Albanin dhe si duket nuk ia kane marre inat njeri-tjetrit pavaresisht deshtimit te lidhjes se tyre. Nje burim ka thene per “Bluetooth” se Arta madje ka filluar edhe te bashkejetoj me te dashurin nga Belgjika dhe kjo eshte arsyeja se pse ajo me shume rri jashte Kosoves sesa brenda saj. /gazeta shqiptare/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Linda Halimi wins Top Fest 6
The new singer from Kosovo (Ferizaj) was declared winner of the edition of the 6-Top Festit that for the first time was recorded and was broadcast in High Definition system marks a new era in television broadcasting in Albania. With the song "daydream" of the trophy she won 10 thousand euros, leaving behind very strong competitive. Emocionuar too surprised by the price and the big Top Fest, Linda said: "It is the feeling of papershkrueshme! Ever in my life I have not made of this." In this edition ran 269 artists, and after a difficult selection, only 22 finalists were selected, 17 of which took prices, including the Grand Prix of 10 thousand euros. / tch /

Driton Sopa, seeks fame with Videoklipin "know"
New singer, Driton Sopa, has just conducted the first klipin with which klip aims to succeed. For this klip He has collaborated with singer known Hekuran Krasniqi, who has made regjine of videoklipi. "That it videoklipi my first as solo singer. Videoklipi titled "know" and I think that is very professional and meets the conditions to be transmitted through our televisions. Klipin have implemented production "Vdeo Art" from Gjilan, who are very professional in this work, while regjine has Hekuran Krasniqi. Videoklipi Korisha and is filmed in part in Pristina, "says singer Sopi. Meanwhile, orchestrating the music and the song has made Hekuran Krasniqi, while the text is written Granit Gashi, while kenga is recorded in the benchmark study "Dj Cimi. / Kosova Sot /

Agim Gerguri and "noble" soon with new album
Singer known Agim Gerguri, member of the group "noble", has long lacked the musical scene. Now he has decided to return to the public with a new album, which will lansoje within a short time. The reason mosprezences dawn in scenes that have been following the studies, ie specialization, which is conducted in Tirana. "I am specialized in the restoration of paintings in Tirana, but also is writing new songs, also take part in various musical evening with the group, time after time. There is no time to implement any new klip kenge or, for reasons of my commitments to research and specialization. However, you say the right even of genuine kenga not paid, are being closed and musical productions, did not survive because of piracy, "he says for the" Kosova Sot ". Agimi Recent work has begun for the realization of some musical texts and hopes to have success. "You will perhaps recall an album, because I am writing new songs, and kismet to see .... I hope to obtain success, "he added. / Kosova Sot /

Burn album unpublished pace of road
Work of Rap-a-year group for Kosovo's new album, The pace of the road, is burned in computer composer. "It was the group's album was scheduled to appear this month, but must be re-kenge incizohen computer after you have been kenge where the original group are removed from the computer memory," said a source very close to the group. The pace of the road, part of which is also government spokesman Kosovo, Krasniqi Memli, will appear in the market after nearly three years to break this group. Reason for this was said were Memli studies in the UK in which country he had gone to magjistruar in Political Science. / Express online /

Big Mama Performs After weakening operation Plastik
A strict diet, concerts and numerous commitments, the program favored by the Albanians in Macedonia, a small surgery in a clinic in Turkey, all this success was the passage of an overweight singer from the great figures in an enjoy. Now it can be called sex, even though pelqehej as healthy even earlier. Surgical intervention she revealed in the show where his guests had as a special guest who travel from Turkey to Macedonia enkas for her show. It was exactly a doctor who dealt with the treatment and plastic surgery. Perhaps the kompleksuar by weight it has decided to do such a thing, but not knowing that this will be the consequences will be as small as any surgical intervention. After menjanoi kilogram, leather body began up until you decided to travel to Turkey, where the intervention made. / Panorama /

