All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Osman Azemi. Show all posts
Showing posts with label Osman Azemi. Show all posts

Wednesday, 28 August 2013

Stupcat, treshja qe thumbon dukurite negative te shoqerise...

Humor me stupc

Jane te dashur per te gjithe, jo vetem pse humori eshte “ushqimi” per te cilin kemi nevoje per te mbajtur gjalle optimizmin, por sepse jane origjinale dhe dine cfare te ofrojne ne menyne e artit te tyre. Per ta mund te thuhet se jane opozita me e sinqerte e te gjitha dukurive negative qe karakterizojne shoqerine e Kosoves.

Ndonese kane specifika te veta, funksionojne si nje. Vedat Bajrami, Osman Azemi dhe Mensur Safqiu jane treshja qe ka ndertuar identitetin dhe stilin e vet. “Stupcat” nuk jane krijuar per te thurur elozhe, por per te thumbuar dukurite e keqija qe ndodhin. Prandaj, thumbat e tyre behen teme e diskutimit, e madje edhe pasqyrimit te jetes se perditshme.

Thursday, 24 November 2011

Stupcat, Detajet e Projektit te Ri "Dera"

“Dera” e Stupcave

Prishtine: Nuk ka me DVD me skeqet me te reja te Stupcave. Projekti per Vitin e Ri mund t’iu mbese si kujtim ne sirtarin tuaj per nje kohe. Mirepo, nuk do te thote se nuk do t’i shihni me personazhet tuaj te preferuar si “Teta Gjyli” “Agja Shneq” “Liki” etj. “Stupcat” tashme kane hyre ne nje projekt te cilin e konsiderojne madhor.

Ne fillim te muajit shkurt te vitit te ardhshem ata do te fillojne me serialin televiziv “Dera”, i cili do te shfaqet nje here ne jave, te premten. Mirepo, jo te gjithe do ta kene mundesine t’i shohin pasi qe ky serial transmetohet vetem ne rrjetin kabllor “Kujtesa” nepermjet nje kanali te ri “K Channel”.

“Ne kete serial Stupcat do t’i shihni kudo, edhe ne kontinente tjera, ne kohe tjera, me personazhe tjera”, ka thene njeri nga anetaret e ketij grupi humoristik, Mensur Safqiu. Arsyeja e ikjes se ketij grupi te humorit nga televizionet tona, sipas tyre, ishte censura qe u eshte bere atyre nga institucionet e vendit ne ate kohe, e po ashtu edhe censura e televizioneve, ku ata jane paraqitur me projektet e tyre te humorit.

Tuesday, 22 November 2011

Stupcat Kthehen Me Projekt te Ri ne "K Channel"...

Stupcat kthehen ne ekranet televizive

Personazhet e famshem si Jakup Krasniqi dhe Behgjet Pacolli te interpretuar nga humoristet e famshem “Stupcat” serish do te rikthehen ne ekranet televizive.

Kesaj radhe komedianet kosovare do te shfaqen ne ekranet tuaja televizive ekskluzivisht permes platformes kabllore “Kujtesa”.

Qe nga paraqitja e tyre ne “VIP Shpija” vitin e kaluar ku u shpallen fitues, Stupcat nuk jane verejtur fare ne ekranet tona televizive. Ata kane vendosur te braktisin tregun e pergatitjes se DVD-ve per festat e ndryshme si dhe te braktisin cfaredo shfaqje tjeter gjate vitit te ardhshem.

Stupcat tash jane fokusuar ne pergatitje te projektit te ri qe do te startoje rishtazi ne fund te vitit 2011 (ne naten e Vitit te Ri). Stupcat kane zgjedhur kanalin e ri televiziv “K channel” ne platformen kabllore Kujtesa, per te plasuar produktin e ri qe do te sjell surpriza te reja.

Saturday, 1 May 2010

Stupcat dhe Bertani Fitues te "VIP Shpija"VIP Shpija: Stupcat (Thuprat) dhe Bertan Asllani Fitues!

