All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Miss Kosova. Show all posts
Showing posts with label Miss Kosova. Show all posts

Saturday, 15 October 2011

Gentiana Cana Perfaqeson Kosoven ne Miss Intercontinental


Genta, motra e Lorik Canes perfaqeson Kosoven ne “Miss Intercontinental”

Eshte vetem 22 vjece dhe synon te behet akoma me e famshme duke i hyre rruges se modelizmit. Genta eshte motra e futbollistit shume te famshem shqiptar Lorik Cana, nje bukuroshe, qe popullariteti nuk i ka munguar ne mbare Kosoven. Syri i meshkujve gjithmone ka qene i fokusuar tek ajo, fale hireve te bukura femerore qe disponon si dhe genit te trasheguar nga prinderit, duke marre parasysh edhe villain, nje tip qe gjithmone sulmon zemrat e femrave. Genta ka fituar kuroren e “Miss Intercontinental Kosova 2001” duke fituar keshtu te drejten e perfaqesimit te Republikes se Kosoves ne eventin e bukurise “Miss Intercontinetal 2011” ,qe kete vit mbahet ne Spanje. Studente e ekonomikut, qe njeh shume mire gjuhen angleze dhe portugeze, me permasa 90-67-65 si dhe fanse e flakte e notit, filmit dhe leximit, ajo prezantohet keshtu: “Une jam Gentiana Cana, e zgjedhur nga Republika e Kosoves per te perfaqesuar shtetin tim ne “Miss Intercontinenta 2001” ne Orihuela/Alicante. Jam e bija e Leonora Hashani-Cana dhe jam e lindur me 28 shtator 1989 ne Kosove, studente e ekonomikut ne Universitetin e Prishtines. Ambiciet e mia ne karriere jane qe te mund te menaxhoj punen time, dhe jam optimiste e madhe”,- ka thene Genta Cana ne faqen zyrtare te “Miss Intercontinental”. /panorama/tetor 2011/

Tuesday, 7 June 2011

Arbnora Ademaj, Intervista Zeri Qershor 2011

photo credit: Bashkim Hasani
Dashuria lind papritur

Arbnora Ademaj mund te cilesohet si modelja me me fat, pasi ajo ne cdo performance te saj garuese, eshte shperblyer me ndonje cmim. Tani se fundi Arbnoren e kemi pare edhe ne rolin e prezantueses, ku bashke me Shukin ka udhehequr per gjashte jave me radhe reality show-n ‘Vip shpija’. Per me shume rreth kesaj pervoje dhe cdo gje tjeter flet per “Zeri-n”.

Pervec qe jeni modele, tani po e sprovoni veten edhe ne prezantim, cila eshte pervoja juaj?
Sa i perket prezantimit eshte hera e pare qe e kam sprovuar veten ne kete fushe. Per 6 jave kam udhehequr bashke me Shukin reality show-n ‘Vip shpija’, ku kam fituar nje pervoje mjaft te mire. Oferta me ka ardhur nga organizatoret e ketij reality, kam kaluar shume mire dhe tani mund te them se jam e gatshme per te udhehequr edhe ndonje emision tjeter.

Thursday, 2 June 2011

Morena Taraku Kesaj Rradhe ne Mongoli...

Morena serish ne shtetet aziatike

“Miss kosova 2010”, Morena Taraku, niset serish per ne shtetet aziatike, kesaj radhe ne Mongoli. Morena ka treguar per Telegrafin se eshte ftuar nga “Miss Mongolia” dhe presidenca e Mongolise.

Morena eshte njera ndere Shqiptaret e para qe shkel disa here ne shtetet aziatike aziatike per te prezantuar bukurine shqiptare.

Ajo do te merr pjese ne nje “Fashion Shou” ne Mongli qe do te mbahet me 5 qershor. Pervec Morenes do te kete mysafire nga e gjithe bota. /telegrafi/qershor 2011/

Sunday, 22 May 2011

Aferdita Dreshaj Favorite ne Miss Universe 2011

Aferdita Dreshaj, favorite per kuroren e “Miss Universe”

Ka shume mundesi qe ne shtator te ketij viti, modelja dhe kengetarja Aferdita Dreshaj- “Miss Universe Kosova”, te kthehet nga Brazili me kuroren e “Miss Universe 2011” mbi krye. Te pakten ne 5-shen e vajzave me te bukura ajo do te jete me siguri, gje qe eshte konfirmuar nga te gjitha shkrimet dhe parashikimet online qe serviren ne internet kohe pas kohe. E fejuara e Shpat Kasapit, Aferdita, u kurorezua si “Miss Universe Kosova” me 15 janar te ketij viti, ne Prishtine. 24-vjecarja qe eshte 1.83 e gjate dhe qe ka nje karriere te gjate ne modelim, mendohet se ne San Paulo te Brazilit do te jete ne konkurrence te forte me “Miss Nicaragua”, “Miss Puerto Rico”, “Miss Colombia” etj.

Friday, 18 June 2010

Keshtjella Pepshi Me Optimizem Drejt Las Vegasit!

“I pelqen t’i ndihmoje njerezit”

Pas suksesit te Marigona Dragushes ne “Miss Universe 2009”, ne kete eveniment pritet te marre pjese Keshtjella Pepshi. Bukuroshja kosovare, e cila jeton ne Zvicer, flet per planet e saj dhe synimet qe deshiron t’i arrije ne “Miss Universe”.

Sapo ka marre kuroren e me te bukures se Kosoves, nderkaq ne Las Vegas do te perpiqet te fitoje kuroren e me te bukures se botes, madje duke arritur suksese me te medha se Marigona Dragusha. Kjo eshte “Miss Kosova Universe 2010” Keshtjella Pepshi, e cila flet per studimet, dashurine, planet dhe per suksesin e arritur ne Miss Universe Kosova 2010.

Roze: Fillimisht, cila eshte CV-ja e Keshtjella Pepshit
Pepshi: Po, jam Keshtjella Pepshi nga Peja, kurse jetoj bashke me familjen time ne Zvicer qe shume vite.

Roze: Na tregoni me cfare merret Keshtjella dhe cilat jane planet e ardhshme?
Pepshi: Une jam studente e dermatologjise. Ishte deshira ime qe te studioj kete drejtim, sepse me pelqen qe t’u ndihmoj njerezve ta kene nje lekure te shendoshe. Kurse sa i perket planit tim ne te ardhmen, do te mundohem qe t’i perfundoj studimet, pa marre parasysh se do te kem ndoshta me pak kohe sesa me pare. Sapo kam fituar cmimin e Miss Universe Kosova, pra me pret nje sfide para vetes, e per te cilen duhet pune intensive, sepse e ndiej obligim shpirteror qe ta prezantoj sa me denjesisht shtetin tone te dashur Republiken e Kosoves, shtetin me te ri ne bote, kurse ne anen tjeter shtetin me te vjeter me kulture te lashte ne Ballkan e Evrope. Andaj, eshte heret t’ ju japi nje pergjigje definitive ne kete pyetje, sepse, sic ju thash, une tani kam disa plane ne te ardhmen.

Roze: Ju do te perfaqesoni Kosoven. Si ju ben te ndiheni ky fakt?
Pepshi: Po, vertet me date e 30 maj te vitit 2010, une mora cmimin e Miss Universe Kosova 2010 qe ishte i organizuar me shume korrektesi dhe seriozitet te madh nga zoteri Agron Selimi dhe zonja Mina Selimi, te cilet kane dhene gjithe potencialin e vet qe mbremja e Gala Shoe Miss Univers Kosova ne Sheshin 21 te jete sa me i suksesshem. Vlen te theksohet se na kane ofruar respekt dhe dashuri te mjaftueshme, sikur te na kishin femijet e vet, sidomos zonja e nderuar Mina Selimi, e cila zevendesonte mungesen e nenave tona gjate qendrimit tone atje ne Hotel Kalaja ne Vushtrri. Ta fitosh kete cmim, pra te identifikohesh si bukuroshja e vendit, vertet eshte nje ndjenje e mire, ndjehesh krenare dhe e lumtur. Kete nuk do ta thosha vetem une, por do ta thoshte secila vashe qe do ta fitonte kete cmim, per shtetin e Republikes se Kosoves, i cili eshte cmim me karakter shteteror qe do ta prezantoj shtetin tim Republiken e Kosoves ne Miss Universe qe do te organizohet ne Las Vegas . Une jam fascinuar kur kam pare ne Kosove mjaft vasha te bukura, sepse Kosova njihet si shtet me djem dhe vasha shume te bukura, andaj edhe ia vlen qe te ndjehem shume e gezuar e lumtur dhe krenare per kete.

