All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Nora Istrefi. Show all posts
Showing posts with label Nora Istrefi. Show all posts

Sunday, 14 September 2014

Nora dhe Roberti, shume shpejt me femije?

Nora & Robert by Norik Uka
photo: norik uka
Nora Istrefi pas marteses pohon: Shume shpejt me femije

Nje nga ciftet me simpatike te veres qe lame pas dhe martesa e tyre shume e bujshme i reklamoi edhe me shume ata… Pa dyshim qe jane Robert Berisha dhe Nora Istrefi, tashme zyrtarisht burre e grua. Por pas dasmes qe la per ta dhe per shume te tjere shije te mire, duke iu referuar luksit, cifti nuk ka hedhur asnje foto apo dhene shenje nese jane apo jo ne muajin e mjaltit. Si duket, kete here jane “jashte” fotoreportereve. Por pikerisht gjate nates se dasmes, mes shume deshirave dhe pyetjeve, nusja, Nora, ka shprehur deshiren per femije duke iu pergjigjur keshtu edhe pyetjes se kengetares Gili, nese ajo do te donte pas marteses shume femije. Ndersa dhendri, Roberti, kete gje ia ka lene Zotit. Por ndoshta cifti po e mendon seriozisht tashme qe jane edhe me pushime, per ndonje anetar te ri ne familjen e tyre. /panorama plus/

Thursday, 4 September 2014

Robert Berisha, dhendri me i lumtur ne bote [FOTO]

photo: norik uka
Derisa natyrisht, syte te gjithe i kishin drejtuar tek nusja me fustan te bardhe, sic e do zakoni, nuk na shpetoi nga vemendja edhe fakti se Robert Berisha kete nate, sic shihet edhe nga vete fotot, dukej si dhendri me i lumtur ne bote. Ndoshta edhe jo pa arsye pasi lidhja shumevjecare me Nora Istrefin, ka pasur ngritje dhe ulje, madje deri ne ate pike sa flitej per ndarje te tyre dhe martesa, qe vazhdimisht shtyhej, as qe mendohej me si nje mundesi reale.

Ndersa miqte e aferm rrefejne se si Roberti, i cili po frikohej se vitet po i iknin, ishte ne depresion per faktin se nuk mund te krijonte familje dhe shpesh perflitej se nena e Nores ishte bere ne shume raste pengese. Por ja qe me ne fund, edhe ky kapitull u mbyll. Urojme qe cifti i sapo martuar, shpesh i cilesuar si me i bukuri i estrades shqiptare, te trashegohet sa me shpejt! /Albavipnews/


Tuesday, 17 September 2013

Nora Istrefi mendjet te puna, gati kenga me motren dhe MC Kreshen

Kriza dhe ndarja që ne folëm pak kohë më parë me anë të një burimi për një nga ish ciftet më të bukur të shoë-bizit shqiptar nuk po flitet më.

Madje edhe nga ana e artistëve nga Nora dhe Roberti nuk ka më mohime, apo ndonjë dalje së bashku publike, që na vën e të mendojmë se kjo qenka e vertëtë. Por këngëtarja seksi si duket nuk ka kohë shumë të mendojë për ish të dashurin e saj por ti vihet e të punojë për ndonjë hit të ri.

Këtë herë ne mësojmë se Nora do të sjellë në skenë motrën e saj Erën dhe së bashku me reperin e njohur Mc Kresha do të sjellin një këngë të bukur pas disa ditësh.

Edhë në rrjetin e saj social vetë Era Istrefi kishte shkruar se së shpejti do të vijë ky bahkëpunim, ndërsa ajo cilësohet si një femër shumë seksi që ndoshta do të konkurojë dhe motrën e saj në skenën muzikore shqiptare.Maksim Gjokaj.
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Norah Jones minds to work, ready song with sister and MC Kreshën