Stupcat (Vedati, Osmani dhe Mensuri) dhe Bertani me numer te njejte te votave nga publiku, jane fitues te Edicionit 1 te Spektaklit "VIP Shpija". Finalja u mbajt sonte ne sallen "1 Tetori" ne Prishtine. Te pranishem ne finale ishin te gjithe banoret e shtepise pervec Rezartes dhe Vites. Stupcat dhe Bertani pranuan duartrokitje te shumta nga publiku per gjithe ate kenaqesine qe ata i kane ofruar publikut duke qendruar 30 dite brenda nje shtepie te vezhguar 24 ore ne dite. Suma e fituar prej 50,000 eurove, ashtu sic jane deklaruar me pare vipat, do te shkoj drejt ndertimit te nje shtepie per nje familje ne nevoje. Kete radhe fati i ka buzeqeshur familjes Ademi nga Kopiliqi i Ulet i Komunes se Skenderajt, te cilet jetojne ne varferi dhe pa kulm te ngrohte. Organizatoret e spektaklit u kane premtuar qe se shpejti do te fillojne ndertimin e shtepise se tyre te re dhe paralajmeruan qe VIP Shpija do te vazhdoje me projekte te reja me qellime bamiresie.

Ne edicionin 1 te spektaklit "VIP Shpija" kane marre pjese: Stupcat (Mensuri, Vedati dhe Osmani), Fatos Kryeziu, Agim Gerguri, Big Mama, Bertan Asllani, Rezarta Shkurta, Afroviti Goge, Drenusha Latifi, Kastro Zizo dhe Rozana Radi.
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

VIP Shpija: Stupcat and Bertani winner!

Stupcat (Vedati Osman and Mensuri) and Bertani with the same number of votes from public, are winners in edition 1 of spectacle "VIP Shpija". Final was held in the hall one October tonight in Pristina. Present in the final were all residents of the house except Rezartes and Vites. Stupcat and Bertani accepted applause from many audience for all that pleased that they have offered the public by staying inside a house 30 days to monitor 24 hours a day. Suma won 50,000 euros, as stated previously Vipat will go towards building a house for a family in need. This time fate is smiling Ademi family from Kopiliq i Ulet of Skenderaj, who live in poverty and without a warm roof. Spektaklit organizers have promised that they will soon begin building their new house and warned that VIP will continue to lead new projects with the purpose of charity.
]]

Monday, 12 April 2010

Stupcat: "Deshirojme Te Dalim Te Fundit nga VIP Shpija"


/photo vip shpija,kosova sot/

Interviste me “Stupcat”, banoret e shtepise me te famshme ne Kosove “Vip Shpija”

“Duam t’i shkojme deri ne fund kesaj loje”

“Kosova Sot”: Pse vendoset te hyni ne “Vip Shpija”?

Mensuri: Arsyeja kryesore dhe madhore e hyrjes sone ketu eshte se ne do te kontribuojme per ngritjen e nje shtepie per nje familje tjeter. Arsyeja tjeter eshte se kemi dashur t’ia bejme vetes nje pushim, pastaj kemi dashur te shikojme se a mund te rrime te izoluar per nje muaj. Pra, kemi dashur qe edhe ne te kontribuojme ne kete nisme shume te mire.

“Kosova Sot”: Ju jeni nder te paret qe keni pranuar ftesen e Fisnik Vejses per te qene pjese e ‘VIP Shpija”?