Roze: Sa mendoni qe do ta keni te veshtire te merreni me kete profesion?
Pepshi: Po, cdo profesion ka veshtiresite e veta, por ky eshte nje profesion qe do me shume pune, pra pune intensive. Une e them keshtu, ani pse ende nuk jam futur ne brendine e tij, por shpresoj se do ia dal, sepse e kam dashur qe ne femijeri dhe kjo tash mua me jep motiv qe te eci perpara, sepse pa veshtiresi dhe mund asnje profesion nuk mund te pervetesohet.

Roze: Per ju me shume ka vlere bukuria apo mencuria?
Pepshi: Per mua bukuria ka vlerat e veta, pra pamjen e bukur fizike. Por, mencuria ia shton edhe me teper bukurine fizike njeriut. Pra, bukuria dhe mencuria jane dy komponente qe njeriun e bejne te lumtur.

Roze: Si e sheh veten pas 10 viteve?
Pepshi: Per kete pyetje eshte veshtire te jap nje parashikim, sepse eshte shume heret. Une mendoj se duhet te them keshtu, njeriu duhet ta ndjeje dhe t’i gezohet te sotmes dhe te prese me deshire te nesermen per sukseset e reja qe do vine. Kurse pas 10 viteve, mendoj se askush nuk mund ta jape nje parashikim, se cfare do ndodhe dhe si e sheh veten. Pra, me se miri eshte qe t’i gezohem cdo dite kur zgjohem shendosh dhe mund te punojme per te nesermen.

Roze: A jeni e dashuruar? Dhe si e kupton ti dashurine
Pepshi: Sa i perket kesaj pyetjeje, une nuk jam ende e dashuruar, por dashuria per mua eshte e shenjte. Pra, e dua shume mamin dhe vellane. Keta per mua jane drita e jetes, kurse dashuria qe do lind ne te ardhmen, edhe ajo e ka vendin e vet. Por, njehere une do t’i futem profesionit tim dhe do te punoj me perkushtim te madh. /anzotika kelmendi/gazeta express/qershor 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

"I like helping people"

Following the success of Marigona Dragushes the "Miss Universe 2009", in this event are expected to participate Pepshi castle. Beauty Kosovo, who lives in Switzerland, speaks about its plans and goals that we want to achieve the "Miss Universe".

Once received the crown of the bukures of Kosovo, while in Las Vegas will try to win the crown of the bukures the world, with even greater success than Marigona Dragusha. This is "Miss Universe Kosova 2010" Pepshi castle, which speaks for the university, love, plans and achieve success in the Miss Universe 2010.

Pink: First, what is the CV of the Keshtjella Pepshit?
Pepshi: Yes, I Pepshi castle from Peja, and live together with my family in Switzerland that many years.

Pink: Tell us what deals with the castle and what are future plans?
Pepshi: I am a student of Dermatology. It was my desire to study this area, because I like to help people to have a healthy skin. But my plan regarding the future, will try to finish their studies, regardless of whether I have probably less time than before. Once I won the Miss Universe, so the hosts a first challenge yourself, and for which intensive work, because I feel that spiritual obligation to introduce how to worthily of our beloved country the Republic of Kosova, the new country in the world , while the other side of the old country with ancient culture in the Balkans and Europe. Therefore, it is too early t 'give you a definitive answer to this question, because, as I told you, I now have some plans in the future.

Pink: You will represent Kosovo. Makes you feel like this fact?
Pepshi: Yes, really dated May 30, 2010, I received the prize of Miss Universe 2010 which was organized with very great seriousness and correctness of Mr and Mrs Mina Selimi Agron Selimi, who have given all its potential Shoe Gala that evening of Miss Universe in 21 Square be as successful. It's worth mentioning that we have provided sufficient respect and love, like us had his children, especially the honorable Ms. Mina Selimi, which replace the lack of Our mothers during our stay there in the Castle hotel in Vushtrri. To win this award, so to login as Beauty and the country is a really good feeling, feel proud and happy. I say this not only me, but will say that each girl will win this award, the state of the Republic of Kosovo, which is state character award that will introduce my country Republic of Kosovo in Miss Universe to be held in Las Vegas. I'm fascinated when I have seen in Kosovo very beautiful maidens, because Kosovo is recognized as a state with boys and very beautiful maidens, and so worth it to feel very happy and glad and proud of it.

Pink: What would you think that is difficult to deal with this profession?
Pepshi: Well, every profession has its own difficulties, but this is a profession to be more work, so work intensive. I say so, even though I am not yet inserted inside it, but I hope it will come off, because I've loved since childhood and now it gives me reason to walk forward, because without difficulty and no occupation can not can be absorbed.

Pink: For you are worth more beauty or sage?
Pepshi: For me, beauty has its values, so beautiful physical appearance. But, he adds sage and more human physical beauty. So, beauty and sage are two components that make the man happy.

Pink: How do you see yourself in 10 years?
Pepshi: For this question is difficult to give a prediction, because it is too early. I think it should say so, one needs to feel and be pleased to host today and tomorrow with the desire for new successes that will come. But after 10 years, I think nobody can give a prediction, what will happen and how you see yourself. So it is best to be glad every day when I wake up healthy and can work for tomorrow.

Pink: Are you in love? And as you understand love?
Pepshi: Regarding this question, I am still in love, but love for me is sacred. So much I love my mom and brother. These to me are the light of life, but love to be born in the future, it too has its place. But once I sink to my profession and will work with great dedication.
]]

Sunday, 30 May 2010

Miss Universe Kosova 2010 - Keshtjella Pepshi


/photo beat baschung/

Keshtjella Pepshi nga Zvicra - Miss Kosova 2010

Juria profesionale e "Miss Kosova - 2010" e perbere nga Fadil Berisha, William Wolker, Marigona Dragusha, Njomza Rozhaja, Mina Selimi dhe Blerim Hoxha... per Miss Kosova sivjet zgjodhen te rene nga Zvicra (me origjine nga Juniku) Keshtjella Pepshi e cila do te jete kandidate nga Kosova per "Miss Universe 2010". Keshtjella pas fitores per "Miss Kosova" ka pershendetur familjen e saj, jurine profesionale dhe kombetaren...

Sot (me 29.05.2010) ne Prishtine u mbajt evenimenti i seleksionimit te "Miss Kosova - 2010" me karakter shteteror ku u ndoq nga personalitete vendore, nga mediume te shumta nacionale dhe qindra pjesemarres nga Kosova dhe trojet tona etnike shqiptare. Kandidatet per Miss Kosova prezentuan vajzat me te bukura shqiptare jo vetem nga Kosova por edhe nga vendet perendimore qe kishin ardhur te venin ne test fatin dhe bukurine e tyre. Megjithese, sipas drejtuesit te ketij evenimenti "Miss Kosova" z.Agron Selimi "konkurrenca ishte mjaft e madhe, por bukuria dhe sharmi i Keshtjelles beri qe juria profesionale dhe publiku te percaktohet pa dilema per Keshtjella Pepshin si Miss Kosova 2010".

Keshtjella Pepshi (21 vjeqare ) nga Berni i Zvicres eshte studente dhe jeton me prinderit dhe familjen e saj ne Bern te Zvicres qe 20 vjet. Fituesja e kurores per "Miss Kosova 2010" i ka deklaruar kombetares "Bota sot" se "jam e kenaqur per kete vleresim nga juria profesionale dhe publiku im shqiptar. Zgjedhja ime ne Miss Kosova eshte merite natyrisht e imja , por edhe e nenes sime dhe mbare familjes qe me kane perkrahur. Ketu nuk do te mundem t'mos e permendja edhe perkrahjen e plote te kombetares "Bota sot" e cila me ka ngritur ne kete sukses qe m'u nda mua sonte ketu ne Prishtine.."

Per fitoren e Keshtjelles, nena e saj znj.Zize Pepshi, kryetare e LDD-se ne Zvicer ashtu e emocionuar dhe i deklaroi kombetares "Bota sot" se "zgjedhja e sontme e vajzes sime per Miss Kosova este nje fitore dhe sukses jo vetem i Keshtjelles apo familjes sone Pepshi, por edhe i Kosoves dhe miqve tane ne Zvicer. Une nga zemra do ta kisha falenderuar sidomos gazeten kombetare "Bota Sot" e cila ka perkrahur dhe ka ndjekur vazhdimisht aktivitetin e Keshtjelles nga kandidimi dhe suksesi, fitorja e saj ne Miss Bern 2010 e deri tek fitorja e sontme ne Miss Kosova 2010 e cila neser do te prezentoj shtetin tone ne Miss Univers ..."

