All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Njomza Hyseni. Show all posts
Showing posts with label Njomza Hyseni. Show all posts

Wednesday, 18 January 2012

Njomza Hyseni gati nje kenge nga Virusi


Këngëtarja që pavarësisht njihet si e re në skenën shqiptare, Njomza Hyseni, ajo na tregoi se ka vite që këndon. Njoza ka qenë e ftuar në programin “Pro Shqip” në Top Kosova Radio ku ka treguar se megjithëse sot këndon edhe muzikë popullore, apo nëpër dasma, kurrë se kishte menduar se mund të këndojë edhe një zhanër të tillë.

Këngëtarja simpatike dhe me një zë shumë të veçantë më parë ka qenë tepër e dashuruar pas muzikës Rock, dhe Havy Metal. Ajo ka menduar se këtë vit të vijë më fuqishëm dhe tregoi që sapo ka realizuar një këngë me muzikë nga Virusi, e me tekst të Arsim Bunjaku, një baladë që do të vijë dhe më një video.

Por artistja që i ngjan me zë këngëtareve të huaja, ka dhe një këngë e cila po dëgjohet shumë në radio, e realizuar nga Chipsi, ndërsa tregoi se adhuron shumë këngëtaren Aretha Fraklin dhe do të donte shumë ta takonte./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Njomza Hyseni about a song by virus

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online