Vedati: Une kam dale me Fisin dhe regjisorin e ketij shou Valterin. Kemi qene duke pire kafe dhe Fisi me ka thene “sa interesante do te ishte po te behej VIP Shpija”, dhe ne nje cfare forme ai me ka hapur nje projekt shume interesant, qe askund s’e kisha pare as ne Kosove e as ne Shqiperi. Ai me tha, a kishit hy ju “Stupcat”, kurse une i thashe nuk e di, por do te flas me koleget dhe do te te tregoj. Kur, fola me koleget, na eshte dukur ide shume e mire dhe njerezore. Dhe, kur e kemi parasysh se gezojme respektin e madhe ne popull kemi dashur qe ata te na shohin neve per nje muaj te tere, tash nuk e dime se cka mund te jete kjo guxim, sfide, po ia vlen te jesh pjese e ketij projekti. Ne nuk kemi hyre ne kete shou as per fame, e as per para.

“Kosova Sot”: Ndiheni krenare qe me kontributin tuaj do te ndertohet nje shtepi per nje familje te varfer?

Osmani: T’ju them te drejten, kjo eshte nje iniciative shume e mire, dhe kjo ka qene arsyeja kryesore qe kemi hyre ketu. Ketu nuk kemi hyre per para, por kur e kemi kuptuar se cili eshte cmimi kryesor, atehere nuk kemi hezituar ta pranojme ftesen e organizatoret. Kur kemi vendosur te hyjme, kemi menduar se kur ta pranojme ne kete ftese, atehere as te tjeret nuk do ta refuzojne ftesen. Ne nuk kemi hyre per fame, sepse jemi ne kulmin e fames, dhe pak njerez do ta kishin pranuar kete sfide, sepse njerezit lodhen me vezhgimin e kamerave 24 ore. Normalisht, ndihemi krenare qe dikush do te behet me nje shtepi.

“Kosova Sot”: Ju pelqen kjo jete pa telefon, internet, televizor etj?

Vedati: Normalisht, na pelqen shume. Por, sikur mos te kishim qene keta qe jemi, do te benim nje loje me te ashper, vetem e vetem per te fituar sa me shume simpatine e publikut, por ne na njohin te gjithe dhe kemi ardhur te kenaqemi. Ne jemi keta qe jemi, e respektojme njeri-tjetrin shume, dhe kjo nenkupton qe i respektojme edhe koleget e tjere qe jane ketu brenda. Nuk kemi ardhur ketu per t’i thene dikujt, beje ate pune, beje kete pune, por kemi ardhur per t’u kenaqur dhe kete gje jemi duke e bere.

“Kosova Sot”: Me keta qe jeni brenda pak a shume i keni njohur edhe jashte?

Osmani: Nga keta qe jemi brenda me shume kemi folur me “Big Mamen”, kurse me te tjeret kemi pasur vetem nga nje pershendetje, kurse keta kengetaret nga Shqiperia i kemi njohur vetem si emer.

“Kosova Sot”: Me ke nga banoret qe jane brenda jeni me te afert, e me ke nuk keni shume afersi?

Mensuri: Me te gjithe kemi raporte shume te mira, nuk do ta dallojme askend, sepse me te gjithe bisedojme biseda te ndryshme. Ne nuk nderhyjme gjithkund, sepse nuk kemi ardhur ketu ta luajme rolin e gjyqtarit.

“Kosova Sot”: Si duket, ketu brenda po lind nje dashuri midis Bertanit dhe Drenushes?

Vedati: Jo, nuk e besojme se do te linde ajo dashuri. Bertani eshte djali me i ri ketu, ai eshte shume i talentuar dhe i ka te gjitha gjerat e mira. Bertani edhe kur i ben do gjeste me Drenushen, i ben shume mire.

“Kosova Sot”: Mendoni se mund te shpalleni fitues?

Mensuri: Ne vdesim te dalim te fundit nga kjo shtepi, per cfare arsye e themi kete. Sepse ne duam te ndihemi sa me mire per shtepine qe do te ndertohet, prandaj deshirojme te dalim te fundit nga ketu. Kjo eshte nje loje dhe ne deshirojme qe kesaj loje t’i shkojme deri ne fund. /kosova sot/prill 2010/
- - - - - - - - - - - - - -
p.s. Nuk po e kuptoj pse tash jane bere "Thuprat". Pasi deri me tani kane bere emer me "Stupcat" nuk e shoh te udhes te ndrrohet emri tash duke krijuar konfuzitet. Ne i njohim si Stupcat dhe ashtu duhet te mbetet sipas mendimit tim - teni.
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Interview with "Stupcat" residents of the most famous house in Kosovo "Vip Shpija"

"We want to go to the end this game"

"Kosova Sot": Why did you decide to enter the "Vip Shpija"?