Keshtjella nga kjo mbremje u ndate me dy gezime, nje per shkak se u zgjodh bukuroshja e Kosoves, por edhe ajo se neser do te prezentoje bukurine shqiptare, respektivisht Republiken e Kosoves ne Miss Univers 2010. Vetem pak dite para se Keshtjella te zgjidhet Miss Kosova 2010 gazeta "Bota sot" kishte shkruar shkrimin me titull "Bukuria zvicerane dhe shqiptare ne Bern mahniti publikun boteror" e cila kishte korrur sukses ne Miss Berna 2010 ne mesin e bukurosheve boterore qe jetojne dhe veprojne ne Zvicer. /bota sot/maj 2010/

Shpallja e Miss Universe Kosova 2010 RTV21 - Coronation


Miss Universe Kosovo 2010 - Bikini Walk


Miss Universe Kosovo 2010 - Evening Gown Walk


Miss Universe Kosovo 2010 - Awards

- - - - - - - - - -
20 kandidatet per Miss Universe Kosova 2010:
01. Naxhije Statovci
02. Keshtjella Pepshi (Miss Universe)
03. Albulena Beqiri (2nd runner up)
04. Blerta Kastrati (Miss Press)
05. Anita Berila
06. Florentina Shala
07. Valmira Sylejmani
08. Marigona Matoshi
09. Albulena Grajqevci (1st runner up)
10. Diona Shala
11. Fjolla Daci
12. Shqipe Mahmutaj
13. Qendresa Muqolli
14. Ilirjana Rrustaj
15. Pranvera Provliu
16. Albulena Berisha
17. Agnesa Gashi (Miss Photogenic)
18. Xhylie Nura (Miss Internet)
19. Violeta Gashi
20. Yllka Spahia


- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Keshtjella Pepshi from Switzerland - Miss Kosova 2010

Professional jury of "Miss Kosovo - 2010" composed by Fadil Berisha, William Wolker, Marigona Dragusha, Njomza Rozaje, Mina Selimi and Blerim Hoxha ... Miss Kosova selected for this year dropped from Switzerland (originating from Junik) Pepshi Keshtjella which will be the candidate from Kosovo for "Miss Universe 2010. Keshtjella after winning the "Miss Kosova" has welcomed her family, professional and national jurine ...

Today (to 05/29/2010) event was held in Pristina selection of "Miss Kosovo - 2010" of state character which was attended by local dignitaries, many from national media and hundreds of participants from Kosovo's ethnic Albanian and our lands. Presented candidates for Miss Kosova Albanian beautiful girls not only Kosovo but also from western countries who came to mounting test their luck and beauty. Although, according to leaders of this event "Miss Kosovo" z.Agron Selimi "competition was quite large, but the beauty and charm that made the Keshtjella a professional jury and the public to determine without ambiguities the Keshtjella Pepshi as Miss Universe Kosovo 2010.

Pepshi Keshtjella (21 years) from the Swiss Bernie is a student and lives with her parents and family to Switzerland in Bern to 20 years. The winner of the Crown for "Miss Kosova 2010 'declared national" world today "that" I am happy for this assessment by a professional jury and my Albanian public. My choice in Miss Kosovo is of course merit of mine, but my mother and throughout the family to have supported. Here there can be mentioned t'mos full support of national "world today" which has raised in this success that I was splitting me tonight here in Pristina .. "

The victory of Keshtjella, her mother znj.Zize Pepshi, president of the LDD in Switzerland so excited and said the national paper "The world today" that "choice for my daughter tonight Miss Kosovo Este a victory and success not only of Pepshi Keshtjella or our family, but also Kosovo and our friends in Switzerland. I had the heart to thank especially the national newspaper "Bota Sot" who has consistently supported and followed the activities of Keshtjella from running and success of its victory in Miss Bern 2010 to tonights victory in the Miss Kosova 2010 that tomorrow will present our country in Miss Universe ... "

Keshtjella ended this evening with two joy, because one was elected the beauty of Kosovo, but also that tomorrow it will present the Albanian beauty, namely the Republic of Kosovo in Miss Universe 2010. Only a few days before Keshtjella in 2010 elected Miss Kosovo newspaper "Bota Sot" was written article titled "Beauty in Bern Swiss and Albanian public mahniti world" which had won the Miss Bern 2010 success among the lovely world to live and act in Switzerland.
]]

Saturday, 18 April 2009

Edona Maloku, Percjellesja e Pare ne "Miss Universe Kosova 2009"

Edona Maloku Miss Universe Kosova 2009
/photo art motion/

INTERVISTE: EDONA MALOKU, PERCJELLESJA E PARE NE “MISS UNIVERSE KOSOVA 2009”

‘SUEDEZJA’ SHPERBLEHET NE KOSOVE

“Per here te pare mora pjese ne nje gare te madhe bukurie, sic eshte “Miss Universe Kosova 2009”, dhe u shperbleva me cmimin e dyte”, ka thene Edona

Edona Maloku eshte vajza qe u kurorezua me cmimin “Percjellesja e Pare e Miss Universe Kosova 2009”, dhe ajo per te marre pjese ne kete gare bukurie kishte ardhur nga Suedia ne te cilin vend ka shume vjet qe jeton. Edona ne Suedi ka arritur te kete nje njohje te mire si modele e suksesshme, ndersa deshire e saj eshte qe edhe ne Kosove te behet e njohur. Ajo ndjehet e lumtur qe per here te pare ne Kosove po merr nje titull, per te cilen thote se eshte shume i vecuar per te. Rreth pjesemarrjes se saj ne kete gare dhe me gjere flet per “Kosoven Sot”.

CMIMI SI DHURATE

“Kosova Sot”: Keni ardhur nga Suedia per te marre pjese ne “Miss Univers Kosova 2009”. Cfare ju shtyri te merrni pjese?
Edona Maloku: Per here te pare mora pjese ne nje gare te madhe bukurie, sic eshte “Miss Universe Kosova 2009”, dhe u shperbleva me cmimin e dyte. Arsyeja perse erdha nga Suedia per te marre pjese ne kete gare ne Kosove ishte organizimi i mire nga Shtepia e modes “Art Motion”, ku fillimisht me ka pelqyer ekipi dhe realizimi i spektaklit. Por, nje shtytje me dha edhe familja, e cila me ndihmoi ne kete vendimmarrje.

Edona Maloku
/photo art motion, rtv21/

“Kosova Sot”: Tani jeni “Percjellesja e pare e Miss Univers Kosova 2009”, si ndjeheni?
Edona Maloku: T’ju them te drejten, ky cmim me erdhi si dhurate per te cilen nuk kam menduar shume. Natyrisht se te kesh cmimin e dyte ne “Miss Univers Kosova 2009” eshte nje ndjenje e vecante. Jam shume e lumtur per kete cmim dhe per kete i falenderoj te gjithe e posacerisht jurine.

“Kosova Sot”: E keni pritur kete cmim?
Edona Maloku: Ne realitet, nuk e prisja cmimin, madje as qe me ka shkuar mendja. Nuk kam ardhur nga Suedia per te rrembyer cmime te medha, por e deshi fati dhe u shperbleva. Ishte nje konkurrence e madhe dhe ishte veshtire per jurine, sepse te gjitha vajzat konkurruese kane qene te bukura, keshtu qe ishte e veshtire te dallosh me te bukuren.

E THJESHTE DHE E SINQERTE

“Kosova Sot”: Mendoni se e keni merituar cmimin?
Edona Maloku: Besoj se po, perderisa juria me ka dhene kete cmim.

Edona Maloku

“Kosova Sot”: Tani jeni mis, cfare ka ndryshuar ky titull tek ju?
Edona Maloku: Mendoj se nuk ka ndikuar asgje te personaliteti im ky titull. Vazhdoj te jem po ajo vajza e thjeshte, e sinqerte dhe e shoqerueshme. Edhe pse jam bere mis nuk me eshte rritur mendja.

“Kosova Sot”: Eshte hera e pare qe merrni pjese ne nje gare te tille?
Edona Maloku: Ne “Miss Univers Kosova” eshte hera e pare qe marre pjese. Ndersa me modelim merrem tashme tre vjet. Ne Suedi kam marre pjese ne shume sfilata bukurie, kam qene pjese e shume kompanive.