Saturday, 24 August 2013

Revista PANORAMA PLUS - 24 Gusht 2013

Revista PANORAMA PLUS - 24 Gusht 2013
Revista PANORAMA PLUS, 24 Gusht 2013
 • Gaxha, ne Dhermi me nje bionde seksi: S'jam me me Luanen, jemi ndare perfundimisht!
 • Nora Istrefi, skena lesbike ne publik me nje vajze
 • Angela Martini shfaqet topless
 • Noizy: Si e perdori "Miss Durresi" lidhjen dhe emrin tim per perfitime
 • Ardit Gjebrea: Artiste te rinj me pretendime per "Kenga Magjike"
 • Tuna surprizon te dashurin gjate koncertit, torte ditelindjeje ne skene
 • Xhensila Myrtezaj: Ja pse u kendoj djemve genjeshtare
 • Rosela Gjylbegu, shijon pushimet ne Mal te Zi, shfaqet ne forme ne plazh
 • Samanta zhvishet ne Jug: E lumtur qe arrita linjat qe doja
 • Ermal Merdani, fotot e pushimeve me te dashuren e re
 • Argetimi nuk ka fund per Francesken e BB
 • Marina Vjollca shfaqet sensuale ne det pak dite para rikthimit ne TV

Saturday, 3 August 2013

Revista PANORAMA PLUS - 3 Gusht 2013

Revista PANORAMA PLUS - 3 Gusht 2013
Revista Panorama Plus, 3 Gusht 2013
 • Olta Gixhari, pa tabu! Pranon te luaj lesbiken ne filmin e ri te Fatmir Kocit
 • Rike Roci: Pushimet pa te dashurin dhe rikthimi ne ekran si moderatore. Kam qejf te konkurroj ne DSW, deshiroj Leon Cinon per partner
 • Anaidi: E verteta e armes qe gjeti policia ne makinen time
 • Floriana Garo: Si ka ndryshuar jeta ime ne krah te Tedit
 • Elena e BB6, ne plazh me mikesha
 • Pas ndarjes, Mirjeta e BB4 kalon pushimet me nje djale tjeter
 • Armina Mevlani terheq vemendjen me linjat seksi
 • Mihrije Braha, provokuese edhe kete vere
 • Xhensila vizition Monte Karlon
 • Adelina Ismajli, ne koncerte me veshje nga stilistja kosovare Vjollca Llapashtica
 • Landi i WSF, perseri single
 • Nora mbulohet ne xhami, me pas ndryshon look

Sunday, 28 July 2013

Revista PALOMA - 27 Korrik 2013

Revista PALOMA - 27 Korrik 2013
Revista PALOMA, 27 Korrik 2013
 • Ciljeta: Im bir me ka bere te ndihem edhe me seksi
 • Shpat Kasapi: Me Aferditen jemi takuar si miq. Per momentin jam single!...
 • Devis Xherahu: Me Ertemionen ne Spanje, endrra qe m'u be realitet!
 • Blerina Braka: Nuk kam pune me zogun e Tunes, une kam zogun tim!
 • Arbana argetohet ne klub me bashkeshortin
 • Franceska: Vigani nuk eshte mashkull per mua!
 • Eldora e "BB6", super seksi per 28 vjetorin e saj. Shpendi me dhuroi nje tufe trendafila dhe nje varese Swarovski
 • Fjolla dhe Stresi "djegin" Tiranen
 • Julian Deda keshillon vellain e sapomartuar: Me mend ne koke!
 • Per pushime ne Dubai me Nora Istrefin
 • Nga Niko Komani: VIP-at me trendi te plazhit; Aferdita Dreshaj, Albana Osmani, Argjentina Ramosaj, Adrian Gaxha, Anjeza Branka, Arion Muca, Afroviti Goge, Anxhelina Hadergjonaj, Suada Sherifi, Tuna, Viola Spiro, Besa Kokedhima, Fjolla Morina, Liberta Spahiu, Emina Cunmulaj, Flaka Krelani, Jeta Faqolli, Enca Haxhiu, Oriola Marashi, Nora Istrefi, Lori Hoxha, Luana Vjollca, Roza Lati, Petrula Spiro...

