All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Njomza Rozhaja. Show all posts
Showing posts with label Njomza Rozhaja. Show all posts

Wednesday, 6 March 2013

Njomza Rozhaja, rikthehet e fresket dhe ne forme...

Njomza Rozhaja
photo: avni selmani
Rikthehet e njome

Njomza Rozhaja, fituese e kurores se me te bukures se Kosoves ne vitin 2002, nuk shfaqet shpesh ne publik. Ajo i eshte perkushtuar profesionit te ekonomistes dhe rolit te nenes.

Pas paraqitjes ne sfilaten e “Aphrodite-couture”, Rozhaja rikthehet ne boten e modes, me nje sere fotografishe, realizuar pikerisht per kete linje te veshjeve.

Ndonese ka kaluar nje dekade nga kurorezimi i saj, Njomza shfaqet e fresket dhe ne forme.

See more at: Indeksonline
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Returns refreshed

Njomza Rozaje, winning the crown of the beauty of Kosovo in 2002, does not appear often in public. It is devoted profession ekonomistes and mother role. After submitting in sfilatën "Aphrodite-couture" Rozhaja comes the fashion world, with a range of photo, made ​​precisely this line of clothing. Although a decade of her coronation, Njomza appear fresh and in shape. ]]

Monday, 17 December 2012

"Ne boten e Miss-eve tullace", nga Aferdita Paqarada

ne foto: Suada Sherifi dhe Agnesa Vuthaj
Keshtu eshte dukur mbremja e se shtunes me 15 Dhjetor, ku ne nje sfilate te jashtezakonshme, jane paraqitur ish-misset shqiptare ne promovimin e linjes se re te dizejnatores, njeherit miss-it te pare te Kosoves, bukuroshes Aferdita Paqarada.

Aferdita, e cila eshte e diplomuar ne Londer ne degen e dizajnit dhe modes, pas 10 vite pauze, ka sjellur ne Prishtine koleksionin "Miss" pranvere-vere 2012, te prezantuar nen firmen "Aphrodite Couture" me moton "Jeta nuk eshte e mendafshte! Fustanet tona po" si dhe "Mbijeto, Hijshem!"

Ne sfilate moren pjese ish-misset: Agnesa Vuthaj, Armina Mevlani, Aurela Hoxha, Amernis Nokshiqi, Franceska Korance, Diellza Kolgeci, Donella Lena, Njomza Rozhaja dhe Suada Sherifi te cilat kane zbukuruar pisten me veshje elegante e shume komode per gruan bashkekohore.

Ajo me e vecanta e nates ishte paraqitja e misseve pa floke, tullace, qe kishte per qellim sensibilizimin e shoqerise per diagnostifikimin dhe mjekimin ne kohe te kancerit tek femrat, pasi dhe vet Aferdita eshte njera nga ato qe ka mbijetuar kete pervoje te hidhur.

Pas sfilates, te pranishmit, ne mesin e te cileve kishte edhe fytyra publike, si kengetare, politikane, aktore, dizajnere etj., jane argetuar ne nje "After Party" te shoqeruar me muzike dhe vallezim. /Albavipnews/

Wednesday, 29 April 2009

Njomza Rozhaja Te Arta & Kaci, RTV21

Njomza Rozhaja te Arta&Kaci, RTV21

Rubrika "Storja e Ndryshimeve" (ma mire Salloni i Ndryshimeve) qe jepet te dielave gjate emisionit "1 Kafe me Labin" ne RTV21. Kesaj radhe me bukuroshen Njomza Rozhaja (Miss Kosova 2002).


p.s. Cka po me irritojne efektet me kamere. Si nje femije qe zbulon dicka te re dhe e tepron lojen! S'ka ma mire se thjeshte dhe paster!
- - - - - - - - - - - - - - - -
Njomza Rozhaja

Njomza Rozhaja

Njomza Rozhaja Njomza Rozhaja Njomza Rozhaja Njomza Rozhaja

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Sunday, 5 April 2009

Njomza Rozhaja Intervista "VIP Press"

Njomza Rozhaja
/all photo fadil berisha/

NJOMZA, perhere me bukuri te njome!

Njomza Rozhaja, njera nga miset e Kosoves mund te shquhet per aristokracine e saj, bukurine e pertej mase, shquhet edhe per inteligjencen dhe modestine.

Tokrenda e bukurise nuk eshte e panjohur per boten, sikunder nuk eshte e panjohur as per boten shqiptare. Riti i saj vjen qe nga lashtesia, qe nga muzgjet e para te njerezimit e deri tek agu i mileniumit te ri. Bukurise, kesaj mbretereshe estetike, i faleshin e i falen gjithe brezat e gjithe gjenit njerezor.