“Kosova Sot”: Eshte me lehte te ushtroni profesionin ne Suedi apo ne Kosove?
Edona Maloku: Ne realitet, ne Suedi ke me shume aktivitete per kete profesion, mirepo fama arrihet me ngadale. Ndersa ketu ne Kosove eshte me lehte dhe brenda nje kohe te shkurter mund te arrish shume. Por, kuptohet qe modelizmi ketu nuk ka shume perspektiv, andaj kjo dallon nga vendet e tjera.

“Kosova Sot”: Mendoni qe karrieren ta ushtroni edhe ne Kosove?
Edona Maloku: Po, besoj qe nje dite do te vije koha te kontribuoj per vendin tim, Kosoven. Mendjen e kam qe nje dite te kthehem per te jetuar ne Kosove. Por, nese do te isha kthyer ne Kosove do te me pelqente te punoja edhe si menaxhere.

MENAXHERJA E ARDHSHME

“Kosova Sot”: Me cfare merreni jashte modelimit?
Edona Maloku: Kam te kryer shkollen e mesme te mjekesise, kam punuar si infermiere. Kam punuar edhe si menaxhere e disa butiqeve ne Suedi, ndersa tani jam e perkushtuar me shume me modelim.

“Kosova Sot”: Si e kaloni kohen e lire?
Edona Maloku: Kohen e lire zakonisht e kaloj me shoqe, degjoj muzike etj.

“Kosova Sot”: Jeni e dashuruar?
Edona Maloku: Jo, nuk jam e dashuruar, besoj se ende jam e re dhe ka kohe per dashuri.

“Kosova Sot”: Merresh me ndonje aktivitet te lire sportiv?
Edona Maloku: Merrem me fitnes, ndonjehere kur kam kohe te lire.

Edona Maloku

“Kosova Sot”: Cilin ushqim preferoni me shume?
Edona Maloku: Nga ushqimet me shume preferoj llazanjen. Ndersa pija qe me pelqen me shume eshte xhusi.

“Kosova Sot”: Pasionet tuaja?
Edona Maloku: Hobi im eshte shetitja, me pelqen te shetis neper vende te ndryshme te botes, si SHBA, Spanje.

PLANET

“Kosova Sot”: Ndonje plan per te ardhmen?
Edona Maloku: Plane kam shume, por shpresoj qe me kohe t’i realizoj. Shpresoj qe sukseset e mia te nisin edhe ketu ne Kosove.

“Kosova Sot”: Ndonje mesazh per fund?
Edona Maloku: Te kemi vetebesim dhe te arrijme ate qe e pretendojme.
/kastriote bajrami/kosova sot/18.04.09/

LETERNJOFTIMI:
Emri: Edona
Mbiemri: Maloku
Vendbanimi: Suedi
Mosha: 22- vjecare
Pesha: 57 kg
Gjatesia: 1.72 cm
Ngj. e syve: e kalter
Ngj. e flokeve: e verdhe
Horoskopi: Virgjereshe
Hobi: Modelizmi dhe Fitnesi
- - - - - - - - - - - - - - - -
p.s. Disa pergjigje te Edones jane teper identike me ato te Marigones shih intervista. Ndoshta Kastriotja e "Kosova Sot" mund te na shpegoj ishte kjo nje interviste reale apo fiktive me Edonen?
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

INTERVIEW: Edona Maloku, 1st Runner Up in "Miss Universe KOSOVO 2009"
'Swedish' rewarded IN KOSOVO

"For the first time I participated in a race of great beauty, as" Miss universe 2009 Kosovo ", and was rewarded with second prize," said Edona

Edona Maloku is the daughter who was crowned with the price "1st Runner Up Miss Universe Kosova 2009", and to participate in this race beauty had come from Sweden in which the country has many years to live. Edona in Sweden has managed to have a better recognition as successful models, and its desire is that in Kosovo to become known. She felt happy that for the first time in Kosovo is a headline, which says it is too isolated to. About her participation in this race and wider speaks for "Kosova Sot".

PRICE AS GIFT

"Kosova Sot": You come from Sweden to participate in "Miss Kosova 2009 universe." What you shtyri to participate?
Edona Maloku: For the first time I participated in a race of great beauty, as "Miss universe 2009 Kosovo", and was rewarded with second prize. The reason why I came from Sweden to participate in this race in Kosovo was well organized by House of modes "Motion Art", where initially liked the team and realizing spektaklit. But given a push with the family, which helped with this decision.

"Kosova Sot": Now you "1st Runner UP Miss Universe Kosovo 2009", as you feel?
Edona Maloku: you say the right, with the price came as a gift for which I do not think more. Of course, the cash price in the second "Miss universe 2009 Kosovo" is a special feeling. I am very happy for this price for this and thank all of the particularly jurine.

"Kosova Sot": You have waited this price?
Edona Maloku: In reality, not the expected price, even that has gone mind. I did not come from Sweden for kidnapped big prices, but the fate of loved and rewarded. It was a great competition and it was difficult for jurine, because all the girls competing have been beautiful, so it was difficult to dallosh with bukuren.

Simple and sincere

"Kosova Sot": Think about the price you deserved?
Edona Maloku: I believe that yes, while the jury has given this prize.

"Kosova Sot": Now you mis, what has changed the title to you?
Edona Maloku: I think that there is nothing affected my personality this title. Remain, it is the daughter of simple, sincere and shoqerueshme. Although I do not mis the mind is increased.

"Kosova Sot": is the first time participate in such a race?
Edona Maloku: In "Miss universe Kosovo" is the first time participated. While modeling deal with already three years. In Sweden, I participated in many sfilata beauty, I have been part of many companies.

"Kosova Sot": It is easier to exercise the profession in Sweden or in Kosovo?
Edona Maloku: In fact, in Sweden have more activities for this occupation, but achieved fame slowly. While here in Kosovo is easy and within a short time, can achieve more. But understand that there is more here modelizmi perspective, so it differs from other countries.

"Kosova Sot": Remember that career to exercise in Kosovo?
Edona Maloku: Yes, I believe that one day will come the time to contribute to my country, Kosovo. Mind that one day I have to go back to live in Kosovo. But, if I will return to Kosovo would like to work as a manager.

Next Manager

"Kosova Sot": What modeling get out?
Edona Maloku: I have carried out secondary medical school, I worked as a nurse. I worked as a manager of some butiqeve in Sweden, and now I am more dedicated to modeling.

"Kosova Sot": How switch leisure?
Edona Maloku: leisure usually draw with friends, listen to music etc..

"Kosova Sot": You're the love?
Edona Maloku: No, I am not enamored, I believe that I am still young and has time for love.

"Kosova Sot": any activity dealing with free sports?
Edona Maloku: keep fitnes, sometimes when I have free time.

"Kosova Sot": What food would you prefer more?
Edona Maloku: From prefer foods with more llazanjen. Pija am While that is more xhusi.

"Kosova Sot": Your Passions?
Edona Maloku: My hobby is travelling, likes to wander through the different countries of the world, like USA, Spain.

PLANS

"Kosova Sot": Any plans for the future?
Edona Maloku: I have many plans, but hope that in time to come. I hope that my success to the launch here in Kosovo.

"Kosova Sot": Any message for the end?
Edona Maloku: we achieve self-sufficiency and what they claim.
]]

Saturday, 11 April 2009

Marigona Dragusha, Syte Kah "Miss Universe 2009" Bahamas

Marigona Dragusha
/photo kosova sot/

Interviste: Marigona Dragusha, “Miss Univers Kosova 2009”
Bukuroshja, tani sy e mendje nga ‘Miss Univers World’

“Jam shume e gezuar qe do ta perfaqesoj shtetin e Kosoves ne nje eveniment te madh, sic eshte ‘Miss Univers World’, dhe nuk do te kursehem fare ne kete perfaqesim,” ka thene Marigona

Eshte kjo bukuroshja prishtinase, e cila per here te pare mori pjese ne spektaklin e bukurise “Miss Univers Kosova 2009” dhe u shperblye me cmimin e pare. Marigona, 18- vjecare, ka nje stil joshes dhe ndihet shume e lumtur qe arriti te marre titullin e me te bukures ne kete gare. Rreth pjesemarrjes se saj ne spektaklin “Miss Univers Kosova 2009” dhe me gjere, Marigona flet per “Kosoven Sot”.

“Kosova Sot”: Sapo jeni kurorezuar me cmimin “Miss Univers Kosova 2009”, si ndjeheni?
Marigona Dragusha: Te fitosh titullin “Miss Univers Kosova 2009” eshte nje ndjenje e vecante. Jam shume e lumtur per kete cmim dhe per kete i falenderoj te gjithe, posacerisht jurine.