Saturday, 20 July 2013

Revista PANORAMA PLUS - 20 Korrik 2013

Revista PANORAMA PLUS - 20 Korrik 2013
Revista PANORAMA PLUS, 20 Korrik 2013
 • Ciljeta, rikthehet bomba seksi
 • Franceska: Sapo jam ndare nga nje lidhje, ju tregoj per marredheniet me djemte
 • Ami Toska: Pres te behem nene ne shtator, ushtroj joga per te perjetuar shtatzenine ndryshe
 • Elona dhe Rike fillojne pushimet se bashku
 • Iliri i "BB6": Pushime e para ne Europe me Anisen, pas nje viti lidhjeje ne distance. Deshiroj te moderoj nje konkurs bukurie, per martesen me duhen 5 milione euro
 • Ertemiona Mejdani le Shqiperine, nis jete te re ne Itali si modele. Ish-missi: Devisin do e kem pas vetes
 • Eldora e "BB6": Si u ndjeva ne shtepine e Shpendit. Surprizat e darkes me 100 te ftuar per 28-vjetor
 • Elena, pas ditelindjes se Viganit, perfundon ne krevat me te
 • Maya, Silva, Anjeza e Barbana, aheng ne 21-vjetorin e Hermesit
 • Tuna feston 28-vjetorin dhe mendon te bleje vile luksoze me Cozman ne Prishtine

Revista BLUETOOTH - 20 Korrik 2013

Revista BLUETOOTH - 20 Korrik 2013
Revista BLUETOOTH, 20 Korrik 2013
 • Ami dhe Ermali ne pritje te djalit: Pas lindjes, Ami ne "greve urie"; 
 • Miriam Cani: Se shpejti dasma, do jete private dhe e qete. Me mamane e Albanit jam shume e lidhur. E lumtur qe e kam pjese te familjes.
 • Noizy mund "Babastars"
 • Foto hot te VIP-ave ne plazh; 3 faqe speciale, 16 personazhe; Rovena Stefa ne Turqi; Afroviti Goge zgjedh jugun; Kleoniki do pishinat; Sabri Fejzullahu, pushime me gruan ne Qeparo; Rozana Radi, nje koktej nga Dhermiu; Vesa Luma, ne plazh e veshur; Franceska, provokuesja e kesaj vere; Pushimet familjare te "miss" Gentes; Ermela argetohet me shoqerine ne bregdetin e jugut; Dren Abazi, det edhe kenge; Angela Martini ne St.Tropez; Luana, rrofte "Summer Fest"-i; Nora Istrefi prek Dubain; Lorik Cana pushon me Moniken; Dafina Zeqiri shfrytezon koncertet; Albana Osmani, relaks me motren; 
 • Vigani feston ditelindjen, harbohen Big Brother-istat. Fotot, me Elenen "prane e prane" si dikur

Friday, 19 July 2013

Nora Istrefi, seksi bomba e Dubai-t

Nora ne Dubai... nxehet edhe Roberti

Dubai, nje vend ekzotik me temperatura te larta qe kalojne 40 grade celsius, eshte nxehur akoma me shume dhe po "vlon" keto dite me prezencen e seksi bombes shqiptare, Nora Istrefi.

Kartolinat "online" qe po vijne nga Dubai me fotot e kengetares, kane nxitur edhe komente te shumta nga fansat, shumica duke i dhene epitete te larta dukjes perfekte te kengetares.

Nora sapo kishte kaluar nje pushim ne bregdetin Adriatik me te fejuarin Robertin dhe, mesa duket, kesaj radhe ka udhetuar ne Dubai per pushime solo, vetem me shoqet e saj te ngushta. Megjithate, ajo e ka ndjere mungesen e tij dhe e ka bere publike kete ne njeren nga fotot me dicituren: "Robert, me mungon, puthje...".

Nora dhe Roberti, jane nje nder ciftet me te bukura te estrades qe, per momentin, u ka mbete vetem nje gje peng, e kjo eshte martesa! /Albavipnews/