Edhe ne mitologji, edhe ne lashtesi edhe ne mistike bukuria kishte fronin e saj, sic kishte dhe zotat qe administronin kete resor te privilegjuar ne hierarkine hyjnore. Bibla permban perlen poetike per syzezen - kengen e kengeve, rapsodi popullor shqiptar kendon bukurine e Tanushes, nje madone pa kundshembellim, liriku qiellor Lasgush Poradeci ne nje ekstaze delirante kengevaji a gjemekenge bubullon. Bukuri tmerresisht e dashur. E bukura e dheut qe hypi ne fronin e bukurise kosovare ishte edhe Njomza Rozhaja.

Njomza, edhe pse kane kaluar disa vjet, ende mbani fronin (moral) dhe simbolik te bukurise shqiptare. Cili eshte recepti?
Njomza: Hahahaha....faleminderit per kete vleresim qe ma keni bere, mund te them qe jam munduar ta mbaje epitetin e femres shqiptare.

Cka eshte bukuria per ju?
Njomza: Bukuria e jashtme ne njefare menyre e perfaqeson njeriun edhe perbrenda se cfare mund te jete.

A do te konkurronit serish, po te hapej nje konkurs bukurie ne Kosove?
Njomza: Po te isha ne moshen qe kam qene kur kam konkurruar per here te pare do te konkurroja prape.

A ia keni pare hajrin bukurise?
Njomza: Une mendoj qe bukurise njeriu, cdo here, nuk do te thote t’ia shohe hajrin, ndonjehere bukuria mund te jete edhe pengese, sepse te ne eshte krijuar nje pershtypje se nese ndonje femer eshte e bukur, ajo nuk eshte e mencur, e pastaj si ne fakultet ashtu edhe ne pune, te duhet te punosh shume per me e thyer ate tabu.

A keni provuar te merreni edhe me kenge, film, apo ndonje pasion tjeter?
Njomza: Me kenge dhe film nuk kam provuar te merrem, edhe pse kam pasur oferta nga produksione te ndryshme qe te merrem me muzike, por une nuk kam patur deshire (me ka fale Zoti bukurine, por jo edhe zerin). Nuk do te thote te jesh vetem e bukur, per t’u marre me muzike apo film.

Njomza Rozhaja Njomza Rozhaja


Sot, femrat e shikojne mashkullin me shume ne koke, apo ne kembe?
Njomza: Une nuk kisha pas deshire as te mendoj qe vajzat e shikojne mashkullin per cfaredo arsye tjeter, e jo koken.

Cka iu kishte shtyre te konkurronit per Miss Kosova?
Njomza: Arsyeja qe une vendosa te konkurroja per miss, ishte se organizimi i missit behej per here te pare ne mbikeqyrje te Ministrise se Kultures, Rinise dhe Sporteve.

Keni patur pengesa apo cytje nga familja?
Njomza: Vellai im ishte kunder ketyre organizimeve, por Organizata te ciles iu dha e drejta per organizimin e “Miss Peja” bisedoi me vellain tim dhe arriten ta binden per nje organizim te mirefillte, pastaj mora pelqimin prej tij.

Shume njerez iu njohin vetem si miss, kurse cila eshte karriera juaj prapa skenes?
Njomza: Pasi qe kam fituar kuroren e me te bukures se Kosoves, kam filluar te merrem me modelim, kam pranuar ftesen nga Fadili dhe kam shkuar ne Amerike per fotografime. Kam bere fotografi per kataloge te ndryshem; i fundit ka qene per kompanine e mirenjohur JOVANI .

Keni deshire te merreni me politike. Nese po, pse, nese jo, pse?
Njomza: Jo, nuk kam deshire te merrem me politike, sepse gjithmone, edhe si e vogel, nuk e kam dashur politiken dhe ende vazhdoj ta kem ate mendim.

Cili eshte roli i femres sot ne Kosove?
Njomza: Mendoj qe roli i femres, sot ne Kosove, ka filluar me qene i barabarte me meshkujt, mirepo kjo varet edhe nga rrethi ku jeton dhe sa ai rreth sa e vlereson dhe respekton femren.

Thuhet se bukuria mund te gjitha sfidat, mund cdo veshtiresi?
Njomza: Eshte e vertete, mirepo nese bukurise i bashkengjitet edhe mencuria, se perndryshe jo.

Ndiheni me fat qe jeni e bukur?
Njomza: Sigurisht se po, edhe pse une se pari i falenderohem Zotit, e per te tjerat qe m’i ka dhuruar, nuk jane rezultat i bukurise.

Keni qene ndonjehere ne siklet?
Njomza: Po, me ka ndodhe shume here, sidomos ne pune. Puna ne banke kerkon pergjithesi te madhe.

Cili eshte casti me i lumtur dhe casti me i hidhur ne jete?
Njomza: Casti me i lumtur i jetes time eshte padyshim kur e kam lindur djalin tim Deonin. Kurse, caste te hidhura ka, po jo ndonje per ta vecuar.