Arbana Osman celebrates birthday in "Emergency"
Just days before closing the program successful "Big Brother" who directed its Arbana birthday is celebrated in an environment of friends, mostly with colleague who works for years in television and radio. Pub has chosen "urgency" to gather her friends and has felt little guilt for the fact that we could make a dinner with some friends and could not invite all those who would like. Even occupation of spektaklit have made it not much after perkushtohej birthday. Have been invited to Jamie Shehu, Albana Osmani, Eno pop etc, but not the absence of love with her which is about eight years now, but prefers not to be photographed. Friends have created a pleasant atmosphere and have Arbanes wish for your birthday. As for gifts not learned nothing after Arbana did not want them to give more details. As for age, or it does not know exactly. Say is celebrating 26 years, but do not get as accurate information. / Panorama /

Arta Dobroshi Le Alban, Now With Frajer Belgium
In behavior that the film premiere "Silence of Lornas, actress Arta Dobroshi Kosovo Kosovo has come with her boyfriend who is the new Belgian. Despite surveys that have been made to learn the name of love Artes "Bluetooth" has failed to do this but Albanian readers will notice this love for new Artes. Earlier, Kosovo was the actress in connection with the actor with whom Ukaj Alban was perfolur through media that are also engaged, but things appear to have the opposite kahje during the shooting of the film "Silence of Lornes. Also learned that love is the new Artes cameraman known actress and is helping to raise in her career, which have a greater momentum during the year 2008. Despite this new connection, Arta is the premiere accompanied by Alban and apparently do not have dander each other despite the failure of their connection. A source has said the "Bluetooth" Arta even that has begun to coexist well with the boyfriend from Belgium and this is why the more she stays abroad than within it. / Albanian newspapers /
]]

Sunday, 15 February 2009

Memli Krasniqi i Rikthehet Muzikes!

Memli Krasniqi
/photo public domain

Intervista: MEMLI KRASNIQI
Repisti qe u be deputet rrefen dashurine per Boren

Rrefen njeri nga djemte e grupit “Ritmi i rruges”, sot krahu i djathte i Hashim Thacit

Mund te duket si kthim pas ai nga politika, ne muzike serish. Per vete Memli Krasniqin jo. Tani qe ka veshur kostumin serioz, si krahu i djathte i Hashim Thacit, shume do mendonin se pantallonat e gjera te reperit dhe floket e gjata te lidhura pas, nuk jane me per te. Se ne cilin stil do te rishfaqet pak rendesi ka, por nje gje eshte e sigurt qe do t’i kthehet muzikes, sepse po punon per albumin e tij te katert. Sapo ka mbushur 29 vjec dhe eshte bere babai i Bores 9- javeshe. Per here pare publikon per “Panorama Plus” fotot me te bijen, ndersa tregon se cfare ka ndryshuar realisht ne jeten e tij. Nga ‘Ritmi i rruges” si kengetar, ne ritmin e punes si deputet i PDK-se dhe zedhenes i Kryeministrise se Kosoves, i vetmi zakon qe i ka mbetur eshte deshira per te gdhire netet.

Para pak ditesh kishit ditelindjen, u bete 29 vjec. Si e festuat?
Ishim nje grup prej rreth njezet shokesh me te cilet festuam, dhe qe e kemi bere tradite prej vitesh te festojme ditelindjet e njeri-tjetrit.E reja e fundit eshte ardhja ne jete e vajzes Bora. Si ka ndryshuar jeta juaj dhe e bashkeshortes Meliza?
Padyshim qe eshte ndryshimi me i madh ne jete dhe sidomos ne aspektin emocional. Tani mbi gjithcka eshte Bora.

Nderkohe kater muaj pune si zedhenes i qeverise, si i keni kaluar?
Po jane kater muaj dhe 24 ore pune ne dite me shume stres dhe pergjegjesi, por nuk mund ta fsheh qe eshte nje pune qe me jep kenaqesi, dhe qe me jep privilegjin qe te jem ne brendesi te te gjitha ngjarjeve politike.Dhe kur mendon se keni qene nje kengetar, qe rrinit zgjuar naten dhe flinit diten. Si ka ndryshuar ky regjim dhe ritem pune?
Nuk ka ndryshuar aq shume per faktin se ende fle vone, nga ora 02:00 – 03:00 por qe me duhet te zgjohem me heret, ne ora 08:00. Shume pak ore gjume, por qe arrij ta perballoj.