Me shume foto te Nores ne Dubai

Saturday, 6 July 2013

Revista BLUETOOTH - 6 Korrik 2013

Revista BLUETOOTH, 6 Korrik 2013
 • "Dehet" Eli Fara. Rrefimi per kengen e re: "Me pelqen shume kur me bejne dengla"
 • Aferdita: Rikthimi me Shpatin? Kurre mos thuaj kurre, kemi mbetur shoke. Fotot e promovimit te klipit.
 • Anaidi i "BB6", fillon pune ne Bashkine e Tiranes: Me pelqen Samanta Karavella!
 • Blero skena "hot" ne videoklip
 • Djemte mblidhen rreth "zogut" te Tunes
 • Fevziu naten politike, diten biciklete...
 • Silva Gunbardhi, josh me linjat
 • Fernando i Ciljetes behet 5 muajsh
 • Roela Kaso, vajza qe "sfidon" supermodelen Cara Delevigne. Kaso thyen mitin! Shqiptarja e pare dhe e vetme, qe listohet ne te njejten agjenci ne Milano, me dy ikonat e modes Delevigne dhe Su Hue.
 • Cani feston 10-vjetorin, "boom" te ftuarish ne finale

Monday, 1 July 2013

Nora Istrefi: Me pelqen te provokoj...

Puna po me le pa martuar

Nora Istrefi, kengetarja e suksesshme nga Kosova rrefen permes nje bisede telefonike me “Bluetooth” te rejat e jetes se saj. Nga kenga e fundit “Le Mama” ne bashkepunim me Genen, tek vera e nxehte e mbushur me koncerte... Dashuria me Robertin dhe dasma qe vetem shtyhet per shkak te puneve. Pse i pelqen te provokoje dhe kengetaret me te mira sipas saj... Rrefimi i nje bukurosheje seksi.

Nora, sapo ke hedhur ne tregun muzikor shqiptar kengen tende me te re ne bashkepunim me Genen. Cilet jane autoret e kenges dhe a e ke testuar suksesin e saj?
Muzika eshte realizuar nga BigBangBeats dhe Cekic, produksioni eshte serish i BigBangBeats, ndersa tekstin e ka shkruar Dastid Latifi. Perpara se ta publikonim, e testuam kengen me familjaret tane dhe atyre u pelqeu jashtezakonisht shume. Ne fakt eshte nje kenge qe iu pelqen te gjitha moshave, eshte shume verore dhe te percon ndjesi pozitive...

Sunday, 30 June 2013

Revista PALOMA - 29 Qershor 2013

Revista PALOMA - 29 Qershor 2013
Revista PALOMA, 29 Qershor 2013
 • Zanfina Ismajli: Nuk jam romantike, s'e kam mendjen te dasma. Dhunen nga i dashuri s'do ta toleroja
 • Sheila: Ky eshte momenti i duhur! Nje bashkepunim me "Maroon 5" do te me pelqente. Ikonat e mia, Rihanna dhe Madonna
 • Zgjedhjet mbaruan, a do te flas Armina?
 • "Miss Shqiperia 2013", Fiorenza Lekstakaj: Familjaret me thane se cmimet shiten, por nuk rezultoi keshtu!
 • Nora Istrefi - Imazh i pijes "Erotik" - nuk i heq cizmet nga kemba
 • Ardian Bujupi rreh paq nje student, rrezikon burgun
 • Mirela Milori: Kam nisur nje cikel te ri ne jete
 • Ingrid Gjoni, gati kenga e re
 • Martohet cifti i balerineve, me pushime ne Amerike
 • Mamaqi e mban mire me te gjithe: edhe socialist, edhe demokrat!
 • Anjeza ne Azerbejxhan, merre pjese ne "Univision"

Revista BLUETOOTH - 29 Qershor 2013

Revista BLUETOOTH - 29 Qershor 2013
Revista BLUETOOTH, 29 Qershor 2013
 • Joana & Meti: Historia jone e bukur! Ish-banorja e "BB6": Eshte i dashur dhe romantik. Anaidin s'dua as ta pershendes. Se shpejti do jem pronare farmacie, parate m'i japin prinderit. Ish -banori i "BB5": Per puthjen tone pyesni Joanen. Me pelqen si vajze, kemi tipa te njejte. Anaidin nuk e njoh, nuk i kam ndjekur fare nga televizori.
 • Nora Istrefi: Puna po me le pa martuar! "Nuk e di se c'kane me mua. S'eshte e vertete qe kam vjedhur"
 • Pushimet e Ardit Gjebreas, Seldi Qalliut dhe Xhesika Berberit
 • Aferdita Dreshaj: Po me vjedhin identitetin! Te henen promovimi i klipit. Kam ftuar edhe Shpatin
 • Arlinda Dudajt i shpohet goma, djemte VIP futen ne pune
 • Aurela Hoxha, si gjithmone seksi!
 • Noizy fut ne kenge momente nga seksi me nje VIP
 • Ardian Bujupi: Nuk jam ne kerkim, po bej pushime
 • Tenisi, pasioni i fshehur i Albanes

Friday, 28 June 2013

Nora gjen veten tek simboli i shtetit...