Njomza Rozhaja Njomza Rozhaja


A te ofron Prishtina kenaqesi dhe ngrohtesi shpirterore?
Njomza: Po, me ofron shume kenaqesi, sepse e kam burrin dhe djalin, por pa e anashkaluar asnjehere Pejen, sepse ne Peje e kam kaluar nje pjese te jetes time dhe atje kam prinderit qe me bejne te ndihem shume e pasur ne shpirt.

Punoni ne ProCredit Bank, nderkohe qe bashkeshorti juaj ne Interpress Compani. Pse nuk punoni ne firmen e bashkeshortit tuaj?
Njomza: E thashe edhe me lart, une jam percaktuar te punoje ne profesionin tim, si bankiere dhe e dua punen qe e beje.

A ka Kosova shume bukuroshe?
Njomza: Mendoj qe ne shqiptaret jemi race e bukur dhe ne Kosove ka shume femra te bukura.

/gazmend kajtazi/vip press/telegrafi/04.04.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
p.s. Njomza Rozhaja, Miss Kosova 2002
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

NJOMZA, always saturated with beauty!

Njomza Rozhaja, each miset from Kosovo could aristokracine known for its beauty beyond measure, known for intelligence and modestine.

Tokrenda of beauty is not unknown to the world, as is not unknown even for the Albanian world. Riti her comes from lashtesia, from muzgjet the first of humanity to agu the new Millennium. Beauty, the queen this aesthetic, the faleshin Ei pray all generations find all human.

Even in mythology, in ancient mystic beauty was in its throne, as had the gods manage this and Resort privileged divine hierarchy. Bible contains poetry perlen for syzezen - song of songs, popular Albanian rhapsody kendon Tanushes of beauty, a Madonna without kundshembellim, liriku heavenly Lasgush Poradeci in a trance delirante kengevaji a gjemekenge thunder. Beauty terribly darling. The beauty of the earth's beauty throne hypi in Kosovo was Njomza Rozhaja.

Njomza, even though several years have passed, still hold the throne (moral) beauty and symbolic Albanian. What is recepti?
Njomza: Hahahaha .... thanks for this assessment that I have done, you can say that I tried to keep epitetin of Albanian women.

What is beauty for you?
Njomza: Beauty foreign in some way represents the people well within what could be.

A will to compete again, is to open a beauty contest in Kosovo?
Njomza: if I were in the age I was when I was competing for the first time will be running behind.

Have you seen him hajrin beauty?
Njomza: I think that beauty man, every time, does not mean to see hajrin, sometimes beauty can be the obstacle, because we create is an impression that if a female is beautiful, it is not wise, Then in college as well as at work, have to work much for breaking that taboo.

Have you tried to get even with songs, movie, or any other passion?
Njomza: With songs and film I do not try to engage, even though I had offers from various productions that deal with music, but I have not been like (thanks to the Lord has beauty, but not voice). Does not mean only to be beautiful, to deal with music or film.

Today, women look more male in the head, or Walking?
Njomza: I had not even like to think after that girls look for any reason other male, not head.

What had been pushed to run for Miss Kosovo?
Njomza: The reason that I decided to miss running for, was that the organization become missit for the first time in the tutelage of the Ministry of Culture, Youth and Sports.

Have you had cytje obstacles or family?
Njomza: My brother was against these organizations, but organizations which were given the right to organize "Miss Peja" talked with my brother and managed to persuade the organization to a genuine, then I consent from him.

Many people only know how to miss, and which is your career behind the scenes?
Njomza: Once you've won the bukures Wreath of Kosovo, I started to deal with modeling, I have accepted invitation from Fadili and I go to America for photography. I made files for different catalog; the last was for the well-known company JOVANI.

You want to deal with the political. If so, why, if not, why?
Njomza: No, I have no desire to deal with political, as always, even as small, I did not love politics and I still maintain that I have thought.

What is the role of women in Kosovo today?
Njomza: I think that the role of women today in Kosovo, has started been equal to men, but it depends also from the district where you live and how about how he appreciates and respects women.

Said that beauty can be all the challenges, can any difficulties?
Njomza: True, but if beauty is attached as sage, that otherwise can not.

Feel lucky that you're beautiful?
Njomza: Of course it is, although I first falenderohem of God, and to others who donated part my, are not the result of beauty.

You ever been confused?
Njomza: Yes, there happens to many here, especially at work. Work in the bank generally requires large.

What is the moment to moment with the happy and bitter in life?
Njomza: the happy moment of my life is undoubtedly when I born my son Deonin. Courses, has moments of bitter, but not to any segregated.

A pleasure to Pristina and provide spiritual fervor?
Njomza: Yes, with pleasure many offers because of my husband and son, but never without ignoring Peja, Peja, because we've spent a part of my life there and I have parents that make us feel very rich spirit.

Work in ProCredit Bank, while your SPOUSE Interpress Compani. Why not work in your husband's signature?
Njomza: And I also above, I am determined to work in my profession as a banker and the work that I do.

Is Kosovo more lovely?
Njomza: I think that we breed beautiful Albanians in Kosovo and has a lot of beautiful women.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online