Aktualisht ju lidh puna shume me gazetaret, cfare marredhenie keni me ata?
Shume te mira, jam korrekt me ta, mundohem t’i ndihmoj ne punen e tyre duke u dhene informacione te shpejta, te sakta dhe te qarta ne lidhje me punen e qeverise. Ju u bete i njohur si kengetar.

Me hyrjen ne politike a kane ndryshuar shijet tuaja per muziken?
Jo, une vazhdoj te degjoj zhanret qe kam degjuar me heret, vecanerisht muzike soul klasike.

Meqe jemi tek muzika, c’behet me grupin “Ritmi i rruges”, do vazhdoni?
Ne fakt grupi “Ritmi i rruges” vazhdon te ekzistoje, perkunder angazhimeve te mia dhe te Arbrit. Jemi duke punuar per nxjerrjen ne treg te albumit tone te ri, perfundimin e rreth 15 kengeve qe permban ky album, dhe per se paku realizimin e nje videoklipi te ri.

Ritmi Rruges

Ju personalisht jeni marre me muzike qe nga viti 1995, ndersa me “Ritmin e Rruges” keni publikuar tri albume; “Bota eshte e jona”, “Obsesion”, dhe “Perjetesisht”. Si do shfaqeni kete here ne klip?
Ate s’e di as une tani. Varet nga perzgjedhja e kenges qe do vendosim ta bejme klip, si dhe nga idete e regjisorit.

Me ke do bashkepunoni, dhe cfare rryme do te jete muzika?
Ne po punojme si gjithmone me Enis Presheven dhe disa producente amerikane. Albumi do te jete vazhdimesi e stilit te grupit “Ritmi i rruges”, me te cilin jane mesuar te na njohin fansat. Tekstet vazhdoj t’i shkruaj vete, frymezuar nga realiteti dhe problemet qe ndeshemi perdite.

Sa e mundur eshte per imazhin e nje politikani te ridale ne treg si kengetar?
Jo, nuk kam hequr dore nga muzika, pasi ajo eshte nje pjese e rendesishme e jetes sime. Ndryshimi qendron se krijimtaria yne ka intensistet me te ulet, dhe po mungojme ne skenat e koncerteve.

Jeni dhe Keshilltar Politik i Kryeministrit Hashim Thaci. Per cfare e keshilloni me teper?
Punoj me Kryeminstrin Thaci qe gati pese vitesh dhe jam shume i kenaqur me kete pozicion. Ai eshte i palodhshem, shume dinamik dhe shume perkrahes. Natyra e punes sime eshte e tille qe me duhet te komunikoj me te pothuaj per cdo zhvillim, dhe ne keto raste i jap edhe mendimet e mia.

Cfare do te dominoje ne te ardhmen e Memlit, politika apo muzika?
Me kalimin e kohes ndryshojne edhe prioritet. Jam shume i kenaqur me krijimtarine muzikore deri tani, por qe mund te them prioriteti im eshte politika.

Tashme e vizitoni shpesh Shqiperine si nje politikan. Si iu duket politika shqiptare?
Mund te them se krahasuar me Kosoven, politika ne Shqiperi ka tension dhe diskordance. /klotilda harka/panorama/14.02.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Tuesday, 9 December 2008

Memli Krasniqi Behet Baba!

Memli Krasniqi
/photo public domain/

Memli Krasniqi behet baba!

Zedhenesi i Qeverise se Kosoves, njeheresh edhe deputet i PDK-se ne Parlamentin e Kosoves, Memli Krasniqi eshte bere baba. Memli dhe gruaja e tij, Meliza, kane nje vajze, te cilen e kane pagezuar me emrin Bora. Memli dhe Meliza jane martuar gjate muajit korrik te ketij viti. Pak kohe para dasmes, cifti ishte pare se bashku ne promovimin e video-klipit “Vetes” te kengetares nga Shqiperia, Elvana Gjata. /express live/08.12.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online