“Kosova Sot”: E keni pritur kete cmim?
Marigona Dragusha: T’ju them te drejten, nuk e prisja, sepse thuajse te gjitha vajzat konkurruese kane qene te bukura, keshtu qe ishte e veshtire te dallosh me te bukuren. Por, ja qe nuk e prisja dhe me erdhi si dhurate.

“Kosova Sot”: Mendoni se e keni merituar cmimin?
Marigona Dragusha: Perderisa juria me ka emeruar mis, atehere mendoj se e kam merituar.

“Kosova Sot”: Cfare ju ka bere juve te dalloheni nga te tjerat?
Marigona Dragusha: Mendoj se paraqitja ime ne sfilate dhe stili kane bere qe une te vecohem nga te tjerat.

“Kosova Sot”: Tani jeni mis, cfare ka ndryshuar ky titull te ju?
Marigona Dragusha: Mendoj se nuk ka ndikuar asgje te personaliteti im ky titull. Vazhdoj te jem po ajo vajza e thjeshte, e sinqerte dhe e shoqerueshme. Edhe pse jam bere mis nuk me eshte rritur mendja, ha ha ha. Une jam ajo qe kam qene, por njerezit po me bejne qe une te ndihem pak me e ngritur.

“Kosova Sot”: Si sillen fansat tuaj rruges?
Marigona Dragusha: Nga fansat e mi marre shume komplimente. Pas marrjes se cmimit “Miss Univers Kosova 2009” kudo qe dal ne rruge me japin komplimente dhe me pergezojne per titullin.

“Kosova Sot”: Eshte hera e pare qe merrni pjese ne nje gare te tille bukurie?
Marigona Dragusha: Ne “Miss Univers Kosova” eshte hera e pare qe marre pjese. Ndersa me modelim merrem keto dy vjetet e fundit.

“Kosova Sot”: Cila ka qene sfilata juaj e pare?
Marigona Dragusha: Pjesemarrja ime e pare ka qene ne “Ford Super Model of the Kosova” te Fadil Berisha. Ndersa kam pasur edhe disa pjesemarrje neper sfilata te ndryshme vendase, respektivisht ne prezantime te koleksioneve te disa kompanive vendase.

“Kosova Sot”: Eshte ky cmimi i pare qe e keni marre deri me tani?
Marigona Dragusha: Po, ky eshte cmimi i pare per te cilen meriten me te madhe e ka juria dhe publiku. Per pjesemarrjen time ne “Miss Univers Kosova 2009” me shtyri familja dhe shoqeria, te cilet i falenderoj shume.

“Kosova Sot”: Tani do ta perfaqesoni Kosoven ne “Miss Univers World”, si e komentoni?
Marigona Dragusha: Jam shume e gezuar qe do ta perfaqesoj shtetin e Kosoves ne nje eveniment te madh sic eshte “Miss Univers World” dhe do te mundohem ta perfaqesoj ne menyren me te mire te mundshme.

“Kosova Sot”: Me cfare merreni jashte modelimit?
Marigona Dragusha: Jam maturante ne shkollen e mesme “Xhevdet Doda” ne Prishtine. Ne te ardhmen mendoj ta studioj psikologjine, sepse eshte profesion qe e dua dhe qe me fle ne shpirt.

Marigona Dragusha

“Kosova Sot”: Si e kaloni kohen e lire?
Marigona Dragusha: Kohen e lire zakonisht e kaloj me shoqe, degjoj muzike etj.

“Kosova Sot”: Jeni e dashuruar?
Marigona Dragusha: Jo, nuk jam e dashuruar, besoj se ende jam e re dhe ka kohe per dashuri.

“Kosova Sot”: Cfare djaloshi ju pelqen?
Marigona Dragusha: Pelqej djaloshin e bukur, inteligjent, te sinqerte.

“Kosova Sot”: Merreni me ndonje aktivitet sportiv?
Marigona Dragusha: Ndonjehere merrem me basketboll, me pelqen ky sport.

“Kosova Sot”: Mbani diete?
Marigona Dragusha: Nuk mbaj diete, por i kushtoj rendesi ushqimit. Nuk preferoj ushqime me kalori, te cilet me shtojne ne peshe.

“Kosova Sot”: Cili eshte hobi juaj?
Marigona Dragusha: Hobi im eshte modelizmi.

“Kosova Sot”: Ndonje plan per te ardhmen?
Marigona Dragusha: Plane kam shume, gjithashtu edhe shpresa se me kohe do t’i realizoj.

“Kosova Sot”: Ndonje mesazh per fund?
Marigona Dragusha: Cdo femer le te mundohet per vetveten. Besoni ne vetvete, nuk do te zhgenjeheni asnjehere. /kastriote bajrami/kosova sot/11.04.09/

Marigona Dragusha Marigona Dragusha Marigona Dragusha Marigona Dragusha

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Interview: Marigona Dragusha, "Miss Universe Kosovo 2009"

Beauty, now eyes and mind towards 'Miss Universe World'

"I am very happy that I will represent the state of Kosovo in a huge event, as' Miss World Universe ', and will not be spared a bit in this representation," said Marigona

This is a beauty from Prishtina, who for the first time took part in the beauty spectacle "Miss Universe Kosova 2009" and was paid off with the first prize. Marigona, 18 - years old, has a captivating style and feels very happy that she managed to obtain the title of the most beautiful in this contest. About her participation in spectacle "Miss Universe Kosova 2009" and more, Marigona speaks for "Kosova Sot".

"Kosova Sot": You've been just crowned with the prize "Miss Universe Kosovo 2009", how do you feel?
Marigona Dragusha: Winning the title "Miss Universe Kosovo 2009" is a special feeling. I am very happy for this price and I thank all, particularly the jury.

"Kosova Sot": You have expected this prize?
Marigona Dragusha: To tell you the truth, I did not expect it, because almost all the girls competing have been beautiful, so it was difficult to distinguish the most beautiful. But, although not expected it came as a gift to me.

"Kosova Sot": Do you think you deserved the prize?
Marigona Dragusha: While the jury has nominated me as the miss, then I think I deserved it.

"Kosova Sot": What made you stand out from others?
Marigona Dragusha: I think that my appearance in presentation and style have made me be distinct from others.

"Kosova Sot": Now you're a Miss, what has changed the title within you?
Marigona Dragusha: I think it has affected nothing in my personality this title. I remain to be the same simple girl, sincere and friendly. Although I've become a Miss the mind has not inflated, ha ha ha. I'm what I've been, but people are making me feel a bit elevated.

"Kosova Sot": How fans behave on the street?
Marigona Dragusha: From my fans I receive lots of compliments. After receiving the award "Miss Universe Kosova 2009" wherever I emerge on the street I'm given compliments and praise for the title.

"Kosova Sot": Is this the first time yout participate in a beauty contest?
Marigona Dragusha: In "Miss universe Kosovo" is the first time I've participated. While with modeling I deal with in the last two years.

"Kosova Sot": What was your first pageant walk?
Marigona Dragusha: My first participation was in the Ford Super Model of the Kosovo " with Fadil Berisha. While I had some various local fashion walk participations, respectively in the presentation of collections from several local companies.

"Kosova Sot": Is this the first prize that you received till now?
Marigona Dragusha: Yes, this is the first prize for which the most merits go to the jury and the public. My participation in the "Miss Universe Kosova 2009" was supported by family and friends, whom I thank very much.

"Kosova Sot": Now you will represent Kosovo In "Miss Universe", how do you comment?
Marigona Dragusha: I am very happy that I will represent the state of Kosovo into a huge event as "the universe Miss World" and will try to represent in the best way possible.

"Kosova Sot": What do you do outside modeling?
Marigona Dragusha: I'm maturante in the high school "Xhevdet Doda" in Pristina. In the future I think to study psychology, because it is a profession that I want and it sleeps in my spirit.

"Kosova Sot": How do you spend your free time?
Marigona Dragusha: Leisure time I usually spend with friends, listen to music etc..

"Kosova Sot": Are you in love?
Marigona Dragusha: No, I am not in love, I believe that I am still young and there is still time for love.

"Kosova Sot": What kind of guy do you like?
Marigona Dragusha: I like beautiful guys, intelligent, sincere.

"Kosova Sot": Take any activity with sports?
Marigona Dragusha: Sometimes follow basketball, I like this sport.

"Kosova Sot": Keep the diet?
Marigona Dragusha: Do not keep diet, but pay importance to food. I don't prefer foods with calories, which add to my weight.