Nora Istrefi pozon tek "Newborn"
Ben Foto Te “Newborn”

Ndoshta ka perfituar nga erresira qe nuk e shikon askush, dhe ka realizuar nje foto te simboli i shtetit me te ri me emrin ‘Newborn’.

E shihni besoj dhe eshte me se e lumtur kengetarja Nora Istrefi, teksa pozon ngjitur me shkronjen e saj ‘N’ te ky simbol ne qender te Prishtines.

Kengetarja e hitit te momentit ‘Le le mama’, kenge kjo qe kur u prezantua per here te pare ne VFM 2013 kishte nje titull tjeter, ndoshta eshte hera e pare qe shkrep nje foto ne vendin ku te gjithe duan te kene nje kujtim.

E lumtur por edhe e veshur me plot stil ne kete nate vere duket kengetarja seksi.

Sunday, 23 June 2013

Revista PANORAMA PLUS - 22 Qershor 2013

Revista PANORAMA PLUS - 22 Qershor 2013
Revista PANORAMA PLUS, 22 Qershor 2013
 • Ciljeta, linja seksi ne plazh edhe pas lindjes se djalit
 • Sheila zhvishet per here te pare
 • Anaidi: Gati per te filluar pune ne Bashkine e Tiranes. Me femren e duhur afeksionohem qe ne momentin qe fillon te flase
 • Anaidi dhe Elona priten nga shume fansa ne Prishtine
 • Franceska e "BB5", e dashuruar me djalin e nje politikani biznesmen
 • Rike e "BB6" pas aventurave ne Tirane, rikthehet ne krahet e Lukes
 • Shpendi, pushime ne mal dhe pishina, pa Eldoren
 • Netet e cmendura te Bjordit dhe Joanes
 • Tirana i sjell fat, Olta Leka e BB6 ze te dashur nje djal simpatik
 • Iliri dhe Anisa ndajne me fansat edhe dhomen e gjumit
 • Blero e quan veten edhe yll futbolli
 • Adelina Tahiri transformohet ne nje Kim Kardashian
 • Ertemiona Mejdani, konkurron serish per miss
 • Zajmina Vasjari, fishekzjarre dhe brohoritje ne rruge per 26-vjetor

Saturday, 8 June 2013

Revista PANORAMA PLUS - 8 Qershor 2013

Revista PANORAMA PLUS
Revista PANORAMA PLUS, 8 Qershor 2013
 • Video Festi muzikor, triumfon Flori. Elvana & Nora, pa te brendshme. Beqaret e tapetit te kuq nuk kane kuraje te prezantojne partneret. Tuna dhe suksesi i "zogut" te saj. 
 • Joana: Si perfundova ne spital nga stresi, Anaidi me shfaqi shenja xhelozie dhe pendese
 • Elones i thyhet zemra na Rike, krijohet hendeku mes dy vajzave te perfolura te "BB"
 • Merr fund martesa e Almes dhe Shkelqimit te "BB4". Shkelqimi: Kishim divergjenca, nuk mbajme inate dhe meri per hir te vajzes 8-muajshe
 • Ilir Beqiri: Ja pse nuk duhej te fitonte Anaidi. Rikthehem pergjithmone ne Shqiperi, planet pas "Big Brother", per karrieren dhe Anisen
 • Ariani dhe Joana rregullojne marredhenien
 • Ish-banoret drekojne per here te pare jashte shtepise
 • Shperthen Shpendi pas daljes nga BB, i fut duart Jonildes

Thursday, 23 May 2013

Nora Istrefi, nje kenge, nje klip

"Gangsta" Nora, serish me video

Duket sikur biznesi i muzikes po i ecen mire kengetares Nora Istrefi pasi nuk lodhet me te publikoj vetem kenge, por menjehere i shoqeron ato me klipe te kushtueshme.