Mensuri: main and major reason for our entry here is that we will contribute to building a house for another family. Another reason is that we wanted to make yourself a break, then we wanted to look at whether you can stay isolated for a month. So we wanted to contribute in this very good initiative.

"Kosova Sot": You're among the first to have accepted the invitation of Noble Vejses to be part of the 'VIP Shpija"?

Vedati: I have brought the tribe and director of this show Valterin. We were drinking coffee and Tribe has said "how interesting it would be if you become VIP leads, and in a form of what he has opened a very interesting project, who do not anywhere I've seen neither in Kosovo nor in Albania. He said, have you had HY "Stupcat" and I said I do not know, but will speak to colleagues and will tell. When speaking with colleagues, is showing us very good ideas and human. And when we consider that enjoy great respect in the people we wanted them to see us for a whole month, now do not know what it may be daring, challenging, but it is worth being part of this project . We are not entered in this show or for fame, nor for money.

"Kosova Sot": Do you feel proud of your contribution will build a house for a poor family?

Osmani: the right to tell you, this is a very good initiative, and this has been the main reason we came here. We came here not for money, but when we understand that price is key, then we have been reluctant to accept the invitation of the organizers. When we decided to walk, we thought that when you accept this invitation, then even others will not refuse the invitation. We do not have access to fame, since we are at the peak of fames, and few people would have accepted this challenge, because people tired of 24 hour camera monitoring. Normally, we feel proud that someone will be with a house.

"Kosova Sot": You like this be without phone, internet, TV etc?

Vedati: Normally, I like us. But if these had not been that we shall make a tougher game, only to win just as much public sympathy, but we all know and have come to enjoy. We are those who are, and respect each other more, and this means that respect the other colleagues who are here inside. We have not come here to say to someone, make it work, make this work, but have come to be satisfied and this are made.

"Kosova Sot": With these you are in more or less well known outside of you?

Osmani: Of those who are inside the more we talk with "Big Mame", while the others have been only a greeting, and these singers from Albania have known only as the name.

"Kosova Sot": With you by people who are inside are the closest, and with you no more near you?

Mensuri: With all we have very good relations, would not distinguish anyone, because all talk different conversations. We do not interfere everywhere, because we have not come here to play the role of the judge.

"Kosova Sot": Apparently, here in a nascent love between Bertanit and Drenushes?

Vedati: No, I do not believe that love will arise. Bertani is the new guy here, he is very talented and has all the good things. Bertani though he makes gestures with the doe will, of doing very well.

"Kosova Sot": Think you can shpalleni winner?

Mensuri: We come last to die in this house, for whatever reason we say this. Because we want to feel better as the home to be built, so we want to last out here. This is a game and we want this game to go until the end.
]]

Sunday, 4 April 2010

VIP Shpija: Stupcat Biliardo dhe Kendim Live

VIP Shpija: Stupcat (Thuprat) Luajne Biliardo dhe Mensuri Kendon Live

Vedati dhe Azemi garojne ne tabelen e biliardos per te treguar se kush eshte me i shkathet ne kete sport. Ndersa Mensuri me vone, se bashku me Agim Gergurin ia thejne kenges live. Mensuri, edhe pse jo kengetar profesionist, ka treguar ne shume raste se ka vesh te mire per muzike.- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Vedati and Azemi billiardos run in table to show who is more agile in this sport. Mensuri while later, together with Agim Gerguri live song break it. Mensuri, though not a professional singer, has shown in many cases it has ear for music. ]]

Saturday, 3 April 2010

VIP Shpija: Detyra "Fashion Night"

VIP Shpija: Detyra "Fashion Night", Dita 3, 3 Prill 2010

Nje detyre e re nga i zoti i shtepise, nata e trete te jete "Fashion Night". Modele ne kete sfilate: Drenusha, Vita dhe Sexy Mama.