"Kosova Sot": What is your hobby?
Marigona Dragusha: My hobby is modelling.

"Kosova Sot": Any plans for the future?
Marigona Dragusha: I have many plans, also hopes that in time will realize them.

"Kosova Sot": Any message for the end?
Marigona Dragusha: Each female give it a try for herself. Believe in yourself, you will never be dissapointed.
]]

Monday, 6 April 2009

Zana Krasniqi ne Miss Universe Kosova 2009

Zana Krasniqi dhe prezantimi i saj ne "Miss Universe"

Zana Krasniqi, si "Miss Universe Kosova 2008" ka prezantuar denjesisht Kosoven ne spektaklin e vjetshem nderkombetar "Miss Universe 2008" qe u mbajt ne Vietnam, ku shenoi nje sukses te vecante duke hyre ne top dhjeteshen e me te bukurave ne bote. Zana ishte prezente ne spektaklin e bukurise qe u mbajt te shtunden, me 4 prill, ne Prishtine, ku juria profesionale zgjodhi bukuroshen Marigona Dragusha si "Miss Universe Kosova 2009", e cila do te perfaqesoje Kosoven ne "Miss Universe 2009" qe do te mbahet kete vere ne Bahama. Pasi u shfaq videoja e prezentimit zyrtar te Zanes qe eshte bere ne Vietnam, Labi si moderator, ben nje bisede te shkurter ne skene me Zanen. Ju ftoj ta ndiqni me poshte!


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Elza Marku e Shtata ne Top Model of The World 2009

Elza Marku
/photo public domain/

Kosova fiton vendin e shtate ne Top Model of the World

Perfaqesuesja e Kosoves ne Top Model of the World, Elza Marku, prezantoi Kosoven denjesisht me nje sukses te larte, duke arritur te hyje ne Top 15, e renditur e 7 (shtata) bazuar ne votat e jurise, gjate finales se spektaklit, mbajtur ne Berlin me 4 prill 2009.

Ne finalen e Top Model of the World, Elza Marku eshte prezantuar mes 65 shteteve te tjera, me tri lloj veshjesh, nder to edhe me fustan solemn, te pergatitur nga shtepia e modes “Menakon”.

Fituese e titullit Top Model of the World ishte perfaqesuesja nga Brazili, nderkaq shoqeruesja e pare ishte SHBA dhe e dyta Bullgaria.

Pjesemarrja e Kosoves ne kete eveniment nderkombetar eshte mundesuar per here te trete nga “Agnesa Vuthaj Association”, nderkaq kete radhe eshte perkrahur financiarisht nga Play 4 Win. /telegrafi/06.04.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Kosovo wins seventh place in the Top Model of the World

Representatives of Kosovo in the Top Model of the World, Elza Marku, Kosovo worthily presented with a high success, reaching to enter the Top 15, ranked the 7 (seven) based on the votes of the jury, during the final spectacle, held in Berlin on 4 April 2009.

In the finals of Top Model of the World, Mark Elza is introduced between the other 65 states, with three kinds of clothing, honor them with solemn dress, prepared by the house of modes "Menakon.

Top Model winner of the title of the World had representatives from Brazil, while accompanying the U.S. was first and the second Bulgaria.

Kosovo's participation in this international event is available for the third time from "Agnesa Vuthaj Association", and this time is supported financially by Play Win 4.
]]

Sunday, 5 April 2009

Marigona Dragusha Fituese e "Miss Universe Kosova 2009"

Marigona Dragusha Miss Universe Kosova 2009
/zana krasniqi dorezon kuroren, photo rtv21/

Marigona Dragusha Marigona Dragusha Marigona Dragusha Marigona Dragusha


Marigona Dragusha Fiton Kuroren "Miss Universe Kosova 2009"

Fitueset e Miss Kosova Univers 2009
Miss Interneti: Albulena Haliti
Miss Miqesia: Delvina Gashi
Miss Fotogjenia: Qendresa Hajrizi
Miss Percjellesja e Dyte: Maria Berisha
Miss Percjellesja e Pare: Edona Maloku
Miss Univers 2009: Marigona Dragusha, 18 vjecare nga Prishtina

Marigona do te perfaqesoje Kosoven ne "Miss Universe 2009" ne Bahama me 23 gusht.

Spektakli eshte mbajtur ne Sheshin 21, Prishtine, me 04.04.2009, organizuar nga Art Motion - Fadil Berisha dhe RTV 21, me moderatore Labinot Gashi - LABI dhe Teuta Krasniqi.

Lista e plote e konkurenteve:
1. Marija Berisha, 20, vendlindja Gjakove, jeton ne Zvicer, nxenese
2. Valbona Selmani, 23, vendlindja Prishtine, jeton ne Prishtine, studente
3. Aida Bleta, 17, vendlindja Prishtine, jeton ne Zvicer, nxenese
4. Jehona Bleta, 20, vendlindja Ferizaj, jeton ne Zvicer
5. Albulena Haliti, 19, vendlindja Prishtine, jeton ne Prishtine, nxenese
6. Fitore Berisha, 17, vendlindja Istogu, jeton ne Istog, nxenese
7. Marigona Dragusha, 18, vendlindja Prishtine, jeton ne Prishtine, nxenese
8. Albulena Juniku, 18, vendlindja Peje, jeton ne Gjakove, studente
9. Qendresa Haziri, 17, vendlindja Mitrovice, jeton ne Mitrovice, nxenese
10. Ardita Zogu, 21, vendlindja Komoran, jeton ne Komoran, studente
11. Vesa Zeqiri, 17, vendlindja Prishtine, jeton ne Prishtine, nxenese
12. Hana Galica, 21, vendlindja Prishtine, jeton ne Prishtine, studente
13. Delvina Gashi, 18, vendlindja Prishtine, jeton ne Prishtine, nxenese
14. Martina Ivezaj, 19, vendlindja Malesia e Tuzit, jeton ne Gjermani, nxenese
15. Flutura Agushi, 19, vendlindja Viti, jeton ne Viti, studente
16. Zelije Neziri, 21, vendlindja Drenasi, jeton ne Drenas,
17. Merita Bashota, 17, vendlindja Prishtine, jeton ne Prishtine, nxenese
18. Flutura Gara, 17, vendlindja Peja, jeton ne Peje, parukiere
19. Edona Maloku, 22, vendlindja Prishtine, jeton ne Suedi, moter medicinale

Ndarja e Shperblimeve


Foto Prezentimi


Sfilata ne Kostume Kombetare


Sfilata ne Bikini


- - - - - - - - - - - - - - - -
Nga media:

MARIGONA DRAGUSHA U ZGJODH ME E BUKURA E KOSOVES PER 2009

Ne spektaklin e bukurise “Miss Univers Kosova 2009”, qe te shtunen (4.4.09) ne mbremje u transmetua ne RTV21, fituese doli Marigona Dragusha, e cila do ta perfaqesoje Kosoven ne “Miss Univers”, qe do te mbahet ne Bahama. Nderkaq, ne juri ishte edhe njera nder miset me te suksesshme te Kosoves, Njomza Rozhaja, e cila, ne emer te qendres tregtare “City Park”, fitueses i ka dhuruar nje shume prej 500 eurosh.
Prezantues te spektaklit ishin aktorja Teuta Krasniqi dhe moderatori Labi

Ne Sheshin 21 te shtunen ne mbremje u mbajt spektakli i bukurise “Miss Kosova 2009, te cilin shou e organizuan Fadil Berisha dhe “Art Motion”. Ne kete spektakel te bukurise moren pjese 19 vajza nga vendet e ndryshme te Kosoves, por edhe nga viset e tjera shqiptare, te cilat kishin vendosur qe ta sfidojne veten ne nje konkurs te bukurise qe mbahet ne Kosoves. Konkurrente kishe edhe vajza te cilat jetonin ne diaspore dhe kishin ardhur per te marre pjese ne kete spektakel. 19 konkurrente sfiluan disa here me rroba te ndryshme, si me veshje kombetare, veshje bikini, veshje solemne, etj. Pas disa slifatave erdhi dhe momenti i rendesishem, ku do te zgjidhej misi. Juria kishte vendosur qe Marigona Dragusha te jete Miss Kosova per vitin 2009, ku do te kete privilegjin qe ta perfaqesoje Kosoven ne “Miss Universi”, qe do te mbahet ne Bahama. /b.zyberi/kosova sot/06.04.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Marigona DRAGUSHA was elected the most beautiful of Kosovo for 2009