Fotot qe ka publikuar keto dite ne rrjetin e saj social, tregojne pamje nga xhirimet e klipit te saj te radhes, ku ajo ka inkuadruar edhe disa nga shoqet e veta te ngushta.

Presim te shohim se sa here do te nderrohet brenda klipit, pasi ne klipin e saj te fundit, ajo ka nderruar garderoben me shume se pese here. Kesaj radhe, per realizimin e klipit, Nora eshte rikthyer tek kompania e saj e preferuar "Entermedia".

Se fundmi, Nora ka joshur me disa foto shume "hot" te realizuara nga fotografi Arton Humolli, per revisten "iMedica". /Albavipnews/

Friday, 17 May 2013

Çifti qe reziston me finese

I shikon bashkë, por edhe të ndarë kur është fjala për koncerte, e megjithatë vazhdon të jetë çifti më rezistues i shou-bizit.

Për të gjithë ata që thonë se një çift ku të dy merren me muzikë, nuk mund të jetojë gjatë, është gabim.

Ky është shembulli më i mirë  Nora Istrefi dhe Robert Berisha, edhe në ceremoninë e 15-vjetorit në RTV21 ata kanë qenë bashkë dhe janë parë më të lumtur se kurrë, duke treguar me finesë se lidhja e tyre vazhdon për mrekulli. M.GJ.

Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Couple that resists subtlety

I look together, but separated when it comes to concerts, yet continues to be the most resistant pair of show-BIZI.

For all those who say that a couple where both deal with music, can not live in, is wrong. This is the best example of Norah Jones and Robert Berisha, also attended the 15th anniversary in RTV21 they have been seen together and are happier than ever, politely showing that their relationship continues to marvel. M.Gj.

Saturday, 4 May 2013

Revista PANORAMA PLUS - 4 Maj 2013

Revista PANORAMA PLUS
Revista PANORAMA PLUS, 4 Maj 2013
 • Rudina Xhunga; Jeta e re ne Tirane me sportistin. Hapja e nje biznesi te perbashket dhe planet per martese.
 • Rikja rrefen historine e dashurise: S'jam e sigurte a do me prese, u futa ne "BB" pa i thene
 • Joana behet nostalgjike: Me Janin beja jete perrallore, nderroja perdite makinat!
 • Inva dhe Hetemi shpenzojne miliona per 1-vjetorin e vajzes, detajet dhe fotot e festes
 • Anaidi me Joanen cift? Kurre nuk mund te ndodhe. Flet Syrjeva Berberi, mikja e tij me e mire: Anaidi di kur dashuron dhe kur tradhton
 • Anaidi i bindur se se Joanen e do publiku, e krahason me Ermelen
 • Joana per Eldoren: Ajo i nderron meshkujt dhe na hiqet si e ndershme
 • Sekrete qe banoret rrefejne dhe te tjera qe hamendeson publiku jashte shtepise

Friday, 26 April 2013

Fustani me bukur i rri Nores apo Rihanes?

Nuk është hera e parë dhe nuk do të jetë e fundit që një artiste shqiptare të vishet si një artiste e huaj.

Por, në fakt që disa herë  këngëtarja seksi, Nora Istrefi, vishet mjaft bukur, por që është ‘copy’ veshja e saj si e një Vip-i të huaj dhe  siç ka ndodhur, edhe këtë herë siç e shihni, fustani i saj është si i Rihanës.

Por, në fakt kokë e këmbë në bazë të kësaj fotoje, Nora është veshur si Rihana, por meqë ndodhi kjo, ne pyesim kujt po i rri më bukur në trup?.M.GJ.

Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Beautiful dress sit on or Rihanës Nora?

It is not the first and will not be the last time that an Albanian artist to dress like a foreign artist. But, the fact that sex sometimes singer, Norah Jones, dress nicely, but that is 'copy' dressing her as a foreign Vip's and it happened once again see, her dress is as Rihanës.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online