Banoret duhet te improvizojne nje pasarele dhe do te ulen rreth saj. Te gjitha modelet jane te obliguara te sfilojne me nga 5 kostume. Sfilaten do ta moderoj Osmani nga skena e shtepise nderkohe regjia do ti percjelle me muzike.Sfilata


Shpallja e fitueses: BIG Mama

- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

A new task from the master of the house, be the third night of "Fashion Night". Models in this sfilate: Drenusha, Vita and Sexy Mama.

Residents must improvizojne a footbridge and would sit around her. All models are required to sfilojne with the 5 suits. Osmani moderoj Sfilaten would house the scene while director will convey with music.
]]

Saturday, 3 January 2009

Big Mama ne "Op Labi Party" - Gara e Vallezimit!

GEZUAR 2009 "OP LABI PARTY" (RTV21) - VIPAT VALLEZIM

Big Mama dhe Osmani i Stupcave ne garen e vallezimit te emisionit festiv "Op Labi Party" te televizionit RTV21.

Kur me heret dolen disa foto te Big Mames ne internet ashtu "slim", thojshin asht montazhe. E tash valla doli live ne skene dhe s'besoj se asht montazhe perseri. Pernime paska humb kile mjaft ose se paku 20 si thote ajo vete.


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Thursday, 6 November 2008

Osman, Kush ta Vedhi Pasaporten?

Osman Azemi ne filmin Exit
/photo public domain/

Osmanit te “Stupcave” ia kane vjedhur pasaporten

Osman Azemit, njeri nga komiket me te njohur kosovar, ia kane vjedhur pasaporten muaj me pare. Kjo i ka shkaktuar probleme per te udhetuar. Kete e ka konfirmuar vete artisti per emisionin “Express Live” ne KTV. Personi i cili ia ka vjedhur pasaporten e ka keqperdorur ate dhe eshte zene nga autoritetet greke. Per shkak te kesaj shpeshhere Osmani eshte ngaterruar me kete njeri dhe i eshte pamundesuar te udhetoje ne vende evropiane dhe me gjere. /express live/ktv/06.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - -
/teni/Vlen te permendet se lajmi fillestar per vjedhje eshte bere e ditur qysh ne muajin Mars 2008 nga e perditshmja "Infopress". Ja edhe teksti:

Burime te aferta me artistin e njohur Osman Azemi-Stupcat, kane njoftuar se javen e kaluar ne oret e vona te nates, hajnat kane vjedhur gjesende me vlere ne shtepine e artistit ne fjale. Kjo vjedhje e ka demtuar Osmanin ne vlere materiale prej rreth 6 mije euro.

“Vjedhja ka ndodhur ne oret e vona te mbremjes kur askush nuk ishte ne shtepi. Hajnat kane marre nje pjese te stolive te bashkeshortes se Osmanit ne vlere prej 6 mije eurosh dhe pasaportat e Osmanit, te bashkeshortes dhe djalit te tij me viza valide njevjecare”, - ka thene burimi i Infopress-it. Rasti eshte lajmeruar ne polici, ndersa policia ka dale ne vendin e ngjarjes dhe eshte duke hetuar rastin. Gjithnje sipas ketij burimi, Osmani diten e premte kishte per te udhetuar jashte Kosoves, por meqe ka ndodhur vjedhja e pasaportave ai e ka shtyre udhetimin derisa policia te perfundoje hetimet.... /infopress/mars 2008/

Osmani dhe Vedati diku ne perendim
/osmani dhe vedati diku ne perendim, te lumtur qe kaluan kufirin pa problem, lol/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online