We spektaklin of beauty "Miss universe 2009 Kosovo", was on Saturday (4.4.09) in the evening was broadcast in RTV21, winner came Marigona Dragusha, which will represent Kosovo in the "Miss universe", to be held in Bahama. Meanwhile, the jury was one of the most successful miset Kosovo, Njomza Rozhaja, which, on behalf of the Trade Center "Park City", the winner has donated an amount of 500 euros.
Presenter were to spektaklit actress and Teuta Krasniqi Labi Moderator

21 Square in the Saturday evening was held spektakli of beauty "Miss Kosova 2009, which organized the show Fadil Berisha and" Motion Art ". In this spektakel beauty girls participated from 19 different countries of Kosovo, but also from other areas of Albania, which had decided to challenge themselves in a beauty contest to be held in Kosovo. Competitive even girls who have lived in the diaspora, and had come to participate in this spektakel. 19 competitive sfiluan several times with different clothes, as the national dress, bikini clothing, solemn clothing, etc.. After some time and came slifatave important, where will be resolved misi. The jury had decided that Marigona Dragusha be Miss Kosovo for the year 2009, which will have the privilege to represent Kosovo in the "Miss Universe", to be held in Bahama.
]]

Njomza Rozhaja Intervista "VIP Press"

Njomza Rozhaja
/all photo fadil berisha/

NJOMZA, perhere me bukuri te njome!

Njomza Rozhaja, njera nga miset e Kosoves mund te shquhet per aristokracine e saj, bukurine e pertej mase, shquhet edhe per inteligjencen dhe modestine.

Tokrenda e bukurise nuk eshte e panjohur per boten, sikunder nuk eshte e panjohur as per boten shqiptare. Riti i saj vjen qe nga lashtesia, qe nga muzgjet e para te njerezimit e deri tek agu i mileniumit te ri. Bukurise, kesaj mbretereshe estetike, i faleshin e i falen gjithe brezat e gjithe gjenit njerezor.

Edhe ne mitologji, edhe ne lashtesi edhe ne mistike bukuria kishte fronin e saj, sic kishte dhe zotat qe administronin kete resor te privilegjuar ne hierarkine hyjnore. Bibla permban perlen poetike per syzezen - kengen e kengeve, rapsodi popullor shqiptar kendon bukurine e Tanushes, nje madone pa kundshembellim, liriku qiellor Lasgush Poradeci ne nje ekstaze delirante kengevaji a gjemekenge bubullon. Bukuri tmerresisht e dashur. E bukura e dheut qe hypi ne fronin e bukurise kosovare ishte edhe Njomza Rozhaja.

Njomza, edhe pse kane kaluar disa vjet, ende mbani fronin (moral) dhe simbolik te bukurise shqiptare. Cili eshte recepti?
Njomza: Hahahaha....faleminderit per kete vleresim qe ma keni bere, mund te them qe jam munduar ta mbaje epitetin e femres shqiptare.

Cka eshte bukuria per ju?
Njomza: Bukuria e jashtme ne njefare menyre e perfaqeson njeriun edhe perbrenda se cfare mund te jete.

A do te konkurronit serish, po te hapej nje konkurs bukurie ne Kosove?
Njomza: Po te isha ne moshen qe kam qene kur kam konkurruar per here te pare do te konkurroja prape.

A ia keni pare hajrin bukurise?
Njomza: Une mendoj qe bukurise njeriu, cdo here, nuk do te thote t’ia shohe hajrin, ndonjehere bukuria mund te jete edhe pengese, sepse te ne eshte krijuar nje pershtypje se nese ndonje femer eshte e bukur, ajo nuk eshte e mencur, e pastaj si ne fakultet ashtu edhe ne pune, te duhet te punosh shume per me e thyer ate tabu.

A keni provuar te merreni edhe me kenge, film, apo ndonje pasion tjeter?
Njomza: Me kenge dhe film nuk kam provuar te merrem, edhe pse kam pasur oferta nga produksione te ndryshme qe te merrem me muzike, por une nuk kam patur deshire (me ka fale Zoti bukurine, por jo edhe zerin). Nuk do te thote te jesh vetem e bukur, per t’u marre me muzike apo film.

Njomza Rozhaja Njomza Rozhaja


Sot, femrat e shikojne mashkullin me shume ne koke, apo ne kembe?
Njomza: Une nuk kisha pas deshire as te mendoj qe vajzat e shikojne mashkullin per cfaredo arsye tjeter, e jo koken.

Cka iu kishte shtyre te konkurronit per Miss Kosova?
Njomza: Arsyeja qe une vendosa te konkurroja per miss, ishte se organizimi i missit behej per here te pare ne mbikeqyrje te Ministrise se Kultures, Rinise dhe Sporteve.

Keni patur pengesa apo cytje nga familja?
Njomza: Vellai im ishte kunder ketyre organizimeve, por Organizata te ciles iu dha e drejta per organizimin e “Miss Peja” bisedoi me vellain tim dhe arriten ta binden per nje organizim te mirefillte, pastaj mora pelqimin prej tij.

Shume njerez iu njohin vetem si miss, kurse cila eshte karriera juaj prapa skenes?
Njomza: Pasi qe kam fituar kuroren e me te bukures se Kosoves, kam filluar te merrem me modelim, kam pranuar ftesen nga Fadili dhe kam shkuar ne Amerike per fotografime. Kam bere fotografi per kataloge te ndryshem; i fundit ka qene per kompanine e mirenjohur JOVANI .

Keni deshire te merreni me politike. Nese po, pse, nese jo, pse?
Njomza: Jo, nuk kam deshire te merrem me politike, sepse gjithmone, edhe si e vogel, nuk e kam dashur politiken dhe ende vazhdoj ta kem ate mendim.

Cili eshte roli i femres sot ne Kosove?
Njomza: Mendoj qe roli i femres, sot ne Kosove, ka filluar me qene i barabarte me meshkujt, mirepo kjo varet edhe nga rrethi ku jeton dhe sa ai rreth sa e vlereson dhe respekton femren.

Thuhet se bukuria mund te gjitha sfidat, mund cdo veshtiresi?
Njomza: Eshte e vertete, mirepo nese bukurise i bashkengjitet edhe mencuria, se perndryshe jo.

Ndiheni me fat qe jeni e bukur?
Njomza: Sigurisht se po, edhe pse une se pari i falenderohem Zotit, e per te tjerat qe m’i ka dhuruar, nuk jane rezultat i bukurise.

Keni qene ndonjehere ne siklet?
Njomza: Po, me ka ndodhe shume here, sidomos ne pune. Puna ne banke kerkon pergjithesi te madhe.

Cili eshte casti me i lumtur dhe casti me i hidhur ne jete?
Njomza: Casti me i lumtur i jetes time eshte padyshim kur e kam lindur djalin tim Deonin. Kurse, caste te hidhura ka, po jo ndonje per ta vecuar.

Njomza Rozhaja Njomza Rozhaja


A te ofron Prishtina kenaqesi dhe ngrohtesi shpirterore?
Njomza: Po, me ofron shume kenaqesi, sepse e kam burrin dhe djalin, por pa e anashkaluar asnjehere Pejen, sepse ne Peje e kam kaluar nje pjese te jetes time dhe atje kam prinderit qe me bejne te ndihem shume e pasur ne shpirt.

Punoni ne ProCredit Bank, nderkohe qe bashkeshorti juaj ne Interpress Compani. Pse nuk punoni ne firmen e bashkeshortit tuaj?
Njomza: E thashe edhe me lart, une jam percaktuar te punoje ne profesionin tim, si bankiere dhe e dua punen qe e beje.

A ka Kosova shume bukuroshe?
Njomza: Mendoj qe ne shqiptaret jemi race e bukur dhe ne Kosove ka shume femra te bukura.

/gazmend kajtazi/vip press/telegrafi/04.04.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
p.s. Njomza Rozhaja, Miss Kosova 2002
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

NJOMZA, always saturated with beauty!

Njomza Rozhaja, each miset from Kosovo could aristokracine known for its beauty beyond measure, known for intelligence and modestine.

Tokrenda of beauty is not unknown to the world, as is not unknown even for the Albanian world. Riti her comes from lashtesia, from muzgjet the first of humanity to agu the new Millennium. Beauty, the queen this aesthetic, the faleshin Ei pray all generations find all human.

Even in mythology, in ancient mystic beauty was in its throne, as had the gods manage this and Resort privileged divine hierarchy. Bible contains poetry perlen for syzezen - song of songs, popular Albanian rhapsody kendon Tanushes of beauty, a Madonna without kundshembellim, liriku heavenly Lasgush Poradeci in a trance delirante kengevaji a gjemekenge thunder. Beauty terribly darling. The beauty of the earth's beauty throne hypi in Kosovo was Njomza Rozhaja.

Njomza, even though several years have passed, still hold the throne (moral) beauty and symbolic Albanian. What is recepti?
Njomza: Hahahaha .... thanks for this assessment that I have done, you can say that I tried to keep epitetin of Albanian women.

What is beauty for you?
Njomza: Beauty foreign in some way represents the people well within what could be.

A will to compete again, is to open a beauty contest in Kosovo?
Njomza: if I were in the age I was when I was competing for the first time will be running behind.

Have you seen him hajrin beauty?
Njomza: I think that beauty man, every time, does not mean to see hajrin, sometimes beauty can be the obstacle, because we create is an impression that if a female is beautiful, it is not wise, Then in college as well as at work, have to work much for breaking that taboo.

Have you tried to get even with songs, movie, or any other passion?
Njomza: With songs and film I do not try to engage, even though I had offers from various productions that deal with music, but I have not been like (thanks to the Lord has beauty, but not voice). Does not mean only to be beautiful, to deal with music or film.

Today, women look more male in the head, or Walking?
Njomza: I had not even like to think after that girls look for any reason other male, not head.

What had been pushed to run for Miss Kosovo?
Njomza: The reason that I decided to miss running for, was that the organization become missit for the first time in the tutelage of the Ministry of Culture, Youth and Sports.

Have you had cytje obstacles or family?
Njomza: My brother was against these organizations, but organizations which were given the right to organize "Miss Peja" talked with my brother and managed to persuade the organization to a genuine, then I consent from him.

Many people only know how to miss, and which is your career behind the scenes?
Njomza: Once you've won the bukures Wreath of Kosovo, I started to deal with modeling, I have accepted invitation from Fadili and I go to America for photography. I made files for different catalog; the last was for the well-known company JOVANI.

You want to deal with the political. If so, why, if not, why?
Njomza: No, I have no desire to deal with political, as always, even as small, I did not love politics and I still maintain that I have thought.

What is the role of women in Kosovo today?
Njomza: I think that the role of women today in Kosovo, has started been equal to men, but it depends also from the district where you live and how about how he appreciates and respects women.

Said that beauty can be all the challenges, can any difficulties?
Njomza: True, but if beauty is attached as sage, that otherwise can not.

Feel lucky that you're beautiful?
Njomza: Of course it is, although I first falenderohem of God, and to others who donated part my, are not the result of beauty.

You ever been confused?
Njomza: Yes, there happens to many here, especially at work. Work in the bank generally requires large.

What is the moment to moment with the happy and bitter in life?
Njomza: the happy moment of my life is undoubtedly when I born my son Deonin. Courses, has moments of bitter, but not to any segregated.

A pleasure to Pristina and provide spiritual fervor?
Njomza: Yes, with pleasure many offers because of my husband and son, but never without ignoring Peja, Peja, because we've spent a part of my life there and I have parents that make us feel very rich spirit.

Work in ProCredit Bank, while your SPOUSE Interpress Compani. Why not work in your husband's signature?
Njomza: And I also above, I am determined to work in my profession as a banker and the work that I do.

Is Kosovo more lovely?
Njomza: I think that we breed beautiful Albanians in Kosovo and has a lot of beautiful women.
]]

Saturday, 4 April 2009

Sonte "Miss Universe Kosova 2009"!

Zana Krasniqi Miss Universe Kosova 2008
/photo miss universe/

“Art motion” e Fadil Berisha organizojne “Miss Univers Kosova 2009”
Nje spektakel bukurie qe do te kete jehone

“Miss Univers Kosova 2009” gjate nje viti do ta perfaqesoje Republiken e Kosoves ne vende te ndryshme te botes, do jete pjesemarrese ne organizimet zyrtare dhe te bamiresise

Kompania “Art motion”, ne krye me Agron Selimin, Mina Selimi, Lavdim Sylejmani dhe Arben Zhjeqi, ne bashkepunim edhe me fotografin e njohur boteror Fadil Berisha, jane organizatore te spektaklit “Miss Univers 2009” qe do te mbahet sonte ne Sheshin 21. Kontributi i Fadil Berishes ka te beje edhe me marrjen e licences nga organizatoret e “Miss Univers 2009” qe do te mbahet me 23 gusht ne Bahama. Ne nje konference per media ne Prishtine u tha se per here te dyte Kosova do te prezantohet si shtet ne mesin e 84 shteteve te botes. Ne kete konference u prezantua rendesia e ketij organizimi. Sipas Agron Selimit, ne kete konkurrim aplikuan nje pjese e madhe e vajzave dhe 23 prej tyre jane perzgjedhur. Te drejten e konkurrimit e kane pasur vajzat prej moshes 18 deri 27-vjecare. Njera nga konkurrueset eshte nga Malesia e Tuzit, ndersa te gjitha te tjerat jane nga Kosova, por ka edhe prej atyre qe kane ardhur nga diaspora. Mbajtesja e titullit “Miss Univers Kosova 2009” gjate nje viti do ta perfaqesoje Republiken e Kosoves ne vende te ndryshme te botes, si dhe do jete pjesemarrese ne organizimet zyrtare dhe te bamiresise, ka thene Agroni. Sipas organizatoreve te “Miss Univers Kosova 2009” per te realizuar kete spektakel ka qene mjaft veshtire per shkak te kushteve te veshtira financiare. Por, megjithate, asnjeri prej tyre nuk e cek ndonje shifer te te hollave qe u mor ky organizim. Ndihme financiare nuk kane nga asnje institucion shteteror apo privat, madje as nga Ministria e Kultures, per te cilen Agroni thote se kane kerkuar. “Shpenzimet e larta te financimit te ketij spektakli jane te mbuluara nga mjetet vetjake dhe nje numri te konsideruar te sponsoreve, por mbetet e deshiruar edhe perkrahja nga institucionet, meqenese ky spektakel me teper i dedikohet prezantimit te shtetit te Kosoves ne pjesemarrjen e 84 shteteve te botes dhe numrit tejet te madh te shikuesve dhe medieve gjitheboterore. Ne kete kontekst vlen te permendet pjesemarrja e vitit te kaluar te kandidates nga Kosova, Zana Krasniqi, e cila arriti suksesin per t’u radhitur ne pozicionin e 6-te bukurise boterore, ka thene Arben Zhjeqi. Organizatoret shpresojne qe edhe vitin e ardhshem te realizojne “Miss Univers 2009” dhe te kene kushte me te mira financiare. /k.bajrami/kosova sot/04.04.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

"Art Motion" and Fadil Berisha organise the "Miss universe Kosovo 2009"
Spektakel of beauty that will echo

"Miss universe 2009 Kosovo" during a year will represent the Republic of Kosovo in various countries of the world, will be participating in official events and charity

The "Motion Art" at the top with Agron Selimi, Mina Selimi, Lavdim Sylejmani and Arben Zhjeqi, in collaboration with world files known Fadil Berisha, are host to spektaklit "Miss universe 2009" to be held tonight at 21 Square. Contribution Fadil Berisha has to do with getting the license from the organizers of the "Miss universe 2009" to be held by August 23 in Bahama. At a conference for media in Pristina told a second time that Kosovo will be presented as a state among 84 states of the world. Was introduced in this conference the importance of this organization. According Agron Selimi, applied in this competition a great number of girls and 23 of them have been selected. The right of the competition have had girls from age 18 to 27-years. One is competitive from Malesia and Tuzi, while all others are from Kosovo, but also from those who have come from the diaspora. Holder of the title "Miss universe 2009 Kosovo" during a year will represent the Republic of Kosovo in various countries of the world, and will be participating in official events and charity, has said Agroni. According to organizers of the "universe Miss Kosova 2009" to achieve this spektakel has been very difficult due to the difficult financial conditions. But, however, none of them do not touch any money that the figure was this organization. Financial assistance does not have by any state institution or private, even from the Ministry of Culture, which says Agroni have asked. "The high costs of financing this spektakli are covered by private funds and to consider a number of sponsors, but remains well supported by institutions like, since this spektakel more dedicated to the presentation of the state of Kosovo in the participation of 84 states world and the extremely large number of viewers and media gjitheboterore. In this context worth mentioning the participation of last year the candidate from Kosovo, Zana Krasniqi, who arrived to success listed in the position of 6-beauty world, has said Arben Zhjeqi. Organizers hope that the next year to realize "Miss universe 2009" and have the best financial conditions.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online